میرنیوز

شهیدی که در حیات و ممات خلق را به حق دعوت می‌کرد

 شهیدی که در حیات و ممات خلق را به حق دعوت می‌کرد 2020-06-14T10:36:48+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به زندگی شهدا که سری می‌زنی و قدم به قدم با خاطراتشان راه می‌روی، با نگاهشان به زندگی نگاه که می‌کنی، زوایای پنهان انسانیت و انسان بودن برایت به نمایش در می‌آید، تلالو زیبایی‌های اخلاقی و عرفانی یک شهید امید را در دلت زنده می‌کند و راه را برایت روشن، می‌توانی حرکت کنی بی‌اینکه‌ ترسی از پرتگاه‌ها و خارهای راه داشته باشی؛ چرا که می‌بینی اینان در همین راه رفته‌اند و به سعادت رسیده‌اند، هم اینان با سلاح ایمان و پای افزار شجاعت و طناب توسل این راه سخت را پیموده‌اند و به سر منزل یار رسیده‌اند. آری باید با شهدا قدم زد، باید دست در دست شهدا داد، اینان بلد راه هستند.
امروز هم به نائین آمدیم تا دستمان را به یک راه بلد دیگر بدهیم؛ شهید غلامرضا اکبری فیض‌آبادی که مکتب نرفته مسئله آموز صد مدرس شد و با صیقل دادن روح و جان علم عبودیت را از حق‌تعالی دریافت کرد و توانست در روستایی دور افتاده از تبار اصفهان بسیاری را به راه بیاورد و اکنون پس از گذشت سال‌ها ذکر لب بسیاری از اهل روستا «خدا بیامرزدش» باشد. به‌خاطر انسی که با مسجد و نماز در دلشان انداخت، او که خود آن‌قدر با نماز انس داشت که کسب‌وکار هم او را از عبادت طولانی منع نمی‌کرد و دست آخر با اندک مزدی به زلالی آب زمزم به خانه بازمی‌گشت...
اما در نهایت خبر شهادت دختران بانه او را به میدان نبرد می‌کشاند و پس از چندین سال مبارزه جان خود را تقدیم معشوق می‌کند...
و امروز حمزه، فرزند شهید راه پدر را در پیش گرفته و پا در رکاب دوچرخه نهاده و پیام شهدا را به گوش نسل‌های سوم و چهارم انقلاب می‌رساند تا مبادا در دورانی که غرب میلیاردها دلار برای انحراف جوانان و نوجوانان ما هزینه کرده، راه را گم کنند.
در ابتدای راه با حسن اکبری، برادر شهید که چند سالی از شهید بزرگ‌تر است به گفت‌و‌گو پرداختیم تا بیشتر با خصوصیات اخلاقی و منش شهید آشنا شویم.به اندازه متراژی که کار می‌کردپول می‌گرفت
حسن اکبری ضمن معرفی خود در رابطه با برادر شهیدش اظهار داشت: متولد 1329 هستم و شهید متولد 1334. او خیلی مومن بود و در روستا به او می‌گفتند «شیخ».
غلامرضا کشاورزی و بنایی می‌کرد، استاد بنا بود و به اندازه کاری که می‌کرد و متراژی که کاشی می‌چسباند پول می‌گرفت، چون نماز خواندنش طولانی بود و می‌گفت مدیون طرف می‌شوم.

برای بی‌بضاعت‌ها رایگان خانه می‌ساخت
ما پنج برادر و یک خواهر بودیم. غلامرضا آخرین برادر و در واقع فرزند پنجم بود، او از همه ما مومن‌تر و بهتر بود. اگر کسی در کارش مانده بود و پول نداشت، برادر شهیدم برایش رایگان خانه می‌ساخت، خود برادرم وضع مالی زیاد خوبی نداشت که بخواهد به کسی پول بدهد؛ ولی در حدی که می‌توانست کمک می‌کرد و افرادی که کسی را نداشتند مثل پیرمردها و پیرزن‌ها کارهایشان را برایشان انجام می‌داد و یا کشاورزی می‌کرد.
بنده قبل از انقلاب در خمینی‌شهر اصفهان مغازه داشتم و غلامرضا هم آنجا می‌آمد. قبل از انقلاب چه در شهر و چه در روستا کارهای انقلابی زیادی انجام می‌داد و یک‌بار هم در اعتراضات دستگیر شد.

با اینکه شیمیایی شده بود دوباره به جبهه برگشت
برادرم غلامرضا تقریبا 25 سالش بود که به جبهه رفته بود؛ البته قبلاً خدمت سربازی را در تهران و در ارتش گذرانده بود، قبل از او من به جبهه رفته بودم، بنده تهران بودم و از لشکر محمد رسول‌الله(ص) اعزام شدم و مادرم چون شهرستان بود، نمی‌دانست، مدتی هم همزمان با برادرم در جبهه بودیم، منتها من برگشتم. در چند عملیات از جمله کربلای چهار و پنج شرکت داشت، در جبهه آرپی جی زن بود، ده روز بعد از برگشتنم از جبهه، باخبر شدیم که او مجروح و شیمیایی شده، تمام بیمارستان‌های تهران را گشتیم؛ ولی پیدایش نکردیم، در آخر در یکی از بیمارستان‌ها گفتند یک سری از شیمیایی‌ها را به استادیوم آزادی بردند، آنجا پیدایش کردیم؛ ولی به‌خاطر ‌ترس از انتقال بیماری نگذاشتند او را ببینیم، بعد هم سر جریان شیمیایی شدنش گفتند پلاکت خونش کم است که منجر به سرطان می‌شود. با این حال بعد از آنکه کمی ‌بهتر شد رفت اصفهان و دوباره رفت جبهه. تقریبا به یک ماه نرسید که تماس گرفتند و گفتند در کربلای پنج شهید شده است،‌ ترکش به گردنش خورده بود، و تصویر این لحظه هم موجود است. یکی از دوستانش می‌گفت موقعی که او می‌خواست با آرپی‌جی ‌تانکی را بزنند، خمپاره می‌زنند و‌ ترکش خمپاره به او می‌خورد. فرمانده‌اش هم شهید خرازی بود که تقریبا بیست روز قبل از شهادت حمزه، شهید خرازی در همان عملیات کربلای پنج به شهادت رسیده بود.

فکر نمی‌کردم مادرم این‌قدر به خودش مسلط باشد
مادرم خیلی می‌گفت که تو شیمیایی شده‌ای، خانواده و یک بچه توراهی داری، دیگر به جبهه نرو؛ ولی برادرم گوش نمی‌داد. وقتی هم که شهید شد نمی‌دانستیم چطور به مادرم خبر بدهیم، به یکی از دوستانش در سپاه گفتم چطوری خبر شهادتش را بگوییم؟ گفت خودمان این کار را می‌کنیم، آن زمان ما در روستای فیض‌آباد بودیم که با نائین 40 کیلومتر فاصله داشت. ما فکر می‌کردیم مادرم زمانی که خبر شهادت برادرم را می‌شنود خیلی بی‌تابی می‌کند؛ اما آن‌قدرها هم بی‌تابی نکرد، اصلا باور نمی‌کردم مادرم بتواند تا این اندازه به خودش مسلط باشد.

چون باایمان بود پدرم او را قبول کرد
در ادامه با همسر شهید اکبری نیز به گفت‌و‌گو پرداختیم و او از زندگی کوتاه خود با همسرش برایمان گفت...
فاطمه اکبری می‌گوید: همسر شهید غلامرضا اکبری و متولد 45 هستم. زمان ازدواج من 16 ساله بودم و شهید 28 سال داشت، ما در یک ده کوچک به نام فیض‌آباد زندگی می‌کردیم و با هم آشنا بودیم، در آن زمان بزرگ‌ترها برای جوانان تصمیم می‌گرفتند و چون آقا غلامرضا اعتقادات خوبی داشت پدرم ایشان را قبول کرد و ما زندگی کوتاه خود را در سال 63 آغاز کردیم.
همسرم مهربان بود و در روستا او را مومن می‌شناختند و به او شیخ هم می‌گفتند، او به همه کمک می‌کرد، مستمند، پیرمرد یا پیرزن، یا وقتی برای کسی کار می‌کرد و طرف مقابل بی‌بضاعت بود، بیشتر برایش کار می‌کرد و مزد کمتری می‌گرفت. در ده بالا هم مسجدی ساخته بود.
بچه‌ها را به نماز تشویق می‌کرد و برایشان جایزه می‌گذاشت، به همه تأکید می‌کرد که نماز بخوانند و می‌گفت دوست دارم حمزه هم که بزرگ می‌شود همین گونه باشد، گفت دوست دارم حمزه مانند حمزه سیدالشهداء و معتقد به دین و قرآن باشد، حمزه هم خیلی معتقد است.

دختران بانه زیر بمباران هستند و من آسوده بنشینم؟!
وقتی باردار شدم مادر همسرم به او می‌گفت تو زن و بچه‌ داری، همین چند سالی که رفتی جبهه کافیست و نیاز نیست بروی؛ اما او می‌گفت نه آنجا به ما نیاز دارند و باید برویم و از وطنمان دفاع کنیم. من هم وقتی که در سال 65 که صاحب فرزند شدیم به او گفتم حالا که بچه داریم تا مدتی اینجا بمان، می‌گفت نه، الان دخترهای بانه زیر بمباران هستند، این درست نیست که من اینجا بمانم و استراحت کنم، من باید بروم و از آنها دفاع کنم.
قبل از اینکه برای بار آخر  برود، شیمیایی شده بود و چشمش دید نداشت، بدنش تاول‌های بزرگی داشت و پایش هم سوخته بود، گفتم بگذار خوب شوی و حتی مدارکش را هم برداشتم؛ اما می‌گفت باید بروم، حتی اعزامش هم یک روز به تعویق افتاده بود؛ ولی با این حال به روستا برنگشته بود و در نائین مانده بود که مبادا کسی مانع رفتنش شود.
نمی‌گذاشت بسته‌های حمایتی رادریافت کنیم
در آن زمان برای رزمنده‌ها بسته‌های حمایتی در نظر می‌گرفتند و همسرم تأکید داشت که از آن بسته‌های حمایتی نگیرند، می‌گفت: «دفاع من برای عقیده و آرمان است، برای اینکه صلحی به میهن و منطقه برگردد و هیچ وظیفه‌ای نیست که من در قبالش پول یا بسته حمایتی دریافت کنم، من هم مثل همه مردم هستم.» ما هم این بسته‌ها دریافت نمی‌کردیم، و از طرفی هم ما در پشت جبهه کمک می‌کردیم، نان می‌پختیم، مواد غذایی را بسته‌بندی می‌کردیم و خلاصه هر کمک مادی و معنوی که از دستمان برمی‌آمد برای جبهه انجام می‌دادیم.
چون خواسته همسرم و خدا بود و برای وطنمان رفته بود با شهادتش کنار آمدم، و به‌خاطر اسلام صبوری کردم و الان هم توقع دارم که مسئولین به‌خاطر خون شهدا، بیشتر به مردم توجه کنند و از مسئولیت‌های خود شانه خالی نکنند.

بسیاری را مسجدی و نمازخوان کرده بود
پس از گفت‌و‌گو با همسر و برادر شهید اکبری نوبت به تنها فرزند این شهید بزرگوار رسید، او که در هنگام شهادت پدر تنها یک سال داشته، سال‌هاست می‌کوشد روش و منش پدر را ادامه دهد و همان‌گونه که پدر با تشویق جوانان و نوجوانان آنها را با نماز و مسجد و دین و دیانت آشنا کرده او هم امروز با طراحی برنامه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی در مسجد جوانان و نوجوانان این دوره را با مسجد آشتی داده و در همین مسیر و با هدف آشنایی فرزندان این مرز و بوم با دوچرخه جاده‌های ایران اسلامی را طی می‌کند و پیام شهدا را به گوش دانش‌آموزان می‌رساند.

مشروح گفت‌و‌گوی ما را با فرزند خلف شهید اکبری فیض‌آبادی در ادامه می‌خوانید.
من تنها فرزند شهید اکبری هستم که زمان شهادت پدرم یک ساله بودم، الان هم ساکن نائین، شرقی‌ترین شهرستان استان اصفهان هستم، لیسانس کشاورزی دارم و دامداری می‌کنم.
 پدرم در یکی از روستاهای بخش مرکزی به نام فیض‌آباد حاج کاظم ساکن و استاد بنا بودند، فردی کاملاً مذهبی که دارای تحصیلات حوزی نبود؛ ولی به شکلی دینداری می‌کرد که به شیخ معروف بود و خودش هم ارادت خاصی به روحانیت به‌ویژه شهید بهشتی و شهید مطهری داشت، پایگاه اجتماعی مسجد برایش خیلی مهم بود، اینکه مسجد رونق بگیرد و اقشار مختلف، از جمله جوانان برای نماز خواندن وارد مسجد شوند. الان هم افراد زیادی می‌آیند و به من می‌گویند که پدرت به ما یک تومان یا دو تومان داد و ما را تشویق کرد که بیاییم در مسجد نماز بخوانیم، خدا پدرت را بیامرزد که ما را نمازخوان کرد، آنها می‌گویند پدرت خودآمرزیده است چون همه را به سمت مسجد دعوت می‌کرد، آن زمان هم در روستاهای کوچک کمتر روحانی حضور داشته.
وی خاطرنشان کرد: من در بین کتاب‌های پدر، کتاب‌های سنگین فلسفی یا کتاب‌های شعر دیده‌ام، و اینها برای فردی که بنا بوده و در یک روستای کوچک زندگی می‌کرده خیلی غیرمنتظره است. همچنین او فضای سیاسی را چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دنبال می‌کرد و حتی مبارزات انقلابی را در حد شهرستان پیگیری می‌کرد.
بمباران مدرسه‌ای در بانه او را به جبهه کشاند
در رادیو اعلام شدکه مدرسه‌ای در بانه بمباران شده و خیلی از بچه‌ها شهید شده‌اند، پدر با شنیدن این خبر برآشفته می‌شود و از طریق بسیج برای دفاع از کشور اقدام می‌کند. در همان زمان سریالی درباره رئیسعلی دلواری با عنوان «دلیران تنگستان» هم پخش می‌شود که آن هم انگیزه‌ای برای جنگیدن پدر می‌شود. من سال گذشته که از سیستان و بلوچستان به بوشهر رفتم به بچه‌های دلوار هم گفتم که اگر پدر من شهید شد یک دلیلش مبارزات رئیس‌علی دلواری بود. پدر چهار- پنج سال در عملیات‌های مختلف شرکت کرد و در نهایت در عملیات کربلای 5، وقتی که 32 سال داشت به شهادت رسید.
وی با‌ اشاره به فعالیت‌های فرهنگی خود گفت: با توجه به منش و روش‌هایی که پدر داشتند و دینداری و توجهشان به نماز، سعی کردم از دوسال پیش تا الان مخصوصاًً در ارتباطم با بچه‌ها این مسائل را دنبال کنم، حتی یک کارخوبی را برای مساجد شهر آغاز کردیم، اینکه یک فعالیت متنوعی در شهر بین مساجد ایجاد کنیم؛ چرا که شنیده بودم در دهه 60 و 70 مساجد در زمینه‌های مختلفی فعال بوده اند؛ مثلا جوانان و نوجوانان می‌توانستند در مساجد فعالیت ورزشی هم انجام بدهند؛ ولی این در شهر ما کمرنگ شده بود، لذا ما یک سری لباس‌های ورزشی تهیه کردیم و عکس شهدا را روی لباس‌ها طراحی کردیم و  برنامه ورزشی برایشان در نظر گرفتیم و  اینکه مساجد بتوانند فعالیت ورزشی هم داشته باشند، به‌نظرم کار بزرگی بود.
کار فرهنگی به عکس و کاغذبازی تبدیل شده است
ما تعدادی مسابقه ورزشی بین مساجد و به شکل مردمی و فارغ از سازمان‌ها و ادارات مختلف و بخشنامه و...‌ ترتیب دادیم؛ چرا که اگر قرار بود از این طرق انجام شود، در این 40 سال انجام می‌شد و نتایجش گرفته شده بود. در کل وقتی کار بخشنامه‌ای و شکل کاغذ بازی شود از مردم دور شده ایم و اینکه من خیلی جاها و در خیلی از مدارس که برای صحبت فرهنگی در مورد شهدا می‌رفتم، می‌گفتند عکس بگیریم و برویم... در واقع مفهوم انجام کار فرهنگی برای آنها، عکس گرفتن و ثبت سندی برای انجام کار بود و تمام؛ ولی اگر واقعاً کار فرهنگی انجام شده بود، اگر فرض کنیم جامعه ما الان در پله سی‌ام است می‌توانست در پله هفتادم قرار بگیرد و به آن آرمانی که داشتیم نزدیکتر باشد؛ ولی چون حتی کار فرهنگی به این شکل انجام شده، متأسفانه در اینجا قرار داریم.

نوجوانان باید قهرمان‌های ملی خودشان به‌ویژه شهدا را بشناسند
بنابراین ما کار فرهنگی را بین خود مردم و در مساجد شروع کردیم و همراه با آن نوجوانی که لباس ورزشی منقش به عکس شهید را پوشیده بود به خانه شهید و دیدار با خانواده شهید می‌رفتیم، که آن نوجوان از همین سن 10-11 سالگی قهرمان ملی‌اش را بشناسد و احترام به او را یاد بگیرد. به‌عنوان مثال به اتفاق اهالی محله و چند نوجوان به منزل شهید علیرضا کیوانیان رفتیم و تأکید کردیم نوجوانی لباس با تصویر شهید را به تن می‌کند هم حضور داشته باشد و چقدر مادر آن شهید از این حرکت خوشحال شد، از آن نوجوان هم که با هماهنگی که با آموزش و پرورش انجام دادیم، خواستیم در طول هفته با همان لباس ورزشی به چند مدرسه برود و در مراسم صبحگاه درباره آن شهید صحبت کند.
کار فرهنگی با بخشنامه پیش نمی‌رود
باید همین نقاط کوچک را کنار هم قرار بدیم و برای هر شهری به شکل مردمی با عشق و به‌صورت قلبی آن را انجام دهیم، نه بخشنامه‌ای؛ چرا که هیچ کار فرهنگی، نه در مملکت ما؛ بلکه در هیچ کجای دنیا با بخشنامه پیش نمی‌رود، مثل بسیج. هیچ‌کس از پدرم نخواسته بود بیل کشاورزی را کنار بذارد و اسلحه دست بگیرد. تا آن روز فقط در سربازی اسلحه دست گرفته بود؛ ولی رفت جنگید و از میهنش دفاع کرد.

شهدای مدافع حرم آرمان‌های بلند انسانی داشتند
افرادی که به مدافعان حرم انتقاد می‌کنند، افرادی هستند که نه جبهه را دیده‌اند نه انقلاب را. یک نفر دیگر می‌رود و شهید می‌شود، یک نفر دیگر می‌رود جانش را می‌دهد، اینها غر می‌زنند. اینها همیشه هستند، اوایل انقلاب بودند، الان هم هستند.
قبل از این هم در مورد لبنان این انتقادات بود، حتی در رابطه با جبهه هم بود؛ ولی من با مطالعاتی که انجام دادم، دیدن مستندهای شهدا و دیداری که با چند خانواده مدافع حرم داشتم، یک نکته مشترک یافتم؛ اینکه شهدای مدافع حرم ما علاوه ‌بر آرمان‌های مذهبی، آرمان‌های انسانی نیز داشته‌اند. کشورهای غربی و آمریکا شعار انسانیت و حقوق بشر می‌دهند؛ ولی در عمل خیلی مشکل دارند.
اگر حالا داعش ضعیف شده و در اکثر مناطق از بین رفته، به‌خاطر خون شهدا است، آنهایی که ادعا داشتند کاری نکردند، قرار بود که سال‌ها این جنگ ادامه پیدا کند تا داعش ازبین برود؛ اما شهدای مدافع حرم ما، دست به دست هم دادند تا داعش خیلی زودتر رو به زوال برود. آنهایی که انسانند و نگاه مغرضانه‌ای ندارند، قطعا به این موضوع نگاه مثبتی دارند و این افراد برایشان قابل احترام هستند؛ ولی افرادی که نگاه مغرضانه دارند و نگاه زاویه داری دارند همیشه منتظر بهانه هستند، این‌ها همیشه تاریخ هم بودند.

نقطه‌اشتراک شهدای مدافع حرم و دفاع  مقدس مظلومیت آنهاست
بین شهدای دفاع حرم و مدافعین حرم یک نقطه ‌اشتراکی بود و آن هم مظلومیت این شهدا است، حرف‌ها و شایعاتی که بین مردم بود و حواشی که ایجاد شد و اینکه این رزمندگان در این عملیات‌ها شرکت می‌کنند که کسب درآمدی کنند و به پول و جاه مقامی ‌برسند، در آن فضای کوچک روستای ما هم این حرف‌ها بود و پدر از همان ابتدا مسیر را برای خودش مشخص کرده بود و حتی اجازه دریافت حمایت‌های مالی را به مادرم نمی‌دادند و در مقابل به جبهه کمک هم
می‌کردند.

منبع : کیهان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور

 رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور
2020-08-12T13:44:14+04:30
بعضی آدم‌های معروف مثل ادیسون، دیکنز، بتهوون عادت‌ها و رفتار‌های عجیب‌و‌غریبی داشتند که باورشان سخت است.

سخنی با برادرم فتاح

 سخنی با برادرم فتاح
2020-08-12T11:30:55+04:30
جناب فتاح نمی‌توانست از غیر واقعی بودن آنچه مطرح کرده بود بی‌خبر باشد! و دقیقاً همین نکته است که اظهارات ایشان در برنامه نگاه یک را غیرقابل توجیه می‌کند!

کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟

 کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟
2020-08-11T11:37:36+04:30
رسانه ملی همزمان با فرا رسیدن محرم‌ ، سریال های مختلفی را تدارک دیده است که در این گزارش آنها را معرفی می کنیم.

جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

 جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
2020-08-11T11:37:36+04:30
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...