میرنیوز

یادداشت| سیاست حکیمانه رهبر انقلاب در قبال ترامپ؛ حسرت عکس یادگاری

 یادداشت| سیاست حکیمانه رهبر انقلاب در قبال ترامپ؛ حسرت عکس یادگاری 2020-11-26T14:36:31+03:30

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا مقدم‌فر تحلیلگر مسائل سیاسی در یادداشتی که در روزنامه وطن امروز منتشر شد، به بررسی سیاست ورزی رهبر معظم انقلاب در برابر ترامپ پرداخته و معتقد است، رهبر حکیم انقلاب با واقع‌بینی و بهره مندی از عنصر شجاعت، بر مقاومت فعال در قبال زورگویی ناپایدار آمریکا تأکید کردند و همان‌گونه که در ماجرای برجام به‌درستی غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را تبیین و پیش‌بینی کرده بودند، این بار نیز افق شکست ترامپ را بارها تشریح کرده بودند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

متن یادداشت آقای مقدم فر به شرح زیر است:

انتخابات آمریکا امسال با حاشیه‌های ریز و درشت پیرامونش برگزار شد و همچنان نتایج آن محل چالش است. صحنه سیاسی در این کشور شاهد این است که 2 رئیس‌جمهور مدعی پیروزی هستند و تصویری نامتحد و واقعی را از ایالات‌متحده خلق کرده‌اند. هفته‌های آتی نشان خواهد داد جنجال انتخاباتی در این کشور تا چه حد و در چه مسیری پیش خواهد رفت. 

انتخابات آمریکا 4 سال پیش نیز به گونه‌ای دیگر دنیا را به خود متوجه کرد. دونالد ترامپ، کاندیدای حزب جمهوری‌خواه که خود را تاجرمسلک معرفی می‌کرد، بر مسند قدرت نشست. او شعار معروف خود «اول آمریکا» (America First)‌را در کمپین انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود. عده‌ای از دوستان نگران آمریکا معنای واقعی شعار ترامپ را «فقط آمریکا» (America Only)‌ تفسیر کردند و این آغاز نگرانی آنها از شروع دورانی جدید در روابط ترانس آتلانتیک بود. 

کاری به این نداریم که آیا ترامپ واقعا دیوانه بود یا از «تئوری مرد دیوانه»‌(‌Madman Theory) برای پیشبرد اهداف خود بهره جست. او به هر ترتیب شمشیر داموکلس را شفاف‌تر از اسلاف خود بالای سر جهان برد تا با کسب امتیازهای متعدد «هنر معامله‌گری» خودش را در عرصه سیاست نشان دهد و به پیشینیانش بگوید که چگونه می‌توان همان اهداف راهبردی را صریح‌تر و شفاف‌تر پیگیری کرد! ترامپ معتقد بود در مقایسه با اسلاف خود، مهارت بهتری در رسیدن به قراردادها و توافق‌های بهتر و بیشتر به نفع آمریکا دارد. او قبل از ورود به عرصه سیاست به عنوان رئیس‌جمهور، کتابی را نوشته و عنوان آن را «ترامپ؛ هنر معامله‌گری» (Trump: The Art of the Deal)‌ انتخاب کرده بود. 

3 سال پیش بود که یکی از رسانه‌های آمریکایی گزارشی را منتشر کرد مبنی بر اینکه ترامپ در جلسه‌ای که در دفتر کارش برای رایزنی درباره توافق تجاری سئول- واشنگتن برگزار شده بود، به یکی از مشاوران ارشدش دستور داده بود برای امتیازگیری از طرف‌های مذاکره، او را فردی «دیوانه» و «غیرقابل پیش‌بینی» معرفی کنند. 

رئیس‌جمهور آمریکا سعی می‌کرد با القای دیوانگی، و غیرقابل پیش‌بینی بودنش و از مسیر تئوری «بازی بزدل»‌(Game of Chicken) ، خواسته‌های خود را از مسیر زورگویی مضاعف بر دیگران تحمیل کند. او با تهدید جنگ تعرفه‌ای و اقتصادی به مصاف چین، اروپا و همسایگانش اعم از کانادا و مکزیک رفت و البته دست خالی هم برنگشت. او با همین حربه از کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان میلیاردها دلار «دوشید» و حتی گفت اگر آمریکا 2 هفته نباشد، آن کشورهای عربی به زبان «فارسی» سخن خواهند گفت! راهبرد ترامپ این بود که در توافق‌ها هم سفت و سخت می‌ایستاد تا امتیاز بگیرد و هم پس از تحصیل حاصل، طرف مقابل را تحقیر نیز می‌کرد. 

شیوه دست دادن ترامپ با مقامات و برخی رهبران جهان که برای مدتی سوژه رسانه‌ها شده بود، به روشنی خصلت زورگویی و تمامیت‌طلبی رئیس‌جمهور آمریکا را نشان می‌داد. او با همین شیوه یا به عبارت عامیانه «دست‌فرمان»، کشورهای بسیاری را وادار به عقب‌نشینی کرد. هرگز آن تصویر ترامپ در اجلاس گروه 7 در کانادا فراموش نمی‌شود که رهبران کشورهای دیگر به صورت ایستاده دور ترامپ بودند و رئیس‌جمهور آمریکا نشسته و با گاردی بسته به حرف آنها گوش می‌داد. 

در طول این 4 سال، کشورهای مختلف از آسیا گرفته تا اروپا و منطقه به دنبال راضی کردن رئیس‌جمهور آمریکا بودند. شاید یکی از سکانس‌های جدی در هماوردی ترامپ با کشورهای دیگر مربوط به نبرد هسته‌ای با کره‌شمالی بود که رئیس‌جمهور آمریکا از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تهدید تند و تیزی را علیه پیونگ‌یانگ انجام داد. کره‌شمالی هم با وجود مقاومت سرسختانه اولیه خود، به سمت مرد دیوانه رفت تا شانس خود را بیازماید؛ هر چند ماحصل فقط چند عکس یادگاری و بازگشت به خانه با دستان خالی و افسوس از گذشته بود. 

 البته رئیس‌جمهور آمریکا سراغ ایران هم آمد. ترامپ با خروج از برجام از سیاست خود با عنوان «فشارحداکثری» علیه ایران رونمایی کرد؛ به گمان اینکه تهران در بازه زمانی چند ماهه در قبال این فشار تسلیم شده و با کاخ سفید تماس خواهد گرفت. او با تئوری بازی بزدل، کار را به ادعای قرار گرفتن در آستانه نبرد نظامی هم کشاند تا تهران پا پس بکشد و امتیاز گزاف بدهد. شاید تقصیری هم نداشت. او بر این تصور بود که فرمول زورگویی به جهان، برای ایران هم کارساز است. اما از قضا کار برعکس شد و مقاومت فعال ایران محاسبات آمریکا را تغییر داد. زمانی که ایران پهپاد متجاوز آمریکایی را در خلیج‌فارس ساقط کرد یا وقتی پایگاه عین‌الاسد را موشک‌باران کرد، آمریکا در اجرای تئوری خود عقب نشست. بزدل باخت!

در طول چند سال گذشته، آمریکا با قلدری تمام سعی کرد علاوه بر فشار، طرف‌های ثالثی را برای مجاب کردن ایران به منظور مذاکره تحت شرط و شروط آمریکا و در واقع پذیرفتن همه یا بخشی از شروط دوازده‌گانه پمپئو- که در واقع معنایش مانند همیشه نه مذاکره بلکه تسلیم بود- اعزام کرد یا واسطه قرار داد.

عده‌ای هم در داخل کشور از جمله اصلاح‌طلبان، چنان دستپاچه و هول‌زده، خواهان مذاکره با ترامپ شدند که گویا عدم مذاکره با ترامپ پایان دنیاست اما رهبر حکیم انقلاب بار دیگر با واقع‌بینی و عنصر شجاعت که گذر زمان صحت، دقت و عمق تدابیر معظم‌له را نشان داده، بر سیاست عدم تسلیم مبتنی بر عدم مذاکره و عدم جنگ، بر مقاومت فعال در قبال زورگویی ناپایدار آمریکا تاکید کردند. همان‌گونه که ایشان در ماجرای برجام به درستی غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را تبیین و پیش‌بینی کرده بودند، این بار نیز افق شکست ترامپ را بارها تشریح کرده بودند. جالب است در این کره خاکی عظیم با کشورهای ریز و درشت، این فقط ایران بود که تا آخرین لحظه ایستادگی کرد تا با شرط‌بندی روی اسب بازنده، دچار خسارت مضاعف نشود. چنانکه علامه سیدحسن نصرالله نیز اشاره کرد، ایران تنها کشوری بود که ترامپ دیوانه را در حسرت حتی یک عکس یادگاری نگه داشت. 

اما همان‌هایی که آن روزها عجولانه پای خود را در کفش مذاکره با ترامپ کرده بودند، امروز با چرخشی باورنکردنی و باز هم ساده‌لوحانه ندای آشتی با بایدن را سر می‌دهند، آن هم در حالی که هنوز حتی دولت جدید در کاخ سفید مستقر نشده و نتایج انتخابات محل مناقشه است. رفتن در مسیر تجویزی این جریان‌های تسلیم‌طلب، بالطبع همان نتیجه‌ای را خواهد داشت که مذاکره فرضی با ترامپ داشت. چند سال اخیر بخوبی عدم ثبات تصمیمات و محاسبات سیاسی در آمریکا را با جابه‌جایی رؤسای‌جمهور نشان داد. هر چند ایران‌ستیزی از جمله معدود موضوعاتی است که فصل مشترک کاندیداهای مختلف در آمریکا بوده است. ترامپ با «فشار حداکثری» ‌(Maximum Pressure)‌ به استقبال ایران آمد اما سیاست او مبتنی بر همان تحریم‌های خرد‌کننده و فلج‌کننده‌(Crippling Sanctions)‌ ایجادشده در دوران باراک اوباما بود. 

هر گونه چشم دوختن به آمریکا، اتلاف وقت و به گروگان گرفتن معیشت مردم با اهداف حزبی و جناحی در انتخابات است. در پایان به جمله‌ای که یکی دو هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی چرخید می‌رسیم که حل مشکلات کشور «یک جو همت می‌خواهد، نه یک جو بایدن».

 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه(س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه(س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
2021-01-16T20:09:12+03:30
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها با حضور رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از ذکر جزئیات غیر ضرور در گزارشات خود بپرهیزد

آژانس بین المللی انرژی اتمی از ذکر جزئیات غیر ضرور در گزارشات خود بپرهیزد
2021-01-16T20:09:11+03:30
سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی تاکید کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیر ضرور در گزارشات خود از بروز زمین...

تحریم وزیر خارجه سوریه یادآور چهره بی‌منطق ترامپ است

تحریم وزیر خارجه سوریه یادآور چهره بی‌منطق ترامپ است
2021-01-16T19:55:52+03:30
دستیار ویژه رئیس مجلس ضمن محکومیت اقدام اتحادیه اروپا در تحریم وزیر خارجه سوریه خواستار محترم شمردن حرمت دیولماسی از سوی این اتحادیه شد.

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه(س) با حضور رهبر انقلاب

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه(س) با حضور رهبر انقلاب
2021-01-16T19:02:30+03:30
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها با حضور رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

هشدار سخنگوی وزارت خارجه‌ ایران به آمریکا برای شکایت علیه این کشور در دیوان بین المللی دادگستری

هشدار سخنگوی وزارت خارجه‌ ایران به آمریکا برای شکایت علیه این کشور در دیوان بین المللی دادگستری
2021-01-16T18:39:08+03:30
سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور یک یادداشت رسمی هشدار آمیز و ارائه آن از طریق سفارت سوئیس به آمریکا خبر داد.

انتقاد معاون اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری به دوگانه سازی‌های صداوسیما

انتقاد معاون اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری به دوگانه سازی‌های صداوسیما
2021-01-16T18:39:08+03:30
معاون فنر رئیس جمهوری با انتقاد از انتشار یکسویه خبر تخلف از دستورالعمل‌ها در بخش‌های خبری صداوسیما گفت: به این عادت پوچ دوگانه‌سازی‌، پایان دهیم؛ مراسمات عز...

بهترین راه مقابله با جنگ ترکیبی دشمن، مقاومت ترکیبی است

بهترین راه مقابله با جنگ ترکیبی دشمن، مقاومت ترکیبی است
2021-01-16T18:22:32+03:30
حجت الاسلام محمدحسنی گفت: بهترین راه مقابله با جنگ ترکیبی دشمن علیه کشور مقاومت ترکیبی است که با اقتدار هرچه تمام در حال انجام است.

هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم
2021-01-16T18:22:32+03:30
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران رسماً به آمریکا هشدار داد که از آن کشور به دیوان بین المللی دادگستری شکایت خواهد کرد.

امیرعبداللهیان تحریم وزیر خارجه سوریه را محکوم کرد

امیرعبداللهیان تحریم وزیر خارجه سوریه را محکوم کرد
2021-01-16T17:05:46+03:30
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل تحریم وزیر خارجه سوریه از سوی اتحادیه اروپا را محکوم کرد و گفت: اتحادیه اروپا باید حرمت دیپلماسی را محترم شمرد. ...

برگزاری سالم انتخابات یکی از جدی‌ترین اولویت‌های وزارت کشور است

برگزاری سالم انتخابات یکی از جدی‌ترین اولویت‌های وزارت کشور است
2021-01-16T17:02:31+03:30
سیداسماعیل موسوی گفت: برگزاری سالم و امن انتخابات یکی از جدی‌ترین اولویت‌های وزارت کشور و انتظار این وزارتخانه از دست اندرکاران انتخابات در همه استان‌هاست.

نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما به سرلشکر باقری

 نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما به سرلشکر باقری
2021-01-16T16:42:39+03:30
بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما در نامه ای به رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، خواستار اصلاح روند تعلیق امریه در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شد.

نماینده مجلس: وزیرصمت به قول خود برای کنترل قیمت ها عمل نکرد

 نماینده مجلس: وزیرصمت به قول خود برای کنترل قیمت ها عمل نکرد
2021-01-16T16:42:39+03:30
عضو کمیسیون عمران مجلس از افزایش لجام گسیخته مصالح ساختمانی در کشور انتقاد کرد.

توصیه نواب صفوی به ملک حسین پادشاه اردن چه بود؟| گفت‌وگو با اسدالله صفا

 توصیه نواب صفوی به ملک حسین پادشاه اردن چه بود؟| گفت‌وگو با اسدالله صفا
2021-01-16T16:42:38+03:30
اسدالله صفا عضو جمعیت فدائیان اسلام در گفت‌وگویی خاطرات خود از همراهی با نواب و دیدارِ شهید نواب صفوی از مصر و اردن و تاثیرپذیری عرفات از شخصیت نواب را بازگ...

توضیحات سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره طرح انتخابات ریاست جمهوری و شوراها

 توضیحات سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره طرح انتخابات ریاست جمهوری و شوراها
2021-01-16T16:42:37+03:30
نشست خبری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برای ارائه توضیحات پیرامون مصوبات قوه مقننه برگزار شد.

سردار حاجی‌زاده: موشک‌ها ابزار تولید قدرت و امنیت برای ملت ایران هستند

 سردار حاجی‌زاده: موشک‌ها ابزار تولید قدرت و امنیت برای ملت ایران هستند
2021-01-16T16:42:37+03:30
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه از مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۵ به عنوان تمرین ناکارآمدسازی نقاط قوت دشمن در بخش های دریایی یاد کرد و گفت: موشک‌ها ابزار...

پهپاد انتحاری؛ تدبیر سپاه برای عبور از سپرهای دفاع موشکی/ رد بالستیک‌های ایران در اقیانوس هند| گزارش تسنیم از رزمایش پیامبر اعظم۱۵

 پهپاد انتحاری؛ تدبیر سپاه برای عبور از سپرهای دفاع موشکی/ رد بالستیک‌های ایران در اقیانوس هند| گزارش تسنیم از رزمایش پیامبر اعظم۱۵
2021-01-16T16:42:35+03:30
نیروی هوافضای سپاه در رزمایش پیامبر اعظم ۱۵ نشان داد که چگونه می‌تواند علاوه بر خنثی کردن تهدید شلیک موشک کروز از شناورهای آمریکایی، از سپرهای دفاع موشکی نی...

تحریم وزیر خارجه سوریه کارشکنی در مسیر صلح است

تحریم وزیر خارجه سوریه کارشکنی در مسیر صلح است
2021-01-16T16:22:37+03:30
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: تحریم وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه به عنوان مسوول سیاست خارجی معنایی جز کارشکنی در مسیر صلح ندارد.

سلامت و امنیت انتخابات، اصلی‌ترین اولویت وزارت کشور است

سلامت و امنیت انتخابات، اصلی‌ترین اولویت وزارت کشور است
2021-01-16T16:12:26+03:30
دبیر ستاد انتخابات کشور سلامت و امنیت انتخابات را اولویت اصلی وزارت کشور دانست و خواستار توجه جدی مجریان انتخاباتی به این موضوع در فرآیندهای انتخابات ۱۴۰۰ شد...

ایران اقدام اروپا در تحریم وزیر خارجه سوریه را نابخردانه دانست

ایران اقدام اروپا در تحریم وزیر خارجه سوریه را نابخردانه دانست
2021-01-16T16:12:26+03:30
سخنگوی وزارت امور خارجه تحریم وزیر امور خارجه و مهاجران جمهوری عربی سوریه توسط اتحادیه اروپا را حرکتی غیرمعقول و غیر سازنده ارزیابی کرد که منجر به افزایش بحر...

تروئیکای اروپا: فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای تولید اورانیوم فلزی متوقف شود!

تروئیکای اروپا: فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای تولید اورانیوم فلزی متوقف شود!
2021-01-16T15:59:06+03:30
در حالی که برنامه ایران برای فعالیت در زمینه تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران از دو سال قبل به اطلاع آژانس رسیده، تروئیکای...

موشک های بالستیک سپاه در لبه تکنولوژی قرار دارند/ جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد

موشک های بالستیک سپاه در لبه تکنولوژی قرار دارند/ جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد
2021-01-16T15:55:53+03:30
نماینده مردم تهران در مجلس در توییتر نوشت: سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده و نیروهایش با آزمایش نسل جدید موشک های بالستیک نشان دادند در لبه تکنولوژی جهان قرار ...

تلاش‌ روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام

تلاش‌ روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام
2021-01-16T15:45:46+03:30
یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی ادعای وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارتباط ایران با گروه تروریستی القاعده را تلاش در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ برای توجیه...

اعلام لغو مراسم راهپیمایی روز شهادت حضرت فاطمه (س) از سوی آیت‌الله وحید خراسانی

اعلام لغو مراسم راهپیمایی روز شهادت حضرت فاطمه (س) از سوی آیت‌الله وحید خراسانی
2021-01-16T15:45:46+03:30
معاون دفتر رئیس جمهوری از لغو راهپیمایی روز شهادت حضرت فاطمه (س) به خاطر شیوع ‎کرونا از سوی آیت‌الله وحید خراسانی خبر داد.

انتخابات شوراها در حدود ۴۸ هزار شهر و روستا برگزار می‌شود

انتخابات شوراها در حدود ۴۸ هزار شهر و روستا برگزار می‌شود
2021-01-16T15:42:30+03:30
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری برگزار خواهد شد.

تلاش‌های روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام

تلاش‌های روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام
2021-01-16T15:32:27+03:30
یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی ادعای وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارتباط ایران با گروه تروریستی القاعده را تلاش در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ برای توجیه...

روحانی: اجرای فاز اول واکسیناسیون کرونا تا آخر امسال/ مراسم ۲۲ بهمن نمادین برگزار می‌شود

 روحانی: اجرای فاز اول واکسیناسیون کرونا تا آخر امسال/ مراسم ۲۲ بهمن نمادین برگزار می‌شود
2021-01-16T15:22:34+03:30
رئیس‌جمهور گفت:‌ ما دنبال این هستم کادر درمان و کسانی که شرایط پرخطری دارند امسال واکسیناسیون شوند.

دهنوی: نیروهای هوافضای سپاه در لبه تکنولوژی جهان قرار دارند

دهنوی: نیروهای هوافضای سپاه در لبه تکنولوژی جهان قرار دارند
2021-01-16T14:52:35+03:30
یک عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه سپاه در رزمایش موشکی و پهپادی روز گذشته(جمعه) از هوش مصنوعی استفاده کرده، گفت که نیروهای هوافضای سپاه در لبه تکنولوژی جه...

تحریم‌های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد

تحریم‌های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد
2021-01-16T14:49:15+03:30
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: تحریم‌های اخیر آمریکا اگرچه کارکردی جز نمایش ندارد اما نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
2021-01-16T14:39:09+03:30
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم‌های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم...

بذرپاش: ارتش و سپاه ثابت کردند ⁧‫ما می‌توانیم‬⁩

بذرپاش: ارتش و سپاه ثابت کردند ⁧‫ما می‌توانیم‬⁩
2021-01-16T14:39:08+03:30
رییس دیوان محاسبات کشور گفت: ارتش و سپاه با دستاوردهایی که در رزمایش‌ها به نمایش گذاشتند، ثابت کردند ⁧‫ما میتوانیم‬⁩.