میرنیوز

می‌توانیم بازوی نظارتی مجلس باشیم

 می‌توانیم بازوی نظارتی مجلس باشیم 2020-05-03T10:41:52+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مهمترین اولویت مجلس یازدهم را اصلاح شرایط اقتصادی می‌داند و بر برنامه محوری نمایندگان در دوره جدید تاکید می‌کند و در عین حال از برنامه‌ها و رویکردهایی که جریان متبوع او در آوردگاه انتخابات 2 اسفندماه تهیه و تدوین کرده بودند سخن به میان می‌آورد.

او که نایب رئیس جمنا و از اعضای فعال شورای ائتلاف نیروهای انقلاب محسوب می‌شود، این شوراها را مرکز دوم پژوهش‌ها برای نمایندگان دوره یازدهم معرفی می‌کند و می‌گوید: ما می‌خواهیم نمایندگان مجلس یازدهم را از نظر علمی و تخصصی پشتیبانی کنیم، همانند مرکز پژوهش‌های مجلس که نظرات خود را به نمایندگان اعلام می‌کند و بالاخره آنها [نمایندگان] تصمیم نهایی را می‌گیرند.

سازوکار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را الگوی مناسب برای انتخابات 1400 می‌داند و معتقد است: فرآیند وحدت و همگرایی در انتخابات ریاست جمهور ساده‌تر از انتخابات مجلس شکل می‌گیرد. درباره انتخابات شوراها هم، نقشه ترسیم شده انتخابات مجلس را قابل قبول می‌داند و معتقد است: همین سازوکار را می‌توان در هر محل، منطقه، شهر و حتی روستا پیاده کرد، البته باید تنظیم شده، مدون و حساب شده کارها را انجام داد.

از احتمال ادغام «جمنا» در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خبر داد و گفت: پیش بینی می‌کنم جبهه مردمی نیروهای انقلاب با شورای ائتلاف از لحاظ تشکیلاتی ادغام شود چون از نظر روش و کار یکی هستند.

این بخش‌هایی از اظهارات «مهدی چمران» است. او که در کارنامه خود سه دوره جلوس بر کرسی سبز ریاست شورای شهر تهران را ثبت و ضبط کرده است، او در انتخابات مجلس یازدهم از چهره‌های شاخص و فعال شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بود.

آنچه پیش رو دارید گفتگوی مشروح مهر با مهدی چمران است:

مجلس یازدهم، هفتم خرداد ماه سال 99 فعالیت خود را رسماً آغاز می‌کند. مهمترین اولویتی که مجلس جدید باید پیگیری کند چیست؟

تیم جدید باید برنامه منسجم و کارآمد داشته باشد، از این رو گروه‌ها و تخصص‌های مختلف در شورای ائتلاف، مطالعاتی را انجام دادند و یک بسته‌هایی آماده شده که بتواند مبنای فکر و تصمیم گیری بویژه در شرایط اقتصادی باشد. در کنار این برنامه‌ها باید یک موضوع جدید را نیز اضافه کنیم و تا آنجایی که بنده اطلاع دارم بعضی دوستان روی آن کار و مشورت‌هایی کرده اند و آن دوران پسا کرونا و یا شاید حین کرونا باشد؛ از این رو شرایط اقتصادی که ویروس منحوس کرونا به وجود آورده و منجر به تعطیلی‌ها و ضررهای اقتصادی شده است باید مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به مطالب ذکر شده معتقدم مهمترین موضوعی که باید در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد، اصلاح شرایط اقتصادی و رفع آسیب‌های اقتصادی است که هم اکنون باعث مشکلاتی بویژه در بخش تولید شده است.

جهش تولید با سخنرانی و حتی با برنامه‌های عادی و معمولی شکل نمی‌گیرد؛ جهش تولید نیازمند حرکت جهادی، سریع و تند است

از سوی دیگر مقام معظم رهبری در سال 99، «رونق تولید» را به «جهش تولید» تبدیل کردند، به همین جهت امیدواریم امسال جهش تولید به وجود آید. به دلیل اینکه قوی شدن بدون تولید، عملیاتی نیست و با حرف زدن، سخنرانی و توضیح دادن و حتی با برنامه‌های عادی و معمولی شکل نمی‌گیرد؛ جهش تولید حالت جهادی، حرکت سریع و تند است که ما در دوران دفاع مقدس آن را تجربه کرده بودیم.

مجلس هم باید علاوه بر مطالعات و کارهایی که انجام داده بود و اکنون منسجم‌تر می‌تواند انجام دهد، خود را با شرایط جدید اقتصادی تطبیق بدهد و با یکسری مطالعات جدید شروع به کار کند و اولویت فعالیت‌های خود را «جهش تولید» قرار دهد.

شما به برنامه محوری مجلس یازدهم تاکید کردید، آقای سروری هم پیش از این از ارائه برنامه‌های اقتصادی شورای ائتلاف به نمایندگان مجلس یازدهم خبر داده بود، به عنوان عضو فعال شورای ائتلاف که در متن فعالیت‌ها و تحرکات شورا قرار داشتید درباره برنامه‌های شورای ائتلاف به منتخبان مجلس یازدهم بیشتر توضیح می‌دهید…

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، نمایندگان مجلس یازدهم را از نظر علمی و تخصصی پشتیبانی می‌کند

گروه‌های تخصصی را درست کرده بودیم، این گروه‌ها در زمینه‌های مختلف مثلاً شغل، کسب و کار، مسائل اقتصادی و فرهنگی کار می‌کردند و نتایج آن را قبل از انتخابات نه به صورت کلی بلکه خیلی بازتر ارائه کردند.

منتخبان هم قاعدتاً در این زمینه مطالعاتی انجام داده بودند اما این کار ما هم می‌توانست مطالعات آنها را تکمیل کند و قرار است این روش ادامه پیدا کند و نمایندگان مجلس یازدهم از نظر علمی و تخصصی پشتیبانی شوند، همانند مرکز پژوهش‌های مجلس که نظرات خود را به نمایندگان اعلام می‌کند و بالاخره آنها تصمیم نهایی را می‌گیرند.

کمیته‌های علمی و تعدادی از اعضای کمیته‌های شورای ائتلاف همچون کمیته اقتصادی راهی مجلس یازدهم شدند و جلساتی نیز برگزار کرده اند و تصمیمات خوبی هم اتخاذ شد؛ ما علاقه مند هستیم این شیوه ادامه پیدا کند. البته در شرایط کنونی، توقفی به وجود آمد اما امیدواریم با لطف الهی و با تلاش همه کسانی که مسئولیتی در این زمینه دارند این شرایط رفع شود و ما آن دستاوردها را بهتر، بیشتر و منطقی‌تر در اختیار دوستان نماینده (نمایندگان مجلس یازدهم) قرار دهیم.

پس با این منوال، شورای ائتلاف در عرصه سیاسی پابرجا است و نظرات خود را به نمایندگان مجلس یازدهم ارائه می‌دهد؟

در همه استان‌ها که شورای ائتلاف را تشکیل داده بودیم، صحبت اولیه ما با دوستان این بود که این شورا را حفظ کنند و ادامه دهند و آن مجمع که در آن استان یا شهر با حضور 150 یا 200 نفر [کمتر یا بیشتر] تشکیل داده بودند بتوانند به صورت ماهیانه جلسات خود را ادامه دهند. به هر حال این جلسات می‌تواند ارتباط مردم را با نماینده بیشتر کند.

مردم وقتی به صورت شخصی به نماینده مجلس مراجعه می‌کنند قاعدتاً درخواست‌های شخصی از او دارند و این موضوع در شهرستان خیلی قوی مطرح می‌شود که هر کار و مشکلی دارند به نماینده مراجعه می‌کنند تا او مشکل آنها را حل کند، البته نماینده مجلس هم باید سعی کند در مسیر قانونی تا آنجایی که می‌تواند برای حل مشکلات اقدام کند اما مشکلاتی که جنبه عمومی، شهری، استانی و حتی فراتر از آن پیدا می‌کند و ارزش مطالعه بیشتری دارد را شورای ائتلاف می‌تواند آنها را بررسی کند و با نماینده در میان بگذارد به عبارتی راه حل ارائه بدهند و در نظارت می‌توانند بازوی خوبی برای نمایندگان باشند؛ نظارت‌ها را در مناطق، شهرها و حتی روستاها خوب انجام دهند و در اختیار نماینده مجلس قرار بدهند.

با این منوال، شورای ائتلاف برای «جهش تولید» در مجلس یازدهم برنامه دارد؟

این شورا در مجلس یازدهم برای «جهش تولید» برنامه دارد، البته منتخبان مجلس یازدهم بر این باور هستند که مشکل اساسی کشور مسائل اقتصادی است و برای رفع این مشکل، باید مسئله تولید در اولویت قرار دهند؛ اکنون بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که این مشکلات مانع جهش تولید است که باید در مجلس یازدهم به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد؛ به نظر می‌رسد برخی مشکلات تولید نیازمند تقنین و برخی دیگر نیازمند نظارت دقیق است.

پس شورای ائتلاف را می‌توان سازوکار مناسب برای انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا دانست؟

به اعتقاد بنده، بله- می‌شود این کار را کرد بویژه آنکه در انتخابات 1400 کار ساده‌تر خواهد بود به دلیل آنکه انتخابات مجلس، شهرستانی و استانی است و خیلی مشکل است و تعداد زیادی از کاندیداها که برای انتخابات ثبت نام کرده اند را بررسی و نامزدهای مورد حمایت را انتخابات و در جهت همگرایی آنها فعالیت کرد اما این فرآیند در انتخابات ریاست جمهوری ساده‌تر دنبال می‌شود و راحت صورت می‌پذیرد، چون تعداد داوطلبان خیلی کمتر است.

البته در مورد انتخابات شوراها هم باید همانند انتخابات مجلس حرکت کرد و جلو رفت چون تعداد اعضا شوراها زیاد و کاملاً محلی است، بنابراین همین سازوکار را می‌توان در هر محل، منطقه، شهر و حتی روستا پیاده کرد، البته باید تنظیم شده، مدون و حساب شده کارها را ارائه کرد.

جمنا با شورای ائتلاف از لحاظ تشکیلاتی ادغام می‌شود با توجه به دورنمایی که برای شورای ائتلاف ترسیم کردید، تکلیف جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) چه خواهد شد؟ آیا منحل می‌شود؟

ما در این زمینه هنوز تصمیم نگرفته ایم اما قاعدتاً پیش بینی می‌کنم که در هر ادغام شوند چرا که جمنا همان گردآوری احزاب بود که همه آنها را شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هماهنگ کرد. شورای ائتلاف می‌تواند همین روش را ادامه دهد یا اینکه اصولاً با شورای ائتلاف از لحاظ تشکیلاتی ادغام شود چون از نظر روش و کار یکی هستند. این موضوع هنوز بررسی نشده و قرار بود بلافاصله بعد از انتخابات مطرح شود که شرایط کنونی چنین اجازه‌ای به ما نداد.

ما در سال 98 (سال انتخابات) شاهد شکل گیری شورای ائتلاف و همگرایی نیروهای انقلاب برای حضور و شرکت در انتخابات مجلس یازدهم بودیم، بفرمائید چشم انداز نیروهای انقلاب در سال 99 و بایدهایی که برای انتخابات آینده الزامی است، چیست؟

به اعتقاد بنده، همین وحدت نیروهای انقلاب الزاماً باید ادامه پیدا کند و تصمیم هم همین است و ان شاءالله با همین روال و حتی قوی‌تر و شایسته‌تر و با استفاده از تجربیاتی که در انتخابات 98 آموخته ایم و البته مقداری همبستگی‌ها دیر صورت پذیرفت بتواند این تجربیات پیش روی ما قرار گیرد تا زودتر شاهد این همبستگی‌ها باشیم.

اگر موافق هستید، وارد نحوه همکاری دولت دوازدهم با مجلس یازدهم شویم، رئیس جمهور در ایام نوروز از انتقادهای برخی منتخبان مجلس پیرامون مدیریت دولت در مبارزه با کرونا موضع گیری کرد و گفته بود نباید جنگ سیاسی کرد، با این منوال، نحوه تعامل و همکاری قوه مجریه با قوه مقننه در دوره جدید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جنگ سیاسی نباید کرد اما باید اذعان داشت شرایط حاد است و همه باید متحد شویم و کار کنیم. کسانی هم که انتقاد می‌کنند خودشان به شدت تلاش می‌کنند نه اینکه نشسته باشند گوشه‌ای و فقط انتقاد کنند. حال اگر انتقادِ منطقی مطرح شد باید آن را پذیرفت و به حساب رقابت نگذاشت بلکه به حساب اصلاح گذاشت.

بالاخره نظر و انتقاد ارائه می‌شود و آنها را نباید به منزله کوبیدن و یا موضع گیری های سیاسی دانست. خود دوستان آقای رئیس جمهور هم همین انتقادها را حتی گاهی با زبان‌های خیلی تند ممکن است بیان کنند، به عقیده بنده ایرادی ندارد.

مجلس یازدهم نباید نه تقابل و نه تعامل کورکورانه با دولت داشته باشند بلکه باید به دنبال وظایف قانونی خود باشند نکته دیگر هم آنکه همکاری و اتحاد از هر دو جهت باید اعمال شود، همکاری یک طرفه بی معنی است. جهادگران و نیروهای نظامی که در مسائل سیاسی دخالتی ندارند اما شاهدیم بیشترین تلاش‌ها را در زمینه مبارزه با کرونا انجام می‌دهند و فراتر از تفکر سیاسی مشغول خدمت رسانی به مردم همچون زمان دفاع مقدس هستند. براین اساس آنچه باید مورد اهمیت و توجه قرار گیرد این است که اجرای قانون باید عملیاتی شود، حال دولت چه موافق و چه مخالف باشد.

اگر دولتی هم باشد که همسو و هم جهت با مجلس است اما مجلس بخواهد وظایف قانونی خود را فراموش کند قطعاً آن مجلس به درد نخور و ناکارآمد خواهد بود بر این اساس، مجلس باید کار قانونی خود را انجام دهد.

در مورد تعامل آنها هم فقط به این نکته بسنده می‌شود که نه تقابل و نه تعامل کورکورانه داشته باشند بلکه باید به دنبال وظایف قانونی خود باشند تا به نحو درست انجام دهند.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

جنگ بر سر زنده‌ماندن، نه درس‌خواندن!

 جنگ بر سر زنده‌ماندن، نه درس‌خواندن!
2020-12-02T10:49:58+03:30
از هرکدام از بچه‌ها که می‌پرسیدیم برای تحصیل و آموزش چه احتیاجی دارید،می‌گفتند نان! می‌گفتند ما برای زنده‌ماندن می‌جنگیم نه برای درس‌خواندن! درس‌خواندن در ر...

موج لاکچری بازی به سبد خرید میوه رسید/ واردات سالانه ۷۰۰ میلیون دلاری میوه‌های گرمسیری

 موج لاکچری بازی به سبد خرید میوه رسید/ واردات سالانه ۷۰۰ میلیون دلاری میوه‌های گرمسیری
2020-12-01T14:23:18+03:30
در بعضی میوه‌فروشی ها، گاهی محصولاتی ناآشنا با قیمت‌های بسیار بالایی دیده می‌شود که نه‌تنها کسی به قیمت آنها اعتراضی ندارد بلکه استقبال بسیار خوبی هم از آنه...

یک منتقد: حیفِ سیامک انصاری/ هر شبکه‌ای که می‌زنیم او را می‌بینیم

 یک منتقد: حیفِ سیامک انصاری/ هر شبکه‌ای که می‌زنیم او را می‌بینیم
2020-12-01T13:43:16+03:30
محمدتقی فهیم با انتقاد صریح از سریال «صفر بیست و یک» معتقد است، ساخته مشترک جواد رضویان و سیامک انصاری نتوانست انتظارها را آنطور که باید و شاید بر...

آشفتگی در ریاض پس از آزادی پایگاه نظامی «ماس» / فرار سعودی‌ها از شکست با خروج تسلیحات سنگین نظامی از شهر مارب

 آشفتگی در ریاض پس از آزادی پایگاه نظامی «ماس» / فرار سعودی‌ها از شکست با خروج تسلیحات سنگین نظامی از شهر مارب
2020-11-30T14:16:39+03:30
سعودی ها در مرکز یمن روزهای بسیار سختی را پشت سر می گذارند و با ازدست دادن پایگاه ماس روحیه خود را نیز باخته‌اند و حالا با فرار از شهر مارب تلاش می کنند از ...

معرفی عاملان ترور به مخاطب جهانی/ وقتی «گاندو» حال برخی را بد کرد

 معرفی عاملان ترور به مخاطب جهانی/ وقتی «گاندو» حال برخی را بد کرد
2020-11-30T14:16:39+03:30
علیرام نورایی بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به لزوم ساخت فیلم و سریال در حوزه ترور شخصیت‌های علمی و سیاسی معتقد است باید حقیقت را در این حوزه برای مخاطب ...

چرا دولت بر توزیع کالاهای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت نمی‌کند؟

 چرا دولت بر توزیع کالاهای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت نمی‌کند؟
2020-11-30T14:16:38+03:30
تداوم این وضعیت سبب شده تا صدها هزار میلیارد تومان رانت ناشی از واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش آنها در بازار به نرخ آزاد، به جیب عده‌ای خاص ...

بیمه‌ها معاف از خسارت واقعی به ۷۰ درصد خودروها

 بیمه‌ها معاف از خسارت واقعی به ۷۰ درصد خودروها
2020-11-30T10:56:34+03:30
آمارهای استخراجی نشان می‌دهد از ۷۶ خودروی درحال تردد در کشور فقط ۲۳ خودرو یا معادل ۳۰ درصد خودروهای درحال تردد در کشور با قیمت کمتر یا معادل ۲۲۰ میلیون توما...

برای پذیرفتن بازرسی‌ها در برجام باید احتیاط بیشتری می‌کردیم

 برای پذیرفتن بازرسی‌ها در برجام باید احتیاط بیشتری می‌کردیم
2020-11-30T10:56:34+03:30
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: ما تا‌کنون به تعهدات خود پایبند بوده‌ایم و حتی فراتر از تعهدات خود پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کرده و اجازه دسترسی باز...

شیب تند تشدید نابرابری در استان‌های محروم

 شیب تند تشدید نابرابری در استان‌های محروم
2020-11-29T09:43:16+03:30
هماهنگی بین اهداف برنامه‌های توسعه در سطح کشور و در سطح مناطق بسیار مهم است. کاهش سطح اختلاف منطقه‌ای در موضوعات مختلف و دستیابی به اهداف توسعه متعادل و پای...

آرامشان نگذارید که آرامتان نمی‌گذارند!

 آرامشان نگذارید که آرامتان نمی‌گذارند!
2020-11-28T12:29:58+03:30
بعد از ظهر دیروز دانشمند هسته‌ای برجسته کشورمان آقای محسن فخری‌زاده، توسط عوامل موساد در آبسرد دماوند ترور شده و به شهادت رسید. این چندمین دانشمند هسته‌ای ا...

بعثی‌ها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند

 بعثی‌ها پدرم را بعد از اسارت به شهادت رساندند
2020-11-28T10:30:07+03:30
من پس از شهادت پدرم؛ پدری را بالای سر خودم دیدم که اسمش خدا بود. شاید اگر پدرم بالای سرم بود، این همه موفقیت نداشتم که خدا نقش پدری را برای من ایفا کرد. این...

ترور سـرچشمه

 ترور سـرچشمه
2020-11-28T10:30:07+03:30
وقتی رسانه‌ها و دیگر منابعی را که پیش‌تر درمورد دکتر محسن فخری‌زاده نوشته بودند، مرور می‌کنیم اولین مطلبی که مشاهده می‌شود، جایگاه علمی وی نزد مجموعه‌های عل...

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...