میرنیوز

مسافرت‌های خطرناک بحران‌های اجتماعی کرونا را بیشتر می‌کند

 مسافرت‌های خطرناک بحران‌های اجتماعی کرونا را بیشتر می‌کند 2020-03-11T03:11:35+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، با وجود هشدارهای بسیار زیاد ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا درباره لزوم عدم خروج از خانه، بخشی از مردم همچنان به مسافرت می‌روند و در مکان‌های شلوغ شهر حضور می‌یابند.

به گزارش «وطن امروز»، حضور مردم در نوار ساحلی شمال کشور و جدی نگرفتن هشدارهای وزارت بهداشت موجب شد مردم بومی به این مساله اعتراض کنند و در برخی شهرها مانع حضور خودروها با پلاک غیربومی شوند. قطعا ادامه این وضعیت موجب هرج و مرج در برخی نقاط کشور و ایجاد مشکلاتی فراتر از شیوع کرونا می‌شود. در اینجا باید مجریان قانون با هماهنگی همه‌جانبه به مساله محدودیت‌های ورود و خروج مسافران به استان‌های غیربومی ورود کرده و مانع دخالت و درگیری مردم شوند. تصاویری که از برخی شهرها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد در عین حال که مسافران بی‌ملاحظه مقصر اصلی هرج و مرج هستند، دخالت بی‌مورد مردم بومی نیز بر مشکلات می‌افزاید. 

وزارت بهداشت بارها و بارها بر عدم خروج از خانه‌ها و شهرها تاکید کرده اما زیر بار قرنطینه شهرها نرفته و آن را بهداشتی نمی‌داند. با این وجود به نظر می‌رسد نهادهای دولتی درگیر در ستاد ملی مقابله با کرونا باید هماهنگی خود را بیش از پیش افزایش دهند و نباید شاهد اطلاعیه‌های متناقض استانداری‌ها و قرارگاه‌های بهداشتی باشیم. قطعا اگر این هماهنگی جدی گرفته نشود، هشدارهای وزارت بهداشت و ستاد ملی نیز جدی گرفته نمی‌شود.

همه مسؤولان کشور تاکید دارند برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا، مردم نباید سفر کنند، بلکه برای حفظ سلامت خود و همنوعان‌شان باید در خانه بمانند. معاون بهداشت وزارت بهداشت بر ضرورت در خانه ماندن و عدم سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری با توجه به شیوع ویروس کرونا تاکید کرد. دکتر علیرضا رئیسی با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن و عدم سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: در خانه ماندن هموطنان و عدم حضور در معابر و خیابان‌ها رمز غلبه بر ویروس کرونا بوده و با تحمل و بردباری در مدتی کوتاه می‌توانیم از این مرحله عبور کنیم. وی افزود: بدون شک حضور مردم در خیابان‌ها و سفرهای آنان به استان‌های مختلف باعث گسترش و تثبیت ویروس کرونا می‌شود و فقط در خانه ماندن و پیگیری اصول خودمراقبتی، یگانه راه غلبه بر این ویروس است. رئیسی ضمن اشاره به سفرهای برخی هموطنان به استان‌های شمالی کشور در این روزها اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در این استان‌ها و اختصاص کامل امکانات بهداشتی و درمانی به اهالی این مناطق، دیگر امکانی برای خدمت‌رسانی حوزه سلامت به مسافران وجود ندارد و در صورت بیماری، مسافران با مشکلات وسیعی مواجه خواهند شد. بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رئیسی گفت: با قدری تحمل و گذر از وضعیت فعلی می‌توان در ماه‌های آتی و در فضایی ایمن و مطمئن سفرها به اقصی نقاط کشور را انجام داد.

 

* ضرورت کاهش زمان کار ادارات و تعطیلی مغازه‌ها

با وجود تأکیدات فراوان مسؤولان بر ماندن در خانه اما خیلی‌ها همچنان سودای سفر در سر دارند که با این کار سلامت خود و جامعه را به خطر می‌اندازند. عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درباره تبعات کم‌توجهی برخی‌ها به توصیه‌های بهداشتی و خودمراقبتی بویژه توجه بر تاکید ماندن در خانه برای حفظ سلامت خود و دیگران گفت: تا زمانی که خود مردم نخواهند اصول بهداشتی و... را رعایت کنند، هیچ دستورالعمل، پروتکل، بخشنامه و توصیه‌ای کارساز نیست.

سیامک مره‌صدق در گفت‌وگو با «وطن امروز» با بیان اینکه آموزش از راه دور مدارس، کاهش ساعات کاری بانک‌ها و ادارات و... با هدف قرنطینه شدن مردم در خانه برای کاهش مراودات و تجمعات است، افزود: با توجه به شیوع گسترده ویروس کشنده کرونا در کشور به نظر می‌رسد به جز بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌و‌نقل عمومی، همچنین برخی فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی آن هم در برخی ساعات، تمام مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و امکان ارائه‌دهنده خدمات در شهر، باید تعطیل شوند، چرا که این ویروس ویروسی ناشناخته و کشنده است و سرعت انتقال فوق‌العاده‌ای دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه با هم باید برای ریشه‌کنی این ویروس مرموز و مرگبار تلاش کنیم، افزود: هیچ معنایی ندارد که مغازه‌ها در این روزهای سخت شیوع ویروس کرونا فعالیت کنند. البته وزارت بهداشت فاقد امور اجرایی سختگیرانه و نیروهای سخت‌افزاری است و فقط پروتکل تعریف می‌کند، بنابراین همه ارگان‌ها، دستگاه‌ها و نیروهای نظامی و انتظامی باید در اجرای دستوالعمل‌های وزارت بهداشت، نسبت به رعایت اصول بهداشتی و... به جد تلاش کنند. در چنین شرایطی ضرورت جلوگیری از ترددهای بی مورد شهری و بین شهری یا سفرهای استانی و... همچنین رعایت نکات خودمراقبتی چون ماندن در منزل الزامی است. عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به رقم اندک اعتبار وزارت بهداشت برای مبارزه با ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: 580 میلیارد تومان برای این بیماری اختصاص داده شده است که چنین رقمی بسیار ناچیز است و نیاز به بازنگری دارد.

وی اضافه کرد: مبارزه با این بیماری باید قاطع باشد. وزارت بهداشت به تنهایی توان ریشه‌کنی آن را ندارد، چرا که این بیماری شباهت به یک جنگ بیولوژیک دارد، در این صورت تمام قوای نظامی و اقتصادی کشور برای ریشه‌کنی آن باید پای کار بیایند و از نیروهای خط مقدم رزم که کادر پزشکی هستند بخوبی پشتیبانی کنند. اگر وزارت بهداشت نیازمند استخدام یا به‌کارگیری نیروهای کارآزموده به صورت پاره‌وقت و... است باید آنها در چنین شرایطی به کار گرفته شوند.

مره‌صدق اضافه کرد: دیروز با حضور وزیر بهداشت در مجلس شورای اسلامی به وی اعلام کردم که چرا نیروهای متخصص یا کارآزموده را در این شرایط سخت استخدام یا دعوت به کار نمی‌کنید؟ اما وی در جواب گفت؛ با وجودی که 3 هزار پرستار بیکار در کشور وجود دارد اما نه مجوز استخدام دارم و نه منابع مالی لازم.

***

جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، سختگیری‌ها در مبادی ورودی و خروجی شهر قم تشدید می‌شود. به گزارش «وطن‌امروز»، استاندار قم با اعلام این خبر گفت: از زائران و مسافران تقاضا داریم قم را برای سفر یا توقف انتخاب نکنند و شرایط فعلی این شهر را در نظر بگیرند. جهت جلوگیری از انجام سفرهای نوروزی باید اطلاع‌رسانی دقیق شود و هتل‌داران و مسافرخانه داران قم نیز باید همکاری لازم را در عدم پذیرش مسافر داشته باشند. بهرام سرمست خاطرنشان کرد: بستن جاده به روی مسافران اقدامی صحیح نیست اما باید به طور جدی به مردم هشدارهای لازم ارائه شود تا در جهت حفظ سلامت خود و خانواده‌های‌شان قرنطینه خانگی را جدی بگیرند. با آنکه در استان قم اولین مورد کشف ویروس اتفاق افتاد اما این به معنای شیوع ویروس از قم نبود، چرا که ویروس 14 روز دوره نهفتگی دارد. پس از کشف ویروس در این شهر، استان‌های دیگر در آمادگی کاملی به سر می‌بردند که در کاهش شیوع بیماری اثرگذار بود. استاندار قم درباره تامین اقلام بهداشتی نیز تصریح کرد: کمبودها به دولت و دستگاه‌های اجرایی ارجاع داده شده است، البته بخش خصوصی تولید کننده اقلام بهداشتی و خیرین نقش مهمی در رفع کمبودها دارند، ضمن اینکه باید از ظرفیت مردمی نیز در رفع مشکلات استفاده کرد. همگرایی و همراهی مردم و دستگاه‌های اجرایی نقش مهمی در مدیریت این بحران دارد و اصحاب رسانه در این میان دارای نقشی مهم و اساسی هستند تا در مجموع بتوان اقدامات پیشگیرانه را توسعه داد. با وجود توصیه‌های جدی، مردم هنوز قرنطینه خانگی را جدی نگرفته‎اند و با این شرایط نمی‌توان در قطع زنجیره انتقال ویروس موفقیتی به دست آورد. استاندار قم عنوان کرد: مهار ویروس کرونا تا یک ماه دیگر توفیق بزرگی است که با مشارکت مردم و رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه خانگی تحقق پیدا می‌کند.

منبع:وطن امروز

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت

 فرار مالیاتی و پولشویی با۳میلیون و ۸۰۰ هزار کارت‌خوان بی‌هویت
2020-11-25T21:36:33+03:30
با وجود فعالیت ۵ /۸ میلیون دستگاه کارت‌خوان در سراسر کشور، حدود ۴۰ درصد این دستگاه‌ها از نظر سازمان امور مالیاتی فاقد هویت مشخص و بستری برای فرار مالیاتی و ...

عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو

 عرضه داروی تقلبی کرونا در ناصرخسرو/ بی‌توجهی نهادهای نظارتی به بازار سیاه فروش دارو
2020-11-25T13:36:41+03:30
این‌روز‌ها دلالان با حضور در بازار ناصرخسرو اقدام به فروش قاچاقی دارو‌ی تقلبی کرونا با قیمت چند ده میلیونی می‌کنند.

ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!

 ماجرای یک واگذاری عجیب؛ ۱۸ هزار هکتار زمین در قبال یک سیر نبات!
2020-11-25T13:36:41+03:30
۱۸ هزار و ۷۶۵ هکتار از زمین‌های دولتی و ملی مازندران در یک فرایند عجیب و در قبال دریافت ۷۵ گرم نبات به یک شرکت واگذار شد.

۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم

 ۱۶ سال حبس برای سوزاندن یک پرچم
2020-11-25T11:10:04+03:30
سؤالی که با مشاهده این نمونه برخورد‌هابانقض به اصطلاح آزادی بیان مطرح می‌شود، این است که چرا کشور‌های غربی در چارچوب مأموریت ادعایی خود در حفاظت از آزادی بی...

اتاق زایمان خالی

 اتاق زایمان خالی
2020-11-24T10:49:55+03:30
همه‌چیز از یک توئیت در فضای مجازی شروع شد، هرسال همین است، پارسال هم ۹۸.۸.۸ این اتفاق افتاد، البته کمرنگ‌تر از ۸۸.۸.۸!

دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!

 دلار ۴۲۰۰ به خوراک مرغ رسید، به مرغ نه!
2020-11-24T10:23:14+03:30
طبق بررسی‌ها از آمارهای گمرک ایران، درحالی نهاده‌های دامی به قیمت نرخ دولتی به دست تولیدکنندگان نرسیده که طی هفت‌ماهه امسال درحالی ۱.۲ میلیون تن کنجاله سویا...

وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟

 وزیر خارجه احتمالی بایدن چه دیدگاهی درباره ایران دارد؟
2020-11-24T10:23:14+03:30
هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از ایر...

واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!

 واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!
2020-11-24T10:23:14+03:30
قیمت هر کیلو مرغ در بازار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلی‌ترین دلیل این جهش قیمت، عدم مدیریت در توزیع نهاده‌های دامی و بدسلیقگی...

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

 کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد
2020-11-24T09:56:39+03:30
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.

کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"

 کرونا همچنان مسافر اتوبوس های بین شهری!/اختلال در سامانه "دولت الکترونیک"
2020-11-23T12:56:42+03:30
با توجه به اینکه بسیاری از مسافران اتوبوس های بین شهری در بین راه سوار می شوند راهداری رانندگان را ملزم به استعلام کد ملی مسافر کرده است.

پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟

 پیشگیری از کرونا با استفاده از ۲ ماسک بیشتر است؟
2020-11-23T12:56:42+03:30
یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.

کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟

 کدام سرکرده داعش برای عملیات به ایران آمد؟
2020-11-23T09:49:59+03:30
در قسمت ۱۹ سریال «خانه امن» پخش شد و در این قسمت، نیروهای اطلاعاتی به دنبال یکی از چهره های اصلی داعش که در سریال «ابوعامر» معرفی می شود...

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه
2020-11-23T09:23:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های دوشنبه ۳ آذر ماه منتشر می‌شود.

ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!

 ارتباط مشکوک خبرگزاری انگلیسی و بازرسان آژانس انرژی اتمی/ سکوت صالحی و سازمان انرژی اتمی درباره یک گزارش!
2020-11-22T11:56:54+03:30
چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

 مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک‌زاده بود/ داروی سووداک را ملک‌زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد/ اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند
2020-11-22T10:23:24+03:30
هاشمیان گفت: من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود....

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

 همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید
2020-11-21T11:04:10+03:30
از امروز محدودیت‌های شدید کرونایی در شهر‌های زرد، نارنجی و قرمز آغاز شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند

 ۶۳ درصد بیکارشده‌ها در دوران کرونا سرپرست خانوارند
2020-11-21T10:50:50+03:30
براساس نظرسنجی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از افراد متقاضی بیمه بیکاری، ۲۱ درصد از متقاضایان بیمه بیکاری «مجرد» و ۷۸ درصد «متأهل» هست...

با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت

 با اغنیا مروت، با فقرا شقاوت
2020-11-21T10:37:42+03:30
زن ۳۵ ساله که حالا چیزی برای از دست دادن و سرپناهی بالای سرش ندارد، دست به خودسوزی می‌زند و دوباره به همان سیکل تکراری که سر ماجرای غیزانیه، روستای ابوالفضل...

ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد

 ایلان ماسک یک شبه ۱۵ میلیارد دلار ثروتمندتر شد
2020-11-18T12:13:00+03:30
مدیرعامل تسلا به پنجمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟

 محدودیت سفرها از شنبه/همه مسافران باید تست کرونا بدهند؟
2020-11-18T10:39:38+03:30
در حالی که وزارت بهداشت دستور داده ۲۸ آبان ماه از ورود بیماران کرونایی به شهرهای دیگر جلوگیری شود اما زیرساخت ها آماده نیست‌.

کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟

 کارت سوخت چگونه صادرات بنزین را زمینگیر کرد؟
2020-11-17T12:59:37+03:30
اگر سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت حذف نمی‌شد و از طرفی سیاست‌های مدیریت مصرف سوخت نیز فراموش نمی‌شد، ایران سال‌ها قبل صادرکننده بنزین می‌شد.

کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟

 کدام عملیات دفاع مقدس به جنگ تَن‌ها با تانک‌ها معروف شد؟
2020-11-17T09:26:25+03:30
عملیات شکست حصر سوسنگرد یکی از عملیات‌های غرورآفرین دوران جنگ تحمیلی است.

۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد

 ۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد
2020-11-17T09:26:25+03:30
بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و این وظیفه خون است که اکسیژن را به تمام اندام‌های حیاتی بدن، سلول‌ها و بافت‌ها منتقل کند.

زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود

 زین‌الدین پایه‌گذار رویکرد‌های نوین در تاکتیک‌های عملیاتی بود
2020-11-16T11:33:14+03:30
واقعیت این است که ابعاد مختلف شخصیتی شهید زین‌الدین بررسی نشده است. ایشان با آن سن و سال کم و به نوعی با تجربه‌ای که هنوز حاصل نشده بود، عالی عمل می‌کرد. بر...

انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!

 انتقادهای فراوان از سریال شبکه سه/ بی‌نمک‌بازی روی حوصله مخاطب!
2020-11-16T10:53:02+03:30
ساخت آثار کمدی در رسانه ملی همیشه از اولویت‌ها بوده است، اغلب این آثار از بعد انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف اهمیت قابل توجهی داشته است.

پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!

 پوشش فساد در فوتبال با مهر محرمانه!
2020-11-15T13:46:20+03:30
در حالی قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران به بهانه محرمانه بودن منتشر نمی‌شود که این مسئله پوششی برای گسترش فساد و دست‌درازی بیشتر فوتبالی‌ها به بیت‌المال شد...

برق سعودی جایگزین برق ایرانی!

 برق سعودی جایگزین برق ایرانی!
2020-11-15T13:34:06+03:30
بیش از هفت سال از بلاتکلیفی میدان گازی فروز بی می‌گذرد؛ میدانی که قرار بود توسط مپنا توسعه یابد و گازش تبدیل به برق شده و به عراق صادر شود.

۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد

 ۸۵ درصد منابع بودجه دولت در نیمه ۹۹ محقق شد
2020-11-15T13:06:31+03:30
آذرماه فصل ارسال لایحه بودجه سالانه کشور به مجلس است و حالا در شرایط ویژه اقتصادی اصلاح ساختار بودجه که سال‌هاست رهبر انقلاب و کارشناسان اقتصادی از دولت و م...

ان‌شاء‌الله از شنبه

 ان‌شاء‌الله از شنبه
2020-11-15T12:52:59+03:30
بگذارید این‌بار هم با خبر تلخ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا شروع کنم. اعدادی که مدت‌هاست حداقل برای خیلی از ما و احتمالا مسئولان فراتر از ...

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

 ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟/ گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام
2020-11-15T11:06:29+03:30
امروزه بسیاری از زوج‌هایی که فرزنددار نمی‌شوند ناخواسته سروکارشان به دلال‌های فروش نوزاد می‌افتد.