میرنیوز

رشد ۶۹ درصدی صادرات در بهار ۱۴۰۰

 رشد ۶۹ درصدی صادرات در بهار ۱۴۰۰ 2021-06-26T10:39:55+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از فرهیختگان، مقایسه آمار تجارت خارجی کشورمان در سه‌ماهه بهار سال1400 با مدت مشابه سال قبل حاکی از افزایش 25درصدی در وزن و 50درصدی در ارزش کالاهای تجاری مبادله‌شده بین ایران و کشورهای خارجی است. براساس آمار منتشرشده ازسوی گمرک و وزارت اقتصاد مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال‌ جاری 38میلیون و 400هزار تن کالا به ارزش 20میلیارد و 900میلیون دلار بوده است.

گزارش جدید گمرک از وضعیت تجارت ایران در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری حاوی نکات مثبت اقتصادی و سیاسی است که نوید روزهای بهتری را در بازار ارز و تجارت خارجی کشور می‌دهد. براساس این گزارش، نکات زیر را به‌عنوان اتفاقات ویژه در سه‌ماهه اخیر بر‌می‌شماریم: 1-مقایسه آمار تجارت خارجی کشورمان در سه‌ماهه بهار سال1400 با مدت مشابه سال قبل حاکی از افزایش 25درصدی در وزن و 50درصدی در ارزش کالاهای تجاری مبادله‌شده بین ایران و کشورهای خارجی است. براساس آمار منتشرشده ازسوی گمرک و وزارت اقتصاد مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال‌ جاری 38میلیون و 400هزار تن کالا به ارزش 20میلیارد و 900میلیون دلار بوده است. 2-در سال1400، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور بالغ بر 30میلیون تن به ارزش 10میلیارد و 700میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل صعود 69درصدی در ارزش دلاری داشته است. 3-شوک ناشی از ورود کرونا در سال1399 تا حدود زیادی تعدیل‌شده و مجموع تجارت به ارقامی نزدیک به سال‌های 98 و 97 رسیده است. مجموع تجارت در سال‌های 98 و 97 به ترتیب 21 و 22میلیارد دلار بوده است. 4-تراز تجاری کشور (حاصل تفریق صادرات از واردات) مثبت‌شده و رقم 500میلیون دلاری را نشان می‌دهد که در مقایسه با تراز تجاری منفی و حدود یک‌میلیارد و 256میلیون دلاری در سال99، عملکرد بهتری را نشان می‌دهد. 5-صادرات نفت‌خام نیز به روزانه یک‌میلیون و 500هزار بشکه رسیده که در صورت ادامه می‌تواند درآمد ارزی حاصل از نفت را به 30میلیارد دلار و حدودا سه‌برابر سال99 برساند. 6-با وجود مثبت‌شدن تراز تجاری و احتمال رشد صادرات نفتی، انتظار کاهش یا کنترل قیمت دلار بر ارقام فعلی بی‌راه نخواهد بود. 7-گزارش تازه گمرک البته یک پیام سیاسی هم دارد؛ اینکه با بازگشت برخی شرکای اروپایی نظیر آلمان و سوئیس به صحنه تجارت خارجی کشور، شانس احیای برجام بیش از گذشته قوت گرفته است. در عین 7اتفاق مثبت تجارت خارجی ایران در سه‌ماهه ابتدایی سال1400، پایین‌بودن ارزش افزوده کالاهای صادراتی (ارزش هر تن کالاهای صادراتی 357دلار و ارزش هر تن کالاهای وارداتی 1214دلار) همچنان از روند خام‌فروشی ایران و عدم تغییر و تحول ساختاری در صادرات کشور خبر می‌دهد.

تعدیل شوک خارجی در تجارت ایران

اسفندماه سال 98 بود که اخبار شیوع ویروس کرونا در ایران منتشر شد و به‌دنبال آن تعطیلی و محدودیت در همه بخش‌های کشور اعمال شد. این شرایط در سال 99 نیز ادامه داشت و این ممنوعیت‌ها نه‌تنها در داخل کشور که حتی در عرصه‌های مختلف اقتصادی تاثیرگذار بود و تعطیلی صنف‌های مختلف را به‌دنبال داشت بلکه در تجارت خارجی نیز با بسته شدن مرزها واردات و صادرات را نیز متوقف کرد. این روند در سه ماه آغاز سال 99 بیش از ماه‌های دیگر بر تجارت و اقتصاد تاثیر داشت و با بسته شدن مرزها آمار تجاری را نسبت به سال قبل نزولی کرد، به‌طوری‌که کل حجم تجارت خارجی در سه‌ماهه بهار 1399 حدود 13 میلیارد و 984 میلیون دلار بود. در این مدت میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ‌بر 22 میلیون تن به ارزش 6 میلیارد و 364 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (سه‌ماهه بهار 1398) از لحاظ ارزش 44درصد افت را نشان می‌داد. میزان واردات کشور نیز در سه‌ماهه نخست سال 99، حدود 7 میلیارد و 620 میلیون دلار با حجمی بالغ‌بر 9 میلیون تن بوده است که افت 27درصدی را نمایان می‌کرد. دلیل افت کمتر واردات در سال کرونایی 99، به وابستگی کشور در واردات کالا‌های اساسی و برخی کالا‌های سرمایه‌ای مربوط است که تحت هیچ شرایطی نمی‌توان قید واردات آن را لااقل در کوتاه‌مدت زد. این روند در 6ماهه ابتدایی سال 99 ادامه پیدا کرد و مجموع صادرات، واردات و درنهایت حجم تجارت خارجی کشورمان در هفت‌ماهه ابتدایی سال 99 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آن روند کاهشی را تجربه کرد؛ اما در مهرماه و به‌طور کلی نیمه دوم سال 99 با افزایش ثبات بازار ارز و همچنین کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا، اتفاقات امیدوارکننده‌ای رخ داد که می‌توان از آن به‌عنوان نقطه‌عطفی برای تجارت بین‌الملل ایران یاد کرد. به‌طوری‌که صادرات غیرنفتی ایران طی مهرماه سال 99 در مقایسه با مهر سال گذشته افزایش 48درصدی را تجربه کرد. بهبود مقطعی تجارت خارجی در نیمه دوم سال 99 هم نتوانست به‌طور کامل کمبود تجارت خارجی و روند نزولی در این سال را جبران کند و درنهایت پرونده تجارت خارجی در این سال با کاهش 11 میلیارد دلار درمجموع واردات و صادرات و همچنین تراز منفی 2 میلیارد دلاری بسته شد. به‌طورکلی آمار مبادلات تجاری خارجی کشور در 12ماهه سال 1399 با کشورهای مختلف نشان می‌دهد که در این سال حدود 114 میلیون تن کالا به ارزش 35 میلیارد دلار صادر شده که از لحاظ ارزشی با کاهش 15درصدی نسبت به سال 1398 همراه بوده است و همچنین حدود 34 میلیون‌ تن کالا به ارزش حدود 39 میلیارد دلار به کشور وارد شده که در مقایسه با سال قبل از آن افت 12درصدی داشته است. علت اصلی کاهش 3درصدی تجارت خارجی در سال 98 به تحریم‌های آمریکا و کاهش 15درصدی آن در سال 99 به دو چالش تحریم و کرونا برمی‌گردد. درعین‌حال اما با تعدیل آثار کرونا و تحریم، آمار تجارت خارجی در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری (1400) امیدبخش بوده و حاکی از رشد 69درصدی صادرات غیرنفتی است.

رشد 69درصدی صادرات در سال 1400

مقایسه آمار تجارت خارجی کشورمان در سه‌ماهه بهار سال 1400 با مدت مشابه سال قبل حاکی از افزایش 25درصدی در وزن و 50درصدی در ارزش کالاهای تجاری مبادله‌شده بین ایران و کشورهای خارجی است. براساس آمار منتشرشده از سوی گمرک و وزارت اقتصاد مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال‌ جاری 38 میلیون و 400 هزار تن کالا به ارزش 20 میلیارد و 900 میلیون دلار بوده است، که از نظر وزنی 7 میلیون و 700 هزار تن و از حیث ارزش حدود 7 میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نشان می‌دهد. در سال 1400، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ‌بر 30 میلیون تن به ارزش 10 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل صعود 38درصدی در وزن و 69درصدی در ارزش دلاری داشته است. بررسی دقیق آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، 5 کالای بنزین، پلی‌اتیلن، متانول و شمش از آهن و فولاد و صنایع فولادی مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور در 3ماهه نخست امسال هستند. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با کاهش 6درصدی در وزن و 34درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال 1399 روبه‌رو بود و به رقم 10 میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده است. ازجمله کالای وارداتی در مدت زمان مورد بررسی می‌توان به تلفن‌همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، کنجاله، گندم، دانه سویا، برنج، جو، شکر و روغن خام سویا اشاره کرد که مهم‌ترین اقلام وارداتی در این مدت را به خود اختصاص داده‌اند. اتفاق ویژه آمار‌های منتشرشده سوای از رشد تجارت خارجی کشور، تراز تجاری مثبت و 500 میلیون دلاری کشور در سه‌ماهه اول بوده که لااقل در مقایسه با سال‌های 99 که در آن تراز تجاری منفی و حدود یک میلیارد و 256 میلیون بوده، عملکرد مناسبی داشته است. بانک مرکزی نیز در گزارش خود با عنوان «مجموعه تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی» که در اواخر خرداد منتشر شده، مثبت شدن تراز تجاری ایران را به‌عنوان یک اتفاق روبه‌جلو قلمداد کرده و همچنین درمورد افزایش تولید و صادرات نفت نیز اضافه کرده است: «در حوزه صادرات نفتی نیز متأثر از افزایش میزان تولید و صادرات نفت خام کشور (در تداوم روند مناسب ماه‌های اخیر) و نیز افزایش بهای این محصول در بازارهای جهانی (در مقایسه با فروردین‌ماه سال 1399)، در فروردین‌ماه 1400 شاهد رشد ارزش صادرات نفت خام نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم.»

امکان کاهش قیمت دلار در سال جاری

نرخ ارز به‌صورت تاریخی لنگرگاه اسمی برای اقتصاد کشور تلقی می‌شود که علاوه‌بر جهت‌دهی انتظارات تورمی براساس نظریه فشار هزینه نیز می‌تواند علتی برای تقویت تورم باشد. در سه سال اخیر کاهش شدید درآمد‌های ارزی کشور نه‌تنها دست سیاستگذار را برای کنترل و مدیریت بازار ارز بسته بود بلکه نتیجه‌ای جز تشدید انتظارات تورمی و ظهور تورم نیز نداشته است. درآمد‌های ارزی کشور به دو نوع درآمد‌های حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی تقسیم می‌شود که هردوی آنها در سال 99 ارقام بسیار پایین‌تری را در مقایسه با سالیان گذشته ثبت کرده‌اند. به‌عنوان نمونه درآمد‌های نفتی در سال 99 از رقم 10میلیارد دلار هم متجاوز نشد درصورتی که در سال‌های نه‌چندان دور و قبل از تحریم‌ها، این رقم بین 50 تا 100 میلیارد دلار بوده است. اما دو اتفاق ویژه در بازار صادرات ایران می‌تواند از بار محدودیت‌های ارزی بکاهد و به‌صورت همزمان نفوذ سیاستگذار را بیشتر و احتمال کنترل تورم را نیز عملی‌تر کند. مورد اول بهبود دومیلیارد دلار تراز تجاری و رسیدن به رقم مثبت 500 میلیون دلاری است و مورد دوم احتمال فروش بیشتر نفت در سال جاری است. براساس پیش‌بینی با توجه به خوش‌بینی به مذاکرات وین، صادرات نفت ایران در مدت اخیر به صورت روزانه یک‌میلیون‌ و 500 هزار بشکه نفت رسیده که در صورت ادامه روند در سال جاری می‌تواند درآمدی ارزی ایران را از این محل به 30 میلیارد دلار و در واقع سه‌برابر سال 99 برساند. بنابراین دو نیروی مثبت در بازار ارز وجود دارد که می‌تواند قیمت دلار را تا حدودی تعدیل کند. البته درکنار این عوامل، بازگشت تقاضا‌های وارداتی و فشار‌های سیاسی نیز ممکن است دست سیاستگذار را برای نفوذ و ارزپاشی همه‌جانبه به سبک و سیاق سال‌های قبل ببندد اما با این وجود در صورت ادامه روند مثبت صادرات نفتی و غیرنفتی، انتظار کنترل قیمت دلار روی قیمت‌های فعلی یا تعدیل جزئی آن بی‌راه نیست.

ارزش هر تن صادرات 357 دلار؛ در ریل خام‌فروشی

صادرات غیرنفتی یکی از مباحث مهم اقتصادی در کشورهای دارای نفت است که با رویکرد تنوع و توسعه صادرات در قبال صادرات تک‌محصولی مطرح می‌شود. به‌عبارتی صادرات غیرنفتی تمام ظرفیت‌های صادراتی را تجمیع کرده و با اتخاذ سیاست‌هایی جهت تنوع‌بخشی و همچنین با رفع موانع و به‌کارگیری رویکردهای حمایتی و تشویقی در مسیر رفع وابستگی به اقتصاد تک‌محصولی مبتنی‌بر خام‌فروشی قدم برمی‌دارد و به همین دلیل رشد صادرات غیرنفتی و افزایش سهم کشور در تجارت جهانی و بازارهای بین‌المللی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. با همین طرز نگرش، بسیاری از کشورهای دنیا به‌ویژه جهان سوم به بازنگری در ساختار اقتصادی خود روی آوردند، اما در کشورمان عادت به خام‌فروشی و فرهنگ نهادینه سال‌های متمادی صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی سبب شده همچنان سهم خام‌فروشی در سبد صادرات غیرنفتی قابل‌اعتنا باشد. بدون در نظر گرفتن سال 99 که تجارت خارجی تحت‌تاثیر کرونا بوده است، طی دهه اخیر شاهد افزایش صادرات محصولات غیرنفتی بوده‌ایم و این نکته به ظاهر مزیت بزرگی برای اقتصاد نفتی کشور است اما حقیقت امر عدم‌تغییر پارادایم صادراتی کشور است. در واقع هرچند صادرات نفت خام در روند کاهشی به سر می‌برد اما از سویی دیگر روند صادرات محصولات صنعتی نیز تفاوتی نکرده و این فروش موادخام در منابع دیگر و همچنین فروش کالا‌های سنتی مثل کشاورزی است که درحال پرکردن این شکاف است. پایین‌بودن ارزش هر تن کالای صادراتی کشور، در مقایسه با ارزش هر تن کالای وارداتی و همچنین عدم‌تغییر محسوس در صادرات کالای‌های صنعتی موید «ادامه خام‌فروشی» در اقتصاد ایران است. براساس آمار‌های تجارت در سال گذشته ارزش هر تن کالای صادراتی 290 دلار و در مقابل ارزش هر تن کالای وارداتی نیز حدود 1060 دلار بوده است. هرچند بخشی از پایین بودن ارزش کالاهای صادراتی کشور به کاهش 30 درصدی پایه صادراتی برمی‌گردد اما درمجموع عدم‌تحول در صادرات کالا و ارزش‌افزوده پایین آنها را تایید می‌کند. در طول 10 سال اخیر میانگین ارزش هر تن کالای صادرشده از کشور 403 دلار و میانگین ارزش هر تن کالای وارد شده نیز 1319 دلار بوده است. بررسی بیشتر مبادلات خارجی کشور در سال جاری نشان می‌دهد هرچند از نظر وزنی کفه ترازو به سمت صادرات سنگینی می‌کند؛ اما همچنان ارزش واردات بالاتر است، نکته‌ای که حاکی از ارزش‌افزوده پایین‌تر کالاهای صادرشده از کشور به نسبت کالاهای وارداتی است. به روایت آماری، ارزش هر تن کالای صادرشده در سه‌ماهه نخست سال جاری حدود 357 دلار و ارزش هر تن کالای واردشده نیز به‌طور متوسط 1214 دلار بوده است. علت افت ارزش کالا‌های وارداتی در مقایسه با میانگین 10ساله آن احتمالا به ممنوعیت وارداتی برخی کالاهای لوکس برمی‌گردد.

شرکای جدید تجارت ایران

براساس اعلام گمرک کشور مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری؛ چین با هفت‌میلیون و یکصد هزار تن کالا به ارزش سه‌میلیارد و 100میلیون دلار، عراق با 9میلیون و 600 هزار تن به ارزش دومیلیارد و 300 میلیون دلار، امارات با سه‌میلیون و 400 هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و 300 میلیون دلار، ترکیه با 663 هزار تن به ارزش 595 میلیون دلار و افغانستان با یک میلیون و 400 هزار تن به ارزش 570 میلیون دلار پنج مقصد مهم صادرات کالای ایرانی بودند. در طرف مقابل نیز عمده کشورهای طرف معامله واردات با ایران در مدت مذکور شامل امارات متحده عربی با دومیلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش سه‌میلیارد و 200 میلیون دلار، چین با 683 هزار تن به ارزش دومیلیارد و 200 میلیون دلار، ترکیه با 888 هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار، آلمان با 239 هزار تن به ارزش 414 میلیون دلار و سوئیس با 472 هزار تن به ارزش 384 میلیون دلار بودند. نکته قابل‌توجه در این قسمت مطرح شدن آلمان به‌عنوان یکی از شرکای جدید است. آلمان که مدت‌ها بود جایی در نقشه تجارت خارجی کشور نداشت، درکنار سوئیس شرکای اروپایی کشور در بخش واردات هستند. روسیه و هند نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. بعید نیست به دلیل گشایش در فضای سیاست خارجی کشور و گفت‌وگوهای برجامی، شرکای تازه‌ای در ماه‌های آتی در حوزه تجاری به ایران چراغ سبز نشان دهند.

 

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...

آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟

 آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟
2021-11-16T11:15:49+03:30
هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقا...

خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت

 خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت
2021-11-15T10:15:53+03:30
دولت حسن روحانی به تصور دستیابی به درآمد‌های ارزی هنگفت ناشی از رفع محدودیت‌های تحریمی هم از اصلاحات اقتصادی که باید در ابتدای دهه ۹۰ اعمال می‌شد، چشم‌پوشی ...

طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!

 طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!
2021-11-15T10:02:30+03:30
طبق اسناد رسیده طلب گابریل کالدرون از باشگاه پرسپولیس که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی قرمز‌ها شده بود در یک اقدام غیرقانونی با تسهیلات ۲۲ میلیارد ...

نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار

 نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار
2021-11-14T11:02:27+03:30
دفاع مقدس همواره در دل خود نوآوری‌هایی به همراه داشته است که شاید بسیاری با آن آشنا نباشند.

پزشک کافیست؟

 پزشک کافیست؟
2021-11-14T10:49:13+03:30
زمانی که می‌خواهیم به مساله کمبود پزشک بپردازیم باید ابعاد مختلف آن را درنظر داشته باشیم. اولین معظلی که در بررسی‌ها وجود دارد، این است که هیچ آماری از تعدا...

امداد به یک میلیون پولدار!

 امداد به یک میلیون پولدار!
2021-11-14T10:22:31+03:30
طی بررسی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، ۱۷۱ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ۲۰۵ هزار و ۶۹۷ خانوار (معادل ب...

انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی

 انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی
2021-11-14T10:09:11+03:30
به تازگی خبر‌هایی مبنی بر فعالیت مجرمان سایبری در زمینه ساخت اپلیکیشن‌های جعلی بانک‌های عامل داخل کشور از سوی پلیس فتا مطرح شده است.

دود فرصت‌سوزی روحانی

 دود فرصت‌سوزی روحانی
2021-11-10T10:15:54+03:30
نظام شهرسازی شما باید براساس رژیم اتومبیل باشد، یعنی هر تصمیم شهرسازانه‌ای که گرفته می‌شود باید براساس این باشد.

درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی

 درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی
2021-11-09T14:09:17+03:30
بررسی‌هاازعملکرد ۷ماهه نخست سازمان امورمالیاتی نشان می‌دهد ۵۰ درصد کل درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده بودجه و معادل ۶۱ درصد تکلیف سازمان امور مالیاتی محقق شده است.

امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !

 امتیاز ویژه برای پرمصرف‌ها !
2021-11-09T13:15:57+03:30
میزان برقی که قشر پر مصرف (مازاد بر دو برابر الگوی مصرف) داشته‌اند، از ابتدای امسال، پنج میلیارد کیلووات ساعت تخمین زده شده است.

قهرمان اینجاست

 قهرمان اینجاست
2021-11-09T13:15:57+03:30
فیلم منصور با نام خصیصه‌نمایی که دارد، همان چیزی است که بارها روی لزوم وجود آن و جای خالی‌اش در سینمای ایران تاکید شده است. منصور یعنی پیروز و این فیلم بیشت...

وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون

 وضعیت شکننده ذخایر خون در تهران/لزوم مراجعه "مستمر" مردم جهت اهدای خون
2021-11-09T12:49:11+03:30
مدیرکل انتقال خون استان تهران، با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان تهران، وضعیت بدی نیست، اما بسیار شکننده است، گفت: بر این اساس اگر مردم به صو...

تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن چیست؟

 تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن چیست؟
2021-11-09T12:22:33+03:30
دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن پرداخت.

حقوق یک کارگر ۳۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد!

 حقوق یک کارگر ۳۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد!
2021-11-09T12:09:15+03:30
نماینده کارگران از برگزاری جلسه شورای عالی کار و صدور دستور تشکیل کمیته دستمزد در جلسه هفته جاری این شورا خبر داد و گفت: با افزایش قیمت‌ها در سال جاری هر رو...

یک رانت قانونی ولی غیر «شریف»!

 یک رانت قانونی ولی غیر «شریف»!
2021-11-08T10:29:12+03:30
یک رانت موجه و قانونی یا شاید هم دور زدن قانون با بخشنامه و دستورالعمل! بی‌تردید بسیاری از داوطلبان کنکور دلشان می‌خواهد در رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر درس ب...

تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن

 تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن
2021-11-08T10:02:40+03:30
مسکن مقرون‌به‌صرفه بدین معنی است که سهم مسکن از هزینه خانوار بیشتر از ۳۰درصد نباشد، زیرا درصورتی‌که هزینه مسکن سایر لذت‌های اساسی زندگی را تهدید کرده یا به ...

مشهورترین دیوارهای جهان را بشناسید + تصاویر

 مشهورترین دیوارهای جهان را بشناسید + تصاویر
2021-11-07T11:15:58+03:30
از وقتی بشر شروع به ساختن شهرها و خانه ها کرد همیشه دیوار را به عنوان محافظی در برابر دشمنان و حیوانات و با برای تعیین مرز بندی می ساخته است.

لگد به قانون برای زیاده‌خواهی‌های تمام نشدنی

 لگد به قانون برای زیاده‌خواهی‌های تمام نشدنی
2021-11-07T09:42:32+03:30
زیاده‌خواهی‌های فوتبالی‌ها تمامی ندارد، یک‌بار مانند سال‌های قبل قراردادشان را طوری تنظیم می‌کنند که از زیر بار مالیات شانه خالی کنند، یک بار هم مانند امروز...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)