میرنیوز

انتقاد امام جمعه تهران از صنعت خودروسازی؛ این ساختار آلوده و فسادزاست/ اروپا در مذاکرات منافع خود را به آمریکا گره نزند

 انتقاد امام جمعه تهران از صنعت خودروسازی؛ این ساختار آلوده و فسادزاست/ اروپا در مذاکرات منافع خود را به آمریکا گره نزند 2021-11-26T12:35:49+03:30

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ نخست نماز جمعه امروز تهران (5 آذر 1400) که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به سخنان امام علی (ع) اظهار داشت: انتصاب مالک اشتر به مقام استانداری و مدیریت استان مهم مصر و تعریف وظایف روشن، بیانگر چند حقیقت است. نخست اینکه تحقق آرمان‌های الهی و حرکت در مسیر جامعه‌ای که قیام به قسط و عدالت می‌نماید، مرهون نظام‌سازی و شکل‌گیری نظام سیاسی برآمده از آموزه‌های دینی است. بدون شکل‌گیری یک نظام سیاسی مقتدر، کارآمد و با حضور و مشارکت آحاد جامعه و مبتنی بر مبانی روشن وحیانی راه برای شکل‌گیری جامعه‌ای که در انتظار انبیا الهی است، فراهم نخواهد شد.

وی ادامه داد: ثانیاً این نظام بر چند اصل استوار است. مهمترین اصل و زیرساخت نظام سیاسی، "شایسته‌سالاری" است. انتخاب مالک اشتر آن هم در جایگاهی که شخصیتی فرزانه و فرهیخته، توانا و باانگیزه به نام "محمد بن ابی‌بکر" قرار دارد، حکایت از این واقعیت می‌کند که در نگاه سیاسی و مدیریت امام علی (ع) انتخاب مدیران صالح، شایسته، ممتاز، پیشرو و پیشگام اولویت نخست است. همچنین این نظام باید بر چند قائده حرکت کند. نخست در دست داشتن یک برنامه مدون با تعریف اهداف کلان و ارائه نقشه راه برای دستیابی به اهداف تعریف شده است. دوم اینکه نظارت، پایش، ارزیابی مستمر برای فاصله نگرفتن از اهداف و نقشه راه تعریف شده و تعهد مدیران و مقامات مسئول صورت بگیرد.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: نامه امام علی به مالک اشتر از نظر سند دارای جایگاه ارزشمندی است و از نظر سبک‌شناسی و درون‌مایه سخن نمی‌توان از شخصیتی به غیر از امام علی (ع) انتظار چنین چیزی داشت. این نامه با سه سند و سه سلسله حدیث نقل شده است. واژه‌های این کلام را باید مورد دقت قرار داد. مخاطب نیز به طور خصوص مسئولان کشور و مدیران ارشد، میانی و خرد در نظام جمهوری اسلامی هستند. آنگاه که مفاد این عهدنامه در جامعه ما تحقق پیدا کند، دولت اسلامی شکل خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در ادامه گفت: این منشور باید قاعده حکمرانی در اندیشه سیاسی توحیدی نام گذاشت و نخستین سند مدونی است که از انبیا و اوصیا در دست ماست. امام علی دو هدف والا را از حکمرانی بیان می‌کنند که "توسعه انسانی" و "عمران و آبادانی" است. امام علی می‌فرمایند که هدف از شکل‌گیری نظام اسلامی توسعه انسانی، تعلیم، تربیت و پاسخ به همه نیازهای افراد جامعه است. در ادبیات سیاسی امروز پایه‌ای‌ترین شاخص تمدنی برای پایش نظام‌های سیاسی، تامین نیازهای انسانی متناسب با تغییرات جوامع و پیدایش نیازهای نوین و به روزرسانی پاسخ‌ها به آن نیازها می‌باشد.

وی اضافه کرد: در اندیشه سیاسی امیرالمومنین پاسخ به تمامی نیازها مطرح است و تنها منوط به نیازهای مادی نیست. یک نظام سیاسی اسلامی، نیازهای انسان را رصد می‌کند و در مسیر پاسخ درست به آن نیازها، گام‌های عالمانه، متقن و محکم برمی‌دارد. ثمره مدیریت ما باید ارتقا سرمایه و نیروی انسانی کشور باشد. هر تصمیمی که ثمره‌اش توسعه نیروی انسانی نباشد مردود است و هر حرکتی که با نگاه به این هدف والا برداشته نشود، با اندیشه امام فاصله دارد.

امام جمعه موقت تهران گفت: کشور اسلامی باید در مرز آبادانی و عمران حرکت کند. توسعه انسانی و عمران و آبادانی در دستور کار دولت‌های پیشروست، اما ایران اسلامی، نظام ولایی باید در مرز توسعه انسانی و آبادانی و عمران کشور قدم بردارد و برای این هدف والا برنامه‌ریزی کند. امام در این رابطه به دو ابزار اشاره می‌کند که یکی نظام تامین مالی دولت و دوم نظام دفاعی دولت است. این دو گوهر گران‌بها اگر در دست دولت و ملت نباشد، به هیچ یک از اهداف خود دست پیدا نخواهد کرد. بسیج ستون فقرات دنیای اسلام است. اقتدار امروز ایران و محور مقاومت، برآمده از اندیشه بسیج و استقامت نیروهای دفاعی است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: امنیت مهمترین سرمایه برای ارتقای کشور است. هرچند با اهداف تعریف شده در منشور حکمرانی امام علی (ع) فاصله داریم، اما سرمایه گران‌بهای استقلال و امنیت در دنیایی که صاحبان قدرت برای خلق ناامنی تلاش می‌کنند، دستاورد نظام جمهوری اسلامی، شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و بسیجیان سلحشور است. این سرمایه گران‌بها را باید پاس داشت. در پرتو این‌ها می‌توان به توسعه انسانی و آبادانی و عمران دست یافت. نیروی دریایی راهبردی که اقتدار و عزت و دانش ملت ایران را در برابر جامعه جهانی به نمایش گذاشته است، دستاورد نظامی است که فرماندهی کل آن در دست شخصیتی است که آراسته به علم و عدالت است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در ابتدای خطبه دوم نمازجمعه امروز تهران سالروز شهادت محسن فخری‌زاده را گرامی داشت و در ادامه در خصوص مذاکرات 4+1 با ایران گفت: به کشورهای اروپایی چند توصیه دارم. حاکمان و مدیران این کشور می‌دانند، اما توجه داشته باشند که امروز به دلیل استراتژی خشونت که رهبری سیاسی آمریکا را تحت الشعاع قرار داده و نمونه‌های روشن آن را در منطقه مشاهده می‌کنیم و شکست این استراتژی در منطقه و دنیای امروز و حجم فوق العاده تناقضات و تعارضات در سیاست‌گذاری برنامه‌های استراتژیک راهبردی آمریکا که اهل نظر، مجامع علمی و دانشگاهی این تناقاضات را مشاهده می‌کنند و ناتوانی پنتاگون و دستگاه نظامی آمریکا در سرکوب مسلمانان و حرکت‌های مردمی در سطح جهان، شاهد کاهش قدرت نرم و غیرملموس آمریکا هستیم.

وی خطاب به سران کشورهای اروپایی و اعضای 4+1 گفت: آمریکای امروز، آمریکای دو سه دهه قبل نیست. شکست سیاست‌های آمریکا در جنوب غرب آسیا فراروی جامعه جهانی قرار دارد. منافع ملت‌های اروپا را قربانی منافع نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی نکنید. امروز هر تحلیگر به خوبی می‌داند که اسرائیل در آینده نه چندان دور در منطقه فلسطین و جهان اسلام حضور نخواهد داشت.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: منافع ملت‌های اروپا با منافع ملت‌های آسیا گره خورده است. امنیت جنوب غرب آسیا به معنای امنیت اروپاست. امروز ایران اسلامی پاسدار این امنیت است. اگر ظرفیت و اقتدار سیاسی، دفاعی، علمی و توانایی‌های محور مقاومت نبود، امروز اروپا در معرض ناامنی‌های سخت قرار داشت. اقتدار ایران و محور مقاومت، داعش را سرکوب کرد.

وی همچنین بیان داشت: یکی از واقعیت‌هایی که نظام اسلامی به ویژه رهبر انقلاب بر آن پای‌فشاری و تاکید دارند و برای تحقق آن از پای نمی‌نشینند، توسعه علم، دانش و فناوری در کشور است. قدرت محصول علم و دانش است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: البته اگر دانش و علم با تربیت توحیدی گره نخورد راه را برای استثمار و استکبار باز می‌کند. کشورهایی که امروز خود را مقتدر می‌بینند در سایه دانش و علم در این جایگاه قرار گرفتند. تنها راه برای رسیدن به قدرت، توسعه علمی است. رئیس‌جمهور محترم بر واژه قدرت و ایران قوی تاکید دارند. تنها راهی که ایران به قدرت می‌رسد، حرکت علمی، دستیابی به مرزهای دانش و قرار گرفتن در صف نخست تولید علم است. مجامع علمی و دانشگاهی، فرزانگان و نخبگان در این مسیر نقش کلیدی دارند.

وی گفت: فناوری‌های نوظهور ثمره گره خوردن چهار فناوری کلیدی و محوری نانو، بیو (زیستی)، ارتباطاتی و شناختی است. با گره خوردن دو فناوری مورد اشاره با محصولات جدیدی روبرو می‌شویم که پیچیده‌تر هستند و به نیازهای انسان بهتر پاسخ می‌دهند و اگر این فناوری در بدنه حکمرانی کشور راه پیدا کند، راه را برای یک تحول اساسی باز می‌کند. از این رو شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری نقش مهمی دارند.

امام جمعه موقت تهران گفت: رسالت رئیس‌جمهور محترم، وزرای صمت، آموزش عالی، بهداشت و دستگاه‌های کلیدی و مدیریتی این است که راه را برای فناوری‌های نو و جدید در عرصه مدیریتی کشور باز کنند. شرکت‌های بزرگ خودروسازی کشور با این مقوله‌ها بیگانه هستند. از یک نظام مدیریتی که خطاهای راهبردی دارد، نمی‌توان انتظار تحول داشت.

حجت‌الاسلام ابوترابی در پایان خطاب به وزیر صمت گفت: با عزل یک مدیر هیچ مساله‌ای در صنایع دولتی و خودروسازی حل نمی‌شود. این ساختار آلوده و فسادآفرین است. این نظام مدیریتی پاسخگو به مسائل کشور نیست. ما باید در مسیر یک تحول قرار بگیریم و به واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی بپردازیم و نظارت دقیق داشته باشیم. بدنه سنگین اجرایی و مدیریتی کشور، فسادزاست.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

افزایش خرید قرآن در پی نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی

افزایش خرید قرآن در پی نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی
2022-01-19T13:02:03+03:30
کوشکی بیان کرد: بعد از نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی، تعدادی از آنها که در جستجوی حقیقت اسلام بودند، با همین نامه به سراغ قرآن رفتند به طوری که آمارها نشان...

برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل امامت جمعه از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم

برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل امامت جمعه از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم
2022-01-19T13:02:03+03:30
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ادامه سفر سه روز خود به استان خوزستان با حضور در جمع فعالان فرهنگی این استان تاکید کرد که برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل نها...

موافقت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود

موافقت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود
2022-01-19T13:02:03+03:30
هیأت وزیران در راستای صورتجلسه همکاری مشترک (نقشه راه) بین وزارت راه جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل جمهوری عراق به منظور احداث پروژه راه آهن شلمچه – ب...

امیرعبداللهیان: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است

امیرعبداللهیان: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است
2022-01-19T13:02:02+03:30
وزیر خارجه کشورما تاکید کرد: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است.

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و باا نگیزه از دلایل پیشرفت امور است

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و باا نگیزه از دلایل پیشرفت امور است
2022-01-19T13:02:02+03:30
رئیس قوه قضائیه گفت: نیروی انسانی عادل و باانگیزه از زمینه‌ها و دلایل اصلی پیشرفت و پیشبرد امور در قوه قضائیه است.

جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌‌جمهور به مسکو

 جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌‌جمهور به مسکو
2022-01-19T13:05:23+03:30
سفیر ایران در روسیه گفت: روسیه همسایه بزرگ شمالی ماست که حجم واردات این کشور بیش از ۲۳۰میلیارد دلار است و این یعنی بازار وسیع و متنوعی در همسایگی ایران وجود...

عمان: بازگشت به برجام یک ضرورت راهبردی است/ از مذاکرات تهران-ریاض حمایت می‌کنیم

عمان: بازگشت به برجام یک ضرورت راهبردی است/ از مذاکرات تهران-ریاض حمایت می‌کنیم
2022-01-19T12:48:44+03:30
وزیر خارجه عمان در گفت‌وگویی به مذاکرات وین و آخرین تحولات روابط ایران و عربستان پرداخت.

طالبان دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد

طالبان دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد
2022-01-19T12:35:23+03:30
یک خبرگزاری افغان به نقل از یک مقام سفارت ایران در کابل اعلام کرد که طالبان  دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد....

برگزاری نشست میان مسئولان ایرانی و مصری

برگزاری نشست میان مسئولان ایرانی و مصری
2022-01-19T12:35:22+03:30
یک روزنامه عربی به نقل از منابع مصری به آخرین تحولات روابط میان ایران و مصر پرداخت.

امام(ره) اسلام سیاسی و مردم‌سالاری دینی را احیا کرد

امام(ره) اسلام سیاسی و مردم‌سالاری دینی را احیا کرد
2022-01-19T12:32:08+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت:غربی‌ها و پیروان آنان در ایران،زمان طاغوت سال‌ها تلاش کرده بودند که دین را از عرصه اجتماعی حذف کنند؛ امام این توطئه را برهم زد و اسلام ...

تعیین سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های لوکس/ جزئیات واردات خودرو

تعیین سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های لوکس/ جزئیات واردات خودرو
2022-01-19T12:32:08+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از تعیین نرخ مالیات بر خانه‌ها و ماشین‌های لوکس خبر داد.

رئیس جمهور کشورمان وارد مسکو شد

رئیس جمهور کشورمان وارد مسکو شد
2022-01-19T12:22:03+03:30
آیت الله سید ابراهیم رئیسی که به دعوت همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی عازم روسیه شده، دقایقی قبل وارد فرودگاه مسکو شد. ...

آشتی دادن دین و سیاست اقدام مهم امام خمینی(ره) بود

آشتی دادن دین و سیاست اقدام مهم امام خمینی(ره) بود
2022-01-19T12:18:49+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت: آشتی دادن دین و سیاست در عصر جدید، در حالی که غربی‌ها و پیروان آنان در ایران زمان طاغوت به دنبال حذف دین بودند از جمله اقدامات بسیار م...

موافقت کمیسیون تلفیق با رایگان شدن آب، برق و گاز کلیه مدارس برای سال آینده

موافقت کمیسیون تلفیق با رایگان شدن آب، برق و گاز کلیه مدارس برای سال آینده
2022-01-19T12:08:44+03:30
یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اعضای کمیسیون تلفیق با رایگان شدن تعرفه مصرف آب، برق و گاز تا سقف الگوی مصرف برای کلیه مدارس کشور در سال ...

اسلام سیاسی را امام احیا کرد

اسلام سیاسی را امام احیا کرد
2022-01-19T12:08:44+03:30
آیت‌الله جنتی گفت: گفت: غربی‌ها و پیروان آنان در ایران زمان طاغوت سال‌ها تلاش کرده بودند که دین را از عرصه اجتماعی و سیاسی حذف کنند که امام بزرگوار این توطئه...

رئیس‌جمهور وارد مسکو شد

رئیس‌جمهور وارد مسکو شد
2022-01-19T12:05:28+03:30
رئیس‌جمهور که به دعوت رسمی همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، عازم روسیه شده بود، دقایقی قبل وارد فرودگاه مسکو شد.

انجمن دوستی ایران و چین برای حل مشکلات فعالان بخش خصوصی تلاش می‌کند

انجمن دوستی ایران و چین برای حل مشکلات فعالان بخش خصوصی تلاش می‌کند
2022-01-19T11:55:25+03:30
رئیس انجمن دوستی ایران و چین تعاملات میان تهران و پکن در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را در شرایط کنونی بسیار با اهمیت دانست و گفت: انجمن دوستی با ...

خضریان: واگذاری هلدینگ خلیج‌ فارس به بخش خصوصی باعث عدم توسعه صنعت پتروشیمی می‌شود

خضریان: واگذاری هلدینگ خلیج‌ فارس به بخش خصوصی باعث عدم توسعه صنعت پتروشیمی می‌شود
2022-01-19T11:55:24+03:30
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که واگذاری هلدینگ خلیج فارس به بخش خصوصی، منجر به عدم توسعه مطلوب صنعت پتروشیمی و توسعه دانش بومی در این ح...

بشیری: تعطیل کردن دانشگاه ها مشکلی را حل نمی‌کند

بشیری: تعطیل کردن دانشگاه ها مشکلی را حل نمی‌کند
2022-01-19T11:55:24+03:30
یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه ویروس کرونا جامعه جهانی را در حوزه مختلف اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و ... با مشکلات مختلفی مواجه ساخت گفت:...

مشکلات کمبود پزشک و تجهیزات درمانی به روایت نماینده سردشت و پیرانشهر

مشکلات کمبود پزشک و تجهیزات درمانی به روایت نماینده سردشت و پیرانشهر
2022-01-19T11:55:23+03:30
نماینه مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز در شهرستان سردشت یک خانم باردار برای انجام سونوگرافی باید حدود ۲ ماه در نوبت بوده و یک فرد...

اتحادیه اروپا خواهان "نقش مثبت ایران" در حل بحران یمن شد

اتحادیه اروپا خواهان "نقش مثبت ایران" در حل بحران یمن شد
2022-01-19T11:55:23+03:30
سخنگوی اتحادیه اروپا خواستار ایفای "نقش مثبت" از سوی ایران برای حل بحران یمن شد.

رئیس جمهور وارد فرودگاه مسکو شد

رئیس جمهور وارد فرودگاه مسکو شد
2022-01-19T11:55:23+03:30
آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان وارد فرودگاه مسکو شد.

پرونده زمین خواری سه هزار میلیاردی در جریان رسیدگی است

پرونده زمین خواری سه هزار میلیاردی در جریان رسیدگی است
2022-01-19T11:55:23+03:30
معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: وزارت اطلاعات چندین پرونده را با موضوع زمین خواری مورد بررسی قرار داده که یکی از آن‌ها پرونده تخلف سه هزا...

نرخ مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری مشخص شد

نرخ مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری مشخص شد
2022-01-19T11:55:22+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از تعیین نرخ مالیات بر خانه ها و ماشین های لوکس خبر داد.

جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌ جمهور به مسکو

 جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌ جمهور به مسکو
2022-01-19T11:58:44+03:30
سفیر ایران در روسیه، گفت: روسیه همسایه بزرگ شمالی ماست که حجم واردات این کشور بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار است و این یعنی بازار وسیع و متنوعی در همسایگی ایران وج...

نخستین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شد

نخستین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شد
2022-01-19T11:42:03+03:30
مدیر کل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن عمومی به وزارت بهداشت خبر داد.

اولین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شد

 اولین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شد
2022-01-19T11:45:26+03:30
مدیرکل بهداشت وزارت دفاع از تحویل اولین محموله واکسن فخرا به وزارت بهداشت خبرداد.

داده‌نما "کربلای ۵"؛ عملیاتی که کمر ارتش بعث عراق را شکست

 داده‌نما "کربلای ۵"؛ عملیاتی که کمر ارتش بعث عراق را شکست
2022-01-19T11:45:26+03:30
اجرای موفق عملیات کربلای پنج، کمر ارتش بعث عراق را شکست و این پیروزی موجب شد تا حامیان صدام قطعنامه ۵۹۸ را تهیه و تصویب کنند که در آن قطعنامه برای نخستین با...

تعیین نرخ مالیات برای خانه‌ها و خودروهای لاکچری در کمیسیون تلفیق بودجه

 تعیین نرخ مالیات برای خانه‌ها و خودروهای لاکچری در کمیسیون تلفیق بودجه
2022-01-19T11:45:26+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس مصوبات اخیر این کمیسیون را تشریح کرد.

نخستین محموله واکسن «فخرا» تحویل وزارت بهداشت شد

نخستین محموله واکسن «فخرا» تحویل وزارت بهداشت شد
2022-01-19T11:12:07+03:30
مدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن عمومی به وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون عمومی خبر داد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)