میرنیوز

کرونا خارج از تحمل کادر درمان

 کرونا خارج از تحمل کادر درمان 2020-11-02T11:00:00+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از جوان سرانه مرگ بیماران کرونایی نسبت به آمار‌های جهانی‌اش بالاتر است تا جایی که در هفته گذشته در سرانه مرگ و میر ناشی از کرونا (به ازای هر میلیون نفر) طی هفت روز اخیر رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌است. حالا این سؤال مطرح است که آیا اشتباهات کادر درمان به واسطه خستگی و فرسودگی و نبود امکانات و زیرساخت‌های درمانی و بیمارستانی عامل افزایش مرگ و میر بیماران کرونایی است؟ نقش فرسودگی کادر درمان در افزایش مرگ و میر بیماران کرونایی موضوعی است که پیش از این بار‌ها از سوی برخی پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت مطرح شده‌بود. حالا، اما انگار این موضوع جدی‌تر شده‌است؛ این را می‌توان از افزایش قابل‌تأمل آمار فوت بیماران کرونایی و همچنین گزارشات میدانی و صحبت با بیماران بستری در بیمارستان و بازماندگان متوفیان کرونایی متوجه شد. کار به جایی رسیده‌است که اکثر مردم و حتی برخی پزشکان توصیه می‌کنند تا حد امکان بیماران کرونایی را در منزل قرنطینه و درمان کنید و به بیمارستان نبرید! روز گذشته هم یک بار دیگر رکورد فوتی‌های ثبت شده کرونا طی 24 ساعت شکسته شد و 434 خانواده داغدار عزیزانشان شدند. 5هزارو244 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

طی 24 ساعت منتهی به روز یک‌شنبه 11 آبان، 7 هزار و 719 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 2 هزار و 389 نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید19 در کشور به 620 هزار و 491 نفر رسید. طی همین زمان، 434 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به 35 هزار و 298 نفر رسید. 5هزارو244 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون 486 هزار و 691 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در یک برنامه تلویزیونی با عنوان این مطلب که حداقل تا یک سال دیگر این ویروس با ما خواهد بود، با اشاره به مراسم جشن و عروسی و مهمانی‌های خانوادگی افزود: «مطالعه شده 30 درصد علت ابتلا، همین دورهمی‌ها و همنشینی‌ها است.» به گفته معاون کل وزارت بهداشت، آواز و صدای بلند، تا 50 برابر احتمال انتقال ویروس را افزایش می‌دهد. حریرچی تأکید کرد: «10 درصد کسانی که بستری می‌شوند و 50 درصد بیمارانی که وارد آی‌سی‌یو می‌شوند، فوت می‌کنند. تعداد فوتی‌های امروز ما، نتیجه رفتار کل جامعه است.»

عدد یا روایتی از یک فاجعه انسانی

به قول آقای معاون منشأ 30 درصد ابتلا‌های جدید به دلیل دورهمی‌ها اتفاق می‌افتد و 70 درصد آن دلایل دیگری دارد! همچنان که 415، 399 یا 434 تنها یک عدد نیست، بلکه روایتی از وقوع یک فاجعه انسانی است. بر اساس آخرین آمار جهانی پایگاه اطلاعاتی worldometer تا صبح یک‌شنبه 46 میلیون و 394 هزار و 214 نفر در جهان به ویروس کرونا کووید 19 مبتلا شده‌اند که از این تعداد، یک‌میلیون و 200 هزار و 405 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

طبق چارت فایننشال تایمز که بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت به روز می‌شود، بر اساس اعداد خام طی هفت روز اخیر چهار کشور ایالات‌متحده، برزیل، هند و مکزیک به ترتیب رکورددارِ قربانیان این بیماری در دنیا هستند؛ این در حالی است که بر اساس ادعای فایننشال تایمز بر اساس آمار کشورمان در سرانه مرگ و میر ناشی از کرونا (به ازای هر میلیون نفر) طی هفت روز اخیر رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌است. سرانه بالای مرگ و میر بیماران کرونایی در ایران پیش از این از سوی متخصصان کشورمان مورد اشاره قرار گرفته‌بود.

افزایش مرگ بیماران کرونایی با خروج از سقف تحمل کادر درمان

علیرضا سلیمی، رئیس انجمن بی‌هوشی و مراقبت‌های ویژه کشور در نشست خبری‌اش به مناسبت روز ملی و جهانی بی‌هوشی، با تأکید بر آمار بالای مرگ و میر بیماران کرونایی در ایران گفته بود: «متأسفانه میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا به کرونا در کشور ما بالاست. اگر آمار رسمی کرونا را ملاک قرار بدهیم، نسبت مرگ و میر در ایران جزو کشور‌های با آمار بالا محسوب می‌شود.»

دکتر علی جعفریان، رئیس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) با اشاره به چالش مرگ‌های مخفی ناشی از کرونا هم گفته بود: «هرکجا مشاهده کردید که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از متوسط بین‌المللی بالاتر رفت، بدانید که از سقف توانایی سیستم درمانی گذشته‌ایم، زیرا مرگ و میر ناشی از کرونا در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است. حال اگر نمی‌توانیم پیشگیری کنیم، یعنی از سقف و تحمل سیستم درمان خارج شدیم.»

وی با تأکید بر اینکه سیستم مناسب یا آی سی یو، فقط دستگاه ونتیلاتور نیست، بلکه افرادی هستند که از این تجهیزات به خوبی استفاده کنند، تصریح کرده بود: «مسئولان و مردم باید هر کدام وظایف خودشان را انجام دهند و به گونه‌ای عمل کنند که از سقف تحمل سیستم درمانی خارج نشویم. در حال حاضر از این سقف خارج شده‌ایم و علامت آن افزایش مرگ و میر نسبت به اسفند و فروردین ماه گذشته است.»

برای اینکه این موضوع را از زاویه دید بیماران و بازماندگان خانواده متوفیان هم بررسی کنیم به سراغ برخی از این افراد می‌رویم تا ببینیم در بیمارستان‌ها چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

واقعیت‌هایی از وضعیت بیماران کرونایی در بیمارستان

خانم حیدری برادرش را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌است. وی مرگ برادرش را اینگونه روایت می‌کند: «برادرم با علائم تب و سرفه به بیمارستان مراجعه کرد. بعد از اسکن به ما گفتند سه چهارم ریه‌ها درگیر عفونت شده و اکسیژن اشباع خونش 85 بود. طبق توصیه پزشک اورژانس بیمار باید بستری می‌شد، اما بخش در بستری جا نداشت. به همین خاطر برادرم دو روزی در اورژانس بیمارستان ماند. کادر درمان در اورژانس بیمارستان شهدای گمنام رسیدگی خوبی به بیماران داشتند، اما وقتی بخش خالی و بنا شد برادرم را به بخش منتقل کنند، یکی از نیرو‌های خدمات به ما گفت: «حالا وقتی مریضتان برود بالا پشیمان می‌شوید.»

به گفته وی طی پنج روزی که از بستری تا فوت بیمار طول کشید و به ویژه بعد از انتقال بیمار به بخش، روز به روز حال برادرش وخیم‌تر شد و نشانی از بهبودی در او مشاهده نمی‌شد. روز آخر هم که حال بیمار بسیار نامساعد بود و باید به سی‌سی‌یو منتقل می‌شد، به دلیل آنکه بخش سی‌سی‌یو تخت خالی نداشت، بیمار را در بخش نگه داشتند و بعد از تزریق آمپول آرامبخش، بیمار به کما رفت و بعد از ظهر همان روز درگذشت.

نکته ابهام آمیز ماجرا بعد از فوت این بیمار اتفاق می‌افتد؛ زمانی که این خانم از سر کنجکاوی به سراغ اسکن برادرش می‌رود و متوجه می‌شود میزان درگیری ریه‌ها بسیار کمتر از چیزی است که بیمارستان به آن‌ها اعلام کرده و برای اطمینان از این موضوع اسکن ریه را به سه پزشک نشان می‌دهد و در این باره از آن‌ها مشورت می‌گیرد. هر سه پزشک تأیید می‌کنند که کرونا چیزی حدود 40 تا نهایتاً 50 درصد ریه‌ها را درگیر کرده و با عنایت به سن و سال بیمار که حدود 50 ساله بوده و هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای هم نداشته، فوت بیمار با درگیری 40 تا 50 درصدی ریه چندان عادی نیست.

تشخیص یا اعلام اشتباه میزان درگیری ریه‌ها

این خانم در گفتگو تأکید می‌کند: «گاهی گفته می‌شود که این ویروس وحشی است و به یکباره حمله می‌کند و بیمار را از پا در می‌آورد، اما اصلی‌ترین سؤال و ابهام من در این است که چرا درگیری ریه را این همه بیشتر از مقدار واقعی ثبت شده در اسکن اعلام کردند؟! آیا این کار با این هدف بود که اگر بیمار فوت کرد، ما شوکه نشویم که چرا و چگونه بیماری با درگیری 40 درصدی ریه باید فوت کند یا تشخیص اشتباه باعث این مسئله شده‌است؟! بگذریم از اینکه برادرم وقتی از زبان پزشک شنیده‌بود سه چهارم ریه هایش درگیر کرونا شده، روحیه‌اش را از دست داده‌بود.»

از سوی دیگر به گفته وی وقتی برای ترخیص جسد بیمارش به بیمارستان مراجعه می‌کند، ابتدا به او می‌گویند داروی رمدسیویری که برای این بیمار تجویز شده‌بود به وی تزریق نشده و وقتی با واکنش این خانم مواجه می‌شوند، می‌گویند دو آمپول تزریق شده‌است. خانم حیدری می‌افزاید: «گویا این آمپول‌ها در بازار آزاد 50 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و شایعاتی هست که این دارو از بیمارستان به بازار سیاه نفوذ می‌کند.»

جا ماندن دارو از تخصیص

خانم حیدری هم خودش به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده‌است. وی با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد پرستاران و کادر درمان خسته شده‌اند و این خستگی بر عملکردشان اثر گذاشته می‌گوید: «روز اولی که من بستری شدم، پرستار آقایی که تزریق‌هایم را انجام داد به من گفت یک آمپول ویتامین D3 هم داری که، چون تزریق عضلانی است باید همکار خانم‌مان برایت تزریق کند، من از بیمارستان مرخص شدم، اما هیچ تزریق عضلانی‌ای دریافت نکردم!»

وی با تأکید بر اینکه این دارویی بود که می‌شناختم و می‌دانستم به من تزریق نشده می‌افزاید: «شاید دارو‌های دیگری هم بوده‌باشد که باید تزریق می‌شده، اما به دلیل خستگی و سرشلوغی کادر درمان فراموش شده باشد!»

آمار واقعی فوتی‌ها 3 برابر آمار اعلامی

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور هم با تأکید بر اینکه اکنون به بحرانی جدی رسیده‌ایم که از نظر مرگ و میر می‌توان نام فاجعه بر آن گذاشت، تشخیص دیرهنگام بیماران کرونایی، عدم ردیابی افراد در تماس با مبتلایان، تراکم بیمارستان‌ها، کمبود تخت و پرسنل و عدم وجود عزمی ملی در الزام‌آور بودن رعایت پروتکل‌ها را از مهم‌ترین علل افزایش مرگ و میر‌های کرونایی در کشور می‌داند و تصریح می‌کند «80 درصد بار کنترل اپیدمی در پیشگیری است، نه درمان.»

به گفته وی تعداد مرگ اعلامی و رسمی ثبت شده روزانه بالای 300 یا 400 مورد اعلام می‌شود و همه می‌دانند و مسئولان وزارت بهداشت هم اعلام کرده‌اند که این آمار، فقط آمار بیماران ثبت شده‌است و آمار بالاتر از اینهاست. سازمان نظام پزشکی با بررسی‌های میدانی، در بیمارستان‌ها و محل‌های دفن افراد مبتلا به کرونا، عددی حداقل سه برابر آمار اعلامی را در زمینه مرگ و میر ناشی از کووید 19 کسب کرده‌است.

در ایران 15 درصد بیماران بستری می‌میرند، در دنیا 3 تا 5 درصد

ظفرقندی با اشاره به آمار بالای مرگ و میر در ایران تصریح می‌کند: «15 درصد از بیماران مبتلا به کرونایی که به بیمارستان آمده و بستری می‌شوند، فوت می‌کنند. در حالی که این عدد در کشور‌های دیگر به طور متوسط 5 درصد است. البته کشور‌هایی هم هستند که میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان بستری‌شان بین 2 تا 3 درصد است. بنابراین ما اولاً جزو پنج کشور اول در حوزه مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا هستیم، دوماً مرگ‌ومیر بیمارستانی‌مان 15 درصد است و سوماً 40 تا 50 درصد از مرگ و میر بیمارستانی‌مان قبل از رسیدن به آی‌سی‌یو است؛ یعنی بیمار یا در اورژانس فوت می‌کند یا در بخش‌های کووید.»

از نگاه وی دلیل اول بالا بودن مرگ و میر بیمارستانی ما این است که بیماران ما در شرایط بدحال‌تر و با تشخیص دیررس‌تر به بیمارستان ارجاع و بستری می‌شوند. اساس اقدامات برای کرونا، این است که بیمار را زود تشخیص دهیم و به سرعت درمان کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه می‌دهد: «از طرفی مراقبت‌های بیمارستانی ما به دلیل تراکم و ازدحام بیماران، کمبود تخت و کمبود پرسنل بیمارستانی دچار مشکل می‌شود.»

وی معتقد است در کشور ما پیشگیری به درستی انجام نمی‌شود، میزان تست‌مان کافی نیست، ردیابی و پیگیری افراد مبتلا انجام نمی‌شود و مشکل به بیمارستان منتقل می‌شود. ظفرقندی می‌افزاید: «در حال حاضر یکی از جدی‌ترین مشکلات بیمارستان‌های ما این است که اکسیژن برای بیماران به حد کفایت نیست. زیرا دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در بیمارستان‌ها برای استفاده حدوداً 20 درصد بیماران تأمین شده است. در حالی که یکی از درمان‌هایی که در بین دو، سه درمان اساسی برای کرونا مطرح است، اکسیژن‌تراپی زودرس است.»

ظفرقندی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری، میزان تست‌هایمان ناکافی است، می‌گوید: «این باعث می‌شود بیماری به موقع تشخیص داده نشود و افراد ناقل و مبتلا در جامعه می‌گردند، همه را مبتلا می‌کنند و میزان ابتلا بالا می‌رود. اخیراً میزان تستی که به صورت روزانه در کشور ما انجام می‌شد، حدود 25 هزار تست بود، در حالی که میزان کافی تست برای کشور ما حداقل 85 هزار تست در روز است.»

وی یکی از علل اصلی بالا بودن میزان ابتلا و مرگ و میر را هم کنترل اجرای الزامات و محدودیت‌هایی همچون سفر یا برگزاری تجمعات می‌داند. به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی با همین الزامات کره جنوبی، میزان مرگ و میر به هفته‌ای یک نفر کاهش داده است.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

 اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته
2021-06-21T11:52:05+04:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات ۱۲ ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار و واردات نیز با رقم ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار ثبت شده که حاکی از تراز تجاری...

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

 ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند
2021-06-20T13:05:20+04:30
یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟

 سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟
2021-06-19T14:31:56+04:30
میزان فروش فیلم‌های اکران نوروزی سال ۱۴۰۰ که در پایان تعطیلات عید نوروز به حدود ۵۰۰ میلیون تومان رسیده بود، در آستانه فصل تابستان به حدود ۳ میلیارد تومان نز...

بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»

 بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»
2021-06-19T14:31:56+04:30
بلوغ بازیگریِ پژمان جمشیدی در «زیرخاکی» در سطحی قرار دارد که بسیاری از سکانس‌ها را یک‌تنه بالا می‌کشد و البته پینگ‌پنگ‌های عاطفی‌اش با ژاله صامتی ...

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

  چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-17T22:25:14+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه

 اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه
2021-06-16T20:05:12+04:30
سخنگوی قوه قضائیه گفت است: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده نه بانک مرکزی و سیستم بانکی؛ سی...

مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند

 مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند
2021-06-16T14:05:15+04:30
هومن کبیری تهیه‌کننده سریال «گیسو» یا همان «عاشقانه ۲» درباره همکاری اجباری خود با منوچهر هادی به عنوان کارگردان این سریال و چالش‌های پی...

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)