میرنیوز

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس 2021-06-01T09:35:40+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از دانا، نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به 38.9 درصد رسیده در حالی که در تیرماه 1397 و قبل از شروع به کار همتی، نرخ تورم سالانه کشور تک‌رقمی و 8.7 درصد بود؛ یعنی در دوره همتی نرخ تورم سالانه کشور 4.5 برابر بیشتر شده است.

عبدالناصر همتی از مردادماه سال 1397 که ریاست بانک مرکزی را عهده‌دار شد تا اوایل هفته جاری که از کار برکنار شد، وعده‌هایی درباره مهار تورم و نقدینگی ارزش پول ملی داد که اکنون همه آنها برعکس محقق شده است.

عبدالناصر همتی 6 مرداد 1397 در آیین معارفه خود به عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی وعده‌هایی مطرح کرد که اکنون با گذشت 34 ماه مشخص است که هیچ یک از وعده‌های وی محقق نشده است.

مهم‌ترین وعده‌های همتی برای بانک مرکزی:

کنترل تورم/ ثبات قیمت‌ها

نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است. طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به 38.9 درصد رسیده در حالی که در تیرماه 1397 و قبل از شروع به کار همتی، نرخ تورم سالانه کشور تک‌رقمی و 8.7 درصد بود؛ یعنی در دوره همتی نرخ تورم سالانه کشور 4.5 برابر بیشتر شده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات مصرفی نیز در این مدت از 13.8 درصد به 49.5 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی هم از 15.1 درصد به 63.5 درصد رسیده است؛ یعنی گرانی مواد خوراکی بیش از 4 برابر بیشتر شده است.

البته اینها آماری است که مرکز آمار از نرخ تورم داده است. این در حالی است که بانک مرکزی از اوایل روی کار آمدن همتی، پس از آن که مشخص شد نرخ تورمی اعلامی بانک مرکزی چند درصدی از نرخ تورم مرکز آمار بالاتر است، آمار آن را سانسور کرد.

این در حالی است که بانک مرکزی به طور منظم، آمار نرخ تورم محاسباتی خود را به نهادهای غربی (بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) ارسال می‌کند.

احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم اخیراً افشا کرده که نرخ تورم در فروردین امسال رکورد 75 سال اخیر را شکسته است.

 

همتی اوایل سال قبل گفت که تورم در پایان سال 1399 در بازه 22-24 درصد قرار خواهد گرفت؛ اما بالاترین تورم بعد از انقلاب را تجربه کرده‌ایم. اوضاع در ماه اول سال 1400 هم بدتر از قبل شده تورم کل به 55 و تورم خوراکی‌ها هم به 60 درصد رسیده است. بهتر است همتی پاسخ دهد چه تدبیری برای کنترل نرخ تورم اندیشیده است که این فاجعه ایجاد شده است؟

تورم مهمترین عامل شکاف طبقاتی و زیر سؤال بردن هدف ایجاد عدالت در جامعه است، ضریب جینی در دولت روحانی از 36 صدم به 42 صدم رسیده است. مهم‌ترین نهاد کنترل‌کنندهٔ تورم نیز بانک مرکزی است. چرا در این مورد سیاست پولی مناسبی اجرا نشده است؟

به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا / جلوگیری از خلق نقدینگی بی‌ضابطه توسط شبکه بانکی

وعده همتی برای کنترل نقدینگی هم از آن وعده‌های مضحکی است که او داد اما کاملاً وارونه عمل کرد. حجم نقدینگی در دوره همتی 2 برابر شده و از 1600 هزار میلیارد تومان به حدود 3500 هزار میلیارد تومان رسیده است و عامل اصلی تورم و گرانی تحمیلی به ملت ایران است.

در سال 1397 مطالبه رهبر معظم انقلاب، تشکیل کمیته شب و روز کار برای کنترل و هدایت نقدینگی بوده است و تأکید داشتند کمیته‌ای نباشد که هفته‌ای یک جلسه داشته باشد. علیرغم این تاکید، افزایش روزانه نقدینگی در مهرماه 1397 برابر با 700 میلیارد تومان بوده که در اسفندماه 1399 به 5500 میلیارد تومان رسیده است یعنی 8 برابر رشد!

وضعیت کرونا و مسائل دیگر که مشخص بوده و برای همه کشورها بوده، چه تمهیداتی برای کنترل نقدینگی در بانک مرکزی اندیشیده شد؟ به نظر می‌رسد نقش سیستم بانکی در خلق اعتبار نادیده گرفته می‌شود. نرخ ذخیره قانونی هم روند کاهشی داشته که مستقیماً مرتبط با عملکرد بانک‌هاست. برای این مسائل، همتی چه تدابیری اندیشید؟

حمایت از بازار سرمایه برای جذب نقدینگی

همتی در حالی حمایت از بورس را از اهداف کاری خود عنوان کرد که اکنون از متهمان سقوط بورس در کشور محسوب می‌شود. فعالان و کارشناسان بورس، سیاست‌های بانک مرکزی از جمله آزاد گذاشتن بانک‌ها در افزایش نرخ سود سپرده‌ها را یکی از عوامل سقوط بورس معرفی می‌کنند. این به غیر از تلاش‌های پشت پرده‌ای است که بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد بورس در سال گذشته انجام داد. سال گذشته در زمان رونق بورس، شماری از کارشناسان نزدیک به همتی از جمله برخی مشاوران او نامه‌ای منتشر کردند و هشدار دادند که ادامه رونق بورس سبب افزایش تورم در کشور می‌شود.

این آدرس غلط، هم در سیاستگذاران پولی و بانکی تاثیرگذار بود و دولتی‌ها را مجاب کرد که سیاست‌هایی برای جلوگیری از رشد بورس اتخاذ کنند که نتیجه آن سقوط بورس بود.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، هم در کنایه به کاندیداتوری همتی در انتخابات گفت: کسانی که از مقصران اصلی ریزش بازار سرمایه هستند خودشان کاندید انتخابات شده‌اند، از این موضوع تعجب کردم.

احیا و تقویت اعتماد عمومی به سیاست‌گذار پولی/ سیاست ارتباطی فعال و صادقانه در بیان مواضع بانک مرکزی و تنظیم انتظارات مردم و امیدبخشی به آینده

این وعده همتی هم با اظهارات نادرست او در سه سال اخیر، نقش بر آب شده است. بارها او در مصاحبه‌های پرتعداد تلویزیونی خود از کاهش نرخ ارز طی چند روز آینده سخن می‌گفت، اما از فردای وعده همتی، قیمت ارز بالاتر می‌رفت.

همچنین همتی سال گذشته وعده داد که نرخ تورم تا پایان سال 22 درصد باشد، اما عملاً نرخ تورم 2 برابر این پیش‌بینی محقق شد.

این وعده‌های نادرست که در مصاحبه‌های پرتکرار همتی بیان می‌شد سبب شد اندک اعتبار بانک مرکزی نزد مردم و فعالان اقتصادی بر باد رود و قطعاً جانشین همتی در بانک مرکزی، کار سختی برای احیای اعتبار سیاستگذار پولی دارد.

کنترل پایه پولی

عبدالناصر همتی در حالی با اعتماد به نفس بالا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده که در دوره او بدترین شاخص‌های پولی ثبت شده است.

از 461 هزار میلیارد تومان حجم پایه پولی (پول پرقدرت و ریشه تورم) بیش از نصف آن در دوره ریاست کمتر از 3 سال همتی ایجاد شده است. بانک مرکزی در دوره همتی به کارخانه چاپ پول برای زیاده خواهی های بانکها در اولویت اول و منابع مالی برای دولت در اولویت دوم و البته مقیاسی کمتر از بانکها تبدیل شده است.

باید به این موضوع توجه کرد که بدهی بانکها به بانک مرکزی علی رغم تهاترهایی که طی دو سال اخیر صورت گرفته، همچنان بالاست. از سوی دیگر، بانکها در تخصیص منابع بسیار خودمختارو مبتنی بر زیاده خواهی خود عمل می کنند و بخش تولید از منابع مذکور بهره مند نیست و به دلیل ورود منابع به فعالیت های سوداگرانه مثل املاک و سایر دارایی ها، صرفا تبعات تورمی مضاعف آن، مردم را درگیر خواهد کرد. حال آنکه مخارج دولت، این مضرات را ندارد هرچند این موضوع، به معنای نفی اصلاح بودجه نیست و باید در این جهت نیز گام برداشت.

برگرداندن امید و آرامش به بازار پول و ارز

 

قبل از شروع به کار همتی در بانک مرکزی، نرخ دلار در بازار آزاد حدود 8100 تومان بود اما در دوره او پرنوسان‌ترین دوران تاریخ ارز را در کشورمان شاهد بودیم. در اواسط سال 1397 نرخ ارز به 19 هزار تومان رسید بعد تا 12 هزار تومان پایین آمد.

مجدداً در سال گذشته نرخ ارز به بالای 30 هزار تومان افزایش یافت و اکنون مدتی است به 23 هزار تومان رسیده است.

بدیهی است موضوع عرضه ارز، فراتر از ابعاد اقتصادی بوده و آثار زیان‌بار بر امنیت ملی دارد.

در کشورهای نفتی، به‌ویژه کشور ما، نرخ ارز یکی از مهمترین متغیرهای اثرگذار بر سایر متغیرهای کلان اقتصادی است، با این حال چرا بانک مرکزی در دوران همتی همواره در جهت افزایش نرخ ارز کوشا بوده و هیچ همتی را علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری برای تقویت ارزش پول ملی، صورت نداده است؟

مبارزه با فساد و رانت‌خواری در نظام پولی و ارزی کشور

در خصوص ابر بدهکاران بانکی، شما در مصاحبه‌ای گفته‌اید حدود 90 هزار میلیارد تومان دست 11 نفر از بدهکاران عمده است. این رقم بسیار بالاست و حدود 50 درصد از درآمدهای مالیاتی دولت در سال 1399 است. این مبلغ نزد اشخاص حقیقی است یا حقوقی؟ چه راهکاری برای وصول آن اندیشده‌اید؟

سایر وعده‌های همتی

اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی

اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی/ استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها

ثبات در مقررات بانکی

پشتیبانی از تولید داخلی

حمایت از صادرات پایدار

اتخاذ رویکردی فعال در مبارزه با تحریم‌ها

افزایش تاب‌آوری اقتصاد در برابر تلاش دشمنان برای ایجاد انزوای مالی

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

روایت تاراج سفره ایرانی‌ها

 روایت تاراج سفره ایرانی‌ها
2021-07-24T10:00:10+04:30
آمارها نشان می‌دهد نسبت درآمد به هزینه در برخی سال‌ها کمتر از یک و در برخی سال‌ها نیز نزدیک به عدد یک بوده است، اما در سال‌های اخیر این عدد به ۱.۲ نیز رسیده...

اینفوگرافیک | یک گام تا خودکفایی تولید خودکار

 اینفوگرافیک | یک گام تا خودکفایی تولید خودکار
2021-07-20T11:10:36+04:30
در حالی که در سال ۹۱، خودکار ایرانی تنها ۱۰ درصد از بازار نوشت‌افزار سهم داشت، بنا بر آمار منتشر شده، این میزان در سال ۹۹، به ۹۰ درصد رسیده است.

اینفوگرافیک | ایران رکورد سالمندی را خواهد زد!

 اینفوگرافیک | ایران رکورد سالمندی را خواهد زد!
2021-07-19T11:34:56+04:30
بسیاری از کشورها مسیر رسیدن از ۱۰درصد به ۳۰درصد سالمندی را قریب به یک قرن طی کردند، اما ایران این مسیر را در حدود ۳۰ سال طی می کند و این به آن معناست که رکو...

در این بیمارستان خدمات توانبخشی کودکان معلول رایگان انجام می شود

 در این بیمارستان خدمات توانبخشی کودکان معلول رایگان انجام می شود
2021-07-18T12:34:58+04:30
مدیر درمان بیمارستان نورافشار، گفت‌: در این بیمارستان خدمات توانبخشی کودکان معلول رایگان پذیرش می‌شوندو این بیمارستان از قطب‌های مجهز توانبخشی کشور است.

آنتی بادی واکسیناسیون کرونا ۳ برابر آنتی بادی مبتلاشدگان است

 آنتی بادی واکسیناسیون کرونا ۳ برابر آنتی بادی مبتلاشدگان است
2021-07-18T12:34:58+04:30
بر اساس یک مطالعه جدید، افرادی که به طور کامل علیه کووید ۱۹ واکسینه شده اند، نسبت به افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، از نظر سیستم ایمنی بسیار ق...

طرح ویژه پلیس برای مقابله با استخراج رمز ارز/ شناسایی ۷۰ مزرعه بیت‌کوین در تهران

  طرح ویژه پلیس برای مقابله با استخراج رمز ارز/ شناسایی ۷۰ مزرعه بیت‌کوین در تهران
2021-07-18T02:35:09+04:30
میزان قطع برق گرچه نسبت به چند روز قبل کاهش چشمگیری داشته، اما همچنان از گوشه و کنار خبرهایی در مورد قطع برق به گوش می‌رسد و احتمال تکرار قطعی‌ها نیز در روز...

بهانه‌های جدید برای نظارت باجناق‌ها

 بهانه‌های جدید برای نظارت باجناق‌ها
2021-07-17T10:28:21+04:30
گویا این چند مدت ریاست کریم همتی که به جای علی‌اصغر پیوندی سکاندار هلال‌احمر شده بود، آتش زیر خاکستری بوده که حالا زبانه کشیده است.

اینفوگرافیک | گرانی افسارگسیخته کالا از ۹۲ تا ۱۴۰۰

 اینفوگرافیک | گرانی افسارگسیخته کالا از ۹۲ تا ۱۴۰۰
2021-07-17T09:34:57+04:30
در دولت های یازدهم و دوازدهم با افزایش افسارگسیخته کالاهای مورد نیاز مردم مواجه بودیم که این گرانی ها کیفیت زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است. در ای...

طرح ویژه پلیس برای مقابله با استخراج رمز ارز/ شناسایی ۷۰ مزرعه بیت‌کوین در تهران

 طرح ویژه پلیس برای مقابله با استخراج رمز ارز/ شناسایی ۷۰ مزرعه بیت‌کوین در تهران
2021-07-13T11:41:58+04:30
میزان قطع برق گرچه نسبت به چند روز قبل کاهش چشمگیری داشته، اما همچنان از گوشه و کنار خبرهایی در مورد قطع برق به گوش می‌رسد و احتمال تکرار قطعی‌ها نیز در روز...

مستاجران، رها در توفان بازار اجاره + قیمت

 مستاجران، رها در توفان بازار اجاره + قیمت
2021-07-13T11:41:58+04:30
با شروع تابستان، نرخها به تدریج در بازار اجاره شهر تهران افزایش یافته و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد تعیین سقف ۲۵ درصد برای قراردادها نتوانسته سد محکمی در ب...

اینفوگرافیک | دولـت روحـــانی رکـــورد گــرانی خــــانه را هـم زد

 اینفوگرافیک | دولـت روحـــانی رکـــورد گــرانی خــــانه را هـم زد
2021-07-12T10:15:07+04:30
در حالی کمتر از یکماه به پایان عمر دولت روحانی باقیمانده که دولت سیزدهم کار دشواری برای جبران خسارت‌های وارد شده به بخش مسکن کشور در پیش خواهد داشت.

اینفوگرافیک | قرارداد ترکمانچای سایپا با مشتریان!

 اینفوگرافیک | قرارداد ترکمانچای سایپا با مشتریان!
2021-07-11T08:21:50+04:30
سایپا در قرار دادهای خود با مشتریان نه تنها نسبت به تحویل خودرو در زمان مقرر پایبند نبوده است بلکه مبلغ جریمه دیرکرد تحویل خودرو را هم آنطور که خود صلاح می ...

نحوه محاسبه اضافه کاری در سیستم حقوق و دستمزد کارگران

  نحوه محاسبه اضافه کاری در سیستم حقوق و دستمزد کارگران
2021-07-10T14:41:57+04:30
اضافه کاری جزء مواردی است که کارگران در زمان کار خود با آن سر و کار دارند و آشنایی با نحوه محاسبه آن می‌تواند به آگاه سازی کارگران کمک کند.

چند پیشنهاد برای مدیریت انرژی در دولت آینده

 چند پیشنهاد برای مدیریت انرژی در دولت آینده
2021-07-10T14:41:54+04:30
با شدت گرفتن رایزنی‌ها و طرح برخی اسامی به عنوان وزیر آینده نیرو جامعه متخصصین و نخبگان مرتبط با صنعت آب و برق دغدغه های اساسی در این خصوص داشته که با توجه ...

حرکت سلبریتی‌ها برخلاف روندهای جمعیتی/ علاقه به خانواده پرجمعیت

 حرکت سلبریتی‌ها برخلاف روندهای جمعیتی/ علاقه به خانواده پرجمعیت
2021-07-10T12:15:03+04:30
آمارها نشان از زوال جمعیتی آمریکا دارند اما بسیاری از خانواده‌های معمولی و سلبریتی‌های این کشور برخلاف این جریان در حرکت هستند.

اینفوگرافیک | چطور شد که برق قطع شد؟

 اینفوگرافیک | چطور شد که برق قطع شد؟
2021-07-10T12:01:53+04:30
در این روزها اغلب ایرانی‌ها دوبار در یک‌روز قطعی برق را تجربه می‌کنند. این وضعیت با ضرر و زیان مالی و مادی چشمگیری که به مردم، کسبه و تولیدکنندگان وارد کرده...

پوست موز زیر پای صنعت گوشت

 پوست موز زیر پای صنعت گوشت
2021-07-10T12:01:53+04:30
دولت سیزدهم باید برای واردات و توزیع نهاده‌های دامی آمادگی کامل داشته باشد و هرگونه اهمال همانند آنچه در دو سال اخیر رخ داده، می‌تواند تیر خلاص را به صنعت د...

گلزن‌ترین مدافعان تاریخ فوتبال

 گلزن‌ترین مدافعان تاریخ فوتبال
2021-07-07T13:21:42+04:30
برخی از مدافعان فوتبال توانایی‌های هجومی بالایی دارند و آمار گلزنی قابل توجهی بر جای گذاشته اند.

اینفوگرافیک |واردات سالانه ۲۶۵ میلیون دلار کفش به کشور

 اینفوگرافیک |واردات سالانه ۲۶۵ میلیون دلار کفش به کشور
2021-07-06T09:28:30+04:30
جهت گیری کفش های وارداتی با قیمت های بسیار پایین تر از متوسط نرخ جهانی به کشور ، نه تنها کمک موثری به رشد تولید و نو آوری در داخل کشور نکرد، بلکه به عنوان ی...

تونل البرز در آستانه افتتاح/ کاهش ۴۰ دقیقه‌ای زمان سفر به شمال

 تونل البرز در آستانه افتتاح/ کاهش ۴۰ دقیقه‌ای زمان سفر به شمال
2021-07-05T11:21:50+04:30
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که تا پایان امسال یک باند از فاز دو آزادراه تهران-شمال به بهره‌برداری خواهد رسید و در این میان تونل البرز از همین فاز تقر...

رضا رویگری: بیکاری و هزینه‌های زندگی کمرم را شکسته/هیچکس حالم را نمی‌پرسد

 رضا رویگری: بیکاری و هزینه‌های زندگی کمرم را شکسته/هیچکس حالم را نمی‌پرسد
2021-07-05T11:08:30+04:30
بازیگر سریال «مختارنامه» گفت: این همه سال برای هنر و فرهنگ این مملکت و مردم خوبم زحمت کشیدم اما در آخر این وضعیت من است. کارهای خوب ارزشی و مهمی ر...

احیای کارخانه «ارج» در پی اقدامات دستگاه قضایی

 احیای کارخانه «ارج» در پی اقدامات دستگاه قضایی
2021-07-05T11:08:30+04:30
رئیس دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران از احیاء کارخانه «ارج» در پی اقدامات دستگاه قضایی خبر داد.

هاشمی : شبکه نمایش خانگی مخاطب را دچار افسردگی می‌کند

 هاشمی : شبکه نمایش خانگی مخاطب را دچار افسردگی می‌کند
2021-07-03T13:19:56+04:30
سید جواد هاشمی از مشکلات حوزه سینما گفت و اینکه دولت با چه راهکاری می‌تواند مشکلات این حوزه را حل کند.

نحوه محاسبه اضافه کاری در سیستم حقوق و دستمزد کارگران

 نحوه محاسبه اضافه کاری در سیستم حقوق و دستمزد کارگران
2021-07-03T12:53:15+04:30
اضافه کاری جزء مواردی است که کارگران در زمان کار خود با آن سر و کار دارند و آشنایی با نحوه محاسبه آن می‌تواند به آگاه سازی کارگران کمک کند.

بدقولی ایرلاین‌ها برای بازگرداندن قیمت بلیت هواپیما/ پروازهایشان را قطع می‌کنیم

 بدقولی ایرلاین‌ها برای بازگرداندن قیمت بلیت هواپیما/ پروازهایشان را قطع می‌کنیم
2021-07-03T12:26:35+04:30
در پی گرانفروشی بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی و هشدارهای متعدد صادر شده از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، همچنان این رویه ادامه دارد.

ضرورت توجه به موضوع مهم «مدیریت منابع آب» در دولت سیزدهم

 ضرورت توجه به موضوع مهم «مدیریت منابع آب» در دولت سیزدهم
2021-07-03T12:13:22+04:30
وضعیت منابع آبی در کشور به گونه‌ای است که به توجه ویژه نیاز دارد. مدیریت آب در کشور جزء لاینفک موضوعات اساسی و بنیادین مورد توجه سیاسیون و برنامه ریزان نظام...

بهترین تمام کننده‌های دنیای فوتبال

 بهترین تمام کننده‌های دنیای فوتبال
2021-07-03T10:53:16+04:30
برخی از مهاجمان حال حاضر دنیای فوتبال، توانایی بالایی در زدن ضربات آخر و باز کردن دروازه حریفان دارند.

قطاری که جلوی خروج ۷۰ هزار میلیارد تومان را می گیرد!

 قطاری که جلوی خروج ۷۰ هزار میلیارد تومان را می گیرد!
2021-07-03T10:53:16+04:30
صحبت از ۷۰ هزار میلیارد تومان یا ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی است که واگن‌های قطار مانع یا دلیل خروج آن از کشور هستند!

"زنان" بیشترین متقاضیان ۴ گروه آزمایشی کنکور امسال/پیشتازی "مردان" در گروه‌ ریاضی و فنی

 "زنان" بیشترین متقاضیان ۴ گروه آزمایشی کنکور امسال/پیشتازی "مردان" در گروه‌ ریاضی و فنی
2021-06-30T10:13:06+04:30
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه زنان در ۴ گروه آزمایشی بیشترین متقاضیان کنکور هستند، گفت: مردان فقط در گروه آزمایشی ریاضی و فنی از زنان پیشی گرف...

۸ استادیوم قطر که برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۰ طراحی و ساخته شده است

 ۸ استادیوم قطر که برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۰ طراحی و ساخته شده است
2021-06-30T09:39:46+04:30
در مطلب زیر قصد داریم شما را با ۸ استادیوم ورزشی قطر که قرار است مسابقات جام جهانی در آن‌ها برگزار شوند، آشنا کنیم.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)