میرنیوز

آموزش دیگر در مدارس دولتی هم رایگان نیست!

 آموزش دیگر در مدارس دولتی هم رایگان نیست! 2021-09-26T11:15:34+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از جوان، مهرماه از راه رسید و مدارس باز شد؛ خانواده‌ها از یک طرف نگران سلامتی فرزندان خود از بابت بیماری کرونا برای حضور در مدارس هستند و از طرف دیگر تأمین هزینه‌های تحصیل برایشان دغدغه ایجاد کرده‌است؛ طبق اصل 30 قانون اساسی، تحصیل تا مقطع دیپلم، رایگان است، اما این حق اساسی تنها روی کاغذ نوشته شده و کمتر مدرسه‌ای به آن عمل می‌کند. متأسفانه برای ثبت‌نام در مدرسه به عناوین مختلفی از خانواده‌ها پول گرفته می‌شود و هیچ راهی فراری برای عدم پرداخت این هزینه‌ها وجود ندارد، زیرا که اگر مبلغ عنوان شده پرداخت نشود ثبت‌نام دانش‌آموز در مدرسه انجام نمی‌شود! آنطور که والدین از شرایط ثبت‌نام فرزند خود در مدرسه می‌گویند، سنگ‌اندازی‌های زیادی برای حاصل شدن تحصیل رایگان رخ می‌دهد و در کنار همه اینها، هزینه‌های در امان ماندن از «کرونا» نیز به آن اضافه شده که بار مالی زیادی را بر دوش خانواده‌ها انداخته‌است. همه این اتفاقات و پول گرفتن‌ها، در مدارس دولتی است؛ داستان پرغصه مدارس غیردولتی و شهریه‌های چند ده میلیونی سر دراز دیگری دارد.

در مقاطع تحصیلی پیش دبستانی و اول یا حتی مقاطع تحصیلی بالاتر، لیست خریدی را به دست والدین می‌دهند و از آن‌ها می‌خواهند که همه‌شان را تهیه کنند؛ این لیست شامل کتاب‌های درسی و دفتر نقاشی تا گواش و شابلون می‌شود و خانواده‌ها بعد از متحمل شدن هزینه شهریه مدرسه باید مبلغی را برای خرید لوازم این لیست بلندبالا درنظر بگیرند!

پدران شرمنده بچه‌هایشان
پریسا که امسال دخترش را در مقطع پیش دبستانی ثبت نام کرده است درباره خرید لوازم مورد نیاز تحصیل این مقطع تحصیلی می‌گوید: «برای خرید کوله‌پشتی دخترم به مغازه رفتیم که قیمت‌ها از 170 هزار تومان شروع می‌شد و تا یک میلیون تومان هم می‌رسید،، اما قیمت‌های کفش کتانی به شدت گران بود و برخی از والدین که برای خرید کفش دختر یا پسرشان می‌آمدند به دلیل قیمت‌های گران از خرید منصرف می‌شدند و دست فرزند خود را می‌گرفتند و از مغازه بیرون می‌رفتند.»
او درباره هزینه‌های گران و درآمد پایین سال 1400 می‌گوید: «پایه حقوق یک پدر خانواده، حدود 4 میلیون تومان است و آن‌وقت این پدر باید هم کرایه خانه بدهد، هم مواد غذایی بخرد و هم هزینه تحصیل گران فرزند یا فرزندانش را بپردازد! چطور ممکن است این پدر از عهده هزینه‌لباس مدرسه، کوله‌پشتی، کفش و حتی لوازم‌التحریر فرزند خود برآید؟!»
البته همه هزینه‌ها در این موارد خلاصه نمی‌شود، زیرا که دانش‌آموزان پیش‌دبستانی یا اول دبستان باید در کنار تمام لوازم اعلام شده، لوازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده را نیز همراه خود بیاورند و تمام این موارد مهر امسال را گران‌تر از ماه مهر سال‌های گذشته کرده‌است. به علاوه اینکه شرایط بازگشایی مدارس با وجود کرونا نامشخص است و اکثر کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود. بنابراین خانواده‌ها در کنار تهیه لوازم تحصیل حضوری باید تبلت و اینترنت هم برای فرزند خود آماده کنند و منتظر تصمیمات جدید بمانند! این در حالی است که اگر کلاس‌های آموزشی غیرحضوری و آنلاین برگزار شود، شهریه پرداخت شده به هیچ‌وجه برگشت داده نمی‌شود!
طبق گفته عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران قیمت لباس فرم مدرسه در مقطع ابتدایی پسرانه و دخترانه حدود 200 تا 500 هزار تومان است و لباس‌های دوره متوسطه دخترانه نیز از جنس داکرون بروجرد است که 250 تا 280 هزار تومان قیمت دارد. در شرایطی که حضور یا عدم حضور دانش‌آموزان در مدرسه کاملاً مشخص نشده پرداخت هزینه چند صد هزار تومانی برای خانواده‌های ضعیف و متوسط گران است و برای وضعیت اقتصادی آن‌ها مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

مدارس دولتی هم میلیونی پول می‌گیرند!
هر چند گفته می‌شود: «آموزش در مدارس دولتی رایگان است»، اما برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در تمامی مقاطع و به عناوین مختلف پول گرفته‌می‌شود. آن‌هایی هم که توان پرداخت پول اعلام‌شده را نداشته باشند، ثبت‌نام نمی‌شوند و به راحتی از تحصیل باز می‌مانند!
صبا درباره ثبت‌نام پسر خود در یکی از مدارس دولتی در شهرک غرب تهران به خبرنگار «جوان» می‌گوید: «سال گذشته برای ثبت‌نام پسرم در مقطع پایه نهم به مدرسه دولتی مراجعه کردیم که یک میلیون و 500 هزار تومان از ما پول گرفتند. وقتی از آن‌ها دلیلش را پرسیدم گفتند که تمام هزینه‌های مدرسه از پول آب، برق و گاز گرفته تا تعمیرات را خودمان باید بپردازیم.»
او ادامه می‌دهد: «از آنجایی که گفته بودند تحصیل در مدارس دولتی رایگان است به آموزش و پرورش منطقه شکایت کردم و خواستار رسیدگی به این مسئله شدم. در نهایت نیز بازرس به مدرسه فرستاده شد، اما هیچ تغییری در این روند انجام نشد و حتی این پول به ما برگردانده نشد!»
صبا درباره ثبت‌نام پسرش در سال تحصیلی جدید می‌گوید: «امسال هم مانند سال گذشته همان مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان را از ما گرفتند و اگر هم کسی این پول را پرداخت نمی‌کرد، دانش‌آموز را ثبت‌نام نمی‌کردند! به علاوه اینکه به خانواده‌ها اعلام شده از 200 هزار تا یک میلیون تومان بابت کمک به مدرسه پرداخت شود و اگر تا پایان سال تحصیلی این مبلغ پرداخت نشود به طور حتم کارنامه‌های بچه‌ها را نخواهند داد!»
دریافت شهریه‌های میلیونی در مدارس دیگر تهران نیز مشاهده شده‌است. برای مثال در مقطع پیش‌دبستانی و در مدرسه‌ای در پاسداران شهریه 5 میلیون تومانی دریافت می‌شود و در مدرسه‌ای دیگر در خیابان پیروزی و همان مقطع 2 میلیون و 600 هزار تومان! که متأسفانه دریافت چنین مبالغی برای تحصیل دانش‌آموزان برخی از خانواده‌ها را از ثبت‌نام فرزندشان منصرف کرده‌است.
همچنین به گفته یکی از والدین ساکن در تهرانپارس که فرزند خود را در پایه دوازدهم ثبت‌نام کرده‌است، مبلغ 8 میلیون تومانی را طلب کرده و گفته‌اند که بابت کلاس‌های کنکور چنین مبلغی دریافت می‌شود!

هزینه مدارس روی دوش اولیا
در همین رابطه محمدرضا نیک‌نژاد، کارشناس آموزش با اشاره به هزینه‌های گران تحصیل به خبرنگار «جوان» می‌گوید: «تورم شامل حال تحصیل دانش‌آموزان شده‌است و البته این تورم برای مخارج مدرسه نیز وجود دارد. طبق بررسی‌های انجام شده، هر دانش‌آموز حدود 200 هزار تومان لوازم‌التحریر لازم دارد که البته کفش، کیف و کوله‌پشتی او جداگانه محاسبه می‌شود و البته هزینه‌هایی، چون شهریه و رفت و آمد را نیز باید برای خرج تحصیل در نظر گرفت که تمام این‌ها نشان می‌دهد آموزش در کشور ما خیلی گران شده‌است.»
او ادامه می‌دهد: «رویکرد جهان به سمت آموزش رایگان و فراهم کردن شرایط نسبی تحصیل برای آموزش آحاد مردم رفته است و عدالت آموزشی در کشور‌های دیگر بسیار زیاد است، مثلاً سالانه در ژاپن، دانش‌آموزان مستمند شناسایی می‌شوند و به آن‌ها با بن‌های آموزشی کمک می‌شود یا مثلاً صندوق‌های دانش‌آموزی در این کشور وجود دارد که توسط آن از خانواده‌ها برای تحصیل فرزندانشان حمایت می‌شود.»
نیک‌نژاد با اشاره به اینکه در اکثر کشور‌ها سیاست‌های حمایتی بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان می‌شود و به همه چیز دقت می‌کنند تا مبادا کسی از تحصیل جا بماند، اظهار می‌دارد: «در مطلبی خوانده بودم یونسکو بیانیه داده که با شیوع کرونا و آنلاین شدن آموزش، تعدادی از دانش‌آموزان از یک وعده غذایی گرم دولتی که به آن‌ها در مدرسه تعلق می‌گرفت محروم شده‌اند و باید برای آن فکری شود! اما آیا کشور ما که شعار عدالت آموزشی می‌دهد به چنین مواردی اهمیتی داده‌است؟ یا برای دانش‌آموزانی که به دلیل فقر و نبود پول کافی برای پرداخت هزینه‌شهریه و تحصیل نمی‌توانند درس بخوانند توجهی کرده‌است؟»
این کارشناس آموزش تصریح می‌کند: «اوایل انقلاب و با تمام فشار‌های جنگ و تحریم‌ها که داشتیم حواسمان به تحصیل رایگان بود، اما سال به سال که گذشت این مسئله برایمان کمرنگ شد، به خصوص از دوره سازندگی که گام به گام به سمت خصوصی‌سازی پیش رفتیم و به امروز رسیدیم که عدالت آموزشی برایمان بی‌اهمیت شده‌است.»
او در پاسخ به این سؤال که چرا مدارس دولتی شهریه‌های میلیونی دریافت می‌کنند و زور هیچ‌کس به آن‌ها نمی‌رسد، می‌گوید: «ریشه دریافت شهریه از سوی مدارس در اینجاست که بیش از یک دهه هیچ پولی به مدارس پرداخت نشده‌است. هر چند گفته می‌شود که طبق قانون اساسی، تحصیل رایگان است، اما دولت تنها حقوق معلمان و پرسنل را پرداخت می‌کند و مابقی هزینه‌ها را روی دوش مدارس می‌اندازد؛ یعنی به آن‌ها می‌گوید که هزینه آب، برق و گاز و سایر هزینه‌های جاری اعم از هزینه نگهداری و بهداشتی را باید خودشان تأمین کنند، وقتی هم که مدیر مدرسه معترض شود که سرانه هزینه دانش‌آموزی نیاز دارد و پرداخت نشده‌است به او می‌گویند که از خانواده‌ها بگیر! آن‌وقت چنین شرایطی پیش می‌آید که شاهدش هستیم و بار مالی تحصیل بر دوش خانواده‌ها می‌افتد!»
جهان به دنبال رایگان کردن آموزش.

ما به دنبال گران کردن آن!
نیک‌نژاد ادامه می‌دهد: «سال‌های گذشته، دریافت پول از خانواده‌ها برای مدارس دولتی، قبح اجتماعی داشت و دولت‌ها اعلام می‌کردند که به‌هیچ‌وجه نباید از دانش‌آموزان پولی دریافت شود، اما شرایط فعلی به گونه‌ای است که علناً به مدارس می‌گویند که اگر پول احتیاج داشتید از خانواده‌ها بگیرید و هزینه‌ها را تأمین کنید!»
او تصریح می‌کند: «رویکرد جهانی این است که دو نهاد اجتماعی؛ آموزش و بهداشت‌ودرمان را به سمت رایگان شدن ببرد، زیرا که همه انسان‌ها به آن احتیاج دارند، اما می‌بینیم که دقیقاً همین دو نهاد اجتماعی در کشور ما پولی شده‌است و به آن به چشم تجارت نگاه می‌شود!»
این کارشناس آموزشی به فشار اقتصادی مضاعف بر خانواده‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا اشاره می‌کند و می‌گوید: «در دوران شیوع کرونا که بار مالی خانواده‌ها بیشتر شده و این بیماری جامعه را تحت‌تأثیر قرار داده‌است. از طرفی تورم و افزایش قیمت لحظه به لحظه که مردم را با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده‌است، شکاف طبقاتی بیشتر شده و به سمتی می‌رویم که تنها ثروتمندان امکان تحصیل داشته باشند و قشر متوسط و ضعیف جامعه از درس خواندن باز بمانند!»
نیک‌نژاد با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آموزش و پرورش کاهش فاصله طبقاتی بود، اظهار می‌دارد: «سال‌ها قبل، تحصیل می‌توانست شکاف طبقاتی را کمتر کند، یعنی هر دانش‌آموز از طبقه متوسط یا ضعیف جامعه با درس خواندن و کسب موفقیت بتواند خودش را به سطح‌هایی برساند و به درآمد بالا و زندگی مرفهی دست یابد، اما حالا که تحصیل پولی و البته گران شده‌است، دانش‌آموزان از طبقه ضعیف و متوسط جامعه امکان تحصیل را از دست می‌دهند و در همان سطح ضعیف اجتماعی باقی می‌مانند.»
او درباره آسیب‌های جاماندن از تحصیل به دلیل گران بودن آن می‌گوید: «اگر شرایط تحصیل به همین روال پیش برود شاهد آن خواهیم بود که بچه‌ها در خانواده‌های فقیر درس نخوانند و با ترک تحصیل به سراغ کار بروند. در نهایت این بچه‌ها که راه پیشرفت به رویشان بسته شده‌است، کارگران بچه‌های ثروتمندان می‌شوند که پول داشتند و توانستند درس بخوانند و به موفقیت دست یابند! و این یعنی همانند سال‌های گذشته بچه کفاش، کفش‌دوز می‌شود و راه پدر را ادامه می‌دهد و بچه یک فرد ثروتمند نیز همان شغل پردرآمد پدرش را ادامه می‌دهد و به مراتب بالاتری می‌رسد. همین‌ها شکاف طبقاتی را روز به روز بیشتر می‌کند و امید به آینده و پیشرفت را در میان اکثر جوانان از بین می‌برد که خود آسیب‌های اجتماعی بسیار زیادی را به دنبال دارد.»

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...

آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟

 آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟
2021-11-16T11:15:49+03:30
هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقا...

خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت

 خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت
2021-11-15T10:15:53+03:30
دولت حسن روحانی به تصور دستیابی به درآمد‌های ارزی هنگفت ناشی از رفع محدودیت‌های تحریمی هم از اصلاحات اقتصادی که باید در ابتدای دهه ۹۰ اعمال می‌شد، چشم‌پوشی ...

طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!

 طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!
2021-11-15T10:02:30+03:30
طبق اسناد رسیده طلب گابریل کالدرون از باشگاه پرسپولیس که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی قرمز‌ها شده بود در یک اقدام غیرقانونی با تسهیلات ۲۲ میلیارد ...

نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار

 نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار
2021-11-14T11:02:27+03:30
دفاع مقدس همواره در دل خود نوآوری‌هایی به همراه داشته است که شاید بسیاری با آن آشنا نباشند.

پزشک کافیست؟

 پزشک کافیست؟
2021-11-14T10:49:13+03:30
زمانی که می‌خواهیم به مساله کمبود پزشک بپردازیم باید ابعاد مختلف آن را درنظر داشته باشیم. اولین معظلی که در بررسی‌ها وجود دارد، این است که هیچ آماری از تعدا...

امداد به یک میلیون پولدار!

 امداد به یک میلیون پولدار!
2021-11-14T10:22:31+03:30
طی بررسی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، ۱۷۱ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ۲۰۵ هزار و ۶۹۷ خانوار (معادل ب...

انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی

 انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی
2021-11-14T10:09:11+03:30
به تازگی خبر‌هایی مبنی بر فعالیت مجرمان سایبری در زمینه ساخت اپلیکیشن‌های جعلی بانک‌های عامل داخل کشور از سوی پلیس فتا مطرح شده است.

دود فرصت‌سوزی روحانی

 دود فرصت‌سوزی روحانی
2021-11-10T10:15:54+03:30
نظام شهرسازی شما باید براساس رژیم اتومبیل باشد، یعنی هر تصمیم شهرسازانه‌ای که گرفته می‌شود باید براساس این باشد.

درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی

 درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی
2021-11-09T14:09:17+03:30
بررسی‌هاازعملکرد ۷ماهه نخست سازمان امورمالیاتی نشان می‌دهد ۵۰ درصد کل درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده بودجه و معادل ۶۱ درصد تکلیف سازمان امور مالیاتی محقق شده است.

امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !

 امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !
2021-11-09T13:15:57+03:30
میزان برقی که قشر پر مصرف (مازاد بر دو برابر الگوی مصرف) داشته‌اند، از ابتدای امسال، پنج میلیارد کیلووات ساعت تخمین زده شده است.

قهرمان اینجاست

 قهرمان اینجاست
2021-11-09T13:15:57+03:30
فیلم منصور با نام خصیصه‌نمایی که دارد، همان چیزی است که بارها روی لزوم وجود آن و جای خالی‌اش در سینمای ایران تاکید شده است. منصور یعنی پیروز و این فیلم بیشت...

وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون

 وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون
2021-11-09T12:49:11+03:30
مدیرکل انتقال خون استان تهران، با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان تهران، وضعیت بدی نیست، اما بسیار شکننده است، گفت: بر این اساس اگر مردم به صو...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)