میرنیوز

سودای بلند پروازی در جماران

 سودای بلند پروازی در جماران 2020-09-15T09:59:13+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از صبح نو یک محله کوهستانی با کوچه‌های باریک و پیچ‌درپیچ، خانه‌هایی با دیوارهای کاهگلی و سقف شیروانی ، آب‌وهوای دلنشین و دکان‌های قدیمی، حسینیه و تکیه‌های قدیمی همه آن چیزی است که جماران را به محله‌ای خاص تبدیل کرده اما چیزی که آن را منحصر به‌فرد می‌کند کوچه‌ای است که به یک خاطره ملی از روزهای ابتدایی انقلاب تبدیل شده است. حالا چند ماهی است که درگیری بین دولت و شهرداری بر سر ملکی از نهاد ریاست جمهوری در این محله بالا گرفته است. قرار بود محدودیت ارتفاع در این محله حذف شود، اما شورای عالی شهرسازی این موضوع را رد کرد اما همچنان برخی از مسوولان، اقدامات متفاوتی برای رسیدن به اهداف‌شان انجام می‌دهند.

محله جماران تا همین سه دهه قبل روستایی در حاشیه شهر بوده که با ادامه روند گسترش شهری به شکل محله‌ای درون شهر تغییر چهره پیدا کرد. جماران اما تنها یک محله قدیمی مانند سایر مناطق قدیمی تهران نیست. این محله یادآور زندگی امام خمینی (ره)بنیانگذار انقلاب اسلامی و روزهای پرالتهاب اوایل انقلاب است. بعد از انقلاب این محله به‌خاطر قرار داشتن در دامنه جنوبی رشته کوه البرز و  آب و هوایی مناسب میزبان امام‌خمینی(ره)بود. بنیانگذار انقلاب اسلامی در دوران بیماری به توصیه پزشکان نیازمند سکونت در محله‌ای بود که آب و هوایی مناسب داشته باشد؛ همین مسأله باعث شد که محله جماران به‌عنوان محل سکونت امام خمینی انتخاب شود. خانه امام در کنار حسینیه جماران ریشه انقلاب را به این محله قدیمی گره زد. امام (ره)در 28‌اردیبهشت‌1359 به منزلی اجاره‌ای در جماران، نقل مکان کردند و تا پایان عمر ساکن بودند. حضور امام و اعضای بیت ایشان در این منطقه، جماران را به محله‌ای سیاسی بدل کرد، چرا‌که مقامات ارشد کشور و حتی مقامات خارجی برای دیدار با امام در این منطقه رفت‌و‌آمد داشتند، همچنین برخی سران بلندپایه نظام مانند مرحوم هاشمی‌رفسنجانی تقریباً تمام سال‌های بعد از انقلاب را در محله جماران  ساکن شدند.

حالا بیش از چهل سال از آن روزها می‌گذرد. نیاوران، دزاشیب و تقریباً تمام محله‌های اطراف جماران پر شده‌اند از برج‌های بلند و سربه آسمان کشیده؛ جماران اما هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده است. گرچه با گشتی در این محله متوجه جدال سنت و مدرنیته خواهید شد اما همچنان بافت سنتی به ساختمان‌های بلندش می‌چربد. در جماران تنها چند ساختمان بلند خودنمایی می‌کنند اما هنوز تصویر آسمان و کوه‌های شمالی را مخدوش نکرده‌اند. جم سنتر مرکزخریدی چندین طبقه در خیابان جماران است که درست در مقابلش زورخانه‌ای متروکه قرار گرفته. زورخانه‌ای که تنها کاشی‌هایی که روزگاری نامش بر آن حک شده بود هم از بین رفته است، اما همین بافت سنتی و تاریخی است که به این محله هویت داده است. به‌طوری که تصمیم‌گیری درباره حفظ بافت سنتی آن در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت تا شاید جماران به‌عنوان هویتی در دسترس برای آیندگان باقی بماند.
ماجرا از اوایل دهه‌80 شروع شد. آن روزها مصوباتی مبتنی بر حفظ خانه امام (ره)و حفظ محله جماران و همان چیزی که امام انتخاب کردند، تنظیم شد و حتی در قانون برنامه سوم توسعه تبدیل به قانون شد. صراحتاً در قانون مصوبه  مجلس و در این بند قانون گفته شده که برای بافت سنتی و تاریخی محله جماران یک مکانیسم قانونی درنظر گرفته شود. اگر که نیاز به تملک است، تملک شود و وزارت شهرسازی وظیفه دارد که زمین معوض را در اختیار شهرداری تهران بگذارد. آن بخش‌هایی هم که تملک شده، تبدیل به فضای گردشگری شود. براساس همین مصوبه مجلس هم شورای‌عالی معماری و شهرسازی در سال‌80 مصوبه‌ای داشت که محدودیت‌هایی در ساخت‌وسازها ایجاد کرد. محدودیت‌هایی در ارتفاع، محدودیت در کاربری‌ها و محدودیت در تغییر گذرها طبق این مصوبه لازم‌الاجراست.

ملک پرسروصدای ریاست جمهوری
داستان از نامه‌ای تحت عنوان «طومار اهالی جماران» شروع شد. حدود ماه قبل مدیر یکی از سایت‌های خبری، نامه‌ای را منتشر کرد که در آن خطاب به شهردار تهران آمده بود: «احتراماً اینجانبان امضاکنندگان ذیل اهالی محله جماران به عرض می‌رسانیم که مدتی است شخص یا اشخاص نامعلوم با ادعای ارتباط با مقام‌های دولتی مبادرت به ساخت‌و‌ساز غیر‌قانونی در مقیاس وسیع در بخشی از اراضی واقع در یاسر، خیابان شهید حمید حسنی‌کیا، اول چوبینه کرده و بدین ترتیب با تخطی از موازین شهرسازی و مقررات شهرداری عملاً سبب اضرار به حقوق مادی و معنوی اهالی محله شده و سبب‌ساز ایجاد جو نارضایتی در سطح عمومی شده‌اند.»
خیلی زود مشخص شد ملک مذکور ساختمان در حال ساخت نهاد ریاست جمهوری است. محسن هاشمی درباره این ملک گفته است: «این زمین سال‌هاست که متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و مدت‌ها خانه خاتمی بود و از آنجایی که فرسوده بود و حتی استانداردهای‌2800 را نیز پاس نمی‌کرد، ریاست‌جمهوری تصمیم گرفت برای تخریب و بازسازی آن اقدام کند.» بازسازی که البته به‌خاطر ساخت یک طبقه غیرمجاز خیلی زود خبرساز شد. اوایل تیر ماه بود که آقای محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر، با انتشار عکسی که تعدادی از نیروهای شهرداری را در حال تخریب یک بنا نشان می‌داد، نوشت: «این خبر را بررسی کردم، متأسفانه حقیقت دارد. دو نفر از اعضای شورا از محل بازدید کردند، با تذکری که داده شد پروانه به تاریخ 29‌خرداد صادر شد. وجود برخی تخلفات محرز است.» ماجرا وقتی کشدار شد که نظری، عضو دیگر شورای شهر هم در توییتی نوشت: «تصاویر هوایی ملک نهاد ریاست‌جمهوری در جماران نشان می‌دهد که علاوه بر تخلف ساخت‌وساز، به درختان هم آسیب جدی وارد شده و از 39‌درخت داخل و مجاور ملک، تنها 6اصله درخت سبز مانده و مابقی از بین رفته است ...»

ملک مذکور کجاست؟
از خیابان یاسر که به طرف محله جماران حرکت کنید، حوالی میدان جماران در اواسط خیابان شهید حسنی‌کیا، کوچه‌ای است که با درهای آهنی بزرگی مسدود شده است. این کوچه به‌خاطر موقعیت استراتژیکش به باغ خسروشاهی منتهی می‌شود که در اطراف آن دفتر امام(ره)و منزل ایشان قرار داشته است. همچنین منزل مرحوم هاشمی‌رفسنجانی (که امروزه به موزه تبدیل شده است) مرحوم آیت‌الله توسلی و مرحوم سید احمد خمینی نیز در این قرار داشت و در واقع این افراد همسایه بودند. ملکی که امروز به نام «خانه حسن روحانی» نامیده شده، ملکی مصادره‌ای و دارای یک واحد مسکونی بوده که در اول انقلاب در اختیار دادستان کل وقت، سید‌حسین موسوی تبریزی بود ولی بعد از آن به ریاست جمهوری تحویل داده شد. در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، او به این خانه نقل مکان کرد و در هشت سال ریاست جمهوری‌اش در این خانه زندگی می‌کرد. کاربران فضای مجازی انتقادات تندی بابت قطع درختان و ساخت غیرقانونی  به نهاد ریاست جمهوری داشتند. اهالی محله جماران نیز واکنش خود را در نامه‌ای تند خطاب به شهرداری منتشر کردند. به‌دنبال حجم وسیعی انتقادات شهرداری تهران خیلی زود دست به‌کار شد و نیم طبقه غیرقانونی ساختمان ریاست جمهوری را تخریب کردند. دولتی‌ها هم هرکاری برای جلوگیری از این اقدام شهرداری کردند، اما وقتی تلاش‌شان بی‌نتیجه ماند به ناچار دست به دامن اهالی محله شدند. دفتر ریاست جمهوری درباره حواشی تخریب طبقه غیرمجاز این ملک اطلاعیه‌ای منتشر کرد که در آن گفته بود؛ ساخت این ملک با هماهنگی کامل شهرداری انجام شده است. اما بلافاصله آقای حمید موسوی، شهردار منطقه یک با ارائه سند و مدرک گفت که ملک مذکور مسکونی است نه اداری و بنیاد مسکن هم سازنده این ملک است و ما طبقه‌ای که خلاف ساخته شده  بود را ستون‌هایش را برداشتیم. 

پاستور از اجرای قانون دلخور شد
بعد از تخریب ملک جماران توسط شهرداری تهران، خبری منتشر شد که ظاهراً آقای پیروز حناچی، شهردار تهران دیگر به جلسات هیأت دولت دعوت نمی‌شود و برخی اعضای شورا علت عدم دعوت شهردار را دلخوری پاستور بابت تخریب ملک جماران می‌دانند.

جمع‌آوری طومار برای لغو محدویت ارتفاع
چندماهی از ماجرای تخریب ملک جماران گذشت و دوباره خبر رسید که قرار است اتفاقاتی در جماران رخ دهد. اعضای شورای شهر در خصوص این تخلف اظهارنظرهایی داشتند. به‌طور مثال آقای محمد سالاری در توییتی نوشت: «علی‌رغم تصویب عدم لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری شنیده‌ها حاکی است که مجدداً فشار از بالا تشدید شده و این‌بار قصد اخذ امضا از اعضا به صورت دست‌گردان جهت لغو محدودیت ارتفاعی این محله قدیمی را دارند. بنا بر شنیده‌ها، معاونین وزارتخانه‌ها و سازمان‌های عضو شورای عالی شهرسازی و معماری از متن صورتجلسه دست‌گردان مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی جماران که مغایر با تصمیم جلسه بوده متعجب شده و آن را امضا نکرده‌اند و ظاهراً قرار است از وزرای عضو شورا امضا گرفته شود.» پس از انتشار این توییت از طرف سالاری؛ آقای حسن خلیل‌آبادی نیز در اظهار نظری اعلام کرد: «تلاش برای حذف محدودیت ارتفاع در منطقه جماران جفا به هویت تاریخی، معنوی و طبیعی شهر است. شورای عالی شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به رسالت خود عمل و مقابل فشارها مقاومت کنند. شورای شهر تهران کوتاه نخواهد آمد.»

درد دل‌های ساکنان قدیمی
برخی اهالی هم به‌دنبال فضای ایجاد شده از سوی دولت برای لغو محدودیت ارتفاع اعتراض کردند. یکی از اهالی این محله به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «قیمت تمام محله‌های اطراف‌مان مانند نیاوران و جمشیدیه چندین برابر شده اما محله جماران به خاطر بافت قدیمی و نداشتن امکانات بسیار ارزان‌تر از محله‌های همتراز خود است.» وی ادامه می‌دهد: «نه تنها ساختمان‌ها اجازه برج‌سازی ندارند بلکه کوچه‌های تنگ و تاریک اینجا هم قابل تعمیر و کوچه‌بندی نیست. همه این‌ها باعث افت قیمت در محله جماران می‌شود.» اما مرد سالمند دیگری که از اهالی جماران است این قانون را اقدامی درست می‌داند. او به «صبح‌نو» می‌گوید: «این محله بافت محلی خاصی دارد که باید ارزش آن حفظ شود. قبلاً محله‌های زیادی در تهران به این شکل و شمایل بودند که حالا اثری از آن‌ها نیست. حفظ وضعیت فعلی جماران، ارزش بیشتری برای مردم دارد تا اینکه آن را تخریب کرده و برج‌سازی کنیم.»  البته آقای گلپایگانی معاون شهردار تهران درباره مخالفت‌های برخی ساکنان محله جماران با اعمال این محدودیت‌ها، گفته است: «روی هم رفته 148قطعه است که در طرح مصوب شورای‌عالی قرار گرفته‌اند. از این تعداد حدود 60قطعه ساکنان آن قبل از سال80 است. بقیه قطعه‌ها بعد از مصوبه شورای‌عالی معماری و شهرسازی و با علم به اینکه محدودیت‌هایی وجود دارد، اقدام به خرید کرده‌اند.»

رفع نگرانی اهالی جماران
خانم زهرا بهرام‌نژاد، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در خصوص رفت نگرانی از اهالی این محله گفته است: برای برخی پلاک‌ها که متعلق به مالکین قبلی هستند، می‌توان تمهیدات جدیدی در نظر گرفت. اما این کار را می‌توان برای سایر محلات مشابه هم در نظر گرفت . اگر می‌خواهیم اصلاح طرحی داشته باشیم باید حواس‌مان جمع باشد تا به تمام شهر تسری پیدا کند و به‌دنبال راهکاری برای پوشش دادن به همه شهر باشیم. ضمن اینکه باید بتوانیم هویت شهر و ارزش‌های آن را حفظ و نگهداری کنیم. شاید بهترین کار در این مقطع برای رفع دغدغه‌ها و نگرانی اهالی محلاتی همچون جماران، کن ، فرحزاد، سی تیر، لاله‌زار، امامزاده یحیی و سنگلج که همه در ذیل بافت تاریخی تعریف می‌شوند، راهکار متناسبی برای آن‌ها پیدا کنیم تا خسارت مالی تا حد ممکن برطرف شود.»
همانطور که مطرح شد در بسیاری از نقاط پایتخت، مکان‌های تاریخی وجود دارد که باید حفظ شود. بیش از یکصدسال است که تهران به‌عنوان پایتخت است و نقاط فرهنگی، تاریخی و اجتماعی دارد که باید هویت آن حفظ شود. موضوع بافت جماران هم ارتباط با شناخت دقیق‌تر از انقلاب اسلامی و محل سکونت امام‌خمینی(ره)و محله جماران پیدا می‌کند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

حیدر قربانی؛ تروریستی که از کولبران اخاذی می‌کرد

 حیدر قربانی؛ تروریستی که از کولبران اخاذی می‌کرد
2020-09-23T13:05:52+03:30
این روزها اسم رمز بازی با افکار عمومی، اعتراف زیر شکنجه است.

معاملات حاشیه شهر ۳۱ درصد رشد داشته / ۹۰ درصد آگهی مسکن در تهران جعلی است

 معاملات حاشیه شهر ۳۱ درصد رشد داشته / ۹۰ درصد آگهی مسکن در تهران جعلی است
2020-09-23T10:05:46+03:30
براساس آمار، تعداد خریدوفروش‌های بازار مسکن تهران در سال ۹۸ در حدود ۸۵ هزار مورد بوده است. این درحالی است که تنها سه فصل سال ۹۸ تعداد آگهی در حدود ۶۶۰ هزار ...

همه دستاوردهای دولت تدبیر و امید! از شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۹

 همه دستاوردهای دولت تدبیر و امید! از شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۹
2020-09-23T09:52:20+03:30
در دولت حسن روحانی از شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۹، مسکن ۴۹۳ درصد، بورس ۲۴۸۵ درصد، دلار ۸۲۷ درصد، سکه ۱۳۱۱ درصد، طلا ۱۱۹۷ درصد و پراید ۵۴۷ درصد رشد داشته‌ است.

شاسی بلند می‌خواهم/ نمایندگان نباید هزینه‌ها را از جیب بپردازند/ مردم مدافع ما باشند تا سرمان کلاه نرود

 شاسی بلند می‌خواهم/ نمایندگان نباید هزینه‌ها را از جیب بپردازند/ مردم مدافع ما باشند تا سرمان کلاه نرود
2020-09-22T14:59:02+03:30
نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: من برای رفتن به مناطق کوهستانی و روستایی شاسی بلند می خواهم، اگر این ماشین را بفروشم با ۴۰۰ میلیون توم...

آدرس‌های غلط / برجام چقدر در رشد اقتصادی کشور مؤثر بود؟

 آدرس‌های غلط / برجام چقدر در رشد اقتصادی کشور مؤثر بود؟
2020-09-22T13:39:16+03:30
اخیراً برخی رسانه‌ها دور تازه‌ای از «بزک‌کردن برجام» را در دستور کار قرار داده‌اند تا با جلب اعتماد مجدد مردم به مذاکره با غرب منفذی برای مذاکره ب...

آدرس‌های غلط / برجام چقدر در رشد اقتصادی کشور موثر بود؟

 آدرس‌های غلط / برجام چقدر در رشد اقتصادی کشور موثر بود؟
2020-09-22T13:12:19+03:30
اخیرا برخی رسانه‌ها دور تازه‌ای از «بزک کردن برجام» را در دستور کار قرار داده‌اند تا با جلب اعتماد مجدد مردم به مذاکره با غرب، منفذی برای مذاکره ب...

اهواز سقوط می‌کرد، خوزستان از دست می‌رفت

 اهواز سقوط می‌کرد، خوزستان از دست می‌رفت
2020-09-21T14:52:20+03:30
جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، آن هم تنها اندکی پس از پیروزی انقلاب، تجربه دیگری در تاریخ سیاسی کشورمان رقم زد.

چند برش از زندگی مجید سوزوکی واقعی/ اوباشی که با شنیدن صوت قرآن، یک شبه متحول شد

 چند برش از زندگی مجید سوزوکی واقعی/ اوباشی که با شنیدن صوت قرآن، یک شبه متحول شد
2020-09-21T09:32:21+03:30
سید ابراهیم حبیب‌زاده که یکی از لات‌های محله‌شان بود، مسیر زندگی‌اش با شنیدن صوتی از قرآن تغییر کرد.

استوری می‌زنم، ۲۵ میلیون

 استوری می‌زنم، ۲۵ میلیون
2020-09-20T10:52:23+04:30
اینفلوئنسرها که در تبلیغات تلویزیونی هم حضور دارد پرسیدیم و گفته شد که باید استعلام شود و اگر به‌صورت پکیج بخواهیم چهار میلیون و ۵۰۰هزارتومان محاسبه می‌شود ...

دست‌مریزاد سردار سلامی

 دست‌مریزاد سردار سلامی
2020-09-20T09:59:06+04:30
شریعتمداری نوشت: آقای ترامپ به عنوان قاتل سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی، باید مطمئن باشد که تا پایان عمر کثیف و ننگینش یکی ازاهداف اصلی سپاه درتلاش برای ان...

سفـــــر به پایتخت پابرهنه‌ها

 سفـــــر به پایتخت پابرهنه‌ها
2020-09-19T10:05:42+04:30
دی‌ماه ۹۸ که پس از دو روز جست‌وجو در «کوه تته» در مریوان به تهران آمدم تا «۱۳ کیلومتر با کولبرها» را بنویسم، گزارشم را این‌گونه شروع کرد...

سلیقه‌ای عمل‌کردن بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن

 سلیقه‌ای عمل‌کردن بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن
2020-09-16T12:19:04+04:30
وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بارها اعلام کرده‌اند که تنها یک ضامن برای دریافت وام اجاره کافی است اما بانک‌ها طبق سلیقه خود برای متقاضیان ضامن‌های جدیدی ...

زنگنه کارت سوخت را حذف کرد و موجب ایجاد خسارت به کشور شد

 زنگنه کارت سوخت را حذف کرد و موجب ایجاد خسارت به کشور شد
2020-09-16T11:25:41+04:30
عباسی درخصوص اظهارات زنگنه و انکار نقش‌آفرینی در حذف کارت سوخت گفت: «ایشان نمی‌گوید من مخالف بودم چراکه این کار را اجرا و کارت سوخت را حذف و بنزین را آ...

محققان ژاپنی مینی قلب ساختند

 محققان ژاپنی مینی قلب ساختند
2020-09-15T14:25:42+04:30
محققان ژاپنی با استفاده از سلول های بنیادی، ساختاری به قطر یک میلی متر و شبیه قلب توسعه دادند که دارای دهلیز و بطن بود و می تپید.

چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

 چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟
2020-09-14T10:59:10+04:30
راه‌ های ساده ای وجود دارند که کاربر با انجام آن ها می‌ تواند به راحتی عمر باطری لپ تاپ را افزایش دهد.

کت‌وشلوار ۱۷ میلیونی آقای مدیرعامل از جیب پرسپولیس! + سند

 کت‌وشلوار ۱۷ میلیونی آقای مدیرعامل از جیب پرسپولیس! + سند
2020-09-14T09:25:40+04:30
بررسی اسناد حسابداری باشگاه پرسپولیس نشان می‌دهد در دوره مدیریت محمدحسن انصاری‌فرد او در دو مورد حدود ۲۰ میلیون تومان از حساب باشگاه برای خرید کت و شلوار شخ...

نفس تنگی وام ازدواج

 نفس تنگی وام ازدواج
2020-09-13T10:39:13+04:30
محدودیت منابع بانکی و برخی سوء استفاده ها، دریافت وام ۵۰میلیونی را با تاخیرهای چندماهه مواجه کرده است

دروغ «زندانی شدن شهروند ساده» برملا شد/ «نازنین زاغری» چه ماموریتی برای غرب انجام داده که ۴۰۰ میلیون پوند می‌ارزد!؟

 دروغ «زندانی شدن شهروند ساده» برملا شد/ «نازنین زاغری» چه ماموریتی برای غرب انجام داده که ۴۰۰ میلیون پوند می‌ارزد!؟
2020-09-13T10:25:55+04:30
«نازنین زاغری» برای طرف انگلیسی آنقدر ارزش دارد که انگلیس حاضر شده به خاطر وی ۴۰۰ میلیون پوند بدهی خود را پرداخت کند.

افزایش ۱۰۰درصدی قیمت لپ‌تاپ در آستانه سال تحصیلی

 افزایش ۱۰۰درصدی قیمت لپ‌تاپ در آستانه سال تحصیلی
2020-09-13T10:12:23+04:30
بررسی‌ها از قیمت‌های چهار برند پرفروش لپ‌تاپ در کشور نشان می‌دهد طی ماه‌های اخیر به‌طور میانگین قیمت‌ها بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

چرا چهره زنان در سریال «سرزده» سیاه و سفید می‌شود؟/ کارگردان: گول دوربین را خوردیم!

 چرا چهره زنان در سریال «سرزده» سیاه و سفید می‌شود؟/ کارگردان: گول دوربین را خوردیم!
2020-09-10T13:45:48+04:30
بهادر اسدی درباره ویژگی‌های سریال «سرزده» و نقطه ضعف‌هایی که دارد بیان کرد در ابتدای شیوع کرونا کار را تولید کرده‌اند و این تاثیر منفی روی سریال د...

اولین عکس ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان ثبت شد

 اولین عکس ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان ثبت شد
2020-09-09T14:59:08+04:30
محققان موفق به ثبت اولین عکس دیجیتال ۳۲۰۰مگاپیکسلی جهان شدند، این کار با استفاده از حسگرهای پیشرفته بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا صورت گرفته است.

هدیه متبرکی که «حاج‌قاسم» از کرمان برای رهبر انقلاب برد

 هدیه متبرکی که «حاج‌قاسم» از کرمان برای رهبر انقلاب برد
2020-09-09T14:32:21+04:30
بیستم اسفند سال ۹۵ بود که حاج‌قاسم از کارگاه ساخت گنبد حرم اباعبدالله(ع) در کرمان بازدید کرد و بعد از این زیارت درخواست کرد مقداری از آن تربت را برای هدیه ب...

مروری بر عملکرد پدافند هوایی و ضد موشکی عربستان سعودی

 مروری بر عملکرد پدافند هوایی و ضد موشکی عربستان سعودی
2020-09-09T09:52:19+04:30
بزرگترین و اصلی ترین مشکل پدافند ارتش سعودی این بود که تنها گزینه برای مقابله با حملات انصارالله (چه موشک و چه راکت) سامانه گرانقیمت پاتریوت بود.

اولین عکس ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان ثبت شد

 اولین عکس ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان ثبت شد
2020-09-09T09:52:19+04:30
محققان موفق به ثبت اولین عکس دیجیتال ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان شدند. این کار با استفاده از حسگرهای پیشرفته بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا صورت گرفته است.

دولت به‌جای انتقاد همراهی کند، پرچم را به‌دست آنها می‌دهیم

 دولت به‌جای انتقاد همراهی کند، پرچم را به‌دست آنها می‌دهیم
2020-09-08T14:48:47+04:30
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یادآور شد: «ما برای اینکه به دولتی‌ها نشان دهیم دوست داریم که در کنار و همراه آنها کار را جلو ببریم از آنها دعوت خواهیم کرد اما...

رعب آورترین میراث کرونا در بدن بهبود یافتگان

 رعب آورترین میراث کرونا در بدن بهبود یافتگان
2020-09-08T13:42:24+04:30
دانشمندان اعلام کردند بهبود یافتگان از کووید ۱۹ برای هفته‌ها و ماه‌ها شاهد عوارض سنگین ابتلا به این بیماری هستند.

از نظر علمی و بهداشتی برای تصمیمات اخیر ستاد کرونا تحلیلی ندارم!

 از نظر علمی و بهداشتی برای تصمیمات اخیر ستاد کرونا تحلیلی ندارم!
2020-09-08T13:02:09+04:30
محرز در تشریح سیاست‌های دولت خصوصا در بحث ماجرای بازگشایی مدارس و مسافرت‌ها و... گفت: «من از نظر بهداشتی برای این اتفاقات تحلیلی ندارم. خیلی عجله کردیم...

بالاترین قیمت قبر در بهشت زهرا(س)

 بالاترین قیمت قبر در بهشت زهرا(س)
2020-09-07T14:35:55+04:30
مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س) درباره اخبار منتشره مبنی بر فروش میلیاردی قبر در بهشت زهرا توضیحاتی داد.

آیا ابتلای بار دوم به کرونا شدیدتر از بار نخست است؟

 آیا ابتلای بار دوم به کرونا شدیدتر از بار نخست است؟
2020-09-07T10:09:29+04:30
دانشمندان به ۳ پرسش رایج درباره ابتلای مجدد به کووید ۱۹ پاسخ دادند.

ایران سالی چند تن طلا تولید می‌کند؟

 ایران سالی چند تن طلا تولید می‌کند؟
2020-09-07T09:55:54+04:30
در مراسم افتتاح فاز توسعه تولید شمش طلا در شهرستان قروه استان کردستان و در بیستمین هفته از پویش «هر هفته الف-ب؛ ایران» اعلام شد ظرفیت تولید شمش طل...