میرنیوز

هزینه درمان زیاد شد، پرداختی بیمه‌ها کمتر

 هزینه درمان زیاد شد، پرداختی بیمه‌ها کمتر 2021-09-04T15:55:32+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از فرهیختگان، سالانه حدود 2 میلیون ایرانی با هزینه‌های کمرشکن درمان به زیرخط فقر می‌روند؛ ایرانی‌ها در سال 1399 حدود 190 هزار میلیارد تومان برای بهداشت و درمان و بیمه هزینه کرده‌اند؛ سهم پرداختی هزینه‌های درمان از جیب ایرانی‌ها 35.8 درصد است. این میزان از پرداختی خانوارهای 104 کشور بیشتر است. اینها تنها بخشی از مصائب بهداشت و درمان در ایران است. اما نکته قابل تامل اینکه، طی سال‌های 1393 تا 1399 که طرح تحول سلامت با هزینه‌های قابل توجه و دقیقا با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا می‌شود؛ سهم بهداشت و درمان از هزینه‌های خانوارهای ایرانی حدود یک درصد افزایش یافته است و درحال حاضر 10 درصد از هزینه‌های سبد هزینه‌ای خانوارهای ایرانی صرف بهداشت و درمان می‌شود؛ رقمی که در اغلب کشورها بین 4 تا 6 درصد از هزینه خانوار را شامل می‌شوند. کارشناسان در پاسخ به این سوال که چرا به‌رغم اجرای طرح تحول سلامت در کشور، هزینه‌های درمانی افزایش یافته، معتقدند طولانی شدن فرآیند درمان، نبود الگوی بهینه درمانی مکتوب، تعارض منافع در بخش‌های مختلف دارو، درمان و فروش تجهیزات و لوازم پزشکی، در مرکزیت قرار گرفتن بخش درمان و کم‌توجهی به بخش پیشگیری و نبود دستورالعمل‌های مکتوب در زمینه مراقبت شخصی در کشور و نظارت ناکافی در روابط بیمه‌ها و مراکز درمانی ازجمله مواردی است که موجب افزایش هزینه‌های درمانی در کشور شده است.

هزینه 190 هزار میلیارد تومانی ایرانی‌ها

براساس گزارش هزینه و درآمد مرکز آمار ایران، در سال 1399 هر خانوار شهری ایرانی به‌طور میانگین 62 میلیون و 139 هزار تومان هزینه کرده است که از این میزان، 6 میلیون و 62 هزار تومان آن معادل9.8 درصد از کل هزینه‌های سبد هزینه‌ای خانوار، مربوط به هزینه‌های بهداشت و درمان است. در روستاها نیز خانوارهای روستایی از هزینه‌کرد 34 میلیون و 68 هزار تومانی خود، 3 میلیون و 229 هزار تومان یا معادل 9.5 درصد از کل هزینه‌های سبد هزینه‌ای را برای درمان و بهداشت هزینه کرده‌اند. براین اساس با در نظر گرفتن 21 میلیون و 902 هزار خانوار شهری، رقم کل هزینه‌کرد خانوارهای شهری برای بهداشت و درمان طی سال گذشته حدود 170 هزار و 207 میلیارد تومان و برای خانوارهای روستایی نیز با در نظر گرفتن 7 میلیون و 771 هزار خانوار، این رقم 19 هزار و 572 میلیارد تومان خواهد شد. درمجموع می‌توان گفت 29 میلیون و 673 هزار خانوار کشور(طبق آمارهای پایگاه اطلاعات ایرانیان وزارت رفاه) در سال گذشته حدود 189 هزار و 779 میلیارد تومان برای بهداشت و درمان هزینه کرده‌اند. برای درک درشتی این رقم کافی است بدانیم این میزان معادل بیش از 33 درصد بودجه 571 هزار میلیارد تومانی عمومی کشور در سال 1399 است.

افزایش هزینه‌ها با طرح تحول سلامت!

یکی از موارد قابل تامل در بخش بهداشت و درمان کشور، افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان مردم پس از اجرای طرح تحول سلامت است. براین اساس گرچه برنامه تحول سلامت پس از یک مرحله مطالعاتی6 ماهه، از اردیبهشت‌ماه 1393 با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا می‌شود اما طی این مدت سهم هزینه‌های بهداشت و درمان از کل هزینه‌های سالانه خانوارهای ایرانی چه در بخش شهری و چه در بخش روستایی افزایشی بوده است. آن‌طور که در جدول قابل مشاهده است، در سال 1390 از کل هزینه‌های خانوارهای شهری ایران، حدود 8.7 درصد آن مربوط به هزینه‌های بهداشت و درمان بوده است. این میزان تا سال 1392 به 9.2 درصد و تا پایان سال 1393 به 9.5 درصد رسیده است. این میزان در سال‌های 13997 و 1398 به ترتیب 10.9 و 10.5 درصد بوده و در سال 1399 نیز طبق ادعای مرکز آمار ایران، 9.8درصد است. در روستاها نیز طی سال 1390 هزینه‌های بهداشت و درمان سهم8.1 درصدی در کل سبد هزینه‌ای خانوار داشته که این میزان تا سال 1392 به 8.4 درصد، تا پایان سال 1393 به 8.5 درصد، در سال‌های 1397 و 1398 به ترتیب 11.2 و 10.1درصد و در سال 1399 نیز طبق ادعای مرکز آمار ایران حدود 9.5 درصد بوده است.

پرداختی بیمار در 100 کشور کمتر از ایران

اگر وضعیت فقر بهداشتی را با دو شاخص دسترسی به سیستم سلامت و بهره‌مندی از سیستم سلامت دسته‌بندی کنیم، شاخص دسترسی از طریق مواردی همچون سرانه پزشک، تخت بیمارستانی و مانند آن قابل اندازه‌گیری است. طبق آمارهای وزارت رفاه، دسترسی به امکانات بهداشت و درمان از قبیل پزشک و بیمارستان، فاصله زیادی با کشورهای با درآمد بالا و حتی در برخی موارد با میانگین جهانی دارد. اما مورد دوم، شاخص بهره‌مندی است. شاخص‌هایی که میزان بهره‌مندی از سیستم سلامت را مشخص می‌کند. به این معنا که خانوار تا چه حد می‌تواند از امکانات موجود بهره‌مند شود که با شاخص‌هایی نظیر پوشش بیمه، پرداخت از جیب، هزینه‌های کمرشکن و مانند آن اندازه‌گیری ‌شود.

یکی از شاخص‌های میزان بهره‌مندی از سیستم سلامت، سهم پرداخت از جیب بیمار است. منظور از پرداخت از جیب، نسبت پرداخت از جیب از کل هزینه‌های بهداشتی جاری است. پرداخت از جیب، همان‌طور که از نامش پیداست، یعنی آن مقدار هزینه‌های درمانی که مستقیما از جیب خانوارها پرداخت می‌شود. بنابه گزارش بانک جهانی، پرداخت از جیب خانوارهای ایرانی برای هزینه‌های درمانی در سال 1398 حدود35.8 درصد بوده است. طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت، این میزان ایران را در بین 176 کشور، در رتبه 72 قرار می‌دهد. آن‌طور که در جدول قابل مشاهده است، ایران هفتادومین کشوری است که بیمار بیشترین هزینه را از جیب خود پرداخت می‌کند و 104 کشور دیگر وضعیت مطلوب‌تری نسبت به کشورمان داشته و بیماران پول کمتری برای بهداشت و درمان از جیب خود پرداخت می‌کنند. طبق آمارهای جدول، گرچه پرداختی ایرانی‌ها از جیب نزدیک به کشورهایی همچون روسیه، چین، مالزی، الجزایر و کره‌جنوبی بوده و همچنین طی سال‌های 1393 تا 1400 طرح تحول سلامت به اجرا درآمده، اما همچنان هزینه بهداشت و درمان در سبد هزینه‌ای خانوارهای ایرانی نسبتا بالاست. شاخص دیگر در بخش بهره‌مندی از سیستم سلامت، هزینه‌های سلامت منجر به فقر است. این شاخص به حدی است که خانواده در حالت عادی بالای خط فقر است، اما پس از پرداخت هزینه‌های بهداشتی از جیب به زیر خط فقر می‌رسد. به بیان دیگر فقر ناشی از درمان را تجربه می‌کند. بررسی‌های وزارت رفاه نشان می‌دهد در سال 1398، میزان شاخص در سطح کشوری 2.84 درصد، روستایی2.8درصد و شهری2.85 درصد بوده است. به این معنا که 2.8درصد از جمعیت کشور که در حدود دو میلیون و 380 هزار نفر می‌شود، به واسطه هزینه‌های بهداشت و درمان به زیر خط فقر رفته‌اند.

در سال کرونایی خسارت پرداختی بیمه‌ها کم شد!

طبق آمارهای بیمه مرکزی ایران، شرکت‌های بیمه (بدون در نظر گرفتن صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی) در سال گذشته 81هزار و 737میلیارد تومان حق بیمه تولید کرده‌اند که 15هزار و 649میلیارد تومان یا معادل 19.2درصد آن مربوط به حق بیمه تولیدی از بخش درمان بوده است. همچنین بیمه‌ها در سال گذشته 43هزار و 676میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده‌اند که خسارات پرداخت‌شده به بخش درمان 11هزار و 817میلیارد تومان یا معادل 27درصد از کل خسارت پرداختی صنعت بیمه بوده است. طی سال گذشته درمجموع بیمه‌ها معادل 75.5درصد از حق بیمه تولیدی در بخش درمان را به‌عنوان خسارت به این بخش پرداخت کرده‌اند. در سال 1398 نیز که کرونا در ماه پایانی به ایران آمد، از حق بیمه تولیدی 59هزار میلیارد تومانی صنعت بیمه، 13هزار و 534میلیارد تومان یا معادل 23درصد مربوط به بخش درمان بوده است. همچنین در همان سال صنعت بیمه 33هزار و 253میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده بود که سهم بیمه‌های درمانی 10هزار میلیارد تومان یا معادل 30درصد از کل خسارت پرداختی بوده است. در 4ماهه امسال نیز صنعت بیمه تا پایان تیرماه 31هزار و 726میلیارد تومان حق بیمه تولید کرده که 5هزار و 671میلیارد تومان آن مربوط به بخش درمان بوده است. همچنین خسارت پرداختی بیمه‌ها در این مدت 14هزار و 783میلیارد تومان بوده که 5هزار و 408میلیارد تومان آن یا معادل36.5درصد مربوط به خسارت پرداختی به بخش درمان بوده است.

لازم به ذکر است در محاسبه نسبت خسارت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌ بیمه تولیدی برحسب درصد) مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌ بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری-عمومی در نظر گرفته نمی‌شود. بررسی آمار عملکرد بازار بیمه از حیث «نسبت خسارت» در 4ماهه ابتدایی امسال نمی‌تواند ارزیابی مطلوبی از آن در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی را نشان دهد، چراکه با آمارهای 4ماهه، دریافت کامل حق بیمه‌های مربوط به برخی بیمه‌نامه‌های صادره در این مدت انجام نگرفته و تا پایان سال وصول خواهند شد. اما نکته جالب توجه در آمارهای عملکرد صنعت بیمه، کاهش سهم بخش درمان از خسارت پرداختی در سال کرونایی 1399 است. طبق آمارهای بیمه مرکزی، درحالی طی سال 1399 سهم بخش درمان از کل خسارت پرداختی صنعت بیمه 27درصد بوده که این میزان در سال 1398 که تنها در ماه آخر سال کرونا در ایران شیوع پیدا کرده، حدود 30درصد بوده است. به‌نظر می‌رسد این دوگانگی ماحصل اقدامات عجیبی است که با خروج اغلب عناوین هزینه‌ای از لیست تعهدات بیمه‌ای رخ داده هزینه‌های هنگفتی را به بیمه‌شدگان تحمیل کرده است.

4 عامل افزایش هزینه‌های درمانی در ایران

یکی از فعالان حوزه سلامت به‌رغم اینکه چندان تمایلی به انتشار نامش نداشت، اما به سوالات ما درخصوص بالا بودن هزینه‌های بهداشت و درمان در کشورمان پاسخ داده است. وی چهار دلیل برای بالا بدون هزینه‌ها ذکر می‌کند. به اعتقاد فعال حوزه سلامت؛ اولین مشکل، نبود کتابچه الگوهای بهینه درمانی است. وی معتقد است در کشورمان به دلیل نبود چیزی شبیه به دایره‌العمارف درمانی که الگوهای بهینه درمان را برای هر بیماری مشخص کرده باشد، طول درمان بسیار طولانی است و فقدان این کتابچه درمانی موجب تحمیل هزینه‌های هنگفتی به بیماران می‌شود. این پژوهشگر حوزه سلامت؛ معتقد است در بسیاری از موارد، بیمارانی را مشاهده کرده که پس از مراجعه به متخصصان مختلف، متوجه شده‌اند که راهی که رفته‌اند، اشتباه بوده و باید از همان روز اول به آخرین متخصص مراجعه می‌کردند.

وی به تخلفات پزشکی هم اشاره می‌کند و می‌گوید با وجود همه تلاش‌ها و زحماتی که پزشکان و کادر درمان ما در همه سال‌ها و به‌ویژه در شرایط کرونایی متحمل شده‌اند، اما متاسفانه اندک پزشکانی هم هستند که به دلایل مختلف ازجمله وجود تعارض منافع، موجب طولانی شدن روند درمان می‌شوند یا اینکه هزینه‌های مازاد به بیمار تحمیل می‌کنند. وی با انتقاد از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و سازمان نظام پزشکی، می‌گوید: «باید از وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو این سوال پرسیده شود که چرا در همه این سال‌ها یک کتابچه درمانی برای معرفی الگوهای بهینه درمان بیماری‌های مختلف تهیه و به زبان ساده در اختیار مردم قرار نگرفته است. در اینجا لازم است مجلس این موضوع را مورد مطالبه قرار دهد و فعالان اجتماعی نیز به این موضوع ورود کنند.» وی می‌گوید اگر تخلفات پزشکی وجود دارد، این هم نتیجه عملکرد غیرشفاف سازمان نظام پزشکی است.

این فعال حوزه سلامت در ادامه به طرح تحول سلامت هم اشاره می‌کند و می‌گوید در این طرح، هزینه‌های هنگفتی صرف بهداشت و درمان شد اما موضوع مهمی که فراموش شده؛ کنار گذاشتن بخش پیشگیری و اختصاص همه بودجه‌ها به بخش درمان است. وی می‌گوید مگر می‌شود ما همه هزینه‌ها را صرف بخش درمان کنیم، از آموزش مردم درخصوص تغذیه، ورزش، کاهش استرس‌ها، فعالیت‌های روزمره و... غافل شویم و انتظار معجزه در بخش بهداشت و درمان را داشته باشیم.

مورد بعدی که این فعال حوزه سلامت از آن به‌عنوان دلیل افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان یاد می‌کند، عدم تفکیک بیمارستان‌های درمانی و آموزشی از یکدیگر است که موجب شده به واسطه درگیر شدن بیماران در روند امور آموزشی و کارورزی و یادگیری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، درصد خطاهای پزشکی در بیمارستان‌های دولتی افزایش یابد. وی می‌گوید در هیچ کشوری بیمارستان‌های درمانی و آموزشی به شکلی که در ایران وجود دارد، ادغام نشده و فعالیت این شکلی ندارند. این پژوهشگر بخش سلامت معتقد است اولین نتیجه عدم تفکیک امور درمانی و آموزشی در بیمارستان‌های دولتی، اعتمادزدایی از آنها بوده که در نتیجه آن، بخشی از جامعه حاضر است هزینه‌های هنگفتی برای درمان پرداخت کرده و به بخش خصوصی و غیردولتی مراجعه کند. وی اضافه می‌کند این اعتمادزدایی درحالی است که یکی از وظایف دولت، ارائه خدمات بهداشتی و درمان مطلوب با حفظ اعتماد به مراکز درمانی بخش عمومی(مراکز دولتی) است. مورد بعدی، نبود نظارت بر روند همکاری بیمه‌ها با مراکز درمانی است. وی می‌گوید: «اغلب مردم ماهانه هزینه‌های قابل توجهی را صرف پرداخت حق بیمه شرکت‌های بیمه می‌کنند به این امید که در زمان بیماری از طریق خدمات بیمه‌ای هزینه‌های درمانی کمتری را از جیب پرداخت کنند اما به دلیل عدم رصد روابط بیمه‌ها و مراکز درمانی، مراکز درمانی راحت‌ترین مسیر را انتخاب کرده و هزینه‌ها را از همان ابتدا از بیمار دریافت کرده و این بیمار است که باید برای دریافت هزینه‌ها، به بیمه‌ها مراجعه و اسناد ارسال کند.» این فعال حوزه سلامت می‌گوید اگر بر روابط بیمه‌ها و مراکز درمانی نظارت شود، با کاهش فرآیندهای زمان‌بر ارجاع بیمار به بیمه‌ها، هزینه‌های درمانی خانوارها هم کاهش خواهد یافت.

وی در پایان تاکید می‌کند برای کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان در وهله اول باید وزارت بهداشت اقدام به تدوین و تهیه یک کتابچه درمانی به زبان ساده و قابل استفاده برای همه مردم کند تا با انتخاب الگوهای بهینه، مسیر درمان مشخص و طول درمان کوتاه شود. در این کتابچه باید انواع بیماری‌ها با علائم و نشانه‌ها درج شده باشد، شیوه‌های متعارف درمان و دارو و مراجعات بیمار مشخص باشد تا بیمار کوتاه‌ترین راه را برای درمان هر بیماری انتخاب کند. نکته دوم اینکه، با قوانین ضدتعارض منافع جلوی همه تعارض منافع‌ها در بخش بهداشت و درمان اعم از واردات دارو و تجهیزات پزشکی، نسخه پیچی و تجویز دارو، فروش دارو و تجهیزات پزشکی، قاچاق دارو و فروش غیرمجاز آن و هر نوع انحصارگرایی در حوزه بهداشت و درمان گرفته شود. در کنار قوانین ضدتعارض منافع، شفافیت نسخه شفابخش این حوزه است. تفکیک بخش درمان از بخش آموزشی و درگیر نشدن روند درمان بیماران با آموزش بیمارستان‌ها، مورد دیگری است که می‌تواند با کاهش خطاهای پزشکی در بیمارستان‌های دولتی، مراجعات پرهزینه به مراکز خصوصی را کاهش دهد. اهمیت یافتن بخش پیشگیری و تدوین دستورالعمل‌های مراقبت شخصی و اختصاص بودجه به این بخش، مورد دیگری است که این فعال حوزه سلامت می‌گوید برای کاهش هزینه‌ها، کاهش مراجعات مردم به مراکز درمانی و کاهش بیماری‌ها موثر بوده و سلامت جامعه را بیش از پیش تضمین می‌کند. درنهایت، افزایش نظارت روی روابط بیمه‌ها و مراکز درمانی و وادار کردن مراکز درمانی و بیمه‌ها در عمل به تعهدات، آخرین موردی است که این پژوهشگر بخش سلامت در کاهش هزینه‌ها موثر می‌داند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک | ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی سازمان شانگهای

 اینفوگرافیک | ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی سازمان شانگهای
2021-09-21T09:01:54+04:30
اهمیت همکاری ایران با اعضای سازمان شانگهای(به جز چین) جدا از ابعاد سیاسی و امنیتی دوبعد ترانزیتی و تجاری مهم دارد که می‌تواند اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار...

اینفوگرافیک | بیشترین تراکنش ها ی مالی برای کدام بانک هاست؟

 اینفوگرافیک | بیشترین تراکنش ها ی مالی برای کدام بانک هاست؟
2021-09-19T09:21:51+04:30
بانک‌های ملت، ملی، صادرات، سپه، پارسیان، کشاورزی، تجارت، سامان و رسالت بیشترین سهم را از تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت در مرداد ۱۴۰۰ داشته‌اند.

اینفوگرافیک | کاهش ۵۴ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت در ۵ ماه نخست امسال

 اینفوگرافیک | کاهش ۵۴ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت در ۵ ماه نخست امسال
2021-09-18T09:28:26+04:30
در پنج ماه اول امسال حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد کاهش داشته و امارات، ترکیه و افغانستان بیشترین ...

بازی سیاسی دوسرباخت اصلاح‌طلبان با واکسن

 بازی سیاسی دوسرباخت اصلاح‌طلبان با واکسن
2021-09-15T10:15:58+04:30
این روزها ما از تجمعات ضدواکسن در خیابان‌ها و معابر تعجب می‌کنیم، اما یادمان نرفته تخم این بی‌اعتمادی‌ها و این نه‌گفتن‌ها راچه‌کسانی کاشتند،همان‌هایی که در ...

درآمد دولت و دفترخانه‌ها از سند خودرو با فرض پراید سالی ۱۱ هزار میلیارد تومان!

 درآمد دولت و دفترخانه‌ها از سند خودرو با فرض پراید سالی ۱۱ هزار میلیارد تومان!
2021-09-15T10:15:57+04:30
بعد از کشمکش‌های فراوان و موضعگیری‌های چندساله، طی یکی، دو سال اخیر برخی تصمیمات و اظهارات تا حدی رو به جلو و روشن‌کننده مسیر مردم برای نقل و انتقال خودروها...

بازی سیاسی دو سر باخت اصلاح‌طلبان با واکسن

 بازی سیاسی دو سر باخت اصلاح‌طلبان با واکسن
2021-09-15T10:02:26+04:30
این روزها ما از تجمعات ضدواکسن در خیابان‌ها و معابر تعجب می‌کنیم، اما یادمان نرفته تخم این بی‌اعتمادی‌ها و این نه گفتن‌ها راچه کسانی کاشتند.همان‌هایی که در ...

تشت رسوایی «پروژه واکسیناسیون» از بام افتاد/ مشکل از FATF و تحریم نبود، مسئله اصلی «سوءمدیریت دولتِ خسته» بود

 تشت رسوایی «پروژه واکسیناسیون» از بام افتاد/ مشکل از FATF و تحریم نبود، مسئله اصلی «سوءمدیریت دولتِ خسته» بود
2021-09-14T21:28:59+04:30
به عقیده کارشناسان ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات ناشی از سوءمدیریت است و تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد مشکلات از تحریم ها است. افتادن تشت رسوایی پروژه واکسیناسیون از بام، بیش...

اینفوگرافیک| تجارت غیر نفتی در مردادماه ۵.۳۷۸.۰۰۰.۰۰۰ دلار

 اینفوگرافیک| تجارت غیر نفتی در مردادماه ۵.۳۷۸.۰۰۰.۰۰۰ دلار
2021-09-13T10:28:47+04:30
در مرداد ماه امسال هشت میلیون و ۴۵۲هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۷۸ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شد که سهم صادرات ۳.۳۲۳ میلیارد دلار و س...

یک ایرانی، طی ۱۰ سال، ۳ بار به سینما می‌رود

 یک ایرانی، طی ۱۰ سال، ۳ بار به سینما می‌رود
2021-09-13T06:42:12+04:30
در تمام این سال‌ها، علی‌الخصوص در دو دهه اخیر، تلاش‌های بسیاری صورت‌گرفت تا سینمای ایران، راهکارهای مترقی‌تری را در مسیر صنعتی‌ شدن بپیماید.

اینفوگرافیک | تجارت غیر نفتی در مردادماه ۵.۳۷۸.۰۰۰.۰۰۰ دلار

 اینفوگرافیک | تجارت غیر نفتی در مردادماه ۵.۳۷۸.۰۰۰.۰۰۰ دلار
2021-09-13T06:42:12+04:30
در مرداد ماه امسال هشت میلیون و ۴۵۲هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۷۸ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شد که سهم صادرات ۳.۳۲۳ میلیارد دلار و س...

ماجرای تلخ بستن دست بیماران کرونایی به تخت آی سی یو چه بود؟

 ماجرای تلخ بستن دست بیماران کرونایی به تخت آی سی یو چه بود؟
2021-09-11T15:42:26+04:30
رئیس اورژانس بیمارستان سینا گفت: گاهی برای بهبود خواب بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه مجبور هستیم از دستبند نگهدارنده استفاده کنیم.

اینفوگرافیک | فعال‌سازی ۱۷میلیون تلفن همراه از سال گذشته

 اینفوگرافیک | فعال‌سازی ۱۷میلیون تلفن همراه از سال گذشته
2021-09-08T09:09:00+04:30
به گفته انجمن واردکنندگان موبایل، در یک سال گذشته، ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تلفن همراه در شبکه ارتباطی کشور فعال شده و بیشترین سهم متعلق به سامسونگ با ۵۴ درصد ی...

تولید سالانه ۸ میلیون تن پسماند ویژه در کشور

 تولید سالانه ۸ میلیون تن پسماند ویژه در کشور
2021-09-07T10:08:45+04:30
اصلی‌ترین مشکل محیط‌زیست کشور، مدیریت پسماند و پساب است که حتی آلاینده‌های اتمسفری هم تا حدودی ناشی از آن است. حداقل ۲۵ درصد از پسماند سالانه کشور یعنی ۸ می...

مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!

 مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!
2021-09-07T10:08:45+04:30
با بررسی میدانی تعدادی از مشاوران املاک و نظرسنجی از چندین مستاجر در تهران، نشان می دهد که مشاوران املاک در تعیین قیمت مسکن نقش اساسی دارند!

مسیر پر دست انداز وام ودیعه/ سنگ اندازی بانک‌ها پیش پای مستاجران

 مسیر پر دست انداز وام ودیعه/ سنگ اندازی بانک‌ها پیش پای مستاجران
2021-09-06T11:42:05+04:30
در حالی که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار است تسهیلات ودیعه اجاره مسکن یکی از راهکارهای رفع مشکلات مستأجران باشد، به یکی از عوامل استرس زای جد...

اینفوگرافیک | ثروتمندترین مالکان باشگاه‌های فوتبال

 اینفوگرافیک | ثروتمندترین مالکان باشگاه‌های فوتبال
2021-09-05T09:22:02+04:30
به تازگی و طبق گزارش دیلی‌استار، فهرست ۱۰ مالک ثروتمند باشگاه‌های فوتبال جهان اعلام شده است که «منصور بن زاید» مالک باشگاه منچسترسیتی با ۳۰ میلیار...

یونیفرم سپاه لباس دامادی پدرم در مراسم عقدش بود

 یونیفرم سپاه لباس دامادی پدرم در مراسم عقدش بود
2021-09-01T19:04:53+04:30
سردار شهید کاظم علیزاده متولد سال ۱۳۴۰ در شهر بابلسر، موقع شهادتش صاحب یک فرزند پسر چند ماهه و یک دختر توراهی بود که هفت و نیم ماه پس از شهادت او به دنیا آمد.

تجویز‌های پزشکی عامل قارچ سیاه است!

 تجویز‌های پزشکی عامل قارچ سیاه است!
2021-09-01T10:11:37+04:30
وقتی با علائم شبیه به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کردم، دکتر با تأکید بر اینکه در حال حاضر چیزی به نام سرماخوردگی نداریم، تشخیص کرونا داد و نسخه پیچید. در نسخ...

اینفوگرافیک | اسباب کشی چقدر برایمان آب می خورد؟

 اینفوگرافیک | اسباب کشی چقدر برایمان آب می خورد؟
2021-09-01T08:38:25+04:30
بسیاری از آژانس‌های باربری هزینه بیمه وسایل را در فاکتور لحاظ می‌کنند اما در صورت شکستن یا از بین رفتن وسایل خانه معمولا مسئولیتی قبول نمی‌کنند.

عملیات آبرسانی به روستاهای سیستان‌وبلوچستان با همت جمعیت امام‌رضایی‌ها

 عملیات آبرسانی به روستاهای سیستان‌وبلوچستان با همت جمعیت امام‌رضایی‌ها
2021-08-31T09:38:13+04:30
فعالیت جمعیت امام‌رضایی‌ها برای آبرسانی به روستای فاقد شبکه آب‌آشامیدنی یا دارای تنش آبی، در سیستان‌وبلوچستان درحال انجام است و قرار است در فاز اول مساله آب...

صفر تا صد ماجرای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید/ دانش آموزان در دو راهی آموزش حضوری و مجازی

 صفر تا صد ماجرای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید/ دانش آموزان در دو راهی آموزش حضوری و مجازی
2021-08-31T09:38:13+04:30
تنها چند روز به آغاز سال تحصیلی جدید مانده و این درحالی که هنوز تصمیم قطعی برای آموزش حضوری یا مجازی دانش آموزان گرفته نشده است.

اینفوگرافیک | دخل و خرجی که بهم نمی‌خورد

 اینفوگرافیک | دخل و خرجی که بهم نمی‌خورد
2021-08-31T09:11:35+04:30
در اولین نگاه به عملکرد بودجه‌ای خانوارها به این نکته یعنی «تهدید خرج کمتر» برمی‌خوریم و دولت جدید باید بداند که هرگونه سیاست رفاهی یا سیاستی که ق...

در جست‌وجوی راه سوم برای حفظ ارزش پول

 در جست‌وجوی راه سوم برای حفظ ارزش پول
2021-08-30T14:11:38+04:30
موافقان احیای ارزش پولی ملی در درجه اول معتقدند هرچقدر ریال یا تومان کمتری به ازای یک دلار پرداخت کنیم، پول قوی‌تر و درنتیجه اقتصاد قوی‌تری داریم.

آب رفتن بودجه سینما در ۸ سال

 آب رفتن بودجه سینما در ۸ سال
2021-08-30T12:11:37+04:30
طبق اطلاعات بدست آمده سازمان سینمایی از ۹۵ میلیارد سال ۹۲، تنها توانسته ۷۱ میلیارد به‌دست آورد. از ۱۰۰ میلیارد سال ۹۳، ۷۳ میلیاردش محقق شده، از بودجه سال ۹۴...

دانشگاه آزاد افزایش شهریه نداشته است/ تصمیم‌گیری درباره میزان شهریه سال تحصیلی جدید در اواخر شهریور

 دانشگاه آزاد افزایش شهریه نداشته است/ تصمیم‌گیری درباره میزان شهریه سال تحصیلی جدید در اواخر شهریور
2021-08-30T11:31:58+04:30
سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه از شهریور سال گذشته تاکنون افزایش شهریه‌ای اعلام نکرده است، گفت: درباره میزان شهریه سال تحصیلی جدید در ...

بازسازی اعتماد، چرا و چگونه؟

 بازسازی اعتماد، چرا و چگونه؟
2021-08-29T15:25:03+04:30
رهبر انقلاب اسلامی در نخستین دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم فرمودند: «اعتماد مردم بزرگ‌ترین سرمایه‌ی دولت است. مردم وقتی به شما اعتماد کردند...

اینفوگرافیک | رشد ۶۵درصدی صادرات غیرنفتی دریکسال گذشته

 اینفوگرافیک | رشد ۶۵درصدی صادرات غیرنفتی دریکسال گذشته
2021-08-28T08:29:55+04:30
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ۶۵ درصدی ارزش صادرات غیرنفتی در ۴ ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: کل مبادلات تجاری کشورمان در این مدت به ۲۹ میلیار...

اینفوگرافیک | تورم اقلام خوراکی یکسال گذشته ۵۹ درصد!!!

 اینفوگرافیک | تورم اقلام خوراکی یکسال گذشته ۵۹ درصد!!!
2021-08-25T11:23:17+04:30
در تورم نقطه به نقطه،آقلام خوراکی با تورم ۵۹.۲ درصدی در صدر افزایش تورم هستند. یعنی در مردادماه امسال اقلام خوراکی‌ای که توسط خانوارها خریداری می‌شود نسبت ب...

ابر بدهکار

 ابر بدهکار
2021-08-24T11:16:33+04:30
اکنون زمان خوبی است که به بررسی عملکرد ظریف در ۸ سال گذشته پرداخت و به این پرسش پاسخ داد که او برای چه کاستی‌هایی طلب حلالیت کرد. به‌طور حتم مهم‌ترین پروژه‌...

هزینه سفره مردم ۵۹ درصد گران شد

 هزینه سفره مردم ۵۹ درصد گران شد
2021-08-24T11:16:33+04:30
در تورم نقطه به نقطه، بازهم اقلام خوراکی با تورم ۵۹.۲ درصدی در صدر افزایش تورم هستند. یعنی در مردادماه امسال اقلام خوراکی‌ای که توسط خانوارها خریداری می‌شود...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)