میرنیوز

از رأی‌اولی‌ها نباید غافل شد/ رسیدن به سن رأی باید همراه با احساس مسئولیت و بلوغ سیاسی باشد| گفت‌وگو با محسن ردادی

 از رأی‌اولی‌ها نباید غافل شد/ رسیدن به سن رأی باید همراه با احساس مسئولیت و بلوغ سیاسی باشد| گفت‌وگو با محسن ردادی 2024-02-12T10:14:19+03:30

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، کمتر از 20 روز آینده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

توجه به این گروه از جامعه از جمله عوامل مشارکت پرشور در انتخابات و هم‌چنین تضمین همراهی این بدنه اجتماعی با نظام اسلامی است. نکته‌ای که مسئولان برگزاری انتخابات و صاحبان تریبون باید به آن دقت داشته باشند.

درخصوص اهمیت رأی‌اولی‌ها، اهمیت مشارکت آنان در انتخابات و هم‌چنین لزوم توجه به آن‌ها از سوی دست‌اندرکاران امر انتخابات با محسن ردادی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و جامعه‌شناس علوم سیاسی به گفت‌وگو پرداختیم.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

ردادی در بخش ابتدایی سخنانش بیان کرد: به‌نظر می‌رسد درخصوص رأی‌‌اولی‌ها در همه دستگاه‌های کشور و رسانه‌ها مقداری کم‌توجهی وجود دارد؛ رأی‌اولی‌ها اهمیت بسیاری دارند و در دنیا هم به این افراد توجه بیشتری می‌شود. این قشر از رأی‌دهندگان را حداقل از دو جنبه می‌تواند ممتاز دانست که متفاوتند و باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

وی گفت: ابتدا اینکه رأی‌اولی‌ها در افزایش مشارکت تأثیر بسیاری داشته و انگیزه بیشتری برای حضور در انتخابات دارند، به‌خصوص در ایران که بقیه اقشار جامعه به‌دلیل مشکلات که بعضاً نارضایتی‌هایی به‌وجود آورده و نسبت به رأی‌اولی‌ها بیشتر تحت تاثیر تبلیغات سوء رسانه‌های خارجی قرار دارند. رأی‌اولی‌ها نارضایتی‌ای که شاید در اقشار دیگری جامعه باشد را ندارند و ذهن‌شان پاک‌تر است و تحت تأثیر هجمه‌ها نبوده‌اند.

جامعه‌شناس علوم سیاسی اظهار داشت: بنابراین این امکان که رأی‌اولی‌ها برای مشارکت رغبت بیشتری داشته باشند بیشتر است. دلیل اول تمایز این قشر که باید مورد توجه بیشتری هم قرار گیرند، این است که بیشتر برای مشارکت در انتخابات مستعد هستند.

** انتخابات فقط رأی‌دادن نیست

ردادی عنوان کرد: دلیل بعدی اینکه انتخابات را فقط به‌عنوان یک اقدام سیاسی نبینیم که مردم می‌آیند و رأی می‌دهند و کار تمام می‌شود؛ بلکه به‌عنوان یک فرهنگ و یک روند ببینیم نه یک تک‌واقع؛ انتخابات انسان‌ها را برای درک مردم‌سالاری آماده می‌کند و سازوکار انتقال قدرت را می‌فهماند. در انتخابات است که افراد به‌جای اینکه دست به اقدامات رادیکال، اقدامات غیرمسالمت‌آمیز و غیرمردم‌سالارانه بزنند، تربیت سیاسی می‌شوند که راه انتقال قدرت و راه تأثیرگذاری بر روندهای کشور از صندوق‌های رأی می‌گذرد.

وی خاطر نشان کرد: این مسئله در تمام دنیا نیاز به آموزش، راهنمایی و یک دوره‌ی تربیتی دارد که مهم‌ترینِ آن نیز همین دوره‌ای است که افراد شروع به رأی‌‌دادن می‌کنند. در واقع انتخابات آغاز بلوغ سیاسی افراد است که صاحب قدرت تحلیل می‌شوند.

جامعه‌شناس علوم سیاسی گفت: اگر ما رأی‌‌اولی‌ها از دست بدهیم یعنی به آن‌ها توجه نکرده و نتوانیم آن‌ها را قانع کنیم که پای صندوق‌های رأی بیایند، یک روندِ تربیتی را خراب کرده‌ایم و ممکن است در این دوره رأی‌ها پایین و یا بالا باشد و مشارکت کم و زیاد شود ولی این دوره تمام می‌شود و چیزی که باقی می‌ماند، نسلی است که آموزش سیاسی ندیده که اگر می‌خواهد اقدام سیاسی کند، باید سراغ صندوق رأی برود؛ ضررِ این، از عدم مشارکت در یک تک‌انتخابات بیشتر است.

ردادی ادامه داد: وقتی این آموزش رخ ندهد، اثرات آن دهه‌ها باقی خواهند ماند و افراد نسبت به روندهای مردم‌سالارانه مقداری بدبین می‌شوند، از آن فاصله گرفته و به‌جای صندوق رأی به خیابان، مبارزات غیرقانونی و خشونت‌آمیز رو می‌آورند.

وی افزود: اگر ما در آموزش و آوردن رأی‌اولی‌ها به پای صندوق‌های رأی کوتاهی کنیم، آموزش و جامعه‌پذیری به این افراد ناقص شکل خواهد گرفت که اثرات ماندگار و مخربی دارد. بنابراین نیاز است که رأی‌‌اولی‌ها به‌صورت ویژه و ممتاز مورد توجه قرار بگیرند.

** باید رأی‌اولی‌ها آموزش ببیند

جامعه‌شناس علوم سیاسی عنوان کرد: اگر متوجه ضرورت و اهمیت حضور رأی‌اولی‌ها در پای صندوق‌های رأی هستیم، باید ببینیم چه کارهایی باید انجام بدهیم. اول اینکه باید بدانند این فعالیت سیاسی و رأی‌دادن مثل هر مهارت اجتماعی و سیاسی نیاز به آموزش دارد. باید اطلاعات کافی به آن‌ها داده شود که صندوق رأی اهمیت فراوانی دارد و برای اینکه در روندهای کشور اثرگذار باشند، باید در انتخابات شرکت کنند. نیاز است این آموزش توسط رسانه‌ها، مدرسه، دانشگاه‌ها و بخش‌های مختلف حتماً دنبال شود.

وی اضافه کرد: اگر آموزش صورت انجام نشود، رأی‌اولی‌ها احتمالاً تمایل زیادی به حضور در روندهای مردم‌سالاری از جمله انتخابات را نخواهند داشت. یک تحقیق انجام شده و جالب است که در ایران و در سایر کشورهای جهان برخی از جوان‌ها و رأی‌اولی‌ها از سر تفنن رأی می‌دهند. یک نویسنده آمریکایی کتابی درخصوص چگونگی تبدیل سیاست به تفنن نوشته که می‌گوید بعضی‌ها برای سرگرمی رأی می‌دهند. هم‌چنین تحقیقی در ایران انجام شده که نشان می‌دهد کسانی که برای بار اول و دوم رأی می‌دهند، انتخابات را نوعی سرگرمی و ماجراجویی می‌پندارند؛ همان‌طور که مثلاً سراغ بازی فوتبال استقلال و پرسپولیس می‌روند و امیدوارند تیم‌شان برند شود و در خیابان‌ها شادی کنند، چنین حسی نسبت به کاندیداها در انتخابات دارند. این موضوع در ایران و خارج از کشور هم وجود دارد.

جامعه‌شناس علوم سیاسی تصریح کرد: این موضوع یک رغبتِ اولیه‌ای برای حضور در انتخابات را فراهم می‌کند که خودبه‌خود علاقه‌مند شرکت در انتخابات هستند ولی اگر ما بتوانیم در این‌مدت آنان را قانع کرده و آموزش‌های لازم را به ایشان بدهیم که انتخابات فقط سرگرمی نبوده و برای این است که سرنوشت‌شان را رقم بزنند، در این‌صورت هرچه جلوتر می‌روند پخته‌تر و عاقلانه‌تر رأی می‌دهند و یک شهروند سیاسی، آگاه و فعال تربیت می‌شوند.

ردادی گفت: اگر آموزش‌های لازم داده نشود این سرگرمی که انگیزه‌ی برخی از این افراد برای شرکت در انتخابات بوده، بعد از یک‌مدت تکراری و خسته‌کننده می‌شود. مثلاً فرد یکی-دو دوره شرکت می‌کند و در ادوار بعدی شرکت نخواهد کرد چراکه جذابیت رأی‌اولی بودن را ندارد.

وی اظهار داشت: تفنن‌گرایی‌ نمی‌تواند این افراد را پای صندوق نگه دارد و کم‌کم از صندوق‌های رأی دور می‌شوند. در ایران هم تبلیغاتِ ضدانتخابات فراوان است و این سخنان مکرر توسط معاندین گفته می‌شود هم مزید بر علت است و می‌تواند این جوانان را از صندوق دور کند؛ پس باید این موضوع را خیلی جدی‌تر بگیریم.

** لزوم تکریم رأی‌اولی‌ها

جامعه‌شناس علوم سیاسی خاطر نشان کرد: راهکار بعدی تکریم رأی‌اولی‌هاست؛ وقتی فردی به سن بلوغ می‌رسد برایش جشن عبادت می‌گیریم و او را اهمیت می‌دهیم. این هم یک‌نوع بلوغ سیاسی بوده و در حالیست که متأسفانه به‌صورت گذرا به آن می‌پردازیم و کسی به آن توجه چندانی نمی‌کند.

ردادی با ذکر مثالی اضافه کرد: در برخی از کشورهای غربی، رئیس مجلس خود را موظف می‌داند که برای افراد رأی‌اولی نامه‌ای ارسال می‌کند؛ در این نامه به آن‌ها تبریک گفته می‌شود و برای حضور در انتخابات درخواست و دعوت صورت می‌گیرد؛ هم‌چنین وظایف مجلس توضیح داده و مسئولیت این افراد را برای شرکت در انتخابات یادآوری می‌کنند.

وی گفت: این راهکار خوبی است برای اینکه هم رأی‌اولی‌ها تکریم شده و به حضور و مشارکت در انتخابات ترغیب شوند. متأسفانه این موضوع در ایران خیلی جدی گرفته نمی‌شود و نیاز است روش‌ها و راهکارهای مشابه مذکور در پیش گرفته شود تا افرادی که به سن رأی‌دهی می‌رسند، احساس مسئولیت و بلوغ سیاسی پیدا داشته باشند تا در انتخابات شرکت کنند. و الّا رغبتی برای شرکت در انتخابات نخواهند داشت!

** کاندیداها با رأی‌اولی‌ها همدلی ایجاد کنند

جامعه‌شناس علوم سیاسی خاطر نشان کرد: آموزش و تکریم دو راه‌حل برای افزایش حضور رأی‌اولی‌ها در انتخابات است؛ سومین راهکار برای اینکه حضور رأی‌اولی‌ها پرشورتر باشد این است که همدلی بین کاندیداها و رأی‌اولی‌ها به‌وجود بیاید.

ردادی اظهار داشت: معمولا همه اقشارِ جامعه نمایندگان خودشان را در مجلس دارند؛ زنان، بازرگانان، پزشکان، مهندسان، حزب‌اللهی‌ها، بسیجی‌ها و وکلا نماینده‌ای دارند که حقوق‌شان را در مجلس پیگیری کند.

وی ادامه داد: از یک طرف دیگر شعارهایی که کاندیداها می‌دهند، قشری از جامعه را جلب می‌کند؛ مثلاً برخی کاندیداها به نفع معلمان شعار می‌دهند یعنی حرف‌شان باعث ایجاد همدلی با معلم‌ها می‌شود، و برخی کاندیداها اهداف برنامه‌ها و شعارهایی اعلام می‌کنند که همدلی کارگران را بر می‌انگیزد اما کسی قشر رأی‌اولی‌ها را که اواخر دوران دبیرستان و یا اوایل مقطع دانشگاهی و در سنین 18 تا 24 هستند را در مجلس نمایندگی نمی‌کند. البته جنس مطالبات این جوانان با سایر اقشار جامعه متفاوت است.

جامعه‌شناس علوم سیاسی اظهار داشت: از سوی دیگر شعارهایی که داده می‌شود هیچ تناسبی با خواسته‌های این افراد نداشته و موجب می‌شود همدلی شکل نگیرد. بعضاً شعارها درخصوص کار، اشتغال و موضوعات این‌چنینی مطرح است و مسائل ازدواج، شغل و اقتصاد هنوز برای دانشجویی که سال‌های اول تحصیل و یا اواخر دوران دبیرستان را طی می‌کند دغدغه نشده است. البته این مباحث در سال‌های آینده تبدیل به دغدغه‌ی این افراد هم می‌شود و باید مورد توجه باشد. الان شخصی است که به‌عنوان رأی‌اولی تازه می‌خواهد رأی بدهد و برخی خواسته‌ها و مطالبه‌ها هم دارد.

ردادی بیان کرد: نیازها و خواسته‌های این قشر باید حداقل از زبان برخی کاندیداها بیان بشود که همدلی و کشش به‌وجود بیاید تا این افراد به سمت صندوق بروند. یعنی چه از نظر ظاهر و چه از نظر شخصیت، باید کاندیداها قرابت و نزدیکی با رأی‌اولی‌ها داشته باشند و وعده‌ها و برنامه‌هایشان تناسبی با خواسته‌ها و علایق این جوان‌های نوانتخاباتی داشته باشد و الّا رغبتی برای حضور در انتخابات نخواهند داشت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

تجاوز دشمن با پاسخ مهلک پدافند هوایی مواجه می‌شود

 تجاوز دشمن با پاسخ مهلک پدافند هوایی مواجه می‌شود
2024-04-14T14:25:50+03:30
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) با بیان اینکه کریدورها کاملا باز شده و پروازها در حال انجام است، گفت: اعلام می‌کنیم آسمان ایران در مقابل هرگونه...

جلسه نماینده اسرائیل با منافقین در آلبانی درپی حمله ایران

 جلسه نماینده اسرائیل با منافقین در آلبانی درپی حمله ایران
2024-04-14T14:25:50+03:30
در پی حمله تلافی جویانه شب گذشته ایران علیه رژیم صهیونیستی، یک مقام اطلاعاتی این رژیم برای انجام عملیات روانی در داخل ایران، با منافقین در البانی گفتگو کرده...

هشدار فرمانده کل ارتش به آمریکا: مداخله نکنید

 هشدار فرمانده کل ارتش به آمریکا: مداخله نکنید
2024-04-14T14:25:49+03:30
فرمانده‌کل ارتش گفت: به سردمداران آمریکا نیز هشدار می‌دهیم که اگر در حمایت از رژیم صهیونیستی بخواهند ورود و یا مداخله کنند، تمام پایگاه‌ها و منافع آنها اهدا...

۹۰ درصد نمایندگان جدید با آرزوهایشان وارد مجلس می‌شوند

 ۹۰ درصد نمایندگان جدید با آرزوهایشان وارد مجلس می‌شوند
2024-04-14T11:58:39+03:30
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ۹۰درصد نمایندگان جدید مجلس واقعیت‌های مجلس را نمی‌دانند و با آمال و آرزوهایشان به مجلس می‌روند ولی آنجا که می‌روند پی می‌بر...

نامه به آملی‌ لاریجانی درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت

 نامه به آملی‌ لاریجانی درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت
2024-04-14T11:58:39+03:30
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه‌ای به آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار حضور نماینده هیات عالی نظارت در این کمیسیون درباره بررسی طرح سامان...

ایران متناسب با منافعش پاسخ رژیم صهیونیستی را خواهد داد

 ایران متناسب با منافعش پاسخ رژیم صهیونیستی را خواهد داد
2024-04-14T11:58:38+03:30
نائب رئیس مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ضمن تاکیدی که بر حمایت از معنوی از غزه دارد، حق انتقام را برای خود محفوظ می‌داند ولی نوع عمل را متناسب با منافع خودش...

تکذیب پیامکهای هشدار به نام سازمان پدافند غیرعامل

 تکذیب پیامکهای هشدار به نام سازمان پدافند غیرعامل
2024-04-14T11:58:38+03:30
سازمان پدافند غیرعامل پیامکهای ارسالی مبنی بر هشدار شرایط سخت و امنیتی در کشور را جعلی خواند و آنها را تکذیب کرد.

نیروی دریایی سپاه کشتی صهیونیستی را توقیف کرد

 نیروی دریایی سپاه کشتی صهیونیستی را توقیف کرد
2024-04-14T11:58:37+03:30
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک کشتی باری مرتبط با رژیم صهیونیستی را توقیف کرد.

حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل آغاز شد

 حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل آغاز شد
2024-04-14T11:58:36+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دقایقی پیش حملات همه‌جانبه خود علیه رژیم صهیونیستی را آغاز کرد.

تجمع مردم تهران در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل

 تجمع مردم تهران در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل
2024-04-14T11:58:36+03:30
مردم تهران در حمایت از حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رژیم صهیونیستی در مناطقی از پایتخت تجمع کردند.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید

 شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید
2024-04-14T11:58:36+03:30
یکی از مأموریت‌های پهپادهای انتحاری شاهد انهدام و یا اشباع سایت‌های پدافندی دشمن است تا موشک‌های بالستیک و سایر پهپادها بتوانند با گذر از سد سامانه‌های پداف...

اصابت ده‌ها فروند موشک سپاه به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی

 اصابت ده‌ها فروند موشک سپاه به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی
2024-04-14T11:58:36+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شلیک و اصابت ده‌ها فروند موشک بالستیک به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

ایران در صورت اقدام اسرائیل با شدت بیشتری تنبیه خواهد کرد

 ایران در صورت اقدام اسرائیل با شدت بیشتری تنبیه خواهد کرد
2024-04-14T11:58:35+03:30
حمله گسترده جبهه مقاومت از جهت‌های گوناگون به رژیم صهیونیستی فضای بسیار متفاوتی را در منطقه ایجاد کرده است.

ایران کدام پایگاه هوایی اسرائیل را هدف قرار داد؟

 ایران کدام پایگاه هوایی اسرائیل را هدف قرار داد؟
2024-04-14T11:58:35+03:30
پایگاهی که هواپیماهای اسرائیلی از طریق آن کنسولگری ایران را زدند، با موشک هدف قرار گرفت.

منبع آگاه: اسرائیل در صورت پاسخ بلا‌فاصله تنبیه می‌شود

 منبع آگاه: اسرائیل در صورت پاسخ بلا‌فاصله تنبیه می‌شود
2024-04-14T11:58:34+03:30
یک منبع آگاه گفت: پس از پایان عملیات تنبیهی ایران و جبهه مقاومت، اگر صهیونیستها بخواهند پاسخی بدهند قطعاً تنبیه بعدی «بلافاصله» و با شدت مضاعف خوا...

حمله چهاروجهی و پیچیده ایران به اسرائیل

 حمله چهاروجهی و پیچیده ایران به اسرائیل
2024-04-14T11:58:34+03:30
عملیات گسترده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه اسرائیل پاسخی پیچیده چندوجهی و هوشمندانه به جنایات اخیر اسرائیل است.

شورای نگهبان: عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود

 شورای نگهبان: عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود
2024-04-14T11:58:34+03:30
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای از اقدام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله موفق به مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فل...

هشدار سپاه به آمریکا نسبت به هرگونه مشارکت در ضربه به ایران

 هشدار سپاه به آمریکا نسبت به هرگونه مشارکت در ضربه به ایران
2024-04-14T11:58:34+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه شماره ۲ خود به انهدام اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و هشدار به دولت تروریستی آمریکا نس...

سرلشکر باقری: عملیات «وعده صادق» با موفقیت کامل انجام شد

 سرلشکر باقری: عملیات «وعده صادق» با موفقیت کامل انجام شد
2024-04-14T11:58:33+03:30
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: این عملیات از نظر ما پایان یافته است و قصدی بر ادامۀ آن نیست و اگر رژیم صهیونیستی اقدامی علیه ما چه در خاک ما و چه در مراکز مت...

ناکامی پدافند اسرائیل مقابل عملیات ترکیبی ایران|گزارش

 ناکامی پدافند اسرائیل مقابل عملیات ترکیبی ایران|گزارش
2024-04-14T11:58:33+03:30
ساختار پدافند هوایی اسرائیل علی‌رغم تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که برای آن شده بود، مقابل عملیات ترکیبی ایران شکست خورد.

سلامی: اقدام بعدی درصورت واکنش اسرائیل سخت‌تر خواهد بود

 سلامی: اقدام بعدی درصورت واکنش اسرائیل سخت‌تر خواهد بود
2024-04-14T11:58:32+03:30
فرمانده‌کل سپاه درباره عملیات وعده صادق گفت: گزارش دقیق، مستند و میدانی از اصابت‌ها تا این لحظه نشان‌دهنده این است که این عملیات با موفقیتی بیش از حد انتظار...

رئیسی: ماجراجویی جدید علیه ایران پاسخ سنگین‌تر خواهد داشت

 رئیسی: ماجراجویی جدید علیه ایران پاسخ سنگین‌تر خواهد داشت
2024-04-14T11:58:32+03:30
رئیس جمهور تصریح کرد: اینجانب به پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و به پشتوانه حمایت ملت سرافراز و نیروهای مسلح مقتدر ایران اسلامی تاکید می‌کنم که...

عموعابدینی خبر داد: جذب نخبگان در دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی

 عموعابدینی خبر داد: جذب نخبگان در دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی
2024-02-26T06:00:56+03:30
معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ دستورالعمل ایجاد دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی با رویکرد فرادانشکده‌ای خبر داد و گفت: ماموریت اصلی این دانشکده‌ها ج...

دوستی: لیست انتخاباتی «صدای ملت» مورد حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب است

 دوستی: لیست انتخاباتی «صدای ملت» مورد حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب است
2024-02-26T06:00:56+03:30
عضو فهرست انتخاباتی صدای ملت تاکید کرد: این لیست متشکل از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و مستقلین بوده که از طرف چهار حزب اعتماد ملی، ندای ایرانیان، کارگزاران و اع...

داداش پور: دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند

 داداش پور: دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند
2024-02-26T06:00:55+03:30
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: در بازنگری آیین‌نامه شوراهای موارد خاص ضمن صیانت از مقررات آموزش عالی دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

تاکید هیات پارلمانی ایران بر توقف فوری جنگ در غزه

 تاکید هیات پارلمانی ایران بر توقف فوری جنگ در غزه
2024-02-26T06:00:55+03:30
هیات پارلمانی ایران در حاشیه مجمع مجالس آسیایی در آذربایجان با هیات های پارلمانی برخی کشورها همچون فلسطین، بنگلادش، سوریه و نایب رئیس مجلس قطر دیدار و گفت‌و...

جریمه ۶ تا ۲۴ میلیونی در انتظار کارکنان دولتی که در ساعت اداری تبلیغات انتخاباتی کنند

 جریمه ۶ تا ۲۴ میلیونی در انتظار کارکنان دولتی که در ساعت اداری تبلیغات انتخاباتی کنند
2024-02-26T06:00:54+03:30
یک جرم‌شناس گفت: اگر کارکنان دولت در ساعت اداری اقدام به تبلیغات اداری کنند به مجازات نقدی درجه ۶ موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی( بیش از ۶۰ میلیون ریال...

محصولی: بدنبال وحدت شاخص محور نیروهای انقلابی هستیم

 محصولی: بدنبال وحدت شاخص محور نیروهای انقلابی هستیم
2024-02-26T06:00:54+03:30
دبیرکل جبهه پایداری گفت: همچنانکه قبلاً در مورد مراحل چهارگانه وحدت نیروهای انقلابی مطرح کردیم در صورت امکان بدنبال فهرست واحد جبهه‌های انقلابی هستیم.

سرلشکر باقری: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای محصول رویکرد جامعه اطلاعاتی کشور است

 سرلشکر باقری: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای محصول رویکرد جامعه اطلاعاتی کشور است
2024-02-26T06:00:54+03:30
رئیس ستاد‌کل نیروهای مسلح تأکید کرد: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای و مواجهه با امواج تهدید و طمع دشمنان؛ محصول رویکرد جهادی، انقلابی و حرفه‌ای و هم...

وعده‌های نشدنی، به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند/ مشارکت آگاهانه در انتخابات، موجب هراس دشمن است| گفت‌وگو با محسن ردادی

 وعده‌های نشدنی، به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند/ مشارکت آگاهانه در انتخابات، موجب هراس دشمن است| گفت‌وگو با محسن ردادی
2024-02-26T06:00:53+03:30
جامعه‌شناس سیاسی می‌گوید اگر کاندیداها بخواهند صادقانه صحبت کنند، باید با مردم همدلی داشته باشند و به جامعه بگویند «ما هم به اندازه‌ی شما دغدغه اصلاح ک...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)