میرنیوز

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند 2020-07-27T15:53:20+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌هایی که می‌تواند به نفع طرفین باشد، منافع خود را تامین کنیم. تمام روابط ما با چینی‌ها، روس‌‌‌ها و اروپایی‌‌‌ها همگی مثبت نیست و در جا‌‌هایی مشکلات فراوانی با آنها نیز داریم.

سیدجلال ساداتیان، کاردار اسبق ایران در انگلیس و کارشناس مسائل بین‎الملل است که در پی مواضع جدید «بایدن» درباره کشورمان و احتمال بازگشت به برجام درصورت پیروزی در انتخابات آمریکا به تحلیل اظهارات او و همچنین ذوق‎زدگی برخی رسانه‌‌‌های داخلی کشورمان در واکنش به نظرات بایدن پرداخت که مشروح این مصاحبه در ادامه می‌آید.

با توجه به صحبت اخیر بایدن، نامزد دموکرات آمریکا درخصوص بازگشت به برجام، تحلیل شما از عملکرد و مواضع دموکرات‌‌‌ها درباره کشورمان طبق منافع ملی ایالاتمتحده چیست؟

ما یک اشتباه کلی داریم و فکر می‌کنیم سگ زرد برادر شغال نیست، درحالی‌که هست؛ به‌هرحال ایالات‌متحده آمریکا در ارتباط با سیاست خارجی در چشم‎انداز کلان اختلاف زیادی در احزاب مختلف خود ندارد و معمولا در کلان استراتژی خارجی خود یک حرف را بیان می‌کند و آن هم بحث حفظ منافع آمریکاست.

آمریکایی‌‌‌ها چه جمهوریخواه و چه دموکرات، تفاوتی ندارند

اگر از این زاویه نگاه کنیم آمریکایی‌‌‌ها چه جمهوری‎خواه و چه دموکرات، تفاوتی ندارند و نباید فکر کنیم اینها خیلی با هم متفاوت هستند. در مقاطعی آلبرایت در زمانی که وزیرخارجه بود از اینکه 28 مردادی در ایران اتفاق افتاده است، ابراز تاسف کرد و آن هم به این صورت نبود که بخواهند عذرخواهی کنند و بگویند ما در مقام جبران هستیم و این اقدام را به‎عنوان جبران خسارت‌‌‌ها نسبت به ایران انجام می‌دهیم بلکه تنها در حد ابراز تاسف بود. همواره فرصت‌‌‌هایی در روابط دو کشور پیش آمده تا این حالت تخاصمی تا حدی تعدیل شود و طرفین نسبت به هم قدری با شرایط بهتری برخورد کنند.

برخی مقاطع ما نسبت به دموکرات‌‌‌ها خوشخیالی کردیم و دموکرات‌‌‌ها نشان دادند موضع ضدایرانی دارند، ازجمله در قضیه برجام یا مذاکرات دوران سازندگی درخصوص گروگان‌‌‌های لبنانی و تحریم‌‌‌های کلینتون و اوباما علیه ایران، تحلیل شما از این موارد چیست؟

تحریم‌‌‌ها از قبل برقرار شده بود و ایشان تمدید کرد؛ اما با این وجود فکر می‌کنیم آنها مجموعه‌ای هستند که کار را با هم پیش می‌برند و تصمیمات را ابلاغ می‌کنند؛ یعنی این‌طور نیست که شخص ترامپ را با شخص اوباما در یک تراز قرار دهید و بگویید اینها با هم کاملا مساوی هستند و به‌هرحال تفاوت‌‌‌هایی بین اشخاص از لحاظ نحوه تصمیم‌گیری وجود دارد کمااینکه ترامپ ایالات‌متحده آمریکا را به‎خاطر نوع تصمیماتی که اتخاذ می‌کند، دچار چالش کرده و مشکلات فراوانی را برای این کشور در سطح بین‎المللی ایجاد کرده است. البته در قضیه برجام باید گفت تصمیم بزرگ و اصلی را آمریکایی‌‌‌ها برای بهبود روابط با ایران گرفته بودند ولی ما آنها را به کشور راه ندادیم، لذا باید دوطرف را نگاه کنیم و متناسب با شرایطی که اتفاق افتاده، دست به تحلیل بزنیم، ازاین‎رو شرایط نشان می‌دهد در مواردی نیز ایران کوتاهی کرده و اجازه ندادیم این روابط بهبود یابد.

با تمام این تفاسیر شما هم معتقدید دلخوش کردن به وعده‌‌‌های بایدن اشتباه است؟

ما تصور می‌کنیم یکی خیلی خوب و یا خیلی بد است، درحالی‎که هر کشوری به‌دنبال منافع خود است و این ما هستیم که باید از شرایط استفاده و منافع خود را تامین کنیم.

نباید به بایدن دل خوش کنیم

اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش‎خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌هایی که می‌تواند به نفع طرفین باشد، منافع خود را تامین کنیم. تمام روابط ما با چینی‌ها، روس‌‌‌ها و اروپایی‌‌‌ها همگی مثبت نیست و در جا‌‌هایی مشکلات فراوانی با آنها نیز داریم.

البته این بحث ناظر به اقدام روز گذشته روزنامه سازندگی بود که تصویر بایدن را با عنوان «بازگشت برجام و عبور از براندازی» تیتر یک خود قرار داد، درحالیکه آمریکایی‌‌‌ها در چهار سال اخیر نشان دادند به‌هیچ‌عنوان قابل اعتماد نیستند.

بله، تاکید من هم همین است، چراکه معتقدم هیچ کشوری قابل اعتماد نیست. هر کسی منافع خود را دنبال می‌کند. مگر روس‌‌‌ها یا چینی‌‌‌ها یا اروپایی‌‌‌ها قابل اعتماد هستند؟ مگر هر کشوری اگر فرصتی پیدا کند بخواهد دیگری را تحقیر کند، چنین نمی‌کند؟ همه یک رفتار را دارند ولی این کشور‌‌ها هستند که باید متناسب با ظرفیتی که از خود ساخته‌اند از آنها به جهت منافع ملی خود بهره ببرند.

آمریکایی‌‌‌ها به اعتبار قدرت نظامی و اقتصادی خود همواره از موضع بالا با ایران حرف‌ زدهاند

بایدن از ابتدا گفته، دنبال براندازی نیستیم و به برجام برمی‎گردیم. این نقطه مثبتی نیست که بخواهیم از آن استقبال کنیم؛ ما به همه کشور‌‌ها اعلام کرده‌ایم که حاضر به گفت‌وگو هستیم ولی بحث در این است که آمریکایی‌‌‌ها به اعتبار قدرت نظامی و اقتصادی خود همواره می‌خواستند از موضع بالا با ایران حرف بزنند. طبیعتا ایران به‎دنبال استقلال و عزت خود است و دنبال این حرف آمریکا را نگرفته و اهمیتی به این کار نداده و تاکنون نیز در مقابل مذاکره با آمریکا نیز مقاومت کرده و این آمریکایی‌‌‌ها بودند که نتوانستند به اهداف خود دست یابند. از سوی دیگر بایدن از ابتدا مطرح کرده که قدرت و استقلال ایران را به رسمیت می‌شناسیم و ازاین‎رو اعلام کرده حاضر هستیم وارد برجام شویم و گفت‌وگو کنیم.

منبع : فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور

 رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور
2020-08-12T13:44:14+04:30
بعضی آدم‌های معروف مثل ادیسون، دیکنز، بتهوون عادت‌ها و رفتار‌های عجیب‌و‌غریبی داشتند که باورشان سخت است.

سخنی با برادرم فتاح

 سخنی با برادرم فتاح
2020-08-12T11:30:55+04:30
جناب فتاح نمی‌توانست از غیر واقعی بودن آنچه مطرح کرده بود بی‌خبر باشد! و دقیقاً همین نکته است که اظهارات ایشان در برنامه نگاه یک را غیرقابل توجیه می‌کند!

کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟

 کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟
2020-08-11T11:37:36+04:30
رسانه ملی همزمان با فرا رسیدن محرم‌ ، سریال های مختلفی را تدارک دیده است که در این گزارش آنها را معرفی می کنیم.

جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

 جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
2020-08-11T11:37:36+04:30
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران

 ۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران
2020-07-21T11:57:57+04:30
فاصله طبقاتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود ولی دهک‌های پایین درآمدی مالیات بیشتری می‌دهند، دولت و مجلس باید قیف برعکس مالیات را فورا اصلاح کنند، ما تجربه دنیا را ب...