میرنیوز

«امیرعباس هویدا» که بود؟ / آیا او فقط یک پیکان داشت؟/ تورم در دوران هویدا چگونه بود؟

 «امیرعباس هویدا» که بود؟ / آیا او فقط یک پیکان داشت؟/ تورم در دوران هویدا چگونه بود؟ 2020-09-14T16:19:01+04:30

گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم- امیرعباس هویدا یکی از رجال عصر پهلوی است که در مقایسه با دیگر شخصیت‌های هم تراز خود در دربار پهلوی سرنوشت متفاوتی پیدا کرد. زمانی که اعضای خاندان پهلوی و سران بلند پایه رژیم هرکدام به گوشه‌ای از دنیا فرار کردند، هویدا عالی ترین مقامی بود که در کشور ماند. البته این ماندن نه از سر اختیار بلکه از سر اجبار بود.

محمدرضاشاه در ماه‌های پایانی سلطنتش و بعد از کشتار 17 شهریور، درصدد برامد تا برای ظاهرسازی و نشان دادن اصلاحات در کشور برخی سران حکومت که نفرت عمومی از ‌آنها وجود داشت، دستگیر و زندانی کند. ازجمله آنها که بعد از سالها خوش‌خدمتی و سیزده سال نخست‌وزیری(طولانی ترین دوره نخست‌وزیری در تاریخ ایران) قرعه زندان به نامش خورد هویدا بود.

وی بهمراه نعمت‌الله نصیری دستگیر شد و بعد از پیروزی انقلاب جزو مقاماتی بودند که دادگاهی و اعدام شدند. حال بعد از گذشت 40 سال از پایان عمر هویدا، برخی از طریق برجسته کردن دوران نخست‌وزیری وی و اینکه مایملک خاصی نداشته درصدد تطهیر دوران پهلوی هستند. اگرچه هویدا خود در زمان شاه بازداشت و زندانی شد و همین نشانه نفرت عمومی از وی است اما با سرپوش گذاشتن بر اتفاقات رخ داده در دوران وی، تلاش می‌کنند هویدا را یک سیاستمدارِ خوبِ تربیت‌شده‌ی دوران پهلوی جلوه دهند.

سید امیر مکی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در یادداشتی که برای خبرگزاری تسنیم، ارسال کرده است به دو مسئله در رابطه با شخصیت هویدا پاسخ داده است. اول اینکه آیا واقعا اجناس در دوره سیزده ساله صدارت او گران نشده بود و دیگری اینکه هویدا تمام دارایی اش یک پیکان بوده است!

متن زیر مشروح یادداشت آقای مکی است که در ادامه می‌خوانید:

امیر عباس (ممدوح) هویدا پس از کشته شدن حسنعلی منصور از بهمن سال 1343 تا مرداد 1356 بعنوان نخست وزیر چاکرمنش  محمدرضاشاه، طولانی ترین دوره نخست وزیری تاریخ ایران را به خود اختصاص داد.

در سالهای اخیر گفتارها و نظراتی در خصوص نگاه اقتصادی او به ساختار تورمی کشور ارائه می‌شود که درمقام تطهیر اوست. همچنین داستان‌هایی درباره ساده زیستی و حتی یکرنگی اجتماعی او بصورت کاملا حساب شده برپایه دیدگاه نفوذی اپوزیسیون مطرح می‌شود که مسلماً می‌بایست بنا به اسناد موجود که خود از درون ساختار امنیتی محافل اطلاعاتی آن روز بدست آمده است، به ان پرداخت و بتوان در راستای شفاف سازی تاریخ معاصر کشور گام‌های موثری برداشت.

هویدا، پدرش حبیب الله عین الملک و مادرش افسرالملوک نتیجه‌ی عزت الدوله، تنها خواهر تنی ناصرالدین شاه بود. حبیب‌الله عین الملک هم راه پدر را در پیش گرفت و به سلک بهائیان پیوست و از طرفداران عباس افندی شد. امیر عباس دو ساله بود که پدرش به عنوان سر کنسول ایران در دمشق منصوب و خانوادگی به آنجا رفتند.

در اسناد ساواک در خصوص جلسه منزل دکتر محمود حسابی : ( به شماره 1669/322 – تاریخ 19/11/43) درباره بهایی بودن هویدا می‌خوانیم:

" ...در این جلسه دکتر محمود حسابی ضمن انتقاد از عباس هویدا (نخست‌وزیر) اظهار می‌داشت هویدا پسر عین الملک از مبلغین بهائی است و خود او نیز بهائی می‌باشد و اضافه گردید بدین ترتیب در وضع موجود اوضاع به نفع بهائی‌ها تغییر کرده است... ."

اما پس از طی چند سالی از نخست وزیری او، در مجموع همه متوجه نزدیکی هویدا به شاه شدند و اطاعت و تسلیم بی‌چون‌وچرای وی نسبت به شخص اول مملکت منتج به تثبیت صدارت او تا سال 1356 گردید تا بر اساس نگاه پروژه محوری تعریف شده از طرف لژ فراماسونری وابسته به آنسوی مرزها مسئولیت محوله را تمام و کمال به پایان برساند که تا حد زیادی نیز توفیق یافت و عرصه اجرائی کشور را در حوزه بسیار گسترده ای بدست ایادی لژهای فراماسونری و احزاب فرمایشی وابسته واگذار کرد. 

در دوران نخست‌وزیری هویدا اتفاقات زیاد و مختلفی به اشکال خاص در زمینه های اقتصادی، سیاست خارجی و داخلی و حتی رویداد های نظامی به وقوع پیوست آنچنانکه که بازتاب گروهی و رسانه ای داخلی و خارجی را در پی داشت .

گزیده‌ای از موارد مطروحه که شامل:

- توسعه روابط سیاسی ایران با شوروی و به خصوص بلوک شرق

- جدائی استان چهاردهم ایران یعنی بحرین با ظرافت و زیرکی خاص.

- افزایش خرید تجهیزات و تسلیحات نظامی ایران از شرق و غرب.

پروفسور حسابی معتقد بود هویدا پسر عین الملک از مبلغین بهائی است و خودش نیز بهایی است

در کنار مسائل فوق‌الذکر، با تزریق دلارهای حاصل از فروش نفت و سرعت بخشیدن به واردات کالاهای مختلف در داخل کشور، پیامد افزایش تورم کالاهای مصرفی جاری و نیز سرمایه‌ای را در کشور ایجاد کرد که خود باعث هجوم و افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها شد و خود شروعی بر تورم انتظاری جامعه به خصوص در شهرهای بزرگ مثل پایتخت را نمایان ساخت که در ادامه آن رشد حداکثری هزینه‌ کالاها، خدمات و قیمت مسکن را در پی داشت. این تصمیمات علاوه بر مخالفتهای درون حکومتی، بازتاب خارجی گسترده‌ای را نیز در پی داشت که در خود مجلس شورای ملی، برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این مسائل واکنش های تندی از خود نشان دادند.

اسدالله علم در کتاب خاطرات خود درباره گرانی روبه رشد حاصل از مدیریت هویدا می‌گوید: «در تابستان 1352، بسیاری از انواع مواد غذایی کم‌یاب شده و اگر هم یافت می‌شد با قیمتی چند ده برابری به فروش می‌رسید. در ماه‌های نخست سال 53 نان هم پیدا نمی‌شد و هویدا همواره اعلام می‌کرد که ما در «عصر طلایی» به‌سر می‌بریم».

او همچنین در خاطرات 23 فروردین 1353 خود می‌نویسد: «[به شاه] عرض کردم متأسفانه در داخله به واسطه غفلت متصدیان نه گوشت در دسترس مردم است نه شکر، نه گوشت مرغ و مردم خیلی ناراضی هستند و این صحیح نیست. آخر چرا این پیش‌بینی‌ها را نمی‌کنند؟ همه چیز هم گران شده. تعجب است که شاهنشاه تمام گوش کردند ولی همان‌طور که چشمشان را روی هم گذاشته بودند اصلاً باز نکردند و یک کلمه جواب ندادند. من که شاهنشاه را می‌شناسم، می‌دانم که این به معنی این است که حرف تو را می‌شنوم ولی نمی‌خواهم جواب بدهم.»

براساس آمار بانک مرکزی، در سال 53 اجاره‌بهای مسکن در تهران 200 درصد افزایش یافت و مواد غذایی با گرانی 30 درصدی همراه شدند.

گرانی در این دوران به حدی بحرانی بود که در نطق افتتاحیه مجلس بیست و چهارم بحث افزایش قیمت‌ها و مبارزه با گرانفروشی یکی از مسائل روز و محوری آن زمان بود.

اسدالله علم در یادداشت‌هایش از گرانی هفتاد درصدی قیمت‌ها در سال 47، 4 سال بعد از نخست‌وزیری هویدا می‌گوید

علم در روزنوشت 17 اسفند ماه 1347 نیز می‌نویسد: شرفیابی شاه را در جریان تحولات اخیر قرار دادم و چند نکته را مطرح ساختم که او را ناراحت ساخت. گفتم دو برابر شدن آب‌بها مملکت را آشفته کرده است. آسفالت خیابان‌ها در حال از هم پاشیدگی است، فساد کارمندان گمرک رو به گسترش است و اعتبارات بانکی محدود شده و شرکت‌های زیادی رو به ورشکستگی می‌روند. دست آخر درباره بحران مالی دانشگاه‌ها به او هشدار دادم . شاه ناگهان از جا در رفت و مرا مورد حمله قرار داد و گفت: وقتی پولی به دستمان نمی‌رسد چه می‌توانیم بکنیم؟ پاسخ دادم هر بار که توجه اعلیحضرت را به کمبود پول جلب کرده‌ام. پاسخ این بوده که این طور نیست. دولت به اندازه کافی پول در اختیار دارد و گزارش‌های من نادرست است. اما همین دیروز بود که اعلیحضرت درباره ولخرجی‌های شرکت نفت در زمینه پتروشیمی صحبت کردند.

چند روز بعد اسدالله علم در 27 اسفند همین سال تذکر خود را تجدید می‌کند و در شرح این تذکر در روزنوشت خود می‌نویسد: «شرفیابی ...یک بار دیگر موضوع افزایش آب‌بها را مطرح کردم، شاه گفت: تا کی مردم می‌توانند از چیزهای مجانی استفاده کنند؟ پیشرفت، پول می‌خواهد. پاسخ دادم افزایش هفتاد درصدی قیمت‌ها پیشرفت نیست، بلکه فقط بی‌عدالتی است...گاهی بی‌اعتنایی او مرا آزار می‌دهد و ناچار می‌شوم روز بعد مطلب را مجددا مطرح کنم. تا کی می‌توانیم به مردم و نیازهایشان بی‌توجهی کنیم؟"

گزارشی از مطبوعات دوره پهلوی که از 36 برابر شدن قیمت مسکن در بخشی از سلطنت پدر و پسر خبر داده بودند!

کیهان در شماره 23 فروردین 1340 می‌نویسد: اخیرا برای تثبیت اوضاع اقتصادی کشور برنامه‌هایی طرح شده است و دولت امیدوار است با اجرای این طرح‌ها بتواند قیمت‌ها را در یک سطح قرار دهد و از نوسان شدید قیمت‌ها جلوگیری کند. در اجرای این امر تطبیق عرضه و تقاضا یک اصل مهم به شمار می‌رود، عدم انطباق عرضه و تقاضا به خصوص در مورد مسکن بیش از سایر امور به چشم می‌خورد. به علت تقاضای بیش از عرضه کرایه مسکن در همه کشور به خصوص در تهران به وضع بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و هزینه مسکن که طبق آمار بانک ملی در 1315 مساوی 100 بود به 3600 در سال 36 رسید. هیچ یک دیگر از اقلام هزینه زندگی در طول این مدت به این سرعت افزایش نیافت.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: شک نیست که در این مدت 21 سال درآمد افراد 36 برابر نشده است و ناچار هزینه مسکن برای عموم به صورت یک خرج توانفرسا درآمده است. امروز در تهران نزدیک 60 هزار خانه خالی وجود دارد که بدون مشتری مانده است با این همه کمی درآمد و گرانی کرایه‌ها مانع از این است که کسانی که از لحاظ مسکن در مضیقه هستند بتوانند در این ساختمان‌ها سکنی گزینند.

«اردشیر زاهدی» وزیر امور خارجه کابینه هویدا در ابهام‌زدایی از چرایی طولانی شدن مدت نخست وزیری امیر عباس هویدا می‌گوید: «در این دوران، اقتصاد کشور بسیار آشفته بود و نمی‌توان دلیلی برای ماندگاری این دولت پیدا کرد، مگر روابط خاص وی با شخص شاه. هویداهرگز و در هیچ موردی به شاه و خانوادهسلطنتی، «نه» نمی‌گفت و هر آنچه که آن‌ها برای جلب رضایت کشورهای حامی سلطنت می‌خواستند فراهم می‌کرد. از انواع وام‌ها و بخشش‌های مالی به کشورهای مختلف گرفته تا فسادهای مالی درباریان، بدون توجه به تورم و گرانی جاری در کشور.

اما یکی از نکات مهم این بحث در خصوص عوام فریبی و تواضع ظاهری وی در اجتماع و نگاه عامه مردم به هوایدا بوده که ارائه سند شماره 33582/20 ه 5 مورخ 9/11/1346  خالی از لطف نمی‌باشد: " ساعت 10 روز 7/11/46 راننده آقای نخست وزیر بنام فروتن در مجلس سنا به طور خصوصی اظهار داشت من از تظاهر و عوام فریبی آقای نخست وزیر خسته شده‌ام ، نامبرده دودستگاه کادیلاک دارد آنها را در اداره گذاشته و از اتومبیل پیکان استفاده می‌نماید و آن هم به این نحو که خودش پشت فرمان می‌نشیند و راننده باید با یک دستگاه پیکان دیگر دنبالش حرکت کند..."

معروف است که هویدا در دادگاه انقلاب درباره عملکرد خود به قاضی میگوید: «در دوران صدارت من، قیمت خودکار بیک ثابت بود و همیشه 5 ریال بوده و هست" که اتفاقا بنا به روایتی نیز از او پرسیدند که چطور چنین حرفی می‌زنی.. تو تورم را از 0.3 درصد در عرض سیزده سال به 25 درصد رساندی. قیمت غذا و مسکن 25 برابر شده.

هویدا می‌گوید: دقت کنید: من غذا و ملک را نگفتم. من خودکار را گفتم. چون کسی درس نمی‌خواند، کسی خودکار نمی‌خرید. ما با یک خودکار و موز دادن در مدرسه، کاری می‌کردیم که هیچکس نپرسد روزی 6 میلیون بشکه نفت کجا می‌رود؟.

 با استناد به گزارشهای درون حکومتی منجمله اداره کل سوم (ساواک) جهت فساد مالی  هویدا را می‌خوانیم:

شماره 63519/ه 22 – 14/7/56

"بطوریکه در نخست‌وزیری شنیده می‌شود آقای هویدا چند ساعت قبل از تغییر سمت و استعفا از سمت خود چکی به مبلغ 100 میلیون تومان با امضاء خود در وجه دفتر مخصوص علیاحضرت شهبانو صادر نموده است و چک از قرار معلوم توسط آقای کاشفی وصول شده و معلوم نیست که آیا واقعا مبلغ مذکور به حساب مزبور واریز شده یا خیر؟

آقای کاشفی رازدار و محرم آقای هویدا و مدت 15 سال مسئول مالی نخست وزیر بوده و امکانا در این فعل و انفعالات مالی وارد است و هم اکنون  در وزارت دربار نیز کارهای مالی آقای هویدا به وسیله وی انجام می پذیرد، علیهذا بعید نیست که مبلغ مذکور را برای مصارف و مخارج خود برداشت نموده باشد."

گزارش دیگری حاکی از مشارکت تجاری با حلقه نزدیک دوستان هویدا خواندنی است.

به: ریاست ساواک شمال شرق

از: ساواک تهران 20 ه 22             تاریخ : 5/6/53         شماره : 68866/ه 22

" برابر اطلاع در زمستان سال گذشته آقای هویدا نخست وزیر با مشارکت مهندس اصفیا قطعه زمینی به مساحت 20 هزار متر مربع در منطقه لواسان از شخصی به نام حاجی علی اکبر لواسانی و سید کمال میری لواسانی عضو انجمن شهرستان شمیرانات از لواسان کوچک و بزرگ از قرار متری 600 ریال خریداری نموده‌اند که برابر تحقیقات معموله خرید و فروش زمین مورد بحث در دفترخانه شماره 17 تهران واقع در خیابان شمیران باغ صبا .......  صورت گرفته است.............."   رئیس ساواک تهران ، پرنیان فر"

گزارش دیگری جهت عضویت امیر عباس هویدا در لژفراماسونری - لژ فروغی به شرح زیر در دست است:

طبقه بندی حفاظتی – گزارش خبر

موضوع : فراماسونری (لژ فروغی)

"اعضای لژ فروغی که جلسات خود را در محل انجمن رازی تشکیل می‌دهند عبارتند از : 1- دکتر سید حسن امامی ، 2- مصطفی تجدد ، 3- اسدالله صوفی ، 4- دکتر رضا فلاح ، 5- محمود قوام صدری ، 6- دکتر ایرج وحیدی ، 7- جواد منصور ، 8- دکتر فرهنگ مهر ، 9- دکتر سعید مالک ، 10- دکتر ناصر یگانه ، 11- علی مرندی ، 12- تیمسار عبدالله زندی ، 13- رشید حائری ، 14- عباسعلی {عباسقلی} شایگان ، 15- عبدالله سعیدی ، 16- هوشنگ قربانی ، 170- علی اصغر سلسبیلی ، 18- دکتر جوتد صدر ، 19- منوچهر صانعی ، 20- علی اکبر صادق ، 21- چنگیز کفائی

نظریه شنبه: آقای امیر عباس هویدا نخست وزیر عضو لژ فوق می‌باشد ولی از موقعی که به سمت نخست وزیری منصوب شده است در جلسات لژ که در این ساختمان تشکیل گردیده شرکت نکرده است. وی در پاسخ یکی از دوستان خود که چرا در جلسات لژ شرکت نمی‌کنید گفته است همراهان من متوجه خواهند شد که من کجا رفته‌ام و این کار صلاح نیست."

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

سیلی قانون‌گذار بر چهره قانون

سیلی قانون‌گذار بر چهره قانون
2021-01-23T23:46:26+03:30
ماجرای سیلی یک نماینده مجلس به صورت یک سرباز وظیفه راهنمایی و رانندگی در ساعات گذشته به یکی از داغ‌ترین موضوعات فضای مجازی بدل شده است. موضوعی که در صورت اثب...

به‌بهانه حواشی پیرامون برنامه اخیر زاویه/ فرصت گفت‌وگو و چالش‌های رادیکالیسم و محافظه‌کاری

 به‌بهانه حواشی پیرامون برنامه اخیر زاویه/ فرصت گفت‌وگو و چالش‌های رادیکالیسم و محافظه‌کاری
2021-01-23T22:43:17+03:30
برخی بخش‌های غیراصولی سخنان آقای جهان‌بزرگی در یک برنامه‌ تلویزیونی بهانه‌ای را برای دولتی‌ها به‌وجود آورد تا مظلوم‌نمایی کنند، ناکارآمدی خود را پوشش دهند و...

معنای جواب شدیداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به فاصله‌گذاری سیاسی

 معنای جواب شدیداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به فاصله‌گذاری سیاسی
2021-01-23T22:03:20+03:30
با نزدیک‌شدن به موعد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اصلاح‌طلبان در تلاشند با نفی نسبتشان با روحانی به‌نوعی از پاسخگویی درقبال حمایت از دولت شانه خالی کنند.

دولتمردان نمی‌خواهند از ثروتمندان مالیات بگیرند چون خودشان باید بپردازند

 دولتمردان نمی‌خواهند از ثروتمندان مالیات بگیرند چون خودشان باید بپردازند
2021-01-23T21:49:58+03:30
طبق گزارش دیوان محاسبات، کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه‌ها و خودروهای گرانقیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود ۶ درصد و صفر درصد بوده‌اند!

به بهانه حواشی پیرامون برنامه اخیر زاویه/ فرصت گفت‌وگو و چالش‌های رادیکالیسم و محافظه‌کاری

 به بهانه حواشی پیرامون برنامه اخیر زاویه/ فرصت گفت‌وگو و چالش‌های رادیکالیسم و محافظه‌کاری
2021-01-23T21:49:58+03:30
برخی بخش‌های غیراصولی سخنان آقای جهان‌بزرگی در یک برنامه‌ تلویزیونی بهانه‌ای را برای دولتی‌ها به وجود آورد تا مظلوم‌نمایی کنند، ناکارآمدی خود را پوشش دهند و...

معنای جواب شدیداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به سیاست فاصله‌گذاری

 معنای جواب شدیداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به سیاست فاصله‌گذاری
2021-01-23T20:56:35+03:30
با نزدیک‌شدن به موعد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اصلاح‌طلبان در تلاشند با نفی نسبتشان با روحانی به‌نوعی از پاسخگویی درقبال حمایت از دولت شانه خالی کنند.

انتصاب نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان اروپا

 انتصاب نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان اروپا
2021-01-23T20:56:35+03:30
رهبر انقلاب ، حجت الاسلام واعظی را به عنوان نماینده خود در امور دانشجویان اروپا منصوب کردند.

تعارض منافع مسئولان چگونه قانون مالیات بر دارایی‌های لوکس را ناکام می‌گذارد؟

 تعارض منافع مسئولان چگونه قانون مالیات بر دارایی‌های لوکس را ناکام می‌گذارد؟
2021-01-23T20:56:34+03:30
طبق گزارش دیوان محاسبات، کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه‌ها و خودروهای گرانقیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود ۶ درصد و صفر درصد بوده‌اند!

معنای جواب شداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به سیاست فاصله‌گذاری

 معنای جواب شداللحن رئیس‌دفتر روحانی به اصلاح‌طلبان چیست؟/ پاسخ تحقیرآمیز به سیاست فاصله‌گذاری
2021-01-23T20:43:17+03:30
با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اصلاح طلبان در تلاشند تا با نفی نسبتشان با روحانی به نوعی از پاسخگویی درقبال حمایت از دولت شانه خالی کنند.

جهانگیری: بیماری های اقتصاد کشور ساختاری است

 جهانگیری: بیماری های اقتصاد کشور ساختاری است
2021-01-23T20:29:56+03:30
معاون اول رییس جمهور گفت: حتی با انتقال مدیریت به بخش خصوصی هم بهره وری افزایش نیافته است.

واکنش قالیباف به خبر سیلی خوردن یک سرباز از نماینده مجلس

 واکنش قالیباف به خبر سیلی خوردن یک سرباز از نماینده مجلس
2021-01-23T20:29:56+03:30
قالیباف رئیس مجلس در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس سیلی به صورت یک سرباز راهنمایی و رانندگی زده است، نوشت: درصورت احراز تخلف، هیئ...

قانون مالیات بر دارایی‌های لوکس قربانی تعارض منافع مسئولین

 قانون مالیات بر دارایی‌های لوکس قربانی تعارض منافع مسئولین
2021-01-23T20:29:56+03:30
طبق گزارش دیوان محاسبات، کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه‌ها و خودروهای گرانقیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود ۶ درصد و صفر درصد بوده‌اند!

قالیباف: مجلس اولین مدافع عمل‌کنندگان به قانون است

قالیباف: مجلس اولین مدافع عمل‌کنندگان به قانون است
2021-01-23T19:29:55+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: در برابر قانون همه مساوی هستند. مجلس به کسانی که به وظیفۀ قانونی خود عمل می‌کنند افتخار می‌کند و ‎اولین مدافع حقوق آنهاست.

بهره وری از اصلی‌ترین موضوعات اقتصاد ایران است

بهره وری از اصلی‌ترین موضوعات اقتصاد ایران است
2021-01-23T19:29:54+03:30
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بهره وری از اصلی‌ترین موضوعات اقتصاد ایران است، گفت: باید با پرهیز از کلی گویی، راهکارهای مؤثری برای افزایش بهره وری ارائ...

مجلس اولین مدافع عمل‌کنندگان به قانون است

مجلس اولین مدافع عمل‌کنندگان به قانون است
2021-01-23T19:03:11+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: در برابر قانون همه مساوی هستند. مجلس به کسانی که به وظیفۀ قانونی خود عمل می‌کنند افتخار می‌کند و ‎اولین مدافع حقوق آنهاست.

حادثۀ درگیری نماینده مجلس با مأمور راهور در مجلس در حال بررسی است

حادثۀ درگیری نماینده مجلس با مأمور راهور در مجلس در حال بررسی است
2021-01-23T18:23:12+03:30
رئیس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، به تشریح نحوه رسیدگی به موضوع برخورد فیزیکی یکی از نمایندگان مجلس با مأمور راهنمایی و رانندگی پرداخت.

قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان

قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان
2021-01-23T16:39:48+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: مجلس نرخ ارز و سقف فروش نفت را تعیین نمی‌کند بلکه می‌خواهد مانع از تصمیم‌گیری‌های تورم‌زای دولت شو...

دانش جعفری: باید حیطه هزینه کرد دولت در بودجه مشخص شود

 دانش جعفری: باید حیطه هزینه کرد دولت در بودجه مشخص شود
2021-01-23T16:43:17+03:30
در میزگرد بررسی بودجه ۱۴۰۰ در دانشگاه علامه بر شفافیت بودجه تاکید و اشکالات ساختار بودجه بررسی شد.

اقدام فایزر برای سرپوش گذاشتن بر تحریم دارویی ایران بود

 اقدام فایزر برای سرپوش گذاشتن بر تحریم دارویی ایران بود
2021-01-23T16:43:17+03:30
رئیس دانشگاه بقیه الله با بیان اینکه اروپایی‌ها اجازه واردات دارو به ما نمی‌دهند، گفت: اقدام شرکت فایزر برای سرپوش گذاشتن بر تحریم دارویی ایران بود.

پیام تبریک سرلشکر باقری به رهبر انقلاب

 پیام تبریک سرلشکر باقری به رهبر انقلاب
2021-01-23T16:43:16+03:30
رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پیامی برگزاری موفق رزمایش‌های ارتش و سپاه را به رهبر انقلاب تبریک گفت.

میزان یارانه‌های پنهان در بودجه چه میزان است

 میزان یارانه‌های پنهان در بودجه چه میزان است
2021-01-23T16:43:15+03:30
مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس، گفت: به اذعان مسئولان دولتی و سازمان برنامه و بودجه بخش حمایتی در قالب یارانه‌های پنهان رقمی بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان را به ...

ابلاغ اساسنامه نمونه صندوق‌های پژوهش و فناوری

 ابلاغ اساسنامه نمونه صندوق‌های پژوهش و فناوری
2021-01-23T16:43:15+03:30
با امضای معاون اول رئیس جمهور، اساسنامه نمونه صندوق‌های پژوهش و فناوری ابلاغ شد.

ورود دیوان محاسبات به اجرای دقیق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 ورود دیوان محاسبات به اجرای دقیق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
2021-01-23T16:43:14+03:30
رئیس و معاونین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در دیوان محاسبات کشور با رئیس کل دیوان محاسبات دیدار کردند.

محمد هاشمی: اظهارات صادق خرازی فرار روبه‌جلو برای منافع جناحی است

 محمد هاشمی: اظهارات صادق خرازی فرار روبه‌جلو برای منافع جناحی است
2021-01-23T16:43:14+03:30
عضو سابق حزب کارگزاران در واکنش به ابراز پشیمانی صادق خرازی از حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی گفت: اگر برای یک شخص یا گروه سیاسی، منافع ملی اصل باشد، هیچگ...

رئیس اداره سرمایه انسانی ستادکل: موضوع سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور پیگیری می‌شود

 رئیس اداره سرمایه انسانی ستادکل: موضوع سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور پیگیری می‌شود
2021-01-23T16:43:14+03:30
امیر رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: ستادکل پیگیر همه مسائل سربازان را دنبال می‌کند  و این موضوع هم در دست پیگیری است.

لزوم توجه به نقش تحول ساز جوانان در ارتقای حوزه نفت

لزوم توجه به نقش تحول ساز جوانان در ارتقای حوزه نفت
2021-01-23T16:23:11+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به نقش تحول ساز جوانان در ارتقای صنعت نفت تاکید کرد.

تشریح رویکردهای تحولی مرکز پژوهش‌های مجلس/ ۱۴ سامانه راه اندازی می‌شود

تشریح رویکردهای تحولی مرکز پژوهش‌های مجلس/ ۱۴ سامانه راه اندازی می‌شود
2021-01-23T15:56:31+03:30
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از رویکردهای ۱۴گانه مرکز پژوهش‌ها بازنگری آیین‌نامه داخلی مرکز است،گفت: در نظر داریم ۱۴ سامانه راه‌ان...

نبوی: در تبدیل سیاست‌های کلی نظام به قانون مشکل داریم

نبوی: در تبدیل سیاست‌های کلی نظام به قانون مشکل داریم
2021-01-23T15:56:31+03:30
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه مشکل در تبدیل سیاست‌ها به قانون است، گفت: اگرسیاست‌های کلی را تبدیل به قانون کنیم، در چرخه کشور به جریان می‌افتند.

مشکل کشور تولید نیست، توزیع است/ در سیاست‌های کلی بازنگری کنیم

مشکل کشور تولید نیست، توزیع است/ در سیاست‌های کلی بازنگری کنیم
2021-01-23T15:43:11+03:30
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در سیاست‌ها باید بازنگری کنیم، بعضی از سیاست‌ها موضوعیتشان از بین رفته و بعضی‌ها غلط بودنشان ثابت شده است.

جنجال آقای نماینده در خط ویژه/ سیلی به گوش سرباز راهور و واکنش مردم

 جنجال آقای نماینده در خط ویژه/ سیلی به گوش سرباز راهور و واکنش مردم
2021-01-23T15:49:54+03:30
فیلم برخورد یک نماینده مجلس با پلیس راهور ناجا که از ورود خودروی وی به خط ویژه جلوگیری کرده بود حاشیه ساز شده است.