میرنیوز

۱۱ نکته محوری درباره بودجه سال ۱۴۰۳ از زبان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 ۱۱ نکته محوری درباره بودجه سال ۱۴۰۳ از زبان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس 2024-01-31T11:21:00+03:30

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره مهم‌ترین نکات مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه سال 1403 کل کشور، گفت: با توجه به بررسی برنامه هفتم در مجلس، بررسی لایحه بودجه 1403، کمی با تاخیر شروع شد. همچنین از آن جهت که کلیات بودجه با نظر نمایندگان محترم یک بار رد شده و دولت مجددا بودجه اصلاح شده را به مجلس تقدیم نمود، فرصت بررسی مرحله اول بودجه در مجلس بسیار کاهش یافت.

وی افزود: با تلاش‌های مستمر و چند شیفته نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق و به دلیل کاهش احکام غیر بودجه‌ای در لایحه دولت که نتیجه اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس بود، کمیسیون تلفیق در مدت زمان کوتاهی بررسی بخش نخست لایحه دولت را به پایان رساند. صحن علنی نیز بررسی این بخش لایحه دولت با برگزاری جلسات سه نوبته و فشرده در یک هفته انجام شد تا شورای نگهبان فرصت کافی برای بررسی مصوبات مرحله اول را داشته و پس از تایید آن دولت فرصت لازم برای تهیه جداول بودجه و ارسال آن به مجلس در سال 1402 را داشته باشد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از محورهای مهم مصوبات مجلس در خصوص بودجه 1403 را تقویت منابع مالی شرکت‌های دولتی برای سرمایه‌گذاری دانست و عنوان کرد: مطابق مصوبه مجلس شرکت‌های دولتی می‌توانند تا سقف 15 درصد هزینه‌های سرمایه‌گذاری مصوب در بودجه‌ خود را از محل انتشار اوراق مالی با اولویت‌ طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تامین کنند. به جهت محدودیت مالی نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات و با توجه به بازدهی سرمایه گذاری این شرکت‌ها، تصویب این حکم گام مثبتی در راستای ارتقاء عملکرد سرمایه گذاری شرکت‌های دولت است.

وی نکته محوری دیگر در مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 را کمک به توسعه حمل و نقل شهری با هدف کاهش مصرف سوخت و بهینه‌سازی انرژی‌ برشمرد و تصریح کرد: مطابق مصوبه مجلس مقرر شد در صورتی که منابع حاصل از انتشار اوراق مالی اسلامی شهرداری ها صرف سرمایه گذاری در راستای کاهش مصرف سوخت مانند توسعه حمل و نقل درون شهری شود، بازپرداخت اصل و سود این اوراق به نسبت 30 درصد از منابع حساب بهینه سازی انرژی و 70 درصد توسط خود شهرداری‌ها باشد.

نگاهداری تقویت سرمایه‌گذاری های زیرساختی از طریق حساب سرمایه‌گذاری حساب نفت و گاز، را از دیگر محورهای مهم مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403، دانست و توضیح داد: مطابق مصوبه مجلس مقرر شد از محل منابع حساب سرمایه‌گذاری نفت و گاز فشارافزایی میدان‌های گازی پارس‌جنوبی و توسعه و تولید در میدان‌های گازی کیش، دی، طوس، خارتنگ و ارم، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور، احداث، مقاوم‌سازی، نوسازی و بازسازی زیرساختهای اساسی مورد نیاز برای ذخیره‌سازی، انتقال، توزیع و صادرات نفت خام و تکمیل خطوط انتقال فراورده‌های نفتی انجام شود.

وی نکته محوری دیگر در مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 را انضباط مالی و شفافیت در فروش خوراک نفت خام، ال ان جی و میعانات گازی و خرید فرآورده های نفتی، عنوان کرد و گفت: مطابق مصوبه مجلس، تسویه مابه‌التفاوت مطالبات دولت از بهای خوراک نفت خام، ال ‌ان ‌جی و میعانات گازی پالایشگاهها و شرکتهای پتروشیمی ‌و فراورده‌های نفتی ریداری‌شده از آنها و نیز بهای سایر خوراک‌های تحویلی به شرکت‌های پتروشیمی از طریق گشایش ال‌سی ارزی و ریالی انجام می‌شود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تقویت منابع حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی و سازوکار صدور گواهی صرفه‌جویی را از دیگر محورهای مهم بودجه 1403، دانست و خاطرنشان کرد: در راستای احکام برنامه هفتم پیشرفت مقرر شد یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی و پنج درصد از سود شرکت‌های تابعه وزارتخانه‌های نفت و نیرو به صورت علی‌الحساب و همچنین 10 درصد از منابع حاصل از عواید فروش پروپان و بوتان گاز مایع و مایعات گازی شرکت‌های تابعه وزارت نفت به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز شود.

وی افزود: این منابع در قالب گواهی صرفه جویی برای ارتقاء و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری، طرح‌های تولید برق تجدیدپذیر، طرح‌های تعویض کولرهای آبی و گازی فرسوده با کولرهای کم‌مصرف، اسقاط خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای کم‌مصرف، هیبریدی و برقی و ... استفاده شود.

نگاهداری، افزایش سرمایه بانک مسکن در راستای تقویت توان تسهیلات دهی در بخش مسکن را از دیگر شاخصه‌های مصوبه بودجه 1403 در مجلس دانست و عنوان کرد: مطابق مصوبه مجلس دولت مجاز شد تا سرمایه بانک مسکن را به میزان 100 هزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق مالی، مولدسازی دارایی‌ها و فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد بر ارقام درج شده در منابع لایحه بودجه افزایش دهد.

وی همچنین در خصوص حمایت از ازدواج و فرزند آوری در بودجه 1403، یادآور شد: مطابق مصوبه مبالغ وام های قرض الحسنه شامل وام ازدواج 300 میلیون و 350 میلیون تومانی برای زوج‌های زیر 25 و 23 سال، تسهیلات فرزندآوری به میزان 40 میلیون فرزند اول، 80 میلیون فرزند دوم، 120 میلیون فرزند سوم، 150 میلیون فرزند چهارم و 200 میلیون فرزند پنجم و بیشتر و همچنین اختصاص یک قطعه زمین رایگان به خانوارهای دارای 4 فرزند و بیشتر در قالب شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تعیین شد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص توجه به بهبود معیشت مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور در بودجه 1403 در مصوبه مجلس، عنوان کرد: مطابق مصوبه مجلس مقرر شد، مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور به میزان 30 درصد نسبت به سال 1402 افزوده شود.

وی همچنین در خصوص شفافیت تسهیلات کلان نظام بانکی، گفت: مطابق مصوبه مجلس احکام مربوط به الزام بانک مرکزی به دریافت و اعلام تسهیلات و تعهدات کلان و تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط بانک‌ها، اطلاعات مربوط به اموال غیرمنقول بانک ها، میزان تسهیلات یا تعهدات پرداختی هر بانک به هریک از دستگاههای اجرائی، سقف پرداخت تسهیلات به کارکنان بانکها و شرکتهای وابسته که در قانون بودجه سال 1402 به تصویب رسیده بود در سال 1403 نیز تنفیذ شد.

نگاهداری برنامه محور شدن بودجه دریافتی سازمان صدا و سیما را دیگر نکات مهم بودجه 1403 دانست و تصریح کرد: مطابق مصوبه مجلس سازمان برنامه و بودجه مکلف شد با همکاری صدا و سیما اعتبار افزوده شده مازاد بر رشد سنواتی را بر اساس برنامه هفتم پیشرفت و سایر اسناد بالادستی به تفکیک برنامه، اعتبار مورد نیاز و شاخص های خروجی محور ارزیابی نتایج اجرای برنامه های مذکور به همراه بودجه تفصیلی به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. استفاده از اعتبارات افزوده شده صرفا در قالب برنامه های مذکور مجاز خواهد بود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تکلیف وزارت راه و شهرسازی به تامین لکوموتیو، اتوبوس و مینی‌بوس و کشنده را نکته محوری دیگر در مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 کل کشور دانست و گفت: در اجرای هدف‌گذاری انجام شده در ماده 56، اجرای بند ث ماده 57 و اجرای بند الحاقی یک ماده 59 قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت، وزارت راه و شهرسازی مکلف شد حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون و با همکاری وزارتخانه های کشور، نفت و صنعت، معدن و تجارت برنامه بازسازی حداقل 50 لکوموتیو متوقف بیش از پنج‌سال و تأمین حداقل 200 لکوموتیو اعم از نو و کارکرده، 300 واگن مسافری اعم از نو و کارکرده، 20 هزار کشنده اعم از نو و کارکرده و حداقل 10 هزار اتوبوس و مینی‌بوس اعم از نو و کارکرده در سال 1403 را با مشارکت بخش خصوصی و با استفاده از اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای ماده 3 قانون برنامه پنج ساله هفتم پیشرفت، تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند.

انتهای‌پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار سیاسی

تجاوز دشمن با پاسخ مهلک پدافند هوایی مواجه می‌شود

 تجاوز دشمن با پاسخ مهلک پدافند هوایی مواجه می‌شود
2024-04-14T14:25:50+03:30
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) با بیان اینکه کریدورها کاملا باز شده و پروازها در حال انجام است، گفت: اعلام می‌کنیم آسمان ایران در مقابل هرگونه...

جلسه نماینده اسرائیل با منافقین در آلبانی درپی حمله ایران

 جلسه نماینده اسرائیل با منافقین در آلبانی درپی حمله ایران
2024-04-14T14:25:50+03:30
در پی حمله تلافی جویانه شب گذشته ایران علیه رژیم صهیونیستی، یک مقام اطلاعاتی این رژیم برای انجام عملیات روانی در داخل ایران، با منافقین در البانی گفتگو کرده...

هشدار فرمانده کل ارتش به آمریکا: مداخله نکنید

 هشدار فرمانده کل ارتش به آمریکا: مداخله نکنید
2024-04-14T14:25:49+03:30
فرمانده‌کل ارتش گفت: به سردمداران آمریکا نیز هشدار می‌دهیم که اگر در حمایت از رژیم صهیونیستی بخواهند ورود و یا مداخله کنند، تمام پایگاه‌ها و منافع آنها اهدا...

۹۰ درصد نمایندگان جدید با آرزوهایشان وارد مجلس می‌شوند

 ۹۰ درصد نمایندگان جدید با آرزوهایشان وارد مجلس می‌شوند
2024-04-14T11:58:39+03:30
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ۹۰درصد نمایندگان جدید مجلس واقعیت‌های مجلس را نمی‌دانند و با آمال و آرزوهایشان به مجلس می‌روند ولی آنجا که می‌روند پی می‌بر...

نامه به آملی‌ لاریجانی درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت

 نامه به آملی‌ لاریجانی درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت
2024-04-14T11:58:39+03:30
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه‌ای به آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار حضور نماینده هیات عالی نظارت در این کمیسیون درباره بررسی طرح سامان...

ایران متناسب با منافعش پاسخ رژیم صهیونیستی را خواهد داد

 ایران متناسب با منافعش پاسخ رژیم صهیونیستی را خواهد داد
2024-04-14T11:58:38+03:30
نائب رئیس مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ضمن تاکیدی که بر حمایت از معنوی از غزه دارد، حق انتقام را برای خود محفوظ می‌داند ولی نوع عمل را متناسب با منافع خودش...

تکذیب پیامکهای هشدار به نام سازمان پدافند غیرعامل

 تکذیب پیامکهای هشدار به نام سازمان پدافند غیرعامل
2024-04-14T11:58:38+03:30
سازمان پدافند غیرعامل پیامکهای ارسالی مبنی بر هشدار شرایط سخت و امنیتی در کشور را جعلی خواند و آنها را تکذیب کرد.

نیروی دریایی سپاه کشتی صهیونیستی را توقیف کرد

 نیروی دریایی سپاه کشتی صهیونیستی را توقیف کرد
2024-04-14T11:58:37+03:30
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک کشتی باری مرتبط با رژیم صهیونیستی را توقیف کرد.

حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل آغاز شد

 حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل آغاز شد
2024-04-14T11:58:36+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دقایقی پیش حملات همه‌جانبه خود علیه رژیم صهیونیستی را آغاز کرد.

تجمع مردم تهران در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل

 تجمع مردم تهران در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل
2024-04-14T11:58:36+03:30
مردم تهران در حمایت از حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رژیم صهیونیستی در مناطقی از پایتخت تجمع کردند.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید

 شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید
2024-04-14T11:58:36+03:30
یکی از مأموریت‌های پهپادهای انتحاری شاهد انهدام و یا اشباع سایت‌های پدافندی دشمن است تا موشک‌های بالستیک و سایر پهپادها بتوانند با گذر از سد سامانه‌های پداف...

اصابت ده‌ها فروند موشک سپاه به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی

 اصابت ده‌ها فروند موشک سپاه به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی
2024-04-14T11:58:36+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شلیک و اصابت ده‌ها فروند موشک بالستیک به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

ایران در صورت اقدام اسرائیل با شدت بیشتری تنبیه خواهد کرد

 ایران در صورت اقدام اسرائیل با شدت بیشتری تنبیه خواهد کرد
2024-04-14T11:58:35+03:30
حمله گسترده جبهه مقاومت از جهت‌های گوناگون به رژیم صهیونیستی فضای بسیار متفاوتی را در منطقه ایجاد کرده است.

ایران کدام پایگاه هوایی اسرائیل را هدف قرار داد؟

 ایران کدام پایگاه هوایی اسرائیل را هدف قرار داد؟
2024-04-14T11:58:35+03:30
پایگاهی که هواپیماهای اسرائیلی از طریق آن کنسولگری ایران را زدند، با موشک هدف قرار گرفت.

منبع آگاه: اسرائیل در صورت پاسخ بلا‌فاصله تنبیه می‌شود

 منبع آگاه: اسرائیل در صورت پاسخ بلا‌فاصله تنبیه می‌شود
2024-04-14T11:58:34+03:30
یک منبع آگاه گفت: پس از پایان عملیات تنبیهی ایران و جبهه مقاومت، اگر صهیونیستها بخواهند پاسخی بدهند قطعاً تنبیه بعدی «بلافاصله» و با شدت مضاعف خوا...

حمله چهاروجهی و پیچیده ایران به اسرائیل

 حمله چهاروجهی و پیچیده ایران به اسرائیل
2024-04-14T11:58:34+03:30
عملیات گسترده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه اسرائیل پاسخی پیچیده چندوجهی و هوشمندانه به جنایات اخیر اسرائیل است.

شورای نگهبان: عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود

 شورای نگهبان: عملیات «وعده صادق» نمایش اقتدار نظام بود
2024-04-14T11:58:34+03:30
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای از اقدام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله موفق به مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فل...

هشدار سپاه به آمریکا نسبت به هرگونه مشارکت در ضربه به ایران

 هشدار سپاه به آمریکا نسبت به هرگونه مشارکت در ضربه به ایران
2024-04-14T11:58:34+03:30
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه شماره ۲ خود به انهدام اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و هشدار به دولت تروریستی آمریکا نس...

سرلشکر باقری: عملیات «وعده صادق» با موفقیت کامل انجام شد

 سرلشکر باقری: عملیات «وعده صادق» با موفقیت کامل انجام شد
2024-04-14T11:58:33+03:30
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: این عملیات از نظر ما پایان یافته است و قصدی بر ادامۀ آن نیست و اگر رژیم صهیونیستی اقدامی علیه ما چه در خاک ما و چه در مراکز مت...

ناکامی پدافند اسرائیل مقابل عملیات ترکیبی ایران|گزارش

 ناکامی پدافند اسرائیل مقابل عملیات ترکیبی ایران|گزارش
2024-04-14T11:58:33+03:30
ساختار پدافند هوایی اسرائیل علی‌رغم تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که برای آن شده بود، مقابل عملیات ترکیبی ایران شکست خورد.

سلامی: اقدام بعدی درصورت واکنش اسرائیل سخت‌تر خواهد بود

 سلامی: اقدام بعدی درصورت واکنش اسرائیل سخت‌تر خواهد بود
2024-04-14T11:58:32+03:30
فرمانده‌کل سپاه درباره عملیات وعده صادق گفت: گزارش دقیق، مستند و میدانی از اصابت‌ها تا این لحظه نشان‌دهنده این است که این عملیات با موفقیتی بیش از حد انتظار...

رئیسی: ماجراجویی جدید علیه ایران پاسخ سنگین‌تر خواهد داشت

 رئیسی: ماجراجویی جدید علیه ایران پاسخ سنگین‌تر خواهد داشت
2024-04-14T11:58:32+03:30
رئیس جمهور تصریح کرد: اینجانب به پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و به پشتوانه حمایت ملت سرافراز و نیروهای مسلح مقتدر ایران اسلامی تاکید می‌کنم که...

عموعابدینی خبر داد: جذب نخبگان در دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی

 عموعابدینی خبر داد: جذب نخبگان در دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی
2024-02-26T06:00:56+03:30
معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ دستورالعمل ایجاد دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی با رویکرد فرادانشکده‌ای خبر داد و گفت: ماموریت اصلی این دانشکده‌ها ج...

دوستی: لیست انتخاباتی «صدای ملت» مورد حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب است

 دوستی: لیست انتخاباتی «صدای ملت» مورد حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب است
2024-02-26T06:00:56+03:30
عضو فهرست انتخاباتی صدای ملت تاکید کرد: این لیست متشکل از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و مستقلین بوده که از طرف چهار حزب اعتماد ملی، ندای ایرانیان، کارگزاران و اع...

داداش پور: دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند

 داداش پور: دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند
2024-02-26T06:00:55+03:30
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: در بازنگری آیین‌نامه شوراهای موارد خاص ضمن صیانت از مقررات آموزش عالی دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

تاکید هیات پارلمانی ایران بر توقف فوری جنگ در غزه

 تاکید هیات پارلمانی ایران بر توقف فوری جنگ در غزه
2024-02-26T06:00:55+03:30
هیات پارلمانی ایران در حاشیه مجمع مجالس آسیایی در آذربایجان با هیات های پارلمانی برخی کشورها همچون فلسطین، بنگلادش، سوریه و نایب رئیس مجلس قطر دیدار و گفت‌و...

جریمه ۶ تا ۲۴ میلیونی در انتظار کارکنان دولتی که در ساعت اداری تبلیغات انتخاباتی کنند

 جریمه ۶ تا ۲۴ میلیونی در انتظار کارکنان دولتی که در ساعت اداری تبلیغات انتخاباتی کنند
2024-02-26T06:00:54+03:30
یک جرم‌شناس گفت: اگر کارکنان دولت در ساعت اداری اقدام به تبلیغات اداری کنند به مجازات نقدی درجه ۶ موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی( بیش از ۶۰ میلیون ریال...

محصولی: بدنبال وحدت شاخص محور نیروهای انقلابی هستیم

 محصولی: بدنبال وحدت شاخص محور نیروهای انقلابی هستیم
2024-02-26T06:00:54+03:30
دبیرکل جبهه پایداری گفت: همچنانکه قبلاً در مورد مراحل چهارگانه وحدت نیروهای انقلابی مطرح کردیم در صورت امکان بدنبال فهرست واحد جبهه‌های انقلابی هستیم.

سرلشکر باقری: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای محصول رویکرد جامعه اطلاعاتی کشور است

 سرلشکر باقری: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای محصول رویکرد جامعه اطلاعاتی کشور است
2024-02-26T06:00:54+03:30
رئیس ستاد‌کل نیروهای مسلح تأکید کرد: امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم منطقه‌ای و مواجهه با امواج تهدید و طمع دشمنان؛ محصول رویکرد جهادی، انقلابی و حرفه‌ای و هم...

وعده‌های نشدنی، به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند/ مشارکت آگاهانه در انتخابات، موجب هراس دشمن است| گفت‌وگو با محسن ردادی

 وعده‌های نشدنی، به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند/ مشارکت آگاهانه در انتخابات، موجب هراس دشمن است| گفت‌وگو با محسن ردادی
2024-02-26T06:00:53+03:30
جامعه‌شناس سیاسی می‌گوید اگر کاندیداها بخواهند صادقانه صحبت کنند، باید با مردم همدلی داشته باشند و به جامعه بگویند «ما هم به اندازه‌ی شما دغدغه اصلاح ک...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)