میرنیوز

دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس

 دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس 2020-05-11T10:51:59+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم قم در دوره یازدهم و یکی از چهره‌های شاخص و باسابقه جریان انقلابی در مجلس آینده است. چهره‌ای که در ماه‌های اخیر، اخبار و شایعات متعددی درباره احتمال نامزدی وی برای ریاست مجلس به گوش می‌رسید. دعوت برخی از طیف‌های جوان و انقلابی مجلس هم از وی بر جدیت این احتمال افزوده بود.

با این حال چند روز پیش زاکانی در حساب کاربری شخصی خود در توییتر متنی را منتشر کرد که نشان‌دهنده انصراف وی از رقابت بر ریاست مجلس بود. زاکانی در توییت خود نوشته بود: ‏ «ایجاد تحول و کارآمدسازی مجلس به نفع مردم، اهداف مهمی است که لزوما با ‎ریاست مجلس به دست نمی‌آید. ضمن احترام به دعوت برخی همکاران، برای حفظ وحدت و انسجام نیرو‌های انقلاب در مجلس یازدهم، اجرای ‎برنامه تحول را ان شاء الله در همکاری و هماهنگی با فرد فرد نمایندگان دنبال خواهم نمود.»

در آستانه آغاز مجلس یازدهم با علیرضا زاکانی منتخب مردم قم در مجلس یازدهم درباره دلایل این تصمیم گفت‌وگوی کوتاهی کردیم.

متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است:

با توجه به شنیده‌ها و اخباری که به دست ما می‌رسید، هم پیگیری ریاست مجلس را از دیگران دیرتر آغاز کردید و هم زودتر از سایر رقبا و چهره‌ها، حتی پیش از تشکیل فراکسیون‌های داخلی مجلس کنار کشیدید، دلیل آن تاخیر و این تعجیل چه بود؟

به دو علت بنده دیر وارد پیگیری ریاست مجلس شدم، اولا درگیر مبارزه با بیماری کرونا بودم و ثانیاً ورود زودرس به عرصه رقابت برای پست‌های مجلس را نادرست می‌دانستم. بنده بعنوان منتخب مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی از همان ایام انتخابات بویژه بعد از آن با شیوع این بیماری در قم بعنوان یکی از استان‌های درگیر کشور وظیفه خود دانستم که خدمتگزار مردم باشم. ابتدا در قالب کمک به دانشگاه علوم پزشکی قم فعالیتم را شروع کردم و سپس با جمع دوستان تلاش کردیم قرارگاهی مردمی را برای تجمیع ظرفیت‌های حاکمیتی و مردمی در مقابله با این بیماری خطرناک راه اندازی کنیم و در کنار ظرفیت‌های دولتی به مقابله با این بیماری و عوارض آن بپردازیم، لذا مدت‌های مدیدی توفیق خدمت در این قرارگاه را داشتم و اساسا حفظ جان مردم و مقابله با بیماری کرونا مانعی برای فعالیت زودرس شد و نکته دیگر اینکه فعالیت زودرس را نیز نادرست می‌دانستم و به همین خاطر با فاصله پنجاه روزه از دیگران و آن هم با پرداختن به اولویت داشتن برنامه برای مجلس یازدهم جلساتی را با نمایندگان داشتم که بیشتر در آن‌ها به انتقال تجربه خویش و ارایه سرفصل‌های برنامه مجلس یازدهم می‌پرداختم. پس به این دو دلیل دیرتر کار را شروع کردم.

به نظرتان این تاخیر به روند اصلاحی فعالیت شما در مجلس ضربه نزد؟ از قافله رقابت جا نماندید؟

این موضوع بستگی به این دارد که از چه زاویه‌ای نگاه کنید. معتقدم کار دوستانی که عجله کردند و برخلاف رویه منطقی فعالیت هایشان را زود شروع کردند به دلایل مختلف اشکال دارد لذا خدا لطف کرد و کار درست را انجام دادم.

اما نتیجه آن بالاخره موجب کنار رفتنتان شد؟!

نه اصلاً این نیست، کنار رفتن بنده دلایل دیگری دارد. بنده اعتقاد دارم که مجلس موفق و خوب مجلسی است که با تاکید بر مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی توجه خود را معطوف به خدمت به مردم، تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب و مجاهدت در پیشرفت ایران اسلامی نماید. این مجلس علی‌القاعده باید پنج اصل مهم را پاس دارد. یعنی باید هویتی انقلابی و پاک داشته باشد، با حفظ استقلال از جریانات بیرون مجلس تاثیر نپذیرد، منسجم بوده و در عین داشتن سلایق مختلف در موضوعات اساسی کشور یکپارچه عمل نماید، دارای فکر پیشرو و برنامه مدون بوده تا بتواند در بالاترین سطح خدمتگزاری کند و نهایتا از مدیریتی خلاق و فعال و تقسیم کاری منطقی با تعیین نقش برای همه نمایندگان مجلس سود ببرد.
بنده از ابتدا به همه دوستان و منتخبین عزیزی که اصرار به آمدن بنده برای ریاست مجلس داشتند، گفتم تا آخر برای تحقق این مجلس در صحنه خواهم بود الا اینکه فردی بهتر برای ریاست مجلس در تحقق این نکات پنج گانه بیابم که دیگر رسالت و وظیفه‌ای برای حضور نخواهم داشت و باید از آن فرد حمایت کنم. در صورت دوم، وقتی که تفرقه و نقار اساس موفقیت مجلس یازدهم را تهدید کرده و مردم را با صحنه‌های رقابت نادرست برای کسب قدرت مواجه نماید که قطعا بنده کنار خواهم رفت و انسجام مجلس را پاس خواهم داشت؛ تا ان شاءالله زمینه خدمتگزاری برای کلان مجلس و نمایندگان آن مهیا شود. علت اصلی کناره‌گیری بنده از رقابت توجه به انسجام نیرو‌های انقلاب در مجلس یازدهم بود؛ که به حمدالله مجلسی بسیار خوب است، که نتایج بسیار مطلوب آن را نیز مشاهده کردم.

بالاخره ریاست مجلس و استفاده از ظرفیت‌های قانونی آن جایگاه برای تحقق اهداف و برنامه‌هایتان می‌توانست بسیار مثمر ثمر باشد. ناراحت نیستید که از رقابت برای خدمت در جایگاه ریاست مجلس خود را محروم کردید؟

خیر، چون امر مهمتری بعنوان انسجام نمایندگان مجلس برای کارآمدی و خدمتگزاری را دنبال کردم. اگر مجلس ناهماهنگ و متشتت باشد اعتقاد امثال بنده برای خدمتگزاری به مردم و داشتن برنامه‌های تحولی در مجلس به باد خواهد رفت؛ لذا بسیار خوشنودم و امید دارم دوستان عزیزی که رقابت می‌کنند موفق شوند انتظارات مردم و رهبری معظم را محقق کنند.

نکته دیگر اینکه در جلسه‌ای که با دوستان فعال در عرصه رقابت برای ریاست مجلس داشتیم گفتم که بنده بدنبال دلیل برای آمدن و ماندن در رقابت بوده و هستم و اصل قبول مسئولیت را در نظام اسلامی روی سیم خاردار خوابیدن برای عبور انقلاب و مردم از موانع می‌دانم، به همین خاطر با دیدن تفرقه و تشتت وظیفه خود دانستم که از رقابت کناره بگیرم و امیدوارم بتوانم با کمک همه نمایندگان مجلس یازدهم با رعایت اصول پنج گانه فوق بتوانیم مجلسی قابل و با برنامه برای خدمت و پیشرفت کشور داشته باشیم.

اولویت تان در این ایام چیست؟

پیگیری حفظ انسجام نمایندگان عزیز که به حمدالله انگیزه بالا و سطح بسیار خوبی دارند و تلاش برای همکاری این عزیزان در تنظیم برنامه تحول در مجلس یازدهم اولویت‌های جدی بنده است. به لطف الهی با تشکیل شورای موقت فراکسیون نیرو‌های انقلاب در مجلس طلیعه بسیار خوبی برای همکاری و هم افزایی نمایان و آشکار شده است.

وظیفه شورای موقت چیست؟

علی القاعده ایجاد زمینه تشکیل فراکسیون اکثریت مجلس که با حضور نمایندگان انقلابی حاضر در لیست‌های انتخابات و نمایندگان مستقلی که در لیست نبودند، ولی شرایط لازم را دارند. این فراکسیون وظیفه ساماندهی مجلس یازدهم و انتخاب نامزد‌های هیات رئیسه را در فراکسیون خواهد داشت.

نقش شما در این فراکسیون چیست؟

نماینده‌ای در کنار سایر همکاران عزیزم در مجلس

برنامه‌های تحولی که اصرار به آن دارید چیست؟

ما موظف هستیم که از خوبی‌های ده مجلس گذشته درس بگیریم و از عیوب و نواقص آن‌ها پرهیز کنیم. یکی از نقایص و عیوب آن‌ها بی برنامه‌گی و روزمرگی بود. وقتی صحبت از برنامه میکنیم، از ریل گذاری درست مجلس یازدهم برای موفقیت چهارساله آن در تحقق اهداف انقلاب اسلامی با عملیاتی نمودن مواد بر زمین مانده قانون اساسی، سیاست‌های سی‌وپنج‌گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرامین معظم‌له در خدمت به مردم و پیشرفت ایران اسلامی با همکاری همه منتخبین مجلس یازدهم حرف می‌زنیم، مجلسی که در راس امور است.
مجلس یازدهم بعنوان اولین مجلس گام دوم انقلاب اسلامی باید همت خود را در رفع مشکلات مردم و موانع پیشرفت کشور معطوف دارد و مبارزه با زیاده خواهی‌های آمریکا و حفظ استقلال کشور را اصل بداند. مجلس یازدهم باید با خودباختگی، خودکامگی، فساد، فقر، تبعیض و ناکارآمدی مواجه شده و ریشه این پلیدی‌ها را از ساحت ایران عزیز بزداید و این مهم نمی‌شود الا به همدلی و اتفاق نظر نمایندگان و همکاری با سایر قوا و دستگاه‌ها بعنوان برادر بزرگتر برای تحقق این امور.

برنامه تحول مجلس کی آماده می‌شود؟

مدت‌ها کار تخصصی پیرامون نظام مسایل کشور و جایگاه مجلس در حل آنها، در قالب پیش نویسی آماده شده است. این پیش نویس را برای بسیاری از منتخبین مردم فرستادم و ان شاءالله به همه عزیزان تقدیم خواهم نمود و در روز‌های آتی نیز برای نظرخواهی از مردم بویژه نخبگان و فرهیختگان در سایت تحول 11 ارایه خواهم کرد.

اگر نکته پایانی هست بفرمایید؟

التماس دعای فراوان در این ایام پربرکت از ماه مبارک رمضان. ان شاءالله بتوانیم دل مردم خوب و رهبر عزیزمان را شاد کنیم.

منبع : فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور

 رفتار‌های عجیب‌ افراد مشهور
2020-08-12T13:44:14+04:30
بعضی آدم‌های معروف مثل ادیسون، دیکنز، بتهوون عادت‌ها و رفتار‌های عجیب‌و‌غریبی داشتند که باورشان سخت است.

سخنی با برادرم فتاح

 سخنی با برادرم فتاح
2020-08-12T11:30:55+04:30
جناب فتاح نمی‌توانست از غیر واقعی بودن آنچه مطرح کرده بود بی‌خبر باشد! و دقیقاً همین نکته است که اظهارات ایشان در برنامه نگاه یک را غیرقابل توجیه می‌کند!

کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟

 کدام سریال‌ها در محرم ۹۹ از تلویزیون پخش می‌شوند؟
2020-08-11T11:37:36+04:30
رسانه ملی همزمان با فرا رسیدن محرم‌ ، سریال های مختلفی را تدارک دیده است که در این گزارش آنها را معرفی می کنیم.

جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

 جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
2020-08-11T11:37:36+04:30
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

سه علامت عجیب ویروس کرونا

 سه علامت عجیب ویروس کرونا
2020-08-10T11:30:57+04:30
نظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.

زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار

 زندگی عجیب شهروند کرمانشاهی با خزندگان مرگبار
2020-08-10T11:17:46+04:30
یک خانواده کرمانشاهی که با مار‌های سمی زندگی خوب‌و‌خوشی دارند ازحضور همیشگی مار‌ها در خانه و بازی با آن‌ها می‌گویند.

اسنپ به فروش می رسد

 اسنپ به فروش می رسد
2020-08-09T14:24:17+04:30
سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه، قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

آقای ماکرون، قُمپز در نکن!

 آقای ماکرون، قُمپز در نکن!
2020-08-09T14:10:59+04:30
تهدیدهای ماکرون و ترامپ و پمپئو و برایان هوک و جان بولتون و... نشانه خالی بودن دست آنهاست و نه فقط جای نگرانی ندارد بلکه خوشحال‌کننده نیز هست.

علائم متفاوت کرونا در کودکان

 علائم متفاوت کرونا در کودکان
2020-08-09T14:10:59+04:30
برخلاف باور عموم نه تنها کودکان هم به بیماری کرونا مبتلا می شوند بلکه علائم این بیماری در آن‌ها با بزرگسالان متفاوت است.

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...