میرنیوز

نگاهداری: انگاره ای نادرست که باعث کاهش اثرگذاری مثبت مجلس می‌شود

نگاهداری: انگاره ای نادرست که باعث کاهش اثرگذاری مثبت مجلس می‌شود 2020-09-16T15:22:19+04:30

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس ، بابک نگاهداری مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت تحول در قوه‌ مقننه و سایر نهادها، درباره اینکه مجلس و نماینده کارآمد باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟ گفت: مجلس شورای اسلامی در راستای انجام دو وظیفه اصلی "قانون‌گذاری" و "نظارت"، براساس قانون اساسی دارای اختیارات و ابزارهایی است که به نمایندگان و مجلس امکان انجام این دو وظیفه را می‌دهد. ارائه طرح در راستای وظیفه قانون‌گذاری و تذکر، سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص در راستای وظیفه نظارت بر اجرای قانون از اختیارات و ابزارهای نمایندگان مجلس در انجام وظایف نمایندگی است.  مجلس و نماینده کارآمد، مجلس و نماینده‌ای است که بتواند از این ابزار به نحو شایسته و درست در جهت تصویب قوانین مورد نیاز کشور و نظارت دقیق و فعال بر اجرای قوانین بهره ببرد.

وی ادامه داد: تعدد طرح‌های ارائه شده و فراوانی تذکر، سوال و تحقیق و تفحص هر چند می‌تواند شاخصی کمی برای سنجش میزان فعالیت نمایندگان باشد اما توجه صرف و تک بعدی به شاخص‌های کمی و عدم توجه به کیفیت و کارایی و منتج به نتیجه شدن این اقدامات، می‌تواند آفت‌زا و آسیب رساننده به عملکرد نمایندگان و مجلس باشد و سمت و سوی حرکت مجلس را از مسیر درست و واقعی آن دور کند.

نگاهداری در پاسخ به اینکه آیا برای افزایش کارآمدی مجلس تعداد طرح ها باید افزایش یابد؟ تصریح کرد: این انگاره که نماینده و مجلسی کارآمدتر و مطلوب‌تر است که طرح‌های بیشتری در آن ارائه شود و تذکر، سوال و تحقیق و تفحص بیشتری انجام دهد، انگاره نادرستی است که در اذهان بخشی از جامعه و برخی کارشناسان و حتی برخی از نمایندگان محترم مجلس در ادوار مختلف شکل گرفته است و موجب کاهش اثرگذاری مثبت اقدامات مجلس در وضعیت کشور شده است. بررسی آماری عملکرد مجلس دهم می‌تواند تصویر روشنی از وجود این انگاره نادرست و نتایج آن به ما نشان دهد.

وی افزود: در مجلس دهم ۷۳۰ طرح و لایحه ارائه شده است که شامل ۵۰۰ طرح و ۲۳۰ لایحه بوده است.  از مجموع ۷۳۰ طرح و لایحه، ۱۸۰ مورد به قانون تبدیل شده است که ۱۱۰ قانون بر اساس لوایح و ۷۰ قانون بر اساس طرح‌ها بوده است. یعنی تنها ۱۴ درصد از طرح‌های ارائه شده در مجلس دهم تبدیل به قانون شده است در حالی که در مورد لوایح این رقم به ۴۸ درصد می‌رسد.

مشاور رییس مجلس در پاسخ به اینکه طرح های مصوب تا چه میزان توانسته اند مشکلات کشور را حل کنند؟، خاطرنشان کرد: بررسی این موضوع که طرح‌های به قانون تبدیل شده‌، چه میزان بر رفع مشکلات کشور و دنبال کردن اهداف و سیاست‌های کلان موثر واقع شده‌اند، نیاز به کار کارشناسی دقیق و گسترده دارد اما همین نتایج آماری به خوبی نشان می‌دهد که قریب به ۸۶ درصد از طرح‌های ارائه شده در مجلس دهم، به سبب علل مختلف مانند نداشتن پشتوانه کارشناسی لازم، مغایرت با قانون اساسی، عدم توجه به اولویت‌ها و نیازهای کشور، عدم توجه به سیاست‌های کلان و اسناد بالا دستی و..... تبدیل به قانون نشده است.

به گفته وی در بحث نظارت نیز آمار نشان می‌دهد که در مجلس دهم ۱۰۱۸۱ سوال و تذکر کتبی و ۴۹۶۸ تذکر شفاهی از طرف نمایندگان به دستگاه‌های اجرایی، وزرا و رئیس جمهور داده شده است که از این بین ۳۰۸۵ سوال و تذکر به مرحله انتظار رسیدگی در کمیسیون و طرح در صحن رسیده‌اند و ۶ درصد از آنها در صحن مطرح و تنها ۳ درصد به رای گیری گذاشته شده‌اند. بنابراین بسیاری از سوالات و تذکرات به علل مختلف پس گرفته شده و یا به مرحله طرح و رای‌گیری در صحن مجلس نرسیده است.

نگاهداری ادامه داد: در مورد تحقیق و تفحص، در مجلس دهم از ۲۱۷ مورد تقاضا برای تحقیق و تفحص تنها ۱۵ درصد از این درخواست‌ها برای طرح در صحن مجلس ضروری تشخیص داده شده‌اند و مابقی از اثر بخشی و ضرورت لازم برای مطرح شدن برخوردار نبوده‌اند. از طرفی در بیشتر موارد گزارش لازم از طرف هیئت تحقیق و تفحص به مجلس ارائه نمی‌شود.

وی گفت: آمار دیگری از انجام وظایف نظارتی مجلس دهم به عنوان نمونه نشان می‌دهد که در این مجلس ۱۸۱۸ جلسه نظارتی در کمیسیون‌های مختلف برگزار شده است که کمیسیون عمران با ۳۱۱ جلسه، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ۱۷۱ جلسه و کمیسیون کشاورزی با ۱۶۶ جلسه، بیشترین عملکرد نظارتی را داشته‌اند.
از سوی دیگر مجلس از طریق نمایندگان عضو و یا ناظر در شوراها و مجامع ملی و استانی بر عملکرد آنها نظارت می‌کند. در کنار مجموعه نقش‌های نظارتی مجلس، باید عملکرد کمیسیون اصل ۹۰ محلس را افزود که در مجلس دهم حدود ۱۲۰۰۰ شکایت جهت رسیدگی به این کمیسیون ارسال شده است.

مشاور رییس مجلس در ادامه درباره اینکه با توجه به این آمار و البته نگاه صرفا کمی به اقدامات، بایستی مجلس دهم را مجلسی فعال بدانیم اما سوال مهم این است که چگونه این حجم فعالیت منجر به حل مشکلات کشور نشده است؟ و چرا علیرغم تصویب طرح های متعدد و سوال ها و تحقیق و تفحص ها رشد و توسعه کشور سرعت چندانی ندارد؟ گفت:
بخشی از علت این اتفاق، در انگاره‌  نادرست برخی مردم و نمایندگان از مجلس و نماینده کارآمد نهفته است. زمانی که کمیت و تعداد طرح، سوال، تذکر و تحقیق و تفحص ملاک شناخت نماینده فعال و کارآمد باشد و کیفیت این اقدامات از نظر شاخص‌هایی همچون سطح کارشناسی و تخصصی، واقع‌گرا بودن و قابلیت عملیاتی شدن، منابع مالی،‌ ضمانت‌های اجرایی و.... آنگونه که باید، مورد توجه و اهتمام قرار نمی‌گیرد، شاهد آن هستیم که علیرغم فعالیت گسترده نمایندگان، کمیسیون‌ها و کلیت مجلس، آنگونه که شایسته و بایسته است مسائل و مشکلات کشور و مردم رفع نمی‌شود و حرکت کشور به سمت پیشرفت و تعالی، جهت و سرعت مناسب را بدست نمی‌آورد.

وی ادامه داد: بنابراین توجه ویژه به کیفیت طرح‌، سوال، تذکر، تحقیق و تفحص و دیگر ابزارهای نظارتی و قانون‌گذاری مجلس شورای اسلامی یکی از ملزومات و پیش‌نیازهای مهم در انجام این فعالیت‌ها است که اگر در مجلس یازدهم به این موضوع اهتمام نشان داده شود و رقابت بر سر طرح بیشتر و سوال و تذکر و تحقیق و تفحص بیشتر جای خود را به رقابت در کیفی‌سازی بیشتر اقدامات و فعالیت‌های قانون‌گذاری و نظارتی مجلس بدهد، تاثیرگذاری مثبت اقدامات و فعالیت‌های مجلس بر تحولات کشور و رفع و حل مشکلات موجود و افزایش سرعت حرکت به سمت پیشرفت و تعالی، بیش از پیش نمود خواهد داشت و رضایت مندی مردم از مجلس افزایش خواهد یافت.

نگاهداری در پاسخ به اینکه چه عواملی می‌تواند به افزایش کیفیت اقدامات و فعالیت‌های نمایندگان کمک کند؟ گفت: در رسیدن به این مهم، استفاده از بازوهای تخصصی و مشورتی مجلس همچون مرکز پژوهش‌ها، بهره‌گیری از ظرفیت‌های نخبگانی کشور، عدم تعجیل در ارائه طرح‌ها، کمیسیون محور شدن طرح، توجه به سیاست‌های کلان و اسناد بالادستی و اولویت‌های مهم کشور، ترجیح منافع کلان و ملی بر منافع منطقه‌ای، بهره‌گیری از آمار موثق و دقیق مراکز آماری مواردی است که می‌تواند به افزایش کیفیت اقدامات و فعالیت‌های نمایندگان محترم و مجلس شورای اسلامی کمک شایانی کند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

دخالت در امور داخلی ایران قابل قبول نیست/ اروپایی ها در مقابل بزرگترین نقض‌های حقوق بشری ساکت هستند

دخالت در امور داخلی ایران قابل قبول نیست/ اروپایی ها در مقابل بزرگترین نقض‌های حقوق بشری ساکت هستند
2020-09-25T19:59:08+03:30
سخنگوی وزارت امور خارجه هر گونه سو استفاده از سازوکارهای حقوق بشری و دخالت در امور داخلی کشورمان را غیرقابل پذیرش دانست.

سردار خدادی چهل و یک سال لباس جهاد و امروز ردای شهادت برتن کرد

سردار خدادی چهل و یک سال لباس جهاد و امروز ردای شهادت برتن کرد
2020-09-25T18:39:10+03:30
فرمانده کل سپاه گفت: سردار خدادی محصول سال‌های مجاهدت و درخشش در دوران دفاع مقدس است که چهل و یک سال لباس جهاد را به تن کرد.

سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه احضار شد

سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه احضار شد
2020-09-25T17:59:09+03:30
در پی پخش طرح اتهامات کذب و مغرضانه علیه ایران در یک سریال در تلویزیون دولتی تاجیکستان، سفیر این کشور در تهران برای دومین بار طی یک هفته اخیر به وزارت امور ...

نیروی دریایی اقتصاد کشور را حفظ کرد

نیروی دریایی اقتصاد کشور را حفظ کرد
2020-09-25T16:52:29+03:30
معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: نیروی دریایی ابعاد مختلف دارد و فقط مسئولیت نظامی ندارد؛ بلکه همزمان با عملیات‌های نظامی، بُعد اقتصادی کشور را حفظ می‌کند.

امیر نصیرزاده با خانواده شهدای مدافع حرم و خلبان آزاده دیدار کرد

امیر نصیرزاده با خانواده شهدای مدافع حرم و خلبان آزاده دیدار کرد
2020-09-25T16:25:49+03:30
فرمانده نیروی هوایی ارتش در پنجمین روز از هفته دفاع مقدس با خانواده شهیدان مدافع حرم، معز غلامی، ذاکر حسینی و آزاده خلبان عبیری دیدار و گفتگو کرد.

تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های لغو شده، غیرقانونی است

تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های لغو شده، غیرقانونی است
2020-09-25T15:59:09+03:30
معاونان وزرای امور خارجه ایران و روسیه در مسکو بر غیرقانونی بودن تلاش‌های ایالات متحده آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های لغو شده شورای امنیت سازمان ملل تاکید ...

واکنش کدخدایی به تحریم دو قاضی ایرانی توسط دولت آمریکا

واکنش کدخدایی به تحریم دو قاضی ایرانی توسط دولت آمریکا
2020-09-25T14:39:11+03:30
سخنگوی شورای نگهبان در توئیتی نسبت به تحریم دو قاضی ایرانی توسط دولت آمریکا واکنش نشان داد.

شهادت سردار خدادی سند دیگری بر مظلومیت و ایستادگی ملت ایران است

شهادت سردار خدادی سند دیگری بر مظلومیت و ایستادگی ملت ایران است
2020-09-25T13:32:30+03:30
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پیامی شهادت سرتیپ پاسدار علی (حمید) خدادی معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه را تسلیت گفت.

نامه محرمانه رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به روحانی/ تاکنون تنها ۲۷ درصد از یک میلیارد دلار به بخش درمانی اختصاص یافته است

 نامه محرمانه رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به روحانی/ تاکنون تنها ۲۷ درصد از یک میلیارد دلار به بخش درمانی اختصاص یافته است
2020-09-25T13:39:03+03:30
حسینعلی شهریاری با اشاره به عدم تخصیص یک میلیارد دلار به بخش بهداشت و درمان گفت: متاسفانه تاکنون نه رئیس جمهور و نه دیگر مسئولان دولتی پاسخ مشخصی درباره عدم...

برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای معاونین وزرای خارجه ایران و روسیه در مسکو

برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای معاونین وزرای خارجه ایران و روسیه در مسکو
2020-09-25T13:22:24+03:30
دور جدید رایزنی‌های «سید عباس عراقچی» و «سرگی ریابکوف» معاونین وزرای خارجه ایران و روسیه، روز پنجشنبه (۳ مهر ۱۳۹۹) در مسکو برگزار شد. ...

شهادت سردار خدادادی سند دیگری بر مظلومیت و ایستادگی ملت ایران است

شهادت سردار خدادادی سند دیگری بر مظلومیت و ایستادگی ملت ایران است
2020-09-25T13:19:10+03:30
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پیامی شهادت سرتیپ پاسدار علی (حمید) خدادی معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه را تسلیت گفت.

جلالی: ایران قصد دارد با همکاری روسیه واکسن کرونا تولید کند

جلالی: ایران قصد دارد با همکاری روسیه واکسن کرونا تولید کند
2020-09-25T13:09:06+03:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اظهار داشت: ایران با همکاری روسیه قصد دارد تا واکسن کووید-۱۹ را تولید کند.

تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم

 تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم
2020-09-25T12:05:43+03:30
نماینده جیرفت در مجلس از تشکیل فراکسیون اصلاح طلبان در پارلمان یازدهم با عنوان مستقلان ولایی خبر داد.

پمپئو: امیدواریم که اروپایی‌ها در فشار علیه ایران به ما ملحق شوند

پمپئو: امیدواریم که اروپایی‌ها در فشار علیه ایران به ما ملحق شوند
2020-09-25T11:49:05+03:30
وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که‌ کمپین فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران موفقیت‌آمیز بوده است.

نتوانستیم از ظرفیت های ایران در توسعه و پیشرفت استفاده کنیم

نتوانستیم از ظرفیت های ایران در توسعه و پیشرفت استفاده کنیم
2020-09-25T11:32:31+03:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: ما نتوانستیم از ظرفیت های ایران آن طور که باید در توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم واین اشکال به ما مدیران برمی گردد که نتوانستیم خ...

توضیح رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره واکسن آنفلوانزا

 توضیح رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره واکسن آنفلوانزا
2020-09-25T11:25:43+03:30
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: برخی موضوع دریافت واکسن آنفلوانزا توسط مجلس را با قصد تخریب مجلس برجسته کردند.

واکنش نمایندگان به احتمال دوتابعیتی بودن "رزم حسینی"؛ ثابت شود رای نمی‌دهیم

 واکنش نمایندگان به احتمال دوتابعیتی بودن "رزم حسینی"؛ ثابت شود رای نمی‌دهیم
2020-09-25T11:25:43+03:30
جلسه رای اعتماد به رزم حسینی روز سه‌شنبه هفته آینده برگزار می‌شود که پیش از این جلسه حواشی درباره وزیر پیشنهادی صمت در مجلس ایجاد شده است.

دولت توان نظارت بر بنگاه‌های تولیدی را ندارد/افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی

 دولت توان نظارت بر بنگاه‌های تولیدی را ندارد/افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی
2020-09-25T11:25:43+03:30
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در یکسال گذشته قیمت مصالح ساختمانی ۲۰۰ درصد افزایش یافته است، گفت: دولت توان نظارت بر بنگاه‌های تولیدی را ندارد.

آمریکا به لحاظ حقوقی نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند/لزوم پاسخ هوشمندانه به اقدامات ترامپ

 آمریکا به لحاظ حقوقی نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند/لزوم پاسخ هوشمندانه به اقدامات ترامپ
2020-09-25T11:25:43+03:30
عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی‌ مجلس گفت: طبق برجام و قطع‌نامه ۲۲۳۱ آمریکایی‌ها به لحاظ حقوقی و فنی حق اعمال و فعال‌سازی مکانیسم ماشه را ندارند.

ظریف: روسیه از دوستان راهبردی ایران است 

ظریف: روسیه از دوستان راهبردی ایران است 
2020-09-25T10:29:03+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: روسیه از دوستان راهبردی ایران است بنابراین رایزنی و مشورت نزدیک بین مقامات دو کشور امری مهم و مورد نیاز است.  ...

تاکید سفیر ایران و رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان بر گسترش روابط دوجانبه

تاکید سفیر ایران و رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان بر گسترش روابط دوجانبه
2020-09-25T10:02:28+03:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با رییس مجلس نمایندگان این کشور دیدار و درباره راه‌های گسترش و تقویت همکاری‌های دوجانبه بویژه در بعد پارلمانی گفتگو و ت...

نماینده آمریکا: مهم نیست ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت درباره تحریم ایران چه می‌گویند!

نماینده آمریکا: مهم نیست ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت درباره تحریم ایران چه می‌گویند!
2020-09-25T09:49:06+03:30
نماینده ویژه آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که واشنگتن به اعمال فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد و برایش مهم نیست ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت در این باره چه...

به روابط دو جانبه و گفتگوهای مستمر با روسیه نیاز داریم

به روابط دو جانبه و گفتگوهای مستمر با روسیه نیاز داریم
2020-09-25T09:45:49+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با توجه به شرایط منطقه و شرایط بین المللی، به روابط دو جانبه و گفتگوهای دائمی و مستمر با دوستان روسی نیاز داریم.

روانچی شرایط بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی را تشریح کرد

روانچی شرایط بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی را تشریح کرد
2020-09-25T09:35:44+03:30
نماینده ایران در سازمان ملل گفت در صورت تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام، ایران شرایطی برای ازسرگیری کامل تعهدات هسته‌ای خود خواهد داشت. ...

ماهیت ناوگروه تروریستی آمریکا که اخیراً وارد منطقه شد نمایشی است

ماهیت ناوگروه تروریستی آمریکا که اخیراً وارد منطقه شد نمایشی است
2020-09-25T09:19:11+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ناوگروه تروریستی آمریکا که اخیراً وارد منطقه شده، ماهیت نمایش دارد، گفت: زمانی که آمریکایی‌ها در داخل منطقه حضور دارن...

پاسخ نماینده ویژه ظریف در امور افغانستان به ادعای نماینده آمریکا

پاسخ نماینده ویژه ظریف در امور افغانستان به ادعای نماینده آمریکا
2020-09-25T08:42:25+03:30
نماینده ویژه وزیر امور خارجه کشورمان در امور افغانستان ادعای نماینده آمریکا پیرامون نقش جمهوری اسلامی ایران در روندهای جاری در این کشور را غیر مسئولانه و نشا...

نماینده ویژه آمریکا: می‌خواهیم ایران را پای میز مذاکره بیاوریم

نماینده ویژه آمریکا: می‌خواهیم ایران را پای میز مذاکره بیاوریم
2020-09-25T08:15:44+03:30
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با وجود مخالفت ۱۳ عضو شورای امنیت، در تاریخ ۱۹ سپتامبر اعمال شده‌اند. ...

آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد

آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد
2020-09-25T08:15:44+03:30
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه ۲ شخص و ۴ نهاد در ارتباط با ایران اعمال کرده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش: یک رزمایش مرکب دریایی تا پایان سال برگزار می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش: یک رزمایش مرکب دریایی تا پایان سال برگزار می‌شود
2020-09-25T07:35:46+03:30
فرمانده نیروی دریایی ارتش از برگزاری یک رزمایش مرکب دریایی تا پایان سال جاری خبر داد.

مهمترین خبرهای حقوقی در هفته‌ای که سپری شد

مهمترین خبرهای حقوقی در هفته‌ای که سپری شد
2020-09-25T07:35:45+03:30
در هفته‌ای که گذشت خبرهای مهمی در حوزه حقوقی و قضائی از جمله در رابطه با پرونده‌ نوید افکاری منتشر شد.