میرنیوز

دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس

 دلایل زاکانی برای کناره‌گیری از رقابت برای ریاست مجلس 2020-05-11T10:51:59+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم قم در دوره یازدهم و یکی از چهره‌های شاخص و باسابقه جریان انقلابی در مجلس آینده است. چهره‌ای که در ماه‌های اخیر، اخبار و شایعات متعددی درباره احتمال نامزدی وی برای ریاست مجلس به گوش می‌رسید. دعوت برخی از طیف‌های جوان و انقلابی مجلس هم از وی بر جدیت این احتمال افزوده بود.

با این حال چند روز پیش زاکانی در حساب کاربری شخصی خود در توییتر متنی را منتشر کرد که نشان‌دهنده انصراف وی از رقابت بر ریاست مجلس بود. زاکانی در توییت خود نوشته بود: ‏ «ایجاد تحول و کارآمدسازی مجلس به نفع مردم، اهداف مهمی است که لزوما با ‎ریاست مجلس به دست نمی‌آید. ضمن احترام به دعوت برخی همکاران، برای حفظ وحدت و انسجام نیرو‌های انقلاب در مجلس یازدهم، اجرای ‎برنامه تحول را ان شاء الله در همکاری و هماهنگی با فرد فرد نمایندگان دنبال خواهم نمود.»

در آستانه آغاز مجلس یازدهم با علیرضا زاکانی منتخب مردم قم در مجلس یازدهم درباره دلایل این تصمیم گفت‌وگوی کوتاهی کردیم.

متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است:

با توجه به شنیده‌ها و اخباری که به دست ما می‌رسید، هم پیگیری ریاست مجلس را از دیگران دیرتر آغاز کردید و هم زودتر از سایر رقبا و چهره‌ها، حتی پیش از تشکیل فراکسیون‌های داخلی مجلس کنار کشیدید، دلیل آن تاخیر و این تعجیل چه بود؟

به دو علت بنده دیر وارد پیگیری ریاست مجلس شدم، اولا درگیر مبارزه با بیماری کرونا بودم و ثانیاً ورود زودرس به عرصه رقابت برای پست‌های مجلس را نادرست می‌دانستم. بنده بعنوان منتخب مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی از همان ایام انتخابات بویژه بعد از آن با شیوع این بیماری در قم بعنوان یکی از استان‌های درگیر کشور وظیفه خود دانستم که خدمتگزار مردم باشم. ابتدا در قالب کمک به دانشگاه علوم پزشکی قم فعالیتم را شروع کردم و سپس با جمع دوستان تلاش کردیم قرارگاهی مردمی را برای تجمیع ظرفیت‌های حاکمیتی و مردمی در مقابله با این بیماری خطرناک راه اندازی کنیم و در کنار ظرفیت‌های دولتی به مقابله با این بیماری و عوارض آن بپردازیم، لذا مدت‌های مدیدی توفیق خدمت در این قرارگاه را داشتم و اساسا حفظ جان مردم و مقابله با بیماری کرونا مانعی برای فعالیت زودرس شد و نکته دیگر اینکه فعالیت زودرس را نیز نادرست می‌دانستم و به همین خاطر با فاصله پنجاه روزه از دیگران و آن هم با پرداختن به اولویت داشتن برنامه برای مجلس یازدهم جلساتی را با نمایندگان داشتم که بیشتر در آن‌ها به انتقال تجربه خویش و ارایه سرفصل‌های برنامه مجلس یازدهم می‌پرداختم. پس به این دو دلیل دیرتر کار را شروع کردم.

به نظرتان این تاخیر به روند اصلاحی فعالیت شما در مجلس ضربه نزد؟ از قافله رقابت جا نماندید؟

این موضوع بستگی به این دارد که از چه زاویه‌ای نگاه کنید. معتقدم کار دوستانی که عجله کردند و برخلاف رویه منطقی فعالیت هایشان را زود شروع کردند به دلایل مختلف اشکال دارد لذا خدا لطف کرد و کار درست را انجام دادم.

اما نتیجه آن بالاخره موجب کنار رفتنتان شد؟!

نه اصلاً این نیست، کنار رفتن بنده دلایل دیگری دارد. بنده اعتقاد دارم که مجلس موفق و خوب مجلسی است که با تاکید بر مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی توجه خود را معطوف به خدمت به مردم، تبعیت از رهبری فرزانه انقلاب و مجاهدت در پیشرفت ایران اسلامی نماید. این مجلس علی‌القاعده باید پنج اصل مهم را پاس دارد. یعنی باید هویتی انقلابی و پاک داشته باشد، با حفظ استقلال از جریانات بیرون مجلس تاثیر نپذیرد، منسجم بوده و در عین داشتن سلایق مختلف در موضوعات اساسی کشور یکپارچه عمل نماید، دارای فکر پیشرو و برنامه مدون بوده تا بتواند در بالاترین سطح خدمتگزاری کند و نهایتا از مدیریتی خلاق و فعال و تقسیم کاری منطقی با تعیین نقش برای همه نمایندگان مجلس سود ببرد.
بنده از ابتدا به همه دوستان و منتخبین عزیزی که اصرار به آمدن بنده برای ریاست مجلس داشتند، گفتم تا آخر برای تحقق این مجلس در صحنه خواهم بود الا اینکه فردی بهتر برای ریاست مجلس در تحقق این نکات پنج گانه بیابم که دیگر رسالت و وظیفه‌ای برای حضور نخواهم داشت و باید از آن فرد حمایت کنم. در صورت دوم، وقتی که تفرقه و نقار اساس موفقیت مجلس یازدهم را تهدید کرده و مردم را با صحنه‌های رقابت نادرست برای کسب قدرت مواجه نماید که قطعا بنده کنار خواهم رفت و انسجام مجلس را پاس خواهم داشت؛ تا ان شاءالله زمینه خدمتگزاری برای کلان مجلس و نمایندگان آن مهیا شود. علت اصلی کناره‌گیری بنده از رقابت توجه به انسجام نیرو‌های انقلاب در مجلس یازدهم بود؛ که به حمدالله مجلسی بسیار خوب است، که نتایج بسیار مطلوب آن را نیز مشاهده کردم.

بالاخره ریاست مجلس و استفاده از ظرفیت‌های قانونی آن جایگاه برای تحقق اهداف و برنامه‌هایتان می‌توانست بسیار مثمر ثمر باشد. ناراحت نیستید که از رقابت برای خدمت در جایگاه ریاست مجلس خود را محروم کردید؟

خیر، چون امر مهمتری بعنوان انسجام نمایندگان مجلس برای کارآمدی و خدمتگزاری را دنبال کردم. اگر مجلس ناهماهنگ و متشتت باشد اعتقاد امثال بنده برای خدمتگزاری به مردم و داشتن برنامه‌های تحولی در مجلس به باد خواهد رفت؛ لذا بسیار خوشنودم و امید دارم دوستان عزیزی که رقابت می‌کنند موفق شوند انتظارات مردم و رهبری معظم را محقق کنند.

نکته دیگر اینکه در جلسه‌ای که با دوستان فعال در عرصه رقابت برای ریاست مجلس داشتیم گفتم که بنده بدنبال دلیل برای آمدن و ماندن در رقابت بوده و هستم و اصل قبول مسئولیت را در نظام اسلامی روی سیم خاردار خوابیدن برای عبور انقلاب و مردم از موانع می‌دانم، به همین خاطر با دیدن تفرقه و تشتت وظیفه خود دانستم که از رقابت کناره بگیرم و امیدوارم بتوانم با کمک همه نمایندگان مجلس یازدهم با رعایت اصول پنج گانه فوق بتوانیم مجلسی قابل و با برنامه برای خدمت و پیشرفت کشور داشته باشیم.

اولویت تان در این ایام چیست؟

پیگیری حفظ انسجام نمایندگان عزیز که به حمدالله انگیزه بالا و سطح بسیار خوبی دارند و تلاش برای همکاری این عزیزان در تنظیم برنامه تحول در مجلس یازدهم اولویت‌های جدی بنده است. به لطف الهی با تشکیل شورای موقت فراکسیون نیرو‌های انقلاب در مجلس طلیعه بسیار خوبی برای همکاری و هم افزایی نمایان و آشکار شده است.

وظیفه شورای موقت چیست؟

علی القاعده ایجاد زمینه تشکیل فراکسیون اکثریت مجلس که با حضور نمایندگان انقلابی حاضر در لیست‌های انتخابات و نمایندگان مستقلی که در لیست نبودند، ولی شرایط لازم را دارند. این فراکسیون وظیفه ساماندهی مجلس یازدهم و انتخاب نامزد‌های هیات رئیسه را در فراکسیون خواهد داشت.

نقش شما در این فراکسیون چیست؟

نماینده‌ای در کنار سایر همکاران عزیزم در مجلس

برنامه‌های تحولی که اصرار به آن دارید چیست؟

ما موظف هستیم که از خوبی‌های ده مجلس گذشته درس بگیریم و از عیوب و نواقص آن‌ها پرهیز کنیم. یکی از نقایص و عیوب آن‌ها بی برنامه‌گی و روزمرگی بود. وقتی صحبت از برنامه میکنیم، از ریل گذاری درست مجلس یازدهم برای موفقیت چهارساله آن در تحقق اهداف انقلاب اسلامی با عملیاتی نمودن مواد بر زمین مانده قانون اساسی، سیاست‌های سی‌وپنج‌گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرامین معظم‌له در خدمت به مردم و پیشرفت ایران اسلامی با همکاری همه منتخبین مجلس یازدهم حرف می‌زنیم، مجلسی که در راس امور است.
مجلس یازدهم بعنوان اولین مجلس گام دوم انقلاب اسلامی باید همت خود را در رفع مشکلات مردم و موانع پیشرفت کشور معطوف دارد و مبارزه با زیاده خواهی‌های آمریکا و حفظ استقلال کشور را اصل بداند. مجلس یازدهم باید با خودباختگی، خودکامگی، فساد، فقر، تبعیض و ناکارآمدی مواجه شده و ریشه این پلیدی‌ها را از ساحت ایران عزیز بزداید و این مهم نمی‌شود الا به همدلی و اتفاق نظر نمایندگان و همکاری با سایر قوا و دستگاه‌ها بعنوان برادر بزرگتر برای تحقق این امور.

برنامه تحول مجلس کی آماده می‌شود؟

مدت‌ها کار تخصصی پیرامون نظام مسایل کشور و جایگاه مجلس در حل آنها، در قالب پیش نویسی آماده شده است. این پیش نویس را برای بسیاری از منتخبین مردم فرستادم و ان شاءالله به همه عزیزان تقدیم خواهم نمود و در روز‌های آتی نیز برای نظرخواهی از مردم بویژه نخبگان و فرهیختگان در سایت تحول 11 ارایه خواهم کرد.

اگر نکته پایانی هست بفرمایید؟

التماس دعای فراوان در این ایام پربرکت از ماه مبارک رمضان. ان شاءالله بتوانیم دل مردم خوب و رهبر عزیزمان را شاد کنیم.

منبع : فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

آرامشان نگذارید که آرامتان نمی‌گذارند!

 آرامشان نگذارید که آرامتان نمی‌گذارند!
2020-11-28T12:29:58+03:30
بعد از ظهر دیروز دانشمند هسته‌ای برجسته کشورمان آقای محسن فخری‌زاده، توسط عوامل موساد در آبسرد دماوند ترور شده و به شهادت رسید. این چندمین دانشمند هسته‌ای ا...

بعثی‌ها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند

 بعثی‌ها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند
2020-11-28T10:30:07+03:30
من پس از شهادت پدرم؛ پدری را بالای سر خودم دیدم که اسمش خدا بود. شاید اگر پدرم بالای سرم بود، این همه موفقیت نداشتم که خدا نقش پدری را برای من ایفا کرد. این...

ترور سـرچشمه

 ترور سـرچشمه
2020-11-28T10:30:07+03:30
وقتی رسانه‌ها و دیگر منابعی را که پیش‌تر درمورد دکتر محسن فخری‌زاده نوشته بودند، مرور می‌کنیم اولین مطلبی که مشاهده می‌شود، جایگاه علمی وی نزد مجموعه‌های عل...

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.