میرنیوز

مادربزرگ‌های تنها

 مادربزرگ‌های تنها 2020-10-05T10:19:00+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از جوان در حالی که در گذشته سالمندان اغلب متأهل و دارای فرزند یا فرزندانی بودند که مسئولیت نگهداری از آنان را به عهده می‌گرفتند، در حال حاضر و به خصوص برای سال‌های آینده با پدیده سالمندان هرگز ازدواج نکرده مواجهیم؛ اینجا هم دوباره با پدیده زنانه بودن مواجهیم چراکه تعداد زنانی که به تجرد قطعی می‌رسند بیشتر از مردان مجرد سالمند است. از نگاه جامعه‌شناسان زمانی فردی که هرگز ازدواج نکرده و امیدی هم به ازدواج نداشته باشد به تجرد قطعی رسیده است

هر تار از مو‌های سفیدش حکایت از سنگ زیرین آسیاب شدن دارد و هر چین روی پیشانی‌اش هزاران غصه و قصه را روایت می‌کند که تا به امروز دیده و چشیده است. حالا دوران سالمندی‌اش را طی می‌کند. روزگاری که باید به پاس یک عمر تلاش و تجربه آرامش و آسایش را بچشد و در روز‌های پایانی عمر از باقی مانده زندگی‌اش لذت ببرد، اما واقعیت آن‌قدر‌ها هم شیرین نیست. مادربزرگ بعد از مرگ پدربزرگ سال‌هاست طعم گس تنهایی را زیر زبانش دارد و سختی‌ها و بار زندگی را باید به تنهایی بر دوش بکشد. تنهایی سرنوشت بخش عمده‌ای از زنان سالمند کشورمان است به گونه‌ای که جمعیت زنان سالمند مجرد و تنها نسبت به مردان سالمند دو برابر است. پیش از این نیز فرید براتی‌سده، رئیس سابق دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفته بود بر اساس آمار در سال 1400 به ازای هر 100 زن سالمند، 88 مرد سالمند خواهیم داشت. این آمار‌ها حکایت از آن دارد که با پدیده زنانه شدن سالمندی در آینده مواجه خواهیم بود و به واسطه آنکه زنان سالمند اغلب شانس کمتری برای ازدواج و درآمدن از تنهایی دارند، شاید سال‌های آینده شاهد شکل‌گیری خانه‌های سالمندان زنانه‌ای باشیم که خیل زنان سالمند تنها، سال‌های پایانی عمر خود را در آنجا می‌گذرانند.

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برکت خانه هستند و وجودشان مایه آرامش است، اما آمار‌ها نشان از این دارد که جمعیت کشورمان با شتابی قابل تأمل به سمت پیری و سالمندی حرکت می‌کند و نسبت تعداد جوانان به سالمندان در آینده‌ای نه چندان دور به گونه‌ای خواهد شد که کسی نیست از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مراقبت کند.

طبق آمار‌های رسمی منتشر شده تا 20 سال آینده بیش از 15 درصد جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می‌دهند. تا 30 سال آینده نیز از هر چهار نفر، یکی بالای 60 سال است و ما با پدیده سونامی سالمندان مواجه خواهیم شد. بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه، به ازای هر 100 نفر زن سالمند، 97 مرد سالمند وجود دارد. این تغییر آمار زنان سالمند نسبت به مردان سالمند در سال‌های آینده می‌تواند جدی‌تر هم بشود به گونه‌ای که پیش از این فرید براتی‌سده، رئیس سابق دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفته بود بر اساس آمار در سال 1400 به ازای هر 100 زن سالمند، 88 مرد سالمند خواهیم داشت. چرایی تفاوت معنادار آمار زنان و مردان سالمند هم به پدیده‌ای موسوم به امید به زندگی بازمی‌گردد.

تفاوت 5 /3 ساله امید به زندگی در زنان و مردان

میانگین امید به زندگی مردان 5/ 72 سال است، اما امید به زندگی زنان 76 سال است. بالاتر بودن سن امید به زندگی در زنان نشانه‌ای از مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی بیشتر زنان است، اما افسردگی در بین زنان پدیده‌ای شایع‌تر است به گونه‌ای که طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 8 /16 درصد زنان و حدود 10 درصد مردان دچار افسردگی هستند. این در حالی است که زنان در حوزه سلامت سالمندی با 9 /40 درصد بیشترین وضعیت افسردگی را دارند. اما ببینیم چرا زنانه شدن سالمندی موضوعی حائز اهمیت تلقی می‌شود و این پدیده چه تبعاتی را بر جای خواهد گذاشت.

این پرونده به دنبال نگاه جنسیتی به پدیده سالمندی نیست. سالمندان چه زن و چه مرد به عنوان بخش مهمی از جامعه ما تلقی می‌شوند و باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای مواجهه با پدیده سالمندی در کشور صورت گیرد تا مبادا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سال‌های پایانی عمرشان را در زحمت و مضیقه بگذرانند. هدف این پرونده از بررسی زنان شدن پدیده سالمندی، زوایای کمتر مورد توجه قرار گرفته این پدیده است. به دیگر معنا زنان سالمند نیاز‌ها و شرایطی متفاوت از مردان سالمند دارند و آمار‌ها و ارقام درباره سلامتی جسم و روان زنان سالمند از یک سو و از سوی دیگر شرایط زندگی و نیاز‌های این بخش از جامعه با عنایت به عدد و رقم بزرگ‌تری که به خود اختصاص داده‌اند، امری حائز اهمیت است که می‌تواند بر کیفیت زندگی زنان سالمند تأثیر بگذارد.

تنهایی مطلق در زنان سالمند مجرد

در حالی که در گذشته سالمندان اغلب متأهل و دارای فرزند یا فرزندانی بودند که مسئولیت نگهداری از آنان را به عهده می‌گرفتند، در حال حاضر و به خصوص برای سال‌های آینده با پدیده سالمندان هرگز ازدواج نکرده مواجهیم؛ اینجا هم دوباره با پدیده زنانه بودن مواجهیم چراکه تعداد زنانی که به تجرد قطعی می‌رسند بیشتر از مردان مجرد سالمند است.

از نگاه جامعه‌شناسان زمانی فردی که هرگز ازدواج نکرده و امیدی هم به ازدواج نداشته باشد به تجرد قطعی رسیده است. به باور جمعیت‌شناسان واژه تجرد قطعی برای افرادی به کار می‌رود که بدون حتی یک‌بار ازدواج، وارد سن 40سالگی شده‌اند و از آنجا که احتمال مجرد ماندن این افراد بسیار بیشتر از ازدواج است، در محاسبه شاخص تجرد قطعی از آمار این بخش از جامعه بهره می‌برند و ورود به سن 50 سالگی احتمال ازدواج را تقریباً به صفر نزدیک می‌کند. مقایسه‌های آماری در جامعه ما از یک سو نشان‌دهنده افزایش آمار تجرد قطعی است و از سوی دیگر بر زنانه بودن این پدیده تأکید دارد.

در حالی که آمار تجرد قطعی در سال 1375 برای مردان حدود 1/1 درصد و برای زنان 2/ 1 درصد بوده، در سال 1395 به 3 /2 درصد برای مردان و 7/ 3 درصد برای زنان رسیده است؛ این آمار نشان می‌دهد روند افزایشی تجرد قطعی در زنان، بسیار بیشتر از مردان بوده، به طوری که طی سال‌های 1375 تا 1395 این شاخص برای مردان، حدود دو برابر شده، اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است. بنابراین در سال‌های آینده بخشی از زنان سالمند زنان هرگز ازدواج نکرده‌اند و بخشی دیگر نیز زنانی هستند که ازدواج کرده‌اند، اما پیش از آنکه فرزندی داشته باشند طلاق گرفته‌اند. این مسائل پدیده بالا بودن نسبت زنان سالمند به مردان سالمند را مهم‌تر و پیچیده‌تر می‌کند. بر این اساس بخشی از زنانی که در سال‌های آینده به سنین سالمندی می‌رسند هیچ خانواده و خویشاوندی ندارند و در تنهایی مطلق به سر می‌برند. این تنهایی به معنای افزایش احتمال آسیب‌های روحی و روانی و به تبع آن آسیب‌های جسمی در این زنان است و از آنجایی که هیچ‌کس برای پذیرش سرپرستی آنان وجود ندارد، دولت و نهاد‌های اجتماعی باید این مسئولیت را به عهده بگیرند.

مردان سالمند یک‌چهارم زنان سالمند تنها هستند

در سبک‌های جدید زندگی سالمندی و تنهایی انگار همزاد یکدیگر شده‌اند. به بیان دیگر در حالی که در سنین سالمندی افراد نیاز بیشتر به همراهی و حضور اعضای خانواده در کنار خود دارند در سبک‌های جدید زندگی سالمندان تنها شده‌اند و این تنهایی به عنوان یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار بر کیفیت زندگی سالمندان، مطرح می‌شود این تنهایی در زنان سالمند به مراتب گسترده‌تر است. آمار زنان سالمندی که تنها زندگی می‌کنند سه تا چهار برابر مردان سالمند تنهاست و این پدیده می‌تواند چالشی جدی برای این جمعیت و همچنین جامعه به وجود آورد. آمار می‌گوید در حال حاضر یک‌پنجم معادل 20 درصد زنان سالمند یعنی 700 هزار نفر زن سالمند، تنها هستند، اما این آمار در مردان یک‌چهارم زنان است.

علاوه بر این اگرچه امید به زندگی در زنان بیشتر از مردان است، اما امید به زندگی توأم با سلامتی در زنان بالا نیست. زنان سالمند اغلب با مشکلات جسمی و حرکتی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین مسئله هم می‌تواند زندگی آن‌ها را در جمع خانواده تحت تأثیر قرار دهد. به بیان دیگر برخی خانواده‌ها به واسطه مشکلات جسمی سالمندان توانایی و شرایط نگهداری از آنان در کانون خانواده را ندارند و آن‌ها را به مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان می‌سپارند؛ جایی که حضور در آن روحیه و سلامت روان زنان سالمند را به شکلی جدی تحت تأثیر قرار می‌دهد. به بیان دیگر فقدان نظام مراقبتی و حمایتی از سالمندان و فقدان بیمه‌های مراقبتی باعث می‌شود بسیاری از زنان سالمند اغلب سال‌های طولانی را با بیماری و درد طی کنند. علاوه بر این‌ها زنان سالمند اغلب شاغل نیستند و حقوقی دریافت نمی‌کنند مگر اینکه تحت حمایت نهاد‌های حمایتی همچون کمیته امداد یا بهزیستی باشند. به همین خاطر هم هست که این زنان بیشتر از مردان سالمند تحت فشار‌های اقتصادی و مالی قرار دارند و اغلب موارد برای تأمین هزینه‌های زندگی خود محتاج دریافت کمک دیگرانند.

تعداد سالمندان زن در کشور افزایش بیشتری نسبت به مردان سالمند داشته است

نزدیک به 10 درصد جمعیت ایران، سالمندان (افراد بالای 60 سال) هستند. در سال 1355 پنج درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دادند و در طول 40 سال گذشته، نسبت جمعیت دو برابر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال 1420 دو برابر شدن جمعیت سالمندان را تجربه خواهیم کرد، یعنی جمعیت سالمندان به 20 درصد می‌رسد و این دوبرابر شدن، در سال‌های پس از 1420 در مدت زمان کوتاه تری اتفاق خواهد افتاد. این در حالی است که در کشور‌های پیشرفته دنیا که منابع بیشتری از ما دارند دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طول 100 سال اتفاق افتاده است؛ این امر نشان می‌دهد که ما فرصت چندانی نداریم و الان نیز در خصوص مراقبت‌های سالمندان وضعیت‌مان مطلوب نیست. باید سالمندی سالم و فعال در جامعه اتفاق بیفتد؛ این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه از بدو تولد تا سالمندی بتوانیم سبک زندگی سالمی داشته باشیم. آن چه باید اتفاق بیفتد مراقبت‌های بهداشتی و سبک زندگی سالم است. به بیان دیگر اگر مردم ما سالم پیر شوند، مشکلی با افزایش جمعیت سالمندی نخواهیم داشت. پدیده دیگری که در حوزه سالمندی شاهد هستیم زنانه شدن سالمندی کشور است. یعنی سالمندان زن در کشور افزایش بیشتری نسبت به مردان سالمند داشته و تعداد مردان متأهل نسبت به زنان بیشتر است، شاید، چون بیشتر مردان بعد از فوت همسر در سنین بالا ازدواج می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد 80 درصد مردان سالمند در کشور متأهل هستند و میزان تأهل در زنان سالمند حدود 40 درصد است. موضوع دیگر اینکه معمولاً زنان منبع درآمد ندارند و باید به این قضیه توجه کرد که افراد در سنین سالمندی فقط نیازمند مسائل درمانی نیستند بلکه به خدمات رفاهی هم نیازمند هستند و باید به این گروه توجه ویژه داشت.

فقط نیمی از زنان سالمند همسر دارند

در حال حاضر حدود 49 درصد از سالمندان ایران مرد و 51 درصد زن هستند و پیش‌بینی‌ها نیز نشان می‌دهد با گذشت زمان، سهم زنان سالمند بیشتر از مردان خواهد شد چراکه امید زندگی زنان بیش از مردان است. علت افزایش امید به زندگی در زنان به عواملی، چون سبک زندگی، شرایط بیولوژیکی و علت کاهش امید زندگی در مردان به عواملی، چون مرگ و میر‌های ناشی از اعتیاد، الکلیسم و سوانح و تصادفات مرتبط است. آمار‌های سال 95 نشان می‌دهد 91 درصد از مردان سالمند دارای همسر، حدود 7 درصد بدون همسر در اثر فوت، 8/ 0 درصد بدون همسر در اثر طلاق و 7/ 0 درصد مجرد هستند. همچنین 54 درصد از زنان سالمند دارای همسر، 44 درصد بدون همسر در اثر فوت، 4/ 1 درصد بدون همسر در اثر طلاق، و 1/1 درصد مجرد هستند. در این آمار‌ها تفاوت چشمگیری میان جمعیت مردان سالمند متأهل و زنان سالمند متأهل وجود دارد که علت آن به مرگ و میر بالای مردان و اختلاف سنی زوجین در بدو ازدواج بازمی‌گردد. همچنین حدود 86 درصد از خانوار‌های ایرانی مرد سرپرست و حدود 14 درصد (حدود 3 میلیون نفر) زن سرپرست هستند که از میان حدود 3 میلیون زن سرپرست، حدود 2 میلیون و 600 هزار نفر از آن‌ها بیش از 60 سال سن دارند؛ به عبارت دیگر 86 درصد از زنان سرپرست خانوار سالمند هستند که از این میان حدود 63 درصد از آن‌ها تنها زندگی می‌کنند. در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان ادعا کرد حدود 40 درصد از سالمندان از تمکن مالی برخوردار هستند. حدود 5/ 1 میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد سالمند هستند، اما ممکن است برخی سالمندان امکان تحت پوشش بیمه قرار گرفتن را نداشته باشند و با دریافت حداقل حقوق خود یا کمک آشنایان بتوانند مخارج زندگی خود را تأمین کنند. اگرچه توانسته‌ایم امید به زندگی را در جامعه افزایش دهیم، اما امید به زندگی توأم با سلامت وجود ندارد و به همین خاطر و با عنایت به افزایش آمار سالمندان در جامعه لازم است تا این قشر دراولویت قرار گیرند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.