میرنیوز

اگر امام دستور دهد برای فعالیت به روستایی در ایران بروم، درنگ نمی‌کنم!

 اگر امام دستور دهد برای فعالیت به روستایی در ایران بروم، درنگ نمی‌کنم! 2020-04-14T10:58:27+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شهید آیت‌الله صدر در گفتگو با سید حسن شبر گفت: «امام خمینی هیبت استعمار جهانی را درهم شکسته است و بعد از انقلاب امام، دیگر کشور‌هایی که خود را ابرقدرت می‌دانستند، ابرقدرت نخواهند ماند. پس از این ابرقدرت، حکومتی است که اسلام به پا خواهد کرد و ایران هسته اولیه این حکومت را شکل می‌دهد»

آنچه از شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد باقر صدر درباره امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی معروف شده، جمله‌ای است که از اولین روز‌های پیروزی انقلاب از شاگردان شهیدصدر در ایران نقل شد و شهرت یافت: «ذوبوا فی‌الامام الخمینی کما ذاب هو فی الاسلام». اما این همه آنچه شهیدصدر درباره امام خمینی گفته، نیست. در نامه‌ها و نوشته‌های شهید‌صدر تعابیر گوناگونی درباره انقلاب اسلامی ایران و به‌طور ویژه امام خمینی (ره) وجود دارد که بیانگر مفاهیم ارزشمندی در تاریخ انقلاب اسلامی است. شاید آنقدر حمایت شهیدصدر از امام و انقلاب برجسته و پررنگ بوده است که ظرافت‌ها و آموزه‌های این کنش تاریخی شهید‌صدر که برخاسته از عمق معرفتی و فقاهتی او بوده، به‌خوبی نمایان نشده است. به مناسبت ایام سالگرد شهادت شهیدصدر، در ادامه تنها به چند نمونه از تعابیر موجود در اسناد تاریخی اشاره می‌شود.

نهضت ملت ایران به رهبرى آیت‏الله خمینى یکى‏ از بزرگ‌ترین ذخایر و قوای تاریخ معاصر اسلام
شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد باقر صدر در آذرماه ١٣5٧ در پیامی خطاب به ملت ایران می‌نویسد: «صادقانه‏‌ترین و واقعى‌‏ترین هویت یک ملت، هویتى است که آن را در عرصه جهاد و ایثار و از خودگذشتگى به نمایش مى‏‌گذارد و واضح‏‌ترین و آشکارترین نمایشى که یک ملت مى‏‌تواند از هویت مبارزه‏اى خود به ظهور برساند، نمایشى است که ملت مسلمان ایران ارائه کرده و در نبردهاى شریف خود، هویت اسلامی‌اش را متجلى ساخته است؛ چه این‏که در تمام این حماسه‌ها بسیج مردم تحت لواى اسلام انجام مى‌‏پذیرفت و عواطف و دل‏‌هاى مردم بر محور اسلام متحد مى‏‌گشت و این نیروهاى معنوى و مرجعیت صالح بودند که ملت را در این مبارزه مقدس رهبرى مى‌‏کردند. ملت مسلمان ایران همواره هویت جهادى اصیل خود را نشان داده است، اما نهضت زنده و معاصر آن به رهبرى مرجع دینى حضرت آیت‌‏الله خمینى، به دلیل استمرار روبه‏‌رشد و حجم فداکارى‌‏ها و مقاومتى که از خود بروز داده، بهترین تجلى این هویت است و ما باور داریم که این هویت جهادى مؤمنانه که ملت ایران خود را با آن شناسانده و می‌شناساند، یکى‏ از بزرگ‌ترین ذخایر و قوایى است که اسلام در تاریخ جدید خود به دست آورده است».

سقوط امام خمینی، سقوط همه کیان دینی است!
شادی حاصل از پیروزی انقلاب در نامه‌های شخصی شهید آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر نیز بازتاب یافته است. او در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در نامه‌ای خطاب به پسرعمویش آیت‌الله مستجابی می‌نویسد: «پسرعمو جان! چقدر در این دوران به تجدید آن لحظات و دیدارهایمان احساس نیاز می‌کنم؛ در این دوران سرنوشت‌ساز از تاریخ ایران عزیز و در موج این شادی بزرگی که همه ما را غرق خود کرده است و ما همگی سرمستیم از پیروزی مردم مسلمان ایران و تحقق اهداف عظیم آن در برپایی حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی و همیاری همه نیرو‌های نیکوکار و علمای اعلام. بیان احساسات نسبت به این پیروزی در کلمات نمی‌گنجد؛ چراکه احساسات امتی است که از دیرباز در انتظار این فتح مبین بوده است...».

شهید آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر در همان ایام در نامه دیگری خطاب به آیت‌الله مستجابی می‌نویسد: «در اواسط ماه محرم بیانیه‌ای درباره رویداد‌های ایران آماده کردیم، ولی، چون همانطور که شما هم گفتید ابزار‌ها در اختیار ما نبود، ترجیح دادیم که بیانیه را از طریق تماس تلفنی به بیت آقای خمینی در پاریس برسانیم. بیانیه را کاملاً پشت تلفن خواندیم و گفتیم که این بیانیه در اختیار شماست و می‌توانید آن را به فارسی هم ترجمه و به هر دو زبان چاپ کنید... من احساس کردم که آقای خمینی در شرایطی حساس و تعیین‌کننده قرار گرفته و باید بدون در نظر گرفتن هرگونه ویژگی شخصی و از جنبه دینی از او حمایت کرد؛ چراکه در شرایط فعلی سقوط او - خدایی نکرده - به‌معنای سقوط همه کیان دینی است».

آیت‌الله العظمى خمینى و هدایت کشور از ظلمات جهل به نور اسلام
شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر همچنین در هنگامی که امام خمینی (ره) قصد بازگشت به ایران را داشتند و بختیار فرودگاه‌های کشور را برای جلوگیری از ورود ایشان بسته بود، در پیامی اعتراضی خطاب به او می‌نویسد: «جناب آقاى دکتر بختیار، به نمایندگى از مرجعیت و علماى نجف اشرف، اقدام شما در بستن فرودگاه‌هاى کشور را در زمانى که آیت‌الله‌العظمى خمینى قصد بازگشت به ایران دارند، به‏شدت محکوم مى‏کنم. این اقدام در حالى صورت مى‏پذیرد که میلیون‏ها نفر از برادران مسلمان در ایران و سراسر جهان منتظر بازگشت ایشان هستند تا ایشان نقش رهبرى ملت را به عهده بگیرند و مسئولیت تاریخى و اسلامى عظیم خود را ایفا کنند و کشور را از ظلمات جهل و بى‏دینى به نور اسلام و پرتوهاى ایمان هدایت فرمایند».

همه وجود و امکانات خود را در خدمت آن وجود بزرگ و نهضت مقدس اسلامى مى‏گذاریم
شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر پس از ورود امام‌خمینی (ره) به ایران در ١6 بهمن ١٣5٧ پیام تبریکی به ایشان صادر کرده و در بخشی از آن چنین می‌گوید: «حضرت آیت‌الله العظمى الإمام المجاهد الخمینى دام‌ظله

این نامه را به حضرتعالى در یکى از حساس‏ترین لحظات تاریخ اسلام مى‏نویسم تا بدین وسیله اعتماد و مباهات بى‏نهایت خود را نسبت به پیروزى‏هاى بزرگ ملت مسلمان ایران اظهار کنم؛ پیروزى‏هاى پى‏درپى و چشمگیرى که با رهبرى خردمندانه آن حضرت صورت گرفت و برنامه نجات‏بخش اسلامى را به جاى دو تمدن و ایدئولوژى متقابل شرق و غرب به بشریت عرضه داشت؛ پیروزى شکوهمندى که با همت بلند ملت مسلمان ایران به رهبرى حکیمانه آن حضرت تحقق پیدا کرد و این سرزمین اسلامى را از لوث شبح طاغوت زمان پاک کرد و شرافت و کرامت جریحه‏دار شده ملت مسلمان ایران را از نو احیاء و زنده کرد... در این هنگام که با امید و دعاى فراوان از درگاه الهى چشم به راه مراحل بعدى پیروزى این نهضت عظیم اسلامى هستیم، همه وجود و امکانات خود را در خدمت آن وجود بزرگ و نهضت مقدس اسلامى مى‏گذاریم و از خداوند متعال خواستاریم که در عمر و عزت آن حضرت بیفزاید و آرزوهاى دیرینه و بزرگ ما را در سایه مرجعیت و رهبرى آن حضرت محقق بفرماید؛ ان‌شاء‌الله».

هر‌چه توان، ظرفیت و استعداد دارید در راه این انقلاب خرج کنید
اندکی پیش از پایان سال ١٣5٧ شهید آیت‌الله‌العظمی سید‌محمد‌باقر صدر در نامه‌ای به شاگردانش که پیش از این از عراق اخراج شده بودند، آن‌ها را به حمایت همه‌جانبه از ایران فراخوانده و به آن‌ها دستور می‌دهد که با تمام وجود در خدمت انقلاب و امام باشند: «فرزندان و عزیزانم! خداوند شما را با چشمان همواره بیدارش حفظ کند. السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته‏

این نامه را در این لحظات باعظمت براى شما مى‏نویسم؛ لحظاتى که اسلام به دست ملت مسلمان ایران و به رهبرى امام خمینى دام‌ظله و همکارى دیگر نیروهاى نیکوکار و علماى اعلام، به پیروزى قاطع و بى‏نظیرى دست یافته است؛ زمانى که رؤیا‌ها به حقیقت بدل شدند و آرزو‌ها محقق گشتند و اندیشه‌ها مانند آتشفشانى بر سر ستمگران فرود آمدند تا صورت عمل به خود گرفته و حکومت حق و اسلام را روى زمین به‌پا نمایند و اسلامى که ظالمان و استعمارگران آن را در شیشه محبوس کرده بودند، به قدرت بازوان ایرانى‌های جوانى که از مرگ نمى‏هراسند و خشونت طاغوت‏ها عزمشان را سست نکرده است، این شیشه را شکسته و از آن بیرون آمده است تا زمین را زیر پاى همه‏ ظالمان به لرزه درآورد و در دل همه مسلمانان در شرق و غرب زمین، روحى نو و امیدى تازه، بدمد. تکلیف هر یک از شما و هر کسى که بخت با او یار شده تا در سایه این تجربه اسلامى پیشگام، زندگى کند، این است که هر چه توان، ظرفیت و استعداد دارد در راه این انقلاب خرج کند؛ چراکه وقتى بنایى براى اسلام به‌پا مى‏شود، هزینه کردن براى آن پایانى ندارد و آن‏گاه که نهضتى با قدرت اسلام، پرچم مى‏افرازد، بذل و فداکارى حد و اندازه نمى‏شناسد و عملیات ساخت بناى جدید به ظرفیت‏هاى هرچند ناچیز همه، نیاز دارد. همچنین لازم است روشن باشد که همگى باید گرد مرجعیت امام خمینى که آرزوهاى اسلام را امروز در ایران محقق کرده است، جمع شوید و براى آن فداکارى و از منافع آن دفاع کنید و همان که آن مرجعیت خود، در هدف بزرگش ذوب شده است، شما نیز در آن ذوب شوید که مرجعیت صالح یک شخص نیست، بلکه یک هدف و راه است و هر مرجعیتى که این هدف و راه را محقق کند، همان مرجعیت صالح است که باید با اخلاص کامل، براى آن کار کرد. میدان و عرصه مرجعیت در ایران باید از هر چیزى که مى‏تواند مرجعیت حکیمانه رهبرى را تضعیف کند یا نقشى در حراست از آن نداشته باشد، دور بماند».

در این حوادث ایمان ملت به رهبری حکیمانه شما بیشتر می‌گردد
در ١٢اردیبهشت ١٣5٨ آیت‌الله مطهری به شهادت رسید. شهید آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر که از هر فرصتی برای ابراز حمایت از انقلاب بهره می‌گرفت به این مناسبت اولین ـ و به بنا بر برخی منابع تاریخی تنها ـ مراسم ختم برای این اندیشمند بزرگ را در نجف اشرف برگزار کرد. در این ایام شهید‌صدر مرحوم آیت‌الله سید‌محمود هاشمی شاهرودی را به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار خود به ایران فرستاده و به او اجازه داده بود که در صورت لزوم، هر پیام یا تلگرامی که صلاح دانست، از طرف شهیدصدر صادر کند. آیت‌الله شاهرودی نیز بلافاصله پس از ترور شهید مطهری پیامی صادر می‌کند که وقتی متن آن به اطلاع شهیدصدر می‌رسد، می‌گوید: «سید محمود بسیار کار خوبی کرده است». متن آن پیام نیز که خطاب به امام خمینی صادر شده، به این شرح است: «اقدامات تجاوزکارانه مستمری را که نسبت به چهره‌های برجسته این شجره مبارک و قله‌های فکری و علمی انقلاب اسلامی ظفرمند شما شده را شدیداً محکوم و تأکید می‌کنیم که حاصل این حوادث چیزی جز این نیست که ایمان ملت مسلمان ایران عزیز به اسلام و به رهبری حکیمانه شما بیشتر می‌گردد و پایبندی‌شان به راه خداوند متعال فزونی می‌گیرد. خداوند ما را به دوام عمر شریف شما بهره‌مند گرداند و دیگر شما را به داغ فرزندان عزیز و مجاهدتان ننشاند. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته‏. النجف الأشرف- محمّد باقر الصدر»

نور اسلام بار دیگر به دست شما تابیدن گرفته است
امام خمینى (ره) در اوایل خرداد ١٣5٨ به دلیل شایعاتى که درباره تصمیم شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر براى خروج از نجف، به وجود آمده بود، تلگرامى به شهید‌صدر فرستاد. شهیدصدر نیز به‌رغم همه خطرات و تهدیداتی که از جانب حزب بعث برای او وجود داشت در پاسخ به امام نوشت: «محضر امام مجاهد، حضرت آیت‏الله العظمى سید‌روح‌الله خمینى دام‌ظله

تلگرام کریمانه شما را که تجلى‏گر پدرى و عنایت معنوى شما نسبت به نجف اشرف بود، دریافت نمودم. این شهر از لحظه جدایى از شما در فضاى پیروزى‏هاى بزرگ‌تان زندگى می‌کند. من از رهنمود شریف شما نفحه‏اى روحانى مى‏گیرم و همچنین به عمق مسئولیت حفظ کیان علمى نجف اشرف پی‌مى‏برم. مایلم به این مناسبت سلام و تحیت میلیون‏ها نفر از مسلمانان و مؤمنان عراق عزیزمان را به اطلاعتان برسانم؛ اینان که در نور اسلام که بار دیگر به‌دست شما تابیدن گرفته است، پرتوى هدایت‏گر براى تمام جهان یافته‌اند و نیز نیرویى معنوى براى درهم‏کوبیدن استعمارگران کافر و به‌طور خاص‏ استعمار امریکایى و آزادسازى تمام جهان از همه انواع جنایت‏هاى آن و در رأس همه آن‌ها جنایت اشغال سرزمین مقدسمان فلسطین. از خداوند متعال مسئلت مى‏کنم که ما را به بقاى وجود گرانبهاى شما بهره‏مند فرماید. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته».

امام‌خمینى، رهبر بزرگ جهان اسلام
در چهارم خرداد‌ماه نیز شهیدصدر در واکنش به ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیامی صادر کرد: «سوء‌قصد جنایت‌بار به آن مجاهد نستوه و آن عزیزى که زندگانی‌اش با مبارزه علیه طاغوتیان عجین گشته، باعث تأثر بیش از حد اینجانب شد. مى‌دانم که روحیه انقلابی آن رزمنده عزیز را هیچ نیرویى نمى‌تواند بشکند و بندگان صالح خدا که با تمام نیرو در راه خدا قدم برداشته‌اند و دل به او بسته‌اند از هیچ خطر و رنجى ابا ندارند. من وجود چنین روحانیت والایی را به آن مجاهد روحانى عزیز و فرزند گرانقدر رهبر بزرگ جهان اسلام امام‌خمینى تبریک گفته، سلامت و بقاى آن جناب را از خداوند متعال مسئلت دارم».

همه ظرفیت‏ها در چارچوب رهبرى حکیمانه امام‌خمینى ریخته شود
شهید‌آیت‌الله العظمی سید‌محمد‌باقر صدر در اواسط خرداد ١٣5٨ و در واکنش به جنجال‌های قوم‏گرایى که رژیم عراق، اندکى پس از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در منطقه خوزستان به‌پا کرده بود، پیامی به ایرانیان عرب‌زبان ساکن خوزستان نوشته و در آن‌ها را به گردآمدن حول محور امام خمینی فراخواند: «ملت عزیز مسلمان و مجاهد عرب ایران! السلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

اما بعد؛ من به نام اسلام با شما سخن مى‏گویم و شما- و همه مردم بزرگ ایران- را به این فرامى‏خوانم که روح برادرى اسلامى را متجلى کنید؛ روحیه‏اى که در تاریخ اسلام بهترین الگوى همبستگى و همکارى را در جامعه پرهیزکاران محقق کرد؛ جامعه‏اى که در آن هیچ مسلمانى بر دیگرى برترى و فضلى نداشت، مگر به تقوا؛ جامعه عمار بن یاسر و سلمان فارسى و صهیب رومى و بلال حبشى؛ جامعه دل‏هایى آباد از اندیشه و ایمان و فراتر از همه حد و مرزهاى زمینى و دل‌هاى باز و گشایش‏ یافته به نام اسلام و رسالت آسمان. پس باید همه دل‏ها متحد گردد و همه ظرفیت‏ها ذوب شده و در چارچوب رهبرى حکیمانه امام خمینى و در راه برپایى جامعه اسلامى عظیمى که مشعل قرآن کریم را به همه جهان خواهد برد، ریخته شود».

شما منار و مشعل اسلام هستید و عطای شما براى مسلمانان در طول تاریخ الگوى عظیم مجاهدان خواهد ماند
پس از تشدید فشار‌های حزب بعث به شهید‌آیت‌الله‌العظمی سید محمد‌باقر صدر، امام خمینی (ره) تلگرام دیگری برای ایشان فرستاد که شهیدصدر آن را از رادیو شنید. شهیدصدر امکان پاسخ از طریق تلگراف را نداشت، از این‌رو در اولین تماسی که از ایران توسط خبرنگار روزنامه «جمهورى اسلامى» با ایشان گرفته شد، به پیام امام پاسخ داد: «محضر امام مجاهد حضرت آیت‌الله العظمى سید روح‌الله خمینى دام‌ظله

تلگرام شما را که تفقد پدرانه‏اى از من بود، شنیدم، ولى، چون کنج خانه افتاده‏ام و نه مى‏توانم کسى را ببینم و نه کسى مى‏تواند مرا ببیند، نمى‏توانم از طریق تلگراف پاسخ شما را ارسال کنم و ازاین‌رو تنها چیزى که از دستم برمى‏آید این است که از خداوند متعال مسئلت کنم که شما را که منار و مشعل اسلام هستید حفظ فرماید و دین حنیف را به مرجعیت پیشروى شما محفوظ بدارد. همچنین از خداوند متعال مى‏خواهم سختى‏هایى را که در راه او متحمل می‌شویم از ما بپذیرد و به ما توفیق حفظ عقیده و آرمان‏هاى والاى امت را بدهد؛ چراکه حیات هر انسانى تنها به همان اندازه‏اى است که از وجود و زندگى و افکارش به امت مى‏بخشد و شما از وجود و حیات و فکرتان آنچنان عطایى براى مسلمانان داشتید که در طول تاریخ الگوى عظیم مجاهدان خواهد ماند. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته».

ایران هسته اولیه حکومت بزرگ اسلام است
آنچه گذشت بخشی از تعابیر شهیدصدر در اسناد مکتوب است. شهیدصدر در کتاب اسلام راهبر زندگی که آن را اساساً برای جمهوری اسلامی ایران نوشته، به تحلیلی جامع از نقش انقلاب ایران در تاریخ معاصر اسلام و نیز رهبری امام‌خمینی پرداخته است. افزون بر این در خاطرات و گفته‌های شفاهی که از شهید صدر نقل شده است نیز، تعابیر بسیار بلندی درباره انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی نقل شده است. یکی از معروف‌ترین این تعابیر که چند تن از شاگردان شهیدصدر در مجالس مختلف از او شنیده‌اند، این عبارت مشهور است که «اگر امام خمینی به من دستور بدهد که به روستایی در ایران بروم و در آن فعالیت کنم، ذره‌ای درنگ نمی‌کنم». اینگونه عبارات بسیار فراوان است که گردآوری آن‌ها نیاز به پژوهشی مفصل دارد. در پایان به یک عبارت از گفت‌وگوی شهید صدر با سید‌حسن شبر بسنده می‌کنیم: «امام‌خمینی حفظه‌الله هیبت استعمار جهانی را درهم شکسته است و بعد از انقلاب امام، دیگر کشور‌هایی که خود را ابرقدرت می‌دانستند، ابرقدرت نخواهند ماند. پس از این ابرقدرت، حکومتی است که اسلام به پا خواهد کرد و ایران هسته اولیه این حکومت را شکل می‌دهد».

منبع : روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.