میرنیوز

قیمت‌های پر سرعت اینترنت!

 قیمت‌های پر سرعت اینترنت! 2020-10-20T11:41:10+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از قدس آنلاین نرخ اینترنت همچنان یکی از دغدغه‌های مهم کاربران در ایران به شمار می‌رود. در گذشته یعنی زمانی که اپراتورهای کشور اینترنت نسل دو یا همان GPRS را ارائه می‌دادند گاهی برای بعضی از صاحبان گوشی‌های هوشمند، قبض‌های 200 یا حتی 300 هزار تومانی صادر می‌شد. ارقامی که هرچند مسئولان وقت وزارت ارتباطات و مدیران شرکت مخابرات ایران دلیل آن را استفاده مشترک از اینترنت آزاد اپراتور عنوان می‌کردند اما همین موضوع انتقادهای زیادی را به‌دنبال داشت، به طوری که فروردین سال 93 دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد در وضعیت کنونی بیشتر کاربران اینترنت، از قیمت و کیفیت دسترسی به اینترنت در داخل کشور، ناراضی‌اند و از دو معضل گران‌فروشی و کم‌فروشی پهنای باند دسترسی به اینترنت شکایت دارند.

براساس گزارش یاد شده هر 1 STM پهنای باند اینترنت با قیمت ٩‌میلیون‌تومان به کشور وارد اما با قیمت ٢٣٢‌میلیون تومان به کاربران فروخته می‌شود. یعنی خدمات اینترنت با ٢5برابر قیمت اولیه به دست کاربران خانگی می‌رسد و هزینه اینترنت در ایران دو برابر افغانستان و 3هزار و 500 برابر ژاپن است.

به‌دنبال این انتقادها بود که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه اینترنت موبایل را مورد بررسی قرار داد و مقرر شد از میزان قیمت‌ها حدود پنج برابر کاسته شود.

با این همه، قیمت‌ها و کیفیت دسترسی به اینترنت به گونه‌ای نشد که رضایت بیشتر کاربران و مشترکان اینترنت را جلب کند. یعنی در عین پایین بودن سرعت اینترنت، قیمت آن از بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر بوده است، به طوری که مجله دانستنی‌ها سال 1396 در گزارشی، میانگین سرعت اینترنت در نروژ، کره جنوبی، ژاپن و ایالت متحده را به ترتیب 23٫5، 28٫6، 20٫2، 18٫7 مگابیت بر ثانیه و متوسط هزینه هر مگابیت بر ثانیه را نیز به ترتیب 7هزار و800 تومان، هزار و 150 تومان، 750 تومان و 3هزار و 200 تومان اعلام کرده و گفته است: پیشینه سرعت اینترنت شرکت‌های ایرانی شاتل، آسیا تک، پارس آنلاین، ‌های وب و ایرانسل به ترتیب 16، 8، 16، 16 و 40 مگابیت بر ثانیه است - که معمولاً به صورت «نامحدود» ارائه نمی‌شود- و هزینهه هر مگابیت بر ثانیه این شرکت‌ها هم از هزار تومان برای طرح حجمی اینترنت تا 400 هزار تومان برای طرح نامحدود متغیر است.

حالا هم نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از گران بودن اینترنت در ایران خبر می‌دهد.

او به‌تازگی در یکی از برنامه‌های صدا و سیما با اشاره به اینکه اینترنت ایران گران‌ترین اینترنت دنیاست، می‌گوید: ما امروز گران‌ترین اینترنت را به مردم ارائه می‌دهیم. هزینه‌ای که مردم برای اینترنت پرداخت می‌کنند در مقایسه با دنیا و حتی در مقایسه با کشور افغانستان اینترنت گرانی است و ناامن‌ترین خدمات را ارائه می‌دهیم که مسائل مختلف دارد. کافی است کار کسی به پلیس فتا بیفتد تا بداند چه خبر است و چه اجحاف‌هایی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات پس از وزارت نفت بیشترین درآمد را در اختیار دارد و درآمد این وزارتخانه سالانه فقط از فضای مجازی 10 هزار میلیارد تومان است، می‌افزاید: باید بخشی از این درآمد صرف توسعه زیرساخت‌ها شود. ‌ می‌گویند توسعه زیرساخت انجام می‌دهیم؛ یعنی فیبرنوری می‌کشیم و یکسری کابل و سیم وصل می‌کنیم؛ اینکه شبکه ملی اطلاعات نیست. شبکه ملی اطلاعات یعنی حاکمیت و همه این موارد.

کاهش قیمت اینترنت داخلی ضروری است

مصطفی طاهری، رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی نیز چنین نگاهی دارد و از ضرورت کاهش قیمت اینترنت داخلی خبر می‌دهد و می‌گوید: بر اساس قانون، شرکت‌هایی که خدمات اینترنتی ارائه می‌دهند تخلفی در افزایش قیمت اینترنت نداشته‌اند اما سیاست کلی ما باید این باشد که قیمت اینترنت داخلی را تا جایی که ممکن است کاهش دهیم و قیمت اینترنت بین‌المللی را تا جای ممکن واقعی‌تر کنیم؛ یعنی نباید به این بخش یارانه بدهیم چون 80 درصد اینترنت مصرفی کشور در شبکه‌های اجتماعی خارجی است.

وی با اشاره به اینکه همچنان جا دارد با رقابتی کردن بخش توزیع اینترنت، قیمت اینترنت داخلی کاهش پیدا کند، در پاسخ به این پرسش که مجلس برای متناسب کردن قیمت خدمات اینترنتی چه برنامه‌ای دارد، می‌گوید: ما با ارائه یارانه به بخش اینترنت بین‌الملل مخالفیم اما در تلاشیم قیمت اینترنت داخلی را کاهش دهیم.

پایین‌ترین نرخ برای اینترنت

یوسف داودی، دیگر عضو کمیته ارتباطات مجلس هم معتقد است با توجه به شرایط اقتصادی مردم و شیوع ویروس کرونا در ایران که موجب شده آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان به صورت مجازی انجام شود، باید علاوه بر ارتقای سطح پوشش اینترنت و افزایش سرعت اینترنت در کل کشور، قیمت آن نیز مقداری کاهش یابد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید پایین‌ترین نرخ را برای اینترنت در نظر بگیرد چون در این صورت مردم رغبت بیشتری برای استفاده از اینترنت برای حل مسائل کاریشان نشان می‌دهند.

قیمت اینترنت در ایران به نرم جهانی نزیک شده است

دکتر محمد قلم چی، متخصص الکترونیک و مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان اما نگاه دیگری به موضوع دارد و می‌گوید: اگرچه در گذشته قیمت اینترنت در ایران خیلی بالاتر از نُرم جهانی بود اما اکنون با توجه به گران شدن نرخ ارز و رقابتی شدن بخش توزیع اینترنت، کم کم قیمت اینترنت به نرم جهانی نزدیک می‌شود؛ اما مشکل اینجاست که نوع فروش بسته‌های اینترنتی در ایران با دیگر کشورها متفاوت است. مثلاً برای لند لاین یا سرویس‌های زمینی مثل ADSL معمولاً در دنیا سرویس‌ها به صورت حجمی فروخته نمی‌شوند اما در ایران این کار انجام می‌شود که موجب می‌شود قیمت بسته‌های اینترتی زیاد شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که برای کاهش قیمت اینترنت چه باید کرد، می‌گوید: برای این منظور دولت باید پهنای باند بیشتری را تأمین کند در این صورت قیمت تمام شده اینترنت کاهش می‌یابد و می‌تواند اینترنت را با قیمت کمتری در اختیار شرکت‌های توزیع‌کننده قرار دهد و آن‌ها هم با قیمت کمتری به کاربران ارائه دهند. راهکار دوم هم توسعه استفاده از اینترنت ملی است. با راه‌اندازی این شبکه، تعرفه اینترنت بین‌الملل از اینترنت داخلی تفکیک شده و برای استفاده از اینترنت داخلی تخفیف 50 درصدی لحاظ شده است که البته این میزان به نظر کم است و باید بیشتر از این تخفیف داده شود.

قیمت اینترنت نه تنها بالا نیست بلکه ارزان هم است

داود زارعیان، معاون امور مشترکان شرکت مخابرات ایران اما قیمت اینترنت در ایران را نه تنها بالا نمی‌داند بلکه به عکس چنین موضوعی اعتقاد دارد.

او در این باره می‌گوید: قیمت اینترنت در ایران توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه‌گذاری می‌شود؛ البته در این زمینه یک کف و سقفی هم وجود دارد و اپراتورها با توجه به فضای رقابتی و هزینه‌هایی که دارند قیمت‌ها را تعیین می‌کنند. در اپراتورهای همراه قیمت‌ها بر اساس بسته اینترنتی است چون اگر بر اساس کیلوبایت و یا روش‌های معمولی محاسبه شود قیمت‌ها خیلی بالا خواهد شد. مقایسه قیمت بسته‌های اینترنت در ایران با کشورهای دیگر نشان می‌دهد اینترنت در کشور ما نسبت به دیگر کشورها خیلی ارزان‌تر است. برای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به میانگین هزینه خانوارها در حوزه فناوری اطلاعات بیندازیم آن‌وقت می‌بینیم درصد ناچیزی از هزینه یک خانوار را شامل می‌شود یا اگر به نمودار رشد تعرفه‌ها در 10 سال اخیر نگاه کنیم درمی‌یابیم پایین‌ترین درصد رشد هزینه‌ها مربوط به ارتباطات اعم از تلفن، اینترنت و سایر خدماتی است که توسط اپراتورها ارائه می‌شود.

زارعیان با اشاره به اینکه به باور وی در حال حاضر قیمت خدمات اینترنتی در خیلی از زمینه‌ها نه تنها بالا نیست بلکه پایین هم است، تصریح می‌کند: اگر این روند ادامه یابد ممکن است در سال‌های آتی اپراتورها با مشکل ارائه خدمت مواجه شوند.

وی مصرف نادرست اینترنت از سوی کاربران را دلیل اصلی بالا بودن هزینه‌های اینترنت در کشور می‌داند و می‌گوید: به نظرم اشکال در جای دیگری است. اشکال در مصرف نادرست اینترنت از سوی کاربران است. بر اساس برآوردهایی که از کشور داریم عمده اینترنت ما در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه شبکه‌های واتس‌آپ، تلگرام و اینستاگرام مصرف می‌شود و بخش عمده این مصرف هم غیرضروری است. به عنوان مثال بنده در یک شبکه واتس‌آپ در 20 گروه هم عضو هستم و هر صبح با تعداد زیادی فیلم صبح بخیر در این گروه‌ها مواجه می‌شوم و شروع می‌کنم به باز کردن این‌ها در نتیجه طبیعی است مصرف اینترنت و هزینه‌های من بالا برود؛ وگرنه در حوزه دولت الکترونیک و خدمات الکترونیک و آموزش مجازی مصرف اینترنت زیادی نداریم.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.