میرنیوز

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

 ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند 2021-06-20T13:05:20+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از مهر، یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

خیلی از ما تاکنون بسته‌ای از متبرکات حرم منور رضوی را از دست خادمان گرفته‌ایم. بسته‌ای نبات و نمک متبرک که زائران به نیت شفای بیماران و رفع مشکلات‌شان، مشتاق هدیه گرفتن آن‌ها هستند. به همین دلیل به قدر طلا و بیشتر از آن ارزش دارند ولی شاید کمتر کسی بداند که ماجرای تولید و تبرک این بسته‌ها چیست.

یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند. در یکی از روزهای دهه کرامت، به سراغ آن‌ها در کارگاه بسته‌بندی رفته‌ایم تا از کم و کیف روند آماده‎ سازی این متبرکات رضوی بیشتر آشنا شویم.

حرفی که از دل برآید

با وجود آشنایی با اماکن مختلف حرم مطهر رضوی، وقتی نشانی کارگاه بسته‌بندی را گرفتیم، متعجب شدیم. پیدا کردن مکانش هم کار راحتی نبود چون جایی در زیر ساخت‌های حرم رضوی قرار گرفته و باید از راهنمایی چند خادم کمک می‌گرفتیم. بعد از پیدا کردن نشانی، در اولین برخورد با مسئول کارگاه، محسن علیشاهی طوسی از خادمان با سابقه حرم مطهر رضوی آشنا شدیم.

وقتی از او پرسیدیم، مگر طلا استخراج می‌کنید که کارگاه بسته‌بندی در چنین مکان دور از ذهنی از مجموعه حرم مطهر جا گرفته؟ در جواب با تأکیدی از روی معرفت به ما گفت: بله. ما طلا استخراج می‌کنیم! آیا تولید نبات و نمک متبرک حضرت رضا (ع) که قرار است به نیت شفا و باز شدن گره از حوائج زائران مصرف شود، از طلا پر ارزش‌تر نیست؟! من و خادمان این کارگاه به این حرف، باور داریم. همکاران بدون وضو پا به کارگاه نمی‌گذارند چون به اهمیت و تقدس کارشان واقف هستند.

سپس علیشاهی برای تصریح بیشتر بر این گفته‌اش، مصادیقی از عنایاتی که خود به چشم دیده و یا از نزدیکانش شنیده برایمان روایت می‌کند: چند سال پیش در کفشداری مشغول خدمت بودم که دیدم یک زائر خیلی متأثر شده و گریه می‌کند. وقتی دلیلش را از او جویا شدم، تعریف کرد که در تشرف قبلی، یک بسته نبات متبرک از دست خادمان حرم گرفته تا برای شفای بیمار بد حالش که قرار بود تحت عمل قرار بگیرد، برده و ساعتی پیش از جراحی، مقدار اندکی در دهان بیمار گذاشته. طولی نمی‌کشد که پزشک جراح پیش این خانم بر می‌گردد و می‌گوید: از نظر من و تیم پزشکی بیمار شما مشکلی ندارد و می‌تواند مرخص شود.

او از یادگاران دوران جبهه و جهاد است و بعد از اتمام جنگ تحمیلی، از سال 70 تا امروز در خدمت زائران حضرت رضا (ع) است. او در ادامه با تاکید افزود: برای من و چند تن از دوستانم در این دستگاه نورانی، دیدن این عنایات عجیب نیست. چند سال پیش، خودم در اثر اتفاقی، صدمه شدیدی از ناحیه کمر دیدم، طوری که پزشکان مختلف تشخیص دادند حتی به زنده ماندنم امید نیست. اما مورد عنایت امام هشتم قرار گفتم و بعد از یک عمل جراحی شفا پیدا کردم.

بار سنگین خدمت

علیشاهی با بیان این نکته که کارگاه بسته‌بندی زیر مجموعه معاونت اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی فعال است، به تشریح انواع خدمات صورت گرفته در قالب این کارگاه پرداخت و توضیح داد: نبات، نمک، شکلات، بسته‌بندی اقلام معیشتی شامل حبوبات، جو پرک و …، بسته‌های افطاری سبک ماه مبارک رمضان شامل خرما، گردو، کشمش و … بخشی از مهمترین تولیدات کارگاه است.

او تعریف می‌کند که خدمه و خادمان فعال در کارگاه از ساعت 7 صبح تا ظهر و عصر از ساعت 13 تا 18 مشغول کار و تولید هستند و حاصل 10 ساعت کار آن‌ها، تولید روزانه حدود 15 هزار بسته نبات و 10 هزار بسته نمک متبرک است. بعد از شیوع کرونا و نیاز به حمایت از اقشار کم بضاعت، تهیه و بسته‌بندی اقلام معیشتی در دستور کار آستان قدس رضوی قرار گرفت. به همین خاطر، دو سالی است که حجم کار کارگاه افزایش قابل توجهی پیدا کرده و برای تسریع در امور، از خادمان دیگر بخش‌های حرم مطهر نیز کمک می‌گیرند.

وی اشاره‌ای به دشواری و سنگینی کار به‌ویژه در مناسبت‌های خاص کرد و گفت: در ماه رمضان، روزی 60 تن خرما می‌خریدیم و بسته‌بندی می‌کردیم. بسته‌بندی خرما، کار حساس و دشواری است و باید محصول نهایی را در سردخانه نگهداری می‌کردیم که تازه و سالم بماند. همین طور، کارمان در دهه کرامت به خاطر حضور پر رنگ‌تر زائران در شهر مشهد، بیشتر می‌شود.

البته در کنار تولید اقلام خوراکی، این کارگاه مسئول تأمین بسته‌های پلاستیک است که در کفش‌داری و دیگر امکان حرم برای گذاشتن کفش زائران مورد استفاده قرار می‌گیرد. علیشاهی در این باره هم گفت: پلاستیک مورد نیاز کفش‌داری‌ها توسط دستگاهی که دست ساخته خود آستان قدس رضوی است، آماده می‌شود و روزانه حدود 15 هزار رول پلاستیک می‌زنیم.

نمک‌گیر محبت

دستگاه‌های بسته‎ بندی نبات و نمک مرتب کار می‌کنند و خادمان سخت درگیر کار هستند. یک گوشه از کارگاه، علی کامکار پشت دستگاه بسته‌بندی نمک نشسته و تند تند بسته‌های آماده شده را درون جعبه می‌گذارد. کار کاملاً مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود، از این رو محصول نهایی از نظر بهداشتی هم کاملاً قابل اطمینان است.

از او پرسیدیم که چند وقت است در کسوت خادمی اینجا فعال شده. پاسخ داد: همه عمرم نمک‌گیر دستگاه آقا امام هشتم بودم. تا چهار سال پیش در چاپخانه آستان قدس رضوی مشغول کار بودم و 3 سالی می‌شود که توفیق خدمت‌گزاری در بخش بسته‌بندی حرم مطهر حضرت رضا (ع) را پیدا کردم. معتقدم که روزی من بوده که بعد حتی بعد از بازنشستگی، در بخش دیگری از این دستگاه مقدس مشغول خدمت باشم.

او اضافه کرد: در طول روز مرتب صلوات می‌فرستیم. به خصوص در ایام خاص، دعا و مناجات‌خوانی داریم تا ما هم به قدر خودمان در متبرک شدن نبات و نمک‌ها و رسیدن بسته‌ها به دست زائران مؤثر باشیم.

نیت خیلی مهم است

در بخش دیگری از کارگاه، دو دستگاه بسته‌بندی نبات می‌زنند و چند خادم در هر بخش مشغول‌اند. محسن خدیوی یکی از آنهاست که بیشتر از سایرین سابقه خدمت در این آستان مقدس را دارد. او از نگاه خدمه این بخش برایمان درباره نیت کار در دستگاه حضرت رضا (ع) گفت: من در طول این سال‌های کار کردن در مجموعه حرم امام رضا (ع) دریافته‌ام که متبرک شدن از راه خوردن نبات و نمک و امثالهم میسر نمی‌شود. نیت ما خیلی مهم است.

خدیوی، 14 سال در بخش‌های مختلف حرم مطهر کار کرده و از روی این سابقه خود خاطر نشان کرد: نه‌فقط، نیت کارکنان و خادمان حرم رضوی، حتی آن کسی که قرار است این نبات و نمک را برای شفا و حل مشکلش بخورد، باید کار و نیتش درست باشد که این تبرکات مؤثر بیفتد. والا اگر هر روز هم از این متبرکات مصرف کنیم، فرقی به حال‌مان نخواهد داشت.

او تصریح کرد: من در این شیفت کاری، درست و صادقانه کار می‌کنم و جز حضرت رضا (ع) از کسی حساب نمی‌برم چون ایشان را حاضر و ناظر بر کارم می‌بینم و همه تلاشم این است که نتیجه هر روز کارم مورد قبول‌شان واقع شود. ما تلاش خودمان را می‌کنیم و امیدواریم که خدا به واسطه این امام همام، حرف و خواسته ما را قبول کند. خدا خواسته امام را روی زمین نمی‌گذارد.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟

 ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟
2021-12-07T15:11:06+03:30
خواسته سهامداران از رئیس قوه قضائیه این است که دایره رسیدگی به تخلفات بورسی را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسئولیت فطانت...

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

 ۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
2021-12-07T14:44:30+03:30
در ۸ ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌...

بازی دلالان با قیمت لاستیک

 بازی دلالان با قیمت لاستیک
2021-12-07T14:44:30+03:30
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

 اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-06T08:12:48+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...

آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟

 آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟
2021-11-16T11:15:49+03:30
هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقا...

خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت

 خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت
2021-11-15T10:15:53+03:30
دولت حسن روحانی به تصور دستیابی به درآمد‌های ارزی هنگفت ناشی از رفع محدودیت‌های تحریمی هم از اصلاحات اقتصادی که باید در ابتدای دهه ۹۰ اعمال می‌شد، چشم‌پوشی ...

طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!

 طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!
2021-11-15T10:02:30+03:30
طبق اسناد رسیده طلب گابریل کالدرون از باشگاه پرسپولیس که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی قرمز‌ها شده بود در یک اقدام غیرقانونی با تسهیلات ۲۲ میلیارد ...

نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار

 نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار
2021-11-14T11:02:27+03:30
دفاع مقدس همواره در دل خود نوآوری‌هایی به همراه داشته است که شاید بسیاری با آن آشنا نباشند.

پزشک کافیست؟

 پزشک کافیست؟
2021-11-14T10:49:13+03:30
زمانی که می‌خواهیم به مساله کمبود پزشک بپردازیم باید ابعاد مختلف آن را درنظر داشته باشیم. اولین معظلی که در بررسی‌ها وجود دارد، این است که هیچ آماری از تعدا...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)