X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

تاجیک: اصلاح‌طلبان، نیازمند تعطیلات تاریخی هستند

 تاجیک: اصلاح‌طلبان، نیازمند تعطیلات تاریخی هستند 2020-05-14T10:44:49+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شکست در آوردگاه انتخابات مجلس یازدهم، محمل و بهانه‌ای برای سربر‌‌آوردن دوباره اختلافات و مناقشات تاریخی در اردوگاه اصلاحات شد. در یمین این مجادلاتِ کلامی پیش‌آمده، اصحاب کارگزاران سازندگی و در یسار نیز نیروهای وابسته به جبهه منحله مشارکت و رادیکال‌های سازمان منحله مجاهدین انقلاب قرار دارند. راست‌ها، آرمان‌گراییِ خوش‌باورانه‌ چپ‌ها و بی‌تدبیری شخص عارف را دلیل این هزیمت می‌دانند و در مقابل، طیف چپ اصلاح‌‌طلبی، عمل‌گراییِ فرصت‌‌طلبانه و منش و روش قدرتمدارانه «مریدان هاشمی» را سرکوفت می‌زنند. در میانه گرد و خاک این ستیز، استعفای «عبدالواحد موسوی‌لاری» از نایب‌رییسی «شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌‌طلبان» از یک‌سو و احتمال استعفای شخص عارف از شورا از سوی دیگر، مزید بر علت شده تا جبهه اصلاح‌‌طلبی امروز در گسل و گسست عمیق‌تری فرو برود. برای بررسی بیشتر سیر تحولات در جبهه اصلاح‌‌طلبی به سراغ «محمدرضا تاجیک» اندیشه‌ورز اصلاح‌‌طلب، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در دولت اصلاحات و استاد دانشگاه شهید بهشتی رفتم. او معتقد است که مبادلاتِ کلامیِ مجادله‌گونه در میان اصلاح‌‌طلبان، نه «جنگ مقدس» و نه تنازع مهارشده[آگونیسم] بلکه خصومتی بنیان‌برانداز[آنتاگونیسم] با هدف «بقا در قدرت» است. تاجیک درباره استعفای موسوی‌لاری از شورای‌عالی اصلاح‌‌طلبان نیز می‌گوید: «سرزمین این شورا استعفاخیز است.» علاوه بر اینها، نظر تاجیک درباره «علی لاریجانی» و «اسحاق جهانگیری»، دو چهره‌ای که از آن‌ها به‌عنوان نامزدهای نیابتی جبهه اصلاحات در انتخابات سال آینده نام برده می‌شود را جویا شدم که واکنش پرمغز و نغزی ابراز کرد. در ادامه مشروح گفت‌وگوی روزنامه «صبح‌نو» با محمدرضا تاجیک را می‌خوانید.

چندی است که شاهد بازگشت مجادلات کلامی میان حزب کارگزاران سازندگی با برخی طیف‌های اصلاح‌‌طلبی مشخصا «اتحاد ملت» بر سر نوع نگاه به عرصه‌ سیاست‌ورزی و قدرت هستیم. به نظر شما، دلیل این مجادلات موسمی چیست؟ آیا اساسا نقطه پایانی بر این نوع مجادلات هست؟
زمانی مباحثه و مبادله‌ کلامی[دیالوگ] تبدیل به مجادله می‌شود که زیبای فریبکاری به‌نام «قدرت» از یک در وارد می‌شود و زیبای درستکاری به‌نام فرهنگ مدنی[اصلاح‌‌طلبی] از در دیگر بیرون می‌رود. «فوکو» به‌ ما می‌گوید که خشونت کلامی و گفتمانی می‌تواند کریه‌ترین چهره‌ خشونت باشد. امروز برخی با برپا‌کردن «جنگ کلام» قصد ربودن «ارباب حلقه‌ها» و فتح کاخ قدرت کرده‌اند. آنچه در مورد این جنگ کلامی تردید ندارم، این است که این جنگ یک «جنگ مقدس» نیست، «جنگ آگونیستی برای اصلاح» هم نیست بلکه نوعی تنازع آنتاگونیستی برای «بقا در قدرت» است؛ اما با این‌ حال و در تحلیل نهایی، اینگونه مجادلات کلامی را برای جریان اصلاح‌‌طلبی مفید می‌دانم، زیرا آنان را متوجه وضعیتِ ناوضعیتِ خود می‌کند و نشانه‌های بی‌نشان ناخوشی و ناخویشی را بر آنان آشکار می‌گرداند، شاید که یک رگ‌شان هوشیار شود و قبل از اینکه از تاریخ اکنون خود به بیرون پرتاب شوند، علاج و دارویی بکنند.

علاوه بر این، برخی جدا‌شدن صف کارگزاران سازندگی از جبهه اصلاح‌‌طلبی را دوا و درمان چنین مجادلاتی می‌دانند. آیا شما هم چنین نظری دارید؟
با بیانی «بدیو»یی معتقدم که جریان اصلاح‌‌طلبی همان امر کثیری است که تحت نام اصلاح‌‌طلبی به امر احد تبدیل شده؛ لذا طبیعت و ماهیت شیزوفرن آن را پاس می‌دارم و اساسا معتقد به دگر‌‌سازی و حذف و طرد نیستم.   

 شما از میان دو نگاه «اصلاحات در قدرت» و «اصلاحات بر قدرت» کدام را برمی‌گزینید؟ از میان این دو سنخ از سیاست‌ورزی، صلاح و ثواب اصلاح‌‌طلبی را حداقل در کوتاه‌مدت یعنی انتخابات 1400 در کدام جست‌وجو می‌کنید؟
این دوانگاری، دوانگاری تصمیم/ تدبیرناپذیری و ناسازه‌گونی است، زیرا انتخاب هر یک نه ممکن است و نه مطلوب و هم ممکن است و هم مطلوب. ممکن نیست، زیرا در/ بر قدرت‌بودن امر نسبی و اعتباری است و هیچ ‌فرد و جریانی نمی‌تواند خود را کاملا «در» یا «بر» آن تعریف کند. از این منظر، من جایی در میانه‌ «در» و «بر» قدرت ایستاده‌ام، با این تفاوت که قدرت را صرفا «ماکروفیزیک قدرت» یا قدرت حقوقی و حکومتی نمی‌دانم. به تاثیر از فوکو، بر این نظرم که قدرت در همه‌چیز و همه‌جا هست و هر امری می‌تواند به‌مثابه نوعی فناوری[تکنولوژی] قدرت به‌کار رود؛ بنابراین، این دوانگاری معنا و منطق خود را از دست می‌دهد اما مطلوب نیست، زیرا یک جریان سیاسی با قرار ‌گرفتن در ساحتِ هر یک[در یا بر قدرت] به دنیایی متفاوت پرتاب می‌شود که امکان و استعداد «در دسترس‌بودن» یا «قابلیت استفاده‌شوندگی/ تاثیرگذاری» را از آن می‌گیرد؛ اما اگر اندکی از این منظر و نظر دور شویم و به قلمرو قدرت حاکم درآییم، «در/ بر قدرت‌بودن» گاه ممکن و گاه مطلوب می‌شود؛ این مقدمه را گفتم تا بگویم معتقدم اصلاح‌‌طلبان همواره و در هر شرایط -چه آنگاه که درون قدرتند و چه آنگاه که بیرون آن- باید ناقد[و نه لزوما نافی] قدرت باقی بمانند و همواره و در هر شرایط باید به‌عنوان یک جریان مدنی و مردمی از میکروفیزیک قدرت[قدرتی که در ریزبدنه‌های جامعه پخش و منتشر است] و میکروپلتیک غافل نباشند. هستی و وجود جریان اصلاح‌‌طلبی فربه‌تر و فراخ‌تر از آن است که به حریم تنگ و تاریک قدرت حاکم و قدرت حقوقی تقلیل داده شود.
در مورد استراتژی کوتاه‌مدت اصلاح‌‌طلبان، قبلا هم گفته‌ام که معتقدم اصلاح‌‌طلبان سخت نیازمند نوعی تعطیلات تاریخی[سفر از دیار ماکروقدرت و ماکروسیاست] هستند. آنان باید ره‌توشه بردارند و سفر آغاز کنند و ببینند آسمان آیا همه‌جا همین رنگ[رنگِ آسمان قدرت] است یا می‌توان زیر آسمانی دیگر، با رنگی دیگر، آن کار دیگر کرد و بت‌های پندار و کردار را شکست، از کلیشه‌ها رهایی یافت و جریان اصلاح‌‌طلبی را با «آن» و «آرایه»ی متفاوتی آراست. تا زمانی که اصلاح‌‌طلبان دیار قدرت را ترک نکنند و سفر آغاز نکنند، تصویری از آنچه اکنون هستند و می‌کنند، نخواهند داشت. آینده‌ اصلاح‌‌طلبان در گرو این سفر و دور‌شدن از «خودِ-در-قدرت-خود» است. در این سفر است که عیب و هنر اصلاح‌‌طلبان بر خودشان عیان می‌شود و آنان را به وا‌‌سازی و باز‌‌سازی فرامی‌خواند و این یعنی، برخاستن ققنوس‌وار جریان اصلاح‌‌طلبی از خاکستر خود.     

در پیش‌‌گرفتنِ سیاست ائتلاف دوباره با جریان راست میانه‌رو برای انتخابات پیش‌رو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفته می‌شود برخی طیف‌های اصلاح‌‌طلبی در سودای حمایت از چهره‌هایی به سیاق علی لاریجانی هستند.
عرصه‌ سیاست، عرصه‌ اختلاف‌ها و افتراق‌ها و انشقاق‌ها در عین ائتلاف‌ها و اتحادها و اتفاق‌هاست؛ اما در پس و پشت هر یک منطق و ضرورت[جبرگونه] و عقلانیتی استراتژیک نهفته است. ائتلاف‌ها و اتحادها معمولا برای کسب و حفظ قدرت صورت می‌گیرند. همین‌جا باید تاملی عقلانی-استراتژیک داشت و مشخص کرد که نخست چرا حیات و ممات یک جریان را اساسا باید به قدرت حاکم[ماکروفیزیک قدرت] گره زد؟ آیا این‌نوع تقلیل و تحدید یک جریان به «یک بازی رسمی در قدرت» جفا و خیانت به آن جریان نیست؟ آیا کسب و حفظ قدرت گاه در ترک و دوری از قلمرو قدرت حاکم نهفته نیست؟ دوم اینکه دیگر باید مشخص کرد میان طرفین این ائتلاف و اتحاد چه نسبت و همپوشانی معنادارِ منشی-خویگانی[اتوسی] و زبانی و نظم نمادینی[لوگوسی] از یک‌سو و چه نقطه‌ اتصال تاکتیکی و استراتژیکی از سوی دیگر وجود دارد. سوم اینکه دیگر، باید مشخص کرد در این ائتلاف و اتحاد «آورده‌ها» یا «سهمِ» اعتباری، حیثیتی، شخصیتی، مقبولیتی، اجتماعی و استعاری هر یک از طرفین چقدر است، تا مشخص شود در ایجاد جغرافیای مشترک این ائتلاف و اتحاد تا چه میزان باید از سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، نمادین، روانی، حیثیتی، اعتباری و تاریخی یک جریان هزینه شود. چهار دیگر، باید به‌طور منطقی[علمی-عقلی] برآیند میان هزینه و فایده‌ این ائتلاف و اتحاد مشخص شود، یعنی باید مشخص بشود در قبال پرداخت چک سفید بدون امضا یا قراردادن تمامی تخم‌مرغ‌ها در سبد طرف مورد ائتلاف، قرار است چه دریافتی‌ای داشته باشیم. به‌نظرم این موارد در ائتلاف 96 محاسبه نشدند و به قول مولانا عده‌ای که «بر خیالی صلح‌شان و جنگ‌شان و وز خیالی فخرشان و ننگ‌شان» بود، اصلاح‌‌طلبی را کُشتند و در خاک نهادند و بر سر خاکش گل و ریاحین کاشتند. آن به‌ظاهر اصلاح‌‌طلبانی نیز که این‌بار با دخیل‌بستن به امثال لاریجانی طمع در قدرت کرده‌اند، یک‌بار دیگر اصلاح‌‌طلبی را می‌کُشند و در خاک می‌کنند، اما این‌بار دیگر بر خاک آن گل و ریاحینی نخواهد رویید.

به‌نظر جنابعالی، نامزد خالصِ نیابتیِ آگاه به مناسبات قدرت، برای اصلاح‌‌طلبان وجود دارد؟ آیا امثال آقای جهانگیری می‌توانند چنین نقشی را ایفا کنند؟
مشکل جریان‌های سیاسی در جامعه‌ ما از گذشته تاکنون این بوده است که در پشت ویترین دکانِ سیاسی‌شان همواره شخصیت‌های مشابه و تکراری به نمایش گذارده شده‌ و می‌شوند، اگرچه روی شیشه‌ ویترین‌شان با خط درشت نوشته‌ شده: ما چرخش نخبگان را پاس می‌داریم. به‌عنوان یک اصلاح‌‌طلب، واقعا برای خودم و نسل جدید اصلاح‌‌طلبی متاسفم که هر وقت سخن از انتخاب و انتخاباتی است، نام‌های تکراری و نه چندان اصلاح‌‌طلب در لیست انتخابم می‌درخشند. کاملا معتقدم دیگر با دم مسیحایی این شخصیت‌های تکراری و پرحاشیه و پرحرف و حدیث گرهی گشوده نمی‌شود؛ لذا باید مجال را برای کنشگری و سیاست‌ورزی کسانی فراهم کرد که پر از ایده و ‌انگیزه و انگیخته و خلاقیت و دانشِ تدبیر منزل‌اند اما در زیر سایه‌ سنگینِ سنگین‌وزن‌ها دیده و شنیده نمی‌شوند. همین‌جا پرانتزی باز کنم و بگویم که اینگونه افراد فقط موضوع کشف نیستند، بلکه موضوع تربیت و پرورش هم هستند. جریان اصلاح‌‌طلبی به اقتضای ماهیت و طبیعت خود، باید با آموزش و پرورش نخبگان جدید، به شعار چرخش نخبگان خود صورتی عملی دهد. شاید بگویید با کارتی که در دست نیست نمی‌توان بازی کرد، اکنون و با کارت‌های موجود چگونه باید وارد تسابق سیاسی بزرگ پیشاروی شد؟ در این حالت، شخصا شخصیت‌های اخلاقی و سالم و علمی و تیم و مشورت‌پذیر را که کمتر اهل سروصدا و جار و جنجال‌های مرسوم سیاسی هستند، بر شخصیت‌هایی که حاشیه‌شان فربه‌تر از متن‌شان و سروصدایشان بلندتر از صدایشان است، ترجیح می‌دهم.  

 چندی پیش شاهد استعفای آقای موسوی‌لاری از نایب‌رییسی شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان بودیم. ارزیابی شما از این استعفا چیست؟ آیا نیازی هست شخص آقای عارف هم استعفا بدهد؟ جایگزین و بدیل شورای‌عالی، باید واجد چه خصایصی باشد؟
در این شورا از همان روزهای آغازین، بسیار بودند که بدون مشورت «استعفای نانبشته» یا «استعفای ساکت و صامت» دادند و رفتند. سرزمین این شورا استعفاخیز است و در آن گل بقا و استمرار نمی‌روید و لذا در آینده باید شاهد استعفای بزرگان دیگری نیز بود. روایت آقای عارف روایت عارفانه‌ای است، شاید[و امیدوارم] زمانی خودشان به حکایت این روایت بپردازند. بی‌تردید، اخگر این حکایت بسیاری را خواهد سوزاند. از خصایص جایگزین این شورا همین بس که باید - به‌معنای دقیق کلمه- «شورا» باشد، «عالی» باشد، و «اصلاح‌‌طلب» باشد.  

به‌نظر شما محور گفتمانی جریان اصلاح‌‌طلبی برای انتخابات 1400 باید حول چه گزاره‌هایی شکل بگیرد؛ آزادی و دموکراسی‌خواهی یا مباحث معطوف به اقتصاد؟
به اعتقاد من همانگونه که ساحت‌های مختلف اجتماعی در هم فرورفته‌اند و نمی‌توان آنان را از یکدیگر کاملا تفکیک و متمایز کرد، نیازهای اجتماعی نیز با یکدیگر دارای نوعی رابطه‌ همپوشانی و هم‌افزایی هستند؛ لذا همواره بر این نظر بوده‌ام که نقطه‌ کانونی یا گره گفتمان اصلاح‌‌طلبی -در هر شرایطی- باید چنداوربیتالی[امتزاجی و ترکیبی] باشد و نیازهای گوناگون مردمان گوناگون را کنار هم بنشاند تا از خاصیت استعاری‌‌شدن برخوردار شود؛ اما این بدان معنا نیست که در نقش و نقاشی «دال اعظم» گفتمانی -به اقتضای شرایط و اولویت‌ها و فوریت‌ها  نباید رنگ برخی نیازها [مثلا نیاز اقتصادی و معیشتی در شرایط کنونی] پررنگ‌تر و برجسته‌تر از سایرین باشد. گفتمان‌ها تاریخی هستند و آن گفتمانی از امکان و استعداد هژمونیک‌‌شدنِ بیشتر برخوردار است که با زمان و زمانه‌ خود دیالوگ و رابطه‌ تفهیم و تفاهمی داشته باشد و بتواند نیازها و ضرورت‌ها و فوریت‌های جامعه را در آینه خود منعکس کند.

به‌عنوان یک اصلاح‌‌طلب واقعا برای خودم و نسل جدید اصلاح‌‌طلبی متاسفم که هر وقت سخن از انتخاب و انتخاباتی است، نام‌های تکراری و نه چندان اصلاح‌‌طلب در لیست انتخابم می‌درخشند. کاملا معتقدم دیگر با دم مسیحایی این شخصیت‌های تکراری و پرحاشیه و پرحرف و حدیث گرهی گشوده نمی‌شود

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟

 شهروندان کدام کشورهای اروپایی در اجرای قانون خانه‌نشینی همکاری کردند؟
2020-06-02T12:17:58+04:30
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در قالب طرح‌های مختلف برای بازنشستگان کشوری در نظر گرفته ...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه
2020-06-02T12:04:37+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

 تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟
2020-06-02T12:04:37+04:30
مشمولین سهام عدالت این فرصت را دارند تا با آزادسازی این سهام نسبت به فروش ۳۰ درصد آن اقدام کنند اما باید توجه کنند درصورت فروش ۳۰ درصد آن، ۷۰ درصد از سود سا...

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه
2020-05-31T15:24:44+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۱ خرداد ماه منتشر می‌شود.

آمـوزگار شـهادت

 آمـوزگار شـهادت
2020-05-31T15:24:44+04:30
زاده روستای لُرنشین مهرنجان ممسنی است، همان لرهایی که با شنیدن نامشان غیرت جلوه‌گر می‌شود و پشت دشمن به لرزه می‌افتد. ساده و بی پیرایه است؛ اما افتخار پدر، ...

بهارستان مردم

 بهارستان مردم
2020-05-31T15:24:44+04:30
پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت گشایش مجلس یازدهم که توسط حجت‌الاسلام گلپایگانی روز چهارشنبه، هفتم اسفند در مجلس قرائت شد، حاوی نک...

ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)

 ویژگی زندانی واقعی از نگاه امام صادق (ع)
2020-05-31T15:24:44+04:30
حدیث امام صادق (ع) درباره میل به دنیا و زندانی شدن در امور دنیایی را در این مطلب بخوانید.

فصل جدید تقنین در گام دوم

 فصل جدید تقنین در گام دوم
2020-05-31T15:24:43+04:30
چهارشنبه گذشته با پیام رهبری معظم انقلاب فصل جدیدی از قانون‌گذاری، نظارت و تعامل قوا برای کارآمدی بیشتر نظام شکل گرفت.

درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟

 درخواست ۱۰ میلیاردی از تیم‌ملی؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
من تحت قرارداد باشگاه بودم هرچند می‌توانستم سپاهان را رها کنم و به تیم‌ملی بروم، اما در شأن و شخصیت خودم نمی‌دیدم که این کار را انجام دهم.

چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟
2020-05-31T15:24:43+04:30
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه روند کاهشی قیمت خودرو آغاز شده و تقاضای واقعی برای خرید خودرو وجود ندارد، گفت: کاهش ۴۲ میلیون تومانی پژو ۲۰۶...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه
2020-05-27T19:31:35+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۷ خرداد ماه منتشر می‌شود.

تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم

 تکرار لحظه به لحظه عاشورا را پشت دژ ۵ متری دشمن دیدم
2020-05-27T19:31:35+04:30
غیر از کادر گردان که از بچه‌های خرمشهر بودند، اکثر نیرو‌های پیاده گردان امام علی (ع) را نیرو‌های بسیجی ساوه تشکیل می‌دادند و چقدر با ایمان و خالصانه می‌جنگی...

از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس

 از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاس
2020-05-27T19:31:34+04:30
خبروروداولین کشتی حامل۴۲میلیون لیتربنزین جمهوری اسلامی ایران به آب‌های ونزوئلا،درصدراخباردیروز جهان قرار گرفت.اهمیت این خبر به‌خاطر تهدیدات دولت زیاده‌خواه ...

لنگر اقتدار در دریا‌های دور

 لنگر اقتدار در دریا‌های دور
2020-05-27T19:31:34+04:30
برای حکام رژیم امریکا چیزی سخت‌تر از این نیست که نظاره‌گر باشند که ایران حوزه نفوذ خود را به رغم این فشار‌ها و تحریم‌ها نه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه
2020-05-23T12:04:49+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۳ خرداد ماه منتشر می‌شود.

قهرمان ماندگار

 قهرمان ماندگار
2020-05-23T12:04:49+04:30
در دیدار جمعی از مدیران ورزش و بسیج با خانواده شهید زمانی‌نیا از همرزمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، تندیس قهرمان ماندگار به خانواده این شهید ورزشکار اهدا ...

اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی

 اعدام «سلاطین فساد» ضروری اما ناکافی
2020-05-23T12:04:49+04:30
وقتی کسی با زد و بند، نزدیک به ۷۰۰۰ دستگاه انواع خودرو و هزاران سکه و صد کیلو طلا می‌خرد و احتکار می‌کند، یعنی انسان گاهی آن‌قدر حریص می‌شود که با میلیاردها...

لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم

 لیبرالیسم غربی یار صهیونیسم
2020-05-23T12:04:49+04:30
رویکرد حاکمان و رسانه‌های غربی نسبت به مظلومیت مردم فلسطین و احقاق حق آن‌ها، مصداق بارزی از معیار‌های دوگانه غرب نسبت به موضوعات مهمی همچون حقوق بشر است که ...

سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی

 سیاست دفاعی سردار شهید قاسم سلیمانی برای نابودی رژیم‌صهیونیستی
2020-05-23T12:04:49+04:30
«رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید». این جمله‌ حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی به ‌عنوان مهم‌ترین و به‌‌یادماندنی‌تر...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه
2020-05-20T20:11:20+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران

 مژده پیامبر اکرم (ص) به روزه‌داران
2020-05-20T20:11:20+04:30
حدیث رسول الله (ص) درباره مرتبه و فضیلت روزه داری را در این مطلب بخوانید.

جنتلمن‌های راهزن

 جنتلمن‌های راهزن
2020-05-20T20:11:20+04:30
ماجرا ازآنجا آغازشده است که دولت رسمی و قانونی ونزوئلا برای حل مشکل سوخت مردم این کشور که طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها و فشار‌های ناجوانمردانه حاکمان کا...

همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته

 همه اتفاقات حرم امام رضا (ع) در دو ماه گذشته
2020-05-19T11:24:36+04:30
آستان قدس رضوی طی دو ماه گذشته و به دلیل شرایط خاص دوران کرونا فعالیت‌هایی نظیر بازسازی و ترمیم نقاط مختلف حرم، توزیع غذای متبرک در بیمارستان‌ها و همچنین رس...

علاج با دولت جوان حزب‌اللهی

 علاج با دولت جوان حزب‌اللهی
2020-05-19T11:24:36+04:30
دیداررهبرمعظم انقلاب اسلامی بادانشجویان، حامل پیام‌های مهمی بودکه تحلیل آن‌ها درشرایط امروزگفتنی‌های بسیاری رادر ذهن متبادر می‌کند، اما نکته‌ای که شاید بتوا...

صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه
2020-05-19T10:17:54+04:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)

 روزه مقبول از نگاه حضرت زهرا (س)
2020-05-19T10:17:54+04:30
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی قبولی روزه را اینجا بخوانید.

یارگیری و یارسوزی

 یارگیری و یارسوزی
2020-05-19T10:17:54+04:30
اگر نیرو‌های مؤمن به انقلاب اسلامی در دفتر انقلاب اسلامی ده‌ها برگ زرین داشته باشند در فقره جذب سلایق مختلف و عدم طرد آنان دست‌شان خالی است. اهمیت آن را می‌...

ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر

 ماجرای فراکسیون‌های سفارشی و تشکیل جلسات در دفتر وزیر
2020-05-18T11:31:40+04:30
به گفته نماینده دوره‌های نهم و دهم حتی اتفاق افتاده که یک فراکسیون در دفتر فلان رئیس دستگاه یا وزیر جلسه برگزار کرده است، بنابراین فراکسیون‌هایی که از بیرون...

قدرت کشندگی کرونا کم شده است

 قدرت کشندگی کرونا کم شده است
2020-05-18T11:31:39+04:30
یک اپیدمیولوژیست گفت: ویروس کرونا تاکنون ۳۵ مرتبه جهش پیدا کرده و از قدرت کشندگی آن کاسته شده است.

روز قدس عامل وحدت جهان اسلام شد

 روز قدس عامل وحدت جهان اسلام شد
2020-05-18T11:31:39+04:30
سفیر اسبق ایران در اردن گفت: ابتکار حضرت امام(ره) باعث وحدت جهان اسلام شد و همه مسلمانان در سراسر جهان بر ضرورت آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیست‌ها متفق‌الق...