میرنیوز

سردرگمی مدرن‌ترین سامانه‌های آمریکایی و اسراییلی در شناسایی «موشک سرگردان»/ پدافندی که در برابر سلاح ۶۰ ساله عاجز است مقابل «ذوالفقار» و «حاج قاسم» چه می‌کند؟!

 سردرگمی مدرن‌ترین سامانه‌های آمریکایی و اسراییلی در شناسایی «موشک سرگردان»/ پدافندی که در برابر سلاح ۶۰ ساله عاجز است مقابل «ذوالفقار» و «حاج قاسم» چه می‌کند؟! 2021-04-25T09:30:21+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از مشرق، اگرچه از سالها قبل و با افزایش قدرت راکتی و موشکی مقاومت در لبنان و فلسطین، مشخص شد تبلیغات و ادعاهای آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ویژگی‌ها و قابلیت‌های سامانه های پدافندی مستقر در فلسطین اشغالی، رنگ واقعیت ندارد، اما شب اول اردیبهشت ماه و در جریان یک درگیری بین پدافند هوایی ارتش سوریه و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی، اتفاقی مهم رخ داد که علامت سوال بزرگی را در خصوص ویژگی‌های فعلی آنچه سپر دفاع موشکی رژیم اسراییل خوانده می شود، ایجاد کرده است.

در ابتدا لازم است اشاره ای مختصر به آنچه در روزهای اخیر رخ داده است، داشته باشیم.

سامانه موشکی اس 200 که توسط سازمان ناتو به عنوان سام 5 نیز شناخته می‌شود یکی از سیستم‌های پدافند هوایی برد بلند ساخت شوروی سابق است که در دهه 1960 میلادی توسعه پیدا کرده و در همان زمان نیز به عنوان یک سلاح علیه بمب افکن‌های بزرگ آمریکایی تعریف شد و در مواردی نیز سر جنگی اتمی برای آن نصب می‌شد تا در صورت بروز جنگ به سمت دسته پروازی بمب افکن‌های آمریکایی شلیک و با انفجار در بین آنها باعث تخریب گسترده شود.

این موشک البته در جریان تهاجمات قبلی نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به آسمان و مرزهای سوریه، موفق به شکار یک فروند جنگنده اف 16 اسراییلی در بهمن ماه سال 96 شد که به نوعی برای این موشک در مقابل آن هدف، حرکتی بزرگ به حساب می‌آید و از آن زمان، خلبانان و فرماندهان اسراییلی ترس بسیاری را در زمان هر نوع تجاوز به سوریه تحمل می‌کنند.

موشک اس 200 در حال شلیک

باقی مانده اف 16 اسراییلی که توسط اس 200 سوری در بهمن ماه 96 سرنگون شد

این موشک البته در دو مورد دیگر نیز در جنگ سوریه خبر ساز بوده است. یک مورد آن مربوط به سرنگون کردن اشتباه یک فروند هواپیمای شناسایی ایلوشین 20 روسی در سپتامبر 2018 میلادی در نزدیکی سواحل سوریه بود که با تحقیقات مشخص شد در جریان این حادثه جنگنده های اسراییلی از سمت دریای مدیترانه اقدام به حمله به سمت سوریه کردند و بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه هواپیمای روس را به عنوان سپر خود استفاده کردند. موشک اس 200 سوری نیز به دلیل سطح مقطع بالاتر این هواپیما روی آن قفل می کند.

مورد بعدی از خبر سازی موشک اس 200 در سوریه نیز در ادامه گزارش مورد اشاره قرار می گیرد. در شب مورد نظر، سیستم دفاع هوایی سوریه در پاسخ به حمله هوایی صهیونیست‌ها به منطقه جولان چند موشک را به سمت جنگنده‌های اسراییلی شلیک می‌کنند که حداقل یکی از این موشک‌ها که اس 200 بوده به پرواز خود ادامه داده و در نهایت در نزدیکی تاسیسات اتمی دیمونا منفجر می شود. اما این ماجرا از چه جهت قابل توجه است؟

دفاع موشکی اسراییل دچار قطع و وصلی !

یکی از نکات جالب در خصوص این ماجرا این است که مقامات صهیونیستی اعلام کرده اند برای رهگیری این پرتابه تلاش کردند، اما موفق نشدند و در عین حال هنوز هم در حال تحقیق هستند که دلیل عدم موفقیت در رهگیری این موشک را پیدا کنند.در این پروسه البته موشک معروف پاتریوت نیز به سمت سام 5 سوری شلیک شده که برخی منابع از شلیک دو موشک و برخی نیز از شلیک یک موشک به سمت این هدف حکایت دارد که در هر صورت، در رهگیری ناکام بودند.

نکته جالب و خبر ساز دیگر اس 200 در سوریه اینجاست که در بهار سال 2017 سناریویی شبیه به مورد اخیر رخ داده بود و در جریان آن، باز هم یکی از موشک های سام 5 ارتش سوریه از مرز عبور کرده و وارد حریم سرزمین های اشغالی شده بود که در آن مورد، این موشک توسط سامانه پدافندی آرو رهگیری و سرنگون شد. این که چگونه در آن مورد این سامانه موفق بوده و حالا با وجود داشتن تجربه قبلی از رهگیری این موشک عاجز مانده اند خود یکی از نکات مهم در رخداد اخیر است.

سامانه آرو در حال شلیک

بررسی ها نشان می دهد موشک مورد نظر سوری‌ها در درگیری اخیر، از منطقه‌ای به اسم الضمیر در نزدیکی شهر دمشق شلیک شده و مشخصا رادارهای پیش اخطار صهیونیست‌ها نیز به دلیل فاصله کم منطقه مرزی این پرتابه را رصد کرده بودند. در هر صورت این موشک با عبور از لایه های پدافندی در نزدیکی یکی از حساس‌ترین مناطق در سرزمین های اشغالی منفجر شد.

باقی مانده موشک اس 200 سوری که در سرزمین های اشغالی سقوط کرده است

پدافند صهیونیست‌ها در برابر ایران چه خواهد کرد؟

اما مسئله و نکته مهم‌تر در خصوص حادثه چند شب قبل در سرزمین‌های اشغالی که به ذهن هر مخاطبی خطور می‌کند این مسئله است که با این وضعیت آیا سامانه‌های پدافندی رژیم صهیونیستی در مقابل موشک‌های ایرانی شانسی دارند یا خیر ؟ باید توجه داشت موشک سام 5 که موفق به عبور تقریبا بیش از نیمی از عرض سرزمین های اشغالی شد طولی در حدود 11 متر دارد و از یک بدنه فلزی ساخته شده و از زمان شلیک تا زمان برخورد به هدف نیز این بدنه به صورت کامل در حال حرکت است. همچنین سرعت نهایی این موشک نیز در حدود 4 برابر سرعت صوت است.

اما زمانی که ما نگاهی به نسل جدید موشک های بالستیک ایرانی بیاندازیم - چه سری قیام به عنوان جایگزین موشک‌های شهاب تا سجیل، خرمشهر و عماد و خانواده فاتح ، ذوالفقار ، دزفول و حاج قاسم - با موشک‌هایی طرف هستیم که اولا تمام آنها دارای سر جنگی جدا شونده از بدنه هستند که این مسئله شناسایی کلاهک را برای طرف مقابل بسیار مشکل تر می‌کند.

مسئله بعدی استفاده از مواد کامپوزیت و غیرفلزی در بدنه موشک‌های ایرانی است که بر خلاف مواد فلزی باز هم بحث شناسایی و رهگیری راداری را سخت‌تر می‌کنند. در حال حاضر اسراییلی ها اعلام کرده‌اند که مقاومت لبنان به موشک‌های سری فاتح 110 مجهز شده که کار را برای دفاع موشکی این رژیم بسیار سخت می‌کند. از طرفی صهیونیست‌ها با نسل جدید موشک‌های تاکتیکی ایران مثل سری حاج قاسم طرف هستند که از نظر اندازه و قدرت حمل و نقل در حد سری فاتح بوده اما از خاک ایران به صورت مستقیم توان هدف قرار دادند سرزمین‌های اشغالی را نیز دارند.

دو تصویر از سر جنگی جدا شونده موشک‌های دزفول یا ذوالفقار در رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15- به رد حرارتی ایجاد شده در پشت سر جنگی دقت کنید

مسئله بعدی سرعت ورود به جو از طرف سرهای جنگی موشک های ایرانی است که بسته به مدل، از حدود 3 برابر سرعت صوت آغاز شده و به بیش از 5 ماخ می رسد و اصولا در رده سلاح‌های هایپرسونیک قرار می گیرند. تقریبا تمامی سیستم های دفاع موشکی شناخته شده حال حاضر جهان برای مقابله با موشک هایی با سرعت زیر 5 ماخ توسعه پیدا کرده اند و در صورتی که سرعت موشکی از 5 برابر سرعت صوت در مرحله نهایی بالاتر برود مشخصا شانسی برای رهگیری وجود ندارد.

رژیم صهیونیستی در سالهای اخیر آزمایش های متعدد و سرمایه گذاری فراوانی را برای ارتقاء سیستم دفاع موشکی خود انجام داده و در بسیاری از موارد نیز خبر از موفق بودن این آزمایش ها داده است ولی در این رخدادهای واقعی و تهدیدات عملی مثل موضوع چند روز قبل، به طور مشخص غافلگیر شده و موشکی که اصولا برای عملکردی دیگر و با فناوری نزدیک به 70 سال پیش طراحی شده از لایه های پدافندی این رژیم عبور کرده است.

حالا می توان راحت تر استدلال کرد، لایه های متنوع دفاعی در سرزمین های اشغالی که مقابل موشکی با آن ابعاد ، سرعت پایین تر از موشکهای ایرانی و بدنه فلزی، چنین عاجز و فلج بوده، چگونه مقابل موشک های متنوع و متعدد ایرانی یا نیروهای مقاومت با سرجنگی جدا شونده، قابلیت حملات ضد رادار و در مدل های جدید با سرعت بیش از 5 برابر سرعت صوت، چه خواهند کرد؟ مسئله ای که اکنون، پاسخ و درک آن چندان سخت نخواهد بود.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران

 تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران
2021-12-08T11:24:32+03:30
طبق اعلام مسئولان شهری ۱۲۹ ساختمان پر خطر در تهران وجود دارد که ممکن است یک بار دیگر حادثه ای مانند پلاسکو در آنها رخ دهد.

ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»

 ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»
2021-12-08T11:24:32+03:30
سوتلانا سوپیلنیاک بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه» گفت: از ۸ سال پیش، یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده ام و به فرهنگ ایران آشنایی کامل دارم.

دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند

 دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند
2021-12-08T10:57:49+03:30
کشاورز زعفران کار، رها شده است و کسی صدای کشاورز و روستایی را نمی شود. دولت هیچ دلیلی برای عدم خرید حمایتی محصول نداشت. نباید فکر کنید اگر سالی ۵۰۰ تن زعفرا...

انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است

 انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است
2021-12-08T09:51:15+03:30
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس تا احقاق حقوق کارگران دست از پیگیری و رهگیری موضوع نخواهد کشید.

اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹

 اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹
2021-12-08T07:24:36+03:30
سخنگوی گمرک گفت: با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟

 ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟
2021-12-07T15:11:06+03:30
خواسته سهامداران از رئیس قوه قضائیه این است که دایره رسیدگی به تخلفات بورسی را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسئولیت فطانت...

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

 ۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
2021-12-07T14:44:30+03:30
در ۸ ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌...

بازی دلالان با قیمت لاستیک

 بازی دلالان با قیمت لاستیک
2021-12-07T14:44:30+03:30
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

 اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-06T08:12:48+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)