میرنیوز

۴۰۰ گونه نادر از گل‌های وحشی دنیا در ایران/ خواص گل‌های وحشی را بشناسید

 ۴۰۰ گونه نادر از گل‌های وحشی دنیا در ایران/ خواص گل‌های وحشی را بشناسید 2021-04-18T11:07:57+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل ازباشگاه خبرنگاران، با آمدن فصل بهار طبیعت جلوه های دلنواز خود که بی شک یکی از شگفتی های جهان خلقت است را نمایان می کند. با نسیم بهاری گل های وحشی سر از خاک بیرون می آورند و دامان هر کوی و برزنی را با رنگ های زرد،آبی،بنفش،قرمز و سفید رنگین می کنند.

ایران با مساحتی بیش از 6/1 میلیون کیلومتر مربع، کشوری کوهستانی است و مهمترین رشته کوه های آن زاگرس،البرز، آذربایجان-تالش و کپه داغ-خراسان است. طبیعت چهار فصل و تنوع اقلیمی در کشور باعث شده تا این کوه ها که مأمن غنی ترین ذخایر طبیعی از جمله گیاهان هستند، از فراز بلندترین قله ها تا قلب دشت ها و حتی کویر داغ، میزبان تعداد بی شماری از گونه ها و جنس هایی ازگیاهان و گل های وحشی منحصر به فرد باشند.

حدود 8 هزار گونه گیاه وحشی در کشور وجود دارد که بیش از هزار و 500 گونه آن اندمیک (انحصاری)هستند.ایران با دارا بودن حدود 400 گونه نادر گیاهی، غنی ترین ذخیره ژنتیکی ارزشمند گیاهی دنیا است اما اکثر این گیاهان به دلیل ناآشنایی و نبود فرهنگ سازی مناسب در معرض تهدید انقراض هستند.

با توجه به اینکه در فصل بهار هستیم ممکن است با گذر از عرصه های منابع طبیعی گل های وحشی متنوعی از شیرمرغ تا سرمه کلاغ را بعد از سپری کردن یک دوره سرد زمستانی در طبیعت ببینیم .

دراین گزارش شما را با تعدادی از این گل های زیبا آشنا می کنیم.

(Ornithogalum) شیرمرغ

شیرمرغ یا علف تگرگی گیاهی که در ایران 113گونه علفی دارد و در مزارع،چمنزارها و کوهپایه ها رشد می کند.این گیاه بومی ایران و قفقاز است.

( Iris) زنبق وحشی یا نوروز گلی

این گیاهان با پایان فصل زمستان و با شروع فصل بهار در دشت ها ظاهرمی شوند و نوید بهار را می دهند. این گل در مناطق کوهستانی شمال و شمال غرب کشور و در نزدیکی برف های در حال ذوب دیده می شود.

(primula) گل پامچال الوان

این گیاه یکی دیگر از گل های بهاری است. از اواخر اسفند تا اردیبهشت درطبیعت گلدهی دارد. زیستگاه این گل جنگل است و در چمنزارها،جنگل ها و مناطق کوهستانی دیده می شود. این گل اندمیک یا بومی انحصاری کشور است و کاربرد صنعتی دارد بنابراین ارزش حفاظتی بالایی دارد.

(veronica) سیزاب

گیاهی چند ساله که در مناطق گرمسیر همیشه سبز و درمناطق سردسیر در بهار رشد می کند و خوشه های کوچکی از گل های سفید یا بنفش در گیاه نمایان می شود.

(geranium) شمعدانی وحشی یا سوزن چوپان

گیاهی چند ساله در مناطق مختلف کشور از منطقه رویشی خزری تا مناطق غربی،شمال غربی و مرکز کشور یافت می شود. دارای گل بنفش و موسم گلدهی فروردین تا اریبهشت است.به صورت علف هرز در باغ ها،مزارع و مراتع رشد می کند.

(scilla) گل نجم آبی

گیاهی کوهزی و آب دوست با گل های ستاره ای یا زنگوله ای است که در ایران 10 گونه دارد و از گیاهان زود گل است که در کنار چشمه های باغات،چمنزارهای مرطوب،جنگل های خزری،مراتع کوهستانی و شکاف دیواره های صخره ای است.

(colchicum)سفید گل حسرت

گلی بدون برگ است و در دو فصل بهار و پاییز گل می دهد.این گل بعد از ذوب شدن برف ها در بهار و قبل از آمدن برف در پاییز شکوفا می شود و گیاه زینتی مناطق معتدل و مراتع کوهستانی است.این گل درمعرض تهدید و انقراض است.

(cenecio) پیر بهارک

این گیاهان در اوایل بهار از خاک بیرون می آیند و برخی نیز در اواخر فصل بهار گل می دهند.گیاهی یک ساله که در مراتع،مناطق کوهستانی و تپه ماهورها رشد می کند. علت اینکه به این گل پیر بهارمی گویند این است که در اواسط بهار که گل های دیگر شکوفا می شوند پیربهار سرش سفید شده و در حال دانه دادن است.گیاهی که در فصل بهار پیر شده و به آخر عمرش رسیده است.

(taraxacum) قاصدک

گل قاصدک میوه های چتری شکل دارد و در مراتع،اراضی زراعی و حتی بایر اغلب نقاط کشور می روید.

(muscari) سنبلک/کلاغک یا سرمه کلاغ

در حدود 40 گونه از این گل شناخته شده است اما این جنس 7 گونه در ایران دارد. این گیاه دارای ارزش دارویی است و در اغلب نقاط کشوربه ویژه منطقه های رویشی ایران، تورانی و زاگرسی می روید.

حفاظت از گل های وحشی به منزله حفاظت از تنوع زیستی است

مجید اسکندری نویسنده کتاب طبیعت گردی با گیاهان ایران تصریح کرد: گیاهان رکن اصلی و مولد طبیعت هستند و گل های وحشی به عنوان اندام های اصلی زایشی گیاهان، نقش اصلی در تولید مثل و ادامه بقای گیاهان دارند.

او با اشاره به اینکه حفاظت از گل های وحشی به منزله حفاظت از تنوع زیستی است،افزود:گل های وحشی با تولید گرده و شیرابه علاوه بر فراهم کردن بستری برای تولید مثل به حفظ حشرات کمک می کنند. اغلب آنها در چرخه های زیستی برای جانوران مختلف مفید هستند.

او ادامه داد:ریشه های گل های وحشی باعث ثبات خاک شده و از فرسایش خاک جلوگیری می کند.ریشه بسیاری از این گلها با قارچ های میکوریزا در ارتباط هستند و باعث تثبیت مواد آلی خاک از جمله نیتروژن می شوند که برای رشد و بقای بسیاری از موجودات دیگر خاک زی مفید هستند.

اسکندری با بیان اینکه حضور گل های وحشی در یک اکوسیستم به منزله بقا و زایش است ،تصریح کرد: با چیدن گل های وحشی شرایط زوال و نابودی طبیعت را فراهم می کنیم.هر گل در مرحله رویشی خود تبدیل به میوه و بذر خواهد شد و ازآ نجا که بذرها و میوه ها باعث ادامه بقای گیاهان می شوند، چیدن آنها از طبیعت این چرخه زیستی را قطع می کند و سبب انقراض بسیاری از گیاهان به خصوص گل های اندمیک یا انحصاری خواهند شد.

نویسنده کتاب طبیعت گردی با گیاهان ایران تاکید کرد: وقتی طبیعت گردان به رویشگاه های گل های وحشی می روند باید مراقب باشند تا این گل‌ها را پاکوب نکنند زیرا ریشه این گل‌ها سطحی است و با لگد مال شدن رشد آنها در آینده متوقف خواهد شد.

او در پایان گفت:راه بهره برداری از گل های طبیعت این است که به آنها اجازه بذردهی دهیم و سپس بذر آنها را به صورت محدود در یک محیط گلخانه ای پرورش داده و اهلی کنیم.

پایداری انسان و طبیعت در گرو حضور گل های وحشی/10 سال اسارت در خاک تا به گل نشستن

عادل رمضانی گیاه شناس گفت: در فصل بهار انواع متنوعی از گل های وحشی در طبیعت دیده می شوند. اما انواعی از گل حسرت،اناعی از نبق ها،سنبلک یا کلاغک،پیر بهار،قاصدک ،شیر مرغ،سیزاب،نجم،شمعدانی وحشی ،خردل وحشی و چند گل دیگر که دارای ریشه های پیازدار هستند جزء اولین گل هایی هستند که در اول فصل بهار در رویشگاه‌های طبیعی از دل خاک برون می آیند.

رمضانی افزود:گل های زود گل، نقش حیاتی در تعادل اکوسیستم دارند که در حفظ حیات سایر موجودات موثر است.بسیاری از زنبورداران برای حفظ زنبورستان خود به گل های وحشی نیاز دارند زیرا علاوه بر تداوم فعالیت زنبورداری در طعم عسل تولیدی آنها هم موثر است.

او با بیان اینکه گل های وحشی نقش مهمی در جلوگیری از فرسایش بادی دارند،ادامه داد:در اوایل فصل بهار تند بادهای شدیدی می وزد و گل های وحشی حتی درمناطق کویری از حرکت خاک یا ماسه جلوگیری می کنند.

این گیاه شناس گفت:برای اینکه بسیاری از گل های پیازدار بذرشان تبدیل به گل شود گاهی 10 سال زمان نیاز دارد بنابراین کندن گل از ریشه یا برداشت پیاز منجر به انقراض آنها می شود.بر اساس تحقیقات انجام شده بسیاری ازگ ونه های گل های وحشی در مناطق مختلف کشور در معرض انقراض هستند که یکی از علت های آن گرم شدن کره زمین است.

رمضانی پایداری انسان و طبیعت را در گرو حضور گل های وحشی دانست و افزود :در این چرخه نه تنها طبیعت از گزند آسیب ها در امان می ماند بلکه فضای امنی را برای زندگی انسان ها با جلوگیری از سیل های مخرب فراهم می کند.

او در پایان گفت:عرصه های طبیعی کشور، رویشگاه گل های انحصاری مثل لاله واژگون،سوسن چلچراغ، شقایق و ... است که ضمن ارزش حفاظتی به لحاظ اقتصادی با جذب سرمایه از طریق توریست می توان آن منطقه را با برنامه ریزی اصولی تبدیل به قطب گردشگری کرد تا برای کشور اشتغالزایی و درآمد زایی داشته باشد.

 

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

 اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته
2021-06-21T11:52:05+04:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات ۱۲ ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار و واردات نیز با رقم ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار ثبت شده که حاکی از تراز تجاری...

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

 ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند
2021-06-20T13:05:20+04:30
یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟

 سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟
2021-06-19T14:31:56+04:30
میزان فروش فیلم‌های اکران نوروزی سال ۱۴۰۰ که در پایان تعطیلات عید نوروز به حدود ۵۰۰ میلیون تومان رسیده بود، در آستانه فصل تابستان به حدود ۳ میلیارد تومان نز...

بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»

 بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»
2021-06-19T14:31:56+04:30
بلوغ بازیگریِ پژمان جمشیدی در «زیرخاکی» در سطحی قرار دارد که بسیاری از سکانس‌ها را یک‌تنه بالا می‌کشد و البته پینگ‌پنگ‌های عاطفی‌اش با ژاله صامتی ...

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

  چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-17T22:25:14+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه

 اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه
2021-06-16T20:05:12+04:30
سخنگوی قوه قضائیه گفت است: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده نه بانک مرکزی و سیستم بانکی؛ سی...

مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند

 مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند
2021-06-16T14:05:15+04:30
هومن کبیری تهیه‌کننده سریال «گیسو» یا همان «عاشقانه ۲» درباره همکاری اجباری خود با منوچهر هادی به عنوان کارگردان این سریال و چالش‌های پی...

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)