میرنیوز

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات! 2020-11-25T13:36:41+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از باشگاه خبرنگاران، برخی رویداد‌ها به شدت حیرت انگیزند، به شدت دور از ذهن، به شدت شگفت آور، جوری که نمی‌دانی بخندی یا بگریی و نمی‌دانم چرا این رویداد‌ها دست از سر مازندران بر نمی‌دارند آن از وقف قله دماوندو جنگل‌های هیرکانی و حالا هم " واگذاری 18 هزار و 765هکتار از زمین‌های مازندران در قبال یک سیر نبات؟! " یعنی واقعا می‌شود هزاران هکتار زمین ملی و دولتی را در قبال دریافت یک سیر نبات که می‌شود 75 گرم ناقابل ، واگذار کرد؟

خبر، اما تنها یک تیتر است و چند خط توضیح " بیش از 18 هزار و 765 هکتار اراضی ملی و دولتی در شرق مازندران، در سال 1372 از سوی عیسی کلانتری وزیر جهاد کشاورزی وقت و در قبال دریافت یک سیر نبات به بانک زمین واگذار شد و بیش از 12 هزار هکتار آن جزو پناهگاه حیات وحش میانکاله است."

همین چند خط و من در میان هجوم بی شمار خبر‌های تلخ و شیرین و سیاه و سفید، این یکی را جدا می‌کنم و می‌خواهم آن را تا انتها پیگیر باشم می‌خواهم بفهم آیا رازی در یک سیر نبات وجود دارد که پایش به این واگذاری باز شده است، می‌خواهم بدانم مگر می‌شود بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله را که یکی از 9 ذخیرگاه جهانی حیات وحش است واگذار کرد به فردی یا شرکتی یا هر نهادی؟ حالا می خواهند 75 گرم نبات بگیرند یا مبلغی با هر چند عدد صفر.

زمین‌ها هم بانک دارند

در همان دو خط خبر اولیه آمده است که این اراضی را به بانک زمین واگذار کردند، یک جستجوی ساده در نت ما را به شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی که او را با نام بانک زمین می‌شناسند می رساند، شرکتی که در سال 1371 با هدف سرمایه گذاری در طرح‌های آب و خاک و احیاء اراضی، فعالیت خود را بر اساس قانون تجارت آغاز کرد و از سال 1385 به موجب توافق با بانک کشاورزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو، رشد چشمگیری در واگذاری اراضی ملی و دولتی مستعد داشته است.

بر اساس اطلاعاتی که در پایگاه این شرکت وجود دارد تاکنون 36 پروژه در 10 استان در سطح 26831.94 هکتار به شرکت واگذار شده است که طی توافق نامه‌های فی مابین قرار شده بعد از مطالعات و تامین منابع مالی مورد نیاز، این زمین ها به سرمایه گذاران بخش کشاورزی واگذار شوند، اما ماجرای واگذاری اراضی شرق مازندران به این شرکت در قبال دریافت یک سیر نبات چیست؟

تلفنی با مدیر عامل شرکت که در استان البرز و در یکی از شعب بانک های کشور دفتر مرکزی دارند تماس می گیرم ، می گوید: حاضر به مصاحبه نیست و تاکنون هم کسی سراغشان نیامده است، شما با روابط عمومی ما تماس بگیرید ، آنها اگر خواستند مواردی را در خصوص این خبر رسانه ای کنند به ما می گویند و ما به شما می گوییم، می گویم من فقط اطلاعات اولیه در خصوص صحت این خبر می خواهم و شما هم مدیر یک مجموعه هستید ، مگر می شود مدیر یک مجموعه اختیار یک مصاحبه را نداشته باشد؟ که باز همان حرف های قبلی تکرار می شود و مکالمه را تمام می کنم.

صلح نامه‌ای با پرداخت یک سیر نبات!

شاخه نبات در ادبیات ایرانیان سابقه ای دیرینه دارد از قسم دادن حافظ شیرازی به شاخه نباتش تا سفره‌های عقدی که همیشه یک پای ثبات ازدواج‌های ایرانی است، اما چگونه رد پای یک سیر نبات در واگذاری 18 هزارهکتار زمین باز شده است.

برای پیگیری ماجرای واگذاری ، سراغ مسئولان منابع طبیعی استان مازندران می‌رویم، ما را ارجاع می‌دهند به شخصی که از همان ابتدا در جریان این واگذاری بود و با روی باز می‌گوید اطلاعات این پرونده را می‌دهم به شرطی که اسمی از او در گزارش آورده نشود.

ماجرا را از ابتدا شرح می‌دهد اینکه وزارت جهاد کشاورزی در سال 1372 بیش از 18 هزار و 765هکتار اراضی دولتی و ملی شرق مازندران را که در محدوده زاغمرز تا گلوگاه قرار داشت در ازای یک سیر نبات به بانک زمین واگذار کرد چیزی شبیه صلح نامه و آن نبات هم نمادین بود و احتمالا نه نباتی داده شده و نه گرفته.

این فرد مطلع با بیان اینکه اداره منابع طبیعی بهشهر در همان سال‌ها قصد داشت مالکیت اراضی منطقه را تعیین تکلیف کند، افزود: زمانی که این صلح نامه مطرح شد منابع طبیعی استان در راستای اجرای قانون برگ تشخیص ، به روزنامه‌ها آگهی داد که بخشی از این عرصه‌ها جزو منابع طبیعی است و هر شخص حقیقی یا حقیقی ادعای مالکیت بر این زمین‌ها دارد می‌تواند مدارک خود را ارائه دهد، اما هیچ ارگان دولتی یا فردی ادعایی بر مالکیت این زمین‌ها نداشتند به همین دلیل بر اساس قانون ، این اراضی به عنوان زمین‌های ملی در نظر گرفته می‌شود و وزیر وقت اختیار را نداشت این زمین‌ها را واگذار کند.

او گفت: بخشی از این 18 هزار هکتار زمین واگذار شده دولتی است که وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست واگذار کند، اما بخشی از این زمین‌ها منابع ملی بود که قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی نیست و منابع طبیعی از همان ابتدا اقدامات قانونی خود را با پیگیری قضایی این واگذاری‌ها انجام داد و دادستان و رئیس دادگستری هم به این پرونده ورود کرده بودند.

می‌پرسم چه میزان از این اراضی ملی است و چه میزان دولتی و چه میزان از زمین‌ها مربوط به پناهگاه حیات وحش میانکاله که می‌گوید با توجه به گذشت زمان اطلاع دقیق ندارم، اما حجم زیادی از این زمین ها در تعارض مالکیتی با محیط زیست بود.

محیط زیست به حقش رسید

شرق مازندران با وجود پناهگاه 28 هزار و 800 هکتاری میانکاله از نظر محیط زیستی یکی از مناطق غنی کشور به حساب می‌آید و واگذاری بخشی از این عرصه‌ها که نام و نشانی در جهان دارند نه تنها دغدغه محیط زیستی منطقه و کشور بلکه می‌تواند دغدغه بین الملی هم باشد برای یافتن پاسخ هایمان سراغ مدیر کل محیط زیست مازندران می‌رویم.

ابراهیمی همانند همیشه پای کار رسانه‌ای است ، در خصوص نحوه و میزان زمین‌های واگذاری از او می‌پرسم می‌گوید : 12 هزار هکتار از 18 هزار و 765 هکتاری که به بانک زمین واگذار شده بود با محیط زیست تداخل مالکیتی داشت، اما با پیگیر‌های اداره کل حفاظت محیط زیست و شورای حفظ حقوق بیت المال مازندران این عرصه‌ها دوباره به محیط زیست بازگردانده شد.

ابراهیمی ادامه داد: محدوده این زمین‌های برگشت داده شده پارسال مشخص و مرز‌ها نیز تثبیت شد و اکنون محیط زیست هیچ تداخل ثبتی با بانک زمین ندارد.

او ادامه داد: سند این اراضی از بانک زمین گرفته و به نمایندگی از دولت به نام منابع طبیعی استان ثبت شده است، اما ما تقاضای اقاله سند به محیط زیست را داریم تا سند این زمین‌ها دوباره به نام محیط زیست مازندران ثبت شود.

به دنبال نقشه‌ای از این واگذاری‌ها هستم تا بدانم محدوده مناطق واگذار شده کجا بودند، ما را به سراغ فردی دیگر می فرستند که نقشه‌ای با 6 پلاک ثبتی را نشانمان می‌دهد و می‌گوید پلاک‌های 88 و 87 دو پلاکی هستند که 12 هزار و 400 هکتار مساحت دارند و در محدوده پناهگاه حیات وحش میانکاله هستند ، پلاک هایی که محیط زیست استان بعد از دو دهه تلاش توانست آنها را بازپس بگیرد و چهار پلاک ثبتی دیگر به شماره‌های 77، 78، 79 و 82 زمین‌هایی هستند که بخشی از آن را منابع طبیعی ادعای مالکیت دارد بخشی را مردم محلی و بخشی هم هیچ گونه بهره برداری نمی‌شود.

پرونده 11 جلدی برای زمین‌های واگذار شده

تا اینجای گزارش مشخص شد در سال 1372 عیسی کلانتری وزیر جهاد کشاورزی وقت بیش از 18 هزار هکتار زمین را در قبال دریافت یک سیر نبات به شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی واگذار کرد و محیط زیست مازندران پس از سال‌ها تلاش توانست 12 هزار و 400 هکتار از اراضی واگذار شده را که جزو پناهگاه حیات وحش میانکاله بود دوباره به محیط زیست برگرداند، اما تکلیف بقیه زمین‌ها چه شده است؟

برای یافتن پاسخ این پرسش سراغ مسئولان جهاد کشاورزی و امور اراضی استان می‌روم، همانند مسئولان منابع طبیعی استان فردی که از ابتدای قضیه واگذاری این زمین‌ها در جریان این پرونده بود به شرط اعلام نشدن نامش پاسخ سوال ما را می‌دهد و می‌گوید 6300 هکتار زمین از آن 18 هزار هکتار زمین واگذار شده هنوز تعیین تکلیف نشده است چرا که منابع طبیعی استان معتقد است این زمین‌ها ملی و واگذاری آن‌ها هم خلاف قانون بود.

او تداخلات زمین و اجرای چند قانون در یک زمین را مشکل اصلی این واگذاری می داند و می گوید: تعدادی از کشاورزان منطقه با استناد به قانون اصلاحات ارضی برای یک قطعه زمین سند مالکیتی دارند و همزمان سازمان جنگل ها و مراتع نیز با استناد به قانون ملی شدن جنگها خود را مالک همان زمین می داند و این تعارض مالکیتی از همان ابتدای واگذاری وجود داشت.

او با بیان اینکه هیچ گونه زمین خواری توسط بانک زمین در این پرونده انجام نشده است و قرار بود این زمین ها به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی واگذار شود، می‌گوید: مسئولان استان تصمیم گرفتند هزار هکتار از این زمین‌ها را برای ساخت شهرک صنعتی اختصاص دهند که بانک زمین مخالفت کرد، برای منطقه آزاد مازندران هم این زمین ها را به هیات دولت پیشنهاد دادند اما باز بانک زمین مخالفت کرد چون مسئولان بانک زمین معتقد هستند این زمین ها فقط با اهداف کشاورزی باید در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد .

او می گوید تا جایی که اطلاع دارم در 70 هکتار از این زمین ها طرح گردشگری اجرا شد، 70 هکتار را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفت و بخشی از زمین‌ها را نیز سودجویان تصرف کردند و مابقی هم فعلا رها شده است و اختلاف بین اداره کل منابع طبیعی مازندران ، اهالی بومی منطقه و بانک زمین باعث شده است پرونده‌ای نیز در این خصوص تشکیل شود، پرونده‌ای با یازده جلد و سی هزار برگ.‌

او ادامه می دهد: سازمان بازرسی نیز در خصوص این واگذاری ورود پیدا کرده و حدود 100 تا 150 جلسه کشوری و استانی نیز برگزار شد، اما به نتیجه نرسیده است چرا که منابع طبیعی معتقد است این اراضی ملی و غیر قابل واگذاری است و بانک زمین هم می‌گوید سند این زمین‌ها به نام آن‌ها ثبت شده است.

می‌پرسم سودجویان چگونه بخشی از این زمین‌ها را تصرف کردند مگر محدوده این زمین‌ها مشخص نیست؟ می‌گوید نقشه‌ها موجود است و محدوده‌ها هم مشخص، اما وقتی زمین رها شده باشد هر کسی امکان دارد به آن دست اندازی کند خواه زمین شخصی باشد یا دولتی یا ملی.‌

می‌پرسم برای حل این مشکل راه چاره چیست؟ می‌گوید اول اینکه تکلیف این پرونده و 6300 هکتار زمین باید مشخص بشود و اگر زمین ملی است سند از شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی باید به منابع طبیعی بازگردد و دوم اینکه، چون فعلا سند به نام بانک زمین است این شرکت باید نسبت به رفع تصرف و دست اندازی سودجویان اقدامی انجام دهد که متاسفانه هنوز اقدامی انجام نشده است.

از قانونی بودن نحوه واگذاری می‌پرسم که آب پاکی را روی دستمان می‌ریزد و می‌گوید کدام منطق می‌گوید پناهگاه حیات وحش مگر قابل واگذاری است؟ ... خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

بلاتکلیفی همچنان موج می‌زند

در عرصه خبرنگاری علاوه بر دریافت اطلاعات از منابع موثقی که نمی‌خواهند نامشان فاش شود سراغ منابع خبری رسمی و مدیران دستگاه‌های اجرایی هم باید رفت و ما نیز ابتدا سراغ درخشان مدیر امور اراضی مازندران رفتیم او می‌گوید: مقرر شده بود بانک زمین بعد از دریافت این زمین‌ها مطالعاتش را انجام دهد و سپس زمین‌ها در قالب قرارداد سه جانبه بین بانک، استانداری و جهاد کشاورزی به بهره بردارن و سرمایه گذاران بخش کشاورزی واگذار شود، اما مشکلاتی بر سر راه اجرای این صلح نامه وجود داشت.

او تداخل پلاک‌ها، تصرفات توسط برخی افراد که ادعای مالکیت بر بخش‌هایی از این زمین‌ها را داشتند و واگذاری 170 هکتار زمین برخلاف مفاد صلح نامه به وزارت فرهنگ و طرح گردشگری را از جمله مشکلات احیا این اراضی اعلام کرد و گفت:عملیات احیای این زمین اکنون متوقف شده است.

درخشان ادامه داد: بانک زمین برای 3 هزار هکتار توانست سند بگیرد و بیش از 3 هزار هکتار دیگر با منابع طبیعی تداخل مالکیتی دارد.

مدیر امور اراضی مازندران با بیان اینکه جلسات زیادی برای حل این مشکلات در سطح ملی برگزار و مقرر شده بود بانک علاوه بر نقشه برداری‌های جدید، برای احیای این زمین‌ها مطالعات بروزی نیز انجام دهد که هنوز اتفاق نیفتاده است، ابراز امیدواری کرد مشکلات این واگذاری با ورود دادستان ویژه زمین خواری و کمک اداره کل ثبت اسناد و فرمانداران دو شهرستان حل شود.

مقیمی معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی مازندران منطقه ساری نیز با بیان اینکه متاسفانه کار‌ها در روند اجرای طرح درست انجام نشد، گفت: 3 هزار 500 هکتار از زمین‌ها جز اراضی ملی و بقیه جز اراضی خالصه است.

او می‌گوید: اقدامات قضایی برای خلع ید اراضی ملی انجام شد و پرونده این زمین‌ها برای بازگشت به منابع طبیعی در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

مقیمی افزود: اداره کل بازرسی استان به منابع طبیعی تکلیف کرد در 15 روز علاوه بر اصلاح هندسی در 11 پلاک زمینی که به بانک واگذار شده بود در خصوص تثبیت مالیکت و صدور سند اقدام کند که این اداره کل در مهلت قانونی این طرح رو اجرا کرد و فایل ها به اداره کل ثبت اسناد ارسال شد.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی مازندران منطقه ساری در خصوص واگذاری 170 هکتار از زمین‌ها توسط بانک به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک طرح گردشگری نیز گفت: عرصه‌ای که واگذار شد جزو اراضی ملی استو ان شاءالله با ورود قاطع اداره کل بازرسی این عرصه‌ها و انفال دوباره به بیت المال برگردد.

یک واگذاری شفاف اما پرابهام

ماجرای واگذاری این زمین ها شفاف اما پرابهام است با یک سوال اصلی ، چگونه می شود اراضی ملی ، طبیعی و حفاظت شده کشور را واگذار کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال بهترین گزینه شخص عیسی کلانتری وزیر وقت کشاورزی است.

هماهنگی ها انجام و برخلاف مدیر بانک زمین که حاضر به انجام مصاحبه نشد، آقای کلانتری زمانی را برای مصاحبه اختصاص می دهد و در همان ابتدا می گوید: در اوایل دهه 70 مقرر شده بود برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی که سرمایه و زمین ندارند بانک زمین تاسیس شود.

او در خصوص سازوکار فعالیت این بانک ، گفت: مقرر شد وزارت کشاورزی زمین را رایگان در اختیار بانک زمین قرار دهد و بانک زمین نیز با اعتباراتی که از بانک کشاورزی می گیرد زمین ها را تسطیح و آماده واگذاری به اشخاص کند.

کلانتری ادامه داد: بهره برداران از این زمین ها حداکثر تا ده سال از محل درآمد این زمین ها اقساط بانک را باید بدهند و بعد از آن صاحب زمین می شوند.

او در خصوص واگذاری این زمین ها به بانک زمین ، گفت: یکی از مناطقی که بانک زمین برای اجرای این طرح پیشنهاد داد 18 هزار و 600 هکتار زمین میانکاله در شرق مازندران بود که بررسی و مشخص شد هم اراضی منابع ملی وهم اراضی حفاظت شده در منطقه وجود دارد.

کلانتری با بیان اینکه طبق قانون بدون مصوبه شورای عالی محیط زیست نمی توانیم اراضی حفاظت شده را به کسی واگذار کنیم، افزود: مشخص شد بخش‌هایی از این 18 هزار هکتار جز مناطق حفاظت شده است و نمی‌توان واگذار کرد به همین دلیل آن مقدار زمین کسر شد و بقیه را منابع طبیعی به بانک کشاورزی و بانک زمین واگذار کرد.

او در انتهای مصاحبه هم تاکید کرد: هیچ هکتاری از اراضی حفاظت شده واگذار نشده است، پیشنهاد بود، اما چون حدود 12 هزار هکتار در حوزه منطقه حفاظت شده میانکاله بود آن مقدار زمین کسر شد و بانک زمین در بقیه زمین‌ها سرمایه گذاری کرد.

زیر دریا هم واگذار شده بود !!

پیگیری‌های ما در انتهای گزارش اما به یک نامه می‌رسد نامه‌ای که حسین زادگان استاندار مازندران تیرماه امسال برای وزیر جهاد کشاورزی ارسال کرد و در آن واگذاری 18 هزار و 765 هکتار در قبال یک سیر نبات را تایید و اعلام کرد عیسی کلانتری وزیر جهاد کشاورزی وقت در اردیبهشت سال 72 این اراضی را به شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی در قبال یک سیر نبات واگذار کرد.

استاندار در خصوص نحوه این واگذاری در این نامه نوشت: بخشی از این زمین‌ها در پلاک‌های 77 و 78 و 82 و 88 اراضی ملی بود و وزیر وقت مسئولیتی در واگذاری آن‌ها نداشت.

در بخشی از نامه استاندار به وزیر جهاد کشاورزی تحقیقات گزارش ما نیز تایید شده است چرا که بنا به گفته استاندار 12 هزار و 400 هکتار از اراضی که در آن زمان واگذار شده بود در محدوده پناهگاه حیات وحش میانکاله قرار داشت.

از سویی دیگر پلاک‌های 30 و 79 و 80 به مساحت 1000 هکتار و پلاک‌های 78 و 88 به مساحت 500 هکتار پیش از تنظیم سند واگذار شده بود.

استاندار مازندران واقعیت دیگری از این واگذاری عجیب را نیز اعلام و تصریح کرد واگذاری عرصه بدون لحاظ دقیق پلاک ها، بدون نقشه برداری انجام شده و حتی بخشی از اراضی واگذار شده در زیر دریا قرار داشت.

حسین زادگان دراین نامه صدور اسناد مالیکت این زمین‌ها به بانک زمین را غیرموجه می‌داند و در خصوص اصل این واگذاری معتقد است بانک زمین با گذشت بیش از 27 سال در اجرای تعهدات قرارداد صلح مانند تسطیح اراضی، احداث شبکه آبیاری و زهکشی و ایجاد راه‌های دسترسی و ... موفق نبوده است و لازم است وزارت جهاد کشاورزی نسبت به بازپس گیری کل اراضی در اختیار بانک و اقاله سند این زمین‌ها به استان تصمیم گیری کند.

اگرچه هنوز باور برخی اتفاقات در این پرونده برایم سخت عجیب است، اما نکته‌ای ظریف‌تر از مو در آن نیز وجود دارد ، اینکه چندین کارشناس و مدیر دستگاه‌های اجرایی عمر 30 سالۀ خدمت خود را برای رسیدگی به این پرونده سپری کردند به عبارتی چند ده نفری که دهه 70 و همزمان با واگذاری این زمین‌ها استخدام نهادهای دولتی شده بودند حالا در حال بازنشستگی هستند اما مشکلات این واگذاری همچنان پابرجاست، به همین سادگی.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اتفاقی که برای استقلال افتاد هر ۱۰ هزار سال یک بار تکرار می‌شود!

 اتفاقی که برای استقلال افتاد هر ۱۰ هزار سال یک بار تکرار می‌شود!
2021-01-16T16:56:11+03:30
پیشکسوت و سرپرست سابق تیم فوتبال استقلال با تاکید بر این که فکری باید بر هیجانات خود کنترل داشته باشد گفت: اتفاقی که در دیدار با پرسپولیس رقم خورد هر ۱۰ هزا...

نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید

 نشانه‌های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید
2021-01-16T16:16:08+03:30
تغییرات ظریفی وجود دارد که برخی از آن‌ها هنگام بیدار شدن از خواب بروز می‌کند و می‌تواند نشانه دیابت نوع ۲ باشد.

۷ نکته مهم از جدیدترین رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) / تمرین MRSI سپاه با نمایش ذوالفقار و دزفول هایپرسونیک

 ۷ نکته مهم از جدیدترین رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) / تمرین MRSI سپاه با نمایش ذوالفقار و دزفول هایپرسونیک
2021-01-16T16:02:59+03:30
رزمایش پیامبر اعظم(ص) نیروی هوافضای سپاه، تمرینی از قدرت دفاعی کشورمان را نشان داد که پیش از این کمتر به نمایش گذاشته شد اما مشخص شد هیچ سامانه پدافندی در ج...

نگران کاهش پروازهای عبوری قطر نیستیم/ آسمان ایران به‌صرفه‌ترین مسیر

 نگران کاهش پروازهای عبوری قطر نیستیم/ آسمان ایران به‌صرفه‌ترین مسیر
2021-01-16T16:02:59+03:30
معاون سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: فضای ایران در موقعیت جغرافیایی و راهبردی خاص بین پروازها از آسیا به اروپا و امریکا قرار دارد و نگرانی بابت کاهش پروا...

۶ روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

 ۶ روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی
2021-01-16T16:02:59+03:30
از ابتدای خرداد ماه سال جاری بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نیازی به تمدید دفترچه درمان خود ندارند و انقضای تاریخ اعتبار درج شده در دفترچه مانع ارائه خدمات...

هشدار اقتصاد به قیمت گذاری دستوری برای نرخ ارز

 هشدار اقتصاد به قیمت گذاری دستوری برای نرخ ارز
2021-01-16T11:49:33+03:30
روحانی می‌گوید دولت درواپسین ماههای عمرش نرخ دلار را به۱۵تا۱۶هزار تومان ‌رسانده و این قابلیتی است که به گفته وی از آزادسازی منابع بلوکه‌ ایران حاصل می‌شود؛ا...

نفس در سینه حبس است

 نفس در سینه حبس است
2021-01-13T11:23:25+03:30
شما که الان در حال خواندن این گزارش هستید احتمالا حالت‌هایی چون سردرد، سوزش چشم، حالت تهوع یا خستگی و سرگیجه را به‌دلیل آلودگی هوا دارید. در زمان نوشتن این...

وضعیت بنفش

 وضعیت بنفش
2021-01-13T11:10:08+03:30
این روزها ماجرا عجیب و غریب‌تر شده، به مرحله‌ای رسیدیم که باید بین داشته‌هایمان انتخاب کنیم. نه خودمان، بلکه مسئولان! مثلا بین اینکه برق داشته باشیم یا در آ...

هزینه اداره شعب بانک‌ها، سالی ۵۲ هزار میلیارد/ ۳۳ کارمند در یک شعبه!

 هزینه اداره شعب بانک‌ها، سالی ۵۲ هزار میلیارد/ ۳۳ کارمند در یک شعبه!
2021-01-13T10:57:11+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد بین ۲۳بانک مورد بررسی، میانگین هزینه سرانه به‌ازای اداره هر شعبه بانکی حدود۳۷۵میلیون تومان است. یعنی به‌طور متوسط هر شعبه بانکی درمجموع...

کاهش قیمت لیر، قیمت خانه را از ایران ارزانتر کرد

 کاهش قیمت لیر، قیمت خانه را از ایران ارزانتر کرد
2021-01-12T11:23:09+03:30
در حالی که طی ماه اخیر، خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی با کاهش ۹ درصدی مواجه شده، اما آمار‌های رسمی منتشرشده از این کشور حاکی است که ایرانی‌ها رکورد تاز...

سئول؛ مهره شطرنج بایدن برای بازگشت به برجام

 سئول؛ مهره شطرنج بایدن برای بازگشت به برجام
2021-01-12T11:23:09+03:30
«فرهیختگان» دلایل بی‌نتیجه ماندن مذاکرات ایران و کره‌جنوبی درباره آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره و همچنین نفتکش توقیف‌شده کره در آب‌های خ...

ماجرای روایت متفاوت آیت‌الله صدیقی درباره لحظه غسل دادن آیت‌الله مصباح

 ماجرای روایت متفاوت آیت‌الله صدیقی درباره لحظه غسل دادن آیت‌الله مصباح
2021-01-12T10:16:37+03:30
ارادت نگارنده به حضرت آقای صدیقی، از سالیان قبل و جای گرفته در قلب است. ارادت صادقانه‌ای که در گذر ایام نه فقط کاستی نداشته بلکه رو به تزاید نیز بوده و هنوز...

رشد ۱۲ هزارمیلیاردی درآمد بیمه‌ها در سال کرونایی/۳۴درصدبازار دست‌یک‌شرکت دولتی

 رشد ۱۲ هزارمیلیاردی درآمد بیمه‌ها در سال کرونایی/۳۴درصدبازار دست‌یک‌شرکت دولتی
2021-01-11T13:36:27+03:30
بررسی وضعیت هفت ‌سال اخیر صنعت بیمه کشور نشان می‌دهد حق‌بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه طی سال‌های۱۳۹۲ تا پایان سال ۹۸ تقریبا ۳.۶ برابر و تا پایان ۸ ماهه امسال حد...

ایران، ناجی نفت ونزوئلا

 ایران، ناجی نفت ونزوئلا
2021-01-11T10:56:31+03:30
صنعت نفت ونزوئلا پس از پشت‌سر گذاشتن پنج سال کابوس‌وار تولید نزولی نفت و گام نهادن تا آستانه نابودی و عملکردی ناامیدکننده با نشانه‌هایی از بهبود روبه‌رو شده...

زلف‌های گره‌زده به نرده‌های کاخ سفید

 زلف‌های گره‌زده به نرده‌های کاخ سفید
2021-01-11T10:43:11+03:30
خدای مهربان بر درجات مرحوم علامه محمدتقی جعفری بیفزاید. جلسات پنج‌شنبه‌شب‌های استاد در منزل شخصی ایشان (خیابان زیبا، کوچه حاج قاضی) با استقبال جمع قابل توجه...

بازخوانی فاجعه یک داروی ناایمن/ بلایی که اروپایی‌ها با «تالیدومید» به جهان هدیه کردند!

 بازخوانی فاجعه یک داروی ناایمن/ بلایی که اروپایی‌ها با «تالیدومید» به جهان هدیه کردند!
2021-01-10T15:50:06+03:30
ماجرای اعتماد یا عدم اعتماد به واکسن های ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا، شاید موافقان و مخالفانی داشته باشد، اما بازخوانی یک فاجعه کمتر شنیده شده در تاریخ نش...

پیر شدن ۵ میلیون جوان در تنهایی

 پیر شدن ۵ میلیون جوان در تنهایی
2021-01-10T11:24:34+03:30
خانه‌های تک‌نفره، آدم‌های تنها، کسانی که وقتی از سرکار به خانه برمی‌گردند، کسی انتظارشان را نمی‌کشد؛ نه همسر و نه فرزندی! خودشان، تنهای تنها! «مجرد‌های...

قیمت‌های نجومی برای پنت‌هاوس‌های شمال تهران

 قیمت‌های نجومی برای پنت‌هاوس‌های شمال تهران
2021-01-10T09:37:46+03:30
به گفته مشاوران املاکی که در شمال تهران فعالیت دارند، پنت هاوس‌های نوساز شمال تهران این روز‌ها از حدود ۷۰میلیون تومان به ازای هر متر مربع قیمت‌گذاری می‌شود.

نقش یک زن آمریکایی در برپایی تظاهرات ضد حجاب

 نقش یک زن آمریکایی در برپایی تظاهرات ضد حجاب
2021-01-09T19:15:00+03:30
«کیت میلت» و نقش او در ترتیب دادن تظاهرات ضدحجاب در اسفندماه ۵۷ در سریال «روز‌های ابدی» به کارگردانی جواد شمقدری به تصویر در آمده است.

مثل هر دفعه هواپیمای مسافربری عادی بود، باز هم خارج از پروتکل سران قوا!

 مثل هر دفعه هواپیمای مسافربری عادی بود، باز هم خارج از پروتکل سران قوا!
2021-01-09T19:15:00+03:30
بازدید از فولاد بروجن و کارخانه ورق خودرو بروجن محل بعدی بود، از نکات جذاب سفر با دکتر قالیباف تیز بینی و نکته بینی های خارج از اصول مرسوم مسئولین است.

آخر مغالطه هم حدی دارد

 آخر مغالطه هم حدی دارد
2021-01-09T18:33:18+03:30
آقای امجد آخر مغالطه هم حدی دارد از دین و مذهب می‌گذرم آیا عقل کشته شدن در راه هر هدفی را قابل‌احترام می‌داند.

تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی/ کیت‌‌های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟

 تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی/ کیت‌‌های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟
2021-01-09T13:00:03+03:30
رئیس آزمایشگاه تشخیص کرونای انگلیسی در ایران درباره تاثیر واکسن بر ویروس کرونای انگلیسی و علائم بیماری‌ توضیح داد.

ارزانی خودرو و لوازم خانگی در گروی قیمت فولاد/ کشمکش وزارتخانه ها ادامه دارد!

 ارزانی خودرو و لوازم خانگی در گروی قیمت فولاد/ کشمکش وزارتخانه ها ادامه دارد!
2021-01-09T12:46:41+03:30
بسیاری از فعالان اقتصادی در میان کشمکش‌های وزارت اقتصاد و صمت، معتقدند قیمت فولاد بر ارزان شدن اقلام مهمی چون خودرو تاثیر دارد.

همه آنچه درباره کرونای انگلیسی باید بدانید؛ ویروس جهش یافته چقدر خطرناک است؟

 همه آنچه درباره کرونای انگلیسی باید بدانید؛ ویروس جهش یافته چقدر خطرناک است؟
2021-01-06T14:17:35+03:30
کرونای انگلیسی بنابر اعلام وزیر بهداشت به ایران رسیده و سوالات بسیاری درباره این ویروس مطرح شده است.

میانگین دستمزد ماهانه پرسنل شرکت‌های دولتی ۱۵میلیون تومان

 میانگین دستمزد ماهانه پرسنل شرکت‌های دولتی ۱۵میلیون تومان
2021-01-06T12:43:36+03:30
بر اساس ادعای سازمان برنامه بودجه کل پرسنل شرکت‌های دولتی ۳۸۳هزار و ۶۰۱ نفر می‌باشد که هزینه‌های پرسنلی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی وابسته ب...

میانگین دستمزد ماهانه پرسنل شرکت‌های دولتی ۱۵ میلیون تومان

 میانگین دستمزد ماهانه پرسنل شرکت‌های دولتی ۱۵ میلیون تومان
2021-01-06T11:10:12+03:30
بر اساس ادعای سازمان برنامه بودجه کل پرسنل شرکت‌های دولتی ۳۸۳ هزارو ۶۰۱ نفر می‌باشد که هزینه‌های پرسنلی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی وابسته ب...

جرم بزرگ در هوای تهران

 جرم بزرگ در هوای تهران
2021-01-06T10:16:38+03:30
این روز‌ها اخبار مهم رسانه‌ها و عمده پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی درباره آلودگی هواست. مسئله‌ای که نگرانی‌ها برای افزایش ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا را ن...

ورشکستگی شرکت‌های هواپیمایی

 ورشکستگی شرکت‌های هواپیمایی
2021-01-05T13:23:55+03:30
شیوع بیماری کووید۱۹ پیامدهای سنگینی را برای جامعه بین‌الملل به همراه داشت؛ بحران در شرکت‌های هواپیمایی باعث‌شد تا کارشناسان نسبت به تداوم ضرر مالی و حتی احت...

نگرانی مستاجران از بازار اجاره در سرمای زمستان / مالکان سقف ۲۵ درصدی اجاره را قبول ندارند

 نگرانی مستاجران از بازار اجاره در سرمای زمستان / مالکان سقف ۲۵ درصدی اجاره را قبول ندارند
2021-01-05T13:09:59+03:30
در حالی که بسیاری از مستاجران از رشد قیمت اجاره نگران هستند که بسیاری از مشاوران املاک و مالکان هنوز افزایش ۲۵ درصدی را قبول ندارند.

فرمانده ارتشی که زیر شکنجه ضد انقلاب شهید شد، اما به کشور وفادار ماند

 فرمانده ارتشی که زیر شکنجه ضد انقلاب شهید شد، اما به کشور وفادار ماند
2021-01-05T12:56:42+03:30
یکی از فرماندهان شهید ارتش کشورمان زیر شکنجه ضد انقلاب به شهادت رسید.