X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی

 اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی 2020-05-23T12:04:49+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، جعفر بلوری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت : فساد (اینجا اقتصادی)، یکی از معضلات مهمی ‌است که، تمام کشورهای دنیا با کمی ‌بالا و پایین، با آن دست به ‌گریبانند. حل این معضل، مثل خیلی معضلات دیگر، می‌تواند در بهبود شرایط اقتصادی کشورها، نزدیک شدن به عدالت اجتماعی و... کمک شایانی باشد. سازمان شفافیت بین‌الملل، همه‌ساله اقدام به انتشار وضعیت کشورهای مختلف در این حوزه می‌کند که معمولا،چند کشور با کمترین فساد، همیشه در رأس و برخی نیز با بیشترین فساد، همیشه در قعر قرار می‌گیرند. اما جالب اینجاست که فساد در هیچ کشوری هیچ‌گاه صفر نمی‌شود! دانمارک، نیوزیلند و فنلاند غالباً در آن راس قرار دارند وکشورهایی مثل سومالی، سودان جنوبی و سوریه و یمن در قعر! کشور ما ایران نیز معمولا در میانه 200 کشور دنیا، یعنی حول و حوش 130 قرار می‌گیرد. هرچه این عدد
به سمت 200 نزدیک‌تر، وضعیت فساد بدتر.

سؤال اما این است: «چرا کشورهایی مثل دانمارک و فنلاند، همواره کمترین میزان فساد اقتصادی را دارند و مثلا سودان و افغانستان، بیشترین را؟ آیا علت این است که مردم دانمارک، آدم‌های بسیار بافرهنگ و معتقدی هستند و همین اعتقادات دینی قوی است که مانع از فساد آنها می‌شود؟ یا نه، در چنین کشورهایی فساد اقتصادی، رشوه و پارتی‌بازی کمتر رخ می‌دهد چون، مردمانشان مثلا، سیرند! و نیازی به دریافت رشوه نمی‌بینند؟» پاسخ این سؤال در ادامه آمده است ولی اکنون سؤال اصلی این است که اعدام سلاطین فساد با وجود آن که بسیار ضروری است چرا کافی نیست؟!
پیش از شروع بحث باید نکته مهمی ‌را یادآوری کنیم و آن اینکه، به عقیده کارشناسان، وقوع یک معضل معمولا یک یا دو دلیل ندارد بلکه، مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر باعث بروز یک معضل می‌شوند. و چنانچه معضل را (اینجا فساد) به هر دلیلی یک‌بعدی نگاه و بررسی کنیم، دچار «تقلیل‌گرایی»(Reductionism)  خواهیم شد. اینجا نیز به‌نظر می‌رسد، مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر باعث وقوع چنین تخلفاتی می‌شوند و برای یافتن راه‌حل و رسیدن به آن نقطه مطلوب، باید همه این موارد کنار یکدیگر مدنظر قرار گیرند. اینجا تنها به برخی از این دلایل می‌پردازیم. بخوانید:

1-تردید نداشته باشید اگر«زمینه و شرایط» وقوع تخلف در هر کشوری وجود داشته باشد، وقوع آن قطعی است. آنجا در دانمارک و نیوزیلند، اعتقادات دینی و فرهنگ نیست که از میزان فساد کاسته بلکه، طراحی یک سیستم دقیق در کنار تصویب قوانین دقیق‌تر و از همه مهم‌تر، اجرای بی‌کم و کاست آن قوانین است که، آنها را به این نقطه مطلوب رسانده است.  قانونگذار قانون را طوری نوشته و شرایط را جوری پیش‌بینی کرده تا، زمینه و شرایط وقوع تخلف به صفر نزدیک شود. به عبارت دیگر، دولت و مجلس در این کشورها با تصویب قوانین و اجرای سِفت و سخت آنها توسط قوه قضائیه، امکان وقوع تخلف را به حداقل رسانده‌اند. به‌عنوان مثال، در آمریکا قانونی هست مبنی بر اینکه، اگر فردی مسئولیتی گرفت، اجازه فعالیت اقتصادی نخواهد داشت. این یعنی، اگر مثلا یک تاجر، نماینده کنگره شد با نیم‌نگاهی به وضعیت شرکت خود، قانون به تصویب نرساند! بنابراین، شاید مهم‌ترین راز موفقیت کشورهایی که فساد اقتصادی‌شان را به حداقل رسانده‌اند، چیدن یک سیستم مناسب با قوانین دقیق است، طوری که امکان وقوع تخلف به حداقل برسد. اگر در ایران، با قلع و قمع ‌تروریست‌های اقتصادی، به آن نقطه ایده‌آل نمی‌رسیم به این دلیل است که هیج جای دنیا، «یک قوه به تنهایی نمی‌تواند» سیستم معیوب، به نتایج معیوب ختم می‌شود. سیستم معیوب هم یعنی، یکی از قوه‌ها به بهترین وجه انجام وظیفه کند، اما دو قوه دیگر نه! اگر سیستم معیوب مرتب تولید فساد کند، هر چقدر هم مفسد محاکمه و حتی اعدام شود، فساد دوباره تولید می‌شود.
دوستی دارم که کشاورز است. ایشان با ثبت‌نام یک خودرو و فروش آن چیزی بالغ بر 50 میلیون تومان در عرض چند ماه سود کرد. می‌گفت، «در طول سال روی زمین کشاورزی‌اش به سختی کار می‌کند، گاهی بر سر آب با همسایه دعوا می‌کند، هنگام سم‌پاشی، هزار جور خطر و بیماری تهدیدش می‌کند، اگر خشکسالی نباشد، دزد به باغ یا زمین نزند، و همه چیز به خوبی پیش برود، شاید 50 میلیون تومان به جیب بزند. اما حالا با خرید یک خودرو در عرض چند ماه و بدون هیچ زحمتی، 50 میلیون به جیب زده است. چه پرسود و بی‌زحمت است این بازار دلالی و خرید و فروش خودرو!» ایشان در پایان به این نتیجه رسیده بود که، زمین کشاورزی‌اش را بفروشد، بشود دلال خودرو! این یعنی، سیستمِ معیوبِ دلال‌ساز. وقتی سیستم معیوب شد، تولید‌کننده را وادار به توقف تولید و تبدیل شدن به یک دلال خسارت‌ساز می‌کند.

2-اجرای سِفت و سخت قوانین یکی دیگر از رموز موفقیت کشورهایی است که کمترین میزان فساد را دارند. بارها مثال خانم پارک گئون‌ های، رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی و کارلوس گون، قهرمان ملی ژاپن و مدیرعامل همزمان چند خودروساز بزرگ دنیا مثل رنو و نیسان را زده‌ایم. تخلفاتی که این دو مرتکب شدند، شاید در بسیاری از کشورها، اصلا تخلف به‌حساب نیایند یا اگر بیایند، آن‌قدر پیش پا افتاده به‌نظر برسند که کسی حتی، انتظار برخورد با آنها را نداشته باشد. اما در کره جنوبی، رئیس‌جمهور محاکمه و به 35 سال زندان محکوم می‌شود و کارلوس گون نیز پس از مواجهه با مواضع قاطع دادگاه، مجبور به فرار می‌شود. تخلف خانم رئیس‌جمهور، دادن اطلاعات به یک دوست و دریافت رقم نه چندان زیادی رشوه بود و تخلف قهرمان ملی ژاپن، نوشتن یک دروغ در اظهارنامه مالیاتی! بنابراین دومین دلیل موفقیت کشورهایی که در ابتدای این یادداشت نامشان را بردیم، تعارف نداشتن با قانون و برخورد قاطع با متخلف، در هر سطح و هر اندازه است. بنابر این کسانی که می‌گویند «چرا با اعدام سلطان سکه، سکه باز هم گران شد» تا نتیجه بگیرند «برخورد با متخلف بی‌فایده است»، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، اشتباه می‌کنند! آنها توجه داشته باشند، علت پایین نیامدن قیمت سکه پس از اعدام آن متخلف بزرگ، کوتاهی سایر قوای مسئول است، نه قاطعیت قوه قضائیه...

3-اما اینکه «چرا برخی کشورها در حوزه فساد، همواره در آن قعرند و هرچه تلاش می‌کنند، به نتیجه مطلوب نمی‌رسند؟» سؤال مهم دیگری است که شاید، کمتر به آن پرداخته شده باشد. عراق، افغانستان، سوریه، سومالی، سودان جنوبی و...کشورهایی هستند که همیشه در گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل از آنها به‌عنوان فاسدترین نام برده می‌شود. یک نکته مشترک در تمام این کشورها این است که، همگی، به شکلی تحت سیطره همین کشورهای غربی قرار داشته‌اند یا در گذشته، زیرساخت‌های آنها، چنان ضربه‌ای خورده که، به این زودی‌ها نمی‌توانند سر پا بایستند. کافی است تاریخ 20 ساله این کشورها را با دقت ورق بزنیم. همان‌طور که در بالا‌ اشاره کردیم، از سیستم و «ساختار معیوب» نباید انتظار «نتیجه مطلوب» را داشت. اولویت‌ها در این کشورها به‌دلیل همان خسارت‌های سنگینی که به آنها وارد شده، آن‌قدر با اولویت‌های امثال دانمارک و فنلاند متفاوت است که، بعضا اصلا قابل مقایسه نیستند. در سودان و یمن امروز، آب و غذا و دارو شاید، جزو نخستین اولویت‌ها باشد. آیا در آن چند کشور اروپایی هم، اولویت آب و غذاست؟ نتیجه اینکه، وقتی زیرساخت‌های یک کشور با جنگ و تحریم و تجاوز زیرورو می‌شود، شرایط برای وقوع فساد هم، مثل خیلی معضلات دیگر مهیا می‌شود. شکر خدا، ایران عزیز ما در این مورد، به ده‌ها دلیل، اصلا قابل مقایسه با این کشورها نیست. هرچند فشارهای سنگین اقتصادی دشمن به اندازه خود، در ایجاد شرایطی که از دلش فساد هم بیرون بیاید، بی‌تأثیر نیست.

4-نه آن کسی که به دلیل خرید هزاران سکه و میلیون‌ها دلار به ‌دار مجازات آویزان شد، سلطان سکه بود و نه این متخلفانی که با خرید هزاران خودرو به اعدام محکوم شده‌اند، سلطان خودرو‌اند. «سلطان» کسانی هستند که با بی‌تدبیری، به این دو هزاران سکه و ارز و خودروی بی‌حساب و کتاب فروخته‌اند در حالی که، یک شهروند عادی از خرید ثبت‌نامی ‌یک خودروی پراید عاجز است. به بیان دیگر، برخورد با «عامل» وقوع فساد در کنار «فاسد» است که، به کاستن معضل کمک می‌کند. به قول رهبر انقلاب «در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ 18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی‌تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوءاستفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.... وقتی ارز یا سکه به‌صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می‌آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می‌کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می‌کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی‌تدبیری عرضه کرده است...».

5-وقتی کسی با زد و بند، نزدیک به 7000 دستگاه انواع خودرو و هزاران سکه و صد کیلو طلا می‌خرد و احتکار می‌کند، یعنی انسان گاهی آن‌قدر حریص می‌شود که با میلیاردها دلار هم سیر نمی‌شود. این نکته را گفتیم تا به پاسخ یکی دیگر از سؤال‌های ابتدایی این یادداشت بپردازیم. اینکه برخی می‌گویند، «فسادهای مالی و دزدی‌ها و رشوه‌ها از سر فقر و ناچاری است»، تا نتیجه بگیرند، «بسیاری از این مفسدان، مجبور به دریافت رشوه‌اند»، صحیح نیست و اگر در فلان کشور اروپایی، فساد کمتر رخ می‌دهد، به‌دلیل شکم‌سیری آنها نیست. کسی که هزاران خودرو را احتکار کرده، به سراغ دلار و ارز می‌رود، فسادش از سر گرسنگی و نداری است یا از سر حرص و طمع؟! ضمن اینکه، خیلی از این کشورهای به اصطلاح شکم‌سیر خود مستقیم یا غیرمستقیم، عامل فساد و گرسنگی بسیاری از این کشورهای فقیر و در قعر ماندن آنها در جدول فسادند!

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۱۷ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۱۷ خرداد ماه
2020-06-06T12:38:00+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۱۷ خرداد ماه منتشر می‌شود.

شغل دوم فوتبالیست‌های ایرانی؛ از سردار و طارمی تا عابدزاده و شاهرودی

 شغل دوم فوتبالیست‌های ایرانی؛ از سردار و طارمی تا عابدزاده و شاهرودی
2020-06-06T12:38:00+04:30
شاید برای شما هم جالب و جذاب باشد که بدانید شغل دوم فوتبالیست‌ها چیست؟ در مطلب زیر به این موضوع پرداخته ایم.

عِرض خود می‌بری و کذا و کذا...!

 عِرض خود می‌بری و کذا و کذا...!
2020-06-06T10:25:00+04:30
مصراع بعدی این است «عِرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری» اما حضرت امام می‌خواندند «عِرض خود می‌بری و کذا و کذا» یعنی زحمت ما هم نمی‌داری!

شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟

 شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟
2020-06-02T12:17:58+04:30
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در قالب طرح‌های مختلف برای بازنشستگان کشوری در نظر گرفته ...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه
2020-06-02T12:04:37+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

 تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟
2020-06-02T12:04:37+04:30
مشمولین سهام عدالت این فرصت را دارند تا با آزادسازی این سهام نسبت به فروش ۳۰ درصد آن اقدام کنند اما باید توجه کنند درصورت فروش ۳۰ درصد آن، ۷۰ درصد از سود سا...

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه
2020-05-31T15:24:44+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه منتشر می‌شود.

آمـوزگار شـهادت

 آمـوزگار شـهادت
2020-05-31T15:24:44+04:30
زاده روستای لُرنشین مهرنجان ممسنی است، همان لرهایی که با شنیدن نامشان غیرت جلوه‌گر می‌شود و پشت دشمن به لرزه می‌افتد. ساده و بی پیرایه است؛ اما افتخار پدر، ...

بهارستان مردم

 بهارستان مردم
2020-05-31T15:24:44+04:30
پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت گشایش مجلس یازدهم که توسط حجت‌الاسلام گلپایگانی روز چهارشنبه، هفتم اسفند در مجلس قرائت شد، حاوی نک...

ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)

 ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)
2020-05-31T15:24:44+04:30
حدیث امام صادق (ع) درباره میل به دنیا و زندانی شدن در امور دنیایی را در این مطلب بخوانید.

فصل جدید تقنین در گام دوم

 فصل جدید تقنین در گام دوم
2020-05-31T15:24:43+04:30
چهارشنبه گذشته با پیام رهبری معظم انقلاب فصل جدیدی از قانون‌گذاری، نظارت و تعامل قوا برای کارآمدی بیشتر نظام شکل گرفت.

درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟

 درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
من تحت قرارداد باشگاه بودم هرچند می‌توانستم سپاهان را رها کنم و به تیم‌ملی بروم، اما در شأن و شخصیت خودم نمی‌دیدم که این کار را انجام دهم.

چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه روند کاهشی قیمت خودرو آغاز شده و تقاضای واقعی برای خرید خودرو وجود ندارد، گفت: کاهش ۴۲ میلیون تومانی پژو ۲۰۶...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه
2020-05-27T19:31:35+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم

 تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم
2020-05-27T19:31:35+04:30
غیر از کادر گردان که از بچه‌های خرمشهر بودند، اکثر نیرو‌های پیاده گردان امام علی (ع) را نیرو‌های بسیجی ساوه تشکیل می‌دادند و چقدر با ایمان و خالصانه می‌جنگی...

از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس

 از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس
2020-05-27T19:31:34+04:30
خبروروداولین کشتی حامل۴۲میلیون لیتربنزین جمهوری اسلامی ایران به آب‌های ونزوئلا،درصدراخباردیروز جهان قرار گرفت.اهمیت این خبر به‌خاطر تهدیدات دولت زیاده‌خواه ...

لنگر اقتدار در دریا‌های دور

 لنگر اقتدار در دریا‌های دور
2020-05-27T19:31:34+04:30
برای حکام رژیم امریکا چیزی سخت‌تر از این نیست که نظاره‌گر باشند که ایران حوزه نفوذ خود را به رغم این فشار‌ها و تحریم‌ها نه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه
2020-05-23T12:04:49+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

قهرمان ماندگار

 قهرمان ماندگار
2020-05-23T12:04:49+04:30
در دیدار جمعی از مدیران ورزش و بسیج با خانواده شهید زمانی‌نیا از همرزمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، تندیس قهرمان ماندگار به خانواده این شهید ورزشکار اهدا ...

لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم

 لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم
2020-05-23T12:04:49+04:30
رویکرد حاکمان و رسانه‌های غربی نسبت به مظلومیت مردم فلسطین و احقاق حق آن‌ها، مصداق بارزی از معیار‌های دوگانه غرب نسبت به موضوعات مهمی همچون حقوق بشر است که ...

سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی

 سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی
2020-05-23T12:04:49+04:30
«رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید». این جمله‌ حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی به ‌عنوان مهم‌ترین و به‌‌یادماندنی‌تر...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه
2020-05-20T20:11:20+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران

 مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران
2020-05-20T20:11:20+04:30
حدیث رسول الله (ص) درباره مرتبه و فضیلت روزه داری را در این مطلب بخوانید.

جنتلمن‌های راهزن

 جنتلمن‌های راهزن
2020-05-20T20:11:20+04:30
ماجرا ازآنجا آغازشده است که دولت رسمی و قانونی ونزوئلا برای حل مشکل سوخت مردم این کشور که طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها و فشار‌های ناجوانمردانه حاکمان کا...

همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته

 همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته
2020-05-19T11:24:36+04:30
آستان قدس رضوی طی دو ماه گذشته و به دلیل شرایط خاص دوران کرونا فعالیت‌هایی نظیر بازسازی و ترمیم نقاط مختلف حرم، توزیع غذای متبرک در بیمارستان‌ها و همچنین رس...

علاج با دولت جوان حزب‌اللهی

 علاج با دولت جوان حزب‌اللهی
2020-05-19T11:24:36+04:30
دیداررهبرمعظم انقلاب اسلامی بادانشجویان، حامل پیام‌های مهمی بودکه تحلیل آن‌ها درشرایط امروزگفتنی‌های بسیاری رادر ذهن متبادر می‌کند، اما نکته‌ای که شاید بتوا...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه
2020-05-19T10:17:54+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)

 روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)
2020-05-19T10:17:54+04:30
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی قبولی روزه را اینجا بخوانید.

یارگیری و یارسوزی

 یارگیری و یارسوزی
2020-05-19T10:17:54+04:30
اگر نیرو‌های مؤمن به انقلاب اسلامی در دفتر انقلاب اسلامی ده‌ها برگ زرین داشته باشند در فقره جذب سلایق مختلف و عدم طرد آنان دست‌شان خالی است. اهمیت آن را می‌...

ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر

 ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر
2020-05-18T11:31:40+04:30
به گفته نماینده دوره‌های نهم و دهم حتی اتفاق افتاده که یک فراکسیون در دفتر فلان رئیس دستگاه یا وزیر جلسه برگزار کرده است، بنابراین فراکسیون‌هایی که از بیرون...