میرنیوز

حمله کرونا به سفره ۶‌میلیون ایرانی

 حمله کرونا به سفره ۶‌میلیون ایرانی 2020-10-13T11:41:07+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از صبح نو نزدیک به هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد و تاثیر مخرب آن بر کسب‌و‌کارها از همان‌ابتدا قابل مشاهده بود. در این مدت اغلب اصناف آسیب‌های جدی دیدند. چندین میلیون نفر شغل خود را از دست دادند. وعده‌های دولت‌ برای آرام کردن فضا و تسهیلات اقتصادی کارساز نبود و شرایط به‌گونه‌ دیگری رقم خورد. در این گزارش برخی از مهم‌ترین کسب‌و‌کارهای آسیب دیده در ایام کرونا را بررسی می‌کنیم.

استخرها 
استخرها و مجموعه‌های سرپوشیده هم جز اولین کسب و کارهایی بودند که با شیوع کرونا تعطیل و تاکنون هم در تعطیلی به سر می‌برند.  با رسیدن فصل گرما و افزایش دما، استخرها همواره یکی از شلوغ‌ترین مکان‌ها برای استفاده مردم به شمار می‌رفت اما این تابستان شرایط متفاوت بود و همچنان با گذشت یک ماه  از پاییز بسیاری از استخرها محدود شده‌اند. آمار دقیقی از میزان خسارات به استخرهای کشور اعلام نشده است و استان‌های مختلف کشور در فصول قبلی سال آمارهایی را درباره وضعیت استخرها و پرسنل آن‌ها داده‌اند و اما در حال حاضر 5200‌مجموعه ورزشی در سطح استان تهران فعالیت می‌کنند که با شیوع بیماری کرونا خسارت زیادی به آن‌ها وارد شده و بالغ بر 50‌درصد از نیروهای آن‌ها بیکار شده‌اند. به‌طوری که آقای رضا گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفته است: از زمان شیوع بیماری کرونا تا به الان ماهی 2میلیارد و 700‌میلیون تومان به استان تهران خسارت وارد شده که میزان این خسارت طی هفت ماه گذشته 16‌میلیارد تومان بوده است.

هتل‌ها و مشاغل گردشگری
براساس اعلام شورای جهانی سفر در سال گذشته میلادی، بالغ بر یک میلیون و 350‌هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده‌اند که  در خوشبینانه‌ترین حالت، هم‌اکنون تنها یک سوم از این تعداد نیروی انسانی در بخش‌های مختلف حوزه گردشگری، فعالیت دارند. البته آمار دقیقی در زمینه تعطیلی و بیکاری‌ها وجود ندارد زیرا عدد و ارقام موجود صرفاً شامل افراد بیمه شده و دارای کد بیمه کارگاهی است. با این حال براساس همین آمارها از زمان شیوع کرونا تاکنون بیش از 900‌هزار نفر از هموطنان‌مان در حوزه سفر و گردشگری ایران به‌خاطر شیوع کرونا بیکار شده‌اند. بسیاری از فعالان حوزه سفر و گردشگری به صورت فصلی فعال هستند که بیمه شده نیستند و آمار دقیقی از بیکاری این گروه وجود ندارد. تا نیمه اول مردادماه 12‌هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری خسارت وارد شده است و مرحله سوم برآورد خسارت نیز در حال انجام است. از سوی دیگر براساس آخرین اطلاعات که مربوط به هفته گذشته است، 600‌میلیارد تومان پرونده از سوی فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات حمایتی به بانک‌ها ارسال شده که از این میان مبلغ 250‌میلیارد تومان نیز پرداخت شده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران اواسط اردیبهشت ماه اعلام کرد با شیوع کرونا نزدیک به 13هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده‌اند. دفاتر خدمات مسافرتی هم از دیگر شاخه‌های صنعت گردشگری ایران هستند که آسیب دیده‌اند.

تولیدکنندگان پوشاک
شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته تاکنون تاثیری منفی بر روی صنعت پوشاک و مد گذاشته و تمایل مردم را به خرید لباس و پوشاک کم کرده است. هشت‌ماه است که بازار پوشاک هم دستخوش تغییرات اقتصادی و به‌خصوص کووید19 شده، بازار شب عید و بازار تابستان شرایط خوبی برای کسبه نبود، اجناس و پوشاک روی دست کسبه ماند و اجاره‌ها و چک‌های برگشتی آرامش را از زندگی آن‌ها برد. تعطیلی مجدد تالارهای پذیرایی و اعمال محدودیت‌ها و برگزار نشدن مهمانی و مراسم‌ها تقاضا و خرید البسه را کاهش می‌دهد و اصناف هنوز از تعطیلی‌های قبل و تبعات آن فارغ نشده دوباره درگیر مشکلات شدند. آقای مجید نامی، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درباره میزان خسارت‌های وارد شده به صنعت پوشاک گفته است: صنعت پوشاک در ایام شیوع ویروس کرونا تاکنون دچار کاهش فروش و ضرر 90‌درصدی شده است.  مرکز پژوهش‌های مجلس هم میزان اشتغال از دست رفته در حوزه پوشاک را  645‌‌هزار نفر اعلام کرده است که این تعداد شغلی ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیمی در حوزه تولید پوشاک داشته‌اند. دولت تسهیلاتی را برای استفاده اصناف در نظر گرفت اما شرایط این تسهیلات طوری بود که بیشتر واحدهای صنفی مشمول استفاده از آن نشدند و حتی کسانی هم که می‌توانستند و مجاز به استفاده بودند، به‌دلیل پروسه و موانعی که در مسیر بود، از این حمایت استفاده نکردند. فقط کسانی که کارگر بیمه شده داشتند مشمول این تسهیلات می‌شدند که شاید 10‌درصد از واحدها هم نبودند. تسهیلات در نظر گرفته شده به ازای هر کارگر 6میلیون تومان بود و با توجه به اطلاعاتی که از واحدهای صنفی  گرفته شده کسی از این طرح استقبال نکرد؛ چرا‌که انتظار می‌رفت برای هر واحد صنفی حداقل 50میلیون تومان داده شود تا بتوانند جبران خسارت کنند.

باشگاه‌های ورزشی
اوایل اسفند‌98 باشگاه‌های ورزشی اولین مراکزی بودند که به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و جلوتر از تمامی اصناف بسته اعلام شدند. ابتدا انتظار داشتیم نهایتاً تا پایان اسفند‌ماه و حداکثر پس از پایان تعطیلات نوروزی مجوز بازگشایی باشگاه‌های ورزشی صادر شود، اما تاکنون این مجوز صادر نشده است. درست است که سلامت مردم در اولویت قرار دارد و در این شکی نیست، اما ادامه تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، موجب ضرر و زیان زیادی به این قشر شده است. طبق اعلام آقای  اعلام افشین داوری، مدیر کل دفتر توسعه ورزش حرفه‌ای وامور باشگاه‌ها؛ 20‌هزار و433‌باشگاه در سراسر کشور فعال هستند. یک هزار و 520‌باشگاه در بخش مردان، هفت هزار و 903‌باشگاه در بخش بانوان و 9هزار و 10‌باشگاه دو منظوره فعال هستند.  اگر در این باشگاه‌ها حداقل 10‌نیروی انسانی فعالیت کنند با‌توجه به تعداد باشگاه‌های فعال کشور، برای 204‌هزار و 330‌نفر اشتغالزایی شده است که از این بین طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس 102‌هزار و 900‌نفر شغل خود را از دست داده‌اند. هفته گذشته نیز آقای عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش اعلام کرد: با شیوع کرونا فعالیت 26هزار باشگاه ورزشی بخش خصوصی در کشور تعطیل شد و به صاحبان آن‌ها خسارت وارد کرد. به گفته وی این وزارتخانه درصدد است تا تسهیلاتی را برای کارکنان شاغل در این مجموعه ورزشی خصوصی اختصاص دهد و میزان این وام‌ها به ازای هر فرد شاغل 12‌تا 16‌میلیون تومان با کارمزد 12‌درصد است. همچنین به گفته گل‌محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران پنج هزار و 200‌مجموعه ورزشی با شیوع کرونا فعالیت خود را از دست دادند که بیش از یک هزار و  500‌میلیارد تومان به ورزش استان زیان وارد شده است.

سینماها و اماکن فرهنگی 
بیش از هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشورمان گذشته اماکن فرهنگی مثل سینما و موزه‌ها هم مانند سایر صنایع زیر سایه سنگین این ویروس منحوس به سختی نفس می‌کشد. هرچند سالن‌های سینما اوایل تابستان، پس از تعطیلی چهار ماهه و از دست دادن اکران طلایی نوروز، با ظرفیت نصف و نیمه بازگشایی شدند، اما بلافاصله پس از بازگشایی، موج دوم کرونا از راه رسید و ترس از ابتلا به این ویروس، علاقه‌مندان پروپاقرص هنرهفتم را هم خانه‌نشین کرد.
تعداد سالن‌های سینمایی مشغول به‌کار و در حال پذیرش مخاطب در ایران 638 مورد اعلام شده، اما به‌طور دقیق مشخص نیست که با توجه به شرایط کرونایی کشور چه تعداد سینما فعلاً تعطیل هستند؛ با این حال طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت ارشاد مجموع نفراتی که در سینمای کشور شاغلند به هشت هزار نفر می‌رسد و حتی در آمار غیررسمی به 10‌هزار نفر رسیده است. اما بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید به‌طور کلی 72‌هزار نفر از افراد شاغل در کتابخانه، موزه، سینما و سایر فعالیت‌های فرهنگی و هنری شغل خود را از دست داده‌اند.  طبق آمار در سه‌ماه نخست سال گذشته سینمای ایران معادل 114‌میلیارد و 162‌میلیون تومان فروش داشت که حاصل حضور 9‌میلیون و 846‌هزار نفر بیننده بود. در حالی که امسال باتوجه به بسته بودن سالن‌های سینما این مبلغ به صفر رسید. به عبارت دیگر تنها در سه ماه نخست امسال بیش از 114‌‌میلیارد تومان ضرر متوجه صنعت سینما بوده است.  با این وجود آمار دقیقی از میزان خسارت به مراکز فرهنگی و رویدادهای آن مشخص نیست. لغو کنسرت‌ها، تئاترها از جمله این خسارت‌هاست.

رستوران‌ها، فست‌فودها و کافه‌ها
 یکی از تفریحات ما ایرانی‌ها رفتن به کافه و رستوران برای صرف ناهار یا شام همراه دوستان و خانواده است؛ اما چند ماهی است با شیوع ویروس کرونا در ایران مردم از ترس این بیماری واگیر، رفتن به این مکان‌ها را بسیار کم کرده‌اند و همین امر سبب از رونق‌افتادن بسیاری از این کسب‌و‌کارها شده است. طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس 479‌هزار نفر از افرادی که در حوزه مشاغل غذا و آشامیدنی فعالیت می‌کنند بر اثر شیوع کرونا در کشور شغل خود را از دست داده‌اند.
آقای علی‌اصغر میرابراهیمی، رییس اتحادیه رستوران‌داران تهران در گفت‌و‌گویی از خسارت 200‌تا 300‌میلیارد تومانی رستوران داران تهران تاکنون (زمان آغاز شیوع کرونا) خبر داده و گفته است: «تاکنون هیچ تمهیداتی برای جبران این خسارت از سوی دولتمردان اتخاذ نشده است.» به گفته میر ابراهیمی، اکنون چاره‌ای به جز ادامه فعالیت نیست. بعضی از واحدها که اجاره‌ای بودند به تعطیلی کشانده شده‌اند و این ضربه مهلکی به این بخش از صنوف وارد کرده است.

حمل‌و‌نقل  ریلی و جاده‌ای 
با شیوع کرونا و اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره محدودیت‌ها و منع سفرها، بخش حمل‌و‌نقل به‌ویژه در حوزه جابه‌جایی مسافر بیشترین کاهش فعالیت را تجربه کرد. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا نشان می‌دهد که تنها در بخش حمل‌و‌نقل زمینی مسافر به جز راه‌آهن، یک میلیون و 329‌هزار نفر اشتغال به‌خاطر شیوع کرونا از دست رفته است. در بخش‌های دیگر مانند حمل‌و‌نقل هوایی بیش از‌70 و در حمل‌و‌نقل راه‌آهن بیش از 35‌هزار نفر شغل در این ایام از دست رفته است.
اکثر شرکت‌های حمل‌و‌نقلی در شهرستان‌ها که زیر نظر شهرداری‌ها فعالیت می‌کنند، به‌خاطر کرونا تعطیل شدند. شرکت‌های فعال هم با کاهش 93‌درصدی فعالیت به کار ادامه دادند و کمتر از 10‌درصد شاغلان در این بخش‌ها توانستند در این مدت به فعالیت خود ادامه دهند. البته پیش بینی می‌شود با بازگشایی دانشگاه‌ها برای دانشجویان جدیدالورود رونق نسبی در  وضعیت حمل‌و‌نقل جاده‌ای اتفاق بیفتد. برآورد وزارت راه و شهرسازی هشت‌هزارمیلیارد تومان خسارت کرونا به بخش حمل‌و‌نقل است.
در ارزیابی که مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده آمده است که حمایت‌های مالی دولت از بخش‌های آسیب دیده در بازه زمانی شیوع بیماری، لازم است اما باید توجه داشت که با توجه به محدود شدن شدید منابع مالی دولت به دلایلی مانند مسائل اقتصاد جهانی، تحریم‌ها، کاهش قیمت نفت، آثار اقتصادی بحران کرونا، طبعاً باید به کاهش هزینه‌های سنگین ازجمله به تعویق افتادن توسعه آزادراه‌ها، احداث خطوط مترو و ابرپروژه‌های شهر توجه کرد. پیشنهاد بعدی که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش تحقیقی خود آورده درباره کاهش تقاضای سفرهای بین شهری و متضرر شدن شرکت‌های حمل‌ونقل است. در این گزارش عنوان شده استفاده از حمایت‌های مالی دولت و در عین حال ارائه خدمت ازسوی ناوگان برون شهری برای کوتاه مدت و میان مدت به‌خصوص برای پاسخگویی به سفرهای حومه‌ای ضرورت دارد.

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

روش‌های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری

 روش‌های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری
2020-10-26T15:08:17+03:30
کارشناسان تغذیه معتقدند استفاده از انواع ویتامین‌ها در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها از جمله ویروس کرونا بسیار موثر است.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟

 تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟
2020-10-26T15:08:16+03:30
با وجود اینکه از آزاد سازی سهام عدالت حدود پنج ماه است که می گذرد اما هنوز تکلیف سهام عدالت متوفیان مشخص نشده است.

منافقین کدام خلبان ایرانی را خفه کردند و به شهادت رساندند؟

 منافقین کدام خلبان ایرانی را خفه کردند و به شهادت رساندند؟
2020-10-26T09:34:51+03:30
منافقین خیانت‌های بسیاری را علیه کشور و مردم ایران انجام دادند.

آیا ویروس کرونا خطرناک‌تر شده است؟

 آیا ویروس کرونا خطرناک‌تر شده است؟
2020-10-24T09:48:11+03:30
با شروع موج سوم کرونا در کشور گمانه‌زنی‌هایی پیرامون جهش ویروس اتفاق افتاد؛ موضوعی که تمام نگاه‌ها را به سمت افزایش قدرت ویروس کرونا برد، اما آیا هر جهشی در...

گوشت و مرغ در دولت روحانی چقدر گران شده است؟ +نمودار

 گوشت و مرغ در دولت روحانی چقدر گران شده است؟ +نمودار
2020-10-24T09:48:11+03:30
از ابتدای دولت روحانی در سال ۱۳۹۲ تاکنون قیمت مواد پروتئینی شامل گوشت و مرغ، به شدت افزایش داشته است.

افشاگری تکان‌دهنده یک کارمند بلندپایه فیس‌بوک

 افشاگری تکان‌دهنده یک کارمند بلندپایه فیس‌بوک
2020-10-24T09:21:28+03:30
به گفته یکی از کارمندان اخراجی فیس­بوک، این شرکت شواهدی مبنی بر اینکه حساب­های جعلی در بستر این شبکه اجتماعی باعث تضعیف انتخابات و امور سیاسی در س...

روحانی به عنوان اولین ایرانی واکسن کرونا می‌زند

 روحانی به عنوان اولین ایرانی واکسن کرونا می‌زند
2020-10-21T12:41:00+03:30
حسین روحانی سرمربی تیم ملی کاراته روسیه به عنوان اولین ایرانی واکسن کرونا را تست خواهد کرد.

تماشاچی رکوردهای ترسناک نباشید

 تماشاچی رکوردهای ترسناک نباشید
2020-10-21T12:41:00+03:30
بهترین راهکار حداقل در شرایط فعلی این است که برای دو، سه هفته‌ای تعطیلات حداکثری داشته باشیم اگرنه با خواهش و تمنا و این نوع مواجهات، نه‌تنها آمار تکانی نمی...

تمدید محدودیت‌های قطره چکانی در تهران راهگشا خواهد بود؟

 تمدید محدودیت‌های قطره چکانی در تهران راهگشا خواهد بود؟
2020-10-21T11:40:59+03:30
تمدید محدودیت‌های قطره چکانی باعث قطع شیوع ویروس در تهران نخواهد شد و مسئولان مربوطه باید به دنبال راه حل اساسی باشند.

قیمت‌های پر سرعت اینترنت!

 قیمت‌های پر سرعت اینترنت!
2020-10-20T11:41:10+03:30
نرخ اینترنت همچنان یکی از دغدغه‌های مهم کاربران در ایران به شمار می‌رود. در گذشته یعنی زمانی که اپراتورهای کشور اینترنت نسل دو یا همان GPRS را ارائه می‌دادن...

مردانی: آمار قربانیان کرونا واقعی نیست/ آمار واقعی ۲.۵ برابر آمار اعلامی است

 مردانی: آمار قربانیان کرونا واقعی نیست/ آمار واقعی ۲.۵ برابر آمار اعلامی است
2020-10-20T11:14:51+03:30
دکترمسعودمردانی عضوکمیته علمی ستاد مقابله با کرونا مدعی شد : درحالی آمار روزانه مرگ ناشی کرونا به ۳۳۷ مورد رسیده است که این آمار هم واقعی نیست و برای آنکه ب...

پروژه «دولت بی‌سر» به روایت حسین شریعتمداری

 پروژه «دولت بی‌سر» به روایت حسین شریعتمداری
2020-10-20T10:34:27+03:30
«دولت بی‌سر» نام پروژه‌ای است که آمریکا و متحدانش با هدف تنش‌آفرینی و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی برای سه کشور ایران، لبنان و عراق تهیه کرده و اجرای آ...

خودکفایی در تولید کیت معنایی ندارد، خیلی نمی‌توانیم ادعا کنیم/ در ظرفیت تست کرونا افرایش نداشتیم

 خودکفایی در تولید کیت معنایی ندارد، خیلی نمی‌توانیم ادعا کنیم/ در ظرفیت تست کرونا افرایش نداشتیم
2020-10-20T10:34:27+03:30
ناجی گفت: درحال حاضر و با شرایط موجود اگر بخواهیم بگوییم خودکفا در تولید کیت هستیم، این کلمه، کلمه سنگین و بزرگی است. در این زمینه خودکفایی معنایی ندارد.

وقتی معیارها برای انتخاب بازیگر در سینما تغییر می‌کند!/ از شرکت در مهمانی‌های شبانه تا پوشش‌های غیر متعارف

 وقتی معیارها برای انتخاب بازیگر در سینما تغییر می‌کند!/ از شرکت در مهمانی‌های شبانه تا پوشش‌های غیر متعارف
2020-10-19T10:40:59+03:30
در گزارش زیر گفتگوی چند تن از بازیگران سینما و تلویزیون با خبرگزاری‌ها درباره پشت پرده انتخاب بازیگران در سینمای ایران را می‌خوانید.

مسئولان پرسپولیس نقشی در موفقیت این تیم ندارند/ مشکل استقلال فنی نبود، از سیاسی‌بازی مدیرانش ضربه خورد

 مسئولان پرسپولیس نقشی در موفقیت این تیم ندارند/ مشکل استقلال فنی نبود، از سیاسی‌بازی مدیرانش ضربه خورد
2020-10-19T10:00:59+03:30
بزرگ‌ترین مشکل پرسپولیس مدیرانش هستند. مدیرانی که بود و نبودشان فرقی ندارد. چون جز دردسر چیزی ندارند و واقعا هیچ‌وقت به تیم کمک نکردند. این موفقیت هیچ ارتبا...

کدام خلبان ارتش در دفاع مقدس ناجی سرپل ذهاب شد؟ + تصاویر

 کدام خلبان ارتش در دفاع مقدس ناجی سرپل ذهاب شد؟ + تصاویر
2020-10-18T15:01:01+03:30
یکی از شهرهای مرزی کشورمان در دوران جنگ تحمیلی توسط یک خلبان ارتشی آزاد شد.

۱۰ روش جستجو در گوگل که عموم مردم آن‌ها را نمی دانند

 ۱۰ روش جستجو در گوگل که عموم مردم آن‌ها را نمی دانند
2020-10-18T14:21:00+03:30
۹۶ درصد مردم نمی‌دانند که نحوه درست جستجو کردن در گوگل چگونه است، در این گزارش ۱۰ روش جستجوی صحیح در گوگل را گردآوری کرده‌ایم.

حبس ۷۸ درصد منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها/ وام ۳۴ ساله با ۱۰ درصد سود به هیات‌مدیره

 حبس ۷۸ درصد منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها/ وام ۳۴ ساله با ۱۰ درصد سود به هیات‌مدیره
2020-10-18T11:14:36+03:30
برخلاف عدم میل بانک‌ها به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه، این سیستم از پرداخت تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط به خود ابایی ندارد.

اظهارات رئیس‌جمهور از زاویه‌ای دیگر!

 اظهارات رئیس‌جمهور از زاویه‌ای دیگر!
2020-10-18T10:47:44+03:30
آقای روحانی می‌داند که مذاکره با آمریکا ناممکن است و از سوی دیگر فاجعه برجام و پیامدهای خسارت‌بار آن به وضوح نشان داده است.

سنگربه‌سنگر با کربلایی‌های «خان‌طومان» / سردار سلیمانی: اگر مقاومت بچه‌های مازندران نبود، حلب از دست می‌رفت

 سنگربه‌سنگر با کربلایی‌های «خان‌طومان» / سردار سلیمانی: اگر مقاومت بچه‌های مازندران نبود، حلب از دست می‌رفت
2020-10-14T13:07:53+03:30
ما کاملاً آماده مقابله با دشمن بودیم، البته مقابله جوانمردانه، اما آن‌ها ناجوانمردانه و در زمان آتش‌بس به ما حمله کردند.

تکاوران ارتش چگونه ۳۴ روز مقابل ارتش بعث در خرمشهر ایستادند؟

 تکاوران ارتش چگونه ۳۴ روز مقابل ارتش بعث در خرمشهر ایستادند؟
2020-10-14T12:41:30+03:30
یکی از داستان‌هایی که برای مردم کشورمان بازگو نشده، مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر است.

افزایش ۱۵ درصدی شکاف طبقاتی در جهان/ سایه سنگین فقر روی ۴۰ میلیون ایرانی

 افزایش ۱۵ درصدی شکاف طبقاتی در جهان/ سایه سنگین فقر روی ۴۰ میلیون ایرانی
2020-10-14T10:41:48+03:30
در حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت خانوار‌های روستایی کشور درحال مبارزه با فقر بوده و به‌طور روزافزونی با کاهش حقیقی درآمد‌های خود مواجه هستند.

کشورهای مختلف چگونه میراث کرونا را حفظ می‌کنند؟

 کشورهای مختلف چگونه میراث کرونا را حفظ می‌کنند؟
2020-10-13T15:54:19+03:30
هر یک با زبان خودشان به گونه‌ای از مردم شهر یا کشورشان می‌خواهند تا تجربه‌های خود را ثبت کنند؛ کتابخانه‌های بزرگ و کوچک جهان روزهای کرونایی را برهه‌ای مهم د...

فرزندان دیکتاتور‌های جهان با رفتار‌های خجالت‌آور + تصاویر

 فرزندان دیکتاتور‌های جهان با رفتار‌های خجالت‌آور + تصاویر
2020-10-13T14:47:53+03:30
در گزارش زیر با فرزندان دیکتاتور‌های جهان که رفتار‌های خجالت‌آوری داشتند آشنا می‌شوید.

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسکن/ واریز آورده‌های اولیه کافی نیست

 عدم استقبال مردم از طرح ملی مسکن/ واریز آورده‌های اولیه کافی نیست
2020-10-13T12:21:11+03:30
اگر چه وزیر راه و شهرسازی بر اجرای قدرتمند طرح اقدام ملی مسکن تأکید دارد، اما برخی نشانه ها از بعید بودن دستیابی به هدف «تحویل بخشی از واحدهای این طرح ...

وضعیت عجیب پای پسر کامبوجی پس از گزش پشه!

 وضعیت عجیب پای پسر کامبوجی پس از گزش پشه!
2020-10-12T21:28:32+03:30
گزش پشه موجب پنج برابرشدن حجم پای پسر کامبوجی شده است.

اینستاگرام تا ده سال آینده چه تغییراتی خواهد کرد؟

 اینستاگرام تا ده سال آینده چه تغییراتی خواهد کرد؟
2020-10-12T12:49:07+03:30
در این گزارش برنامه اینستاگرام برای ده سال آینده به طور کامل شرح داده شده است.

علائم غیرمعمول‌ترِ کووید-۱۹

 علائم غیرمعمول‌ترِ کووید-۱۹
2020-10-12T11:01:24+03:30
تب، سرفه و تنگی نفس از شایع ترین علائم بیماری کووید-۱۹ بوده و بیشتر شناخته شده هستند.

اکبر ترکان: توزیع ارز ۴۲۰۰تومانی تاریک‌ترین نقطه دولت آقای روحانی است

 اکبر ترکان: توزیع ارز ۴۲۰۰تومانی تاریک‌ترین نقطه دولت آقای روحانی است
2020-10-11T11:08:06+03:30
مشاور اسبق رئیس‌جمهوری گفت: اگر کسی از روی زرنگی این کار را می‌کند و می‌خواهد بگوید "کی بود کی بود من نبودم"، اسم این کار فریبکاری است، ما طرفدار ...

اینفوگرافیک / بدهکارترین کشورهای جهان کدامند؟

 اینفوگرافیک / بدهکارترین کشورهای جهان کدامند؟
2020-10-11T10:54:52+03:30
بر اساس اعلام سایت بدهی آمریکا، تا پایان ماه سپتامبر، ایرلند بیشترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی را در جهان داشته است. این کشور اکنون بیش از ۱۰برا...