میرنیوز

"سلطان دروغ "

"سلطان دروغ " 2020-09-16T06:35:39+04:30

 کوروش احمدی، در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که تاکنون چند بار رسانه‌های معتبر دنیا از جمله رسانه های آمریکایی  ، اعداد و ارقامی در مورد تعداد دروغ های ترامپ منتشر کرده اند ، به نظر شما مهم ترین دروغ هایی که رییس جمهور آمریکا تاکنون مطرح کرده ، چه دروغ‌هایی بوده است، گفت: دروغ در دنیای سیاست امر غیر معمولی نیست و مطابق گفته مشهور "هانا آرنت"، اغلب بین حقیقت و سیاست تعارضاتی وجود دارد.

ترامپ، دروغ در سیاست را به سطحی بی‌سابقه در تاریخ ارتقا داده است

 وی افزود: اما به تدریج در بین نخبگان رسانه‌ای و دانشگاهی مستقل اجماعی حاصل شده مبنی بر اینکه ترامپ، دروغ در سیاست را به سطحی بی سابقه در تاریخ ارتقا داده است. قطعی است که روسای جمهور سابق آمریکا در مواردی دروغ گفته اند،  مثل دروغ "آیزنهاور" در مورد سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز شوروی، یا دروغ های "جانسون" در مورد جنگ ویتنام، یا "ریگان" در مورد کنتراها، یا "کلینتون" درمورد رابطه اش با یک کارآموز کاخ سفید و ... اما در مورد ترامپ مسئله این است که زندگی سیاسی همه روزه او اساسا با هو و جنجال، دروغ، جعل و تحریف آمیخته و از آن غیرقابل تفکیک است.

"سلطان دروغ "

 این کارشناس ارشد مساِئل بین الملل  ادامه داد :حدود شش ماه بعد از شروع مبارزات انتخاباتی ترامپ، وبسایت FactCheck.org او را "سلطان دروغ" نامید و اعلام کرد که در طول ۱۲ سالی که این وبسایت فعال بوده هرگز با چنین پدیده ای برخورد نداشته است. از نظر این وبسایت ویژگی ترامپ این است که او نه تنها از نظر شمار ادعاهای بی پایه اش در تاریخ آمریکا بی نظیر است، بلکه از نظر خودداری در پذیرش اشتباه بعد از این که دستش رو می شود نیز نظیر ندارد. در واقع، ترامپ برای دروغ هیچ حد و مرزی را قائل نیست و اعتقادی به این که دروغ گفتن هم قواعدی دارد و حداقل ظاهر امر باید حفظ شود، ندارد. مثلا این دروغ او علیه سناتور "تد کروز"، رقیب انتخاباتی اش در دوره مقدماتی، مبنی بر اینکه پدر تد کروز در قتل جان کندی دست داشته، کاملا یک جعل ذهنی و یک بهتان عامدانه بود برای ضربه زدن به یک رقیب بود. یا این ادعای ترامپ مبنی بر اینکه عقب افتادنش در آراء عمومی از هیلاری کلینتون (در حدود ۳ میلیون رای) ناشی از رای دادن مهاجران غیر قانونی بوده، با همه قوانین و عملکرد و نحوه رای دادن در آمریکا در تعارض بود و مسئولین مربوطه هم آنرا رد کردند، اما او همچنان این دروغ را بی مهابا تکرار می کند. 

 فعالیت نهادهای متعدد به اصطلاح دروغ سنج در آمریکا برای گرفتن مچ ترامپ

وی افزود :نکته مثبت در این قضیه این است که در آمریکا نهادهای متعدد به اصطلاح دروغ سنج یا fact check فعال است؛ مانند Politifact.org که یکبار هم جایزه پولیتزر را برد، یا همان FactCheck.org که اشاره کردم و Snopes.com و بسیاری دیگر. بسیاری از رسانه های مهم آمریکا نیز بخشی را برای این منظور دارند. در راس همه اینها در ارتباط با ترامپ تیم ویژه روزنامه واشنگتن پست به نام The Washington Post Fact Checker team است. این تیم که در شهر واشنگتن و در بیخ گوش کاخ سفید ترامپ مستقر است، طی چهار سال گذشته دروغ ها و تحریف های ترامپ را رصد و لیست کرده است. این روزنامه یک ستون مخصوص این کار دارد که بطور مستمر دروغ های ترامپ را آشکار می کند. بر اساس بانک اطلاعاتی این تیم، ترامپ تا ۹ ژوئیه ۲۰۲۰، بیست هزار دروغ گفته است.

تاثیر شرایط اقتصادی – اجتماعی جامعه برفعالیت عوام فریبان و پوپولیست ها

 این کارشناس بین الملل تاکید : در کنار این وجه مثبت، متاسفانه وجه منفی در آمریکا و نیز در بسیاری از دیگر جوامع این است که بخشی از جمعیت تحت تاثیر برخی عوامل، بستر مناسبی برای سیاستمداران دروغگو فراهم می کنند، بطوری که این به اصطلاح سیاستمداران با مخاطب قرار دادن آنها و اطمینان نسبی از داشتن حریمی امن در آن محدوده بر شیوه دغلکارانه خود پابرجا باقی می‌مانند. این بخش از جامعه به هر دلیل از دانش سیاسی و اجتماعی کافی برخوردار نیستند و توانایی کافی برای تمیز واقعیت از دروغ را ندارند. البته اینجا منظور صرفا افرادی که به علت شرایط نامساعد کم سواد یا بی سواد محسوب می شوند یا تحصیلات دانشگاهی ندارند، نیست. بلکه شماری از فارغ التحصیلان دانشگاهی را نیز می توان در بین این مردم کم اطلاع به لحاظ سیاسی و اقتصادی هستند، مشاهده کرد. البته آنچه که در مقاطعی مهم تر است شرایط اقتصادی – اجتماعی جامعه است. در مقاطعی که شرایط اقتصادی این بخش از مردم به هر دلیل رو به وخامت می نهد، شرایط برای عوام فریبان و به اصطلاح پوپولیست ها فراهم تر می شود.

فرار مشاغل به خارج و مسئله مهاجران دو بستر اصلی برای رونق  بازار عوام فریبی ترامپ

احمدی با بیان این که در آمریکا فرار مشاغل به خارج و مسئله مهاجران دو بستر اصلی بود که بازار عوام فریبی ترامپ را رونق داد، خاطرنشان کرد : بی شک دروغ همزاد پوپولیسم است، چرا که پوپولیست راه حل برای رفع مشکلات ندارد و تنها امیدوار است از طریق دروغ و ایجاد سراب و دورنماهای کاذب مخاطب خود را برای مدتی بفریبد و از این طریق در قدرت بماند. 

یکی از دلایل اصلی درگیری مستمر ترامپ با رسانه های جریان اصلی در آمریکا

 وی  در همین راستا تاکید کرد :هر سیاستمدار هر چه بیشتر از برآوردن انتظارات اقشار فرودست ناتوان شود، به ناچار روآوردنش به دروغ و جعل و تحریف بیشتر می شود. به موازات آن، یکی از اهداف یک رهبر پوپولیست تحقیر و سرکوب نخبگان جامعه است و یکی از علل آن این است که نخبگان جامعه دروغ پوپولیست ها را تشخیص می دهند و برملا می کنند. بنابراین  یکی از دلایل اصلی درگیری مستمر ترامپ با رسانه های جریان اصلی در آمریکا همین موضوع است.

دروغ های ترامپ در مورد برجام

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سووال که به نظر وی ترامپ  چه دروغ هایی در مورد ایران گفته است و این دروغ ها چه اثرات و تبعاتی داشته است ؟ خاطرنشان کرد : دروغ های ترامپ در مورد برجام فکر می کنم مهمترین دروغ های او در مورد ایران است. و در راس این دروغ ها شاید بتوانیم ادعاهای او در مورد درآمد ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران در نتیجه برجام و نیز دادن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نقد توسط اوباما به ایران را در راس این دروغ ها بشمار آوریم. در حالی که می دانیم رقم ۱۵۰ میلیارد کاملا دروغ است و میزان سپرده های ایران که در پی تعلیق تحریم های آمریکا آزاد شد، شاید به یک دهم این رقم هم نمی رسید. رقمی نیز که به صورت نقد به ایران داده شد، در واقع پول متعلق به ایران بود که طی دوره بعد از انقلاب در آمریکا مسدود شده و رسیدگی به شکایات ایران در این رابطه در دادگاه جریان داشت و قرار بود به زودی احکام نهایی در این رابطه صادر شود. کاری که دولت اوباما کرد شاید آن بود که قدری بازپرداخت این مبلغ را جلو انداخت.

سرکوفت ترامپ به دولت اوباما و دموکرات ها

 وی افزود : هدف ترامپ از این دروغ ها در وهله اول سرکوفت به دولت اوباما و دموکرات ها بود و در وهله بعد توجیه خروجش از برجام برای عامه مردم آمریکا و جهان.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

آمریکا باید از سوریه خارج شود/ ضرورت تداوم مبارزه با تروریسم

آمریکا باید از سوریه خارج شود/ ضرورت تداوم مبارزه با تروریسم
2020-09-30T22:19:05+03:30
دستیار ارشد وزیر خارجه ضمن محکوم کردن اقدامات این کشور در غارت نفت سوریه بر لزوم خروج آمریکا از این کشور و تداوم مبارزه با تروریسم تا زمان ریشه‌کن شدن آن از ...

رئیس سازمان انرژی اتمی درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت

رئیس سازمان انرژی اتمی درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت
2020-09-30T21:12:23+03:30
رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در سفارت کویت در تهران، درگذشت شیخ «صباح الأحمد الجابر الصباح» امیر کویت را به فلاح بداح الحجرف، کاردار سفارت این کشور در تهرا...

خلع ید مدیریت فعلی شرکت هفت تپه تا پایان آبان ماه

خلع ید مدیریت فعلی شرکت هفت تپه تا پایان آبان ماه
2020-09-30T20:59:01+03:30
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: خلع ید و تعیین جایگزین مدیریت فعلی شرکت هفت تپه -که تخلفات متعددی نیز داشتند- تا پایان آبان ماه صورت می‌پذیرد.

پرونده ترور سردار سلیمانی بسته نشده است/ اهمیتی ندارد چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند

پرونده ترور سردار سلیمانی بسته نشده است/ اهمیتی ندارد چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند
2020-09-30T20:59:01+03:30
وزیر خارجه کشورمان گفت: پرونده قتل شهید سلیمانی هنوز بسته نشده است؛ زیرا ترامپ دستور ترور یک قهرمان ملی برای ایرانیان و یک قهرمان برای منطقه را داده است.

پرونده ترور سردار سلیمانی بسته نشده است

پرونده ترور سردار سلیمانی بسته نشده است
2020-09-30T20:45:41+03:30
وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان، به سوالاتی درباره نقش ایران در حمله سایبری به آمریکا و تلافی‌جویی ایران برای ترور سردار سلیمانی پاسخ داد.

جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود/ بایدن با طرفداران برنی‌سندرز هم فاصله‌گذاری می‌کرد

 جمشیدی: مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود/ بایدن با طرفداران برنی‌سندرز هم فاصله‌گذاری می‌کرد
2020-09-30T20:38:57+03:30
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن گفت: نظر همه درباره‌ی مناظره شب‌ گذشته این است که مایه‌ی خجالت آمریکا و نشانه شکاف شدید سی...

سامانه الکترونیکی امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد

سامانه الکترونیکی امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد
2020-09-30T20:05:41+03:30
سامانه الکترونیکی معاونت امور مجلس وزارت امور اقتصاد و دارایی با حضور معاون پارلمانی رییس جمهوری و وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.

رئیس کل بانک مرکزی از وضعیت اقتصادی کشور به مجمع تشخیص گزارش داد

رئیس کل بانک مرکزی از وضعیت اقتصادی کشور به مجمع تشخیص گزارش داد
2020-09-30T19:39:03+03:30
مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز چهارشنبه، نهم مهرماه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا تشکیل شد.

اسماعیل جلیلی عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی شد

اسماعیل جلیلی عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی شد
2020-09-30T18:48:58+03:30
رئیس جمهور در حکمی دکتر اسماعیل جلیلی را برای یک دوره 5 ساله به عنوان «عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی» منصوب کرد.

قالیباف درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت

قالیباف درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت
2020-09-30T18:32:26+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به مرزوق الغانم، رئیس مجلس الامه کویت درگذشت شیخ صباح احمد جابرالصباح امیر کویت را تسلیت گفت.

پیشکسوتان دفاع مقدس نورچشم ما و مولد انرژی نهاجا هستند

پیشکسوتان دفاع مقدس نورچشم ما و مولد انرژی نهاجا هستند
2020-09-30T18:12:24+03:30
فرمانده نیروی هوایی ارتش در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و یادگاران دفاع مقدس گفت: پیشکسوتان دفاع مقدس نورچشم ما و مولد انرژی نهاجا هستند.

اسماعیل جلیلی به عنوان عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی منصوب شد

اسماعیل جلیلی به عنوان عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی منصوب شد
2020-09-30T18:12:24+03:30
رئیس جمهور در حکمی اسماعیل جلیلی را برای یک دوره ۵ ساله به عنوان «عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی» منصوب کرد.

نتانیاهو درصدد فریب مجامع جهانی است/ رژیم صهیونیستی تهدیدی برای امنیت جهان

نتانیاهو درصدد فریب مجامع جهانی است/ رژیم صهیونیستی تهدیدی برای امنیت جهان
2020-09-30T17:59:03+03:30
سخنگوی وزارت خارجه گفت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی با نمایش های مضحک تلاش می کند افکار عمومی و مجامع جهانی را فریب دهد تا مانع محاکمه سران جنایتکار این رژیم در...

نتانیاهو می خواهد مجامع جهانی را فریب دهد/ رژیم صهیونیستی بزرگترین تهدید برای امنیت جهان است

نتانیاهو می خواهد مجامع جهانی را فریب دهد/ رژیم صهیونیستی بزرگترین تهدید برای امنیت جهان است
2020-09-30T17:45:47+03:30
سخنگوی وزارت خارجه گفت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی با نمایش های مضحک تلاش می کند افکار عمومی و مجامع جهانی را فریب دهد تا مانع محاکمه سران جنایتکار این رژیم در...

هشدار مشاور روحانی درباره انتخابات آمریکا

هشدار مشاور روحانی درباره انتخابات آمریکا
2020-09-30T17:35:37+03:30
مشاور رئیس جمهوری با اشاره به رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا تاکید کرد: اجازه ندهیم غلبه گفتمان ایران هراسی موجب شود که میزان دشمنی با ایران محور رقابت در حوز...

دریادار فدوی با جمعی از جانبازان دوران دفاع مقدس دیدار کرد

دریادار فدوی با جمعی از جانبازان دوران دفاع مقدس دیدار کرد
2020-09-30T17:32:23+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس دریادار فدوی با جمعی از جانبازان دوران دفاع مقدس دیدار کرد.

آزمونی برای همت و جدیت دولت در طرح مجلس برای حمایت از معیشت مردم

 آزمونی برای همت و جدیت دولت در طرح مجلس برای حمایت از معیشت مردم
2020-09-30T17:39:26+03:30
برخی دولتی‌ها می‌گویند طرح مجلس برای حمایت از معیشت مردم را نمی‌توانند اجرا کنند چرا که منابع آن مشخص نیست. این درحالی است که محل منابع را مجلس باید مشخص کن...

جهانگیری: برنامه‌ریزی تامین کالاهای اساسی و دارو انجام شود تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند

 جهانگیری: برنامه‌ریزی تامین کالاهای اساسی و دارو انجام شود تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند
2020-09-30T17:25:36+03:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: دستگاه‌های ذیربط باید تلاش و برنامه‌ریزی لازم را برای تامین کالاهای اساسی و دارو انجام دهند تا مردم دغدغه‌ای در نیمه دوم سال نداشت...

بررسی درگیری‌های قره باغ در کمیسیون امنیت مجلس

 بررسی درگیری‌های قره باغ در کمیسیون امنیت مجلس
2020-09-30T17:25:35+03:30
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی تحولات درگیری‌های نظامی منطقه قره باغ در کمیسیون امنیت مجلس و میانجیگری ایران بین ارمنستان و آذربایجان ...

جامعه مدرسین عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

جامعه مدرسین عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد
2020-09-30T17:08:58+03:30
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

دولت خدمات خود را به ملت گزارش دهد

دولت خدمات خود را به ملت گزارش دهد
2020-09-30T16:42:18+03:30
حزب موتلفه اعلام کرد که برای یاری رساندن به دولت در سال پایانی آمادگی دارد.

گفت‌و‌گوی تلفنی روحانی با نیکول پاشینیان| اعلام آمادگی تهران برای حل اختلافات ارمنستان و آذربایجان

 گفت‌و‌گوی تلفنی روحانی با نیکول پاشینیان| اعلام آمادگی تهران برای حل اختلافات ارمنستان و آذربایجان
2020-09-30T16:32:18+03:30
رئیس جمهور با ابراز نگرانی از تحولات اخیر منطقه ناشی از مناقشه و درگیری بین دو کشور همسایه ارمنستان و آذربایجان، تاکید کرد: جنگ و درگیری راه حل مناسبی برای ...

سرجنگی‌ بارانی موشک‌های ایران چگونه عمل می‌کند؟/ تخریب وسیع‌ با کلاهک‌های ارزان و کارآمد+تصاویر

 سرجنگی‌ بارانی موشک‌های ایران چگونه عمل می‌کند؟/ تخریب وسیع‌ با کلاهک‌های ارزان و کارآمد+تصاویر
2020-09-30T16:32:18+03:30
موشک‌های ایرانی از آنجا که با توان داخلی تولید شده و به خارج وابسته نیست، در مقایسه با نمونه های خارجی -در کنار کارآمدی- بسیار ارزان قیمت‌تر بوده و به تعداد...

کمیته انتخابات جبهه پایداری فعالیت خود را آغاز کرد

کمیته انتخابات جبهه پایداری فعالیت خود را آغاز کرد
2020-09-30T16:15:41+03:30
سخنگوی جبهه پایداری از تشکیل ستاد انتخابات این تشکل سیاسی اصولگرا خبر داد و در عین حال برگزاری جلسه با نامزدها را رد کرد.

کالای اساسی از لحظه ورود به گمرک تا بازار باید تحت نظارت شبکه توزیع باشد

کالای اساسی از لحظه ورود به گمرک تا بازار باید تحت نظارت شبکه توزیع باشد
2020-09-30T16:13:52+03:30
جلسه بررسی نحوه تامین کالاهای اساسی و دارو ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

تاریخ قاتلان و خائنان را نخواهد بخشید

تاریخ قاتلان و خائنان را نخواهد بخشید
2020-09-30T15:59:08+03:30
وزارت امور خارجه در پیامی با بیان اینکه دو دهه بعد از شهادت محمد الدوره، رژیم‌هایی در منطقه ما با قاتلان او دست داده‌اند، نوشت: تاریخ قاتلان و خائنان را نخوا...

مقامات انگلیس و آمریکا زمینه حمله صدام به ایران را فراهم کردند/ بازرگان جبهه داخلی را تضعیف کرد

مقامات انگلیس و آمریکا زمینه حمله صدام به ایران را فراهم کردند/ بازرگان جبهه داخلی را تضعیف کرد
2020-09-30T15:59:07+03:30
تحلیلگر عراقی مسائل خاورمیانه گفت: زمینه های جنگ با ایران پس از دیدار وزیر خارجه وقت انگلستان و معاون وزیر خارجه ایالات متحده از بغداد چیده شد یعنی زمانی که ...

در طول دفاع مقدس با اسیران عراقی رفتار اسلامی و مودبانه داشتیم

در طول دفاع مقدس با اسیران عراقی رفتار اسلامی و مودبانه داشتیم
2020-09-30T15:49:01+03:30
فرمانده کل دژبان ارتش گفت: در طول دفاع مقدس با اسیران عراقی رفتار اسلامی و مودبانه داشتیم و رسیدگی کامل به آنها صورت می گرفت.

دلایل مخالفت کمیسیون عمران با ورود مسکن به بورس از نگاه رئیس کمیسیون

دلایل مخالفت کمیسیون عمران با ورود مسکن به بورس از نگاه رئیس کمیسیون
2020-09-30T15:49:00+03:30
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت محصولات فولادی و میلگرد را پس از ورود به بازار بورس از دلایل مخالفت این کمیسیون برای ورود مسکن به بورس شمرد....

ایران باید آذربایجان و ارمنستان را به ترک مخاصمه مجاب کند

ایران باید آذربایجان و ارمنستان را به ترک مخاصمه مجاب کند
2020-09-30T15:49:00+03:30
پروفسور هوندا فن، استاد دانشگاه مطالعات بین الملی شانگهای می گوید، خواه به دلیل منافع بشردوستانه و خواه منافع ملی، ایران باید فعالانه ارمنستان و آذربایجان را...