میرنیوز

همه کمیته‌های بی‌خاصیت دولت برای حل مشکل گرانی!/ تقاطع بی‌تدبیری از مرغ تا خودرو

 همه کمیته‌های بی‌خاصیت دولت برای حل مشکل گرانی!/ تقاطع بی‌تدبیری از مرغ تا خودرو 2021-04-04T15:41:22+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از دانا، اقتصاد ایران و وضع معیشتی مردم در سال گذشته شاهد نوسانات پی در پی و افزایش قیمت کالاها در بازارهای لوازم خانگی، خودرو و کالاهای اساسی بود؛ دولت هم برای جلوگیری از سخت شدن وضعیت اقتصادی مردم و کنترل بازارها و قیمت‌ها تصمیماتی اتخاذ کرد اما هیچکدام از این تصمیمات تاکنون باعث ساماندهی قیمت‌ها نشده و هنوز بازارها به ثبات لازم نرسیده است.

کارشناسان می‌گویند بی‌برنامگی دولت و دیر تصمیم‌گرفتن و عدم‌نظارت صحیح بر بازارها و اجرای تصمیمات عامل اصلی ناکارمدی این تصمیمات و عدم ثبات در بازارها است.

قیمت کالاهای از خودرو گرفته تا لوازم خانگی و... بخصوص کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن، حبوبات، ماکارونی، برنج و... در سال گذشته رشد شدیدی داشتند و تصمیماتی که گرفته شد تا باعث کنترل قیمت‌ها شد اما قیمتی کاهش نیافت؛ در این بین دولت و ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده مجوزهای افزایش قیمت کالاها را یکی پس از دیگری صادر می‌کرد و یا کمیته‌ها و کارگروهایی را تشکیل می‌داد که باز هم اثر مثبتی در بازار نداشت.

گرانی گام نخست قرارگاه ساماندهی مرغ

قرارگاه ساماندهی مرغ و تخم مرغ روز 10 فروردین ماه در جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد که ریاست آن با وزیر جهاد کشاورزی است. بازار مرغ با توجه به وضعیتی که داشت یکی از بازارها بود که همچنان شاهد آشفتگی است و مردم از نیمه دوم سال بخصوص در 3 ماه پایانی و روزهای نخست سال 1400 برای خرید گوشت مرغ در صف‌های طویل هستند و هر روز نابسامانی در بازار مرغ بیشتر شده است.

دولت با ادامه‌دار شدن گرانی‌ها و نابسامانی‌های بازار گوشت مرغ در سال 1400 تصمیم جدیدی گرفت که براساس آن و در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد با تشکیل قرارگاه تخصصی جهت ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ عرضه و توزیع مرغ به وزارت کشاورزی سپرده شود.

این قرارگاه بنا به خواست رئیس جمهور و تصمیم ستاد تنظیم بازار، تشکیل شد و در نخستین جلسه خود تصمیم به گران کردن 4500 تومانی قیمت مصوب گوشت مرغ کرد.

براساس این گزارش، دو روز بعد تشکیل و در روز 12 فروردین نخستین جلسه آن به ریاست وزیر جهاد کشاورزی با تصمیم خود قیمت مصوب گوشت مرغ را با 22 درصد افزایش، 24 هزار و 900 تومان تعیین کرد که همین افزایش، منجر به کاهش عرضه در خرده فروشی‌ها شد.

هر چند امید هست که با اقدامات در نظر گرفته شده باعث کاهش قیمت نجومی گوشت مرغ از 50 هزار تومان به محدوده 30 هزار تومان باشیم ولی این هدف زمان بر است و شاید ستاد تنظیم بازار که همه اعضای دولت هستند می‌توانست این تصمیم را زودتر بگیرد تا شاهد مرغ 50 هزار تومانی نباشیم هر چند مرغ 30 الی 40 هزار تومانی هم برای مردم گران است و شاید خیلی‌ها توان خرید نداشته باشند.

با این حال این قرارگاه در نخستین اقدام خود قدم در راه گرانی قیمت برداشت و خبری از نظارت برا توزیع و عرضه نهاده دامی به تولیدکنندگان نیستیم و بازهم ارز 4200 تومانی برای نهاده داده شده اما مردم قیمت گوشت مرغ را با ارز بازار آزاد پرداخت می‌کنند.

گرانی گوشت قرمز تا تشکیل کارگروه صادرات دام

قیمت گوشت قرمز هم در سال گذشته شاهد افزایش بود و حتی به نزدیک 200 هزار تومان هم رسید؛ مسئولان امر یکی از دلایل گرانی گوشت گوسفند را قاچاق دام زنده عنوان می‌کردند و کارگروه تنظیم بازار در این راستا تصمیماتی از جمله عدم نقل و انتقال دام در استان‌ها را گرفت اما بازار به سامان نرسید؛ یا اینکه دامداران از عرضه دام خودداری کردند تا با قیمت گران‌تر بفروشند.

البته مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی چند ماه پیش از تشکیل کارگروه صادرات دام خبر داد و گفت: بر این اساس ما طرح واردات گوشت قرمز به ازای صادرات دام زنده را به وزارت صمت ارائه کردیم. که یکی از راهکارهای جلوگیری از انباشت دام و زیان تولیدکننده و خروج دام از مسیرهای قانونی است.

تعیین مسئول تا تشکیل کمیته فولاد در وزارت صمت

بازار فولاد هم یکی از بازارهای بود که که از ابتدای سال گذشته در نابسامانی به سر می‌برد و تولیدات دیگر کالاها را دچار افزایش قیمت کرده است و قیمت‌ محصولات فولادی سر به فلک گذاشته بود که وزارت صمت مسئولی را برای ساماندهی آن تعیین کرد.

نابسامانی بازار فولاد به دلیل افزایش قیمت ارز و عدم رعایت کف عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و... بود که در خرداد سال گذشته معاون بازرگانی و دبیر کارگروه تنظیم بازار مسئولیت ساماندهی بازار فولاد را عهده گرفت؛ اتفاقی که تا به امروز تاثیر خاصی در روند قیمت‌گذاری و یا میزان عرضه تولیدکنندگان در بورس کالا نداشته است.

براساس این گزارش وزارت صمت به منظور تهیه دستورالعمل‌های فولادی و حل معضلات پیش روی این صنعت از ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد کمیته‌ای را تشکیل داد.

علیرضا رزم ‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با اشاره تشکیل کمیته فولاد، گفت این کمیته اقدامات لازم را جهت تنظیم بازار فولاد انجام می‌دهد و تکمیل عرضه فولادسازان در بورس کالا و ایجاد تعادل در قیمت محصولات فولادی از جمله همین اقدامات خواهد بود.

براساس صحبت‌های رزم‌ حسینی تصمیم‌گیری‌ها در خصوص تنظیم بازار فولاد به کمیته‌ای متشکل از مدیران بخش‌های مختلف وزارت صمت سپرده خواهد شد اما همچنان بازار محصولات فولادی در آشفتگی به سر می‌برد.

کارگروه ویژه سیمان

کارگروه ویژه سیمان در ابان ماه سال 96 تشکیل شد تا در نهایت یک تصمیم مناسب برای رفع مشکلات بخش سیمان کشور اتخاذ کند و براساس این کمیته مقرر شده برای تنظیم بازار، صادرات و افزایش مصرف داخلی سیمان سیاست گذاری لازم انجام شود اما امروز همچنان مشکلات این بخش پا برجاست و هم تولیدکنندگان و هم مصرف کننده از این وضعیت نارضی هستند و تولیدکنندگان همچنان درخواست افزایش قیمت دارند.

کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا

یکی از کارگروه‌هایی که در اسفند ماه سال 98 ایجاد شد کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بیماری کرونا بود که جلسات آن به ریاست محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و با حضور نمایندگان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شد.

این کارگروه هر هفته جلسه برگزار کرد اما تصمیمات آن نتوانست مشکلات اقتصادی و تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را آن طور که انتظار می‌رفت، حل کند؛ هر چند بعضا تصمیمات خوبی مانند پرداخت تسهیلات گرفت اما در مرحله اجرا و به دلیل نبود نظارت و جدیت نتوانست انتظار فعالان را محقق کند.

تشکیل کمیته خودرو که نتوانست تا امروز موفق باشد

بازار خودرو از نیمه دوم سال 97 دچار تلاطم شده بوده و هر روز قیمت‌ها افزایشی بود و در قالب کارگروهی مقرر شده بود برای کنترل قیمت خودرو در بازار آزاد نیز تصمیماتی گرفته شود تا از این افزایش قیمتهای سرسام‌آور جلوگیری شود، ابتدا قرار بود اختلاف قیمت بازار و کارخانه 10درصد باشد ولی پس از چند روز اعلام شد به‌دلیل اختلاف نظرهایی که وجود دارد، باید کمیته‌ای تشکیل شود و موضوع اختلاف 10درصدی قیمت بازار و کارخانه و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا در بازار مورد بررسی قرار گیرد.

بنا بر این گزارش در سال گذشته و با رای اعتماد مجلس به رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ کمیته خودرو به منظور بررسی شرایط موجود و راهکارهای پیشنهادی برای ساماندهی بازار خودرو تشکیل شد.

یکی از تصمیمات این کمیته فروش فوق‌العاده 152 هزار دستگاه خودرو توسط شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا پایان سال گذشته بود تا بتواند باعث کاهش و حذف قیمت کارخانه و بازار خودرو شود.

فروش فوق العاده‌های خودروسازان با قرعه کشی نتوانست مشکل بازار خودرو را حل کند و حتی بر اساس اعلام وزارت صمت 45 درصد خودروهای پیش فروش شده به دست دلالان رسید و همچنان شاهد اختلاف 40 الی 130 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار و درب کارخانه هستیم؛ البته در آبان سال گذشته بازار خودرو شاهد افت 30 درصدی قیمت بود که این مهم ناشی از کاهش نرخ ارز بود اما همچنان این بازار ساز افزایش قیمت را کوک می‌کند.

تشکیل کارگروه بررسی عوامل گرانی مسکن و راه‌حل‌های برون‌رفت از آن

در جلسه روز چهارشنبه 21 خرداد ماه 99 هیات دولت به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، موضوع افزایش بهای مسکن و اجاره بها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رییس جمهور دستور داد کارگروهی متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مسئولیت معاون اول رییس جمهور برای بررسی علل و عوامل گرانی مسکن و راه‌حل‌های برون‌رفت از این وضعیت تشکیل شود.

براساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن در تا پایان اسفند ماه سال گذشته 97 درصد افزایش داشت و قیمت اجاره‌ها نیز صعود شدیدی داشت و مردم را دچار مشکلات شدیدی کرد که هیچ کسی هم پاسخ نبود و این ستاد نتوانست کار خاصی انجام دهد.

تشکیل چهار کارگروه اقتصادی برای سیاست گذاری تا نمایش استفاده از کارشناسان

براساس این گزارش در اوایل آبان ماه سال 97؛ درپی برگزاری جلسه رئیس جمهوری، حسن روحانی دستور داد تا چهار کارگروه تخصصی در حوزه های اقتصاد کلان، بانکی ـ پولی، برنامه ریزی اقتصادی و حمایتی با حضور اساتید و نخبگان اقتصادی تشکیل شود.

ریاست کارگروه‌های چهارگانه را به ترتیب دژپسند وزیر اقتصاد، همتی رئیس کل بانک مرکزی، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود و مسئولین هرکارگروه موظف به تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه سیاستگذاری و تصمیم سازی مبتنی بر دیدگاه اقتصاددانان و پژوهشگران دانشگاهی بودند.

هدف از تشکیل این کارگروه ها بهره گیری بیشتر از نظر اساتید دانشگاه و نخبگان اقتصادی و مشارکت دادن ایشان در حوزه سیاستگذاری های اقتصادی دولت است؛ این در حالی است که فقط شعار این کارگروه داده شد و خروجی خاصی نداشت و حتی مشخص نشد جلسات آن برگزار شده یا نه.

اگر این جلسات خروجی داشت؛ شاید امروز کارشناسان اقتصادی و صاحبنظران دولت را بدون برنامه نمی‌دانستند و حداقل از آن زمان تا کنون راهکاری برای خروج از مشکلات اقتصادی حاصل می‌شد اما امروز مردم با تورم فوق سنگین و افزایش شدید قیمت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمیته‌ها و کارگروه‌های بی خاصیت/ چرا تصمیمات کارساز نیست؟

برای کنترل گرانی‌ها و قیمت‌ها در گام نخست نیازمند تصمیمات دقیق و کارشناسی شده است که متاسفانه دولت در این زمینه یا دیر اقدام می‌کرد و یا وارد بازی آزمون و خطا می‌شد و اگر تصمیم درستی هم گرفته می‌شد به دلیل نداشتن نظارت موفق نبود. یکی از نقاط ضعفی که وجود دارد و مانع اجرای درست تصمیمات اتخاذ شده برای کنترل بازار نبود نظارت کافی و لازم برای اجرای تصمیمات است.

اگر مسئولان برای تصمیم‌گیری و تعیین برنامه‌ها زودتر از بازار و افزایش قیمت‌ها اقدام می‌کردند، شاید می‌توانستند بازارها را در تعادل نگه دارند و از افزایش قیمت‌های غیرمتعارف و نجومی و ایجاد صف‌ها طویل و چند ساعته جلوگیری کنند.

اتخاذ تصمیمات منطقی برای کنترل قیمت‌ها، یک مرحله است و اقدام بعدی نظارت بر اجرای این تصمیمات است که به‌نظر می‌رسد از زمان تصویب یک موضوع تا اعمال کامل آن در بازار، زمان زیادی صرف می‌شود.

مثلا زمانی دولت با افزایش قیمت کالایی برای کنترل بازار آن موافقت می‌کرد ولی به دلیل نبود و نظارت‌ها قیمت‌ها کنترل نمی‌شد و ثباتی که مسئولان در انتظارش بودند، محقق نمی‌شد که امروز در اکثر بازارها مشاهده می‌کنیم.

امروز بازار کالاها همچنان دارای نوسانات قیمتی است و با دستور و تشکیل کمیته، کارگروه و قرارگاه مشکلات حل نخواهد شد که تجربه نشان داد؛ باید دولت پای کار باشد و رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت کابیته را در جهت اجرای تصمیمات هماهنگ کند؛ موضوعی که تاکنون دیده نشده است.

تشکیل کمیته و کارگروه‌ها تاکنون نتوانستند در جهت ساماندهی بازارها اقدام کنند با این حال دود آن به چشم مردم رفته است.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه

 اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه
2021-06-16T20:05:12+04:30
سخنگوی قوه قضائیه گفت است: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده نه بانک مرکزی و سیستم بانکی؛ سی...

مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند

 مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند
2021-06-16T14:05:15+04:30
هومن کبیری تهیه‌کننده سریال «گیسو» یا همان «عاشقانه ۲» درباره همکاری اجباری خود با منوچهر هادی به عنوان کارگردان این سریال و چالش‌های پی...

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...

اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟

 اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟
2021-05-30T11:08:58+04:30
یک سالی می شود که ورود کرونا اولین ضربه اش را به مستاجران تجاری و مسکونی زده است.

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴

 فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴
2021-05-30T10:55:38+04:30
مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری‌ نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۹ هزار میلیارد تومان...

«شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی

 «شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی
2021-05-30T10:55:38+04:30
دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دول...

اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال

 اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال
2021-05-30T10:42:18+04:30
دولت روحانی طی یکسال گذشته از نمایندگان مجلس ۹ کارت زرد دریافت کرده است که سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی سه کارت زرد، وزارت خانه های صمت و نفت ه...

از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

 از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!
2021-05-29T09:41:18+04:30
نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)