میرنیوز

چند روایت از یک جلسه معتبر

 چند روایت از یک جلسه معتبر 2020-05-10T11:25:16+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، دیدار سالانه شعرا با رهبر انقلاب یکی از هیجانات ویژه برای اهل فرهنگ در ماه رمضان است؛ حتی غیرشعرا هم دوست دارند برای یکبار هم که شده در این دیدار حضور داشته باشند و شاید یکی از آرزوهای اهالی فرهنگ این است که چنین دیداری را به صورت ثابت و سالانه در تقویم فرهنگی صنف‌شان داشته باشند. در این دیدار هر ساله اتفاقاتی جالب و توجه رخ می‌‌دهد. از ظهور یک شاعر جدید با شعری تکان‌دهنده‌ یا یک حاشیه و نکته‌ای که از سوی رهبری خطاب به شاعر یا مسوولی گفته می‌شود. در این گزارش علاوه بر اینها به ذکر خیری از شعرایی می‌پردازیم که روزی در این محفل حضور داشتند و این روزها دست‌شان از دنیا کوتاه است. قبل از شروع گزارش در جریان باشید امسال به دلیل شیوع کرونا این دیدار برگزار نخواهد شد.

وقتی مجری مراسم بعد از یک دهه عوض شد
قبل از سال 1388 ساعد باقری، مجری و مدیر مراسم دیدار شعرا با رهبری بود. بعد از وقایع سال 88 علیرضا قزوه جای او را گرفت و تقریبا به مدت یک دهه عهده‌دار مدیریت این جلسات بود. قزوه به دلیل آشنایی با شعرای قدیم و جدید و نیز حضور در حوزه هنری تسلط خوبی برای جلسه داشت و به‌خوبی هم آن را مدیریت می‌کرد؛ با این حال در چند سال اخیر زمزمه برخی اعتراضات از مدل اداره جلسه از سوی شعرا بلند شد که در نهایت این اتفاق باعث شد از سال گذشته مدیریت این مراسم از علیرضا قزوه به سمت مرتضی امیری‌اسفندقه بچرخد که او هرچند مثل قزوه نمی‌تواند در مقابل شعرا بایستد اما به دلیل محبوبیت ذاتی میان شعرا فعلا مقبول آنها قرار گرفته است.

ظهور یک شاعر خوش‌ذوق و حیدری
سال 1393 بود که داعش در یک اقدام غافلگیرکننده بخش‌هایی از شمال عراق را تصرف کرد و هر آن بیم رسیدن به اماکن مذهبی مقدس کربلا و نجف بود. در این شرایط احمدبابایی جوان که آن روزها فقط در میان شعرا شناخته می‌شد، شعری طوفانی درباره این مساله خواند و هشدار داد که شیعه تحمل نمی‌کند داعش به این منطقه برسد. او در شعرش گفت: «تا «بهار عربی» روی علف باز کند/ جبهه در شام و عراق از سه طرف باز کند/ وای اگر دست کجی پا به «نجف» باز کند/ عاشق شیر خدا، وارث شمشیر خداست/ سینه «سنی و شیعه» سپر شیر خداست» او در آخر هم اینچنین هشدار داد: «پایتان گر طرف کرب‌وبلا باز شود/ آخرین جنگ جهانی حق آغاز شود». این شعر با استقبال ویژه رهبری مواجه و بارها در بخش‌های مختلف خبری روزهای بعد هم پخش شد. پخش کامل این شعرخوانی بارها مورد اقبال مخاطب قرار گرفت و احمد بابایی را به یکی از پرطرفدارترین شعرای مذهبی تبدیل کرد. او آخرین بار در شهادت سردار سلیمانی هم شعری طوفانی خواند و به‌شدت مورد اقبال قرار گرفت.

اعتراض جعفریان و دلجویی رهبری از وی
سال 1389 محمدحسین جعفریان، شاعر و مستندساز کشورمان شعری با عنوان «عاشقانه‌های یک کلمن» برای جانبازان خواند که به‌شدت تلخ و گزنده بود؛ با این حال مورد استقبال رهبری قرار گرفت، به نحوی که فرمودند «بدهید این شعر را خوش‌نویسی کنند و بدهید به بنیاد جانبازان و ایثارگران، آنجا آویزان کنند.» جعفریان بعدا از دیدار گفت که متولیان برنامه به او توصیه کرده بودند این شعر را نخواند. با این حال یک‌سال بعد جعفریان دوباره خبرساز شد. بعد از اتمام دیدار، جعفریان از اینکه اجازه ندادند شعری که می‌خواسته در محضر رهبری بخواند، به رسانه‌ها گلایه کرد. او در این‌باره گفت: «پس از جلسه مرا صدا ‌کردند و رفتم نزد آقا. آقا پرسیدند: چه شده آقای جعفریان؟ گفتم: حضرت آقا، ما سال‌های پیش شعرهایی که حتی در روزنامه‌ها نتوانستیم منتشر کنیم، اینجا توانستیم بخوانیم. آقا فرمودند: همینطور است و من گفتم: خب امسال دوستان جای شما تصمیم ‌گرفتند که چه چیز صلاح است و چه چیز نه. شعرها را گزینش ‌کردند. این خوب نیست. ما که شهره به شاعر انقلابیم و به قول مرتضی سرهنگی در سیراب شیردان نظام بزرگ شدیم، اگر صلاح ندانیم که می‌داند؟» جعفریان می‌گوید: «اینجا آقا مرا در آغوش ‌گرفتند و سرم را بوسیدند که هم خودم و هم اطرافیان به‌شدت متأثر شدیم. آقا دست بر سر و شانه‌هایم کشیدند و گفتند: شما صبور باش آقای جعفریان. من در جریان انتخاب و شکل برگزاری جلسه نبودم. چند بار گفتند: صبور باش.»

راهی که همچنان باز است
سال 1389 و یک‌سال بعد از فتنه سال 88 حواشی‌ای در میان شعرا و اهل فرهنگ هم رخ داده و تبعات آن عدم حضور یکی دو شاعر سرشناس در این دیدار بود؛ با این حال حضور افشین علا که در آن سال‌ها از جمله حامیان نخست‌وزیر سابق محسوب می‌شد، در دیدار شعرا حواشی جالبی داشت. از قضا علا که کمی هم دیر به جلسه رسید، وقتی نوبت شعرخوانی‌اش شد، خطاب به رهبری گفت: «با وجود اینکه برخی علاقه دارند دوری از شما و نیامدن به این جلسه را به نوعی دوری از نظام عنوان کنند اما اینطور نیست و بسیاری از شاعران بزرگ کشور هر جا که باشند، رابطه و علاقه خود را با شما حفظ کرده و می‌کنند.» رهبر انقلاب با تایید سخنان این شاعر و خواندن این مصرع که «از این طرف که منم راه کاروان باز است»، گفتند: دقیقا همینطور است.» افشین علا تاکنون بارها بابت مواضع دقیق و اصولی خود در مسائل مختلف که از طریق زبان شعر بیان شده، مورد تقدیر رهبری قرار گرفته است.

کاری که رهبری برای پدر شاعر انجام داد
سال 1398 هادی فردوسی، شاعر جوان قبل از شروع دیدار، کتاب‌هایش را به همراه نامه پدرش به رهبر انقلاب می‌دهد. محمدرضا وحیدزاده که حاشیه دیدار سال قبل را نوشته، این لحظه را چنین روایت کرده است: «وی به رهبر می‌گوید: پدرم گفت سلامم را به آقا برسانید و این مطلب را برای شما نوشتند» و اشاره می‌کند به یادداشتی دست‌نویس که در داخل کتاب نوشته شده. آقا می‌گوید: «این را که شما نوشته‌اید!» فردوسی: «بله از طرف پدرم نوشته‌ام، ایشان سواد ندارند.» آقا می‌گویند: «خیلی خب، حالا امشب باید کاری کنیم که ایشان بشنوند.» و خب این اتفاق در آخر جلسه می‌افتد و خود رهبر انقلاب از هادی فردوسی دعوت می‌کند چند بیتی بخواند؛ اتفاقی که باعث می‌شود شعرهای هادی فردوسی جوان را هم پدرش بشنود، آن هم از طریق رسانه ملی.

در این جلسات پیشکسوتانی بودند که به رحمت خدا رفتند. اکثر آنها از نامداران شعر معاصر ایران بودند که عموما هم در این جلسات حضور پیدا می‌‌کردند.
طنازی‌های نصرآباد

ابوالفضل زوریی‌نصرآباد یکی از افرادی است که در جلسات شعر رهبری حضور داشته و اتفاقا شعر طنز هم خوانده که مورد اقبال رهبری هم قرار گرفته است. او در دهه 80 شعر طنز معروف خود را با عنوان «قربون اون دلای تک‌سرنشین» در مقابل رهبری خواند که با اقبال و همراهی ایشان مواجه شد. زرویی‌نصرآباد 10 آذر 1397 در احمدآباد مستوفی در خانه خویش درگذشت.

آخرین شعرخوانی برای انقلاب
حمید سبزواری سال 1394 آخرین بار در دیدار شعرا با رهبری انقلاب حضور پیدا ‌کردند. وی در آن سال مریض‌احوال بود، با این حال همچنان در این دیدار حضور پیدا کرد. در گزارش آن دیدار نوشته‌اند: «همین موقع‌ها سبزواری آمد. به اقتضای پیشکسوتی و احوالش شعرا راه باز ‌کردند تا او جلو برود. آقا خوشحال ‌شدند و برای بوسیدنش گردن کشیدند.» آخرین شعرخوانی وی هم همین امسال بود که شعری با قوت بالا در دفاع از انقلاب خواند: «خوش‌نشینان ساحل بدانند/ موج این بحر را رامشی نیست/ دل به امید رامش نبندند/ بحر را ذوق آسایشی نیست» این شعر به‌شدت مورد استقبال رهبری قرار گرفت و فرمودند «طیب‌الله انفاسکم آقای حمید. خیلی شعر خوبی بود، شعر جوانانه‌ای بود. معلوم می‌شود آدم در 90سالگی هم می‌تواند شعر جوانانه بگوید. خدا دل‌تان را جوان بدارد و جسم‌تان را سالم».
 
آرزوهایی که خاک شد
قیصر امین‌پور از امیدهای شعر انقلاب بود که در سال 1386 به رحمت خدا رفت و رهبر انقلاب در پیام تسلیت خود درگذشت وی را خاک‌کردن آرزوها توصیف ‌کردند. فیلمی از شعرخوانی‌ قیصر امین‌پور در جلسه دیدار شعرا با رهبر انقلاب موجود است که احتمالا به اوایل دهه 80 برمی‌گردد. رهبری سال 1387 در جلسه دیدار شاعران به یاد قیصر اینچنین می‌گوید: «یاد مرحوم قیصر امین‌پور را که حقیقتاً درگذشت او ما را داغدار کرد، گرامی می‌داریم. واقعاً به معنای حقیقی کلمه بعد از مرحوم حسینی، ما دل‌مان به امین‌پور خوش بود که متاسفانه رفت؛ حالا باید قدر شماها را بدانیم که خدای نکرده شماها ما را تنها نگذارید». قیصر در دیدار رهبری این شعر را خواند: «می‌خواهمت چنانکه شب خسته خواب را/ می‌جویمت چنانکه لب تشنه آب را/ محو توام چنانکه ستاره به چشم صبح/ یا شبنم سپیده‌دمان آفتاب را/ بی‌تابم آنچنانکه درختان برای باد/ یا کودکان خفته به گهواره تاب را/ بایسته‌ای چنان که تپیدن برای دل/ یا آنچنان که بالِ پریدن عقاب را/ حتی اگر نباشی، می‌آفرینمت/ چونان که التهاب بیابان سراب را/ ‌ای خواهشی که خواستنی‌تر ز پاسخی/ با چون تو پُرسشی چه نیازی جواب را»

منبع : صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.

نقشه ویژه «جو بایدن» برای ایرانی‌ها به روایت یک سریال جاسوسی/ چه کسی می خواهد «خانه امن» ایرانی ها را خراب کند؟

 نقشه ویژه «جو بایدن» برای ایرانی‌ها به روایت یک سریال جاسوسی/ چه کسی می خواهد «خانه امن» ایرانی ها را خراب کند؟
2020-11-14T12:06:25+03:30
در بخشی از سریال «خانه امن»، حمیدرضا پگاه در جریان بازجویی از خبرنگار عربستانی، به این موضوع که روزی جو بایدن می خواست خانه امن ایرانی ها را ویران...