میرنیوز

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟ 2020-07-29T11:55:37+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، اواخر سال 2019 که ویروس کرونا در ووهان چین جولان می‌داد، در خارج از چین کمتر کسی از این ویروس مرموز می‌ترسید، اما حالا این ویروس با وجود رعایت همه پروتکل‌ها، علاوه‌بر ابتلای16.7 میلیون نفر و جان‌باختن نزدیک به 659 هزار نفر در جهان، توانسته ضرر و زیان‌های زیادی به اقتصادهای جهان وارد کند. کاهش حجم تجارت خارجی، آسیب‌دیدن زنجیره تامین جهانی، کاهش تقاضای کالاها و کاهش تولید، افزایش بیکاری و از دست رفتن برخی مشاغل و فعالیت‌ها، افزایش سرسام‌آور هزینه درمانی دولت و خانوار، افزایش نرخ تورم، فشار بر منابع و مصارف بودجه، فشار بر نقدینگی بخش تولید و... ده‌ها پیامدی است که این ویروس مرموز فضای اقتصاد کلان و سفره معیشتی مردم جهان را تحت‌تاثیر قرار داده است. در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم. نتایج قابل‌تامل است، آسیب جدی به شرکت‌های آمریکایی و اروپایی وارد شده و شرکت‌های شرق و جنوب‌شرق تا حدودی از این آسیب‌ها در امان مانده‌اند. همچنین شرکت‌های حوزه فناوری و فروشگاه‌های آنلاین نه‌تنها آسیبی از شیوع کرونا ندیده‌اند، بلکه به‌جهت ماهیت فعالیت آنها، با رشد چشمگیر درآمد و فروش نیز مواجه بوده‌اند.

فقط رشد اقتصادی چین مثبت خواهد بود

شیوع ویروس کرونا علاوه‌بر آنکه رنج‌های فراوانی به مردم سراسر دنیا وارد کرده، اختلال در امور اقتصادی نیز از دیگر پیامدهای آن بوده است. کاهش فرصت‌های اشتغال و افزایش بیکاری، فراز و فرودهای بازارهای کالا، کاهش و رکود در بازار سفر و گردشگری و اختلال در زنجیره‌های تأمین جهانی از مواردی است که مضاف بر صدمات جانی، موجب اختلال در اقتصادهای جهان شده است. گرچه آسیب‌پذیری برخی اقتصادها به‌لحاظ شرایط خاص آنها، از ویروس کرونا بیشتر بوده (همانند کشورهایی که درآمد آنها وابستگی زیادی به گردشگری و نفت و انرژی دارد)، اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد هیچ اقتصادی اعم از کوچک و بزرگ، از آسیب‌های این ویروس مرموز در امان نمانده‌ است. در این خصوص براساس آخرین پیش‌بینی (ژوئن 2020) صندوق بین‌المللی پول از دورنمای اقتصاد جهان، رشد اقتصاد جهان در پایان سال 2020 برابر با منفی 4.9 درصد تخمین زده می‌شود که در مقایسه با رشد اقتصادی مثبت 2.9 درصدی سال 2019، کاهش شدیدی را نشان می‌دهد.

طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، در بین کشورهای منتخب، رشد اقتصادی چین گرچه از6.1 درصد در سال 2019 به یک درصد در پایان سال 2020 خواهد رسید، اما تنها کشوری خواهد بود که در پایان سال جاری میلادی رشد اقتصادی مثبت را تجربه خواهد کرد. در کنار این کشور، آمریکا که در سال 2019 رشد اقتصادی 2.3 درصدی را تجربه کرده بود، پیش‌بینی می‌شود در پایان سال‌جاری رشد اقتصادی این کشور به منفی 8 درصد برسد. آلمان دیگر اقتصاد بزرگ جهان است که رشد اقتصادی آن از 6.0 درصد در سال 2019 برآورد می‌شود به منفی 7.8 درصد در پایان امسال برسد.

هند نیز از دیگر اقتصادهای بزرگ جهان است که برآورد می‌شود رشد اقتصادی این کشور از 4.2 درصد در سال 2019 به منفی 4.5 درصد در پایان سال جاری برسد. همچنین در بین کشورهای جنوب شرق آسیا نیز، براساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی، تایلند، مالزی و فیلیپین در پایان سال‌جاری میلادی به ترتیب به منفی 5.8 درصد، منفی 2.1 درصد، منفی 7.7 درصد، منفی 3.8 درصد، منفی 3.6 درصد می رسد.براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصادی کشورهای ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، مکزیک، انگلستان، آرژانتین و برزیل در شرایط بسیار بدتر از سایر کشورها قرار خواهد گرفت و رشد اقتصادی آنها به ترتیب منفی 12.8 درصد برای دو کشور ایتالیا و اسپانیا، منفی 12.5 درصد برای فرانسه، منفی 10.5 درصد برای مکزیک، منفی 10.2 درصد برای انگلستان، منفی 9.9 درصد برای آرژانتین و منفی 9.1 درصد برای برزیل خواهد بود. همچنین براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران نیز در پایان 2020 حدود منفی 6 درصد پیش‌بینی شده که 1.6 درصد به‌سمت رشد مثبت اقتصادی حرکت کرده است.

کاهش 7 تا 20 درصدی مبادلات تجاری بزرگان اقتصاد

درکنار کاهش رشد اقتصادی، دومین پیامد شیوع ویروس کرونا، کاهش قابل‌توجه حجم تجارت خارجی کشورهای جهان است. شیوع کروناویروس قبل از هرچیز یک فاجعه جهانی بود و علاوه‌براینکه بر زندگی صدها هزار نفر تاثیر گذاشته، با محدودیت‌های کرونایی و پروتکل‌های اعمال‌شده از سوی کشورهای مختلف و با کاهش مصرف و تقاضا در بازارها و همچنین توقف برخی کسب‌وکارها، موجب شده حجم تجارت کشورهای مختلف به‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد. در این حوزه با توجه به نقش محوری چین و آمریکا در زنجیره‌های تامین جهانی به‌عنوان تولیدکننده‌های برتر کالاهای واسطه‌ای، به‌ویژه در حوزه‌های کامپیوتر، الکترونیک، داروسازی و تجهیزات حمل‌ونقل و همچنین به‌عنوان منبع اصلی تقاضا برای بسیاری از کالاهای اقتصادی تولیدی در جهان، در این بخش تاکید ویژه‌ای روی آمارهای این دوکشور و مبادلات چین با کشورهای منتخب داشته‌ایم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی پنج ماهه سال 2020 (آخرین آمار منتشرشده در آمریکا)، حجم تجارت خارجی آمریکا حدود دو هزار و 141 میلیارد دلار بوده که این میزان نسبت به رقم دو هزار و 349 میلیارد دلاری مدت مشابه سال 2019 حدود 8.8درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین حجم واردات این کشور در پنج‌ماهه امسال به هزار و 178 میلیارد دلار رسیده که درمقایسه با رقم هزار و 303 میلیارد دلاری مدت مشابه سال 2019 کاهش 10 درصدی را تجربه کرده است. صادرات آمریکا نیز طی این مدت به 963 میلیارد و 495 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با رقم هزار و 47میلیارد دلاری پنج‌ماهه سال گذشته، کاهش 8 درصدی را حکایت می‌کند.

چین دیگر غول اقتصادی جهان است که بررسی آمارهای تجارت خارجی این کشور در 6ماهه اول سال 2020 (آخرین آمار منتشرشده) نشان می‌دهد حجم تجارت خارجی این کشور در پایان نیمه اول سال 2020 به دو هزار و 29 میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 6.6 درصدی داشته است. همچنین واردات این کشور طی نیمه اول امسال 930 میلیارد و 946 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 2019، کاهش بیش از هفت درصدی داشته است. صادرات این کشور نیز طی 6ماهه امسال هزار و 98 میلیارد دلار بوده که این شاخص نیز حکایت از کاهش 6 د.2رصدی در نیمه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته دارد.

دربین کشورهای مختلف همان‌طور که در جدول آمده، بیشترین کاهش تجارت دوجانبه چین با کشورهای هند، کانادا، هنگ‌کنگ، فیلیپین، ایتالیا، انگلیس، آمریکا و فرانسه اتفاق افتاده که به‌ترتیب حکایت از کاهش نزدیک به 21 درصدی، کاهش 19.3 درصدی، کاهش 13 درصدی، کاهش12.3 درصدی، کاهش 10.8 درصدی، کاهش 10درصدی، کاهش9.7 درصدی و کاهش 9.3 درصدی دارد. همچنین طی نیمه اول سال 2020 درمقایسه با مدت مشابه سال‌گذشته، تجارت خارجی چین با ویتنام، تایوان، تایلند و هلند با افزایش روبه‌رو بوده که به ترتیب 14.1 درصد، 7.8 درصد، 5.6 درصد و 2.2 درصد بوده است.

کاهش 34 درصدی فروش پژو سیتروئن

شرکت خودروسازی پژو سیتروئن (گروه پی‌اس‌ای) که تحت برند‌های پژو، سیتروئن، دی‌اس، اوپل و واکسول خودرو‌های خود را عرضه می‌کند، ازجمله شرکت‌های بزرگ فرانسه است که در سال 1976 راه‎اندازی شد. این شرکت هشتمین شرکت بزرگ خودروسازی جهان است که حتی با خودروسازان ایرانی نیز چندین سال فعالیت مشترک داشته است. بررسی صورت مالی 6ماهه اول سال 2020 این شرکت نشان می‌دهد درآمد شرکت طی نیمه اول امسال به 25 میلیارد و 120 میلیون یورو رسیده که نسبت به رقم 38 میلیارد و 340 میلیون یورویی مدت مشابه سال گذشته، کاهش 34.5 درصدی را تجربه کرده است. همچنین به‎لحاظ تیراژ یا تعداد فروش نیز، طبق آمار‌های ارائه‎شده از سوی شرکت، پژو سیتروئن طی نیمه اول امسال یک میلیون و 33 هزار دستگاه خودرو در کل جهان به فروش رسانده که نسبت به‎مدت مشابه سال 2019 حکایت از کاهش 45.7 درصدی دارد که در نوع خود بسیار قابل‎تامل است.

کاهش 26 درصدی فروش رنو فرانسه

رنو (Renault) دیگر غول خودروسازی فرانسه است که در زمینه ساخت انواع وسایل‎نقلیه تجاری، کامیون، تریلر، تراکتور، اتوریل، اتوبوس و خودرو‌های برقی فعالیت می‌کند. این شرکت که در سال 1899 تاسیس شده، در کشور‌های مختلف خط تولید داشته و غالب سهام شرکت رومانیایی داچیا، شرکت ترکیه‎ای اویاک-رنو، شرکت کر‌ه‌ای رنو سامسونگ موتورز را دارد و با شرکت‌‌های ایرانی نیز در دوره‌‌هایی مشارکت داشته است. بررسی صورت مالی 6ماهه 2020 این شرکت نشان می‌دهد درآمد رنو در نیمه اول امسال به 10 میلیارد و 125 میلیون یورو رسیده که نسبت به رقم 12 میلیارد و 527 میلیون یورویی مدت مشابه سال 2019، کاهش 19.2درصدی را نشان می‌دهد. همچنین طبق این آمارها، شرکت رنو طی نیمه اول امسال 672 هزار و 962 دستگاه خودرو (با احتساب قطعات منفصله کامل خودرو) به فروش رسانده که نسبت به تعداد 908 هزار و 402 دستگاه در مدت مشابه سال 2019، کاهش 26 درصدی داشته است.

روز‌های خوب آمازون و رشد 26 درصدی فروش

آمازون یا آمازون دات‎کام (Amazon.com) بزرگ‎ترین فروشگاه تجارت الکترونیک جهان است که در سال 1994 در آمریکا و توسط جف بزوس تاسیس شد. جف بزوس مالک این شرکت، ثروتمندترین فرد جهان است که دارایی‌‌های وی بیش از 136 میلیارد دلار برآورد می‌شود. شرکت وی درحال‎حاضر طیف گسترد‌ه‎ای از کالا‌ها و خدمات از کتاب، سی‌دی و دی‌وی‌دی، بسته‌‌های نرم‌افزاری تا تجهیزات الکترونیکی و وسایل خانگی گرفته تا کیف، کفش و انواع لباس را به فروش می‌رساند و از جهت گستردگی فعالیت و حجم فعالیت بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان است. بررسی‌‌های آماری نشان می‌دهد کرونا به همه تلخی‌‌هایی که داشته، سود‌های هنگفتی را عاید این فروشگاه آنلاین کرده است؛ به‌طوری‌که طبق صورت مالی سه ماهه 2020، فروش شرکت آمازون به 75 میلیارد و 452 میلیون دلار رسیده که این میزان15.7 میلیارد دلار یا به‎عبارتی 26.4 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 2019 نشان می‌دهد. طبق آمار‌های صورت مالی شرکت آمازون، از 75 میلیارد و 452 میلیون دلار فروش این شرکت، 41.8 میلیارد دلار مربوط به فروش کالا و 33.6 میلیارد دلار نیز مربوط به فروش خدمات بوده است. همچنین طی سه ماهه امسال فروش کالا 22 درصد و فروش خدمات نیز 32 درصد رشد داشته است.

کاهش 26 درصدی درآمد بوئینگ

شرکت بوئینگ (Boeing) ازجمله شرکت‌های بزرگ در حوزه هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی است که در سال 1916 توسط ویلیام بوئینگ در شهر سیاتل، واشنگتن تاسیس شد. این شرکت در دو سال اخیر به‌واسطه نقص فنی و سقوط پی‎درپی بوئینگ 737 مکس، با کاهش تقاضا و سفارش از سوی مشتریان مواجه شده و این امر موجب افزایش ضرر و زیان‌‌های این شرکت شده است. بررسی صورت مالی سه ماهه اول سال جاری بوئینگ نشان می‌دهد درآمد این شرکت در سه ماهه اول 2020 به 16 میلیارد و 908 میلیون دلار رسیده که نسبت به رقم 22 میلیارد و 917 میلیون دلار درآمد در مدت مشابه سال 2019، کاهش 2/26 درصدی را تجربه کرده است.

زیان 2.8 میلیارد دلاری تویوتا از کرونا

شرکت چندمیلیتی تویوتا (Toyota) از بزرگ‌ترین خودروسازان ژاپن و پرفروش‌ترین برندهای جهان است که اولین خط تولید اتومبیل این شرکت توسط کیشیرو تویودا و در کارخانه شرکت نساجی صنایع تویوتا و در سال 1937 میلادی بنیان آن گذاشته شد. تویوتا مالک برندهای دینا، دایهاتسو، سایون، لکسوس و هینو موتورز است. این شرکت جزء پرتیراژترین خودروسازان جهان است که سالانه بیش از 10 میلیون خودرو در سراسر جهان تولید و به فروش می‌رساند. براساس صورت مالی 12ماهه منتهی به مارس 2020، درآمد این شرکت طی این مدت 29 هزار و 930 میلیارد ین بوده که نسبت به رقم 30 هزار و 226 میلیارد ین در 12ماهه منتهی به مارس 2019، کاهش یک درصدی نشان می‌دهد. همچنین طی این مدت تویوتا توانسته 10 میلیون و 606 هزار دستگاه انواع خودرو و قطعات منفصله کامل به فروش برساند که نسبت به مدت مشابه سال 2019 کاهش 1.4 درصدی داشته است. براساس صورت مالی، ویروس کرونا موجب کاهش 295.7 میلیارد ینی(معادل حدود 2.8 میلیارد دلار) درآمد و کاهش 127هزار دستگاهی فروش این شرکت شده است.

سود 2.5 میلیارد دلاری سامسونگ در دوره کرونا

شرکت سامسونگ ازجمله شرکت‌های چندملیتی و خوشه‌ای واقع در سئول، کره جنوبی است که زمینه فعالیت و جزئیات تولیدات آن برای هر ایرانی آشناست. این شرکت در سال 1938 میلادی توسط لی‌بیونگ چول، به‌عنوان یک شرکت بازرگانی تاسیس شد و از اواخر دهه 60 میلادی وارد عرصه تجارت الکترونیک شد. کشتی‌سازی نیز ازجمله فعالیت‌های دهه 70 این گروه بوده است. درحال حاضر این شرکت در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات محصولات متنوعی به بازارهای جهانی و ایران عرضه می‌کند. بررسی صورت مالی این شرکت در سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد درآمد سامسونگ طی این مدت به 553هزار و 325 میلیارد وون(بیش از 46 میلیارد دلار) رسیده که نسبت به رقم 52 هزار و 385 میلیارد وون مدت مشابه سال 2019 رشد 5.6 درصدی در بخش درآمدها داشته است. درآمد سامسونگ طی این مدت به 553 هزار و 325 میلیارد وون(بیش از 46 میلیارد دلار) رسیده که نسبت به رقم 52 هزار و 385 میلیارد وون مدت مشابه سال 2019 رشد 5.6 درصدی در بخش درآمدها داشته است. براین اساس درآمد این شرکت طی نیمه اول امسال با وجود شیوع کرونا، 29 هزار و 397 میلیارد وون(معادل نزدیک به 2.5 میلیارد دلار) رشد داشته است.

رشد 13 درصدی درآمدهای مایکروسافت در دوره کرونا

مایکروسافت یا میکروسافت ازجمله شرکت‌های چندملیتی حوزه فناوری است که در کنار شرکت‌های آمازون و اپل؛ ارزش این شرکت نیز از یک تریلیون دلار عبور کرده است. بررسی صورت مالی سه ماهه اول امسال این شرکت نشان می‌دهد درآمد مایکروسافت طی این مدت به بیش از 38 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال 2019 رشد 12.8 درصدی یا3.4 میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

اپل و فروش 29 میلیارد دلاری آیفون در 3 ماه

شرکت اپل از دیگر شرکت‌های چندملیتی آمریکایی و فعال در حوزه فناوری، طراحی و ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی، نرم‌افزار کامپیوتر و ارائه‌دهنده خدمات آنلاین است که موبایل‌ها و کامپیوترهای آن در بازارهای جهانی تقریبا بی‌رقیب است. بررسی صورت مالی این شرکت در سه ماهه اول امسال نشان می‌دهد درآمد این شرکت طی سه ماهه منتهی به مارس 2020 به 58 میلیارد و 313 میلیون دلار رسیده که نسبت به درآمد مدت مشابه سال 2019 رشد 0.5 درصدی را نشان می‌دهد. از نکات قابل توجه در لیست درآمدهای این شرکت، فروش نزدیک به 29 میلیارد دلاری آیفون در مدت سه ماهه امسال است.

رشد فروش شرکت‌های ال‌جی و هیوندای

هیوندای و ال‌جی الکترونیک ازجمله شرکت‌های خوشه‌ای و چندملیتی کره‌ای هستند که اولی در حوزه خودروسازی و دومی در حوزه الکترونیک و فناوری اطلاعات شناخته‌شده هستند. بررسی صورت مالی سه‌ماهه اول این شرکت‌ها نشان می‌دهد درآمد هیوندای در سه ماهه اول امسال به 25 هزار و 319میلیارد وون و درآمد ال‌جی نیز به 14 هزار و 727 میلیارد وون رسیده که درآمد شرکت هیوندای رشد 1.2 درصدی و درآمد ال‌جی نیز رشد 5.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته داشته است.

کاهش 15 درصدی درآمد ایرباس

شرکت هواپیماسازی فرانسه ازجمله بزرگ‌ترین سازنده‌های هواپیمای جت مسافربری جهان است که بررسی صورت‌های مالی این شرکت نیز نشان می‌دهد طی سه‌ماهه اول امسال درآمد این شرکت به 10 میلیارد و 631 میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته کاهش 15.3 درصدی نشان می‌دهد.

منبع : فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟

 کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟
2020-08-11T11:37:36+04:30
رسانه ملی همزمان با فرا رسیدن محرم‌ ، سریال های مختلفی را تدارک دیده است که در این گزارش آنها را معرفی می کنیم.

جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

 جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
2020-08-11T11:37:36+04:30
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران

 ۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران
2020-07-21T11:57:57+04:30
فاصله طبقاتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود ولی دهک‌های پایین درآمدی مالیات بیشتری می‌دهند، دولت و مجلس باید قیف برعکس مالیات را فورا اصلاح کنند، ما تجربه دنیا را ب...

لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه

 لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه
2020-07-21T11:44:38+04:30
باوجود وعده اعضای شورای شهر برای اعلام ساختمان‌های ناایمن تهران هنوز این اتفاق نیفتاده است. روزنامه اسامی برخی از ساختمان‌هایی که قبل‌تر اخطار دریافت کرده‌ا...

اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت

 اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت
2020-07-20T13:37:57+04:30
رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که ۵۶ درصد تصادفات موتورسیکلت سواران در معابر بزرگراهی پایتخت رخ داده است.