میرنیوز

چند روایت از یک جلسه معتبر

 چند روایت از یک جلسه معتبر 2020-05-10T11:25:16+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، دیدار سالانه شعرا با رهبر انقلاب یکی از هیجانات ویژه برای اهل فرهنگ در ماه رمضان است؛ حتی غیرشعرا هم دوست دارند برای یکبار هم که شده در این دیدار حضور داشته باشند و شاید یکی از آرزوهای اهالی فرهنگ این است که چنین دیداری را به صورت ثابت و سالانه در تقویم فرهنگی صنف‌شان داشته باشند. در این دیدار هر ساله اتفاقاتی جالب و توجه رخ می‌‌دهد. از ظهور یک شاعر جدید با شعری تکان‌دهنده‌ یا یک حاشیه و نکته‌ای که از سوی رهبری خطاب به شاعر یا مسوولی گفته می‌شود. در این گزارش علاوه بر اینها به ذکر خیری از شعرایی می‌پردازیم که روزی در این محفل حضور داشتند و این روزها دست‌شان از دنیا کوتاه است. قبل از شروع گزارش در جریان باشید امسال به دلیل شیوع کرونا این دیدار برگزار نخواهد شد.

وقتی مجری مراسم بعد از یک دهه عوض شد
قبل از سال 1388 ساعد باقری، مجری و مدیر مراسم دیدار شعرا با رهبری بود. بعد از وقایع سال 88 علیرضا قزوه جای او را گرفت و تقریبا به مدت یک دهه عهده‌دار مدیریت این جلسات بود. قزوه به دلیل آشنایی با شعرای قدیم و جدید و نیز حضور در حوزه هنری تسلط خوبی برای جلسه داشت و به‌خوبی هم آن را مدیریت می‌کرد؛ با این حال در چند سال اخیر زمزمه برخی اعتراضات از مدل اداره جلسه از سوی شعرا بلند شد که در نهایت این اتفاق باعث شد از سال گذشته مدیریت این مراسم از علیرضا قزوه به سمت مرتضی امیری‌اسفندقه بچرخد که او هرچند مثل قزوه نمی‌تواند در مقابل شعرا بایستد اما به دلیل محبوبیت ذاتی میان شعرا فعلا مقبول آنها قرار گرفته است.

ظهور یک شاعر خوش‌ذوق و حیدری
سال 1393 بود که داعش در یک اقدام غافلگیرکننده بخش‌هایی از شمال عراق را تصرف کرد و هر آن بیم رسیدن به اماکن مذهبی مقدس کربلا و نجف بود. در این شرایط احمدبابایی جوان که آن روزها فقط در میان شعرا شناخته می‌شد، شعری طوفانی درباره این مساله خواند و هشدار داد که شیعه تحمل نمی‌کند داعش به این منطقه برسد. او در شعرش گفت: «تا «بهار عربی» روی علف باز کند/ جبهه در شام و عراق از سه طرف باز کند/ وای اگر دست کجی پا به «نجف» باز کند/ عاشق شیر خدا، وارث شمشیر خداست/ سینه «سنی و شیعه» سپر شیر خداست» او در آخر هم اینچنین هشدار داد: «پایتان گر طرف کرب‌وبلا باز شود/ آخرین جنگ جهانی حق آغاز شود». این شعر با استقبال ویژه رهبری مواجه و بارها در بخش‌های مختلف خبری روزهای بعد هم پخش شد. پخش کامل این شعرخوانی بارها مورد اقبال مخاطب قرار گرفت و احمد بابایی را به یکی از پرطرفدارترین شعرای مذهبی تبدیل کرد. او آخرین بار در شهادت سردار سلیمانی هم شعری طوفانی خواند و به‌شدت مورد اقبال قرار گرفت.

اعتراض جعفریان و دلجویی رهبری از وی
سال 1389 محمدحسین جعفریان، شاعر و مستندساز کشورمان شعری با عنوان «عاشقانه‌های یک کلمن» برای جانبازان خواند که به‌شدت تلخ و گزنده بود؛ با این حال مورد استقبال رهبری قرار گرفت، به نحوی که فرمودند «بدهید این شعر را خوش‌نویسی کنند و بدهید به بنیاد جانبازان و ایثارگران، آنجا آویزان کنند.» جعفریان بعدا از دیدار گفت که متولیان برنامه به او توصیه کرده بودند این شعر را نخواند. با این حال یک‌سال بعد جعفریان دوباره خبرساز شد. بعد از اتمام دیدار، جعفریان از اینکه اجازه ندادند شعری که می‌خواسته در محضر رهبری بخواند، به رسانه‌ها گلایه کرد. او در این‌باره گفت: «پس از جلسه مرا صدا ‌کردند و رفتم نزد آقا. آقا پرسیدند: چه شده آقای جعفریان؟ گفتم: حضرت آقا، ما سال‌های پیش شعرهایی که حتی در روزنامه‌ها نتوانستیم منتشر کنیم، اینجا توانستیم بخوانیم. آقا فرمودند: همینطور است و من گفتم: خب امسال دوستان جای شما تصمیم ‌گرفتند که چه چیز صلاح است و چه چیز نه. شعرها را گزینش ‌کردند. این خوب نیست. ما که شهره به شاعر انقلابیم و به قول مرتضی سرهنگی در سیراب شیردان نظام بزرگ شدیم، اگر صلاح ندانیم که می‌داند؟» جعفریان می‌گوید: «اینجا آقا مرا در آغوش ‌گرفتند و سرم را بوسیدند که هم خودم و هم اطرافیان به‌شدت متأثر شدیم. آقا دست بر سر و شانه‌هایم کشیدند و گفتند: شما صبور باش آقای جعفریان. من در جریان انتخاب و شکل برگزاری جلسه نبودم. چند بار گفتند: صبور باش.»

راهی که همچنان باز است
سال 1389 و یک‌سال بعد از فتنه سال 88 حواشی‌ای در میان شعرا و اهل فرهنگ هم رخ داده و تبعات آن عدم حضور یکی دو شاعر سرشناس در این دیدار بود؛ با این حال حضور افشین علا که در آن سال‌ها از جمله حامیان نخست‌وزیر سابق محسوب می‌شد، در دیدار شعرا حواشی جالبی داشت. از قضا علا که کمی هم دیر به جلسه رسید، وقتی نوبت شعرخوانی‌اش شد، خطاب به رهبری گفت: «با وجود اینکه برخی علاقه دارند دوری از شما و نیامدن به این جلسه را به نوعی دوری از نظام عنوان کنند اما اینطور نیست و بسیاری از شاعران بزرگ کشور هر جا که باشند، رابطه و علاقه خود را با شما حفظ کرده و می‌کنند.» رهبر انقلاب با تایید سخنان این شاعر و خواندن این مصرع که «از این طرف که منم راه کاروان باز است»، گفتند: دقیقا همینطور است.» افشین علا تاکنون بارها بابت مواضع دقیق و اصولی خود در مسائل مختلف که از طریق زبان شعر بیان شده، مورد تقدیر رهبری قرار گرفته است.

کاری که رهبری برای پدر شاعر انجام داد
سال 1398 هادی فردوسی، شاعر جوان قبل از شروع دیدار، کتاب‌هایش را به همراه نامه پدرش به رهبر انقلاب می‌دهد. محمدرضا وحیدزاده که حاشیه دیدار سال قبل را نوشته، این لحظه را چنین روایت کرده است: «وی به رهبر می‌گوید: پدرم گفت سلامم را به آقا برسانید و این مطلب را برای شما نوشتند» و اشاره می‌کند به یادداشتی دست‌نویس که در داخل کتاب نوشته شده. آقا می‌گوید: «این را که شما نوشته‌اید!» فردوسی: «بله از طرف پدرم نوشته‌ام، ایشان سواد ندارند.» آقا می‌گویند: «خیلی خب، حالا امشب باید کاری کنیم که ایشان بشنوند.» و خب این اتفاق در آخر جلسه می‌افتد و خود رهبر انقلاب از هادی فردوسی دعوت می‌کند چند بیتی بخواند؛ اتفاقی که باعث می‌شود شعرهای هادی فردوسی جوان را هم پدرش بشنود، آن هم از طریق رسانه ملی.

در این جلسات پیشکسوتانی بودند که به رحمت خدا رفتند. اکثر آنها از نامداران شعر معاصر ایران بودند که عموما هم در این جلسات حضور پیدا می‌‌کردند.
طنازی‌های نصرآباد

ابوالفضل زوریی‌نصرآباد یکی از افرادی است که در جلسات شعر رهبری حضور داشته و اتفاقا شعر طنز هم خوانده که مورد اقبال رهبری هم قرار گرفته است. او در دهه 80 شعر طنز معروف خود را با عنوان «قربون اون دلای تک‌سرنشین» در مقابل رهبری خواند که با اقبال و همراهی ایشان مواجه شد. زرویی‌نصرآباد 10 آذر 1397 در احمدآباد مستوفی در خانه خویش درگذشت.

آخرین شعرخوانی برای انقلاب
حمید سبزواری سال 1394 آخرین بار در دیدار شعرا با رهبری انقلاب حضور پیدا ‌کردند. وی در آن سال مریض‌احوال بود، با این حال همچنان در این دیدار حضور پیدا کرد. در گزارش آن دیدار نوشته‌اند: «همین موقع‌ها سبزواری آمد. به اقتضای پیشکسوتی و احوالش شعرا راه باز ‌کردند تا او جلو برود. آقا خوشحال ‌شدند و برای بوسیدنش گردن کشیدند.» آخرین شعرخوانی وی هم همین امسال بود که شعری با قوت بالا در دفاع از انقلاب خواند: «خوش‌نشینان ساحل بدانند/ موج این بحر را رامشی نیست/ دل به امید رامش نبندند/ بحر را ذوق آسایشی نیست» این شعر به‌شدت مورد استقبال رهبری قرار گرفت و فرمودند «طیب‌الله انفاسکم آقای حمید. خیلی شعر خوبی بود، شعر جوانانه‌ای بود. معلوم می‌شود آدم در 90سالگی هم می‌تواند شعر جوانانه بگوید. خدا دل‌تان را جوان بدارد و جسم‌تان را سالم».
 
آرزوهایی که خاک شد
قیصر امین‌پور از امیدهای شعر انقلاب بود که در سال 1386 به رحمت خدا رفت و رهبر انقلاب در پیام تسلیت خود درگذشت وی را خاک‌کردن آرزوها توصیف ‌کردند. فیلمی از شعرخوانی‌ قیصر امین‌پور در جلسه دیدار شعرا با رهبر انقلاب موجود است که احتمالا به اوایل دهه 80 برمی‌گردد. رهبری سال 1387 در جلسه دیدار شاعران به یاد قیصر اینچنین می‌گوید: «یاد مرحوم قیصر امین‌پور را که حقیقتاً درگذشت او ما را داغدار کرد، گرامی می‌داریم. واقعاً به معنای حقیقی کلمه بعد از مرحوم حسینی، ما دل‌مان به امین‌پور خوش بود که متاسفانه رفت؛ حالا باید قدر شماها را بدانیم که خدای نکرده شماها ما را تنها نگذارید». قیصر در دیدار رهبری این شعر را خواند: «می‌خواهمت چنانکه شب خسته خواب را/ می‌جویمت چنانکه لب تشنه آب را/ محو توام چنانکه ستاره به چشم صبح/ یا شبنم سپیده‌دمان آفتاب را/ بی‌تابم آنچنانکه درختان برای باد/ یا کودکان خفته به گهواره تاب را/ بایسته‌ای چنان که تپیدن برای دل/ یا آنچنان که بالِ پریدن عقاب را/ حتی اگر نباشی، می‌آفرینمت/ چونان که التهاب بیابان سراب را/ ‌ای خواهشی که خواستنی‌تر ز پاسخی/ با چون تو پُرسشی چه نیازی جواب را»

منبع : صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟

 چطور شبکه وای‌فای را ایمن کنیم؟
2020-08-04T11:50:31+04:30
اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند و به همین دلیل لازم است کاربران کنترل کنند که چه کس...

آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است

 آمریکا از قرارداد ایران و چین شوکه شده است
2020-08-04T11:23:19+04:30
آمریکایی‌ها هیچ فکر نمی‌کردند اتفاقی مثل مساله‌ توافق ۲۵ساله میان ایران و چین رخ دهد و با طرح این مساله درحدود یک‌ماه قبل یک‌باره شوکه شدند. علت چیست و چرا ...

فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!

 فاصله سود بانک‌ها در بورس با واقعیت؛ کهکشان راه شیری!
2020-08-04T11:23:19+04:30
در طول یک سال گذشته و علی‎رغم نوسانات اخیر بازار سهام، رشد زیادی در بازار بورس و گروه‌‌های آن اتفاق افتاده، اما گروه بانکی یکی از گروه‌‌هایی است که در اغلب ...

معمای خانه های خالی بانک ها

 معمای خانه های خالی بانک ها
2020-08-03T11:03:16+04:30
طبق آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، چیزی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. آماری که البته چهار سال از زمان انتشار...

آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!
2020-08-02T08:09:55+04:30
همراهی برخی از رسانه‌های داخلی با دشمن را نمی‌توان نادیده گرفت و نباید از کنار دروغ‌پردازی آنان به نفع اهداف تعریف شده دشمن به آسانی عبور کرد.

چالش‌های پرستاری در بحران کرونا

 چالش‌های پرستاری در بحران کرونا
2020-08-01T11:49:56+04:30
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین تفاوت‌ها و چالش‌های پرستاری در دوران شیوع کرونا، گفت: کمبود نیروی پرستاری از مهمترین چالش‌های...

تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور

 تهران؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کننده خون کشور
2020-08-01T11:23:19+04:30
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور اهداء می‌شود، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB ...

کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟

 کرونا با اقتصاد جهان چه کرد؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
در گزارش پیش‌رو به بررسی تغییر و تحولات رشد اقتصادی کشورهای منتخب، تجارت خارجی کشورهای بزرگ جهان و تغییرات میزان درآمد و فروش شرکت‌های بزرگ جهان پرداخته‌ایم...

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

 تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟
2020-07-29T11:55:37+04:30
نکته‌ جالب در میان شهدای دفاع مقدس حضور یک شهید اروپایی در ارتش اسلام است.

بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند

 بدعهدانی که بازار ارز را تخریب کردند
2020-07-28T11:29:03+04:30
با توجه به گذر از راهبرد اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت، حفظ و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری،حفظ ارزش پول ملی، واردات و رفاه مردم منوط به رشد و توسعه صادرات غی...

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

 جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند
2020-07-27T15:53:20+04:30
کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌...

ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

 ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع
2020-07-27T15:40:05+04:30
استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خ...

فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است

 فعالسازی نسل پنجم اینترنت بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای کشور زیان‌بار است
2020-07-27T14:46:36+04:30
علیرضا آل داوود از آثار مخرب اینترنت ۵G بدون فراهم شدن زیرساخت‌های لازم گفت.

مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است

 مشکل حمل آرد نانوایان تهران به حداقل رسیده است
2020-07-27T13:53:15+04:30
قاسم زراعتکار گفت: در سنوات گذشته، تأخیر در ارسال آرد از مشکلات ما با شرکت حمل و نقل خلیج فارس بود که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ا...

همسنگر شهید آوینی

 همسنگر شهید آوینی
2020-07-26T15:05:34+04:30
شهید رضا مرادی‌نسب در مهرماه سال ۴۲ به دنیا آمد و در ۱۲ دی ماه سال ۶۴ با مرضیه امین جواهری ازدواج کرد، و در سال ۶۵ در حالی که فرزندش هنوز به دنیا نیامده بود...

خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰

 خانه متری ۲۱ میلیون و ۷۰۰
2020-07-26T15:05:34+04:30
وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش سرسام‌‌آور قیمت روبه‌رو شده که خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد به آرزویی محال تبدیل کرده است.

از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی

 از مسلم ‌بن عقیل(ع) تا قاسم سلیمانی
2020-07-26T09:05:35+04:30
اکنون جای این سؤال است که جناب مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر محترم عراق با کدام توضیح اسلامی، منطقی و مردمی به دیدار دونالد ترامپ، قاتل مردم سرزمین خود می‌رود؟!

انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون

 انتخاب رییس دیوان محاسبات در آیینه قانون
2020-07-25T11:12:15+04:30
قانون استخدام کشوری که جناب آقای توکلی برای زیرسوال بردن مصوبه کمیته دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و انتخاب نمایندگان ملت به آن استن...

روز بدون طلاق در ایران

 روز بدون طلاق در ایران
2020-07-22T14:23:49+04:30
امروز هیچ طلاقی در هیچ یک از دفاتر ازدواج و طلاق در سراسر ایران ثبت نخواهد شد.

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسد؟
2020-07-22T13:57:41+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟

 آیا ماسک‌ها با قیمت مصوب دست مردم می‌رسند؟
2020-07-22T12:44:34+04:30
اگرچه مدرس خیابانی مدعی تامین روزانه ماسک برای مردم با قیمت مصوب شده است اما شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین بررسی های میدانی حاکی از کمبود ماسک و ...

۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران

 ۴ راهکار مالیاتی برای کاهش شکاف طبقاتی در ایران
2020-07-21T11:57:57+04:30
فاصله طبقاتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود ولی دهک‌های پایین درآمدی مالیات بیشتری می‌دهند، دولت و مجلس باید قیف برعکس مالیات را فورا اصلاح کنند، ما تجربه دنیا را ب...

لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه

 لیست ساختمان‌های پرخطر تهران به تفکیک مناطق ۲۲ گانه
2020-07-21T11:44:38+04:30
باوجود وعده اعضای شورای شهر برای اعلام ساختمان‌های ناایمن تهران هنوز این اتفاق نیفتاده است. روزنامه اسامی برخی از ساختمان‌هایی که قبل‌تر اخطار دریافت کرده‌ا...

اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت

 اعلام بزرگراه های دارای بیشترین تصادف موتورسیکلت در پایتخت
2020-07-20T13:37:57+04:30
رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که ۵۶ درصد تصادفات موتورسیکلت سواران در معابر بزرگراهی پایتخت رخ داده است.

کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟

 کتاب و کاغذها را چگونه ضدعفونی کنیم؟
2020-07-20T13:24:38+04:30
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: قرنطینه کردن کتاب‌ها (نگه داشتن کتاب ها در گوشه ای دور از دسترس در خانه) ...

عوارض بلندمدت ویروس کرونا بر انسان چیست؟

 عوارض بلندمدت ویروس کرونا بر انسان چیست؟
2020-07-19T15:23:51+04:30
نتایج پژوهش‌ها بر روی بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-۱۹ نشان می‌دهد، این افراد تا مدت‌ها با عوارض این بیماری مانند تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه دست ...

دود ۳۰ هزار میلیاردی در چشم اقتصاد ایران

 دود ۳۰ هزار میلیاردی در چشم اقتصاد ایران
2020-07-19T15:23:51+04:30
سال گذشته ایرانی‌ها ۶۵ میلیارد نخ سیگار و بیش از ۱۰هزار تن تنباکوی قلیان مصرف کرده‌اند. ماحصل اینها، ۳۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی است که گفته می‌شود بازا...

پاور بانکی که تایر را هم باد می‌کند

 پاور بانکی که تایر را هم باد می‌کند
2020-07-19T13:38:54+04:30
یک محقق انگلیسی پاوربانکی را تولید کرده که علاوه بر شارژ کردن محصولات الکترونیکی می‌تواند تایر خودروها را نیز باد کند.

ما فقط می‌گفتیم پیروزی یا شهادت گزینه دیگری را قبـول نداشـتیم

 ما فقط می‌گفتیم پیروزی یا شهادت گزینه دیگری را قبـول نداشـتیم
2020-07-19T13:23:50+04:30
جانبازان شهدای زنده‌ای هستند که شاید هر روز بارها طعم مرگ را می‌چشند، آنگاه که اثرات حملات شیمیایی، استخوان‌هایشان را به لرزه درمی‌آورد، و آن زمان که زخم بس...

پرونده دستمزدسلبریتی‌ها؛اسپانسرهاپاسخگو نیستند

 پرونده دستمزدسلبریتی‌ها؛اسپانسرهاپاسخگو نیستند
2020-07-18T14:10:26+04:30
دبیر شورای نظارت‌بر صداوسیما از ادامه بررسی پرونده مجریان و سلبریتی‌های خبرسازی چون مهران مدیری، رضا رشیدپور و محمدرضا گلزار و عدم پاسخگویی اسپانسرها در موض...