میرنیوز

نمایش واقعی تعبیر «منافع ملی» در اصلاح‌طلبان/ مدافعان «تحقیر ملی» چه کسانی هستند؟

نمایش واقعی تعبیر «منافع ملی» در اصلاح‌طلبان/ مدافعان «تحقیر ملی» چه کسانی هستند؟ 2020-09-14T10:12:25+04:30

خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ در هفته‌ای که گذشت، انتشار تصویری از گفتگوی رئیس جمهور صربستان و ایالات متحده در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت. این تصویر که روایتگر صحنه‌ای از مذاکرات بالاترین مقام دو کشور بود از نظر ظاهر و فرم مواجهه فیزیکی کاملاً خلاف مناسبات دیپلماتیک و برای رئیس جمهور یک کشور مستقل اروپایی به غایت تحقیرآمیز بود. در حالی که ترامپ پشت میز شخصی خود در اتاق بیضی کاخ سفید نشسته بود، الکساندر ووچیچ به فاصله چند متر روی یک صندلی و به شکلی تحقیر آمیز در برابر او قرار داشت، گویی یک مدیر مدرسه در حال تنبیه و یا وعظ دانش آموزی خطاکار است و یا آنطور که در فضای عمومی دهان به دهان چرخید، انگار قاضی یا بازپرس در حال بازجویی متهمی است. این صحنه پس از انتشار به سرعت و به فاصله چند ساعت در سراسر جهان دست به دست شد و دستمایه طنز کاربران شبکه‌های مجازی و حتی چهره‌های سیاسی از جمله سخنگوی وزارت خارجه روسیه قرار گرفت. او با انتشار این تصویر در صفحه فیسبوک خود آن را به سخره گرفت. با این حال، طی یکی دور روز گذشته واکنش متفاوت یک نشریه اصلاح طلب به این واقعه دریچه تازه ای را به روی صاحب نظران، تحلیل گران و اهل سیاست گشود.

در شماره اخیر هفته نامه صدا مطلبی درباره این عکس منتشر شده که پرداختن به آن به منظور تحلیل فهم یک جریان سیاسی از مسائل بین المللی بسیار مفید است. محمد جواد روح، سردبیر این هفته نامه و عضو حزب اتحاد ملت_بزرگترین و شاخص ترین حزب اصلاح طلب_ در یادداشتی به تحلیل این عکس پرداخته و ضمن ارائه یک تحلیل درباره این نوع مواجهه و برداشت‌های ناظر به آن، مفهوم شناسی محیرالعقولی از دیپلماسی، منافع ملی، وطن دوستی و عقلانیت سیاسی ابراز داشته که تدقیق و تأمل در آن پرده از چهره اصلاح طلبان برداشته و نسبت واقعی آنها با منافع مردم و کشور را نشان می‌دهد.

نمایش واقعی تعبیر «منافع ملی» در اصلاح‌طلبان/ مدافعان «تحقیر ملی» چه کسانی هستند؟

منافع ملی علیه آزادی، اقتدار و وطن دوستی

شاه بیت یادداشت سردبیر صدا آنجا است که نوشته «فرض کنیم سیاستمدار صرب همچون متهمی در اتاق بازجویی و حتی یک برده در مقابل همتای آمریکایی خود نشسته است؛ اگر منافع صربستان چنین اقتضایی کند باید اقدام رئیس جمهور صربستان را تمسخر کرد یا باید آن را عقلانیتی سیاسی خواند؟» بعید است که ووچیچ به اقتضای منفعت تن به این ماجرا داده باشد و واکنش‌ها و زبان بدن او نیز کاملاً نشان می‌دهد که تحت فشار خود را در این شرایط قرار داده است. بر فرض محال هم اگر چنین باشد، این چه منفعتی است که اقتدار و استقلال یک ملت را در مقابل چشم میلیاردها انسان به سخره گرفته و آنها را تحقیر می‌کند؟

به عبارت دیگر منطق این ادعای سردبیر صدا این است که اگر منافع ملی اقتضا کند باید برده دیگران هم بشویم! این حرف اگر چه ظاهری آراسته دارد و به نظر خیلی وطن دوستانه است، اما با کمی تأمل معلوم می‌شود که فهم نویسنده از منافع ملی به کلی اشتباه است. در مرام سردبیر صدا و همفکران او «منافع ملی» مفهومی کاملاً تحقیر شده و لگامی بر توسعه و پیشرفت کشور است که به هیچ عنوان بر آزادی، استقلال، عزت و اقتدار مردم دلالت نمی‌کند.

طبق این بیان حتی منافع ملی به یک معنا با عزت و اقتدار و آزادی مغایر نیز هست و بدیهی است که در وقت مقتضی همه اینها باید زیر پای منافع ملی ذبح شوند. در واقع منافع ملی مورد نظر سردبیر صدا و همفکران او آنچنان حقیر است که اگر همین فردا آمریکا یا یکی از زورتوزان عالم بخشی از خاک ما را طلب کنند باید تقدیم کنیم تا جامعه بین الملل از ما ناراحت و دلگیر نشود و منافع ملی مطلوب اصلاح طلبان به خطر نیفتد. چنانکه در زمان پهلوی دوم همین منافع ملی اقتضا کرد و او بحرین را عروس کرد و به دامادش تحویل داد و یا در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ برای اینکه انگلیس، شوروی و آمریکا ناراحت نشوند و منافع ملی به خطر نیفتد پهلوی اول نگذاشت خون از دماغ حتی یک سرباز اجنبی بریزد، زود با رو بنه برداشت، تهران را تحویل داد و ایران را به مقصد جزیره موریس ترک کرد.

سردبیر صدا در حالی به منفعت ملی حاصل از این تحقیر پذیری اشاره می‌کند که در طول تاریخ هیچ نظام سیاسی نتوانسته از موضع ضعف در مقابل بیگانه برای مردمش کسب منفعت کند. در همین مورد اخیر چه کسی نمی‌داند که ترامپ صربستان و کوزوو را به واشنگتن کشانده تا از قبل آشتی آنها برای بقای خود بهره جسته و به منظور جلب آرای مردم برای خود دستاوردسازی کند؟ وانگهی، وقتی رئیس جمهور صربستان حتی از جزئیات توافقی که امضا کرده مطلع نیست چطور می‌توان مدعی شد که او ضامن منافع مردم کشورش شده است؟ به نظر می‌رسد که بحث از منافع ملی در رابطه با مواجهه تحقیر آمیز ترامپ با شخص اول صربستان منطقاً و مصداقا وجهی ندارد و ادعای محمدجواد روح بیشتر جنبه مطایبه دارد. با این حال معلوم شد که دولت متبوع سردبیر صدا هم با همین نگاه و منطق به مذاکره با غرب رفته که نتیجه اش برجامی شده که به گفته رئیس سابق بانک مرکزی دستاوردش تقریباً هیچ بوده است.

نمایش واقعی تعبیر «منافع ملی» در اصلاح‌طلبان/ مدافعان «تحقیر ملی» چه کسانی هستند؟

کدام «عقلانیت سیاسی»؟

از طرفی سردبیر صدا اقدام رئیس جمهور صربستان را «عقلانیت سیاسی» خوانده و معتقد است که به جای تمسخر باید بر اقدام او ارج نهیم. آنطور که پیداست عقل وسیله کسب خیر و نفع و دفع ضرر است؛ سعادت انسان تنها در گرو عقل تأمین می‌شود و این کارکرد عقل در عرصه سیاست که مهم‌ترین بعد زندگی اجتماعی انسان است نیز جاری است و کاربرد اصطلاح عقلانیت سیاسی در جهت دستیابی به چنین معیاری برای سیاست است. بر این اساس مواجهه رئیس جمهور صربستان با ترامپ تنها در صورتی مصداق عقلانیت سیاسی است که یا خیر و نفعی برای کشورش داشته باشد و یا ضرری را از صربستان دفع کند.

ترامپ به بهانه میانجیگری میان کوزوو و صربستان که سالهاست با یکدیگر اختلاف دارند، آنها را به واشنگتن کشاند تا روابط اقتصادی آنها را عادی سازی کند. صربستان تا پیش از این مدعی بود کوزوو یک منطقه وابسته به صربستان و جزو خاک آن است، اما توافق اخیر در واقع نشست به رسمیت شناختن کوزوو از سوی صربستان بود، بنابراین نه تنها چیزی عاید مردم این کشور نشد بلکه آنها یک منطقه مهم اقتصادی و جغرافیایی را رسماً از دست دادند؛ چیزی شبیه ماجرای بحرین و دختر ایران و ماجراهای بعدش در زمان پهلوی اول.

علاوه بر این با اتفاقی که در این نشست رخ داد شخصیت صربستان شکست و استقلال این کشور به کلی زیر سوال رفت و احتمالاً بعد از این نام و عنوان کشور صربستان بر همین تصویر دلالت خواهد کرد. بنابراین درهم شکستن اقتدار و آبروی مردم و کشور صربستان دومین ضرری است که ووچیچ در دیدار با ترامپ بر کشورش تحمیل کرد که احتمالاً جبران خصارات آن سخت‌تر از مورد اول خواهد بود.

در کنار این دو مورد، طبق توافقی که رئیس جمهور صربستان در نشست مشترک با ترامپ برگزار کرد، مقرر شد که سفارت این کشور در تلاویو در ماه نوامبر به بیت المقدس منتقل شود و ظاهراً همین موضوع بود که ووچیچ را غافلگیر کرد. این نیز شکست دیگری برای صربستان است، چه پیشگامی صربستان در یک اقدام صهیونیستی اثری عمیقاً منفی بر افکار عمومی گذاشته و وجهه بین المللی کشور صربستان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

بر این اساس، سفر رئیس جمهور صربستان به آمریکا و انفعال او در برابر ترامپ دست کم سه شکست را بر این کشور تحمیل کرده و این دقیقاً خلاف عقلانیت سیاسی است؛ یعنی اگر عقلانیت سیاسی مبتنی بر کسب خیر و دفع ضرر است، اقدام الکساندر ووچیچ مصداق کسب ضرر و بی عقلی سیاسی است.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که برخلاف تصور سردبیر صدا و همفکران او اقدام الکساندر ووچیچ نه یک اقدام منطقی مبتنی بر شجاعت اخلاقی که از قضا اقدامی بزدلانه و خلاف استقلال و آزادی یک ملت است. عکس ادعای هفته نامه صدا، این هراس از آمریکا است که مانع توسعه اقتصادی شده و ترمز حرکت رو به جلو را می‌کشد، چنانکه در دوره رژیم پهلوی این چنین بوده و امروز هم کشورهایی که سیاست بندگی و بردگی در برابر آمریکا را در پیش گرفته‌اند، اختیار تعیین محل سفارت خانه‌های خود را ندارند، چه رسد که بخواهند تکنولوژی و صنعت مستقل داشته باشند.

به نظر می‌رسد که سردبیر صدا ماجرای اخیر میان ترامپ و رئیس جمهور صربستان را مستمسکی قرار داده تا بار دیگر بحث مذاکره با آمریکا را پیش بکشد، اما متأسفانه او در انتخاب سوژه و بهانه کج سلیقگی کرده و بافته‌هایش را بر بنیادی سست بنا نهاده است. هر چه جلوتر می‌رویم استدلال اصلاح طلبان در باب ضرورت مذاکره سست‌تر می‌شود و از قضا حوادثی رقم می‌خورد که تئوری‌های آنها برای اعمال فشار بر حاکمیت جهت مذاکره مستقیم با آمریکا را بر هم می‌زند. چنان که در باب نسبت همین ماجرای اخیر با آنچه که اصلاح طلبان ضرورت مذاکره با آمریکا می‌خوانند می‌توان گفت که «آفتاب آمد دلیل آفتاب.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

همه در کنار هم با محاصره اقتصادی آمریکا می جنگیم

همه در کنار هم با محاصره اقتصادی آمریکا می جنگیم
2020-09-21T17:39:03+03:30
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نخستین روز از هفته دفاع مقدس با حضور در منزل شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی با خانواده ایشان دیدار و گفتگو کرد.

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم/تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم/تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک
2020-09-21T17:29:00+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که برای برخی خانوارها کالاهای اساسی هم دست نیافتنی شده است بر حفظ و افزایش قدرت خرید کالاهای ضروری و سبد غذایی توسط م...

ظریف فردا به استانبول سفر می کند

ظریف فردا به استانبول سفر می کند
2020-09-21T17:25:43+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان فردا برای شرکت در نشست سه جانبه با همتایان خود از قطر و ترکیه به استانبول سفر می کند.

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم / تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم / تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک
2020-09-21T17:15:39+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که برای برخی خانوارها کالاهای اساسی هم دست نیافتنی شده است بر حفظ و افزایش قدرت خرید کالاهای ضروری و سبد غذایی توسط م...

ولایتی: فرهنگ ایثار، زمینه‌ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی است 

ولایتی: فرهنگ ایثار، زمینه‌ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی است 
2020-09-21T17:02:18+03:30
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی فرهنگ ایثار را زمینه ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی دانست.

فرهنگ ایثار زمینه ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی است

فرهنگ ایثار زمینه ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی است
2020-09-21T16:59:04+03:30
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی فرهنگ ایثار را زمینه ساز تحقق وعده الهی در نصرت و پیروزی دانست.

کالاهای اساسی اقشار ضعیف با کارت الکترونیک کالایی تامین می شود

کالاهای اساسی اقشار ضعیف با کارت الکترونیک کالایی تامین می شود
2020-09-21T16:59:03+03:30
رئیس مجلس گفت: در موضوع حمایت و دسترسی اقشار ضعیف و کم درآمد به کالاهای اساسی، مجلس تدبیری اندیشیده است تا در قالب کارت الکترونیک کالایی، نیاز اساسی این قشر ...

هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت‌های ۸ ساله مردم ایران است

هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت‌های ۸ ساله مردم ایران است
2020-09-21T16:45:44+03:30
این هفته فرصتی است مغتنم برای بازنمایی و بازخوانی رشادت ها، ایثارها و مقاومت مظلومانه ٨ ساله ملتی که با دستانی خالی در برابر جبهه ای گسترده از دشمنانی مجهز م...

جهانگیری درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

جهانگیری درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
2020-09-21T16:45:43+03:30
معاون اول رییس جمهور با صدور پیامی درگذشت نصرت همت مادر سردار پرافتخار و نامدار اسلام شهید ابراهیم همت فرمانده لشکر محمد رسول الله (ص) را تسلیت گفت.

قالیباف درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

قالیباف درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
2020-09-21T16:32:26+03:30
رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت مادر سردار محمدابراهیم همت فرمانده سرافراز لشگر محمدرسول‌الله (ص) را تسلیت گفت.

دفاع مقدس از اول تا آخر مدبرانه بود/ دست تحریف دنبال شبهه‌افکنی است

دفاع مقدس از اول تا آخر مدبرانه بود/ دست تحریف دنبال شبهه‌افکنی است
2020-09-21T16:32:25+03:30
فرمانده معظم کل قوا فرمودند: برخی با استناد به خطایی که در بخشی انجام گرفته یا جمعی انجام دادند، مجموعه دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم می‌کنند؛ دفاع مقدس از ...

ایران سرافراز ایستاده است/ تنها می‌توانیم بر خودمان اتکا کنیم

ایران سرافراز ایستاده است/ تنها می‌توانیم بر خودمان اتکا کنیم
2020-09-21T16:19:02+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان نوشت: باید به یاد داشته باشیم که ما تنها می‌توانیم بر خودمان اتکا کنیم.

روحانی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

روحانی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
2020-09-21T16:05:42+03:30
رئیس جمهور در پیامی درگذشت نصرت همت، مادر شهید سردار محمدابراهیم همت، فرمانده شجاع و فداکار لشکر محمد رسول‌الله (ص) را تسلیت گفت.

ستاد اربعین: اعزام و انتقال موکب به کشور عراق در مراسم اربعین سال جاری منتفی است

 ستاد اربعین: اعزام و انتقال موکب به کشور عراق در مراسم اربعین سال جاری منتفی است
2020-09-21T16:12:16+03:30
ستاد اربعین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: امکان اعزام و انتقال هرگونه موکب به کشور عراق در مراسم اربعین سال جاری کاملاً منتفی است.

فردا؛جلسه غیر علنی نمایندگان درباره مسائل داخلی مجلس

 فردا؛جلسه غیر علنی نمایندگان درباره مسائل داخلی مجلس
2020-09-21T16:12:16+03:30
مجلس شورای اسلامی صبح فردا( سه شنبه ۱مهرماه) از ساعت ۸ تا ساعت ۱۰ به صورت غیرعلنی تشکیل جلسه خواهد داد.

وعده قرارگاه خاتم برای تکمیل ۱۱۸ پروژه به ارزش ۱۲هزار میلیارد تومان تا پایان دولت

 وعده قرارگاه خاتم برای تکمیل ۱۱۸ پروژه به ارزش ۱۲هزار میلیارد تومان تا پایان دولت
2020-09-21T16:12:16+03:30
نایب رئیس مجلس گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت، نهادها، شهرداری‌ها و شرکت‌های دولتی طلب دارد که با توافق صورت گرفته قرار ...

عرف:‌ تفاوتی نمی کند که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

 عرف:‌ تفاوتی نمی کند که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود
2020-09-21T16:12:16+03:30
معاون سیاسی وزیر کشور گفت:‌ تفاوت معناداری وجود ندارد که کدام یک به عنوان رییس جمهور آتی امریکا انتخاب شوند؛ بنابراین سیاست کلان جمهوری اسلامی ایران در قبال...

جهانگیری: پروژه‌هایی مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس آثار مثبت فراوانی در دوره تحریم داشته است

 جهانگیری: پروژه‌هایی مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس آثار مثبت فراوانی در دوره تحریم داشته است
2020-09-21T16:12:16+03:30
معاون اول رئیس جمهور گفت: خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که پروژه‌های ملی و اولویت‌دار نظیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفایی گندم آثار مثبت فراوانی در دو...

سردار حاجی‌زاده: با برداشته شدن تحریم‌ها راه صادرات تجهیزات نظامی باز می‌شود

 سردار حاجی‌زاده: با برداشته شدن تحریم‌ها راه صادرات تجهیزات نظامی باز می‌شود
2020-09-21T16:12:16+03:30
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: برنامه جمهوری اسلامی ایران با گذشته هیچ فرقی نخواهد کرد؛ امروز ما خودکفا هستیم و اگر تحریم‌ها برداشته شود، راه صادرات باز خو...

گفتگو| آصفی: احتمال عملیات ایذایی آمریکا در مکانیزم ماشه وجود دارد/ نباید در مقابل تهدید منفعل باشیم

 گفتگو| آصفی: احتمال عملیات ایذایی آمریکا در مکانیزم ماشه وجود دارد/ نباید در مقابل تهدید منفعل باشیم
2020-09-21T16:12:16+03:30
سفیر سابق ایران در فرانسه گفت: ممکن است آمریکا برای اجرایی کردن مکانیزم ماشه به سمت عملیات ایذایی و فشار مضاعف بر کشورهای کوچک برود.

درخواست نماینده فرانسه در وین از ایران برای پایبندی به برجام!

درخواست نماینده فرانسه در وین از ایران برای پایبندی به برجام!
2020-09-21T15:55:42+03:30
در حالی که ایران در پی بی‌تعهدی کشورهای اروپایی عضو برجام، گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات برجامی‌اش برداشت، هیات نمایندگی فرانسه در سازمان‌های بین‌المللی در ...

چهلمین سالگرد دفاع مقدس سرفصل جدیدی برای افق‌های روشن پیش رو است

چهلمین سالگرد دفاع مقدس سرفصل جدیدی برای افق‌های روشن پیش رو است
2020-09-21T15:12:21+03:30
جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کرد: چهلمین سالگرد دفاع مقدس سرفصل جدیدی برای افق‌های روشن پیش رو است.

دفاع مقدس ازاول تا آخر مدبرانه بود/ دست تحریف دنبال شبهه‌افکنی است

دفاع مقدس ازاول تا آخر مدبرانه بود/ دست تحریف دنبال شبهه‌افکنی است
2020-09-21T15:12:21+03:30
فرمانده معظم کل قوا فرمودند: برخی با استناد به خطایی که در بخشی انجام گرفته یا جمعی انجام دادند، مجموعه دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم می‌کنند؛ دفاع مقدس از ...

جهانگیری:امروز فقدان شهید سردار سلیمانی بیش از همیشه احساس می‌شود

جهانگیری:امروز فقدان شهید سردار سلیمانی بیش از همیشه احساس می‌شود
2020-09-21T15:02:19+03:30
جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

همکاری خانواده پهلوی با صدام در جنگ ایران و عراق

همکاری خانواده پهلوی با صدام در جنگ ایران و عراق
2020-09-21T15:02:18+03:30
یک رسانه عراقی اعلام کرد که بر اساس اسناد سرویس اطلاعات رژیم بعثی خانواده محمدرضا پهلوی در جنگ هشت سال دفاع مقدس به صدام کمک می کردند. ...

«ظریف» به روسیه می‌رود

«ظریف» به روسیه می‌رود
2020-09-21T14:59:03+03:30
وزیر امور خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه به روسیه سفر می‌کند.

مسکن مهر تا پایان سال ۹۹ تکمیل می‌شود/ باید درآمد تولید گیاهان دارویی را افزایش دهیم

مسکن مهر تا پایان سال ۹۹ تکمیل می‌شود/ باید درآمد تولید گیاهان دارویی را افزایش دهیم
2020-09-21T14:59:03+03:30
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: تا پایان سال ۹۹ پروژه مسکن مهر تکمیل می‌شود و این طرح باید استمرار یابد.

محسن رضایی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

محسن رضایی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت
2020-09-21T14:45:48+03:30
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی درگذشت مادر شهید سردار حاج محمدابراهیم همت را تسلیت گفت.

نشست خبری این هفته «علی ربیعی» در زاهدان برگزار می‌شود

نشست خبری این هفته «علی ربیعی» در زاهدان برگزار می‌شود
2020-09-21T14:45:47+03:30
سخنگوی دولت با سفر به سیستان و بلوچستان نشست خبری این هفته خود را در زاهدان برگزار می‌کند.

مسکن مهر تا پایان ۹۹ تکمیل می‌شود/ باید درآمد تولید گیاهان دارویی را افزایش دهیم

مسکن مهر تا پایان ۹۹ تکمیل می‌شود/ باید درآمد تولید گیاهان دارویی را افزایش دهیم
2020-09-21T14:45:47+03:30
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: تا پایان سال ۹۹ پروژه مسکن مهر تکمیل می‌شود و این طرح باید استمرار یابد.