میرنیوز

لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه

 لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه 2020-07-21T11:44:38+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، چه خبر از فریاد و فغان‌ها برای پلاسکو؟ چه خبر از مطالبه‌گری‌های بعد از آتش‌سوزی سینا اطهر؟ چه خبر از ماجرای آتش‌سوزی ساختمان‌های تاریخی میدان حسن‌آباد؟ چه خبر از مطالبه‌گری‌ها و وااسفاگویی‌های بعد از حوادث مربوط به ساختمان‌های ناایمن؟ خبری نیست؟ نه! بله آن‌قدر سرعت وقوع اتفاقات بالاست، آن‌قدر مشغله‌ها و درگیری‌ها زیاد شده است، آن‌قدر همه‌چیز با سرعت درحال تغییر است که استمرار و پافشاری بر مطالبات عمری کوتاه‌تر از هر زمان دیگری دارند. بعد از تمام اتفاقاتی که در همین چند خط به آنها اشاره کردم، چه جریانات رسانه‌ای و چه مطالبه‌گری‌های عمومی که حول مساله ساختمان‌های ناایمن در کشور ایجاد شد و چه اظهارنظرها و وعده‌هایی که ازسوی مسئولان صورت نگرفت. اما درنهایت چه اتفاقی افتاد؟ تقریبا هیچ! در همین نمونه آخری که متاسفانه چندین کشته و زخمی هم روی دست مردم گذاشت؛ ماجرای کلینیک سینا را می‌گویم، یکی درمیان به فاصله یکی دوهفته بعد از واقعه، همه از رسانه و از مردم پای‌کار آمدند تا تکلیف پرونده ساختمان‌های ناایمن در پایتخت را به سرانجامی برسانند. البته به هر دری زدیم، از شهرداری تا آتش‌نشانی، از مجلس تا وزارتخانه‌ها، همه شانه خالی کردند و یکی گفت خلأ قانونی داریم، آن یکی گفت به ما ربطی ندارد و یکی دیگر گفت خلأ قانونی وجود ندارد و عملا عزمی برای برخورد و ساماندهی به این مساله موجود نیست و الی آخر. با این همه اما وعده‌های امیدوارکننده‌ای هم به گوش رسید، اما عملی شدن این وعده‌ها هم مثل همیشه، همچون فراموشی واقعه خیلی عادی به سرانجامی نرسید و ما همچنان منتظریم. مثلا اعضای مدیریت شهری قول ایجاد و اجرای سامانه برخطی را دادند که اطلاعات مربوط به ساختمان‌های ناایمن را در معرض دید و دسترسی عموم قرار می‌دهد تا شاید این مساله باعث شود هم مالکان این ساختمان‌ها حساسیت به خرج دهند و هم مردم بدانند دقیقا با قدم گذاشتن در هر ملک و ساختمانی امکان وقوع چه حادثه‌ای برای آنها وجود دارد. براساس آماری که ما در اختیار داریم، پلاسکوها و سینامهر شمیران‌های بالقوه زیادی در پایتخت وجود دارد که ممکن است روزی به‌جای اخطار دادن در ارتباط با ناایمن بودن آنها، مجبور به مخابره اخبار وقوع حادثه در آنها باشیم.

آمار متناقض  مدیران شهری  از ساختمان‌های ناایمن و وعده ایجاد سامانه برخط اطلاع از وضعیت ساختمان‌ها!

در این گزارش قصد داریم اطلاعاتی در ارتباط با ساختمان‌های ناایمن پایتخت و نام و نشانی از مشهورترین‌های هر منطقه از تهران منتشر کنیم. اما پیش از آن بد نیست مروری به برخی اظهارات و اطلاعاتی که ازسوی مسئولان بیان شده هم داشته باشیم. اواسط تیرماه امسال و بعد از ماجرای تلخ آتش‌سوزی و انفجار ساختمان مرکز سینا مهر شمیران، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران ضمن اعلام آماری از تعداد ساختمان‌های ناایمن در پایتخت گفت: «در تهران بعد از حادثه پلاسکو، 33 هزار ساختمان ناایمن شناسایی شدند، اما ما به‌تنهایی امکان مقابله با این ساختمان‌ها را نداریم و مقرر شد با همکاری دستگاه قضایی این مشکل رفع شود. نکته بعد این بود که در مسیر ایمن شدن ساختمان‌ها تنها 200 ساختمان ایمن شده است و سه‌هزار ساختمان هم در مسیر ایمن‌سازی قرار دارند، اما 29 هزار ساختمان هیچ اقدامی انجام نداده‌اند. مردم باید بدانند آیا ساختمانی که قصد ورود به آن را دارند ایمن هست یا خیر؛ باید در شهرداری تهران برای اعلام ساختمان‌های ناایمن، سامانه سوت‌زنی تشکیل دهیم.»

چند روز قبل‌تر از هاشمی، زهرا نژادبهرام، عضو هیات‌رئیسه شورای شهر تهران در ارتباط با ساختمان‌های ناایمن کلانشهر تهران گفت: «براساس بررسی‌های انجام‌شده تاکنون 26 هزار ساختمان ناایمن در سطح شهر تهران وجود دارد. در این میان 430 مورد آن جزء ساختمان‌های پرخطر بوده که ابلاغیه‌های لازم برای آنها ارسال شده است. بیشترین تعداد ساختمان‌های ناایمن در مناطق 11 و12 وجود دارد. این مناطق جزء مناطق قدیمی هستند که بیشترین میزان سکونت و ساختمان‌سازی از گذشته در این مناطق وجود داشته و ازسوی دیگر تعداد زیادی ساختمان‌های بلندمرتبه در این محدوده‌ها موجود است.»

قبل‌تر از هاشمی و نژادبهرام، زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز در ارتباط با ساختمان‌های ناایمن در پایتخت اظهارنظر کرده بود. به گفته او، «سازمان آتش‌نشانی در عمل به وظایف خود به‌رغم محدودیت منابع مالی تاکنون حدود 22 هزار ساختمان ناایمن را شناسایی کرده، اما باتوجه به خلأهای موجود در قوانین، سرعت ایمنی‌سازی آنها بسیار کند بوده و با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با مراجع قضایی تنها 30 ساختمان ملزم به ایمنی‌سازی شدند.» اینها بخشی از اظهارنظرهای پرتعداد و عجیب مسئولان و مدیران شهری است که هرکدام عدد و رقم متغیری را به‌عنوان تعداد ساختمان‌های ناایمن پایتخت بیان کرده‌اند و این نشان می‌دهد هنوز اصل مساله و جامعه آماری که آنها با آن درگیرند، برایشان مشخص نیست. در این بین بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت شورای اسلامی شهر تهران هم در این رابطه اظهارنظر کرد و گفت: «سال گذشته شورای شهر، شهرداری تهران را به راه‌اندازی سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های شهر ملزم کرد و قرار بود پس از چهارماه راه‌اندازی شود. پس از آتش‌سوزی کلینیک سینا روند اجرای این مصوبه را پیگیری کرده و متوجه شدیم نرم‌افزار اولیه برای کمیسیون‌های مربوطه ارسال شده و احتمالا تا پایان تابستان اطلاعات این سامانه برای مردم به اشتراک گذاشته می‌شود.

در این سامانه تمام مشخصات ایمنی 33 هزار ساختمانی که آتش‌نشانی آنها را پایش کرده، منتشر می‌شود.» با تمام این اوصاف آن چیزی که تا به امروز همواره مبهم بوده، اسامی ساختمان‌هایی است که ایمنی لازم را برای ارائه خدمات و کاربری‌های گوناگون ندارند. این اسامی مدت‌هاست موردمطالبه مردم و رسانه‌هاست تا حداقل اگر مسئولان کاری نمی‌کنند، خود مردم بدانند پا در چه مکانی می‌گذارند و آن مکان ازلحاظ ایمنی چه وضعیتی دارد. مدت‌ها تلاش در راستای این مطالبه‌گری باوجود تمام بدقولی‌ها و پشت‌گوش انداختن‌های مسئولان و مدیران شهری، بالاخره جواب داد و توانستیم اطلاعاتی در ارتباط با ساختمان‌های ناایمن پایتخت به تفکیک مناطق مختلف شهری به‌دست آوریم. البته برخی از این اطلاعات مربوط به چندسال قبل است، اما با تکیه بر این مساله که به اذعان مدیران شهری تعداد ساختمان‌های ناامنی که در مسیر ایمن‌سازی حرکت کرده‌اند بسیار قلیل هستند و علاوه‌بر آن خود مدیران نیز عزمی برای انتشار اسامی ندارند، می‌توان به این اسامی و آمار اعتماد و اتکا کرد.

به‌عنوان جمع‌بندی گزارش، لازم است به چند مساله و نکته اشاره کنم؛ اول اینکه تلاش زیادی برای دسترسی به اطلاعات مربوط به ساختمان‌ها و اماکن درمعرض خطر پایتخت  صورت گرفت، منتها هربار به بهانه‌های مختلف این مساله توسط مسئولان پشت گوش انداخته می‌شد. اطلاعات موجود در جداول بالا هم حائز چند نکته هستند؛ اول اینکه از هر منطقه سعی شده تا اسامی 10 ساختمان مشهور در جداول آورده شود و مسلما در بسیاری از مناطق، خصوصا مناطقی که کاربری صنعتی دارند این کار آسانی نبود و به‌صورت تصادفی اسامی انتخاب شدند، نکته دیگر این‌که این آمار مربوط به بازه سال‌های 93 تا 95 است و امکان دارد اعداد تغییراتی کرده باشند و حتی برخی ساختمان‌ها پروسه ایمن‌سازی را (هرچند بعید می‌دانیم) انجام داده باشند. نکته دیگر اینکه اینها نه اسامی تمام ساختمان‌های در معرض خطر هستند و نه اعداد اعلام‌شده برای هر منطقه تعداد تمام ساختمان‌هاست، بلکه صرفا ساختمان‌هایی است که به آنها اخطار، دستورالعمل و تذکر داده شده، آن هم در همان بازه تاریخی که بالاتر گفتیم. لذا این سیاهه صرفا به‌مثابه اعلام زنگ خطر نسبت به برخی اسامی آشنا در شهر ماست که شاید هنگام مواجهه با آنها ندانیم در زمره ساختمان‌های پرخطر تقسیم و طبقه‌بندی شده‌اند.

منبع: فرهیختگان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.

نقشه ویژه «جو بایدن» برای ایرانی‌ها به روایت یک سریال جاسوسی/ چه کسی می خواهد «خانه امن» ایرانی ها را خراب کند؟

 نقشه ویژه «جو بایدن» برای ایرانی‌ها به روایت یک سریال جاسوسی/ چه کسی می خواهد «خانه امن» ایرانی ها را خراب کند؟
2020-11-14T12:06:25+03:30
در بخشی از سریال «خانه امن»، حمیدرضا پگاه در جریان بازجویی از خبرنگار عربستانی، به این موضوع که روزی جو بایدن می خواست خانه امن ایرانی ها را ویران...