میرنیوز

خطیب‌زاده: آمریکا در موقعیتی نیست که برای ایران شرط‌گذاری کند

خطیب‌زاده: آمریکا در موقعیتی نیست که برای ایران شرط‌گذاری کند 2020-11-18T12:23:00+03:30

به گزارش ایسنا به نقل از پرس تی‌وی، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره آتش‌بس انجام شده میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و نقش ایران در این آتش‌بس و شایعه تغییر مرزهای ایران با ارمنستان توضح داد: جمهوری اسلامی ایران همیشه از هر تلاشی در راستای راهکاری پایدار برای سه دهه درگیری میان همسایگان بزرگمان آذربایجان و ارمنستان استقبال کرده است. مسلما هیچ تغییری در مرزهای بین‌المللی ایجاد نخواهد شد. نه مرزهای ایران و نه مرزهای این منطقه تغییر نخواهد کرد. هر تغییری در مرزها به معنی تلاش ما در این زمینه خواهد بود. ما ارتباط نزدیکی با باکو و ایروان و دیگر پایتخت‌های منطقه داریم. ما تا حد زیادی در طول این سه دهه به حل شدن این مناقشه کمک کرده‌ایم. البته برخی موضوعات بحث‌برانگیز وجود دارد که به آسانی قابل حل نیستند اما هر تلاش در راستای آن مورد استقبال ایران است.
خطیب‌زاده ادامه داد: عوامل متعددی برای دست یافتن به این آتش‌بس فعالیت می‌کردند. ایران به وضوح به همسایگانش گفت که باید به مرزهای بین‌المللی، استقلال یک‌دیگر، تمامیت ارضی کشورها و دیگر هنجارهای بین‎المللی احترام بگذارند. طرح ابتکاری ایران به پایتخت‌های کشورها داده شد و بخش‌های مهم این طرح تطابق زیادی با این آتش‌بس موجود دارد. ما به حل و فصل این مناقشه از راه دیپلماتیک بسیار خوش‌بین هستیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به «دیوار تحریم‌ها» علیه ایران که توسط مقامات آمریکایی مطرح شده است و به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برای ممانعت بازگشت رئیس جمهور جدید این کشور به توافق هسته‌ای اشاره دارد، گفت: همان طور که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است، چیزی برای تحریم باقی نمانده. در واقع تمامی این ها جنگ روانی است. فشارحداکثری با شکست حداکثری مواجه شده است. هیچ کاری نیست که بخواهند انجام دهند مگر این که این جنگ روانی را علیه ملت ایران ادامه دهند. آن‌ها از سر ناامیدی تحریم‌های جدیدی اعمال می‌کنند که قانع کنند سیاست فشار حداکثری‌شان هنوز زنده است. همه می‌دانند که تا چه حد نتوانسته‌اند به اهداف موجود در سیاست‌شان دست پیدا کنند. بنابراین باید مراقب چیزهایی که اعلام می‌کنند، بود. این‌ها از سر آزردگی و ناامیدی است، آن‌ها به تحریم‌ها اعتیاد دارند و نسبت به ایران حساس شده اند.
او در پاسخ به این سوال که آیا با روی کار آمدن دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، ایران خواهد توانست به آمریکا اعتماد کند و آیا این دولت جدید آمده است که به تعهداتش عمل کند و به توافق هسته‌ای بازگردد، توضیح داد: مسئله اعتماد نیست. در واقع برجام[توافق هسته‌ای] بر اساس بی‌اعتمادی دوجانبه مذاکره شد و نه اعتماد. این چیزی است که بیشتر از همه اهمیت دارد و ما فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد کرد، توجه می‌کنیم. خیلی زود است که درباره این صحبتی شود. صبر می‌کنیم تا ببینیم چه می‌شود. از نظر ما برجام هنوز زنده است. همان طور که می‌دانید این توافق در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پشتیبان قانونی دارد اما در وضعیت خوبی قرار ندارد. چراکه اروپایی‌ها نتوانستنند به تعهداتشان در زمینه کاهش تاثیر تحریم‌ها در این توافق عمل کنند اما هنوز یک قطعنامه قانونی است و بنابراین هنوز زنده است. تنها راهی که می‌تواند از دوام آن اطمینان حاصل کرد بازگشت همه به اجرای کامل تعهداتشان است. ایران قطعا آماده است در صورت پایبندی طرف‌‎ها به توافق و اجرای کامل آن، مانند همیشه با حسن نیت این توافق را اجرایی کند.

خطیب‌زاده در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد در صورت بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای، باز هم شاهد تخطی از تعهدات این کشور همان طور که در دولت ترامپ اتفاق افتاد، نباشیم، بیان کرد: ترامپ به طور موفقیت‌آمیزی هر گونه اعتمادی را در جامعه جهانی نسبت به آمریکا از بین برد. آمریکا نه تنها از برجام تخطی کرد، بلکه از معاهده INF نیز تخطی کرد، از معاهده آب‌وهوایی پاریس، NFTA ،یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و بسیاری دیگر از توافق‌ها و معاهده‌های بین‌المللی خارج شد. بنابراین، آمریکا نشان داده است که قابل اعتماد نیست. هر اقدامی از جانب آمریکا باید به نوعی باشد که بتواند به فضایی که ایران و دیگر شرکای باقی مانده در برجام قرار دارند، دسترسی دوباره پیدا کند. پیدا کردن دوباره این دسترسی بسیار سخت است و مطمئنم این تنها ایران نیست که نسبت به تصمیمات آمریکا شک و تردید دارد و ما به دقت بررسی می‌کنیم که چه اتفاقی قرار است بیافتد. همان طور که گفتم نوع رفتار آمریکا بسیار مهم است و ما هم مانند همیشه مراقب هستیم. مهم نیست که آمریکا به برجام بازگردد یا نه، مهم این است که اعضای باقی مانده در گروه ۱+۵ بتوانند به تعهداتشان عمل کنند که تا کنون نتوانسته‌اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایران در صورت پرداختن دولت بایدن به برنامه موشکی ایران و نقش ایران در منطقه در روند بازگشتش به توافق هسته‌ای چه رویکردی را در پیش خواهد گرفت، توضیح داد: آمریکا در موقعیتی نیست که برای کشوری به ویژه ایران شرط‌گذاری کند. اگر قرار باشد کشوری با شرط و شروطی مواجه شود، این آمریکا است. آمریکا تمام جنبه‌های قوانین و هنجارهای بین‌المللی را نقض کرده است. علاوه براین، ایران قرار نیست درباره چیزی که پیشتر بر سرش مذاکره شده است، دوباره مذاکره کند. درباره برجام مذاکره شده و امضا شده است. بخش مربوط به برنامه موشکی ایران نیز در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است و بنابراین، ایران قرار نیست بحث چیزی را که پیش از این درباره‌اش مذاکره شده و نهایی شده است دوباره باز کند. 
او افزود: چیزی که بیش از همه اهمیت دارد این است که ایران کشوری نیست که بر سر امنیت ملی‌اش مصالحه کند. هیچ کشوری این کار را نمی‌کند و ایران نیز به عنوان طرفی عاقل این کار را نخواهد کرد. موضوع دفاعی ایران غیرمشروط است و ما درباره آن مذاکره نخواهیم کرد. هر کسی که با ما در ارتباط بوده است می‌داند که این‌ها همه بیشتر شعارهای کارزارهای انتخاباتی است و اتفاق نخواهد افتاد. این‌ها خط قرمز هستند و همه آن را می‌دانند و چیزی است که به گذشته تعلق دارد. چراکه درباره‌اش مذاکره شده است. درباره امنیت منطقه‌ی ما هم طرح‌های مثبت ایران ارائه شده است که نمونه آن طرح صلح امید است که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان آن را در سازمان ملل ارائه کرد. بنابراین ما آماده هستیم و طرح‌هایی و برنامه‌هایی هم برای امنیت منطقه خلیج فارس و مناطق اطراف آن داریم که از همه دعوت می‌کند تلاش و حسن نیت به خرج دهند و توان و ظرفیت‌شان را برای برقراری امنیت منطقه و فراتر از آن به کار بگیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا و رژیم صهیونیستی باید ادعایی مبنی بر کشته شدن یک مقام ارشد گروه تروریستی القاعده در ایران را مطرح کنند، گفت: آمریکا به استفاده کردن از رسانه به عنوان یک سلاح عادت کرده است تا خصومت سیاسی‌اش و دستورکار سیاسی‌اش را پیش ببرد و ما از این جنگ آشکار علیه ایران و مردم آن آگاه هستیم. این‌ها بخشی از آن تلاش هستند. پیش از این به دفعات اتفاق افتاده‎اند و اکنون هم اتفاق می‌افتد. آن‌ها به خوبی می‌دانند که چه کسی القاعده را ایجاد کرده و همین حالا هم به اعضای آن در افغانستان، عراق و دیگر جاهای جهان پاداش می‌دهد. ما شواهد داریم و این ادعاها بی اساس است. 
خطیب‌زاده همچنین ضمن ابراز حمایت ایران از تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی درباره حضور نظامی آمریکا در افغانستان گفت که این کشور باید تعهدات کشوری که کشوری دیگر را اشغال کرده است انجام دهد و باید آسیب‌های ایجاد شده در افغانستان را از جمله در قسمت زیرساخت‌های این کشور جبران کند و نمی‌تواند به سادگی فقط این کشور را ترک کند.
انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

یک نماینده عراقی: سردار سلیمانی دوست همه طرف‌ها در عراق بود

یک نماینده عراقی: سردار سلیمانی دوست همه طرف‌ها در عراق بود
2020-11-24T15:39:54+03:30
یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفت که شهید سلیمانی تنها دوست شیعیان نبود بلکه دوست همه طرف ها از جمله کردها و اهل سنت بود.

کمالوندی: امکان افزایش غنی‌سازی، تولید ماشین‌های پیشرفته و طراحی راکتور را داریم

کمالوندی: امکان افزایش غنی‌سازی، تولید ماشین‌های پیشرفته و طراحی راکتور را داریم
2020-11-24T15:39:54+03:30
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ملاحظات فنی درباره طرح راهبردی لغو تحریم‌ها به مجلس ارائه شده تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی امکان افزایش غنی سازی، طراح...

طرح الزام سازمان سنجش به طراحی سوالات کنکور صرفا از کتاب‌های درسی رسمی

طرح الزام سازمان سنجش به طراحی سوالات کنکور صرفا از کتاب‌های درسی رسمی
2020-11-24T15:39:53+03:30
نماینده مردم تهران در مجلس از تهیه طرح الزام سازمان سنجش به طراحی سوالات کنکور سراسری صرفا از کتاب های درسی رسمی در مجلس خبر داد. ...

فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست

فعلا در ایران خبری از واکسن کرونا نیست
2020-11-24T15:39:53+03:30
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تولید و واردات واکسن کرونا به این زودی ها انجام نخواهد شد گفت: مردم بدانند فعلا در ایران خب...

هزار زندانی در هفته بسیج آزاد می‌شوند

هزار زندانی در هفته بسیج آزاد می‌شوند
2020-11-24T15:36:38+03:30
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: امروز ۸۳۷ زندانی آزاد شده و طی ۲روز آینده این رقم به ۱۰۰۰ نفر از عزیزان و هموطنان خواهد رسید.

ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است

ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است
2020-11-24T15:26:33+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو تاکید کرد که ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام...

پیشنهادات نمایندگان درباره طرح احکام اصلاح ساختار بودجه بررسی شد

پیشنهادات نمایندگان درباره طرح احکام اصلاح ساختار بودجه بررسی شد
2020-11-24T15:23:17+03:30
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در نشست امروز کمیسیون متبوعش پیشنهادات متعدد نمایندگان نسبت به طرح برخی احکام اصلاح ساختار بودجه بررسی شد.

شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی تاکنون ۲۲۶ طرح اقتصادی را مصوب کرده است

شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی تاکنون ۲۲۶ طرح اقتصادی را مصوب کرده است
2020-11-24T15:09:58+03:30
رئیس‌جمهور گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا از زمان تشکیل تاکنون، ۲۲۶ طرح را در حوزه‌های کلیدی اقتصاد کشور بررسی و تصویب کرده است.

ایران از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کند

ایران از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کند
2020-11-24T14:56:38+03:30
وزیر امور خارجه گفت: سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.

مشکل اقتصاد نداشتن راهکار نیست/ به امید گشایش از طرف بیگانگان نباشیم

مشکل اقتصاد نداشتن راهکار نیست/ به امید گشایش از طرف بیگانگان نباشیم
2020-11-24T14:43:19+03:30
رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها داریم، به شرط آنکه بخواهیم و همت کنیم و به دل مشکلات برویم.

برای رفع تحریم ها یکبار به مدت چندین سال مذاکره کردیم اما به نتیجه نرسید

برای رفع تحریم ها یکبار به مدت چندین سال مذاکره کردیم اما به نتیجه نرسید
2020-11-24T14:19:55+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست همت، شجاعت و پی...

مشکل اقتصاد نداشتن راهکار نیست/ به امید گشایش ازطرف بیگانگان نباشیم

مشکل اقتصاد نداشتن راهکار نیست/ به امید گشایش ازطرف بیگانگان نباشیم
2020-11-24T14:16:38+03:30
رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها داریم، به شرط آنکه بخواهیم و همت کنیم و به دل مشکلات برویم.

بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون شوراهای مجلس

 بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون شوراهای مجلس
2020-11-24T14:23:16+03:30
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نشست امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

رهبر معظم انقلاب: مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 رهبر معظم انقلاب: مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید
2020-11-24T14:23:16+03:30
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: کارشناسان برای مشکلات اقتصادی کشور راهکارهای مشترکی دارند بنابراین مشکل، نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجا...

بن سلمان دنبال قبح‌زدایی روابط با رژیم صهیونیستی است

بن سلمان دنبال قبح‌زدایی روابط با رژیم صهیونیستی است
2020-11-24T14:06:35+03:30
پیش نشست نخستین اجلاسیه مجمع جهانی مستضعفین با موضوع مسأله فلسطین و تطبیع با حضور کارشناسان و تحلیل‌گران مسایل منطقه و فعالان جبهه مقاومت برگزار شد. ...

برای رفع تحریم ها یکبار مذاکره کردیم ولی به نتیجه نرسید

برای رفع تحریم ها یکبار مذاکره کردیم ولی به نتیجه نرسید
2020-11-24T14:06:35+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند که مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست همت، شجاعت و...

دعوای «ترامپ» و «بایدن» مقدمه سقوط و نابودی آمریکا است

دعوای «ترامپ» و «بایدن» مقدمه سقوط و نابودی آمریکا است
2020-11-24T14:03:18+03:30
نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه، دعوای «ترامپ» و «بایدن»را مقدمه سقوط قاتل شهید سلیمانی و اوج افول و نابودی امریکا دانست.

مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست؛ همت، شجاعت و پیگیری جدی نیاز است

مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست؛ همت، شجاعت و پیگیری جدی نیاز است
2020-11-24T14:03:18+03:30
رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها داریم، به شرط آنکه بخواهیم و همت کنیم و به دل مشکلات برویم.

وزیر دفاع عراق: سفرم به ایران یک دیدار عادی و روتین بود

وزیر دفاع عراق: سفرم به ایران یک دیدار عادی و روتین بود
2020-11-24T13:39:57+03:30
وزیر دفاع عراق گفت که سفر اخیرش به ایران یک سفر روتین و عادی بوده و توافق خاصی در آن امضا نشده است.

ایندیپندنت: بایدن از طریق یک میانجی معتمد به دنبال کاهش تنش با ایران باشد

ایندیپندنت: بایدن از طریق یک میانجی معتمد به دنبال کاهش تنش با ایران باشد
2020-11-24T13:39:56+03:30
روزنامه ایندیپندنت در تحلیلی مطرح کرد که کاهش تنش در روابط آمریکا با ایران از طریق اقداماتی همچون کاهش تحریم ها در ازای بازگشت ایران به تعهدات هسته ای به طور...

انتظار کارکنان آموزش عالی از دولت در بودجه سال آینده

 انتظار کارکنان آموزش عالی از دولت در بودجه سال آینده
2020-11-24T13:43:11+03:30
رئیس کمیسیون اداری شورای صنفی کارمندان آموزش عالی گفت: ۵۰ هزار نفر از کارکنان آموزش عالی منتظر عملیاتی شدن قول رئیس سازمان برنامه و بودجه در افزایش حقوق سال...

سازمان انرژی اتمی ملزم به طراحی راکتور آب سنگین می‌شود

سازمان انرژی اتمی ملزم به طراحی راکتور آب سنگین می‌شود
2020-11-24T13:23:19+03:30
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بر اساس مصوبه این کمیسیون، سازمان انرژی اتمی موظف خواهد بود که نسبت به طراحی رآکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین در م...

تعیین تکلیف نحوه عضویت نمایندگان دور دوم مجلس در کمیسیون های تخصصی

 تعیین تکلیف نحوه عضویت نمایندگان دور دوم مجلس در کمیسیون های تخصصی
2020-11-24T13:29:54+03:30
سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس از تصویب طرح دو فوریتی جایابی و عضویت نمایندگان دور دوم انتخابات مجلس در کمیسیون‌های تخصصی در این کمیسیون، خبر داد.

بررسی ابعاد اجرای طرح شهید سلیمانی با هدف مبارزه با کرونا در مجلس

 بررسی ابعاد اجرای طرح شهید سلیمانی با هدف مبارزه با کرونا در مجلس
2020-11-24T13:29:54+03:30
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نشست امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

نظر دفتر تحکیم وحدت درباره اصلاح قانون انتخابات

 نظر دفتر تحکیم وحدت درباره اصلاح قانون انتخابات
2020-11-24T13:29:54+03:30
اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) در بیانیه ای دیدگاههای خود درباره قانون اصلاح بودجه را مطرح کرد.

قدرت بازدارندگی ایران، برای ایجاد امنیت در منطقه و جهان است‎

 قدرت بازدارندگی ایران، برای ایجاد امنیت در منطقه و جهان است‎
2020-11-24T13:29:54+03:30
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قدرت بازدارندگی ایران، برای ایجاد امنیت و صلح در منطقه و جهان است‎

نیکزاد:حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی‌شود

 نیکزاد:حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی‌شود
2020-11-24T13:29:54+03:30
نائب رئیس مجلس می‌گوید حواله قیر رایگان به هیچ فردی داده نمی شود و ۴ هزار میلیارد تومان برای تامین یک میلیون تن قیر رایگان میان دستگاه های اجرایی توزیع می ش...

الهیان: مجالس کشورهای اسلامی اجازه ندهند که حقوق مشروع ملت فلسطین با خیانت کشورهای عربی پایمال شود

 الهیان: مجالس کشورهای اسلامی اجازه ندهند که حقوق مشروع ملت فلسطین با خیانت کشورهای عربی پایمال شود
2020-11-24T13:29:54+03:30
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت که مجلس شورای اسلامی می تواند و باید از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی برای رساندن ندای ملت مظلوم فلسطین به مجالس همسو و...

"روحانی" از نماینده تهران در مجلس شکایت کرد

 "روحانی" از نماینده تهران در مجلس شکایت کرد
2020-11-24T13:29:54+03:30
نماینده تهران در مجلس اعلام کرد که رئیس جمهور از وی شکایت کرده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش: لایحه رتبه بندی معلمان باید پیش از بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شود

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش: لایحه رتبه بندی معلمان باید پیش از بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شود
2020-11-24T13:29:54+03:30
محمد وحیدی با تاکید بر عزم جدی کمیسیون آموزش برای ملزم کردن وزارت آموزش و پرورش برای ارائه هر چه سریعتر لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس گفت: بر اساس وعده وزی...