X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

ظاهر و باطن غائله هریر رود

 ظاهر و باطن غائله هریر رود 2020-05-17T11:05:00+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، ادعای مقامات کابل و تبلیغات جهت‌دار برخی رسانه‌ها درباره شکنجه تعدادی از اتباع افغانستانی توسط مرزبانان ایران در مرز مشترک دو کشور[بخش رودخانه هریررود]، مدتی است که به یکی از مناقشات علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. بررسی برخی زوایای این حادثه از سوی خبرنگار «صبح‌نو»، نشان می‌دهد که این ادعا بنیان چندانی ندارد. آنچه در ادامه می‌خوانید، اطلاعات متقنی است که یک منبع آگاه در اختیار خبرنگار قرار داده است.

قصه از کجا آغاز شد؟
روز 13‌اردیبهشت‌ماه‌99 بود که خبر دستگیری، شکنجه و غرق نمودن تعدادی از اتباع کشور افغانستان توسط مرزبانان ایرانی مستقر در بخش رودخانه هریررود - که بنابر این خبر، منجر به فوت 50‌نفر شد - سریعاً به سرخط رسانه‌های غیرهمسو با ایران راه یافت. رسانه‌های افغانستانی هم با آب و تاب دادن به این ماجرا، موجب تحریک افکار عمومی مردم این کشورعلیه ایران شدند. با این حال، فردای انتشار خبر مزبور، نیروی انتظامی با صدور اطلاعیه‌ای، ادعای مربوطه را تکذیب کرد.
دولت و مشخصاً بخش اداره کل حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان با همراهی ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، وزارت کشور، سفارت ایران در کابل و کنسولگری ایران در هرات، ضمن اعتماد به بیانیه ناجا، و صرفاً برای اطمینان خاطر یافتن از ابعاد ماجرا، هر یک پیگیر تهیه گزارش‌هایی جداگانه از ادعای مربوطه شدند. این گزارش‌ها در جلسه هماهنگی وزارت خارجه[این جلسه در تاریخ 22‌اردیبهشت برگزار شد] مطرح شدند و تمامی‌شان ضمن تأیید اطلاعیه ناجا، تاکید کردند که ادعای ضرب و شتم و غرق کردن اتباع افغانستانی در مرز ایران، از اساس کذب است.

چرا ادعای افغانستانی‌ها کذب است؟
دلایل متعددی برای رد ادعای طرف افغانستانی و رسانه‌های مغرض وجود دارد. اولین دلیل، به قاعده کاری مرزبانان در سراسر دنیا و عدم اجرای آن قاعده در ایران مربوط می‌شود. مرزبانان در همه جای دنیا، حق تیر دارند یعنی چنانچه فرد یا افرادی به طور قاچاقی و غیرقانونی از مرز یک کشور عبور کنند، مرزبانان کشور میزبان می‌توانند آن افراد را مورد هدف قرار دهند. قاعده مزبور علی‌الظاهر و با توجه به وضعیت بغرنج مرزهای مشترک با افغانستان که سالانه متجاوز از 500هزار نفر «عابرین مرزی غیرمجاز»[بیشتر این عابرین غیرمجاز، برای یافتن زمینه‌های شغلی مناسب به ایران می‌آیند اما در میان آن‌ها، ناگزیر عناصر تروریستی وابسته به داعش نیز نفوذ دارند] از این کشور به طرف ایران سرازیر می‌شوند، باید مرزبانان ایرانی را هم شامل بشود اما جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل الزام خود به رعایت اصول اسلامی و انسانی، از عمل به این قاعده صرف نظر کرده است. پیش از شیوع کرونا، قاعده بر این منوال بود که متجاوزین در پاسگاه‌های مرزی، جمع‌آوری شده و سپس عودت داده می‌شدند. برای مثال در طی 6‌ماه گذشته، چیزی بالغ بر 170‌هزار نفر از مرز افغانستان، «تَرد مرزی» داشته‌ایم. با این حال، شیوع کرونا موجب شد تا در این رویه، تغییر ایجاد شود؛ به این صورت که بنابر دستورالعمل ابلاغی به پاسگاه‌های مرزی، متجاوزین از هر نقطه‌ای که بازداشت می‌شوند، باید از همان نقطه، به کشور مبدأ بازگردانده شوند. دومین دلیلی که ادعای مقامات افغانستانی در شکنجه و کشتن اتباع این کشور توسط مرزبانان ایرانی را رد می‌کند، گزارش مرزبانی ایران است که اعلام می‌دارد در شب وقوع حادثه ادعایی، هیچگونه ترددی ثبت نشده است. بنابر نقل قول این منبع مطلع، علت ثبت نشدن این تردد، خروشان بودن جریان رودخانه هریررود بوده است. سومین دلیل به این مربوط می‌شود که منطقه مورد نظر افغانستانی‌ها که مدعی‌اند اتباع‌شان در آنجا توسط عاملان ایرانی شکنجه و کشته شده‌اند، به اصطلاح جزء «منطقه قرمز» است یعنی عبور و مرور نه‌تنها اتباع افغانستانی بلکه اتباع ایرانی هم در آنجا ممنوعیت دارد.

کم‌کاری مرزبانان افغانستانی
در میان همه این هیاهوها، آنچه نباید مغفول بماند، کم‌کاری و اهمال مرزبانان افغانستانی در مکاتبه با همتایان ایرانی خود برای مطلع نمودن از وقوع حادثه است. این تساهل از سوی طرف افغانستانی، مغایر با قرارداد موسوم به «کمیساران سرحدی» است که در سال‌1335 برای تنظیم مناقشات مرزی میان دو کشور به امضا رسید. طبق یکی از مفاد این قرارداد، اگر پیشامدی در مرز دو کشور به وقوع بپیوندد، مرزبانان یکی از دو طرف، باید به طرف دیگر اطلاع بدهد. در مورد اخیر اما مرزبانان افغانستانی[با وجود ادعای خود علیه ایران] در اقدامی عجیب از عمل به این مفاد، سر باز زدند. با وجودی که علی‌القاعده طرف افغانستانی باید به ما اطلاع می‌داد و از ما برای بررسی مشترک حادثه درخواست می‌کرد، مرزبانان ایرانی بلافاصله و پس از انتشار اخبار خلاف واقع، طی سه نوبت مکاتبه از آن‌ها خواستند تا برای بررسی چرایی کشته‌شدن اتباع افغانی، نشستی مشترک برگزار شود که آن‌ها به دلایلی نامعلوم، از پاسخ به مکاتبات جمهوری اسلامی ایران، استنکاف ورزیدند. 12 روز بعد از وقوع حادثه، مرزبانان افغانستانی تازه مجاب شدند تا به درخواست ایران برای برگزاری نشست مشترک پاسخ مثبت بدهند. برای همین، در روز پنج‌شنبه[25‌اردیبهشت] این نشست مشترک برگزار شد اما بدون هیچ دستاوردی به پایان رسید. بنابر اطلاع خبرنگار «صبح‌نو» از یکی از افراد حاضر در این نشست مشترک، طرف افغانستانی «هیچ ادله قابل ملاحظه‌ای برای اثبات ادعای خود نداشت» و به نوعی «دست آن‌ها از سند و مدرک خالی بود.»

چرا کشته شدند؟
اینکه چه تعداد اتباع افغانستانی در مرز ایران کشته شده‌اند، آمار دقیقی در این باره در دست نیست. از سوی دیگر، درباره علت فوت این اتباع نیز گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح است. یکی از مهم‌ترین گمانه‌ها و فرضیه‌ها این است که متجاوزین به‌دلیل آگاه نبودن به شرایط زمانی و مکانی منطقه و به‌خصوص مطلع نبودن از وضعیت رودخانه هریررود، گمان کرده بودند می‌توانند با شنا از رودخانه عبور کنند در حالی که عمق زیاد و خروشانی آن، آن‌ها را به کشتن داده است.

هزینه بالای ایران برای تأمین امنیت مرزهایش با افغانستان
کابل به‌دلیل کمبود بودجه از یک سو و نداشتن تخصص از سوی دیگر، صفر تا صد ساختن[از هزینه تا خود بناکردن] بسیاری از پاسگاه‌های مرزی‌اش را به ایران سپرده است. با این حال، با قدرت گرفتن طالبان و نفوذ بالای داعش در افغانستان طی سه سال گذشته، 54‌پاسگاه مرزی در خاک این کشور خالی و بی‌صاحب شده است و همین باعث شده تا کنترل و نظارت بر مرزهای مشترک، تماماً به گردن ایران بیفتد.

چرا علیه ایران توطئه شد؟
دلایل یا به بیان درست‌تر، فرضیه‌های متعددی درباره اینکه چرا غائله هریررود علیه جمهوری اسلامی ایران مهندسی شد، می‌تواند مطرح شود. یکی از قریب‌ترین این فرضیه‌ها شاید مربوط به تلاشی باشد که آمریکایی‌ها برای از دورخارج کردن ایران از معادلات سیاست داخلی افغانستان، مشغول انجام آن هستند. وزارت خارجه کشورمان به خصوص شخص محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، طی دو ماه گذشته با اشرف غنی و عبدالله‌عبدالله برای توصیه به حفظ همبستگی در افغانستان، تماس‌های تلفنی متعددی داشته و از سوی دیگر، با طرف‌های ذی‌دخل از جمله با روسیه، برای حل بحران سیاسی در این کشور رایزنی‌هایی را صورت داده است. تلاش‌های معطوف به افزایش نقش ایران در سیاست داخلی افغانستان، قطعاً به مذاق آمریکا خوش نمی‌آید و شاید بشود غائله رخ داده اخیر و تحریک افکار عمومی مردم افغانستان علیه مردم ایران را ابزاری برای جلوگیری از نفوذ ایران در این کشور ارزیابی و قلمداد کرد.

کار به کجا خواهد انجامید؟
اینکه مناقشه «هریررود» به کجا خواهد انجامید، شاید جوابش در دیگر مفاد مندرج در قرارداد «کمیساران سرحدی» که پیش از این به آن اشاره شد، نهفته باشد. طبق این قرارداد، اگر مناقشه مرزی توسط مرزبانان حل نشود، کار باید به «کمیسیون مرزی مشترک ایران و افغانستان» حواله گردد. به‌دلیل شرایط سیاسی نامساعد حاکم بر افغانستان طی سال‌های گذشته، برگزاری نشست‌های این کمیسیون، با تأخیر برگزار می‌شود و آخرین نشست این کمیسیون، پنج سال پیش در تهران بود. نشست بعدی کمیسیون قرار است به‌زودی در کابل برگزار شود و قطعاً یکی از محورهای این نشست، بررسی مناقشه اخیر خواهد بود. بنابر اظهار نظر این منبع مطلع، احتمال می‌رود که دیدار یا دیدارهای مقامات سیاسی دو کشور، در صورتی که نشست بعدی کمیسیون مشترک به جایی نرسد، حل کننده گره مناقشه هریررود باشد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟

 شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟
2020-06-02T12:17:58+04:30
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در قالب طرح‌های مختلف برای بازنشستگان کشوری در نظر گرفته ...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه
2020-06-02T12:04:37+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

 تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟
2020-06-02T12:04:37+04:30
مشمولین سهام عدالت این فرصت را دارند تا با آزادسازی این سهام نسبت به فروش ۳۰ درصد آن اقدام کنند اما باید توجه کنند درصورت فروش ۳۰ درصد آن، ۷۰ درصد از سود سا...

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه
2020-05-31T15:24:44+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه منتشر می‌شود.

آمـوزگار شـهادت

 آمـوزگار شـهادت
2020-05-31T15:24:44+04:30
زاده روستای لُرنشین مهرنجان ممسنی است، همان لرهایی که با شنیدن نامشان غیرت جلوه‌گر می‌شود و پشت دشمن به لرزه می‌افتد. ساده و بی پیرایه است؛ اما افتخار پدر، ...

بهارستان مردم

 بهارستان مردم
2020-05-31T15:24:44+04:30
پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت گشایش مجلس یازدهم که توسط حجت‌الاسلام گلپایگانی روز چهارشنبه، هفتم اسفند در مجلس قرائت شد، حاوی نک...

ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)

 ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)
2020-05-31T15:24:44+04:30
حدیث امام صادق (ع) درباره میل به دنیا و زندانی شدن در امور دنیایی را در این مطلب بخوانید.

فصل جدید تقنین در گام دوم

 فصل جدید تقنین در گام دوم
2020-05-31T15:24:43+04:30
چهارشنبه گذشته با پیام رهبری معظم انقلاب فصل جدیدی از قانون‌گذاری، نظارت و تعامل قوا برای کارآمدی بیشتر نظام شکل گرفت.

درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟

 درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
من تحت قرارداد باشگاه بودم هرچند می‌توانستم سپاهان را رها کنم و به تیم‌ملی بروم، اما در شأن و شخصیت خودم نمی‌دیدم که این کار را انجام دهم.

چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه روند کاهشی قیمت خودرو آغاز شده و تقاضای واقعی برای خرید خودرو وجود ندارد، گفت: کاهش ۴۲ میلیون تومانی پژو ۲۰۶...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه
2020-05-27T19:31:35+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم

 تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم
2020-05-27T19:31:35+04:30
غیر از کادر گردان که از بچه‌های خرمشهر بودند، اکثر نیرو‌های پیاده گردان امام علی (ع) را نیرو‌های بسیجی ساوه تشکیل می‌دادند و چقدر با ایمان و خالصانه می‌جنگی...

از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس

 از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس
2020-05-27T19:31:34+04:30
خبروروداولین کشتی حامل۴۲میلیون لیتربنزین جمهوری اسلامی ایران به آب‌های ونزوئلا،درصدراخباردیروز جهان قرار گرفت.اهمیت این خبر به‌خاطر تهدیدات دولت زیاده‌خواه ...

لنگر اقتدار در دریا‌های دور

 لنگر اقتدار در دریا‌های دور
2020-05-27T19:31:34+04:30
برای حکام رژیم امریکا چیزی سخت‌تر از این نیست که نظاره‌گر باشند که ایران حوزه نفوذ خود را به رغم این فشار‌ها و تحریم‌ها نه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه
2020-05-23T12:04:49+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

قهرمان ماندگار

 قهرمان ماندگار
2020-05-23T12:04:49+04:30
در دیدار جمعی از مدیران ورزش و بسیج با خانواده شهید زمانی‌نیا از همرزمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، تندیس قهرمان ماندگار به خانواده این شهید ورزشکار اهدا ...

اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی

 اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی
2020-05-23T12:04:49+04:30
وقتی کسی با زد و بند، نزدیک به ۷۰۰۰ دستگاه انواع خودرو و هزاران سکه و صد کیلو طلا می‌خرد و احتکار می‌کند، یعنی انسان گاهی آن‌قدر حریص می‌شود که با میلیاردها...

لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم

 لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم
2020-05-23T12:04:49+04:30
رویکرد حاکمان و رسانه‌های غربی نسبت به مظلومیت مردم فلسطین و احقاق حق آن‌ها، مصداق بارزی از معیار‌های دوگانه غرب نسبت به موضوعات مهمی همچون حقوق بشر است که ...

سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی

 سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی
2020-05-23T12:04:49+04:30
«رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید». این جمله‌ حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی به ‌عنوان مهم‌ترین و به‌‌یادماندنی‌تر...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه
2020-05-20T20:11:20+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران

 مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران
2020-05-20T20:11:20+04:30
حدیث رسول الله (ص) درباره مرتبه و فضیلت روزه داری را در این مطلب بخوانید.

جنتلمن‌های راهزن

 جنتلمن‌های راهزن
2020-05-20T20:11:20+04:30
ماجرا ازآنجا آغازشده است که دولت رسمی و قانونی ونزوئلا برای حل مشکل سوخت مردم این کشور که طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها و فشار‌های ناجوانمردانه حاکمان کا...

همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته

 همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته
2020-05-19T11:24:36+04:30
آستان قدس رضوی طی دو ماه گذشته و به دلیل شرایط خاص دوران کرونا فعالیت‌هایی نظیر بازسازی و ترمیم نقاط مختلف حرم، توزیع غذای متبرک در بیمارستان‌ها و همچنین رس...

علاج با دولت جوان حزب‌اللهی

 علاج با دولت جوان حزب‌اللهی
2020-05-19T11:24:36+04:30
دیداررهبرمعظم انقلاب اسلامی بادانشجویان، حامل پیام‌های مهمی بودکه تحلیل آن‌ها درشرایط امروزگفتنی‌های بسیاری رادر ذهن متبادر می‌کند، اما نکته‌ای که شاید بتوا...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه
2020-05-19T10:17:54+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)

 روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)
2020-05-19T10:17:54+04:30
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی قبولی روزه را اینجا بخوانید.

یارگیری و یارسوزی

 یارگیری و یارسوزی
2020-05-19T10:17:54+04:30
اگر نیرو‌های مؤمن به انقلاب اسلامی در دفتر انقلاب اسلامی ده‌ها برگ زرین داشته باشند در فقره جذب سلایق مختلف و عدم طرد آنان دست‌شان خالی است. اهمیت آن را می‌...

ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر

 ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر
2020-05-18T11:31:40+04:30
به گفته نماینده دوره‌های نهم و دهم حتی اتفاق افتاده که یک فراکسیون در دفتر فلان رئیس دستگاه یا وزیر جلسه برگزار کرده است، بنابراین فراکسیون‌هایی که از بیرون...

قدرت کشندگی کرونا کم شده است

 قدرت کشندگی کرونا کم شده است
2020-05-18T11:31:39+04:30
یک اپیدمیولوژیست گفت: ویروس کرونا تاکنون ۳۵ مرتبه جهش پیدا کرده و از قدرت کشندگی آن کاسته شده است.

روز قدس عامل وحدت جهان اسلام شد

 روز قدس عامل وحدت جهان اسلام شد
2020-05-18T11:31:39+04:30
سفیر اسبق ایران در اردن گفت: ابتکار حضرت امام(ره) باعث وحدت جهان اسلام شد و همه مسلمانان در سراسر جهان بر ضرورت آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیست‌ها متفق‌الق...