میرنیوز

نفوذ انگلیسی یا قدرت میرزای شیرازی؟

نفوذ انگلیسی یا قدرت میرزای شیرازی؟ 2021-05-15T06:56:39+04:30

به گزارش ایسنا، امروز ۲۵ اردیبهشت ماه صد و سی امین سالگرد نهضت تنباکو و صدور حکم تحریم تنباکو توسط میرزا سیدمحمدحسن حسینی شیرازی معروف به میرزا بزرگ شیرازی و لغو امتیاز واگذاری انحصار بازرگانی توتون و تنباکو به شرکت انگلیسی رِژی و شرکاء به ریاست ماژور جرالد تالبوت است.

بر اساس این قرارداد انحصار کشت، تولید و فروش توتون و تنباکو در داخل و خارج از ایران به مدت نیم قرن به یک شرکت انگلیسی به نام رِژی به مدیرعاملی تالبوت داده شد. طرف انگلیسی هم متعهد شد سالانه مبلغ ۱۵ هزار لیره انگلیسی و یک چهارم سود خالص کمپانی را به عنوان مالیات به دولت ایران پرداخت کند. همچنین شرکت رِژی اجازه داشت برای اطلاع از میزان تولید توتون و تنباکوی ایران از زمین ها و محصول کشاورزان تفحص کند. این اجازه مأموران حکومتی را موظف به همکاری با شرکت مذکور می کرد.

میرزای مجدد کیست؟

سید محمدحسن چهارم اردیبهشت ۱۱۹۴ شمسی در دوره حکومت فتحلیشاه قاجار در محله درب شاهزاده شیراز به دنیا آمد. پدرش، میرزا محمود حسینی از خطاطان برجسته در نوشتن نستعلیق و از عالمان دین بود که در طفولیتِ محمدحسن، وفات یافت. بعد از مرگ پدر محمدحسن و اسدالله، برادرش به همراه مادر تحت سرپرستی میرزا سیدحسین موسوی معروف به مجدالاشراف، دایی شان قرار گرفتند.

محمدحسن از چهار سالگی به مکتب رفت و خواندن و نوشتن آموخت و از شش سالگی صرف و نحو عربی و خواندن قرآن را تکمیل کرد و در هشت سالگی تحصیلات مقدماتی را به پایان رساند و تحت تعلیم میرزا ابراهیم شیرازی از علمای به نام شیراز، آیات و روایات و وعظ و خطابه آموخت. او در این سن به خواست میرزا ابراهیم، استادش یک بار بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد وکیل شیراز از منبر بالا رفت و قسمت هایی از کتاب اخلاقی ابواب‌الجنان را از حفظ برای مردم خواند.

محمدحسن فقه و اصول را نزد این استادش آموخت و در ۱۲ سالگی پای درس شیخ محمدتقی شیرازی معروف به میرزا کوچیک، بزرگترین مدرس شرح لمعه در شیراز نشست و در ۱۵ سالگی کتاب شرح لمعه را در حوزه علمیه شیراز تدریس کرد. در ۱۷ سالگی به توصیه استادش برای ادامه درس به اصفهان رفت و در سال ۱۲۱۱ شمسی در مدرسه صدر این شهر ساکن شد و در درس خصوصی آیت الله محمدتقی رازی اصفهانی نویسنده کتاب هدایت المسترشدین، اصول فقه آموخت. ایشان در پایان همان سال درگذشت و سیدمحمدحسن، استاد دیگری به نام آیت الله سیدحسن بیدآبادی معروف به میر سیدحسن مدرس را به استادی برگزید. او اجازه اجتهادش را قبل از ۲۰ سالگی از آیت الله بیدآبادی دریافت کرد.

سیدمحمدحسن جوان تا ۲۹ سالگی در اصفهان ماند و علاوه بر آیت الله بیدآبادی پای درس آیت الله محمدابراهیم کلباسی مشهور به علامه حاجی کلباسی از مشاهیر فقهاء، مجتهدان و محققان علمای اصفهان نیز حضور یافت.

محمدحسن جوان طی سالهای اقامت در اصفهان اولین ازدواجش را با دختر عمویش انجام داد و از این ازدواج صاحب یک دختر و یک پسر به نام علی شد. همسر ایشان در سال ۱۲۶۵ شمسی درگذشت و برای بار دوم ازدواج کرد و از این ازدواج صاحب یک دختر و یک پسر به نام محمد شد.

میرزامحمدحسن در ۲۹ سالگی در سال ۱۲۲۱ شمسی به سامراء رفت و در درس عالمانی چون محمدحسن نجفی صاحب کتاب صاحب الجواهر، حسن کاشف الغطا پسر جعفر کاشف الغطا و شیخ مرتضی انصاری دزفولی معروف به شیخ انصاری ملقب به خاتم الفقهاء و المجتهدین حضور یافت. او از شاگردان خاص شیخ انصاری بود و رابطه خاصی با استادش داشت. شیخ مرتضی انصاری تصحیح کتاب فرائد الاصول خود را به میراز سیدمحمدحسن سپرد.

پس از درگذشت شیخ انصاری در سال ۱۲۴۳ شمسی سیدمحمدحسن شیرازی در سن ۴۹ سالگی به مقام مرجعیت رسید. به گفته محمدمحسن بن‌ علی ‌منزوی تهرانی معروف به آقابزرگ تهرانی صاحب کتاب طبقات اعلام الشیعه بعد از درگذشت شیخ انصاری، شاگردان برجسته او بر مرجعیت میرزامحمدحسن اتفاق نظر داشتند، به‌جز گروهی از علمای آذربایجان که مرجعیت سید حسین کوه کمره‌ای معروف به سیدحسین ترک دیگر شاگرد شیخ انصاری را برای منطقه و قوم خود مطرح کردند که البته با وفات او در سال ۱۲۶۱ شمسی، میرزای شیرازی مرجع واحد شیعیان شد. فقیهان و اصولیان جایگاه علمی میرزای شیرازی را با استادش سیدمرتضی انصاری مقایسه کرده و حتی برخی، ایشان را برتر از شیخ انصاری می دانستند.

با اقامت میرزای شیرازی در سامرا در سال ۱۲۵۳ شمسی و حضور شاگردان ایشان در این شهر حوزه علمیه سامرا و مکتب سامرا شکل گرفت. این حوزه ۲۰ سال فعال بود و با وفات ایشان در سال ۱۲۷۳ شمسی و هجرت طلاب و علمای این حوزه به حوزه علمیه کربلا و نجف از رونق افتاد.

سبک و شیوه میرزای شیرازی و شاگردان او در تدریس و نگارش فقه و اصول به مکتب سامرا شناخته می‌شود. سید رضی شیرازی از نوادگان میرزای شیرازی مهم‌ترین هدف وی از اقامت در سامرا را تقریب شیعه و سنی می داند به این ترتیب پرهیز از تفرقه‌گرایی و تعامل با اهل سنت از ویزگی های مکتب سامرا استنباط می شود.

سیدحسن صدر، سیدمحسن امین، شرف الدین عاملی، محمدجواد عاملی، محمدجواد بلاغی، شیخ محسن شراره، آقابزرگ تهرانی، لامیه امینی و محمدرضا مظفر از بزرگان و پرورش یافتدگان حوزه سامرا بودند.

میرزای شیرازی شاگردان بسیاری داشت. آقابزرگ تهرانی در کتاب هدیه الرازی الی الامام المجدد الشیرازی حدود ۵۰۰ نفر از شاگردان ایشان را نام برده است.

ماجرای نهضت تنباکو

تاریخ نوسیان سابقه تقریبی مصرف توتون و تنباکو در ایران را به دوران حکومت صفویه به ویژه دوره شاه عباس صفوی مربوط دانسته اند. از آن زمان تاکنون تعداد و میزان مصرف‌کنندگان توتون و تنباکو بین طبقات مختلف جامعه به تدریج سیر صعودی پیدا کرد تا در عصر چهارمین پادشاه قاجار یعنی ناصرالدین‌شاه به اوجش رسید.

همین عامل موجب طمع میرزاعلی اصغر امین السلطان، صدراعظم ناصرالدین شاه و آنتوان کتابچی و برنامه ریزی برای رونق دادن به خزانه کشور با دریافت مالیات از تولید و مصرف توتون و تنباکو شد. او پیشنهادش را تحت عنوان اداره انحصاری توتون و تنباکو به ناصرالدین‌شاه تقدیم کرد، اما مورد قبول شاه قرار نگرفت. یک سال بعد، مقررات دیگری را تهیه و به تصویب ناصرالدین‌شاه رساند و شاه دستور اجرای آن را داد اما به علت مخالفت علما که این عمل را غیرشرعی و بدعت در دین می‌دانستند، اجرایی نشد.

تا اینکه ماجرای سفر سوم ناصرالدین‌شاه به بریتانیای کبیر در سال ۱۲۶۸ شمسی پیش آمد. انگلیسی‌ها برای گرفتن امتیازات بیشتر و عقب نیفتادن از رقیب روس خود اصرار داشتند این سفر حتما انجام شود. آنان از شاه و صدراعظم و سایر همراهان با اهدای با ارزش ترین نشان های رسمی پادشاهی بریتانیای کبیر به گرمی پذیرایی کردند.

در همین سفر درخواست اهداء انحصار کشت، فروش و خرید توتون و تنباکوی ایران را در کنار دهها پیشنهاد دیگر مطرح کردند. دولت پادشاهی انگلستان البته برای مصون ماندن از حواشی بعدی فردی به نام ماژور جرالد تالبوت را به عنوان طرف معامله به ایران معرفی کرد. وی نیز با پرداخت رشوه به ناصرالدین شاه و امین السلطان موافقت آنان را جلب کرد و همین مسئله یکی از مهمترین حوادث دوران مرجعیت میرزای شیرازی را رقم زد.

پس از بازگشت ناصرالدین شاه به ایران تالبوت به اتفاق چند نفر دیگر و با کمک دولت بریتانیا شرکتی با نام رِژی با سرمایه اولیه ۶۵۰ هزار لیره در لندن تشکیل داد و پس از ورود به تهران با کمک سفارت بریتانیا در ایران متن قرارداد را در ۱۵ فصل تهیه کرد و نزد امین السلطان، صدراعظم فرستاد وی نیز با ایجاد تغییراتی جزئی قرارداد را نزد ناصرالدین‌شاه فرستاد و پس از تعریف و تمجید فراوان و شرح مزایای قرارداد آن را در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۲۶۸ شمسی به امضای شاه رساند و از او تقدیرنامه هم دریافت کرد.

این قرارداد در ایران به قرارداد رِژی و شرکت عامل آن نیز به کمپانی رژی معروف شد. (رِژی به فرانسه به انحصار در معاملات بازرگانی گفته می شود).

وی پس از کسب امتیاز در صدد برآمد که شعب شرکت را در سایر شهرهای ایران فعال کند. در این راستا ابتدا باغی را در یکی از بهترین مکان‌های تهران در محدوده خیابان فردوسی فعلی خرید و ساختمان بزرگی را برای اداره مرکزی شرکت در وسط آن بنا کرد و دیوار محکم و بلندی در اطراف باغ کشید و آن را به شکل قلعه جنگی و نظامی درآورد.

شرکت پس از تأسیس اداره مرکزی در تهران تصمیم گرفت شعبه‌های آن را در سایر شهرهای ایران به ویژه شهرهایی که در آنها محصولات توتون و تنباکو بیشتر کشت و تولید می‌شد، راه‌اندازی کند به همین دلیل تصمیم گرفت نمایندگانی به تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان اعزام کند تا آنجا مذاکرات برای تأسیس دیگر شعبه‌های شرکت را انجام دهد.

پس از احداث ساختمان مرکزی شرکت در تهران و آغاز فعالیت در ایران، چند هزار نفر از مردان و زنان انگلیسی به عنوان کارکنان شرکت وارد کشور شدند. آنان که تحت پوشش شرکت رِژی وارد ایران شده بودند، شروع به فعالیت‌های فرهنگی کرده و فرهنگ غرب را در شهرهای مختلف ترویج  کردند. نفوذ در بازار مسلمانان، استفاده از دختران برای افزایش فروش، تأسیس رقاصخانه و قمارخانه، فروش و مصرف مشروبات الکلی و … از جمله موارد اشاعه فرهنگ غربی در ایران بود که زمینه‌های نهضت تحریم تنباکو را بیش از پیش آماده کرد.

به موجب این قرارداد که به امضای سِر هنری ولف وزیر مختار انگلستان هم رسید، دولت ایران در برابر دریافت سالانه ۱۵ هزار لیره و یک چهارم سود سالانه، امتیاز کلیۀ معاملات داخلی و خارجی توتون و تنباکو را به مدت ۵۰ سال به تالبوت و شرکایش واگذار کرد. تالبوت برای گرفتن این امتیاز علاوه بر شاه، مبالغ گزافی به صدر اعظم و نایب السلطنه و تنی چند از درباریان داد.

اعطای چنین امتیازی به خصوص در شرایطی که حدود یک پنجم جمعیت آن روزگار ایران از کشت و فروش توتون و تنباکو به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتزاق می کردند خسارت‌های زیادی به مردم می زد. روستاییان، کشاورزان، بازرگانان و تاجران خرده پا و حتی کارگران روزمزد بر علیه شرکت رِژی اعتراض کردند. به دلیل رابطه نزدیک و تنگاتنگ مردم و علما، مردم به روحانیون متوسل شدند تا با رهبری آنها وارد مبارزه و قیام شوند.

مردم در چهار شهر ایران به پیشتازی چهار تن از شاگردان میرزای شیرازی دست به اعتراضات زدند. شیخ فضل الله نوری در تهران، آقانجفی اصفهانی در اصفهان، سیدعلی اکبر فال اسیری در شیراز و میرزا جواد مجتهد تبریزی در تبریز رهبران این قیامها بودند.

نخستین درگیری میان مردم و حکومت در شهر شیراز اتفاق افتاد. سیدعلی اکبر فال اسیری مجتهد متنفذ و داماد میرزای شیرازی بالای منبر با سخنانی پر حرارت مردم را بر ضد رِژی برانگیخت. ماموران حکومت ایشان را در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۲۶۹ دستگیر کرده و از راه بوشهر و بصره به عتبات عالیات تبعید کردند. ایشان در بصره سیدجمال‌الدین اسدآبادی را می بیند و سید از طریق او نامه معروفش به میرزا را به دست ایشان رساند.

یک روز پس از تبعید سیدفال اسیری، مردم شیراز بازارها را بستند و خواهان بازگشت وی شدند اما حکومت به خواستۀ آنان اعتنا نکرد. با ورود کارکنان انگلیسی شرکت به شیراز، مردم در حرم شاه چراغ و تلگرافخانه تجمع کردند و خواهان اخراج خارجیان شدند اما اجتماع آنان با تیراندازی سربازان و کشته شدن چند نفرمتفرق شد.

نامه سیدجمال و فتوای میرزا

در بخشی از نامه سیدجمال الدین اسدآباد که به سیدعلی اکبر فال اسیری رساند، آمده است: حق را بگویم، من دوست داشتم این نامه را به همه دانشمندان تقدیم کنم، چون دانشمندان در هر نقطه ای طلوع نموده و هر نحوی که رشد کرده، در هر کجا که یافت بشوند، جانی هست که در پیکر دین محمد (ص) دمیده شده است. ... پیشوای دین، پرتو درخشان انوار ائمه، پایه تخت دیانت و زبان گویای شریعت، جناب حاج میرزا محمدحسن شیرازی تو وارث پیامبرانی همان ولایت عالم فقیه بر جامعه اگر ملت را به حال خود گذاشته افکارشان پریشان می شود چون توده نادان در معتقدات خود جز استقامت و ثبات قدمی که طبقه دانا در عقایدش نشان می دهد، دلیلی ندارد. اگر بخواهی می توانی با یک کلمه افراد پراکنده را جمع کنی و با متفق ساختن آنها دشمن خدا و دشمن مسلمانان را بترسانی و شر کفار را از سرشان برطرف نمایی.

سید نامه هایی نیز به سایر علمای داخل ایران می نویسد. بعد از وصول نامه سیدجمال، میرزای شیرازی بیش از یک سال  پس از امضای قرارداد رِژی تلگراف زد  و از طریق کامران میرزا نایب السلطنه به ناصرالدین شاه ارسال کرد. میرزا در این تلگراف تاکید کرد کسانی  که از کشور تبعید شده اند به کشور بازگردانده شوند در عین حال مخالفش را با  قرارداد ابراز کرد.

با بی اعتنایی ناصرالدین شاه به تلگراف میرزا  مدتی بعد حکم تحریم تنباکو از طرف آیت الله میرزا سیدمحمدحسن شیرازی به این شرح صادر می شود: «بسم الله الرحمن الرحیم، الیوم استعمال توتون و تنباکو بِاَی نَحوِ کانَ در حکم محاربه با امام زمان عجل الله تعالی فرجه است.»

سید روح الله خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در مراسم درگذشت آیت الله سیدمحمود طالقانی در مدرسه فیضیه قم در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۵۸ با به نیکی یاد کردن از جایگاه روحانیون در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران به فتوای میرزای شیرازی و تاثیر عمیق آن بر مردم آن روزگار اشاره کرد و گفت: «آخوند مرتجع است؟ آن نصف سطر میرزای شیرازی ـ رضوان الله علیه ـ مملکت ما را از تو حلقوم خارجیها بیرون کشید «الیوم استعمال دخانیات حرام است، معارضه با امام زمان است». این یک کلمه، یک ملت را وادار کرد که مخالفت کند. چرا این قدرت را می شکنید؟»

میرزای شیرازی ملقب به میرزای بزرگ، اول اسفند سال ۱۲۷۳ شمسی در سن ۷۹ سالگی در سامرا درگذشت و در یکی از حجره‌های صحن حرم امام علی (ع) در نجف به خاک سپرده شد. وفات ایشان در اسناد تاریخی مشکوک عنوان شده است. روحش شاد و یادش گرامی.

منابع:

صحیفه نور، ج ۹، ص ۵۳۷

فارسنامه ناصری، ج۲، ص۹۷۴

مدنی بجستانی، میرزای شیرازی، ص۳۸۵

حسینی، «نگاهی به مدرسه قو نجف»، ص۴۲

شبیری زنجانی، جرعه‌ای از دریا، ۱۳۸۹ش، ج۱، ص۱۱۱

بامداد، شرح حال رجال ایران، ۱۳۸۴ش، ج۱، ص۳۳۸

اصفهانی کربلایی، تاریخ دخانیه، ۱۳۷۷ش، صص۱۰۴-۱۰۸ و ۱۷۲-۱۷۳

مدنی، میرزای شیرازی: احیاگر قدرت فتوا، ۱۳۷۱ش، ص۲۷ و ۲۸

آقابزرگ تهرانی، طبقات اعلام الشیعه، ۱۴۰۴ق، ج۱، ص ۴۳۷ تا ۴۴۰

مطلبی، نجوم امت: حضرت آیت‌الله العظمی حاج میرزا سید محمدحسن شیرازی، ص۶۶

دارابی، «حوزه علمیه تقریب‌گرای سامرا و نقش میرزای شیرازی»، ص ۴۱ و ۴۲

مطلبی، «نجوم امت: حضرت آیت‌الله العظمی حاج میرزا سید محمدحسن شیرازی»، ص۷۰

نگاه کنید به صحتی سردرودی، گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی، ۱۳۸۸ش، ص۱۴۸ـ۱۴۴

سه سال در دربار ایران، ص۲۲۰؛ تیموری، تحریم تنباکو، صص۲۸، ۱۷۷، حاشیه؛ عباس میرزا، شرح حال عباس میرزا ملک آرا، ص۱۱۴

رای متن قرارداد، تیموری، تحریم تنباکو، صص۲۹-۳۲؛ معاهدات و قراردادهای تاریخی در دورۀ قاجار، صص۴۱۳-۴۱۶؛ محدث، چند امتیازنامۀ عصر قاجار، صص۷۵-۷۸

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

سفر رئیس‌جمهور به روسیه نمایانگر تحول اساسی دولت در روابط بین‌الملل است

سفر رئیس‌جمهور به روسیه نمایانگر تحول اساسی دولت در روابط بین‌الملل است
2022-01-19T14:45:27+03:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: در حال حاضر یک تحول اساسی در مناسبات بین المللی در دولت اتفاق افتاد و البته سفر رئیس‌جمهور به روسیه هم یکی از ابعاد تحول اساسی دولت...

موافقت دولت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود

 موافقت دولت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود
2022-01-19T14:38:46+03:30
هیئت دولت با صدور مجوز به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه توأم با اجرا و احداث پل یاد شده با مشارکت شرکت راه آهن جمهوری عراق موافقت کرد.

مخبر: سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه یکی از ابعاد تحول اساسی دولت است

 مخبر: سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه یکی از ابعاد تحول اساسی دولت است
2022-01-19T14:38:46+03:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه یکی از ابعاد تحول اساسی دولت در حوزه روابط بین الملل است.

موافقت با پروژه راه آهن بصره - شلمچه و احداث پل روی اروندرود

موافقت با پروژه راه آهن بصره - شلمچه و احداث پل روی اروندرود
2022-01-19T14:18:48+03:30
هئیت دولت با صدور مجوز به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه توأم با اجرا و احداث پل یاد شده با مشارکت شرکت راه‌آهن جمهوری عراق موافقت کرد.

سفر رییس جمهور به روسیه دارای اهمیت خیلی زیادی است

سفر رییس جمهور به روسیه دارای اهمیت خیلی زیادی است
2022-01-19T14:08:43+03:30
جلسه صبح امروز هیات دولت به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دیدار مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی با حضور نماینده اتحادیه اروپا در وین

دیدار مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی با حضور نماینده اتحادیه اروپا در وین
2022-01-19T13:55:22+03:30
در ادامه مذاکرات وین جلسه مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی با حضور نماینده اتحادیه اروپا برگزار شد.

آیت‌الله جنتی: انقلاب مردم سالاری دینی را احیا کرد

 آیت‌الله جنتی: انقلاب مردم سالاری دینی را احیا کرد
2022-01-19T13:45:24+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت: حضرت زهرا(س) اگرچه طول حیات مبارکشان کوتاه بود اما عمق زندگی ایشان بسیار زیاد و پر برکت بود؛ ایشان در کل اعصار مایه افتخار و الگوی زن...

رئیسی وارد فرودگاه مسکو شد

 رئیسی وارد فرودگاه مسکو شد
2022-01-19T13:45:24+03:30
رئیس جمهور کشورمان که به دعوت رسمی همتای روس خود عازم این کشور شده بود، دقایقی قبل وارد فرودگاه مسکو شد.

انتشار لیست خانه‌های خالی گام مهمی در جهت تحقق عدالت اجتماعی است 

انتشار لیست خانه‌های خالی گام مهمی در جهت تحقق عدالت اجتماعی است 
2022-01-19T13:28:44+03:30
رئیس فراکسیون مقابله با آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی انتشار لیست خانه های خالی را گام مهمی در تحقق عدالت اجتماعی و امید آفرینی به دهک‌های پایین جامعه د...

امیرعبداللهیان: روسیه‌ پوتین را متفاوت از شوروی سابق می‌دانیم

امیرعبداللهیان: روسیه‌ پوتین را متفاوت از شوروی سابق می‌دانیم
2022-01-19T13:28:43+03:30
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است.

سفیر ایران: علاقه‌مند به توسعه روابط با کشورهای جنوب شرق آسیا هستیم

سفیر ایران: علاقه‌مند به توسعه روابط با کشورهای جنوب شرق آسیا هستیم
2022-01-19T13:25:29+03:30
سفیر جدید کشورمان در جریان تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهور سنگاپور گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به توسعه همکاری‌ها با کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله ...

شورای عالی نظارت قوه قضائیه آغاز به کار خواهد کرد

شورای عالی نظارت قوه قضائیه آغاز به کار خواهد کرد
2022-01-19T13:15:24+03:30
معاون اول قوه قضائیه گفت: برنامه جامع نظارت درون سازمانی قوه قضائیه با رویکرد همگرایی و هم افزایی نهادهای نظارتی در حال تدوین است. ...

اهمیت "سفر رئیسی به روسیه" از نگاه رسانه‌های خارجی

اهمیت "سفر رئیسی به روسیه" از نگاه رسانه‌های خارجی
2022-01-19T13:15:24+03:30
رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز سفر خود به روسیه را با محوریت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با مسکو آغاز کرد. این سفر بازتاب گسترده‌ای در رسانه های خارجی داشته اس...

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و با انگیزه از دلایل پیشرفت امور است

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و با انگیزه از دلایل پیشرفت امور است
2022-01-19T13:15:23+03:30
رئیس قوه قضائیه گفت: نیروی انسانی عادل و باانگیزه از زمینه‌ها و دلایل اصلی پیشرفت و پیشبرد امور در قوه قضائیه است.

افزایش خرید قرآن در پی نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی

افزایش خرید قرآن در پی نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی
2022-01-19T13:02:03+03:30
کوشکی بیان کرد: بعد از نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی، تعدادی از آنها که در جستجوی حقیقت اسلام بودند، با همین نامه به سراغ قرآن رفتند به طوری که آمارها نشان...

برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل امامت جمعه از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم

برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل امامت جمعه از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم
2022-01-19T13:02:03+03:30
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ادامه سفر سه روز خود به استان خوزستان با حضور در جمع فعالان فرهنگی این استان تاکید کرد که برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل نها...

موافقت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود

موافقت با صدور مجوز برای اجرای پروژه راه آهن بصره – شلمچه و احداث پل بر روی اروندرود
2022-01-19T13:02:03+03:30
هیأت وزیران در راستای صورتجلسه همکاری مشترک (نقشه راه) بین وزارت راه جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل و نقل جمهوری عراق به منظور احداث پروژه راه آهن شلمچه – ب...

امیرعبداللهیان: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است

امیرعبداللهیان: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است
2022-01-19T13:02:02+03:30
وزیر خارجه کشورما تاکید کرد: نگاه راهبردی ایران و روسیه به مناسبات خارجی نقطه اتکای روابط جدید است.

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و باا نگیزه از دلایل پیشرفت امور است

رئیس قوه قضائیه: نیروی انسانی عادل و باا نگیزه از دلایل پیشرفت امور است
2022-01-19T13:02:02+03:30
رئیس قوه قضائیه گفت: نیروی انسانی عادل و باانگیزه از زمینه‌ها و دلایل اصلی پیشرفت و پیشبرد امور در قوه قضائیه است.

جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌‌جمهور به مسکو

 جلالی: دیدار «رئیسی» و «پوتین» محدودیت زمانی ندارد/ جزئیات سفر مهم رئیس‌‌جمهور به مسکو
2022-01-19T13:05:23+03:30
سفیر ایران در روسیه گفت: روسیه همسایه بزرگ شمالی ماست که حجم واردات این کشور بیش از ۲۳۰میلیارد دلار است و این یعنی بازار وسیع و متنوعی در همسایگی ایران وجود...

عمان: بازگشت به برجام یک ضرورت راهبردی است/ از مذاکرات تهران-ریاض حمایت می‌کنیم

عمان: بازگشت به برجام یک ضرورت راهبردی است/ از مذاکرات تهران-ریاض حمایت می‌کنیم
2022-01-19T12:48:44+03:30
وزیر خارجه عمان در گفت‌وگویی به مذاکرات وین و آخرین تحولات روابط ایران و عربستان پرداخت.

طالبان دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد

طالبان دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد
2022-01-19T12:35:23+03:30
یک خبرگزاری افغان به نقل از یک مقام سفارت ایران در کابل اعلام کرد که طالبان  دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد....

برگزاری نشست میان مسئولان ایرانی و مصری

برگزاری نشست میان مسئولان ایرانی و مصری
2022-01-19T12:35:22+03:30
یک روزنامه عربی به نقل از منابع مصری به آخرین تحولات روابط میان ایران و مصر پرداخت.

امام(ره) اسلام سیاسی و مردم‌سالاری دینی را احیا کرد

امام(ره) اسلام سیاسی و مردم‌سالاری دینی را احیا کرد
2022-01-19T12:32:08+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت:غربی‌ها و پیروان آنان در ایران،زمان طاغوت سال‌ها تلاش کرده بودند که دین را از عرصه اجتماعی حذف کنند؛ امام این توطئه را برهم زد و اسلام ...

تعیین سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های لوکس/ جزئیات واردات خودرو

تعیین سازوکار اخذ مالیات از خانه‌های لوکس/ جزئیات واردات خودرو
2022-01-19T12:32:08+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از تعیین نرخ مالیات بر خانه‌ها و ماشین‌های لوکس خبر داد.

رئیس جمهور کشورمان وارد مسکو شد

رئیس جمهور کشورمان وارد مسکو شد
2022-01-19T12:22:03+03:30
آیت الله سید ابراهیم رئیسی که به دعوت همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی عازم روسیه شده، دقایقی قبل وارد فرودگاه مسکو شد. ...

آشتی دادن دین و سیاست اقدام مهم امام خمینی(ره) بود

آشتی دادن دین و سیاست اقدام مهم امام خمینی(ره) بود
2022-01-19T12:18:49+03:30
دبیر شورای نگهبان گفت: آشتی دادن دین و سیاست در عصر جدید، در حالی که غربی‌ها و پیروان آنان در ایران زمان طاغوت به دنبال حذف دین بودند از جمله اقدامات بسیار م...

موافقت کمیسیون تلفیق با رایگان شدن آب، برق و گاز کلیه مدارس برای سال آینده

موافقت کمیسیون تلفیق با رایگان شدن آب، برق و گاز کلیه مدارس برای سال آینده
2022-01-19T12:08:44+03:30
یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اعضای کمیسیون تلفیق با رایگان شدن تعرفه مصرف آب، برق و گاز تا سقف الگوی مصرف برای کلیه مدارس کشور در سال ...

اسلام سیاسی را امام احیا کرد

اسلام سیاسی را امام احیا کرد
2022-01-19T12:08:44+03:30
آیت‌الله جنتی گفت: گفت: غربی‌ها و پیروان آنان در ایران زمان طاغوت سال‌ها تلاش کرده بودند که دین را از عرصه اجتماعی و سیاسی حذف کنند که امام بزرگوار این توطئه...

رئیس‌جمهور وارد مسکو شد

رئیس‌جمهور وارد مسکو شد
2022-01-19T12:05:28+03:30
رئیس‌جمهور که به دعوت رسمی همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، عازم روسیه شده بود، دقایقی قبل وارد فرودگاه مسکو شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)