میرنیوز

تاجیک: اصلاح‌طلبان، نیازمند تعطیلات تاریخی هستند

 تاجیک: اصلاح‌طلبان، نیازمند تعطیلات تاریخی هستند 2020-05-14T10:44:49+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شکست در آوردگاه انتخابات مجلس یازدهم، محمل و بهانه‌ای برای سربر‌‌آوردن دوباره اختلافات و مناقشات تاریخی در اردوگاه اصلاحات شد. در یمین این مجادلاتِ کلامی پیش‌آمده، اصحاب کارگزاران سازندگی و در یسار نیز نیروهای وابسته به جبهه منحله مشارکت و رادیکال‌های سازمان منحله مجاهدین انقلاب قرار دارند. راست‌ها، آرمان‌گراییِ خوش‌باورانه‌ چپ‌ها و بی‌تدبیری شخص عارف را دلیل این هزیمت می‌دانند و در مقابل، طیف چپ اصلاح‌‌طلبی، عمل‌گراییِ فرصت‌‌طلبانه و منش و روش قدرتمدارانه «مریدان هاشمی» را سرکوفت می‌زنند. در میانه گرد و خاک این ستیز، استعفای «عبدالواحد موسوی‌لاری» از نایب‌رییسی «شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌‌طلبان» از یک‌سو و احتمال استعفای شخص عارف از شورا از سوی دیگر، مزید بر علت شده تا جبهه اصلاح‌‌طلبی امروز در گسل و گسست عمیق‌تری فرو برود. برای بررسی بیشتر سیر تحولات در جبهه اصلاح‌‌طلبی به سراغ «محمدرضا تاجیک» اندیشه‌ورز اصلاح‌‌طلب، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در دولت اصلاحات و استاد دانشگاه شهید بهشتی رفتم. او معتقد است که مبادلاتِ کلامیِ مجادله‌گونه در میان اصلاح‌‌طلبان، نه «جنگ مقدس» و نه تنازع مهارشده[آگونیسم] بلکه خصومتی بنیان‌برانداز[آنتاگونیسم] با هدف «بقا در قدرت» است. تاجیک درباره استعفای موسوی‌لاری از شورای‌عالی اصلاح‌‌طلبان نیز می‌گوید: «سرزمین این شورا استعفاخیز است.» علاوه بر اینها، نظر تاجیک درباره «علی لاریجانی» و «اسحاق جهانگیری»، دو چهره‌ای که از آن‌ها به‌عنوان نامزدهای نیابتی جبهه اصلاحات در انتخابات سال آینده نام برده می‌شود را جویا شدم که واکنش پرمغز و نغزی ابراز کرد. در ادامه مشروح گفت‌وگوی روزنامه «صبح‌نو» با محمدرضا تاجیک را می‌خوانید.

چندی است که شاهد بازگشت مجادلات کلامی میان حزب کارگزاران سازندگی با برخی طیف‌های اصلاح‌‌طلبی مشخصا «اتحاد ملت» بر سر نوع نگاه به عرصه‌ سیاست‌ورزی و قدرت هستیم. به نظر شما، دلیل این مجادلات موسمی چیست؟ آیا اساسا نقطه پایانی بر این نوع مجادلات هست؟
زمانی مباحثه و مبادله‌ کلامی[دیالوگ] تبدیل به مجادله می‌شود که زیبای فریبکاری به‌نام «قدرت» از یک در وارد می‌شود و زیبای درستکاری به‌نام فرهنگ مدنی[اصلاح‌‌طلبی] از در دیگر بیرون می‌رود. «فوکو» به‌ ما می‌گوید که خشونت کلامی و گفتمانی می‌تواند کریه‌ترین چهره‌ خشونت باشد. امروز برخی با برپا‌کردن «جنگ کلام» قصد ربودن «ارباب حلقه‌ها» و فتح کاخ قدرت کرده‌اند. آنچه در مورد این جنگ کلامی تردید ندارم، این است که این جنگ یک «جنگ مقدس» نیست، «جنگ آگونیستی برای اصلاح» هم نیست بلکه نوعی تنازع آنتاگونیستی برای «بقا در قدرت» است؛ اما با این‌ حال و در تحلیل نهایی، اینگونه مجادلات کلامی را برای جریان اصلاح‌‌طلبی مفید می‌دانم، زیرا آنان را متوجه وضعیتِ ناوضعیتِ خود می‌کند و نشانه‌های بی‌نشان ناخوشی و ناخویشی را بر آنان آشکار می‌گرداند، شاید که یک رگ‌شان هوشیار شود و قبل از اینکه از تاریخ اکنون خود به بیرون پرتاب شوند، علاج و دارویی بکنند.

علاوه بر این، برخی جدا‌شدن صف کارگزاران سازندگی از جبهه اصلاح‌‌طلبی را دوا و درمان چنین مجادلاتی می‌دانند. آیا شما هم چنین نظری دارید؟
با بیانی «بدیو»یی معتقدم که جریان اصلاح‌‌طلبی همان امر کثیری است که تحت نام اصلاح‌‌طلبی به امر احد تبدیل شده؛ لذا طبیعت و ماهیت شیزوفرن آن را پاس می‌دارم و اساسا معتقد به دگر‌‌سازی و حذف و طرد نیستم.   

 شما از میان دو نگاه «اصلاحات در قدرت» و «اصلاحات بر قدرت» کدام را برمی‌گزینید؟ از میان این دو سنخ از سیاست‌ورزی، صلاح و ثواب اصلاح‌‌طلبی را حداقل در کوتاه‌مدت یعنی انتخابات 1400 در کدام جست‌وجو می‌کنید؟
این دوانگاری، دوانگاری تصمیم/ تدبیرناپذیری و ناسازه‌گونی است، زیرا انتخاب هر یک نه ممکن است و نه مطلوب و هم ممکن است و هم مطلوب. ممکن نیست، زیرا در/ بر قدرت‌بودن امر نسبی و اعتباری است و هیچ ‌فرد و جریانی نمی‌تواند خود را کاملا «در» یا «بر» آن تعریف کند. از این منظر، من جایی در میانه‌ «در» و «بر» قدرت ایستاده‌ام، با این تفاوت که قدرت را صرفا «ماکروفیزیک قدرت» یا قدرت حقوقی و حکومتی نمی‌دانم. به تاثیر از فوکو، بر این نظرم که قدرت در همه‌چیز و همه‌جا هست و هر امری می‌تواند به‌مثابه نوعی فناوری[تکنولوژی] قدرت به‌کار رود؛ بنابراین، این دوانگاری معنا و منطق خود را از دست می‌دهد اما مطلوب نیست، زیرا یک جریان سیاسی با قرار ‌گرفتن در ساحتِ هر یک[در یا بر قدرت] به دنیایی متفاوت پرتاب می‌شود که امکان و استعداد «در دسترس‌بودن» یا «قابلیت استفاده‌شوندگی/ تاثیرگذاری» را از آن می‌گیرد؛ اما اگر اندکی از این منظر و نظر دور شویم و به قلمرو قدرت حاکم درآییم، «در/ بر قدرت‌بودن» گاه ممکن و گاه مطلوب می‌شود؛ این مقدمه را گفتم تا بگویم معتقدم اصلاح‌‌طلبان همواره و در هر شرایط -چه آنگاه که درون قدرتند و چه آنگاه که بیرون آن- باید ناقد[و نه لزوما نافی] قدرت باقی بمانند و همواره و در هر شرایط باید به‌عنوان یک جریان مدنی و مردمی از میکروفیزیک قدرت[قدرتی که در ریزبدنه‌های جامعه پخش و منتشر است] و میکروپلتیک غافل نباشند. هستی و وجود جریان اصلاح‌‌طلبی فربه‌تر و فراخ‌تر از آن است که به حریم تنگ و تاریک قدرت حاکم و قدرت حقوقی تقلیل داده شود.
در مورد استراتژی کوتاه‌مدت اصلاح‌‌طلبان، قبلا هم گفته‌ام که معتقدم اصلاح‌‌طلبان سخت نیازمند نوعی تعطیلات تاریخی[سفر از دیار ماکروقدرت و ماکروسیاست] هستند. آنان باید ره‌توشه بردارند و سفر آغاز کنند و ببینند آسمان آیا همه‌جا همین رنگ[رنگِ آسمان قدرت] است یا می‌توان زیر آسمانی دیگر، با رنگی دیگر، آن کار دیگر کرد و بت‌های پندار و کردار را شکست، از کلیشه‌ها رهایی یافت و جریان اصلاح‌‌طلبی را با «آن» و «آرایه»ی متفاوتی آراست. تا زمانی که اصلاح‌‌طلبان دیار قدرت را ترک نکنند و سفر آغاز نکنند، تصویری از آنچه اکنون هستند و می‌کنند، نخواهند داشت. آینده‌ اصلاح‌‌طلبان در گرو این سفر و دور‌شدن از «خودِ-در-قدرت-خود» است. در این سفر است که عیب و هنر اصلاح‌‌طلبان بر خودشان عیان می‌شود و آنان را به وا‌‌سازی و باز‌‌سازی فرامی‌خواند و این یعنی، برخاستن ققنوس‌وار جریان اصلاح‌‌طلبی از خاکستر خود.     

در پیش‌‌گرفتنِ سیاست ائتلاف دوباره با جریان راست میانه‌رو برای انتخابات پیش‌رو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفته می‌شود برخی طیف‌های اصلاح‌‌طلبی در سودای حمایت از چهره‌هایی به سیاق علی لاریجانی هستند.
عرصه‌ سیاست، عرصه‌ اختلاف‌ها و افتراق‌ها و انشقاق‌ها در عین ائتلاف‌ها و اتحادها و اتفاق‌هاست؛ اما در پس و پشت هر یک منطق و ضرورت[جبرگونه] و عقلانیتی استراتژیک نهفته است. ائتلاف‌ها و اتحادها معمولا برای کسب و حفظ قدرت صورت می‌گیرند. همین‌جا باید تاملی عقلانی-استراتژیک داشت و مشخص کرد که نخست چرا حیات و ممات یک جریان را اساسا باید به قدرت حاکم[ماکروفیزیک قدرت] گره زد؟ آیا این‌نوع تقلیل و تحدید یک جریان به «یک بازی رسمی در قدرت» جفا و خیانت به آن جریان نیست؟ آیا کسب و حفظ قدرت گاه در ترک و دوری از قلمرو قدرت حاکم نهفته نیست؟ دوم اینکه دیگر باید مشخص کرد میان طرفین این ائتلاف و اتحاد چه نسبت و همپوشانی معنادارِ منشی-خویگانی[اتوسی] و زبانی و نظم نمادینی[لوگوسی] از یک‌سو و چه نقطه‌ اتصال تاکتیکی و استراتژیکی از سوی دیگر وجود دارد. سوم اینکه دیگر، باید مشخص کرد در این ائتلاف و اتحاد «آورده‌ها» یا «سهمِ» اعتباری، حیثیتی، شخصیتی، مقبولیتی، اجتماعی و استعاری هر یک از طرفین چقدر است، تا مشخص شود در ایجاد جغرافیای مشترک این ائتلاف و اتحاد تا چه میزان باید از سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، نمادین، روانی، حیثیتی، اعتباری و تاریخی یک جریان هزینه شود. چهار دیگر، باید به‌طور منطقی[علمی-عقلی] برآیند میان هزینه و فایده‌ این ائتلاف و اتحاد مشخص شود، یعنی باید مشخص بشود در قبال پرداخت چک سفید بدون امضا یا قراردادن تمامی تخم‌مرغ‌ها در سبد طرف مورد ائتلاف، قرار است چه دریافتی‌ای داشته باشیم. به‌نظرم این موارد در ائتلاف 96 محاسبه نشدند و به قول مولانا عده‌ای که «بر خیالی صلح‌شان و جنگ‌شان و وز خیالی فخرشان و ننگ‌شان» بود، اصلاح‌‌طلبی را کُشتند و در خاک نهادند و بر سر خاکش گل و ریاحین کاشتند. آن به‌ظاهر اصلاح‌‌طلبانی نیز که این‌بار با دخیل‌بستن به امثال لاریجانی طمع در قدرت کرده‌اند، یک‌بار دیگر اصلاح‌‌طلبی را می‌کُشند و در خاک می‌کنند، اما این‌بار دیگر بر خاک آن گل و ریاحینی نخواهد رویید.

به‌نظر جنابعالی، نامزد خالصِ نیابتیِ آگاه به مناسبات قدرت، برای اصلاح‌‌طلبان وجود دارد؟ آیا امثال آقای جهانگیری می‌توانند چنین نقشی را ایفا کنند؟
مشکل جریان‌های سیاسی در جامعه‌ ما از گذشته تاکنون این بوده است که در پشت ویترین دکانِ سیاسی‌شان همواره شخصیت‌های مشابه و تکراری به نمایش گذارده شده‌ و می‌شوند، اگرچه روی شیشه‌ ویترین‌شان با خط درشت نوشته‌ شده: ما چرخش نخبگان را پاس می‌داریم. به‌عنوان یک اصلاح‌‌طلب، واقعا برای خودم و نسل جدید اصلاح‌‌طلبی متاسفم که هر وقت سخن از انتخاب و انتخاباتی است، نام‌های تکراری و نه چندان اصلاح‌‌طلب در لیست انتخابم می‌درخشند. کاملا معتقدم دیگر با دم مسیحایی این شخصیت‌های تکراری و پرحاشیه و پرحرف و حدیث گرهی گشوده نمی‌شود؛ لذا باید مجال را برای کنشگری و سیاست‌ورزی کسانی فراهم کرد که پر از ایده و ‌انگیزه و انگیخته و خلاقیت و دانشِ تدبیر منزل‌اند اما در زیر سایه‌ سنگینِ سنگین‌وزن‌ها دیده و شنیده نمی‌شوند. همین‌جا پرانتزی باز کنم و بگویم که اینگونه افراد فقط موضوع کشف نیستند، بلکه موضوع تربیت و پرورش هم هستند. جریان اصلاح‌‌طلبی به اقتضای ماهیت و طبیعت خود، باید با آموزش و پرورش نخبگان جدید، به شعار چرخش نخبگان خود صورتی عملی دهد. شاید بگویید با کارتی که در دست نیست نمی‌توان بازی کرد، اکنون و با کارت‌های موجود چگونه باید وارد تسابق سیاسی بزرگ پیشاروی شد؟ در این حالت، شخصا شخصیت‌های اخلاقی و سالم و علمی و تیم و مشورت‌پذیر را که کمتر اهل سروصدا و جار و جنجال‌های مرسوم سیاسی هستند، بر شخصیت‌هایی که حاشیه‌شان فربه‌تر از متن‌شان و سروصدایشان بلندتر از صدایشان است، ترجیح می‌دهم.  

 چندی پیش شاهد استعفای آقای موسوی‌لاری از نایب‌رییسی شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان بودیم. ارزیابی شما از این استعفا چیست؟ آیا نیازی هست شخص آقای عارف هم استعفا بدهد؟ جایگزین و بدیل شورای‌عالی، باید واجد چه خصایصی باشد؟
در این شورا از همان روزهای آغازین، بسیار بودند که بدون مشورت «استعفای نانبشته» یا «استعفای ساکت و صامت» دادند و رفتند. سرزمین این شورا استعفاخیز است و در آن گل بقا و استمرار نمی‌روید و لذا در آینده باید شاهد استعفای بزرگان دیگری نیز بود. روایت آقای عارف روایت عارفانه‌ای است، شاید[و امیدوارم] زمانی خودشان به حکایت این روایت بپردازند. بی‌تردید، اخگر این حکایت بسیاری را خواهد سوزاند. از خصایص جایگزین این شورا همین بس که باید - به‌معنای دقیق کلمه- «شورا» باشد، «عالی» باشد، و «اصلاح‌‌طلب» باشد.  

به‌نظر شما محور گفتمانی جریان اصلاح‌‌طلبی برای انتخابات 1400 باید حول چه گزاره‌هایی شکل بگیرد؛ آزادی و دموکراسی‌خواهی یا مباحث معطوف به اقتصاد؟
به اعتقاد من همانگونه که ساحت‌های مختلف اجتماعی در هم فرورفته‌اند و نمی‌توان آنان را از یکدیگر کاملا تفکیک و متمایز کرد، نیازهای اجتماعی نیز با یکدیگر دارای نوعی رابطه‌ همپوشانی و هم‌افزایی هستند؛ لذا همواره بر این نظر بوده‌ام که نقطه‌ کانونی یا گره گفتمان اصلاح‌‌طلبی -در هر شرایطی- باید چنداوربیتالی[امتزاجی و ترکیبی] باشد و نیازهای گوناگون مردمان گوناگون را کنار هم بنشاند تا از خاصیت استعاری‌‌شدن برخوردار شود؛ اما این بدان معنا نیست که در نقش و نقاشی «دال اعظم» گفتمانی -به اقتضای شرایط و اولویت‌ها و فوریت‌ها  نباید رنگ برخی نیازها [مثلا نیاز اقتصادی و معیشتی در شرایط کنونی] پررنگ‌تر و برجسته‌تر از سایرین باشد. گفتمان‌ها تاریخی هستند و آن گفتمانی از امکان و استعداد هژمونیک‌‌شدنِ بیشتر برخوردار است که با زمان و زمانه‌ خود دیالوگ و رابطه‌ تفهیم و تفاهمی داشته باشد و بتواند نیازها و ضرورت‌ها و فوریت‌های جامعه را در آینه خود منعکس کند.

به‌عنوان یک اصلاح‌‌طلب واقعا برای خودم و نسل جدید اصلاح‌‌طلبی متاسفم که هر وقت سخن از انتخاب و انتخاباتی است، نام‌های تکراری و نه چندان اصلاح‌‌طلب در لیست انتخابم می‌درخشند. کاملا معتقدم دیگر با دم مسیحایی این شخصیت‌های تکراری و پرحاشیه و پرحرف و حدیث گرهی گشوده نمی‌شود

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران

 ۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران
2020-07-21T11:57:57+04:30
فاصله طبقاتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود ولی دهک‌های پایین درآمدی مالیات بیشتری می‌دهند، دولت و مجلس باید قیف برعکس مالیات را فورا اصلاح کنند، ما تجربه دنیا را ب...

لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه

 لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه
2020-07-21T11:44:38+04:30
باوجود وعده اعضای شورای شهر برای اعلام ساختمان‌های ناایمن تهران هنوز این اتفاق نیفتاده است. روزنامه اسامی برخی از ساختمان‌هایی که قبل‌تر اخطار دریافت کرده‌ا...

اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت

 اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت
2020-07-20T13:37:57+04:30
رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که ۵۶ درصد تصادفات موتورسیکلت سواران در معابر بزرگراهی پایتخت رخ داده است.

کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟

 کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟
2020-07-20T13:24:38+04:30
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: قرنطینه کردن کتاب‌ها (نگه داشتن کتاب ها در گوشه ای دور از دسترس در خانه) ...