میرنیوز

گزارش تاریخ|راز تصاحب ۱۳ ساله کرسی نخست‌وزیری توسط هویدا چه بود؟

 گزارش تاریخ|راز تصاحب ۱۳ ساله کرسی نخست‌وزیری توسط هویدا چه بود؟ 2020-09-14T18:18:57+04:30

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم امیرعباس هویدا کارمند سفارت ایران در آلمان، فرانسه و ترکیه بود، اما به دلیل بهائی بودن و خدمتی که پدرش (حبیب‌الله عین‌الملک سفیر ایران در لبنان و کشورهای عربی) به رضاشاه کرد، توانست به سرعت رشد کند و طی شش سال از کارمندی وزارت امور خارجه به نخست‌وزیری برسد و با سابقه یک ساله وزارت دارایی، 13 سال (1343 تا 1356) نخست‌وزیر ایران در دوره پهلوی دوم باشد.

هویدا به مدت 13 سال نخست‌وزیر ایران بود و این مدت زمان بیشترین طول عمر نخست‌وزیری یک فرد در دوران پهلوی‌هاست. به غیر از مهدی‌قلی‌خان هدایت که نخست‌وزیری او 6 سال و سه ماه به طول انجامید، هیچ کدام از نخست‌وزیران بیش از سه چهار سال نتوانستند نخست‌وزیر بمانند.

چرا هویدا 13 سال نخست‌وزیر بود؟

برخلاف آن چیزهایی که این روزها توسط عده‌ای گفته می‌شود و 13 سال نخست‌وزیری امیرعباس هویدا ناشی از برقراری ثبات و آرامش در کشور قلمداد می‌شود، دلایل دیگری باعث شده بود تا هویدا 13 سال نخست‌وزیر ایران باشد و اگر کارتر با شعار فضای باز سیاسی در آمریکا بر سر کار نیامده بود، دولت هویدا که به اعمال خشونت‌های بسیار معروف بود و ساواک زیر نظر او مدیریت می‌شد، در ایران بر سر قدرت می‌ماند و به حیات خود ادامه می‌داد. دستگیری هویدا در دوران محمدرضاشاه نیز به دلیل خفقان شدیدی بود که در دوره دولت هویدا بر کشور حاکم شده بود. البته این حرکت شاه، نمایشی و برای تبرئه خود از استبداد حاکم بر کشور در برابر افکار عمومی و حفظ تاج و تخت خود بود.

یکی از دلایل 13 سال ماندگاری هویدا در مقام نخست‌وزیری حمایت غربی‌ها و صهیونیست‌ها از وی بود. بهایی بودن نیز امتیاز ویژه‌ای برای حمایت از وی به وجود آورده بود. در دولت هویدا، امتیازات ویژه‌ای به غربی‌ها داده شد و امتیازات بسیاری از منابع زیرزمینی همچون نفت، مس، اورانیوم و... به بیگانگان داده شد. اعضای کابینه او نیز افراد مورد نظر آمریکا و انگلیس بودند. هویدا برای افزایش دامنه نفوذ خود به شدت وابسته به طبقه‌ی تکنوکرات، لائیک و به شدت غربگرای حاکم بر بوروکراسی پهلوی بود، برای این که این نیروها را سازماندهی کند و به صورت منظم آن‌ها را تربیت، پرورش و رشد دهد، حزب «ایران نوین» را در اختیار داشت.

 

علاوه بر این‌ها هویدا اطلاعات محرمانه کشور را به بیگانگان منتقل می‌کرد. فرح پهلوی گفته است: «محرمانه‌ترین مسائل ایران توسط هویدا و دوستانش به لندن و واشنگتن اطلاع داده می‌شد. ما چند سال کوشیدیم تا موضوع بیماری شاه را پنهان کنیم، اما بعدا متوجه شدیم که دکتر معالج شاه، همه اسناد پزشکی را به لندن و واشنگتن داده است.»

سیاست‌های اقتصادی دولت هویدا نیز در راستای تامین منافع غربی‌ها بود و از دوران پهلوی اتکای اقتصاد کشور به نفت آغاز شد. بزرگترین خام‌فروشی نفت در تاریخ ایران در دوره هویدا انجام گرفت و در آذر ماه سال 52، هویدا بزرگترین لایحه بودجه تاریخ ایران را به مجلس داد.

هویدا برای بقای دولتش که 13 سال به طول انجامید، دست به هر کاری می‌زد که مهمترین آن پرداخت رشوه بود. با افزایش قیمت نفت و میزان فروش آن، بودجه محرمانه نخست‌وزیری نیز افزایش چشمگیری پیدا کرد و هویدا از این محل به نزدیکان شاه و درباریان رشوه‌های کلان پرداخت کرد.


هویدا در سفری که به عراق داشت، مورد بی‌احترامی صدام قرار گرفت. در حالی که هر دو هم‌تراز بودند، صدام بر روی صندلی بلندتری نسبت هویدا نشست.

علاوه بر این‌ها هویدا از سوی صهیونیست‌ها حمایت ویژه می‌شد. بخشی از این حمایت‌ها به دلیل جایگاهی بود که پدرش به دلیل سال‌ها مسئولیت در سفارت ایران در لبنان، عربستان و دیگر کشورهای عربی پیدا کرده بود و ارتباطی که پدر بهایی‌اش با صهیونیست‌ها داشت. صهیونیست‌ها برای هویدا ارزش بسیاری قائل بودند و اگر می‌توانستند برای او هر کاری انجام می‌دادند. جسد هویدا نیز پس از مرگ در کنار قبر پدرش در قبرستان یهودی‌ها در اسرائیل دفن شد.

همچنین هویدا از ابتدای آغاز دولتش سعی کرد تا روابط ویژه و دوستانه‌ای با روزنامه‌نگاران ایجاد کند و از این رهگذر، خبرنگاران‌ و جراید را در‌ جهت اهداف و تائید برنامه‌های خود فعال سازد. در راستای دستیابی به این هدف، او بخشی‌ از همان بودجه محرمانه نخست وزیری را صرف جذب روزنامه‌ها کرد‌ و به‌ بسیاری از آنان به صورت ماهانه و مستمر مبالغ قابل توجهی پرداخت. او به عده‌ای از مدیران جراید نیز کمک‌های مالی کلان و بلاعوض کرد.

یکی از افراد مورد حمایت دولت هویدا، محسن دولو بود. هویدا پس از تعطیلی مجله توفیق‌ که منتقد هویدا بود، یکی‌ از‌ کاریکاتوریستهای معروف آن زمان یعنی محسـن دولـو را تشـویق بــه تـأسیس هـفته‌نامه ویژه‌ طنز‌ کرد‌ و دستور داد تا سریعا امتیاز مجله «کاریکاتور» را به نــام وی صـادر‌ کنند‌. عملکرد دولو به قدری مورد رضایت هویدا قرار گرفت که نام او را‌ در‌ لیست کاندیداهای حـزب «ایران نـوین» برای نـمایندگی مـجلـس شـورای ملی قرار گرفت‌.

 

امیر طاهری و مسعود بهنود نیز دو تن از شاخص‌ترین چهره‌های مطبوعاتی وابسته به هویدا بودند که در کنترل مطبوعات نقش داشتند. طاهری در 28 سالگی سردبیر روزنامه کیهان شد تا پیش‌برنده سیاست‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای هویدا باشد. مسعود بهنود نیز تا مقام سردبیری روزنامه آیندگان رشد کرد. بهنود که چندین مصاحبه اختصاصی با هویدا انجام داده است، روابط بسیاری نزدیکی با پرویز ثابتی رئیس اداره سوم ساواک داشت. طاهری و بهنود اکنون به عنوان روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر پای ثابت برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی هستند.

هویدا همچنین تلاش کرد تا با خرید برخی نویسندگان چپ‌گرا و نزدیک شدن به اعضای تشکیلات موسوم به کانون نویسندگان، حمایت و تایید قشر به اصطلاح روشنفکر را هم با خود همراه کند. هدف اصلی هویدا این بود که یک اتحادیه نویسندگان مورد تایید رژیم و همراه با خود شکل دهد. پرویز ناتل خانلری، ادیب و شاعر وابسته به دربار که به وزارت و سناتوری هم رسید، در خاطراتش به تلاش برای ایجاد اتحادیه‌ای از این دست از سوی هویدا و بعدا وزارت فرهنگ و هنر اشاره کرده است. حمایت مالی‌ای هم که هویدا از شاملو کرد و چندی پیش اسناد آن منتشر شد، در همین راستا بود.

بنابراین بهایی بودن، مورد حمایت آمریکا، انگلیس و صهیونیست‌ها بودن، پرداخت رشوه به درباریان، تلطیف افکار عمومی توسط مطبوعات و نویسندگان و عضویت در لژ فراماسونری از دلایل بقای دولت هویدا علیرغم وجود تورم و گرانی در کشور است. اردشیر زاهدی عنوان کرده که امیرعباس هویدا به همراه برادرش فریدون هویدا (سفیر شاه در سازمان ملل)، عبدالمجید مجیدی (رئیس سازمان برنامه و بودجه)، ارتشبد نصیری (رئیس ساواک) و حسنعلی منصور (باجناق هویدا) از اعضای انجمن ابن سینا در تهران بودند که این انجمن در واقع بخشی از فرامسون‌های ایرانی تابع تشکیلات فراماسونی فرانسه بودند. هویدا از دوران جوانی به دلیل زندگی در لبنان صبغه چپ‌گرایی از نوع فرانسوی داشت.


مجله توفیق، مجله طنز منتقد دولت هویدا بود که در یکی از شماره‌های خود گرانی گوشت را به تصویر کشید و پس از آن تعطیل شد.

** هویدا در خدمت شاه و غرب

هویدا اگرچه خود مایل بود که تابع نظر شاه و غربی‌ها عمل کند، اما بعدها ادعا کرد که او کاره‌ای نبوده و هر آنچه انجام داده به دستور شاه بوده است. او در دفاعیات خود عنوان کرد: «من در یک سیستم کار می‌کردم که بالاخره تمام آن سیستم حکومتی مقصر بود و شخص شاه تمام دستورات را مستقیماً صادر می‌کرد و مسوول واقعی تمام امور مملکت شخص شاه بود. ما در سیستمی بودیم که همه کس در آن سیستم در خدمت رژیم بودند.» او در مورد اعزام نیروهای ارتش ایران به جنگ ظفار در دوران نخست‌وزیری‌اش هم ادعا کرد: «وقتی قشون ایران به ظفار رفت، من یک ماه‌ و نیم بعد مطلع شدم و آن هم به‌وسیله یک سفیر خارجی صورت گرفت.»

هویدا در دفاعیات خود در حالی اظهار بی‌مسئولیتی و بی‌اطلاعی از اتفاقات کشور کرد، در حالی که وکلای مجالس شورای ملی معتقد بودند که این هویدا بود که شاه را از اتفاقات مهم کشور بی‌اطلاع می‌گذاشت یا اطلاعات ناقص به او می‌داد.

همانطور که گفته شد راز ماندگاری 13 ساله دولت هویدا، خدمتگزاری او به شاه و غرب بود که نمونه برجسته آن، نقش و مواضع وی در جدایی بحرین از ایران است. طبق اسناد و بررسی‌های تاریخی، بحرین با نظر انگلیس از کشور ایران جدا شد.

 

هویدا در روز اول اردیبهشت سال 1349 به دلیل بذل و بخشش بحرین در مجلس استیضاح شد. او گفت: «اقدام ایران برای جلوگیری از خطر جنگ و آشوب و تشنج‌های تخریبی در ناحیه خلیج فارس بود... ایران در برابر تحریکات و آشوبگری‌هایی که در شرف تکوین بود نمی‌توانست بی‌اعتنا بماند... مسئله بحرین را نمی‌توان به شکل غائله و برای عوام‌فریبی و جاه‌طلبی به کار برد... ملت ایران مصمم است با همکاری برادر مسلمان خود استعمار را در خلیج فارس براندازد.» البته هویدا پیش از آن گفته بود: «بحرین دختری بود که به سن شوهر رسیده بود، شوهرش دادیم رفت!»

در نهایت هویدا مرداد سال 56 از نخست‌وزیری برکنار و جمشید آموزگار  به نخست‌وزیری منصوب شد. هویدا نیز به وزارت دربار منصوب شد. احمدعلی مسعود انصاری از اعضای دربار در کتاب خاطرات خود عنوان کرده است: «هویدا بعد از سیزده سال نخست‌وزیری هنوز از آن سمت سیر نشده بود و با رقیب دیرین که جای او را در کاخ نخست‌وزیری گرفته بود بر سر عناد بود و چون در مقام وزارت دربار بهر حال هنوز اهرم قدرتی را بدست داشت شروع به کار شکنی در کار دولت آموزگار کرد و بنا به گفته آموزگار به خود من یکی از همین موش کشی‌ها و چوب لای چرخ دولت گذاشتن‌ها بالاخره شعله انقلاب را روشن کرد.»

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

در تبیین دفاع مقدس دادن آدرس درست بسیار مهم است

در تبیین دفاع مقدس دادن آدرس درست بسیار مهم است
2020-09-28T20:32:47+03:30
فرمانده کل ارتش گفت: در مباحث دفاع مقدس دادن آدرس درست و تحریف نشده به مخاطبان بسیار مهم است.

سردار سپهر: بیش از ۷۰۰۰ ایده دانشجویی برای حل بحران کرونا جمع‌آوری شده است

 سردار سپهر: بیش از ۷۰۰۰ ایده دانشجویی برای حل بحران کرونا جمع‌آوری شده است
2020-09-28T19:58:59+03:30
جانشین رئیس سازمان بسیج با اشاره به برگزاری چالش کرونا گفت: در چالش کرونا ۷ هزار و ۳۰۰ ایده از سوی دانشجویان بسیجی برای حل بحران جمع آوری شد.

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری نیازمند چه تغییراتی است؟/ گزارش تسنیم از میزگرد بررسی یک طرح در مجلس

 طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری نیازمند چه تغییراتی است؟/ گزارش تسنیم از میزگرد بررسی یک طرح در مجلس
2020-09-28T19:58:59+03:30
نشست استماع نظرات کارشناسی پیرامون طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با حضور چند تن از کارشناسان سیاسی برگزار شد.

مشکلات با روحیه امیدواری، همدلی و انسجام قابل حل است

مشکلات با روحیه امیدواری، همدلی و انسجام قابل حل است
2020-09-28T19:26:09+03:30
جلسه دیدار اعضای مجمع نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (دوشنبه) برگزار شد.

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند
2020-09-28T18:59:29+03:30
شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی که به صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان اقدام به تهیه و فروش داروهای درمان کرونا می‌نمودند،...

حسینی‌پور: تشخیص "رجل سیاسی" از جمله ابهامات در قانون انتخابات ریاست جمهوری است

 حسینی‌پور: تشخیص "رجل سیاسی" از جمله ابهامات در قانون انتخابات ریاست جمهوری است
2020-09-28T18:39:06+03:30
حسینی‌پور کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه رجل سیاسی از جمله چالش‌ها و ابهامات در قانون انتخابات ریاست جمهوری است، گفت: مجلس برای تعیین مصداق‌ها و معیارها و...

روحانی: دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت کنند

 روحانی: دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت کنند
2020-09-28T18:39:06+03:30
رئیس‌جمهور گفت:‌ کیفیت ارایه خدمات شهری در سطوح مختلف باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد و در کمترین زمان و دقت بالا انجام گیرد.

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

 وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند
2020-09-28T18:39:05+03:30
وزارت اطلاعات اعلام کرد: شبکه سازمان یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی که به صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان اقدام به تهیه و فروش داروه...

دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات مردم را تسهیل کنند

دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات مردم را تسهیل کنند
2020-09-28T18:19:26+03:30
رئیس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: دستگاه‌های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت و تسهیل کنند.

قالیباف: مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف تولید مسکن را نمی پذیرد

 قالیباف: مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف تولید مسکن را نمی پذیرد
2020-09-28T18:12:18+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف تولید مسکن را نمی پذیرد، گفت: اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برم...

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با مقام‌های ازبکستان و آلمان رایزنی کرد

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با مقام‌های ازبکستان و آلمان رایزنی کرد
2020-09-28T17:52:49+03:30
نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ازبکستان و نماینده آلمان در امور افغانستان به‌شکل جداگانه تلفنی گفت‌وگو کرد.

ایران و چین علیه استبداد، انحصار طلبی و بی عدالتی هم صدا شوند

ایران و چین علیه استبداد، انحصار طلبی و بی عدالتی هم صدا شوند
2020-09-28T17:26:08+03:30
دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: آمریکایی‌ها آزادی و عدالت و انسانیت را زیر پا گذاشته اند. ایران و چین علیه استبداد، انحصار طلبی و بی عدالتی هم صدا شوند.

جانفشانی آتش‌نشانان فرایندی مستمر و روزمره است

جانفشانی آتش‌نشانان فرایندی مستمر و روزمره است
2020-09-28T17:26:07+03:30
رئیس دفتر رئیس جمهوری نوشت: آتش‌نشان‌ها، دلاوران میدان‌های دشوار و قهرمانان عرصه خوف و خطر هستند و جانفشانی آتش‌نشانان فرایندی مستمر و روزمره است.

امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌‌نام براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد

 امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌‌نام براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد
2020-09-28T17:32:18+03:30
مهلت ثبت‌‌نام و انتخاب رشته پذیرش براساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی امروز پایان می‌یابد.

سردار جلالی: فداکاری آتش نشانان تداعی کننده حماسه دفاع مقدس است

 سردار جلالی: فداکاری آتش نشانان تداعی کننده حماسه دفاع مقدس است
2020-09-28T17:32:18+03:30
رییس سازمان پدافند غیرعامل با صدور پیامی فرا رسیدن روز آتش نشان را تبریک گفت.

روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی «صمت» در مجلس چگونه است؟

 روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی «صمت» در مجلس چگونه است؟
2020-09-28T17:32:18+03:30
بررسی صلاحیت و برنامه‌های علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دستورکار جلسه فردای مجلس قرار دارد.

فلاحی: ۳ نماینده از توضیحات «حاجی میرزایی» قانع نشدند/ فرصت چند هفته‌ای به وزیر

 فلاحی: ۳ نماینده از توضیحات «حاجی میرزایی» قانع نشدند/ فرصت چند هفته‌ای به وزیر
2020-09-28T17:32:18+03:30
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از قانع نشدن ۳ نماینده از توضیحات حاجی میرزایی و فرصت چند هفته‌ای به وی خبر داد.

اطلاعیه ستاد مرکزی اربعین: کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است

 اطلاعیه ستاد مرکزی اربعین: کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است
2020-09-28T17:32:18+03:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد: کماکان کلیه مرزهای کشور با کشور عراق مسدود بوده و بنابر مصوبات ستاد مرکزی اربعین و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ، هرگونه ...

توضیح مهم حسین شریعتمداری درباره یادداشت اخیر راجع به بیانات آیت‌الله سیستانی/ "برداشتم اشتباه بود"

 توضیح مهم حسین شریعتمداری درباره یادداشت اخیر راجع به بیانات آیت‌الله سیستانی/ "برداشتم اشتباه بود"
2020-09-28T17:32:18+03:30
یادداشت اینجانب در کیهان که با توجه به انگیزه نگارش آن , عنوان "برخاسته از ارادت " را بر تارک خود داشت و از دلشوره ای نسبت به بخشی از بیانیه دفتر ...

آیت الله سیستانی ضامن امنیت منطقه و اندوخته‌ای برای تمام جهان اسلام است

آیت الله سیستانی ضامن امنیت منطقه و اندوخته‌ای برای تمام جهان اسلام است
2020-09-28T17:12:46+03:30
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: آیت الله سیستانی، مرجع عالی قدر، دژ مستحکم عراق و ضامن امنیت منطقه و اندوخته‌ای برای تمام جهان اسلام به شمار می‌رود.

حداد عادل درگذشت برادر محسن رفیق دوست را تسلیت گفت

حداد عادل درگذشت برادر محسن رفیق دوست را تسلیت گفت
2020-09-28T16:46:09+03:30
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی درگذشت برادر محسن رفیق دوست را تسلیت گفت.

رزم حسینی فردا تنها به مجلس می‌آید/ غیبت روحانی با حضورش تفاوتی ندارد

رزم حسینی فردا تنها به مجلس می‌آید/ غیبت روحانی با حضورش تفاوتی ندارد
2020-09-28T16:46:08+03:30
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: رزم حسینی فردا تنها می‌آید. البته غیبت رئیس جمهور با حضورش تفاوتی ندارد؛ چه در مجلس چه در کابینه.

حفظ روحیه انقلابی یکی از اهداف نیروی هوایی ارتش است

حفظ روحیه انقلابی یکی از اهداف نیروی هوایی ارتش است
2020-09-28T16:06:09+03:30
فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: حفظ نشاط فرهنگی و علمی و روحیه سلحشوری و انقلابی، یکی از اهداف نیروی هوایی ارتش است.

سرلشکر موسوی ارتحال آیت‌الله سید محمد حسین سجادی را تسلیت گفت

سرلشکر موسوی ارتحال آیت‌الله سید محمد حسین سجادی را تسلیت گفت
2020-09-28T15:52:50+03:30
فرمانده کل ارتش با صدور پیامی ارتحال عالم ربانی آیت الله سید محمد حسین میرسجادی را تسلیت گفت.

مرزبانان زندگی توأم با آرامش را برای مرزنشینان فراهم کرده‌اند

مرزبانان زندگی توأم با آرامش را برای مرزنشینان فراهم کرده‌اند
2020-09-28T15:52:50+03:30
فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: مرزبانان در ایفای وظایف دفاعی خود خوش درخشیدند و زمینه زندگی توأم با آرامش را برای مرزنشینان در مرزها فراهم کرده‌اند.

وقف کتاب در دانشگاه امام حسین (ع) الگویی برای مراکز علمی کشور است

وقف کتاب در دانشگاه امام حسین (ع) الگویی برای مراکز علمی کشور است
2020-09-28T15:52:49+03:30
جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران گفت: وقف کتاب در دانشگاه امام حسین (ع) الگویی برای دیگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور خواهد بود.

شکیبایی: نباید سنگر را رها کنیم

شکیبایی: نباید سنگر را رها کنیم
2020-09-28T15:42:22+03:30
قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین، واکنش به سلسله پیشرفت های جبهه مقاومت در یک دهه اخیر است و نباید از...

افتخارات ماندگار ارتش مرهون ایثار پیشکسوتان است

افتخارات ماندگار ارتش مرهون ایثار پیشکسوتان است
2020-09-28T15:39:29+03:30
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: نسل جوان ارتش با بهره‌گیری از تجربیات گرانقدر پیشکسوتان در میادین بین‌المللی پیشتاز و مدال‌آور هستند.

نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد

نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد
2020-09-28T15:26:09+03:30
معاون اول رئیس جمهور بر تمرکز جدی نظام بانکی بر رونق بخش مسکن تاکید کرد و گفت: فعال شدن بخش مسکن می‌تواند در میزان سرمایه گذاری و جهش تولید اثرات مثبت به همر...

زندگی آتش‌نشانان وقف خدمت صادقانه به مردم است

زندگی آتش‌نشانان وقف خدمت صادقانه به مردم است
2020-09-28T15:26:08+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک روز آتش‌نشان، نوشت: زندگی آتش‌نشانان وقف خدمت صادقانه به مردم است.