میرنیوز

گزارش تاریخ|اعتراف محمدرضا پهلوی به جنایات پدرش در آغاز سلطنت+عکس

 گزارش تاریخ|اعتراف محمدرضا پهلوی به جنایات پدرش در آغاز سلطنت+عکس 2020-09-15T17:18:59+04:30

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم- با اشغال ایران توسط متفقین، رضاشاه در 25 شهریور 1320 مجبور به استعفا و فرار از ایران شد. متفقین برای پشتیبانی از جبهه شوروی و بهره‌برداری از امکانات کشور همچون راه‌آهن نیازمند برقراری شرایط سیاسی و اجتماعی آرام در کشور بودند.

با وجود رضاشاه برقراری این وضعیت امکان‌پذیر نبود؛ چرا که مردم ایران به دلیل استبداد و وضعیت معیشتی که به وجود آمده بود، به شدت از رضاشاه ناراضی بودند و با ابقای او ممکن بود ناآرامی‌های اجتماعی به وجود آید و این ناآرامی‌ها به قتل رضاشاه نیز بیانجامد.

در نتیجه متفقین تصمیم گرفتند، اداره امور کشور را از رضاشاه بگیرند و به فرد دیگری بسپرند. آنان ابتدا موضوع تشکیل نظام جمهوری را مطرح کردند، اما در آن شرایط هیچ یک از رجال سیاسی مورد اعتماد متفقین، پذیرای قبول مسئولیت نبودند. متفقین سپس بازگشت قدرت به قاجارها را مطرح کردند، اما بازمانده قاجارها(حمید میرزا) افسر نیروی دریایی ارتش انگلیس بود و به سختی فارسی حرف می‌زد.

در نهایت با وساطت محمدعلی فروغی که از نخست‌وزیران دوره پهلوی اول بود و ارتباط نزدیکی با انگلیسی‌ها داشت، محمدرضا پهلوی فرزند رضاشاه به قدرت رسید. فروغی خود نیز نخست‌وزیری حکومت شاه جوان را برعهده گرفت.

محمدرضا پهلوی در ابتدای زمامداری با توجه به شرایطی که بر کشور حاکم بود و خشمی که مردم از رضاشاه و اقدامات استبدادی و دیکتاتورانه او داشتند، به گونه‌ای رفتار کرد که انگار متفاوت از پدر است و دوره دیکتاتوری رضاشاه را تکرار نخواهد کرد.

 

از این رو وی در آئین سوگند در مجلس شورای ملی وعده داد که طبق قانون عمل خواهد کرد، با خاطیان حکومتی برخورد می‌کند و رفاه عمومی در جامعه به وجود خواهد آورد.

محمدرضا پهلوی در آئین سوگند گفت: «اکنون که مقتضیات داخلی کشور ایجاب نموده است که من وظایف خطیر سلطنت را عهده‌دار شوم و در چنین موقعی سنگین، مهام امور کشور را مطابق قانون اساسی تحمل نمایم، لازم می‌دانم با توجه وافی به اصول مشروطیت و تفکیک قوا، لزوم همکاری دائم و کامل را بین دولت و مجلس شورای ملی خاطرنشان نموده، برای تامین مصالح عالی کشور متذکر شوم که هم من و هم مجلس شورای ملی و عموم افراد ملت هر یک باید مراقبت تام نسبت به انجام وظایف خود داشته باشیم و هیچگاه به هیچ‌وجه از رعایت کامل قوانین فروگذار نکنیم.

در این زمینه مخصوصاً برای رفاه اهالی کشور فرمان موکد داده شد که به عموم مامورین و مستخدمین کشوری و لشکری ابلاغ گردد که هرکس از حدود قوانین و مقررات وابسته تجاوز نماید و یا به حقوق افراد تعدی کند موافق قانون به کیفر مقرر خواهد رسید.

دولت ماموریت دارد گذشته از اهتمام جدی در اجرای دقیق قوانین برای حصول تامین قضایی برنامه جامعی حاکی از رئوس اصلاحات مربوط به امور اجتماعی و اقتصادی و مالی و تغییر مقرراتی که با احتیاجات و مقتضیات امروز وفق نمی‌دهد هرچه زودتر با موافقت و تصویب مجلس تهیه نموده، به موقع اجرا بگذارند که موجبات آسایش عموم طبقات اهالی کشور و همچنین بهبود اوضاع زندگی خدمتگزاران لشکری و کشوری از هر جهت آماده و وسایل ترقیات آینده کشور فراهم گردد.


صفحه اول روزنامه اطلاعات در روز 27 شهریور 1320

این نکته را مخصوصا یادآور می‌شوم که من جد وافی خواهم داشت پیوسته وظایف خود را موافق قانون و وجدان انجام دهم و انتظار دارم نمایندگان ملت و عموم کارکنان ادارات دولت و طبقه روشنفکر هم همین معنی را نصب‌العین خود نموده برای سعادت و بهروزی میهن که مقصود مشترک همه ماها می‌باشد از این روش منحرف نگردد.

ضمناً دولت من اهتمام کامل به عمل خواهد آورد که با همکاری نزدیک با دولت‌هایی که منافع ما با منافع آن‌ها ارتباط مخصوص دارد به‌طوری که مصالح مملکتی کاملاً رعایت شود مشکلاتی که فعلاً برای ما پیش آمده حل شده و جریان امور بر وفق دلخواه گردد. در این صورت امیدوارم به فضل خداوند با منتهی کوشش که همه با تمام قوا به عمل خواهیم آورد، کشتی سلامت کشور را به ساحل نجات برسانیم.»

محمدرضا پهلوی در سخنان خود برای اینکه مردم را آسوده خاطر کند که راه پدر را طی نخواهد کرد، یادی از پدر و دوران زمامداری او نکرد و به مردم قول داد که اصلاحات انجام خواهد داد و با هر بی‌قانونی که معنای آن استبداد و زور است، برخورد خواهد کرد.

همچنین در همان روز و برای آرام کردن مردم و نشان دادن تفاوت پسر با پدر، خبری با عنوان «واگذاری اموال پادشاه سابق» در جراید و مطبوعات منتشر شد. روزنامه اطلاعات  نوشت: «از منبع موثقی اطلاع یافته‌ایم که اعلیحضرت همایون شاهنشاهی درباره واگذاری اموال شاه سابق به دولت که در واقع بخشش به ملت است، تصمیم دارند و به زودی به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.»

 

البته اموالی که محمدرضا قصد بخشش آن را به مردم داشت، اموالی بود که رضاشاه به زور از مردم تصاحب کرده بود. رضاخان برای تصاحب املاک روش‌ها و شیوه‌های متفاوتی داشت. او با فرستادن افسران خود به شمال دستور می‌داد که هر ملک مرغوبی را دیدند، به قیمت بسیار ناچیز و با زور برایش بگیرند. در سال 1314 میزان املاکی که رضاخان غصب کرده بود به قدری زیاد شد که برای اداره آن، اداره املاک اختصاصی تأسیس شد.

شهرت رضاخان در تصاحب اراضی به قدری بود که یک روزنامه فرانسوی به وی لقب "جانور زمین‌خوار" داد. زمانی هم که پناهنده شد، ثروتمندترین پناهنده لقب گرفت. رضاشاه پس از 16 سال سلطنت، 44 هزار سند به نام خود کرد و بالغ بر 2 هزار و 176 روستا تصاحب کرد که درآمد روستاییان به جیب شاه می‌رفت.

از این رو شاه وعده بخشش اموالی را داد که پدرش به زور از مردم گرفته بود. مردم در دوران رضاشاه جرات اعتراض و شکایت نداشتند و پس از سقوط رضاشاه 38 هزار برگ سند برای شکایت تنظیم شد، اما تنها بخشی از ثروتمندان و افراد صاحب نفوذ توانستند زمین‌ها و اموال خود را پس بگیرند.

محمدرضا پهلوی که وعده داده بود راه پدرش را طی نمی‌کند، طبق قانون عمل خواهد کرد و اصلاحاتی به وجود خواهد آورد، پس از مدتی که از دوران حکومتش گذشت و توانست بر شرایط کشور فائق آید، وعده‌های خود را فراموش کرد و نه تنها اصلاحاتی انجام نداد، بلکه زمین‌ها و اموال غصبی را هم که از پدر به ارث برده بود، با مصوبه قانونی به بنیاد پهلوی اختصاص داد؛ بنیادی که تمام اموال و عایدی آن متعلق به شاه و دربار بود و ثروتی که امروز پهلوی‌ها در خارج از کشور دارند، بخشی از اموال همان بنیاد است. املاکی هم که در ایران ماند، پس از پیروزی انقلاب با شناسایی صاحبانشان به آنان بازگردانده شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

ظریف: پروژه‌های مشترک ایران و روسیه علی‌رغم فشارهای خارجی، به پیش می‌رود

ظریف: پروژه‌های مشترک  ایران و روسیه علی‌رغم فشارهای خارجی، به پیش می‌رود
2020-09-24T17:02:20+03:30
ظریف در دیدار با همتای روس خود گفت: روابط ایران و روسیه زیر نظر مستقیم روسای‌جمهور دو کشور با جدیت پیگیری می‌شود. 

سرلشکر باقری درگذشت آیت الله ممدوحی را تسلیت گفت

سرلشکر باقری درگذشت آیت الله ممدوحی را تسلیت گفت
2020-09-24T16:45:46+03:30
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درگذشت آیت الله حسن ممدوحی را تسلیت گفت.

ظریف و لاوروف دیدار و گفتگو کردند

ظریف و لاوروف دیدار و گفتگو کردند
2020-09-24T16:32:25+03:30
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه روسیه با حضور هیئت‌های دو طرف دیدار و گفتگو کردند.

دیدار سفیر کشورمان با نخست‌وزیر تایلند 

دیدار سفیر کشورمان با نخست‌وزیر تایلند 
2020-09-24T16:22:20+03:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند با  پرایوت چان او چا، نخست‌وزیر تایلند دیدار و گفت‌وگو کرد.

رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو

رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو
2020-09-24T16:22:19+03:30
گفت‌وگوهای وزیر خارجه کشورمان با همتای روسی خود آغاز شد.

سرلشکر باقری شهادت معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه را تسلیت گفت

سرلشکر باقری شهادت معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه را تسلیت گفت
2020-09-24T15:12:26+03:30
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با صدور پیامی، شهادت سردار حمید خدادی معاون ایمنی و اقدامات تأمینی سپاه را تسلیت گفت.

ظریف: تمایلی به مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم/ آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم

ظریف: تمایلی به مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم/ آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم
2020-09-24T15:02:20+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که ایران آماده تبادل زندانیان دوتابیعی با آمریکا است.

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران
2020-09-24T14:49:01+03:30
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.

شهیدان به نسل‌ها جرأت نهراسیدن از دشمنی خنّاسان را بخشیدند/ جبهه‌ حق به پیروزی‌های بزرگ دست می‌یابد

شهیدان به نسل‌ها جرأت نهراسیدن از دشمنی خنّاسان را بخشیدند/ جبهه‌ حق به پیروزی‌های بزرگ دست می‌یابد
2020-09-24T14:32:25+03:30
حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس، تاکید کردند: یاد شهیدان به نسل‌های ما جرأت خواهد بخشید از دشمنی شیاطین خنّاسان عالم نهراسند.

شهیدان به نسل‌ها جرأت بخشیدند تا از دشمنی خنّاسان نهراسند/ جبهه‌ حق به پیروزی‌های بزرگ دست می یابد

شهیدان به نسل‌ها جرأت بخشیدند تا از دشمنی خنّاسان نهراسند/ جبهه‌ حق به پیروزی‌های بزرگ دست می یابد
2020-09-24T14:19:05+03:30
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران، تاکید کردند: یاد شهیدان به نسل‌های ما جرأت خواهد بخشید از دشمنی...

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم برای قرائت خانوادگی زیارت اربعین

 دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم برای قرائت خانوادگی زیارت اربعین
2020-09-24T14:25:40+03:30
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت:امسال در همه منازل، قرائت زیارت اربعین در جمع خانوادگی خواهیم داشت که اخیراً هم در فرمایشات مقام معظم رهبری براین...

دستور جهانگیری برای رسیدگی به مشکلات یک فعال اقتصادی

 دستور جهانگیری برای رسیدگی به مشکلات یک فعال اقتصادی
2020-09-24T14:25:40+03:30
معاون اول رییس جمهوری دستور رسیدگی به مسائل و مشکلات یک فعال اقتصادی را به دستگاه‌های ذیربط صادر کرد.

رضایی: اداره اقتصادی کشور نیازمند انقلاب اداری و تحول عظیم است

 رضایی: اداره اقتصادی کشور نیازمند انقلاب اداری و تحول عظیم است
2020-09-24T14:25:40+03:30
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت تمرکززادیی در مدیریت اقتصادی و اعطای اختیار به استان‌ها گفت: باید به استان‌ها اختیارات تجاری، صنعتی و...

رادار "سروش" نیروی پدافند هوایی ارتش رونمایی شد

 رادار "سروش" نیروی پدافند هوایی ارتش رونمایی شد
2020-09-24T14:25:40+03:30
رادار "سروش" نیروی پدافند هوایی ارتش همزمان با هفته دفاع مقدس رونمایی و به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور ملحق شد.

ابوترابی: ذات رژیم صهیونیستی غصب کردن است

 ابوترابی: ذات رژیم صهیونیستی غصب کردن است
2020-09-24T14:25:40+03:30
نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس گفت: ذات رژیم صهیونیستی غصب کردن است و تا زمانی که این روحیه را دارند کشورهایی که با آنها ارتباط برقرار می کنند روی خوش نخواهن...

رییسی: مردم باید حس عدالت و امنیت را تجربه کنند/ نظارت در سازمان بازرسی برای مچ‌گیری نیست

رییسی: مردم باید حس عدالت و امنیت را تجربه کنند/ نظارت در سازمان بازرسی  برای مچ‌گیری نیست
2020-09-24T13:55:40+03:30
رئیس قوه قضائیه گفت: مردم باید احساس امنیت و عدالت را در تمام شئون زندگی خود تجربه کنند و این بستگی به کار شبانه‌روزی و تلاش جهادی دستگاه قضا دارد. ...

پروژه‌های راداری «سروش» و «میثاق» رونمایی شد

پروژه‌های راداری «سروش» و «میثاق» رونمایی شد
2020-09-24T12:59:03+03:30
همزمان با چهارمین روز از هفته دفاع مقدس، صبح امروز، طی مراسمی با حضور امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش از پروژه‌های راداری "...

نباید کادر سلامت کشور تحت فشار قرار گیرند/ تشدید نظارت‌ها و اعمال مجازات برای متخلفان

نباید کادر سلامت کشور تحت فشار قرار گیرند/ تشدید نظارت‌ها و اعمال مجازات برای متخلفان
2020-09-24T12:59:02+03:30
رئیس جمهور گفت: دولت تامین نیازهای بخش سلامت و کادر درمان را به عنوان رزمندگان خط مقدم مقابله با بیماری کرونا، در اولویت قرار داده است و این سیاست همچنان تدا...

دستور رییسی برای بررسی مجدد پرونده ورشکستگی و تملک کارخانه نساجی سبلان

دستور رییسی برای بررسی مجدد پرونده ورشکستگی و تملک کارخانه نساجی سبلان
2020-09-24T12:22:19+03:30
آیت الله سید ابراهیم رییسی که صبح امروز در هفدمین سفر استانی خود همراه با هیأتی از مسئولان عالی قضایی به استان اردبیل سفر کرده است، به منظور پیگیری برنامه ها...

مردم بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان نقشه راه مطالعه کنند

مردم بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان نقشه راه مطالعه کنند
2020-09-24T12:19:07+03:30
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همه ملت ایران و همه نظام منتظر حرکت نسل جوان برای فتح میدان های تازه هستند و بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان منشور مبارزه و...

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه در پی شهادت سردار خدادی

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه در پی شهادت سردار خدادی
2020-09-24T11:55:39+03:30
در پی شهادت معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه، سرلشکر سلامی پیام تسلیتی صادر کرد.

بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت و تحلیف نمایندگان منتخب در دستور کار پارلمان

بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت  و تحلیف نمایندگان منتخب در دستور کار پارلمان
2020-09-24T11:55:38+03:30
بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دستور کار یکی از جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

رئیس جمهور ۴۲۲ طرح را در حوزه های ورزش و گردشگری افتتاح کرد

رئیس جمهور ۴۲۲ طرح را در حوزه های ورزش و گردشگری افتتاح کرد
2020-09-24T11:52:25+03:30
رئیس جمهور در بیست و پنجمین هفته افتتاح طرح‌های ملی در سراسر کشور،۴۲۲ طرح در حوزه های ورزش و ‌جوانان و گردشگری را افتتاح کرد.

سرلشکر سلامی شهادت معاون ایمنی سپاه را تبریک و تسلیت گفت

سرلشکر سلامی شهادت معاون ایمنی سپاه را تبریک و تسلیت گفت
2020-09-24T11:39:05+03:30
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در پی شهادت معاون ایمنی و اقدامات تامینی سپاه پیام تبریک و تسلیتی صادر کرد.

برای مقابله با کووید -۱۹ باید به چندجانبه‌گرایی روی آوریم/ همه یک‌جانبه گرایی را رد کنیم

برای مقابله با کووید -۱۹ باید به چندجانبه‌گرایی روی آوریم/ همه یک‌جانبه گرایی را رد کنیم
2020-09-24T11:39:04+03:30
وزیر خارجه با اشاره به ضرورت مقابله با کووید -۱۹، گفت: همه ما باید در مقابله با چنین چالش بزرگ جهانی به چندجانبه‌گرایی روی آورده و یک‌جانبه‌گرایی را رد کنیم.

خط حزب‌الله ۲۵۵| بشارت مقاومت

 خط حزب‌الله ۲۵۵| بشارت مقاومت
2020-09-24T11:45:37+03:30
شماره‌ی دویست‌وپنجاه‌و‌پنجم هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «بشارت مقاومت» منتشر شد.

هفته آینده بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس/ ۶۰ میلیون نفر جامعه هدف این طرح

 هفته آینده بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس/ ۶۰ میلیون نفر جامعه هدف این طرح
2020-09-24T11:45:37+03:30
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از نهایی شدن بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در این کمیسیون خبر داد.

روحانی: باید از محیط زیست به خوبی حفاظت کنیم

 روحانی: باید از محیط زیست به خوبی حفاظت کنیم
2020-09-24T11:45:37+03:30
رئیس‌جمهور گفت: باید از میراث فرهنگی که به دوران کهن و هزاران سال پیش است به خوبی هم حفاظت و هم به خوبی معرفی کنیم.

آمریکا توانمندی مدیریت حوادث و رویدادها را از دست داده است

آمریکا توانمندی مدیریت حوادث و رویدادها را از دست داده است
2020-09-24T11:29:00+03:30
هجدهمین برنامه از سلسله پیش رویدادهای همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» با عنوان «آمریکا در گذار؛ چشم اندازهای سیاست خارجی ایران» به ...

«بشارت مقاومت»/ دولت جوان حزب‌اللهی می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور بدهد

«بشارت مقاومت»/ دولت جوان حزب‌اللهی می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور بدهد
2020-09-24T11:25:48+03:30
شماره‌ دویست‌وپنجاه‌وپنجم هفته‌نامه‌ خط حزب‌الله با عنوان «بشارت مقاومت» منتشر شد.