میرنیوز

هات لانچ «باور» و پرتاب سرد «دزفول»؛ فناوری مهم موشکی بومی شد/ «زوبین» آماده شلیک الماس‌های عمود پرتاب می‌شود

 هات لانچ «باور» و پرتاب سرد «دزفول»؛ فناوری مهم موشکی بومی شد/ «زوبین» آماده شلیک الماس‌های عمود پرتاب می‌شود 2021-10-23T13:55:57+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از مشرق، پرتابگرهای عمودی در سال‌های اخیر تبدیل به یک عنصر استاندارد و مهم برای شناورهای رزمی و حتی لانچرهای زمینی چه در حوزه سیستم های پدافندی و چه آفندی شده و بسیاری از صنایع نظامی مهم جهان و نیروهای مسلح پیشرفته به سراغ آن رفته‌اند. در گذشته، موشک‌های ضد کشتی یا پدافندی دریاپایه یا زمین‌پایه عمدتا به صورت مایل حمل و شلیک می‌شدند که در این شرایط، فضای بیشتری برای موشک مورد نظر روی پلتفرم حامل خصوصا کشتی‌ها اشغال شده و در نتیجه میزان سلاح قابل حمل کاهش پیدا می کرد اما توسعه پرتابگرهای عمودی در یک دوره منجر به تغییر این روند شد.

اما زمانی که از سیستم های جدید یعنی پرتاب عمودی صحبت می کنیم، قرار است از سلول های عمدتا مکعب یا استوانه شکلی یاد کنیم که موشک ها درون آن قرار گرفته و با قرار گرفتن در زوایای عمودی به دو شکل گرم و سرد اقدام به پرتاب موشک می کنند. البته سلول های حامل موشک ها و راکت ها صرفا مختص سامانه های پرتاب عمودی نبوده و برای گونه های پرتاب کننده مایل نیز به کار می روند. به صورت کلی استفاده از این سلول های حامل باعث می شود تا موشک از در معرض عوامل محیطی قرار گرفتن دور بماند و در نتیجه عمر نگهداری آن افزایش پیدا کند و در عین حال عملیات انبارداری و حمل و نقل آنها نیز با امنیت و سهولت بیشتری انجام شود.

یک مسئله مهم در خصوص شناورهایی که از سیستم پرتابگر عمودی بهره می برند این است که این سامانه پرتابی باعث می‌شود که موشک‌ها به داخل بدنه کشتی منتقل شده و در نتیجه از سطح مقطع راداری شناور کاسته شود. این مسئله باعث سخت تر شدن احتمال کشف ناو و در نتیجه افزایش میزان بقاءپذیری آن است.

پرتاب گرم و سرد چیست؟

سیستم های پرتاب عمودی از دو حالت سرد یا گرم برای شلیک موشک استفاده می کنند. به صورت کلی باید گفت که در پرتابگرهای سرد، معمولا از یک منبع تولید هوای پرفشار استفاده می شود که موشک مورد نظر را به سمت بالا و به بیرون از آن فرستاده و سپس موتور موشک فعال می‌شود. سامانه هایی مثل اس 300 یا تور که هر دو ساخته روسیه هستند و در سازمان رزم نیروهای مسلح ما نیز وجود دارند از سیستم پرتاب سرد بهره می‌برند. نکته مثبت در خصوص پرتاب گرهای سرد این است که امنیت این سامانه ها بالا است چراکه در صورت بروز مشکل این موشک از پرتابگر خارج شده و احتمال آسیب به پلتفرم پرتاب کاهش می یابد.

در عین حال داشتن فناوری پرتاب سرد در بحث شلیک موشک‌های بالستیک سنگین از سیلوهای زیر زمینی و همچنین موشک‌های بالستیک و کروز از پرتابگرهای عمودی در زیردریایی‌ها بسیار مهم و حیاتی است. افزایش وزن، هزینه و یک سری از پیچیدگی های طراحی و اجرا، از جمله نقاط منفی پرتاب گرهای سرد هستند.

نحوه عملکرد سامانه پرتاب سرد

نحوه عملکرد سامانه پرتاب گرم

اما در سیستم های پرتاب گرم، موشک مورد نظر در درون مخزن مورد نظر خود فعال شده و معمولا از طریق محل های خاصی که در اطراف آن در نظر گرفته شده حرارت خارج می شود و موشک حرکت عمودی خود را آغاز کرده و شروع به پرواز می کند. پرتابگرهای عمودی از نوع گرم در جهان امروز، خصوصا در دنیای غرب از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و خصوصا در اکثر نیروهای دریایی نزدیک به بلوک غرب از پرتابگرهای عمودی با سیستم پرتاب گرم بهره گرفته می شود.

در سیستم پرتاب گرم نقطه مثبت این است که نیازی به سامانه های اضافه برای تولید گاز لازم برای پرتاب موشک وجود نداشته و این سیستم ها نسبت به نمونه های پرتاب سرد تقریبا سبک تر و ارزان تر هستند. مشکل این سامانه ها این است که چون موشک در درون سیستم پرتاب فعال می شود، در صورت بروز مشکل و انفجار احتمال نابودی سلول و آسیب رساندن به دیگر حامل های موشکی نیز وجود دارد.

بعد از پرتاب گرم، پرتاب سرد هم در ایران بومی شد

در کشور سابقه ورود سامانه های پرتاب عمودی مربوط به سامانه های پدافندی تور و اس 300 در حوزه پدافند هوایی از کشور روسیه است که هر دوی آنها از سیستم پرتاب سر بهره می برند. با آغاز پروژه ساخت سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373، بحث سیستم پرتاب عمودی نیز در داخل کشور آغاز شد و با عملیاتی شدن این سیستم، جمهوری اسلامی ایران اولین سامانه عمود پرتاب خود از نوع گرم را عملیاتی کرد.

اما در ادامه و در رزمایش اخیر پدافندی نیروهای مسلح شاهد رونمایی از سامانه پدافند هوایی دزفول بودیم که به نوعی مدل وطنی سامانه تور ام 1 بوده و از فناوری پرتاب سرد بهره می برد.

سامانه تور ام 1 نیروی هوافضای سپاه در حال شلیک با استفاده از حالت پرتاب سرد

لحظه خارج شدن موشک از درون پرتاب گر در سامانه اس 300 پدافند هوایی ارتش

لحظه شلیک سامانه باور 373 با استفاده از فناوری پرتاب گرم

شلیک سامانه دزفول بر اساس پرتاب سرد

با عملیاتی شدن این سیستم در سازمان رزم نیروهای مسلح می توان گفت که هر دو وضعیت پرتاب عمودی در کشور ما بومی شده اند. حالا می توان گفت که کلیت شرایط پرتاب های عمودی در کشور ما به صورت بومی در آمده و یکی از چالش های بزرگ خصوصا در حوزه توسعه شناورهای جدید رزمی برای کشور ما از بین رفته است. اما یک سوال مهم این خواهد بود که آیا این پایان راه در حوزه عمود پرتاب ها است؟

از پرتابگرهای ترکیبی تا لانچرهای کوچک ویژه

در حال حاضر نسل جدید پرتابگرهای عمودی برای نیروی دریایی چین عملیاتی شده که در حقیقت ترکیبی از سیستم های پرتابگر عمودی سر و گرم هستند و طیف مختلفی از موشک های ضد هوایی، ضد کشتی و یا حمله به اهداف زمینی را با خود حمل و پرتاب می کنند. داشتن یک همچنین سامانه ای انعطاف پذیری بسیار بالایی را به واحد کاربر خواهد داد و کمک می کند در یک مجموعه پرتاب عنوان مختلفی از موشک را حمل و مورد استفاده قرار بدهد.

در حال حاضر ناوشکن های تایپ 052 دی و 055 نیروی دریایی چین به این سیستم پرتاب مجهز هستند که با کد GJB 5860-2006 شناخته می شوند.

شمایه گرافیکی از پرتابگر عمودی سرد و گرم نیروی دریایی چین

اما نکته بعدی و پایانی بحث و پتانسیلی است که با رونمایی از سامانه موشکی "زوبین" پدیدار شده است. اگر به اندازه سلول های پرتاب این موشک دقت کنید مشخص است که ما با یک لانچر مخصوص موشک های کوچک رو به رو هستیم. در سالهای اخیر توسعه این سیستم های پرتابگر کوچک در میان صنایع نظامی پیشرفته دنیا، گزینه های زیادی را برای پلتفرم های حامل کوچک مثل خودروهای تاکتیکی، کشنده های متوسط، شناورهای بدون سرنشین و... و. برای حمل سلاح های مختلف ایجاد کرده است. برای نمونه اگر بخواهیم به گزینه های متفاوت موجود اشاره کنیم شاید موشک الماس گزینه مناسبی باشد.

سامانه موشکی زوبین

طرح موسوم به XM501 ارتش آمریکا

نمایه گرافیکی از طرح نیروی های مسلح آمریکا برای پرتابگرهای عمودی کوچک

تیرماه امسال بود که نسخه زمین‌پایه موشک ضدزره الماس در آیین الحاق تجهیزات جدید به نیروی زمینی سپاه با حضور سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه رونمایی شد. پیش از آن نیز نسخه هواپایه موشک الماس که از پهپادهای ابابیل-3 شلیک می‌شود رونمایی و به نمایش درآمده بود. "الماس" یک موشک ضدزره تاپ اتک ایرانی است که 8 کیلومتر برد دارد و حالا با نسل جدید لانچرهای عمودی، می توان آنرا روی انواع پلتفرم های دریایی و زمینی سپاه و ارتش نصب کرد.

در صورت این اقدام و تولید پرتابگر حامل موشک های ضد زره از سری الماس که بالک های آن جمع شده و در این مخازن قرار می گیرد، توان آفندی قابل توجهی به نیروهای مسلح کشورمان اضافه خواهد شد. شبیه به این کانسپت در طرح XM501 در ارتش آمریکا اجرا شده و علاوه بر آن، دیگر نیروهای مسلح مدرن و مهم دنیا نیز شدیدا به دنبال پرتابگرهای عمودی کوچک برای نصب روی خودروهای تاکتیکی و شناورهای سبک هستند تا بتواند از طریق آنها موشک های ضد زره مدرن و دوربردتر را حمل و شلیک کنند.

 

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...

آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟

 آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟
2021-11-16T11:15:49+03:30
هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقا...

خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت

 خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت
2021-11-15T10:15:53+03:30
دولت حسن روحانی به تصور دستیابی به درآمد‌های ارزی هنگفت ناشی از رفع محدودیت‌های تحریمی هم از اصلاحات اقتصادی که باید در ابتدای دهه ۹۰ اعمال می‌شد، چشم‌پوشی ...

طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!

 طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!
2021-11-15T10:02:30+03:30
طبق اسناد رسیده طلب گابریل کالدرون از باشگاه پرسپولیس که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی قرمز‌ها شده بود در یک اقدام غیرقانونی با تسهیلات ۲۲ میلیارد ...

نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار

 نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار
2021-11-14T11:02:27+03:30
دفاع مقدس همواره در دل خود نوآوری‌هایی به همراه داشته است که شاید بسیاری با آن آشنا نباشند.

پزشک کافیست؟

 پزشک کافیست؟
2021-11-14T10:49:13+03:30
زمانی که می‌خواهیم به مساله کمبود پزشک بپردازیم باید ابعاد مختلف آن را درنظر داشته باشیم. اولین معظلی که در بررسی‌ها وجود دارد، این است که هیچ آماری از تعدا...

امداد به یک میلیون پولدار!

 امداد به یک میلیون پولدار!
2021-11-14T10:22:31+03:30
طی بررسی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، ۱۷۱ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ۲۰۵ هزار و ۶۹۷ خانوار (معادل ب...

انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی

 انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی
2021-11-14T10:09:11+03:30
به تازگی خبر‌هایی مبنی بر فعالیت مجرمان سایبری در زمینه ساخت اپلیکیشن‌های جعلی بانک‌های عامل داخل کشور از سوی پلیس فتا مطرح شده است.

دود فرصت‌سوزی روحانی

 دود فرصت‌سوزی روحانی
2021-11-10T10:15:54+03:30
نظام شهرسازی شما باید براساس رژیم اتومبیل باشد، یعنی هر تصمیم شهرسازانه‌ای که گرفته می‌شود باید براساس این باشد.

درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی

 درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی
2021-11-09T14:09:17+03:30
بررسی‌هاازعملکرد ۷ماهه نخست سازمان امورمالیاتی نشان می‌دهد ۵۰ درصد کل درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده بودجه و معادل ۶۱ درصد تکلیف سازمان امور مالیاتی محقق شده است.

امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !

 امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !
2021-11-09T13:15:57+03:30
میزان برقی که قشر پر مصرف (مازاد بر دو برابر الگوی مصرف) داشته‌اند، از ابتدای امسال، پنج میلیارد کیلووات ساعت تخمین زده شده است.

قهرمان اینجاست

 قهرمان اینجاست
2021-11-09T13:15:57+03:30
فیلم منصور با نام خصیصه‌نمایی که دارد، همان چیزی است که بارها روی لزوم وجود آن و جای خالی‌اش در سینمای ایران تاکید شده است. منصور یعنی پیروز و این فیلم بیشت...

وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون

 وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون
2021-11-09T12:49:11+03:30
مدیرکل انتقال خون استان تهران، با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان تهران، وضعیت بدی نیست، اما بسیار شکننده است، گفت: بر این اساس اگر مردم به صو...

تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن چیست؟

 تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن چیست؟
2021-11-09T12:22:33+03:30
دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن پرداخت.

حقوق یک کارگر ۳۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد!

 حقوق یک کارگر ۳۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد!
2021-11-09T12:09:15+03:30
نماینده کارگران از برگزاری جلسه شورای عالی کار و صدور دستور تشکیل کمیته دستمزد در جلسه هفته جاری این شورا خبر داد و گفت: با افزایش قیمت‌ها در سال جاری هر رو...

یک رانت قانونی ولی غیر «شریف»!

 یک رانت قانونی ولی غیر «شریف»!
2021-11-08T10:29:12+03:30
یک رانت موجه و قانونی یا شاید هم دور زدن قانون با بخشنامه و دستورالعمل! بی‌تردید بسیاری از داوطلبان کنکور دلشان می‌خواهد در رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر درس ب...

تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن

 تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن
2021-11-08T10:02:40+03:30
مسکن مقرون‌به‌صرفه بدین معنی است که سهم مسکن از هزینه خانوار بیشتر از ۳۰درصد نباشد، زیرا درصورتی‌که هزینه مسکن سایر لذت‌های اساسی زندگی را تهدید کرده یا به ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)