میرنیوز

گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم

 گام‌های قوی «خانه‌ملت» در راه مردم 2020-05-18T10:25:02+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، کمتر از 10 روز دیگر تا گشایش مجلس یازدهم، زمان باقی مانده است؛ مجلسی که بسیاری در داخل برای تسهیل مشکلات خصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به آن دل بسته‌اند. کلیدواژه اصلی که مجلس آینده باید حول آن اقدام کند، «مجلس قوی» است. قوی بودن و ارتقای توانایی مجلس، البته وابسته به شرایط و عمل به ضوابط متعددی است. در گزارش امروز و در مصاحبه با چهار نماینده منتخب مجلس آینده مشخصا این سوال محوری را مطرح کردیم که مجلس آینده برای قوی بودن، باید چه اقداماتی را انجام دهد و چه شاخصه‌‌هایی را رعایت کند.

نظری: مجلسی که به فکر ناراحتی دولت باشد به درد نمی‌خورد
سیدغنی نظری، منتخب مردم خلخال و کوثر در گفت‌وگو با بیان اینکه نمایندگان منتخب باید از حیثیت مجلس دفاع کنند، گفت: تک‌تک عناصر مجلس باید به این صحبت که «مجلس در راس امور است»، معتقد باشند و در مسیر تحقق این خواسته تلاش کنند. وی با بیان اینکه «مجلسی که به فکر ناراحتی دولت و وزیر و رییس باشد، به درد نخواهد خورد»، اضافه کرد: متاسفانه مجلس دهم و دولت در یکدیگر ادغام بودند و اصلا نمی‌شد تشخیص داد که مجلس است یا دولت. گاهی کارهایی که وظیفه دولت بود، مجلس هم انجام می‌داد.
نظری با بیان اینکه مجلس قوی باید متناسب با اولویت‌ها و مسائل مبتلابه جامعه حرکت کند، گفت: کارهای حاشیه‌‌ای و زوائد، مجلس را ضعیف خواهند کرد. نظری در بخش دیگری از این گفت‌وگو، پرداختن به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض را از مهم‌ترین اولویت‌‌‌های کاری مجلس آینده برشمرد و تاکید کرد: گاهی شاهد هستیم که از داخل مجلس، مسائل فسادزا بیرون می‌‌آید. اگر می‌خواهیم مجلس قوی شکل بگیرد، مجلس باید در متن جامعه قرار بگیرد و نه در حاشیه جامعه. وی با اشاره به لزوم فعال بودن مجلس آینده در حوزه «دیپلماسی پارلمانی» گفت: چنانکه دولت باید در حوزه سیاست خارجی به اصل «عزت، حکمت و مصلحت» پایبند باشد، مجلس هم باید از دولت بخواهد که در این حوزه به صورت منفعل عمل نکند. منتخب مردم خلخال و کوثر همچنین با اشاره به لزوم وضع قوانین تسهیل‌کننده جهش تولید در مجلس یازدهم، اظهار کرد: مجلس آینده باید در راستای حمایت از تولید، قدم جدی بردارد. جهش تولید باید ابتدا از مجلس کلید بخورد.

شهریاری: مجلس آینده با دولت تعامل سازنده خواهد داشت
دکتر حسینعلی شهریاری، منتخب مردم زاهدان که سابقه نمایندگی در مجالس هفتم تا دهم را نیز دارد، گفت: مجلس یازدهم باید به دور از هر گونه رقابت و دعوا، در درجه اول به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم برود چون الان، مهم‌ترین مشکل جامعه ما مشکلات اقتصادی و معیشتی و بیکاری جوانان است. وی با بیان اینکه مردم ما واقعا به مجلس آینده دل بسته‌اند، گفت: امیدوارم نمایندگان بتوانند با دقت نظر و نظارت، کارها را به پیش ببرند. ما تاکنون در مجلس، قانون زیاد وضع کرده‌ایم اما امر نظارت همیشه مغفول مانده است. شهریاری تاکید کرد: مجلس آینده به جای خلق قانون باید به سراغ قوانینی که قبلا تصویب شده، برود و با پیگیری و نظارت خود ببیند که به کجا ختم شده‌اند.
شهریاری گفت: اگر نمایندگان و دولت‌ها ده‌ها سال قبل، فرمایشات رهبر انقلاب را گوش می‌کردند تا اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت خلاصی بدهند، امروز با مشکلات کمتری رو‌به‌رو بودیم اما امروز با توجه به ارزانی قیمت نفت و مشکل ما در فروش آن، توفیق اجباری برای کاهش این وابستگی ایجاد شده است. وی با اشاره به لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی و نقش آن در تامین هزینه‌‌‌های کشور، تاکید کرد: طبق آمارها حداقل 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. شهریاری درباره نقش نظارتی مجلس، گفت: مجلس می‌تواند به دور از مسائل و اغراض سیاسی، از وزرا توضیح بخواهد و برای انجام ‌شدن کارها، پیگیری کند و اگر دولت احساس می‌کند در جایی مشکلی دارد، مشکل خود را در قالب قانون‌گذاری مطرح کند.
منتخب مردم زاهدان همچنین با اشاره به شأن و جایگاه نمایندگان اظهار کرد: وقتی فردی نماینده می‌شود، نماینده کل کشور است و پیش از توجه به مسائل منطقه‌‌ای و حوزه‌ای، باید مسائل کلان کشور را در نظر بگیرد. وی با اشاره به لزوم دوری نمایندگان از زدو بند، تصریح کرد: این لابی‌ها هیچ نتیجه و فایده‌ای جز تضعیف جایگاه مجلس ندارد. شهریاری همچنین با اشاره به تاثیر هیات‌رییسه روی مناسبات مجلس آینده گفت: امیدوارم یک هیات‌رییسه قوی انتخاب بشود؛ چون هیات‌رییسه تاثیر زیادی روی پیشبرد رو به جلو و مثبت مجلس دارد. اگر هیات‌رییسه ضعیف باشد، مجلس هم توفیق چندانی نخواهد داشت.
وی در ادامه درباره اقداماتی که نمایندگان مجلس آینده باید از آن دوری کنند، گفت: نمایندگان به جای اینکه به این فکر کنند که چگونه طرحی بنویسند یا چطور نطقی کنند که بتوانند در دور بعدی انتخابات هم رای بیاورند، باید صادقانه با مردم حوزه انتخابیه خود برخورد کنند. شهریاری همچنین درباره نسبت مجلس آینده با دولت گفت: هر مجلسی که آغاز به کار می‌کند، باید در عمل تعامل سازنده با دولت‌ها داشته باشد. مجلس ضمن اینکه باید پیگیر کارها باشد و روی امور نظارت کند، باید اصل کار خود را بر تعامل سازنده با دولت بگذارد. مجلس آینده باید به طور جدی از دولت بخواهد که کارش را درست انجام بدهد و در جهت رفع مشکلات مردم قدم بردارد.

اسماعیلی: وظیفه نظارتی مجلس می‌تواند اقتصاد و اشتغال را فعال کند
ولی اسماعیلی، منتخب مردم گرمی نیز با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس آینده گفت: قبل از انتخابات مجلس، بارها بهبودی کسب‌وکار و تسهیل در روند تولید داخل را بازگو کردم؛ موضوعی که بهتر است مجلس در روزها و هفته‌‌‌های نخست کاری خود، بر آن تاکید کند تا روند معیشت و اشتغال مردم بهبود یابد. این نماینده ادوار مجلس افزود: البته شفافیت مالی و مبارزه با فساد و رانت از دیگر شاخص‌‌‌های نظارتی و تخصصی است که با رصد آن می‌توان در رأس بودن مجلس را به خوبی نشان داد.
این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به قوی‌بودن مجلس تصریح کرد: موضوعات نظارتی در مجلس می‌تواند کارآمدی خانه ملت را بیشتر نشان داده و فضای کسب‌وکار را بر ریل توسعه قراردهد. اسماعیلی تصریح کرد: وظیفه نظارتی مجلس، می‌تواند اقتصاد و اشتغال را فعال کند و ابزاری برای شفاف‌‌‌سازی بیشتر است. امیدوارم با شرایط تحریم‌ها و مساله کرونا و با همکاری و همدلی، شاهد رونق دوباره تولید و بهبود اقتصاد باشیم.

نیک‌بین: نباید شفافیت و مبارزه با فساد را فراموش کنیم
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد نیک‌بین، منتخب مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد نیز با اشاره به اولویت‌‌‌های کاری در مجلس یازدهم عنوان کرد: موضوعات اقتصادی و معیشتی، از جمله مسائلی است که بهتر است در دستور کار مجلس قرار بگیرد تا با بررسی چگونگی حمایت از تولید و اقتصاد، شاهد بهبود این موضوعات باشیم. این منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به الزامات مجلس قوی تصریح کرد: وقتی بر توان داخلی کشور اتکا کنیم و نگاه‌مان به بومی‌سازی در تولید و صنعت باشد، می‌‌توان گفت که مجلس هم قوی کار کرده است؛ البته نباید شفافیت و مبارزه با فساد را فراموش کرد که با نظارت بیشتر می‌‌توان ظرفیت‌‌‌های مجلس در این‌باره را نیز نشان داد.

منبع : صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران

 ۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران
2020-07-21T11:57:57+04:30
فاصله طبقاتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود ولی دهک‌های پایین درآمدی مالیات بیشتری می‌دهند، دولت و مجلس باید قیف برعکس مالیات را فورا اصلاح کنند، ما تجربه دنیا را ب...

لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه

 لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه
2020-07-21T11:44:38+04:30
باوجود وعده اعضای شورای شهر برای اعلام ساختمان‌های ناایمن تهران هنوز این اتفاق نیفتاده است. روزنامه اسامی برخی از ساختمان‌هایی که قبل‌تر اخطار دریافت کرده‌ا...

اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت

 اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت
2020-07-20T13:37:57+04:30
رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که ۵۶ درصد تصادفات موتورسیکلت سواران در معابر بزرگراهی پایتخت رخ داده است.

کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟

 کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟
2020-07-20T13:24:38+04:30
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: قرنطینه کردن کتاب‌ها (نگه داشتن کتاب ها در گوشه ای دور از دسترس در خانه) ...