X نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

از تعامل شورایعالی انقلاب فرهنگی با دانشگاه‌ها تا عدم تناسب برخی رشته‌ها با بازار کار

 از تعامل شورایعالی انقلاب فرهنگی با دانشگاه‌ها تا عدم تناسب برخی رشته‌ها با بازار کار 2020-03-25T10:23:17+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال 98 نخستین سال دبیری حجت الاسلام سعیدرضا عاملی را تجربه کرد و عاملی نیز در نخستین سال حضورش به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روزهای پرحاشیه و بحرانی کم ندید، بخصوص همان اوایل حضورش به عنوان دبیر شورا که برگزاری جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز با مشکل مواجه بود و عاملی باید پاسخ خبرنگاران را در برابر سوال هایی که از مشکلات می پرسیدند، می‌داد.

اما رفته رفته اوضاع آرام تر شد و عاملی هم توانست با ساماندهی به امور، برنامه های شورا را پیش ببرد.

از همین رو برآن شدیم تا نگاهی به آنچه در یک سال گذشته به سعیدرضا عاملی و مسائلی که به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مرتبط بوده است داشته باشیم.

در ابتدا از حجت الاسلام سعید رضا عاملی که هم استاد دانشگاه است و هم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است، درباره پیشرفت ها و حرکات علمی و فرهنگی محققان ایرانی و نحوه حمایت شورایعالی انقلاب فرهنگی از این حرکت‌ها پرسیدیم.

عاملی:شورای عالی انقلاب فرهنگی به رشته های علمی جدید که حاصل پیشرفت های فناوری و ارتباط این پیشرفت ها با حوزه فرهنگ است، توجه بسیاری دارد.

با وجود این توجه خوب، رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی به تدوین سیاست های علمی و فرهنگی چیست؟

عاملی: براساس این رویکرد ایده ها باید در قالب لوایح از جانب دستگاه های ذی نفع و نهادهای مردم نهاد برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شوند.

اینکه بیشتر محتوای فضای مجازی در غرب تولید شود یک تهدید است

از پیشرفت علمی در حوزه فناوری های نو بگویید.

عاملی:پیشرفت های محققان کشورمان در حوزه های فناوری جدید مانند زیست فناوری و نانو فناوری نشان ­دهنده پیشرفت­‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است.

کشور ما در تولید مقالات حوزه نانو رتبه چهارم و در تولید محصولات نانو در رتبه هفتم جهان قرار دارد، همچنین در بخش زیست فناوری رتبه دوازدهم جهانی و رتبه اول در غرب آسیا را داریم و در المپیادهای علمی جهانی نیز جزو 10 کشور اول جهان هستیم.

باید بگویم پیشرفت در حوزه فناوری های نو مساله بسیار مهمی است و ما باید پیشرفت در این حوزه را جدی بگیریم چرا که با تحولات این حوزه، بسیاری از رشته های علمی دچار تغییر و تحول جدی شده اند حتی می توان گفت هوش مصنوعی مفاهیم زیادی مانند مفهوم حکمرانی را تغییر داده است؛ این موضوع بسیار مهم است و دولت هوشمند و الکترونیک در این زمینه نقش مهمی دارد، به عنوان مثال در کره جنوبی از این طریق مراجعه مردم به ادارات دولتی صفر شد و فساد اداری نیز به همان نسبت کاهش یافت.

اجازه دهید مثال دیگری در حوزه دیگری را مطرح کنم، به طور مثال نقش منطقه ما در تولید محتوای فضای مجازی کمتر از یک درصد است و بیش از 99 درصد این محتوا توسط جهان دیگر یعنی جهان غرب تولید می شود که این موضوع یک تهدید است.

دانشجو باید بتواند به حل مسائل و مشکلات کشور کمک کند

بهتر است کمی هم درباره فرهنگ صحبت کنیم، از فرهنگ در دانشگاه ها بگویید، آیا سیاسی بودن دانشجویان نیز می تواند به اعتلای فرهنگ در دانشگاه ها کمک کند.

عاملی: تا سیاسی بودن را چه معنا کنیم، به عقیده منسیاسی بودن دانشجو یعنی اینکه آن دانشجو بتواند به پیشرفت و حل مسائل کشور کمک کند، دارا بودن 4 میلیون دانشجو در دانشگاه های ایران یعنی وجود ظرفیت پیشرفت در کشور که به نظرم باید از فضای دانشجویی صدای علم و فناوری شنیده شود به طوریکه دانشجوی سیاسی هم به فکر حل مسائل کشور از طریق علمش باشد و در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی گام بردارد.

دانشجویان کشور اعم از سیاسی و غیرسیاسی باید بتوانند گفت‌وگو هایشان را بر مبنای اقتصاد دانش بنیان و برای حل مسائل کشور مطرح کنند

ما باید بتوانیم فناوری را به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی سوق دهیم، همانطور که نگاه مقام معظم رهبری نسبت به تمدن نوین اسلامی و نگاهی مطلوب‌­گرا به آینده است از این رو فعالیت های حوزه فناوری ما نیز بایستی هدفمند باشد.

دانشگاه‌های کشور منبع پاسخ به چالش‌های موجود

دانشگاه‌های کشور می ­توانند منبع پاسخ به چالش‌­های موجود باشند و وجود دانشجوی مسأله محور در دانشگاه های ما بسیار مهم است زیرا دانشجوی مساله محور می تواند مسائل کشور را مورد بررسی قرار داده و برای حل آن ها راهکار ارائه دهد.

البته این کار باید از طریق گفت وگوی منطقی انجام شود، همان طور که مقام معظم رهبری نیز همواره بر ایجاد فضای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها تأکید بسیاری داشته اند و حتی تأسیس کرسی ­های آزاداندیشی را هم تأکید کردند.

به نظر من دانشجوی ما باید بداند که اگر مشکلی را مطرح می کند برای آن راهکار مدنظرش را هم ارائه دهد، به طور کلی از جامعه دانشگاهی انتظار می‌رود به جای حل موردی مشکلات، راه حل سیستمی برای مشکلات ارائه دهند، تشکل‌های علمی دانشجویی باید برای حل مشکلات مختلف کشور راهکار ارائه دهند.

اگر توجه کنیم می بینیم که شخص مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم انقلاب 7 راهکار ارائه داده اند.

در زمینه کلی فرهنگ در دانشگاه ها نیز سند دانشگاه اسلامی با این رویکرد تدوین شده بود که بتواند در محیط دانشگاه فضای سالمی را برای استاد، دانشجو و نهادهای داخل دانشگاه فراهم کند که این محیط سالم دارای شاخص‌های متفاوتی است مثلاً کدهای اخلاقی و حرفه‌ای را برای رابطه بین استاد با دانشجو، دانشجو با استاد و دانشجو با دانشجو فراهم می‌کند که اگر استاد و دانشجو به این کدها توجه نکنند باید پاسخگو باشند و این یک هنجار جهانی است.

امیدواری‌هایی که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به چشم می‌خورد از نکات مهم این بیانیه است

باید در استان‌ها یک سند جامع مهندسی فرهنگی داشته باشیم، اگر بتوان قالب استانی برای سند مهندسی فرهنگی پیشنهاد داد تا چارچوبی برای آن تدوین شود، می‌تواند زمینه‌ساز تحولات مثبتی باشد، البته پایش وضعیت فرهنگی کشور نیز باید مرتبط با نیازها و انتظارات واقعی مردم باشد.

امیدواری‌های موجود در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از نکات مهم این بیانیه است

به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کردید، درباره این بیانیه نیز صحبت کنید.

عاملی: در این باره می توانم بگویم نکته مهمی که در اینبیانیه به چشم می خورد امیدواری های موجود در آن است که مقام معظم رهبری با توجه به ظرفیت ها و قابلیت ها این بیانیه را ارائه داده اند.

عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فرهنگ

از شورای عالی انقلاب فرهنگی بگویید، عملکرد این شورا را به طور کلی چطور ارزیابی می کنید؟

عاملی: اگر بخواهیم خدمات شورای عالی انقلاب فرهنگی را در 35 سال گذشته توجه کنیم، خواهیم دید که بخش قابل توجهی از خدمات این شورا، خدمات تأسیسی است به طوریکه بسیاری از مؤسسات و نهادهای جدیدی که بعد از انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ و علم و فناوری ایجاد شده‌ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته‌ است.

شورایعالی انقلاب فرهنگیدر 35 سال گذشته 2300 مصوبه و در 28 قالب تدوین کرده است که برای تصویب این مصوبات بدنه‌ای در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مشتمل بر شوراهای تخصصی و کمیسیون‌های دبیرخانه فعالیت می کنند به این صورت که شوراهای تخصصی با مصوبه خود شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده‌اند و در آئین‌نامه داخلی نیز نام این شوراها تصریح شده است، این شوراها در سطح بسیار عالی تشکیل می‌شوند و شوراهای تخصصی مجوز دارند که مصوبه‌ای را در حوزه تخصصی خودشان به تصویب برسانند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول این سال ها منشأ خدمات فراوانی برای فرهنگ و علم کشور بوده است.

برخی رشته های دانشگاهی تناسبی با بازار کار ندارد

کمی هم درباره بحث آموزشی در دانشگاه ها صحبت کنیم، در این بخش چه شرایطی داریم؟

عاملی:به نظر من در حوزه آموزش عالی وضعیت بعضی از رشته ها واقعاً نگران کننده است و برخی رشته ها تناسبی با بازار کار ندارد، البته عدم تناسب شغل و رشته را در رشته‌های علوم پزشکی کمتر داریم.
همچنین آمایش آموزش عالی در دستور کار شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی است.

رشته های تحصیلی متناسب با نیازها بازنگری شود

سند اشتغال دانش‌آموختگان نیز برای دستگاه‌های مربوطه تکلیف ایجاد می‌کند تا رشته‌های تحصیلی را متناسب با نیازهای فناوری‌های نو و چالش‌های بازار بازنگری کنند.
در بحث کنکور نیز باید بگویم که روش آزمون ورودی دانشگاه های ما یک روش کم نمونه و قابل اعتماد در جهان است، البته برای کنکور یک برنامه چند ماهه تدوین کردیم که در آن واحدهایی که در کنکور تأثیرگذار هستند، مورد توجه قرار گرفته‌اند و گزارش‌های کارشناسی به مرحله نهایی رسیده است.

از طرف دیگر درباره بخش آموزشی می توان گفت شعب دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، فنی حرفه ای و علمی - کاربردی در مناطق مختلف کشور به صورت پراکنده عمل می‌کنند که باید این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها به صورت یکپارچه مدیریت و با یکدیگر هماهنگ باشند.

عدم تناسب شغل و رشته در رشته‌های علوم پزشکی کمتر به چشم می خورد، رشته های دانشگاهی باید بتوانند زندگی بهتری را برای مردم رقم زده و کیفیت زندگی را در جامعه توسعه دهند

لازم است هم با نگاه به چالش های شغلی و هم با نگاه به ظرفیت های جدید برخواسته از فناوری های نوین، به زمینه های جدید شغلی توجه شود.

تعامل شورایعالی انقلاب فرهنگی با دانشگاه ها

در این زمینه شورایعالی انقلاب فرهنگی با دانشگاه ها تعامل و همکاری دارد؟

عاملی: قطعا؛ باید بگویم که به طور کلی فرآیند تدوین سند نقشه جامع علمی و سند مهندسی فرهنگی و تدوین بندها و سیاست‌­های آن در تعامل با دانشگاهیان صورت گرفته است.

به نظر ما رشته های دانشگاهی باید بتوانند زندگی بهتری را برای مردم رقم بزنند، اینکه علم چقدر بتواند کیفیت زندگی را توسعه بدهد در حال حاضر در درجه بالای اهمیت قرار دارد و رشته‌های دانشگاهی باید بتوانند علاوه بر رفع نیازها و مشکلات جامعه، زندگی بهتر را برای مردم رقم بزنند که این مساله نیز از طریق تعامل بین نهادها صورت می گیرد.

منبع : فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

روش‌های رسیدن به «جهش تولید» بر اساس ادعیه امام سجاد(ع)

 روش‌های رسیدن به «جهش تولید» بر اساس ادعیه امام سجاد(ع)
2020-03-30T15:03:14+04:30
مقهور نشدن به وعده و وعیدهای دشمن، فقرستیزی و تقویت عدالت اقتصادی، دلسوزی و مهربانی و سعه صدر و فاکتور قاطعیت و عزم جدی از جمله راهکارهایی مبتنی بر صحیفه سج...

کرونا و روزهای ظهور دوباره تمدن غرب

 کرونا و روزهای ظهور دوباره تمدن غرب
2020-03-30T15:03:14+04:30
انسان جدید غربی از قرن چهاردهم با حذف خداوند از زندگی و با خودخداپنداری و تنزل همه جهان چندلایه به طبیعت و تفسیر طبیعت به یک موجود مادی و در نتیجه بهره‌کشی ...

عیدانه با امید مهدی‌نژاد| در قرنطینه، دوباره منچ را کشف کردیم!

 عیدانه با امید مهدی‌نژاد| در قرنطینه، دوباره منچ را کشف کردیم!
2020-03-30T15:03:14+04:30
امیدمهدی نژاد گفت: به بازکشف تعدادی از بازی‌های خانگی فراموش‌شده از قبیل منچ و دبرنا هم نائل آمده‌ایم!

چهل حدیث گهربار از امام سجاد(ع)

 چهل حدیث گهربار از امام سجاد(ع)
2020-03-30T15:03:13+04:30
امام سجاد (علیه السلام) می فرماید: حق بزرگ‏تر خداوند این است که او را بپرستى و چیزى را با او شریک نسازى، که اگر خالصانه چنین کنى، خداوند کار دنیا و آخرتت را...

۱۴ راهکار طلایی برای آرامش کودکان در روز‌های کرونایی

 ۱۴ راهکار طلایی برای آرامش کودکان در روز‌های کرونایی
2020-03-30T11:57:05+04:30
در این رو‌های کرونایی حفظ آرامش و دوری از ترس و وحشت در کودکان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اولویت‌های ۵۰ منتخب مردم در مجلس یازدهم

 اولویت‌های ۵۰ منتخب مردم در مجلس یازدهم
2020-03-30T11:57:05+04:30
منتخبان مجلس یازدهم به دنبال سروسامان دادن به وضعیت اقتصادی کشور هستند و این اقدام را منوط به آن می‌دانند که دولت تحرک بیشتری برای عبور از بحران‌های اقتصادی...

توان نامتقارن را با عملیات متعارف نمی توان مهار کرد

 توان نامتقارن را با عملیات متعارف نمی توان مهار کرد
2020-03-29T13:09:50+04:30
برخلاف آنچه رسانه ها می گویند هدف راهبردی امریکا درگیر شدن با حشد نیست، بلکه امریکا بیشتر دنبال آن است که سریال حملات علیه نیروهای آن متوقف شود و یکی از راه...

معرفی بهترین خودروهایی که در سال ۹۸ رونمایی شدند

 معرفی بهترین خودروهایی که در سال ۹۸ رونمایی شدند
2020-03-29T13:09:50+04:30
در این گزارش فهرستی از برترین اتومبیل‌هایی که در سال ۹۸ معرفی و عرضه شدند تهیه شده است.

روایت جانباز شیمیایی از جنگی که از مرز به خانه‌هایمان کشیده شده است

 روایت جانباز شیمیایی از جنگی که از مرز به خانه‌هایمان کشیده شده است
2020-03-29T13:09:49+04:30
نگاه ما این بودکه جنگ بیولوژیک در ایران،اجتناب‌ناپذیراست.بنابراین به این نتیجه رسیدیم که مردم بایدیاد بگیرند برای مواقع بحرانی،ماسک را در خانه‌هایشان بدوزند...

عابدزاده: گیاه خوار شده ام

 عابدزاده: گیاه خوار شده ام
2020-03-29T13:09:49+04:30
به مناسبت سال جدید گپ و گفتی با امیر عابدزاده ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید.

محمود کریمی: شیوع کرونا فرصتی برای احیای روضه‌های خانگی است

 محمود کریمی: شیوع کرونا فرصتی برای احیای روضه‌های خانگی است
2020-03-29T13:09:49+04:30
محمود کریمی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در کشور فضایی را ایجاد کرده است تا مردم روضه و توسل به اهل بیت (ع) را به خانه‌های خود ببرند گفت: زمانی‌که ما روضه...

چرا اباالفضل(ع) را باب الحوائج نامیدند؟

 چرا اباالفضل(ع) را باب الحوائج نامیدند؟
2020-03-29T13:09:49+04:30
یک کارشناس دینی گفت: هر فردی که با امام حسن(ع) و امام حسین(ع) کاری داشت از طریق حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) اقدام می‌کرد تا حاجت‌ خود را بیان کند، به این دلیل ب...

کشورهای مختلف در جنگ علیه کروناویروس از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند؟

 کشورهای مختلف در جنگ علیه کروناویروس از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند؟
2020-03-28T13:50:01+04:30
پس از گذشت بیش از ۳ ماه، در حالی زنگ خطر بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ با صدای بلندتر به گوش می‌رسد، که بسیاری از کشورها به طور ناگهانی اقدامات سختگیرانه‌ای را بر...

تجربه خانه به دوشی داشته‌ام

 تجربه خانه به دوشی داشته‌ام
2020-03-28T13:50:00+04:30
گفت‌وگوی عیدانه با سخنگوی سازمان انرژی اتمی را در این گزارش می‌خوانید.

مروری بر ۳۰ مصوبه مهم مجلس دهم

 مروری بر ۳۰ مصوبه مهم مجلس دهم
2020-03-28T11:10:01+04:30
مجلس دهم در چهار سال گذشته قوانینی را از لوایح مربوط به FATF تا تخفیف مجازات اعدام محکومین مواد مخدر و تصویب قانونی برای بازگرداندن سپنتا نیکنام به شورای شه...

چرا امام گفت ای کاش من هم یک پاسدار بودم؟

 چرا امام گفت ای کاش من هم یک پاسدار بودم؟
2020-03-28T11:10:00+04:30
سخنان امام خمینی در ۲۶ دی ۱۳۶۰ شگفتی ساز شد؛ و این شگفتی فردای آن روز به تیتر اول روزنامه‌های چاپ تهران تبدیل شد. امام خمینی گفته بود: ای کاش من هم یک پاسدا...

سه گانه اتفاقات مهم سال ۱۳۹۸ برای والیبال ایران

 سه گانه اتفاقات مهم سال ۱۳۹۸ برای والیبال ایران
2020-03-28T11:10:00+04:30
در حالی که والیبال ایران فصل پر ترافیکی را در سال ۹۸ پیش رو داشت، صعود به المپیک و بازگشت محمدرضا داورزنی مهم ترین اتفاقات این فدراسیون بود.

خداوند چه کسی را شافع امت رسول اکرم(ص) قرار داد؟

 خداوند چه کسی را شافع امت رسول اکرم(ص) قرار داد؟
2020-03-28T11:10:00+04:30
حجت الاسلام و المسلمین موسویان ویژگی‌های منحصر به فرد امام حسین (ع) را تشریح و تبیین کرد.

با بدشانس‌ترین و خوش شانس‌ترین افراد تاریخ آشنا شوید

 با بدشانس‌ترین و خوش شانس‌ترین افراد تاریخ آشنا شوید
2020-03-27T12:50:08+04:30
در این مطلب به اتفاقات ناخوشایند و تکراری که برای برخی افراد افتاده است اشاره می‌کنیم.

عزت اللهی: سال ۹۹ از فوتبال خداحافظی می‌کنم

 عزت اللهی: سال ۹۹ از فوتبال خداحافظی می‌کنم
2020-03-27T12:50:08+04:30
لژیونر فوتبال کشورمان در گفت‌وگوی نوروزی خود صحبت‌های جالبی را مطرح کرده است.

شورای ائتلاف برنامه اقتصادی به نمایندگان منتخب می‌دهد

 شورای ائتلاف برنامه اقتصادی به نمایندگان منتخب می‌دهد
2020-03-27T12:50:07+04:30
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی از ارائه برنامه اقتصادی شورای متبوع خود به نمایندگان منتخب مردم در مجلس یازدهم خبر داد.

در صورت ابتلا به کرونا چه اقداماتی باید انجام دهید؟

 در صورت ابتلا به کرونا چه اقداماتی باید انجام دهید؟
2020-03-27T12:50:07+04:30
با اعلام متخصصان و درمانگران بیماری کووید۱۹، این بیماری در ۸۰ درصد موارد بی‌علامت یا کم علامت است؛ از این رو لازم است نکاتی برای کسانی که نیاز به بستری در ب...

خانه‌نشینی این روزها، اعتکاف خانگی است

 خانه‌نشینی این روزها، اعتکاف خانگی است
2020-03-27T12:50:06+04:30
میلاد عرفان پور ضمن اشاره به این روزهای نوروز و در خانه ماندن گفت: طبیعتا فرصت خانه نشینی در ماه رجب و شعبان خودش می‌تواند یک اعتکاف خانگی باشد، یک فرصت برا...

درد مشترکی که به من و تو چه، نمی‌شناسد!

 درد مشترکی که به من و تو چه، نمی‌شناسد!
2020-03-26T14:56:50+04:30
کشور عزیز و تبدار من این روزها،گاهی میخندد و گاه خون گریه میکند؛ اما این درد مشترک،به من چه و به تو چه نمیشناسد! تا همه مان دست هم را نگیریم و یاعلی (ع) نگو...

بازی‌های گروهی برای دورهمی‌های خانوادگی

 بازی‌های گروهی برای دورهمی‌های خانوادگی
2020-03-26T14:56:50+04:30
با شروع تعطیلات نوروزی و منع مسافرتها همه ما خانه نشین شده ایم اما نگران نباشید ما برای شما پیشنهاداتی برای بازی های گروهی داریم تا دورهمی های خانوادگی تان ...

ماه شعبان چه فضیلت و اعمالی دارد؟

 ماه شعبان چه فضیلت و اعمالی دارد؟
2020-03-26T14:56:50+04:30
گزیده‌ای از فضیلت‌ها و اعمال ماه شعبان را در این گزارش بخوانید.

چگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟

 چگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟
2020-03-26T14:56:49+04:30
این روزها همه‌جا حرف از کروناست و هر کس که سرفه‌ای می‌کند، بی‌اختیار اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد این است که "نکند من هم کرونا گرفته باشم"؛ آیا وا...

سرنوشت ۵۰ پرونده مهم قضایی چهره‌ها و آقازاده‌ها

 سرنوشت ۵۰ پرونده مهم قضایی چهره‌ها و آقازاده‌ها
2020-03-26T14:56:49+04:30
سال ۹۸ را می‌توان سال پر کار دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی دانست، سالی که بسیاری از متهمان آن از چهره های سرشناس بودند.

سرگرمی‌هایی برای روزهای #در_خانه_میمانیم

 سرگرمی‌هایی برای روزهای #در_خانه_میمانیم
2020-03-25T12:23:34+04:30
تنها تفریح این روزهای تعطیلات عید و ماندنهای خانگی دورهمی های خانوادگی است در این گزارش به ارائه پیشنهاداتی از سرگرمی های خانوادگی پرداخته ایم تا جمع این رو...

مسی پردرآمدترین فوتبالیست دنیا شد

 مسی پردرآمدترین فوتبالیست دنیا شد
2020-03-25T11:16:57+04:30
مسی با درآمدی هنگفت در صدر جدول پردرآمدترین بازیکنان دنیای فوتبال ایستاده است.