میرنیوز

تفاهم ایران و آژانس؛ آزمون اعتماد و هم‌صدایی مجلس با دولت

تفاهم ایران و آژانس؛ آزمون اعتماد و هم‌صدایی مجلس با دولت 2021-02-23T12:07:49+03:30

به گزارش ایسنا، در طی مذاکرات هسته ای و اجرای برجام کم نبود مواردی که منتقدان و معترضان به اشتباه یا در پی سیاسی کاری بر نظرات خود پافشاری کرده و فشارهای زیادی را به لحاظ سیاسی و بین المللی نه تنها به دولت در حال مذاکره و اجرای برجام بلکه به کلیت منافع ملی وارد کردند، از این جمله می‌توان به ماجرای "بتن" ریختن در کالندریای راکتور اراک اشاره کرد.

علی‌اکبر صالحی بارها از تریبون‌های مختلف فریاد "اناالحق" زد و بارها قسم جلاله یاد کرد که ذره ای از حقوق هسته ای مان در برجام کوتاه نیامدیم و فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور طبق برنامه تدوین شده در سطوح عالی به قوت ادامه دارد، اما کو گوش شنوا! توهین‌ها و پرده‌دری‌ها تا جایی ادامه یافت که از صحن مجلس صالحی را به قبرستان و دفن با بتن حواله کردند. مقامات سازمان انرژی اتمی اما همواره در این روند مجبور به سکوت برای حفظ اسرار کشور و جزییات مذاکرات کردند تا موجب سوءاستفاده دشمن نشود.

اما در نهایت علی‌اکبر صالحی بر اساس صلاحدیدی بعد از سال‌ها اعلام کرد که ایران قبل از اجرایی شدن برجام، کالندریای جایگزین برای قلب راکتور اراک را خریداری کرده است و با تکیه به این مساله پذیرفتیم که در کالندریای راکتور بتن ریخته شود و مشخص شد که ایران با پشتوانه ای قوی اقدام به خارج کردن کالندریای راکتور اراک کرده است.

وقتی صالحی قسم می خورد که اگر قرار به بازگشت به فعالیت‌های هسته‌ای قبل باشد، ظرف چند روز یا چند ساعت همه چیز به همان ظرفیت قبلی و حتی بیشتر از آن بازمی‌گردد، باز هم گوش شنوایی نبود و حملات و انتقادهای غیرمنصفانه ای هر روز حواله سازمان و دولت می شد. اما با تصمیم ایران برای افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و نیز غنی سازی ۲۰ درصد، ظرف یک ماه ذخایر ایران بیش از پیش بینی ها افزایش یافت این درحالی بود که اقدامات خرابکاری در نطنز در این مدت صنعت هسته‌ای و سانتریفیوژهای پیشرفته را تا حدودی از دست مان خارج کرد. در این جا هم صدایی از منتقدان برجام شنیده نشد.

اکنون نیز بر سر اجرای مصوبه مجلس در راستای لغو اجرای پروتکل الحاقی میان مجلس و سازمان انرژی اتمی مناقشه سر گرفته است. یکی می گوید به طور کامل و دقیق مصوبه را اجرا کرده و علاوه بر آن منافع صد در صدی از فرصت های جدید ارایه شده به آژانس فراهم شده است و از سوی دیگر نمایندگان معترضند که دولت مصوبه مجلس را دور زده است.

بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در صورت اجرا نشدن تعهدات طرف های باقی مانده در برجام تا ۵ اسفند و در راستای کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی لغو می شود که با توجه به عدم اجرای تعهدات برجامی و لغو تحریم ها از سوی آمریکا، پروتکل الحاقی از اولین ساعات امروز سه شنبه دیگر اجرا نمی شود.

ایران از زمان اجرایی شدن برجام، علاوه بر اجرای موافقت نامه پادمان جامع، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی کد اصلاحی ۳.۱ و نیز برخی دسترسی‌های فراتر از چارچوب را نیز به آژانس در جهت شفاف‌سازی و اعتماد سازی به طور داوطلبانه اجرا کرده است.

به گفته مقامات سازمان انرژی اتمی، رافائل گروسی روز شنبه به همراه معاونانش و به درخواست خود وارد ایران شد و در نهایت در پایان روز یکشنبه، دو طرف به تفاهمی برای حفظ نظارت‌های ضروری ضمن لغو اجرای پروتکل الحاقی دست یافتند. آنچه مسلم است اینکه یک تعهد حقوقی لغو می شود و جای آن یک تفاهم سیاسی، مدت دار و مشروط جایگزین می‌شود.

بر اساس بیانیه پایانی مذاکرات صالحی و گروسی در تهران، سازمان، آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطلع کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تحت عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران"، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آن‌گونه که در برجام آمده است را از ۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد.

همچنین سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:

۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

در این بیانیه به خوبی یاد شده است که تفاهم فنی دو جانبه "موقت" و برای "سه ماه" و نیز سازگار با "قانون" (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها) است. روشن است که سازمان انرژی اتمی تلاش کرده تا محکم کاری‌های حقوقی و فنی را در این بیانیه منطبق با قانون مذکور داشته باشد و با رعایت این ملاحظات و حساسیت ها تفاهم شکل گرفته است.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس که در مذاکرات فنی رافائل گروسی و علی اکبر صالحی حضور داشته است، در اظهاراتی مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه همانطور که در پیوست توافق شرح داده شده، آمده است، را این طور توضیح می دهد: ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست (این پیوست محرمانه است) مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

به عبارتی می‌توان گفت تمامی نظارت ها و بازرسی های حساس آژانس و اطلاعات مورد نظر طی ۳ ماه در ایران ذخیره می شود نه آنکه در اختیار آژانس قرار گیرد و اگر لغو تحریم‌ها اتفاق افتد و برجام از سوی همه اعضای آن اجرا شود، ایران اطلاعات را بعد از ۳ ماه به آژانس می دهد، در غیر این صورت آنها از بین برده می شوند و این یعنی خلاء اطلاعاتی سه ماه آژانس درباره برنامه هسته ای ایران که می تواند تهدیدی مهم برای کشورهای غربی و آمریکا باشد.

جا دارد مجلس در همراهی با سازمان انرژی اتمی و با توجه به ملاحظات فنی و حقوقی بین المللی در جلسه ای در جریان این ملاحظات قرار گیرد و اگر بنا به اجرای تصمیم و اقدامی است با همراهی و انسجام بیشتری این کار انجام شود. بدون شک قطع همکاری های فراپادمانی به معنای شکل گیری جبهه ای جدید در شورای حکام و شورای امنیت علیه ایران است که ضروری است تا در شرایط مبهم سیاسی فعلی نسبت به این مساله مراقبت شود تا اگر در ماه های آتی شرایط برای بازگشت به برجام از سوی همه طرف ها فراهم شد، خسارتی از این بابت متوجه ایران نشود. ایران تاکنون به گونه ای به اجرای برجام با موافقت و نظر مقامات عالی کشور ادامه داده است که نه تنها خسارتی به برنامه هسته ای کشور وارد نشود بلکه فضای سیاسی بین الملل نیز به نفع ایران باشد بنا بر این ضروری است تا همگان بر استمرار سیاست ها در راستای تصمیم کلی نظام حرکت کنند.

سازمان انرژی اتمی و نیز دولت هم طبعا با همراهی و هماهنگی حاکمیت اقدام به تفاهم با آژانس کردند، همان طور که تا کنون تمامی تصمیمات و اقدامات این‌گونه بوده است. البته اگر قبل از اعلام نتیجه و مذاکرات روز یکشنبه بخش های مختلف در دولت و مجلس در جلساتی به تبیین آنچه در دستور کار است، می پرداختند و در این مرحله نیز با هماهنگی و اتفاق نظر حرکت می‌شد، نتایج بهتری به دست می آمد.

همان طور که در بیانیه دوشنبه شب دولت اشاره شده است، تصمیم برای تفاهم با آژانس "در جلسه ۲۵ بهمن شورای عالی امنیت ملی گرفته شده است تا از طریق راه‌حل‌های هوشمندانه و مبتکرانه هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های آن کاهش یابد.

سازمان انرژی اتمی در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری و نیز مصوبات قانونی تا کنون بدون کم و زیاد و حتی فراتر و جلوتر از زمان و امکانات اقدام کرده است به گونه ای که رییس مجلس در بازدید از سایت فردو و نیز اقدامات دیگر هسته ای، روند را موفقیت آمیز و رو به جلو و قابل توجه خواهد. سازمان چه وقتی دستور توقف فعالیت‌های هسته‌ای را دریافت کرد و چه وقتی دستور شروع غنی سازی ۲۰ درصد با قدرت گام برداشت، آیا بعد از این همه سال و تجربه وقت آن نرسیده است که به فرزندان خود در این جایگاه که همواره پیرو دستورات رهبری بوده اند، اعتماد کرد؟

همان طور که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز دوشنبه اشاره کردند "اختلاف‌نظرها میان دولت و مجلس قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف‌ها رها و یا تشدید شود که نشان‌دهنده دوصدایی باشد.

ایشان با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی، گفتند: مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کارهایی را که باید انجام می‌شد، انجام دادند و ان‌شاء الله فردا (سه شنبه) نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود.

به گزارش ایسنا، شائبه اختلاف‌نظر میان دولت و مجلس در شرایط فعلی جز اینکه رقیب و دشمنان را در بازگشت به تعهدات‌شان بیشتر به عقب براند یا در مذاکرات احتمالی آینده به امتیازگیری بیشتر ترغیب کند، چیز بیشتری در بر ندارد. به علاوه در شرایط تحریمی و بد اقتصادی فعلی شنیدن سخنان سخت و اتهام زنی به یکدیگر آن هم از تریبون‌های رسمی کشور جز ناامیدی بیشتر برای مردم هیچ چیزی در برندارد.

 با وجود لغو اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های اضافی اما شرایط به گونه ای چیده شد که بهانه ای در این برهه زمانی حساس به دست دشمنان منطقه ای و بین المللی داده نشود. بدون شک ایران امروز بیش از پیش به حرکت در آرامش و هوای صاف نیاز دارد نه آنکه در شرایط سخت کنونی به لحاظ سیاسی و اقتصادی به دست خود فضا را برای کشور مه آلود سازیم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

مدیریت جهادی بر گرفته از تجربیات دفاع مقدس است

مدیریت جهادی بر گرفته از تجربیات دفاع مقدس است
2021-03-08T16:49:33+03:30
دبیر مجمع تشخیص گفت: مدیریت جهادی بر گرفته از تجربیات دفاع مقدس است که اولین ویژگی آن پیش‌بینی است، زیرا فرماندهان در میدان جنگ نمی‌توانند بدون پیش‌بینی اقدا...

 اولین هاورکرافت بومی به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود

 اولین هاورکرافت بومی به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود
2021-03-08T16:12:44+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق اولین هاورکرافت ساخت کشور به ناوگان این نیرو توسط متخصصان جوان ایرانی در سال آینده خبر داد.

ارسال ۴ گزارش هشدار درباره بازار مرغ به رئیس جمهور

ارسال ۴ گزارش هشدار درباره بازار مرغ به رئیس جمهور
2021-03-08T16:12:44+03:30
رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ارسال ۴ گزارش هشدار درباره بازار مرغ به رئیس جمهور خبر داد.

ایرادهای بودجه مشابه سال‌های گذشته است/ جلسات فوق العاده ادامه دارد

ایرادهای بودجه مشابه سال‌های گذشته است/ جلسات فوق العاده ادامه دارد
2021-03-08T16:12:43+03:30
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ایرادهای این شورا به بودجه سال آینده کشور مشابه سال های گذشته است و با اصلاحاتی از سوی مجلس مرتفع می شود. ...

دولتمردان وظیفه دارند دسترسی مردم به کالاهای مورد نظرشان را تسهیل کنند

دولتمردان وظیفه دارند دسترسی مردم به کالاهای مورد نظرشان را تسهیل کنند
2021-03-08T16:12:43+03:30
رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان و دولتمردان وظیفه دارند در شب عید با رفع دغدغه‌های جامعه، دسترسی مردم به کالاهای مورد نظرشان را تسهیل کنند. ...

سخنگوی شورای نگهبان از نمایشگاه رویداد تا ثریا بازدید کرد

سخنگوی شورای نگهبان از نمایشگاه رویداد تا ثریا بازدید کرد
2021-03-08T16:09:35+03:30
رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز از نمایشگاه رویداد تا ثریا که در محل لانه جاسوسی آمریکا برگزار شده بود، بازدید کرد.

هیچ عملی برای برون رفت از مشکلات وجود ندارد/ باید مدیریت جهادی را اعمال کنیم

هیچ عملی برای برون رفت از مشکلات وجود ندارد/ باید مدیریت جهادی را اعمال کنیم
2021-03-08T15:56:11+03:30
رئیس انجمن مدیریت جهادی با بیان اینکه هیچ عملی برای برون رفت از تنگناها و مشکلات وجود ندارد، گفت: مگر اینکه مدیریت جهادی را اعمال کنیم.

دولتی‌ها باید صفر تا صد کارهای تولیدی را به مردم واگذار کنند

دولتی‌ها باید صفر تا صد کارهای تولیدی را به مردم واگذار کنند
2021-03-08T15:56:11+03:30
وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: دولتی‌ها باید صفر تا صد کارهای تولیدی را به مردم واگذار کنند.

وزیر کشور دستور شروع انتخابات شوراهای شهر و روستا را صادر کرد

وزیر کشور دستور شروع انتخابات شوراهای شهر و روستا را صادر کرد
2021-03-08T15:56:10+03:30
وزیر کشور در ابلاغیه ای به فرمانداران و بخشداران سراسر کشور دستور شروع انتخابات شوراهای شهرو روستا را صادر کرد.

درخواست استمهال به وزیر کشور و رئیس‌جمهور برای رسیدگی قضایی به مساله جمعیت امام علی(ع)

درخواست استمهال به وزیر کشور و رئیس‌جمهور برای رسیدگی قضایی به مساله جمعیت امام علی(ع)
2021-03-08T15:32:48+03:30
معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد که این معاونت در جلساتی که موضوع درخواست انحلال جمعیت امام علی (ع) در دستور آن قرار داشته، ...

ایرادهای بودجه مشابه سال‌های گذشته است/ نظرات ما به کمیسیون تلفیق اعلام شد

ایرادهای بودجه مشابه سال‌های گذشته است/ نظرات ما به کمیسیون تلفیق اعلام شد
2021-03-08T15:29:27+03:30
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ایرادهای این شورا به بودجه سال آینده کشور، مشابه سال‌های گذشته است و با اصلاحاتی از سوی مجلس مرتفع می‌شود.

ذوالنوری: کشورهای منطقه قادر به حفظ امنیت منطقه هستند

ذوالنوری: کشورهای منطقه قادر به حفظ امنیت منطقه هستند
2021-03-08T15:19:27+03:30
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: کشورهای منطقه قادر هستند منافع و امنیت منطقه را حفظ کنند و استفاده از جریان های مخرب که تأمین کننده منافع غربی ها و صهیونیست...

به وزیر کشور و رئیس جمهور درخواست استمهال در رسیدگی قضایی به مساله جمعیت امام علی(ع) داده بودیم

به وزیر کشور و رئیس جمهور درخواست استمهال در رسیدگی قضایی به مساله جمعیت امام علی(ع) داده بودیم
2021-03-08T15:06:08+03:30
معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد که اینمعاونت حقوقی در جلساتی که موضوع درخواست انحلال جمعیت در دستور آن قرار داشته، حضور ندا...

قالیباف: کسانی دلسوز انقلاب هستند که گره از کار مردم باز کنند

قالیباف: کسانی دلسوز انقلاب هستند که گره از کار مردم باز کنند
2021-03-08T14:39:24+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه مردم و مسئولان با هر سلیقه و گرایشی مدیون شهدا هستند، گفت: امروز کسانی می‌توانند بگویند که دلسوز نظام، انقلاب و ...

اعمال تحریم­‌های ظالمانه نقض اصـول بنیادین حقوق بین­ الملل است

اعمال تحریم­‌های ظالمانه نقض اصـول بنیادین حقوق بین­ الملل است
2021-03-08T14:26:03+03:30
دادستان کل کشور گفت: اعمال تحریم­‌های ظالمانه نقض اصـول بنیادین حقوق بین­ الملل است.

دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند/درآمد ایرانسل شفاف نیست

دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند/درآمد ایرانسل شفاف نیست
2021-03-08T14:12:44+03:30
رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه افزایش حق السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب آور است وزیر ارتباطا...

موافقت شورای اقتصاد با برخی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی

 موافقت شورای اقتصاد با برخی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی
2021-03-08T14:16:17+03:30
درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی در جلسه شورای اقتصاد به ریاست جهانگیری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با تعدادی از این درخواست‌ها موافقت شد.

اینترنت در سال آینده گران نمی شود/ وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند

 اینترنت در سال آینده گران نمی شود/ وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند
2021-03-08T14:16:16+03:30
رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه افزایش حق السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب آور است وزیر ارتباط...

رایزنی مسجدی با وزیر دارایی عراق درباره نحوه دریافت مطالبات ایران

رایزنی مسجدی با وزیر دارایی عراق درباره نحوه دریافت مطالبات ایران
2021-03-08T13:59:24+03:30
ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد امروز دوشنبه (هجدهم اسفندماه) با «عبدالامیر علاوی »وزیر دارایی عراق ملاقات و مذاکره کرد. ...

دریادار خانزادی: اولین هاورکرافت ایرانی سال آینده رونمایی می شود

 دریادار خانزادی: اولین هاورکرافت ایرانی سال آینده رونمایی می شود
2021-03-08T14:02:56+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت:اولین هاورکرافت بومی به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود.

جهانگیری: مبارزه با فساد نیازمند آسیب‌شناسی جدی است

 جهانگیری: مبارزه با فساد نیازمند آسیب‌شناسی جدی است
2021-03-08T14:02:56+03:30
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در مبارزه با فساد زحمت کشیده می‌شود اما در عین حال فساد توسعه پیدا کرده است بنابراین نیازمند آسیب شناسی دقیق است.

روحانی: سال آینده سال غلبه بر کروناست

 روحانی: سال آینده سال غلبه بر کروناست
2021-03-08T14:02:56+03:30
رئیس جمهور گفت: ان‌شالله سال ۱۴۰۰ از سال‌هایی است که خداوند رحمت خود را بر مردم نازل می‌کند و می‌توانیم پرده‌هایی که موجب آزار مردم شده را کنار بزنیم و مردم...

معرفی فرایند «بازنگری در مخارج دولت»

معرفی فرایند «بازنگری در مخارج دولت»
2021-03-08T13:46:04+03:30
مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به معرفی فرایند «بازنگری در مخارج دولت» پرداخت.

اولین «هاورکرافت بومی» به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود

اولین «هاورکرافت بومی» به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود
2021-03-08T13:42:49+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق اولین هاورکرافت ساخت کشور به ناوگان نیروی دریایی ارتش، توسط متخصصین جوان ایرانی در سال آینده خبر داد.

کمیسیون مشترک تنظیم بازار بین وزارت صمت و مجلس تشکیل می‌شود

کمیسیون مشترک تنظیم بازار بین وزارت صمت و مجلس تشکیل می‌شود
2021-03-08T13:32:45+03:30
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کمیسیون مشترک تنظیم بازار بین وزارت صمت و این کمیسیون خبر داد.

مسئولان در زمینه مبارزه با مواد مخدر متفق القول هستند

مسئولان در زمینه مبارزه با مواد مخدر متفق القول هستند
2021-03-08T13:29:32+03:30
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئولان کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر همصدا هستند، گفت: ایران با وجود اینکه معبر مواد مخدر است در راه مبارزه با آن بیش...

واعظی: مسئولان در زمینه مبارزه با مواد مخدر متفق القول هستند

واعظی: مسئولان در زمینه مبارزه با مواد مخدر متفق القول هستند
2021-03-08T13:19:22+03:30
رییس دفتر رئیس جمهوری گفت: همجواری ایران با مرکز تولید و توزیع می‌تواند موضوع بسیار مهمی باشد و بی‌جهت نیست که برای این امر بسیار مهم همه مسئولین کشور و دستگ...

لکه ننگ فساد باید از دامن نظام پاک شود/ لزوم برخورد با امضاهای طلایی

لکه ننگ فساد باید از دامن نظام پاک شود/ لزوم برخورد با امضاهای طلایی
2021-03-08T13:16:10+03:30
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر پاک شدن لکه ننگ فساد از دامن نظام، گفت: باید گلوگاه‌ها و امضاهای طلایی فساد را شناسایی کنیم.

رشد ۳۵.۷ درصدی صلح و سازش پرونده‌های شوراهای حل اختلاف در بهمن ۹۹

رشد ۳۵.۷ درصدی صلح و سازش پرونده‌های شوراهای حل اختلاف در بهمن ۹۹
2021-03-08T13:06:04+03:30
مدیر کل برنامه ریزی، آمار و فناوری اطلاعات مرکز توسعه حل اختلاف از رشد ۳۵.۷ درصدی کشوری میزان صلح و سازش طبق بررسی‌های آماری در شوراهای حل اختلاف در ماه‌های ...

دیوان محاسبات برای کنترل تورم، دولت را مکلف به پرداخت بدهی‌های معوقه کند

دیوان محاسبات برای کنترل تورم، دولت را مکلف به پرداخت بدهی‌های معوقه کند
2021-03-08T13:06:04+03:30
مشاور رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: دیوان محاسبات برای جلوگیری از تزریق پول پر قدرت و مهار تورم، دولت را به پرداخت بدهی های معوقه خود مکلف کند. ...