میرنیوز

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام 2020-11-15T11:06:29+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از باشگاه خبرنگاران،تا چند دهه گذشته زوج‌هایی که صاحب فرزند نمی‌شدند، برای چشیدن طعم فرزندداری اقدام به سرپرستی گرفتن یک کودک بی‌سرپرست از شیرخوارگاه‌ها و مراکز مربوط به نگهداری از کودکان بی سرپرست می‌کردند و آن طور که دلشان می‌خواست؛ نسبت به تربیت کودک اقدام می‌کردند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن راه‌های درمانی، بسیاری از زوج‌ها می‌توانند طعم شیرین پدر و مادر شدن را بچشند، اما متأسفانه سرانجام موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و اغلب اوقات کاری از دست علم پزشکی برای اینکه زوج‌ها بتوانند صاحب فرزند شوند، برنمی‌آید.

در چنین شرایطی و با توجه به نیاز زوج‌ها برای به دست آوردن فرزند، سودجویان و تبهکاران در این حوزه دست به کار شده و پایشان به زندگی خانواده‌ها باز می‌شود تا بتوانند از آب گل آلود ماهی بزرگی برای خود بگیرند.

به احتمال زیاد زمانی که در سطح شهر قدم می‌گذارید با آگهی‌هایی که مضمونشان فروش کلیه، نوزاد و کودک است، مواجه شده‌اید، آگهی‌های سیاهی که فقط و فقط عده‌ای را خانه خراب می‌کند و برخی‌ها را نیز به نان و نوایی می‌رساند.

سودجویان در این بین با شناسایی خانواده‌هایی که سرپرستشان معتاد و یا فرد بیمار لاعلاجی که در آن خانواده در حال سپری کردن روزگار خود است، می‌کوشند تا با اجرای نقشه‌های شوم خود و در ادامه جلب رضایت افراد، بتوانند کودک آن خانواده را به فروش برسانند تا هم پول مواد فرد معتاد و یا هزینه دوا و درمان بیمار آن خانواده را به دست بیاورند و هم اینکه خود در کنار این موضوع پولی به جیب بزنند.

با گذشت زمان و گسترش شبکه‌های اجتماعی شاهد تبلیغات فروش نوزاد در فضای مجازی هستیم، با یک جست‌وجوی ساده در اینستاگرام و با هشتگ زنی کلید واژه مورد نظر می‌توانید به راحتی این تبلیغات فاجعه آور را مشاهده کنید؛ در این زمان عکس‌هایی از چهره‌های کودکان و نوزادانی خواهید دید مانند یک خودرو، مسکن و یا هر وسیله دیگر؛ برایشان قیمت گذاشته شده و حتی تخفیف هم برایشان لحاظ کرده‌اند.

معیار‌های دلالان برای فروش نوزاد در فضای مجازی

کافی است تا در شبکه‌های اجتماعی دلالان را شناسایی کرده و از آن‌ها تقاضای خرید نوزاد کنید، خواهید دید که در ابتدا از شما می‌خواهند که مدارک خود را از این باب که متأهل هستید، برایشان ارسال کنید. سپس از شما تقاضای محل سکونتتان را می‌خواهند، هر چه بچه بالای شهر‌تر باشید؛ قیمت نوزاد هم بالاتر هست.

بعد از این مراحل به سراغ جنسیت نوزاد می‌روند و اگر تقاضای درخواست کننده نوزاد دختر باشد، نرخ کمی بالاتر می‌رود، اینکه چرا قیمت نوزاد دختر بالاتر از قیمت نوزاد پسر است، خودم هم نمی‌دانم! در آخر هم بعد از طی کردن مراحل در یک محلی پرت قرار گذاشته و نوزاد سفارش شده را تحویل خواهانش می‌دهند و ناگفته نماند که از قبل هم پول به حساب فرد دلال واریز شده است.

علت فروش نوزادان چیست؟

همان طور که در ابتدای گزارش هم اشاره شد، اعتیاد سرپرست خانواده‌ به موادمخدر، بیماری و عدم توانایی در پرداخت خرج و مخارج درمانی، فقر، مشکلات روانی والدین دارای کودک و نوزاد و ...؛ عواملی هستند که باعث پدید آمدن نوزاد و کودک فروشی می‌شوند.

برخی‌ها هم از این راه کسب درآمد کرده و خود را دلال فروش کودک و نوزاد معرفی می‌کنند و برای خانواده‌هایی که قصد انجام این کار را دارند، مشتری پیدا می‌کنند.

اینکه در طرف مقابل عده‌ای به دنبال بچه دار شدن دست به هر کاری می‌زنند هم نکته‌ای است که در این رابطه باعث گسترش نوزاد فروشی در جامعه می‌شود. شیرخوارگاه‌ها و مراکز و موسسات دولتی و رسمی بسیاری در کشور وجود دارند که آنجا پر از کودک و نوزادانی است که یا بی سرپرست هستند و یا بدسرپرست.

اگر زوجی خواهان بچه دار شدن از این طریق هستند، بهتر است که به جای کمک به دلالان و پر کردن جیبشان، به سراغ این موسسات بروند و حضانت کودکی را به صورت قانونی به عده بگیرند تا اینکه باعث جدا شدن فرزندی از والدینش بشوند، چرا که بسیاری از والدین به این دلیل حاضر به فروش فرزند خود می‌شوند که دارای مشکلات مالی هستند و از ته دل راضی به انجام این کار نیستند، برخی‌ها هم بعد‌ها از این کرده خود پشیمان می‌شوند و مشکلات مختلفی را برای افرادی که اقدام به خریدن نوزادشان کرده‌اند، به وجود می‌آورند.

واکنش پلیس به موضوع خرید و فروش نوزاد در فضای مجازی

چندی پیش رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف چندین باند فروش نوزاد در فضای مجازی خبر داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی با اشاره به جرایم تکامل یافته اظهار کرد: پدیده فضای مجازی وقوع برخی جرایم را تسهیل کرده و جرایمی از قبیل خرید و فروش نوزاد را تبدیل به جرایم تکامل یافته کرده است؛ در این خصوص حدود 15 سایت و حساب برای فروش نوزادان در فضای مجازی کشف شده است.

وی افزود: پس از پیگیری‌های صورت گرفته متوجه شدیم که تمامی این جرایم به وسیله فرد خاصی مدیریت می‌شود و با اقدامات صورت گرفته در پلیس فتا طی 48 ساعت توانستیم تا دو نوزاد چند ماهه و چند روزه را پیدا کنیم.

سرهنگ معظمی گودرزی با بیان اینکه تا به این لحظه تعداد کثیری از این افراد را دستگیر کرده‌ایم؛ اما دغدغه اصلی پلیس، امنیت روانی جامعه است، تصریح کرد: پیگیری‌های پلیس فتا مخصوص امروز و دیروز نیست و همکاران ما همیشه در این حوزه فعالیت دارند. نکته مهم‌تر در خرید و فروش نوزاد توسط سایت‌های مختلف این است که در بسیاری از این معاملات حتی نوزادی به فروش نمی‌رسد و توسط آگهی‌هایی که در فضای مجازی انتشار می‌یابد، کلاهبرداری از خواهان نوزادان صورت می‌گیرد.

این‌ها تنها بخشی از پازل کثیفی است که قطعات آن توسط پلیس کشف شده است و تلاش‌ها برای شناسایی و دستگیری تکه‌های دیگر این جورچین ادامه دارد، نکته‌ای که در این میان مهم است اقدامات خود مردم است، زوج‌هایی که می‌خواهند طعم شیرین فرزنددار شدن را بچشند، اما نه به هر طریق.

اگر افرادی خواهان فرزندداری هستند باید از روش‌های قانونی اقدام کنند تا اینکه به سراغ دلال‌ها بروند و به اجبار هم هزینه کنند و هم اینکه یک پدیده شوم و کثیف را گسترش دهند، حتی این احتمال هم وجود دارد بسیاری از نوزادانی که توسط دلالان در فضای مجازی آگهی می‌شوند، کودکان دزدیده شده باشند و افرادی پس از ربودن آن‌ها اقدام به ایجاد کسب و کار و درآمدزایی برای خود کنند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه

 اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه
2021-06-16T20:05:12+04:30
سخنگوی قوه قضائیه گفت است: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده نه بانک مرکزی و سیستم بانکی؛ سی...

مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند

 مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند
2021-06-16T14:05:15+04:30
هومن کبیری تهیه‌کننده سریال «گیسو» یا همان «عاشقانه ۲» درباره همکاری اجباری خود با منوچهر هادی به عنوان کارگردان این سریال و چالش‌های پی...

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...

اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟

 اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟
2021-05-30T11:08:58+04:30
یک سالی می شود که ورود کرونا اولین ضربه اش را به مستاجران تجاری و مسکونی زده است.

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴

 فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴
2021-05-30T10:55:38+04:30
مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری‌ نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۹ هزار میلیارد تومان...

«شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی

 «شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی
2021-05-30T10:55:38+04:30
دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دول...

اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال

 اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال
2021-05-30T10:42:18+04:30
دولت روحانی طی یکسال گذشته از نمایندگان مجلس ۹ کارت زرد دریافت کرده است که سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی سه کارت زرد، وزارت خانه های صمت و نفت ه...

از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

 از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!
2021-05-29T09:41:18+04:30
نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)