X نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

سر گردنه که کُشتی نمی‌گیرند!

 سر گردنه که کُشتی نمی‌گیرند! 2020-02-13T15:09:17+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «حسین شریعتمداری» در یادداشتی با پرداختن به موضوع انتخابات، نوشت:

آنچه در این وجیزه آمده است، نه شعار است که اما و اگر داشته باشد، و نه پیچیده است که به سختی قابل درک باشد. اشاره‌ای گذرا به چند نکته بدیهی درباره انتخابات پیش‌روی است. بخوانید!
1- مجلس کنونی اگرچه اقدامات مثبت و قابل قبولی داشته است ولی در مجموع مجلسی که در تراز و شایسته نظام جمهوری اسلامی و مردم شریف آن باشد، نبوده است. کم‌توجهی نزدیک به بی‌توجهی بسیاری از نمایندگان به مشکلات مردم، حمایت غیر‌قابل توجیه اکثر نمایندگان از برخی اقدامات دولت که با منافع ملی ناسازگار بوده است و یا برخورد خنثی با آن، رها کردن وظیفه نظارتی مجلس که تحمیل سختی‌های فراوان معیشتی به ملت را در پی داشته است، برخی از رانت‌خواری‌ها و سوءاستفاده‌های مالی که باعث رد‌صلاحیت ده‌ها نماینده کنونی از سوی شورای نگهبان شده است و... نشان می‌دهد که اگر در انتخاب نمایندگان برای مجلس پیش‌روی دقت لازم به کار گرفته نشود، شرایط سخت و دشواری به مردم و نظام تحمیل خواهد شد.
2- این روزها بسیاری از همان نمایندگان که خسارت‌های بعضاً غیر‌قابل جبرانی را به بار آورده‌اند، همراه با سایر هم‌حزبی‌های خود که شماری از آنها در دولت حضور داشته و دارند‌، به جای پوزش از مردم که کمترین وظیفه دینی و ملی آنان است، به سوی دیگر میدان رفته و علیه مشکلات و پلشتی‌هایی که خود عامل و علت آن بوده‌اند، شعار می‌دهند! انگار نه انگار که بسیاری از مشکلات کنونی، مخصوصاً در عرصه اقتصاد و معیشت مردم را خود آنها به بار آورده‌اند.
3- این جماعت با استفاده از نشریات فراوانی که با سخاوت غیر‌قابل توجیه نظام در دست دارند و بهره‌گیری از جایگاه و پست‌هایی که در اختیارشان است، از یک سو به توهم‌پراکنی درباره نیروهای دلسوز مشغولند و از دیگر سو، اصرار دارند کارنامه سیاه و غیر‌قابل قبول خود را که در مواردی به فساد نیز آلوده است، موجه قلمداد کنند و در این معرکه از حمایت آشکار رسانه‌های دشمن و فضای مجازی بی‌در و پیکر و دروغ‌پراکنی و تهمت‌زنی‌های آن نیز برخوردارند!
4- اکنون باید پرسید کدام‌یک از موارد یاد‌شده که فقط ‌اندکی از بسیارهاست خلاف واقع بوده و صحت ندارد؟! اگر این موارد قابل تردید نیست -که نیست- کمترین کوتاهی در انتخاب نمایندگان شایسته و انقلابی و فداکار می‌تواند خسارت‌های فراوان و حتی در حد فاجعه را به دنبال داشته باشد. این نکته از نگاه طیف دلسوزان انقلاب پنهان نیست ولی با کمال تأسف مشاهده می‌شود که این طیف به جای آنکه عزم خود را جزم کنند و برای برخورداری از یک مجلس تراز اسلام و انقلاب و مردم، سر از پا نشناسند -با عرض پوزش- در پیچ و خم سلیقه‌ها (و نه اصول متفاوت) ایستاده‌اند و جای «بایدها» و «نبایدها» را به فراموشی سپرده‌اند! و حال آنکه اگر شرایط را حساس و موقعیت نظام و مجلس را خطیر و انتخاب نمایندگان شایسته را حیاتی می‌دانند -که می‌دانند- باید سلیقه‌های متفاوت را به نفع اصول کنار بگذارند و به جای حرکت در جهت یک ائتلاف کارساز، سر گردنه با یکدیگر کشتی نگیرند!... و در این باره گفتنی‌هایی هست؛
5- اصلی‌ترین و ضروری‌ترین شرط لازم برای «ائتلافِ» چند گروه با سلیقه‌های متفاوت، «تنازل» است؛ با این توضیح که اگر هر یک از طرفین روی سلیقه سیاسی خاص خود پافشاری کرده و حاضر نباشد از آن کوتاه بیاید، هرگز هیچ ائتلافی صورت نخواهد گرفت. سخن از کوتاه آمدن و تنزل در اصول نیست، چرا که دلسوزان انقلاب و مردم دوستان، در اصول، اختلافی ندارند و اگر داشتند که در این حلقه نبودند، سخن درباره تنزل در سلیقه‌هاست که لازمه آن صداقت در ادعای انقلابی و مردمی‌بودن است. نمی‌توان از یک‌سو داعیه انقلابی و مردمی‌بودن داشت و در همان حال، حاضر به فدا کردن سلیقه خود به نفع نظام و مردم نبود!
6- در قضاوت‌های حضرت امیر علیه‌السلام آمده است که دو زن ادعای مادری کودکی را داشتند و پس از آنکه احتجاج‌ها و نصایح حضرت کارگر نیفتاد، به انذار خاصی روی آورده و به تهدید فرمودند شمشیری بیاورید تا کودک را به دو نیمه کنم و هر یک سهم خود را بردارد! در این هنگام، مادر واقعی به تصور اینکه حضرتش چنین خواند کرد سراسیمه گفت؛ فرزند از آن دیگری است و امیرالمؤمنین فرمودند؛ او مادر واقعی است که حاضر نیست جان فرزند دلبندش در این میان به مخاطره افتد. انتظار آن است که گروه‌های دلسوز اسلام و انقلاب در وانهادن سهم خود به سود نظام و مردم پیشقدم باشند و نه بر کرانه‌ای ایستاده و حتی به بهای از بین رفتن ائتلاف بر سلیقه خود اصرار بورزند. مجلس شورای اسلامی شرکت سهامی نیست که هر یک از گروه‌ها برای خود سهمی در فهرست نامزدهای نمایندگی مطالبه کنند!
7- برای نمایندگی مجلس اگرچه سخن از ایمان و تقوای دیده‌شده، تخصص‌های تعریف‌شده‌، شجاعت‌های اثبات‌شده، ساده‌زیستی‌های پذیرفته‌شده، انقلابی‌بودن‌های به ظهور رسیده، مردمی‌بودن‌های تجربه‌شده، مقاومت‌های آزموده در برابر دشمنان، پاکدستی‌ها و... در میان است و از این روی، هر که را شایسته‌تر می‌دانند باید در فهرست نامزدهای مورد نظر بنشانند اما همین جا باید به یکی از لغزش‌ها که می‌تواند خسارت‌آفرین باشد اشاره کرد و آن، اینکه برای یافتن واجدین این خصوصیات نمی‌توان درپی «نقطه ایده‌آل» بود! چرا که افرادی با این خصوصیات کامل و شامل که ضمناً مورد قبول و توافق همگان نیز باشند به‌ندرت یافت می‌شوند. بلکه در این زمینه باید به حد و ‌اندازه متعارف بسنده کرد و از این حد و ‌اندازه متعارف نیز کوتاه نیامد. سخن درباره حضور شایستگان در فهرست پیشنهادی است و قرار نیست که کمتر از امام و امامزاده را به مجلس نفرستید!
8- یک فوتبالیست 35 ساله پیر است ولی یک مجتهد یا استادتمام 65 ساله دانشگاه، جوان است. جوان‌گرایی که حضرت آقا به حکمت بر آن تأکید فرموده‌اند همان‌گونه که حضرت ایشان اشاره داشتند به معنا و مفهوم پیر‌زدایی نیست. مگر می‌توان از تجربیات گران‌بهای آنان بی‌نیاز بود؟! تصور نگارنده آن است که منظور از جوان‌گرایی، به میدان آوردن جوانان و شکست حلقه‌های بسته‌ای است که برخی از جریانات سیاسی پدید آورده و مسئولیت‌ها را ملک طِلق و موروثی خود می‌دانند. این حلقه‌ها باید باز شود و جوانان به آن راه یابند اما جوانی که وارد این حلقه مسئولیت می‌شود باید در کنار برخی از پیشینیان کار آزموده قرار گرفته و از تجربه‌ای که آنان آموخته‌اند بهره‌مند باشد. و البته این نکته نیز گفتنی است که جوانان در مقایسه با رده‌های بالای سنی از جسارت، شجاعت و توان متراکم به‌مراتب بیشتری برخوردارند که تحول‌آفرین است و چنانچه این واقعیت نادیده گرفته شود، پویایی مجلس و یا هر مسئولیت دیگری با آسیب جدی رو‌به‌رو خواهد شد. کاش انتقال تجربیات از نسلی به نسل دیگر جدی گرفته می‌شد که متأسفانه اینگونه به نظر نمی‌رسد.
9- متأسفانه موارد یادشده از سوی نیروهای انقلاب و جبهه دلسوزان مردم و نظام، آن‌گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است و سخن از ارائه دو یا چند فهرست جداگانه در میان است که باید آن را مصداق بی‌توجهی کسانی دانست که «برای یک دستمال، قیصریه را به آتش می‌کشند»! چرا که این اقدام ناپسند نتیجه‌ای جز پراکندگی آرا ندارد و نهایت آنکه میدان را به نفع جریان بدسابقه‌ای باز می‌کند که علی‌رغم کارنامه خسارت‌بار و دروغگویی‌های چند هفته‌ای درباره رد صلاحیت نامزدهای خود، با لیست واحد به میدان خواهند آمد!
10- هریک از نیرو‌های حاضر در جبهه فراگیر انقلاب، به‌تنهایی شبیه یک نهر هستند که طرف مقابل به‌آسانی می‌توان از آن رد شود ولی اگر با یکدیگر پیوند بخورند -لیست واحد بدهند- به رودخانه خروشانی تبدیل خواهند شد که عبور از آن ناممکن است! نگارنده این پیشنهاد را در جریان یکی از انتخابات ریاست جمهوری نیز به میان کشید که مورد توجه دوستان قرار نگرفت و در حالی که مجموع آرای چند نامزد جداگانه آنها از تعداد رای طرف دیگر بیشتر بود، به پیروزی نرسید.
11- چنانچه جریان یادشده با دو و یا چند لیست جداگانه به صحنه بیاید -که شواهدی از آن در دست است- خیل عظیم نیروهای حزب‌الله و وفادار به انقلاب را با سر‌درگمی و دلسردی رو‌به‌رو خواهد کرد، که متأسفانه تا اینجای کار چنین بوده است و گناهی بزرگ و نابخشودنی است. اگرچه هنوز هم دیر نشده و اتفاق نظر آنان برای ارائه فهرست واحد دست‌یافتنی است.
12- و بالاخره برخی از نامزدهای جوان با وجود شایستگی‌های لازم، آن‌گونه که باید برای مردم شناخته‌شده نیستند. چاره کار در این خصوص هم ارائه لیست واحد است چرا که وقتی یک فهرست واحد با حضور افراد شاخص از سوی یک جریان انقلابی و خوش‌سابقه ارائه می‌شود، به طور طبیعی -که عاقلانه نیز هست- می‌تواند برای همگان اطمینان‌آور باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

داود خَلقاً و خُلقاً شبیه ابراهیم هادی بود

 داود خَلقاً و خُلقاً شبیه ابراهیم هادی بود
2020-02-23T12:50:29+03:30
پیکر حمید ۱۳ سال بعد از شهادتش شناسایی و تفحص شد. من خیلی بی‌قراری می‌کردم. حمید اهل ورزش کشتی بود. هیکلی درشت و قدی بلند داشت. بعد از ۱۳ سال وقتی او را آور...

تأملی در رأی دوم اسفند

 تأملی در رأی دوم اسفند
2020-02-23T12:50:29+03:30
در چرایی کاهش مشارکت نمی‌توان تک عاملی یا تک‌زاویه‌ای به موضوع نگریست یا به توجیه جناحی آن بسنده کرد، اما می‌توان با صراحت گفت رد‌صلاحیت‌ها عامل آن نیست.

چند نکته درباره FATF

 چند نکته درباره FATF
2020-02-23T12:50:29+03:30
روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اعلام کرد به تعلیق اقدامات مقابله‌ای درباره ایران پایان داده است، یعنی ایران را دوباره به لیست اقدامات مقابله‌ای بازگرد...

بخوانید و کلاه خود را قاضی کنید!

 بخوانید و کلاه خود را قاضی کنید!
2020-02-23T10:10:31+03:30
در جریان بررسی صلاحیت نمایندگان کنونی مجلس، معلوم شد که ۷۵ تن از آنها به علت آلودگی به فساد اقتصادی رد صلاحیت شده‌اند. به آسانی می‌توان حدس زد که این ۷۵ نما...

صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۴ اسفند ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۴ اسفند ماه
2020-02-23T10:10:31+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یکشنبه ۴ اسفند ماه منتشر می‌شود.

گفت و شنود|پُر رو!

 گفت و شنود|پُر رو!
2020-02-23T10:10:30+03:30
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می شود.

کرونا ترسناک‌تر است یا آنفلوآنزا؟

 کرونا ترسناک‌تر است یا آنفلوآنزا؟
2020-02-23T10:10:30+03:30
این روزها خبر ورود ویروس کرونا به کشورمان به موضوعی مهم و فراگیر در سطح جامعه تبدیل شده است و نگرانی عمومی را در پی داشته است، اما این حجم از نگرانی و هجمه ...

دنیا به کاراته ایران احترام می‌گزارد

 دنیا به کاراته ایران احترام می‌گزارد
2020-02-22T09:24:36+03:30
بعد از شکست همیشه پیروزی است.فقط برای رسیدن به اهداف باید صبور بود و به هدف بیندیشیم. در آخرین مرحله از کاراته وان سال۲۰۱۹ شکست بدی در اسپانیا داشتم ولی پس‌...

دست خالی و در شرایط محاصره مقابل لشکر دشمن ایستادگی کردیم

 دست خالی و در شرایط محاصره مقابل لشکر دشمن ایستادگی کردیم
2020-02-22T09:24:36+03:30
من رشته ورزشی تکواندو کار می‌کردم و جوانی بلند قد و قوی هیکل و ورزیده بودم، ولی در بیمارستان بسیار نحیف و لاغر شده بودم. جراحات بدنم طوری نبود که با باند وگ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ اسفند ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۳ اسفند ماه
2020-02-22T09:24:36+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۳ اسفند ماه منتشر می‌شود.

با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید!

 با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید!
2020-02-22T09:24:36+03:30
کارگروه ویژه اقدام مالی در بخش پایانی بیانیه وعده داده است که درصورت پذیرش لوایح مورد اشاره از سوی ایران، این کارگروه گام‌هایی در جهت تعلیق اقدامات تقابلی ب...

آخرین طراحی اصلاح‌طلبان برای نباختن در انتخابات؛ لیست‌های متعدد با افراد مشترک+تصاویر

 آخرین طراحی اصلاح‌طلبان برای نباختن در انتخابات؛ لیست‌های متعدد با افراد مشترک+تصاویر
2020-02-20T10:14:18+03:30
با این طراحی چند مرحله‌ای که اصلاح‌طلبان انجام دادند، در همه مراحل ادعای رد صلاحیت‌ها و نداشتن کاندیداها را به عنوان سرپوشی جهت طراحی خود و اختلافات درونی ا...

اساسی ترین فاکتور شکست درمان ناباروری/تبعات افزایش سن ازدواج

 اساسی ترین فاکتور شکست درمان ناباروری/تبعات افزایش سن ازدواج
2020-02-20T09:34:17+03:30
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین جوان کشور، برای صاحب فرزند شدن نیازمند مداخلات درمانی هستند.

چطور میل شدید به مصرف شکر را مهار کنیم؟

 چطور میل شدید به مصرف شکر را مهار کنیم؟
2020-02-20T09:34:16+03:30
مصرف زیاد قند منجر به بروز مشکلاتی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد، حال برای کاهش میل‌مان به قند و پیشگیری از بروز این بیماری‌ها چه کنیم؟.

شرکت در انتخابات وظیفه شرعی است؟/ پاسخی به اظهارات سروش محلاتی

 شرکت در انتخابات وظیفه شرعی است؟/ پاسخی به اظهارات سروش محلاتی
2020-02-20T09:34:16+03:30
مهدوی زادگان با بیان اینکه برخی برای تضعیف مبانی شرعی کنش‌های اجتماعی به دلایلی واهی متمسک می‌شوند، گفت: وجوب شرکت در انتخابات دارای مبانی شرعی است گرچه می ...

صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه اول اسفند ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه اول اسفند ماه
2020-02-20T09:20:52+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های پنجشنبه اول اسفند ماه منتشر می‌شود.

به چه کسانی باید رأی داد؟

 به چه کسانی باید رأی داد؟
2020-02-20T09:20:51+03:30
این روزها، در گرماگرم انتخابات مجلس شورای اسلامی، هر یک از گروه‌ها و احزاب سیاسی با تابلوها و شعارهای متفاوت به میدان آمده‌اند. این شعارها اگرچه با یکدیگر ت...

آقای ظریف! مذاکره با قاتلان سردار سلیمانی اهانت به ملت ایران است

 آقای ظریف! مذاکره با قاتلان سردار سلیمانی اهانت به ملت ایران است
2020-02-20T09:20:51+03:30
وزیر امور خارجه در اقدامی تأمل برانگیز و البته مسبوق به سابقه، با یک سناتور آمریکایی دیدار کرد. این در حالی است که کنگره آمریکا در اقدام جنایتکارانه کاخ سفی...

بررسی ابعاد فقهی لزوم شرکت در انتخابات/ آیت الله فاضل لنکرانی: شرکت در انتخابات برای همیشه تاریخ یک وظیفه شرعی است

 بررسی ابعاد فقهی لزوم شرکت در انتخابات/ آیت الله فاضل لنکرانی: شرکت در انتخابات برای همیشه تاریخ یک وظیفه شرعی است
2020-02-19T15:40:54+03:30
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به مطلبی در مورد دخالت فقیه در انتخابات که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: هیچ شخص و گروهی حق تحمیل بر مردم را ندارد...

مسوولانی با مسوولیت تاریخی

 مسوولانی با مسوولیت تاریخی
2020-02-19T11:50:56+03:30
آمریکا ضعیف‌تر شده و ما قوی‌تر شده‌ایم این جمله را شاید بتوان محوری‌ترین جمله بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب دانست.

تشکیل مجلس قوی

 تشکیل مجلس قوی
2020-02-19T11:50:56+03:30
کلیدی‌ترین شاخصه مجلس قوی، حضور گسترده و پررنگ مردم در پای صندوق‌های رأی برای تشکیل آن است. اتفاقی نیست که اولین نکته مورداشاره همه رسانه‌های خبری به‌ویژه ش...

مجلس قوی، نیازمند رأی سدید

 مجلس قوی، نیازمند رأی سدید
2020-02-19T11:50:56+03:30
فرایند برگزاری انتخابات مجلس یازدهم به روز‌های تعیین‌کننده خود نزدیک شده و رقابت لیست‌های انتخاباتی برای کسب اقبال عمومی بیش از همه‌چیز رخ می‌نماید.

نجات اقتصاد، اولویت اول

 نجات اقتصاد، اولویت اول
2020-02-19T11:50:56+03:30
اولین انتخابات در گام دوم انقلاب اسلامی، دوگانه کارآمدی و بی‌تحرکی و تنبلی است، دوگانه‌ای میان ادامه وضع موجود و تمدید بی‌تدبیری با تحول و بازگشت امید به سا...

پدر شهید:حاج قاسم می‌خواست دوبار شهید شود

 پدر شهید:حاج قاسم می‌خواست دوبار شهید شود
2020-02-19T11:50:56+03:30
مردی پشت تلفن بدون اینکه خودش را معرفی کند احوالپرسی کرد و گفت فردا با حاج آقا می خواهیم در منزل خدمت‌تان برسیم. پرسیدم حاج آقا کی هستند؟ گفت: حالا فردا مزا...

مجلس دهم در بزنگاه‌های حساس بی‌تأثیر بود

 مجلس دهم در بزنگاه‌های حساس بی‌تأثیر بود
2020-02-19T11:50:56+03:30
بخشی از عدم تاثیرگذاری جدی مجلس فعلی، ساختاری است و مربوط به شیوه رأی‌آوری بخشی از نمایندگان است که با وعده و وعید وارد انتخابات می‌شوند و بعد از آنکه وارد ...

کارکردهای یک مجلس قوی

 کارکردهای یک مجلس قوی
2020-02-19T11:50:56+03:30
شاخص‌های انتخاب درانتخابات‌های مختلف برخی ثابت وبرخی متغیراست. شاخص‌های ثابت درهرشرایط ودوره‌ای درکشور ثابت است وازجمله آنها می‌توان به شجاعت، تعهد، صداقت، ...

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه
2020-02-19T09:54:18+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه منتشر می‌شود.

گفت و شنود|آرزو!

 گفت و شنود|آرزو!
2020-02-19T09:54:18+03:30
گفت و شنود امروز کیهان منتشر می شود.

مرفاوی: مجیدی ۱۱ بازیکن بدون جانشین دارد

 مرفاوی: مجیدی ۱۱ بازیکن بدون جانشین دارد
2020-02-17T13:21:07+03:30
سرمربی اسبق استقلال گفت: پس از ۱۲ سال عربستانی ها را در خاک خودشان شکست دادیم ولی کسی روی برد استقلال مانور نداد چون من سرمربی تیم بودم.

آینده کشور بدون توجه به محیط‌زیست قابل تصور نیست

 آینده کشور بدون توجه به محیط‌زیست قابل تصور نیست
2020-02-17T13:21:07+03:30
با توجه به نگاه گسترده اکثر جامعه جهانی به موضوع محیط‌زیست و امکان گسترده‌تر کردن فعالیت‌های استعماری و سلطه‌طلبی خود از طریق آن، رسانه‌های خارجی و معاند فا...