میرنیوز

گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم

 گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم 2020-05-18T10:25:02+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، کمتر از 10 روز دیگر تا گشایش مجلس یازدهم، زمان باقی مانده است؛ مجلسی که بسیاری در داخل برای تسهیل مشکلات خصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به آن دل بسته‌اند. کلیدواژه اصلی که مجلس آینده باید حول آن اقدام کند، «مجلس قوی» است. قوی بودن و ارتقای توانایی مجلس، البته وابسته به شرایط و عمل به ضوابط متعددی است. در گزارش امروز و در مصاحبه با چهار نماینده منتخب مجلس آینده مشخصا این سوال محوری را مطرح کردیم که مجلس آینده برای قوی بودن، باید چه اقداماتی را انجام دهد و چه شاخصه‌‌هایی را رعایت کند.

نظری: مجلسی که به فکر ناراحتی دولت باشد به درد نمی‌خورد
سیدغنی نظری، منتخب مردم خلخال و کوثر در گفت‌وگو با بیان اینکه نمایندگان منتخب باید از حیثیت مجلس دفاع کنند، گفت: تک‌تک عناصر مجلس باید به این صحبت که «مجلس در راس امور است»، معتقد باشند و در مسیر تحقق این خواسته تلاش کنند. وی با بیان اینکه «مجلسی که به فکر ناراحتی دولت و وزیر و رییس باشد، به درد نخواهد خورد»، اضافه کرد: متاسفانه مجلس دهم و دولت در یکدیگر ادغام بودند و اصلا نمی‌شد تشخیص داد که مجلس است یا دولت. گاهی کارهایی که وظیفه دولت بود، مجلس هم انجام می‌داد.
نظری با بیان اینکه مجلس قوی باید متناسب با اولویت‌ها و مسائل مبتلابه جامعه حرکت کند، گفت: کارهای حاشیه‌‌ای و زوائد، مجلس را ضعیف خواهند کرد. نظری در بخش دیگری از این گفت‌وگو، پرداختن به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض را از مهم‌ترین اولویت‌‌‌های کاری مجلس آینده برشمرد و تاکید کرد: گاهی شاهد هستیم که از داخل مجلس، مسائل فسادزا بیرون می‌‌آید. اگر می‌خواهیم مجلس قوی شکل بگیرد، مجلس باید در متن جامعه قرار بگیرد و نه در حاشیه جامعه. وی با اشاره به لزوم فعال بودن مجلس آینده در حوزه «دیپلماسی پارلمانی» گفت: چنانکه دولت باید در حوزه سیاست خارجی به اصل «عزت، حکمت و مصلحت» پایبند باشد، مجلس هم باید از دولت بخواهد که در این حوزه به صورت منفعل عمل نکند. منتخب مردم خلخال و کوثر همچنین با اشاره به لزوم وضع قوانین تسهیل‌کننده جهش تولید در مجلس یازدهم، اظهار کرد: مجلس آینده باید در راستای حمایت از تولید، قدم جدی بردارد. جهش تولید باید ابتدا از مجلس کلید بخورد.

شهریاری: مجلس آینده با دولت تعامل سازنده خواهد داشت
دکتر حسینعلی شهریاری، منتخب مردم زاهدان که سابقه نمایندگی در مجالس هفتم تا دهم را نیز دارد، گفت: مجلس یازدهم باید به دور از هر گونه رقابت و دعوا، در درجه اول به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم برود چون الان، مهم‌ترین مشکل جامعه ما مشکلات اقتصادی و معیشتی و بیکاری جوانان است. وی با بیان اینکه مردم ما واقعا به مجلس آینده دل بسته‌اند، گفت: امیدوارم نمایندگان بتوانند با دقت نظر و نظارت، کارها را به پیش ببرند. ما تاکنون در مجلس، قانون زیاد وضع کرده‌ایم اما امر نظارت همیشه مغفول مانده است. شهریاری تاکید کرد: مجلس آینده به جای خلق قانون باید به سراغ قوانینی که قبلا تصویب شده، برود و با پیگیری و نظارت خود ببیند که به کجا ختم شده‌اند.
شهریاری گفت: اگر نمایندگان و دولت‌ها ده‌ها سال قبل، فرمایشات رهبر انقلاب را گوش می‌کردند تا اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت خلاصی بدهند، امروز با مشکلات کمتری رو‌به‌رو بودیم اما امروز با توجه به ارزانی قیمت نفت و مشکل ما در فروش آن، توفیق اجباری برای کاهش این وابستگی ایجاد شده است. وی با اشاره به لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی و نقش آن در تامین هزینه‌‌‌های کشور، تاکید کرد: طبق آمارها حداقل 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. شهریاری درباره نقش نظارتی مجلس، گفت: مجلس می‌تواند به دور از مسائل و اغراض سیاسی، از وزرا توضیح بخواهد و برای انجام ‌شدن کارها، پیگیری کند و اگر دولت احساس می‌کند در جایی مشکلی دارد، مشکل خود را در قالب قانون‌گذاری مطرح کند.
منتخب مردم زاهدان همچنین با اشاره به شأن و جایگاه نمایندگان اظهار کرد: وقتی فردی نماینده می‌شود، نماینده کل کشور است و پیش از توجه به مسائل منطقه‌‌ای و حوزه‌ای، باید مسائل کلان کشور را در نظر بگیرد. وی با اشاره به لزوم دوری نمایندگان از زدو بند، تصریح کرد: این لابی‌ها هیچ نتیجه و فایده‌ای جز تضعیف جایگاه مجلس ندارد. شهریاری همچنین با اشاره به تاثیر هیات‌رییسه روی مناسبات مجلس آینده گفت: امیدوارم یک هیات‌رییسه قوی انتخاب بشود؛ چون هیات‌رییسه تاثیر زیادی روی پیشبرد رو به جلو و مثبت مجلس دارد. اگر هیات‌رییسه ضعیف باشد، مجلس هم توفیق چندانی نخواهد داشت.
وی در ادامه درباره اقداماتی که نمایندگان مجلس آینده باید از آن دوری کنند، گفت: نمایندگان به جای اینکه به این فکر کنند که چگونه طرحی بنویسند یا چطور نطقی کنند که بتوانند در دور بعدی انتخابات هم رای بیاورند، باید صادقانه با مردم حوزه انتخابیه خود برخورد کنند. شهریاری همچنین درباره نسبت مجلس آینده با دولت گفت: هر مجلسی که آغاز به کار می‌کند، باید در عمل تعامل سازنده با دولت‌ها داشته باشد. مجلس ضمن اینکه باید پیگیر کارها باشد و روی امور نظارت کند، باید اصل کار خود را بر تعامل سازنده با دولت بگذارد. مجلس آینده باید به طور جدی از دولت بخواهد که کارش را درست انجام بدهد و در جهت رفع مشکلات مردم قدم بردارد.

اسماعیلی: وظیفه نظارتی مجلس می‌تواند اقتصاد و اشتغال را فعال کند
ولی اسماعیلی، منتخب مردم گرمی نیز با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس آینده گفت: قبل از انتخابات مجلس، بارها بهبودی کسب‌وکار و تسهیل در روند تولید داخل را بازگو کردم؛ موضوعی که بهتر است مجلس در روزها و هفته‌‌‌های نخست کاری خود، بر آن تاکید کند تا روند معیشت و اشتغال مردم بهبود یابد. این نماینده ادوار مجلس افزود: البته شفافیت مالی و مبارزه با فساد و رانت از دیگر شاخص‌‌‌های نظارتی و تخصصی است که با رصد آن می‌توان در رأس بودن مجلس را به خوبی نشان داد.
این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به قوی‌بودن مجلس تصریح کرد: موضوعات نظارتی در مجلس می‌تواند کارآمدی خانه ملت را بیشتر نشان داده و فضای کسب‌وکار را بر ریل توسعه قراردهد. اسماعیلی تصریح کرد: وظیفه نظارتی مجلس، می‌تواند اقتصاد و اشتغال را فعال کند و ابزاری برای شفاف‌‌‌سازی بیشتر است. امیدوارم با شرایط تحریم‌ها و مساله کرونا و با همکاری و همدلی، شاهد رونق دوباره تولید و بهبود اقتصاد باشیم.

نیک‌بین: نباید شفافیت و مبارزه با فساد را فراموش کنیم
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد نیک‌بین، منتخب مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد نیز با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس یازدهم عنوان کرد: موضوعات اقتصادی و معیشتی، از جمله مسائلی است که بهتر است در دستور کار مجلس قرار بگیرد تا با بررسی چگونگی حمایت از تولید و اقتصاد، شاهد بهبود این موضوعات باشیم. این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به الزامات مجلس قوی تصریح کرد: وقتی بر توان داخلی کشور اتکا کنیم و نگاه‌مان به بومی‌سازی در تولید و صنعت باشد، می‌‌توان گفت که مجلس هم قوی کار کرده است؛ البته نباید شفافیت و مبارزه با فساد را فراموش کرد که با نظارت بیشتر می‌‌توان ظرفیت‌‌‌های مجلس در این‌باره را نیز نشان داد.

منبع : صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.