میرنیوز

پدیده‌ای به نام "دلّالی مغزها"/ از رونق دوره‌های آموزش اَپلای تا حمایت مسئولین دانشگاهی از تبلیغات مهاجرت

 پدیده‌ای به نام "دلّالی مغزها"/ از رونق دوره‌های آموزش اَپلای تا حمایت مسئولین دانشگاهی از تبلیغات مهاجرت 2020-11-22T12:49:55+03:30

گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم_ زینب امیدیمهاجرت دانشجویان یا فرار مغزها دو کلمه‌ای است که طی سال‌های اخیر زیاد به گوشمان خورده، اما شاید در این بین پرداختن به مساله "دلّالی و واسطه‌گری برای مهاجرت مغزها" مغفول مانده باشد؛ مسئله‌ای که طی سالیان گذشته به‌شکل زیرپوستی به بطن دانشگاه‌ها رسوخ  و دانشجویان را ترغیب به مهاجرت می‌کند.

آمار مربوط به مهاجرت و فرار مغزها، یا از سوی غربی‌ها اغراق می‌شود و یا از سوی مسئولین ایرانی انکار اما منطقی این است که منکر رفتن نخبگان و یا دانشجویان از کشور نباشیم، چرا که این اتفاق رخ می‌دهد، اما آن چه غربی‌ها می‌گویند هم آنچنان صحت ندارد و در سال‌های اخیر حتی شاهد بازگشت بسیاری از این نخبگان به دلیل فراهم شدن بستر‌های مناسب شغلی و پژوهشی هستیم.

** «دلّالی مغزها» پدیده‌ای فراتر از فرار مغزها!

اما حفره‌ای که خالی می‌ماند، نبود آمار دقیق و رسمی از پدیده تقریبا نوظهور دلالی مغزهاست که سوا از بحث بورسیه که دانشجویان طبق اعلامیه‌های رسمی و قانونی دانشگاه‌ها آن را دریافت و برای مدرک تحصیلی خود از کشور خارج می‌شوند و همچنین بحث علاقه به مهاجرت که به طور کلی شامل دلایل شخصی یک فرد می‌شود؛ این روزها توسط موسسات غیرقانونی اعزام دانشجو، تبلیغات کانون‌های دانشجویی داخل دانشگاه‌ها و متاسفانه برخی اساتید در حال رشد و افزایش است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

در این بین هستند کسانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور عزیمت کرده و دیگر به ایران بازنگشتند‌. آیا امکانات، سطح رفاه و یا موقعیت شغلی دلیل بازنگشتن آنها بوده؟ آیا همه دانشجویانی که امروز در خارج از کشور تحصیل و زندگی می‌کنند رضایت صد در صدی دارند؟ در این بین نقش موسسات غیر مجاز اعزام دانشجو و تبلیغات گسترده آنها در دانشگاه‌های مطرح کشور چیست؟ این پرسش‌ها و سوالات بی‌شمار دیگر سبب شد تا نگاهی دوباره به مساله مهاجرت بیندازیم.

* موسسات غیرمجاز و کاسبی با رویای پیشرفت

با توجه به افزایش تمایل برای مهاجرت در جهان، کشور ایران با در نظر گرفتن شاخص تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت نسبت به تعداد کل جمعیت کشور در میان 20 کشور اول قرار ندارد و آمارها نشان می‌دهد که سیر صعودی تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مقایسه با رشد تعداد کل دانشجویان در ایران نسبتاً پایین‌تر بوده است.

اما همراه با روند جهانی گسترش میل به مهاجرت‌های بین‌المللی، تمایل به مهاجرت در میان ایرانیان نیز افزایش یافته است و بخشی از این تمایل مربوط به جامعه دانشجویی کشور است.

این روزها تبلیغ موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو از خطری که ایرانیان قاچاق شده به خارج از کشور را تهدید می‌کند کمتر خطرناک نیست! اینکه چقدر احتمال دارد افرادی که توسط قاچاقچیان از کشور خارج و در کمپ‌ها اقامت می‌کنند تا به کشور مورد نظر انتقال یابند به رویای خود برسند یا نه، سوالی است که نه پاسخی برای آن وجود دارد و نه آمار دقیقی. در کنار این مساله، هستند دانشجویانی که در داخل کشور علی رغم هشدارهای بی‌شمار سازمان امور دانشجویان مبنی بر عدم اعتماد به موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو؛ باز در دام دروغ‌های آنها گرفتار می‌شوند.

 

نمونه اخیر آن خرداد ماه سال جاری بود که تعدادی از دانشجویان در تماس با تسنیم اذعان داشتند برای اعزام به کشورهای خارجی نظیر آلمان به برخی از این موسسات نظیر موسسه دیاکو مراجعه کردند ولی در پی عدم ارائه خدمات از سوی موسسه مذکور، نه تنها پیش پرداخت 3 هزار یورویی آنها بازگردانده نشده بلکه از طرف مدیر عامل این شرکت نیز تهدید شده‌اند.

برای بررسی بیشتر این مساله به سراغ ابراهیم حاجی زاده  مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم رفتم و از او در خصوص آمار موسسات مجاز و وضعیت فعلی آنها پرسیدم.

حاجی زاده با بیان اینکه در حال حاضر 137 موسسه مجاز اعزام دانشجو در کشور فعالیت رسمی و قانونی دارند، اظهار داشت: ما همیشه به مردم در خصوص موسسات غیرمجاز اعزام هشدار داده‌ایم و اکنون نیز خواهشمندیم فقط به لیست موسسات مجاز که در سایت سازمان امور دانشجویان برای عموم در دسترس است مراجعه کنند.

وی با تاکید بر لزوم برخورد با موسسات غیرمجاز در این حوزه گفت: این موسسات عموماً اهداف خود را با ایجاد انگیزه‌های کاذب در بین جوانان پیگیری می کنند و دانشجویان باید در مراجعه به آنها هوشیار باشند.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم درخصوص موسسه دیاکو "جویندگان عصر علم" نیز که مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است، تصریح کرد: نام این شرکت به هیچ وجه در لیست موسسات مجاز اعزام دانشجو سازمان امور دانشجویان وجود ندارد و ماهیتا جزو موسساتی محسوب می‌شود که امروزه به صورت قارچ گونه در حال تاسیس و فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: ما در وزارت علوم سریعا با کمک پلیس امنیت به مسئله این شرکت‌ها رسیدگی‌خواهیم کرد و دانشجویانی که چه از این موسسه و دیگر موسسات غیرمجاز دچار ضرر مالی شده اند می توانند به سازمان امور دانشجویان مراجعه کنند چراکه دادگاه ها نیز برای پیگیری روند شکایت از موسسات غیرمجاز، از ما استعلام می‌گیرند.

در دانشگاه‌ها چه خبر است؟

یکی از دانشجویان دانشگاه شریف (که نخواشت نامش در این گزارش برده شود) در خصوص بحث مهاجرت دانشجویان به خبرنگار تسنیم گفت: انجمن‌های علمی دانشگاه نشست‌های زیادی را برای بررسی اپلای برگزار می‌کنند و دانشگاه هم علنا به برنامه هایی که تبلیغ مهاجرت می‌کنند مجوز می‌دهد و مشکلی با آنها ندارد.

دانشگاه امیرکبیر نیز از جمله دانشگاه‌هایی بوده که در سال گذشته تبلیغات گسترده آن برای اپلای، صدای خیلی‌ها را درآورد. با یکی از دانشجویان ترم هفت این دانشگاه که حالا طی همین هفت ترم، 6 نفر از دوستانش به آمریکا، کانادا و استرالیا برای ادامه تحصیل مهاجرت کرده‌اند صحبت می‌کنم.این دانشجو می‌گوید: سال گذشته انجمن علمی کل دانشگاه دوره بزرگی برای اپلای کردن برگزار کرد و در دانشگاه خیلی سر و صدا کرد. پوستر برنامه به نحوی بود که هر کسی با دیدن آن به مهاجرت ترغیب می‌شد. دانشگاه هم بزرگترین سالن خود را در اختیار آنها گذاشت و برای تبلیغات گسترده آنها در سطح دانشگاه حمایت مالی نیز کرد.

این دانشجو با اشاره به اینکه مدت زمان اپلای کردن برای یک دانشجوی امیرکبیر 6 ماه طول می‌کشد، گفت: تبلیغات اپلای کردن و مهاجرت طی سالیان گذشته به نحوی بوده که بسیاری از دانشجویان نه با بورس دولتی بلکه با هزینه شخصی تصمیم به ترک کشور می‌گیرند‌.

*بررسی مهاجرت دانشجویان ایران طی دهه‌های گذشته

بر اساس آخرین آمار و مستندات رسمی، بیشترین خروج دانشجویان ایرانی از کشور طی دهه‌های 50 و60 شمسی اتفاق افتاده است.  پس از این دوره (دهه 50 و 60)، در دهه 70 شمسی روند خروج دانشجو از کشور سیر نزولی به خود گرفت تا این که در اواخر همین دوره و اوایل دهه 80 همزمان با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و افزایش تعداد دانشجویان در ایران شمار دانشجویانی که برای ادامه تحصیل از کشور خارج شدند افزایش پیدا کرد.

روند افزایش طی سال‌های 2002 تا 2005 بسیار به کندی پیش رفت و در سال 2006 اندکی نسبت به سال‌های قبل‌تر کاهش پیدا کرد. تا این که در سال 2007 روند رشد تعداد دانشجویان بین‌الملی ایران در خارج از کشور سرعت و شدت بالایی را نسبت به سال‌های قبل به خود گرفت. از سال 1378 تا سال 1394 افزایش تعداد دانشجویان در ایران بیش از 3 برابر شده است، این درحالی است که تعداد دانشجویان خارج شده از کشور در همین مدت زمان تقریبا 2 برابر بوده است.

*مقصد اصلی دانشجویان ایران کدام کشورها بوده است؟

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) آماری از مقاصد اول دانشجویان ایران در سال 2016 میلادی منتشر کرد که بر این اساس، 51 هزار و 82 نفر از دانشجویان ایرانی در کشورهای آمریکا، ترکیه، کانادا، آلمان، ایتالیا، مالزی، امارات، استرالیا، انگلستان و فرانسه ثبت نام کرده‌اند که کشورهای نام برده بالا به ترتیب بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی را مورد پذیرش قرار داده‌اند.

براساس آمار رسمی و مستندات موجود، طی سال‌های 1999 میلادی ( 1378 شمسی) تا 2017 میلادی (1396 شمسی) تعداد دانشجویان خارج شده از کشور همواره کمتر از 2 درصد از تعداد کل دانشجویان کشور بوده است و در همین بازه زمانی با توسعه آموزش عالی در ایران نسبت دانشجویان خروجی به تعداد کل دانشجویان کشور روند کاهشی داشته است. با این حال اگر آمار دانشجویان دانشگاه‌های برتر سنجیده شود، معلوم نیست که به همین نسبت برسیم.

بر اساس آمار سال 2018 میلادی «سازمان بین‌المللی مهاجرت» بیش از 257 میلیون و 700 هزار نفر از مردم در سراسر دنیا مهاجر هستند، به این معنی که خارج از کشور محل تولد خود زندگی می‌کنند. نکته حائز توجه این که نیمی از کل مهاجران دنیا از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته مهاجرت کرده‌اند و مابقی مهاجرت‌های انجام شده بین کشورهای توسعه یافته صورت گرفته است.

آن‌طور که پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری می‌گوید، در کتاب «جابه‌جایی بین‌المللی دانشجویان و تحصیل کردگان» آمده است؛ 35 درصد کل مهاجران دنیا را مهاجران با مهارت و یا تخصص بالا و دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی تشکیل می‌دهند که حاکی از سهم بالای این دسته از مهاجران است.

در پژوهشی که در سال 2015 توسط «موسسه گالوپ» درباره «برنامه برای مهاجرت» و آماده شدن برای مهاجرت صورت پذیرفت، یک میلیون و 800 هزار نفر از ایرانی‌ها ابراز علاقه و تمایل به مهاجرت داشته‌اند، درحالی که از این تعداد فقط 400 هزار نفر اعلام کرده‌اند که برای مهاجرت برنامه‌ریزی داشته و یا درحال آماده شدن برای مهاجرت هستند.

براساس همین گزارش، با توجه به افزایش تمایل برای مهاجرت در جهان، کشور ایران با در نظر گرفتن شاخص تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت نسبت به تعداد کل جمعیت کشور در میان 20 کشور اول قرار ندارد و کشورهای آفریقایی و حوزه کارائیب بیشترین نسبت افراد دارای برنامه مهاجرت را دارند. از میان کشورهای خاورمیانه، عراق در بین 20 کشور اول و در جایگاه دهم این فهرست قرار دارد.

اما آنچه هنوز با وجود بالا و پایین شدن آمارها به قوت خود باقی هست تصویری است که از رویای عزیمت به خارج از کشور به دانشجویان نشان داده می‌شود و حتی اگر طبق گفته مسئولین آمار مهاجرت نسبت به گذشته کمتر شده باشد؛ اما هنوز وجود دارد و طبق آمار رسمی میزان درخواست پناهندگی و ماندن در کشور مهاجرت شده بین دانشجویان و یا حتی مردم عادی بالاست. 

پرسش اساسی آن است که اگرچه هر فردی، بخصوص در قشر دانشجو، بنا به انگیزه‌های مختلف شخصی می‌تواند اراده‌ای برای مهاجرت داشته باشد و این انتخاب فردی اوست، امّا آیا در کشورمان اقدام کافی برای نگهداشتن نخبگان و یا دست‌کم مقابله با ترغیب مضاعف نخبگان برای مهاجرت انجام می‌شود؟

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

امروز ده‌ها ناو سهند و سبلان در عرصه دریا متولد شده است

امروز ده‌ها ناو سهند و سبلان در عرصه دریا متولد شده است
2020-11-26T15:36:40+03:30
نیروی دریایی ارتش با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: اگر در سالهای جنگ، تروریست‌های آمریکایی، سهند و سبلان را هدف قرار دادند لمل امروز ده‌ها سهند و سبلان توسط میرا...

یادداشت| سیاست حکیمانه رهبر انقلاب در قبال ترامپ؛ حسرت عکس یادگاری

 یادداشت| سیاست حکیمانه رهبر انقلاب در قبال ترامپ؛ حسرت عکس یادگاری
2020-11-26T14:36:31+03:30
"در این کره خاکی عظیم با کشورهای ریز و درشت، این فقط ایران بود که تا آخرین لحظه ایستادگی کرد تا با شرط‌بندی روی اسب بازنده، دچار خسارت مضاعف نشود. "

فراخوان وزارت کشور درباره نحوه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در کرونا

فراخوان وزارت کشور درباره نحوه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در کرونا
2020-11-26T13:23:18+03:30
وزارت کشور از طریق فراخوانی خواستار طرح دیدگاه‌های مرتبط با تمهیدات حقوقی و اجرایی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا شد.

خط حزب‌الله با عنوان «مردم ولی‌نعمتند» منتشر شد

خط حزب‌الله با عنوان «مردم ولی‌نعمتند» منتشر شد
2020-11-26T13:23:17+03:30
نشریه‌ خط حزب‌الله با عنوان «مردم ولی‌نعمتند» چهار اصل بنیادین نظام اسلامی درباره‌ ارتباط میان مسئولان و مردم را مرور کرده است.

برای بازپس‌گیری مطالبات ایران از اروپایی‌ها اقدامات قضایی کرده‌ایم

برای بازپس‌گیری مطالبات ایران از اروپایی‌ها اقدامات قضایی کرده‌ایم
2020-11-26T13:09:58+03:30
معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: برای بازپس‌گیری مطالبات ایران در برخی موارد در دو سه کشور اروپایی اقدامات قضایی به‌عمل‌آمده است که باید منتظر نتایج رسیدگی‌ها باشیم.

طرح سوال مجلس از وزیر راه درباره عملکرد «سازمان بنادر» کلید خورد

طرح سوال مجلس از وزیر راه درباره عملکرد «سازمان بنادر» کلید خورد
2020-11-26T13:09:57+03:30
نمایندگان در طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی از اسلامی خواستند در خصوص سوءمدیریت سازمان بنادر و دریانوردی به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ریخت و پاش‌های غیرض...

جوانان بسیجی فتنه دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد

جوانان بسیجی فتنه دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد
2020-11-26T12:50:00+03:30
رئیس سازمان بسیج مستعفین گفت: جوانان بسیجی ضمن حضور در همه میدان ها و نقش آفرینی موثر تلاش می‌کنند فتنه دشمنان را نقش بر آب کرده و پیش قراولان ظهور باشند.

برای بازپس گیری مطالبات ایران از اروپایی‌ها اقدامات قضایی کردیم

برای بازپس گیری مطالبات ایران از اروپایی‌ها اقدامات قضایی کردیم
2020-11-26T12:50:00+03:30
معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: برای بازپس گیری مطالبات ایران در برخی موارد در دو سه کشور اروپایی اقدامات قضایی به عمل آمده است که باید منتظر نتایج رسیدگی‌ها باشیم.

دولت هرچه سریعتر «قانون حمایت معیشتی از مردم» را اجرا کند

دولت هرچه سریعتر «قانون حمایت معیشتی از مردم» را اجرا کند
2020-11-26T12:49:59+03:30
رئیس مجلس گفت: انتظار می‌رود دولت هرچه سریعتر، «قانون حمایت معیشتی از مردم» را اجرا کند و انتظارات موجود را پاسخ دهد.

جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی تبادل شد

 جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی تبادل شد
2020-11-26T12:56:31+03:30
یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایرانی که به‌اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند، با یک جاسوس دوتابعیتی که برای رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد، تبادل ...

خبرخوش سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره بیمه بیکاری کرونا

 خبرخوش سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره بیمه بیکاری کرونا
2020-11-26T12:56:30+03:30
نماینده ساری در مجلس از تدوین لایحه ای در دولت برای حمایت از افرادی که در دوران کرونا شغل خود را از دست داده اند، خبر داد.

پیام قدردانی فرمانده کل سپاه از فرمانده کل قوا

 پیام قدردانی فرمانده کل سپاه از فرمانده کل قوا
2020-11-26T12:56:30+03:30
فرمانده کل سپاه در پیامی از پیام الهام بخش و امیدآفرین رهبر معظم انقلاب اسلامی به آحاد بسیجیان قدردانی کرد.

یادداشت| عبرت‌های خودتحقیری در کنفرانس تهران

 یادداشت| عبرت‌های خودتحقیری در کنفرانس تهران
2020-11-26T12:56:30+03:30
کنفرانس تهران و تحقیر حکومت ایران در سال ۱۳۲۲ عبرت های زیادی در خود دارد که مرور و یادآوری آنها می تواند برای بسیاری از مسئولان امروز کشور لازم به نظر برسد.

امیر خواجه فرد: تمام سعی ما این است که جزو کشورهای برتر در حوزه عمود پروازها با شیم

 امیر خواجه فرد: تمام سعی ما این است که جزو کشورهای برتر در حوزه عمود پروازها با شیم
2020-11-26T12:56:30+03:30
مدیر عامل سازمان صنایع هوایی گفت: تمام سعی و تلاشمان بر این است در آینده نزدیک جزء کشورهای برتر در حوزه عمودپروازها باشیم اگرچه افق نقشه راه ما فراتر از این...

بزرگترین رژه بسیج دریایی با حضور ۱۰۰۰ شناور برگزار شد

 بزرگترین رژه بسیج دریایی با حضور ۱۰۰۰ شناور برگزار شد
2020-11-26T12:56:30+03:30
بزرگترین رژه دریایی بسیج با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه برگزار شد.

تلاش می‌کنیم جزو کشورهای برتر در حوزه عمودپروازها باشیم

تلاش می‌کنیم جزو کشورهای برتر در حوزه عمودپروازها باشیم
2020-11-26T12:23:20+03:30
مدیرعامل سازمان صنایع هوایی گفت: تمام سعی و تلاشمان بر این است در آینده نزدیک جزء کشورهای برتر در حوزه عمودپروازها باشیم.

قدردانی فرمانده کل سپاه از پیام رهبر انقلاب/ ما تا آخر ایستاده‌ایم

قدردانی فرمانده کل سپاه از پیام رهبر انقلاب/ ما تا آخر ایستاده‌ایم
2020-11-26T12:09:59+03:30
سرلشکر سلامی گفت: پیام رهبر انقلاب موجی از شادابی و شور انقلابی در میان بسیجیان فداکار آفرید و در فرازهای امیدبخش، الهام آفرین و دل انگیز خود، قله های بلندی ...

برگزاری رژه شناوری مردمی بسیج دریایی نیروی دریایی سپاه در آب‌های جنوب کشور

برگزاری رژه شناوری مردمی بسیج دریایی نیروی دریایی سپاه در آب‌های جنوب کشور
2020-11-26T11:59:53+03:30
در مراسمی به مناسبت هفته بسیج مستضعفین بیش از هزار شناور سبک و نیمه سنگین مردمی بسیج دریایی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عمومی سواحل بند...

۳ طرح ملی وزارت نفت در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر افتتاح شد

۳ طرح ملی وزارت نفت در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر افتتاح شد
2020-11-26T11:46:34+03:30
در سی و چهارمین هفته از بهره‌برداری از طرح‌های ملی سراسر کشور صبح پنج‌شنبه ۳ طرح ملی وزارت نفت با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۸۵۰ ن...

تفحص از خودروسازها و اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در دستورکار پارلمان

تفحص از خودروسازها و اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در دستورکار پارلمان
2020-11-26T11:46:34+03:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات یکشنبه و چهارشنبه هفته آینده تحقیق و تفحص از عملکرد شرکتهای خودروسازی و طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را در دستو...

پیام قدردانی فرمانده کل سپاه از فرماندهی معظم کل قوا

پیام قدردانی فرمانده کل سپاه از فرماندهی معظم کل قوا
2020-11-26T11:46:33+03:30
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی از اظهار لطف و پیام الهام بخش و امیدآفرین رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا به آحاد بسیجیان قدردانی ک...

اعتراض چین به واشنگتن درباره تحریم های مرتبط با ایران علیه چهار نهاد چینی

اعتراض چین به واشنگتن درباره تحریم های مرتبط با ایران علیه چهار نهاد چینی
2020-11-26T11:46:32+03:30
سخنگوی وزارت امور خارجه چین از اعتراض این کشور به واشنگتن پس از مطرح کردن اتهاماتی مرتبط با ایران علیه چهار نهاد چینی و تحریم آنها خبر داد. ...

فراخوان ارائه طرح‌های اجرایی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا

فراخوان ارائه طرح‌های اجرایی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا
2020-11-26T11:43:19+03:30
وزارت کشور از طریق فراخوانی خواستار طرح دیدگاه‌های مرتبط با تمهیدات حقوقی و اجرایی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا شد.

«تعامل سازنده» التماس کردن نیست/ دشمنان ایران تا چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند

«تعامل سازنده» التماس کردن نیست/ دشمنان ایران تا چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند
2020-11-26T11:30:01+03:30
رئیس‌جمهور بابیان اینکه تعامل سازنده، التماس کردن نیست، گفت: تعامل سازنده یعنی قدرت ملی ما در یک جایگاهی قرار بگیرد که دنیا به ما نیازمند باشد و ما هم علاقه‌...

تعامل سازنده، التماس کردن نیست/ انتقاد کنیم، فحاشی و بی‌تربیتی نکنیم

تعامل سازنده، التماس کردن نیست/ انتقاد کنیم، فحاشی و بی‌تربیتی نکنیم
2020-11-26T11:16:36+03:30
رئیس‌جمهور بابیان اینکه تعامل سازنده، التماس کردن نیست، گفت: تعامل سازنده یعنی قدرت ملی ما در یک جایگاهی قرار بگیرد که دنیا به ما نیازمند باشد و ما هم علاقه‌...

روحانی: دولت از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند/دشمنان ایران چند هفته دیگر به زباله‌دان می‌روند

 روحانی: دولت از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند/دشمنان ایران چند هفته دیگر به زباله‌دان می‌روند
2020-11-26T11:09:52+03:30
رئیس‌جمهور گفت:‌ دولت و ملت ایران از حضور سرمایه خارجی در چارچوب قوانین و مقرراتش استقبال می‌کند.

روانچی: نیروهای آمریکائی مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند

روانچی: نیروهای آمریکائی مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند
2020-11-26T10:39:52+03:30
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: برخی کشورها با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه، ممانعت از تلاشهای بین‌المللی برای بازگشت پناهندگان و آوارگان سو...

تلاش مجلس برای خارج کردن بودجه کشور از انحصار نفت/مجلس و دولت همگرایی داشته باشند

 تلاش مجلس برای خارج کردن بودجه کشور از انحصار نفت/مجلس و دولت همگرایی داشته باشند
2020-11-26T10:16:31+03:30
عضو هیئت رئیسه مجلس خواستار همگرایی دولت و مجلس برای تدوین و تصویب بودجه سال آینده بر اساس منویات رهبر انقلاب شد.

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در دستور کار نمایندگان

 اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در دستور کار نمایندگان
2020-11-26T10:16:31+03:30
گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی‌ کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در جلسات علنی هفته آینده مجلس مورد بررسی...

ماموریت اقتصادی روحانی به سه وزیر کابینه

 ماموریت اقتصادی روحانی به سه وزیر کابینه
2020-11-26T10:16:31+03:30
رئیس‌جمهور از سه وزیر کابینه خواست هرچه سریعتر طرح‌های خود را برای تصویب در ستاد اقتصادی دولت آماده کنند.