میرنیوز

همه کمیته‌های بی‌خاصیت دولت برای حل مشکل گرانی!/ تقاطع بی‌تدبیری از مرغ تا خودرو

 همه کمیته‌های بی‌خاصیت دولت برای حل مشکل گرانی!/ تقاطع بی‌تدبیری از مرغ تا خودرو 2021-04-04T15:41:22+04:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از دانا، اقتصاد ایران و وضع معیشتی مردم در سال گذشته شاهد نوسانات پی در پی و افزایش قیمت کالاها در بازارهای لوازم خانگی، خودرو و کالاهای اساسی بود؛ دولت هم برای جلوگیری از سخت شدن وضعیت اقتصادی مردم و کنترل بازارها و قیمت‌ها تصمیماتی اتخاذ کرد اما هیچکدام از این تصمیمات تاکنون باعث ساماندهی قیمت‌ها نشده و هنوز بازارها به ثبات لازم نرسیده است.

کارشناسان می‌گویند بی‌برنامگی دولت و دیر تصمیم‌گرفتن و عدم‌نظارت صحیح بر بازارها و اجرای تصمیمات عامل اصلی ناکارمدی این تصمیمات و عدم ثبات در بازارها است.

قیمت کالاهای از خودرو گرفته تا لوازم خانگی و... بخصوص کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن، حبوبات، ماکارونی، برنج و... در سال گذشته رشد شدیدی داشتند و تصمیماتی که گرفته شد تا باعث کنترل قیمت‌ها شد اما قیمتی کاهش نیافت؛ در این بین دولت و ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده مجوزهای افزایش قیمت کالاها را یکی پس از دیگری صادر می‌کرد و یا کمیته‌ها و کارگروهایی را تشکیل می‌داد که باز هم اثر مثبتی در بازار نداشت.

گرانی گام نخست قرارگاه ساماندهی مرغ

قرارگاه ساماندهی مرغ و تخم مرغ روز 10 فروردین ماه در جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد که ریاست آن با وزیر جهاد کشاورزی است. بازار مرغ با توجه به وضعیتی که داشت یکی از بازارها بود که همچنان شاهد آشفتگی است و مردم از نیمه دوم سال بخصوص در 3 ماه پایانی و روزهای نخست سال 1400 برای خرید گوشت مرغ در صف‌های طویل هستند و هر روز نابسامانی در بازار مرغ بیشتر شده است.

دولت با ادامه‌دار شدن گرانی‌ها و نابسامانی‌های بازار گوشت مرغ در سال 1400 تصمیم جدیدی گرفت که براساس آن و در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد با تشکیل قرارگاه تخصصی جهت ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ عرضه و توزیع مرغ به وزارت کشاورزی سپرده شود.

این قرارگاه بنا به خواست رئیس جمهور و تصمیم ستاد تنظیم بازار، تشکیل شد و در نخستین جلسه خود تصمیم به گران کردن 4500 تومانی قیمت مصوب گوشت مرغ کرد.

براساس این گزارش، دو روز بعد تشکیل و در روز 12 فروردین نخستین جلسه آن به ریاست وزیر جهاد کشاورزی با تصمیم خود قیمت مصوب گوشت مرغ را با 22 درصد افزایش، 24 هزار و 900 تومان تعیین کرد که همین افزایش، منجر به کاهش عرضه در خرده فروشی‌ها شد.

هر چند امید هست که با اقدامات در نظر گرفته شده باعث کاهش قیمت نجومی گوشت مرغ از 50 هزار تومان به محدوده 30 هزار تومان باشیم ولی این هدف زمان بر است و شاید ستاد تنظیم بازار که همه اعضای دولت هستند می‌توانست این تصمیم را زودتر بگیرد تا شاهد مرغ 50 هزار تومانی نباشیم هر چند مرغ 30 الی 40 هزار تومانی هم برای مردم گران است و شاید خیلی‌ها توان خرید نداشته باشند.

با این حال این قرارگاه در نخستین اقدام خود قدم در راه گرانی قیمت برداشت و خبری از نظارت برا توزیع و عرضه نهاده دامی به تولیدکنندگان نیستیم و بازهم ارز 4200 تومانی برای نهاده داده شده اما مردم قیمت گوشت مرغ را با ارز بازار آزاد پرداخت می‌کنند.

گرانی گوشت قرمز تا تشکیل کارگروه صادرات دام

قیمت گوشت قرمز هم در سال گذشته شاهد افزایش بود و حتی به نزدیک 200 هزار تومان هم رسید؛ مسئولان امر یکی از دلایل گرانی گوشت گوسفند را قاچاق دام زنده عنوان می‌کردند و کارگروه تنظیم بازار در این راستا تصمیماتی از جمله عدم نقل و انتقال دام در استان‌ها را گرفت اما بازار به سامان نرسید؛ یا اینکه دامداران از عرضه دام خودداری کردند تا با قیمت گران‌تر بفروشند.

البته مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی چند ماه پیش از تشکیل کارگروه صادرات دام خبر داد و گفت: بر این اساس ما طرح واردات گوشت قرمز به ازای صادرات دام زنده را به وزارت صمت ارائه کردیم. که یکی از راهکارهای جلوگیری از انباشت دام و زیان تولیدکننده و خروج دام از مسیرهای قانونی است.

تعیین مسئول تا تشکیل کمیته فولاد در وزارت صمت

بازار فولاد هم یکی از بازارهای بود که که از ابتدای سال گذشته در نابسامانی به سر می‌برد و تولیدات دیگر کالاها را دچار افزایش قیمت کرده است و قیمت‌ محصولات فولادی سر به فلک گذاشته بود که وزارت صمت مسئولی را برای ساماندهی آن تعیین کرد.

نابسامانی بازار فولاد به دلیل افزایش قیمت ارز و عدم رعایت کف عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و... بود که در خرداد سال گذشته معاون بازرگانی و دبیر کارگروه تنظیم بازار مسئولیت ساماندهی بازار فولاد را عهده گرفت؛ اتفاقی که تا به امروز تاثیر خاصی در روند قیمت‌گذاری و یا میزان عرضه تولیدکنندگان در بورس کالا نداشته است.

براساس این گزارش وزارت صمت به منظور تهیه دستورالعمل‌های فولادی و حل معضلات پیش روی این صنعت از ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد کمیته‌ای را تشکیل داد.

علیرضا رزم ‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با اشاره تشکیل کمیته فولاد، گفت این کمیته اقدامات لازم را جهت تنظیم بازار فولاد انجام می‌دهد و تکمیل عرضه فولادسازان در بورس کالا و ایجاد تعادل در قیمت محصولات فولادی از جمله همین اقدامات خواهد بود.

براساس صحبت‌های رزم‌ حسینی تصمیم‌گیری‌ها در خصوص تنظیم بازار فولاد به کمیته‌ای متشکل از مدیران بخش‌های مختلف وزارت صمت سپرده خواهد شد اما همچنان بازار محصولات فولادی در آشفتگی به سر می‌برد.

کارگروه ویژه سیمان

کارگروه ویژه سیمان در ابان ماه سال 96 تشکیل شد تا در نهایت یک تصمیم مناسب برای رفع مشکلات بخش سیمان کشور اتخاذ کند و براساس این کمیته مقرر شده برای تنظیم بازار، صادرات و افزایش مصرف داخلی سیمان سیاست گذاری لازم انجام شود اما امروز همچنان مشکلات این بخش پا برجاست و هم تولیدکنندگان و هم مصرف کننده از این وضعیت نارضی هستند و تولیدکنندگان همچنان درخواست افزایش قیمت دارند.

کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا

یکی از کارگروه‌هایی که در اسفند ماه سال 98 ایجاد شد کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بیماری کرونا بود که جلسات آن به ریاست محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و با حضور نمایندگان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شد.

این کارگروه هر هفته جلسه برگزار کرد اما تصمیمات آن نتوانست مشکلات اقتصادی و تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را آن طور که انتظار می‌رفت، حل کند؛ هر چند بعضا تصمیمات خوبی مانند پرداخت تسهیلات گرفت اما در مرحله اجرا و به دلیل نبود نظارت و جدیت نتوانست انتظار فعالان را محقق کند.

تشکیل کمیته خودرو که نتوانست تا امروز موفق باشد

بازار خودرو از نیمه دوم سال 97 دچار تلاطم شده بوده و هر روز قیمت‌ها افزایشی بود و در قالب کارگروهی مقرر شده بود برای کنترل قیمت خودرو در بازار آزاد نیز تصمیماتی گرفته شود تا از این افزایش قیمتهای سرسام‌آور جلوگیری شود، ابتدا قرار بود اختلاف قیمت بازار و کارخانه 10درصد باشد ولی پس از چند روز اعلام شد به‌دلیل اختلاف نظرهایی که وجود دارد، باید کمیته‌ای تشکیل شود و موضوع اختلاف 10درصدی قیمت بازار و کارخانه و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا در بازار مورد بررسی قرار گیرد.

بنا بر این گزارش در سال گذشته و با رای اعتماد مجلس به رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ کمیته خودرو به منظور بررسی شرایط موجود و راهکارهای پیشنهادی برای ساماندهی بازار خودرو تشکیل شد.

یکی از تصمیمات این کمیته فروش فوق‌العاده 152 هزار دستگاه خودرو توسط شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا پایان سال گذشته بود تا بتواند باعث کاهش و حذف قیمت کارخانه و بازار خودرو شود.

فروش فوق العاده‌های خودروسازان با قرعه کشی نتوانست مشکل بازار خودرو را حل کند و حتی بر اساس اعلام وزارت صمت 45 درصد خودروهای پیش فروش شده به دست دلالان رسید و همچنان شاهد اختلاف 40 الی 130 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار و درب کارخانه هستیم؛ البته در آبان سال گذشته بازار خودرو شاهد افت 30 درصدی قیمت بود که این مهم ناشی از کاهش نرخ ارز بود اما همچنان این بازار ساز افزایش قیمت را کوک می‌کند.

تشکیل کارگروه بررسی عوامل گرانی مسکن و راه‌حل‌های برون‌رفت از آن

در جلسه روز چهارشنبه 21 خرداد ماه 99 هیات دولت به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، موضوع افزایش بهای مسکن و اجاره بها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رییس جمهور دستور داد کارگروهی متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مسئولیت معاون اول رییس جمهور برای بررسی علل و عوامل گرانی مسکن و راه‌حل‌های برون‌رفت از این وضعیت تشکیل شود.

براساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن در تا پایان اسفند ماه سال گذشته 97 درصد افزایش داشت و قیمت اجاره‌ها نیز صعود شدیدی داشت و مردم را دچار مشکلات شدیدی کرد که هیچ کسی هم پاسخ نبود و این ستاد نتوانست کار خاصی انجام دهد.

تشکیل چهار کارگروه اقتصادی برای سیاست گذاری تا نمایش استفاده از کارشناسان

براساس این گزارش در اوایل آبان ماه سال 97؛ درپی برگزاری جلسه رئیس جمهوری، حسن روحانی دستور داد تا چهار کارگروه تخصصی در حوزه های اقتصاد کلان، بانکی ـ پولی، برنامه ریزی اقتصادی و حمایتی با حضور اساتید و نخبگان اقتصادی تشکیل شود.

ریاست کارگروه‌های چهارگانه را به ترتیب دژپسند وزیر اقتصاد، همتی رئیس کل بانک مرکزی، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود و مسئولین هرکارگروه موظف به تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه سیاستگذاری و تصمیم سازی مبتنی بر دیدگاه اقتصاددانان و پژوهشگران دانشگاهی بودند.

هدف از تشکیل این کارگروه ها بهره گیری بیشتر از نظر اساتید دانشگاه و نخبگان اقتصادی و مشارکت دادن ایشان در حوزه سیاستگذاری های اقتصادی دولت است؛ این در حالی است که فقط شعار این کارگروه داده شد و خروجی خاصی نداشت و حتی مشخص نشد جلسات آن برگزار شده یا نه.

اگر این جلسات خروجی داشت؛ شاید امروز کارشناسان اقتصادی و صاحبنظران دولت را بدون برنامه نمی‌دانستند و حداقل از آن زمان تا کنون راهکاری برای خروج از مشکلات اقتصادی حاصل می‌شد اما امروز مردم با تورم فوق سنگین و افزایش شدید قیمت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمیته‌ها و کارگروه‌های بی خاصیت/ چرا تصمیمات کارساز نیست؟

برای کنترل گرانی‌ها و قیمت‌ها در گام نخست نیازمند تصمیمات دقیق و کارشناسی شده است که متاسفانه دولت در این زمینه یا دیر اقدام می‌کرد و یا وارد بازی آزمون و خطا می‌شد و اگر تصمیم درستی هم گرفته می‌شد به دلیل نداشتن نظارت موفق نبود. یکی از نقاط ضعفی که وجود دارد و مانع اجرای درست تصمیمات اتخاذ شده برای کنترل بازار نبود نظارت کافی و لازم برای اجرای تصمیمات است.

اگر مسئولان برای تصمیم‌گیری و تعیین برنامه‌ها زودتر از بازار و افزایش قیمت‌ها اقدام می‌کردند، شاید می‌توانستند بازارها را در تعادل نگه دارند و از افزایش قیمت‌های غیرمتعارف و نجومی و ایجاد صف‌ها طویل و چند ساعته جلوگیری کنند.

اتخاذ تصمیمات منطقی برای کنترل قیمت‌ها، یک مرحله است و اقدام بعدی نظارت بر اجرای این تصمیمات است که به‌نظر می‌رسد از زمان تصویب یک موضوع تا اعمال کامل آن در بازار، زمان زیادی صرف می‌شود.

مثلا زمانی دولت با افزایش قیمت کالایی برای کنترل بازار آن موافقت می‌کرد ولی به دلیل نبود و نظارت‌ها قیمت‌ها کنترل نمی‌شد و ثباتی که مسئولان در انتظارش بودند، محقق نمی‌شد که امروز در اکثر بازارها مشاهده می‌کنیم.

امروز بازار کالاها همچنان دارای نوسانات قیمتی است و با دستور و تشکیل کمیته، کارگروه و قرارگاه مشکلات حل نخواهد شد که تجربه نشان داد؛ باید دولت پای کار باشد و رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت کابیته را در جهت اجرای تصمیمات هماهنگ کند؛ موضوعی که تاکنون دیده نشده است.

تشکیل کمیته و کارگروه‌ها تاکنون نتوانستند در جهت ساماندهی بازارها اقدام کنند با این حال دود آن به چشم مردم رفته است.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

چرا رئیس‌جمهور هشدارهای وزارت بهداشت را نمی‌پذیرد؟

 چرا رئیس‌جمهور هشدارهای وزارت بهداشت را نمی‌پذیرد؟
2021-04-12T11:41:24+04:30
مسئولیت افزایش مرگ و میرها با کیست؟

شوخی بی‌مزه محدودیت‌های پیک چهارم

 شوخی بی‌مزه محدودیت‌های پیک چهارم
2021-04-12T10:08:11+04:30
هرچند سطح محدودیت‌های اعمال شده هیچ نسبتی با سنگینی موج چهارم کرونا ندارد اما همان‌ها هم در شهرهای بزرگ اجرایی نمی‌شود.

توجیه سلطنت‌طلبی در انگلیس با بی‌بی‌سی

 توجیه سلطنت‌طلبی در انگلیس با بی‌بی‌سی
2021-04-12T10:08:11+04:30
«بی‌بی‌سی با پول مالیات‌دهندگان بریتانیایی اداره می‌شود.» این اعتراف را بی‌بی‌سی فارسی درباره منبع تغذیه مالی شبکه‌های مختلف بی‌بی‌سی در خلال گزار...

خروج ۶۰ هزار میلیاردی از بورس

 خروج ۶۰ هزار میلیاردی از بورس
2021-04-12T09:41:25+04:30
با وجود ورود حدود ۱۰۰ هزار میلیاردتومان نقدینگی به بازار بورس در سال ۹۸ و نیمسال اول سال ۹۹، از مهر ۹۹ تا روز گذشته ۶۰ هزار میلیاردتومان آن از بازار خارج شد...

اینفوگرافیک |سال ۹۹ درآمد دولت از اخذ مالیات چقدر بود؟

 اینفوگرافیک |سال ۹۹ درآمد دولت از اخذ مالیات چقدر بود؟
2021-04-11T21:54:49+04:30
۱۹۲.۵ هزار میلیارد تومان مالیات در سال ۹۹ دریافت شده است.

هزینه عزا و عروسی آنلاین چند؟

 هزینه عزا و عروسی آنلاین چند؟
2021-04-11T10:14:38+04:30
کرونا تغییرات زیادی در زندگی ما ایجاد کرده که یکی از آن‌ها مراسم مختلف آنلاین است. هزینه این مراسم می‌تواند بین ۱۰۰ هزار تا ۵ میلیون تومان باشد که باتوجه به...

ابوالفضل را با زبان روزه راهی میدان شهادت کردم

 ابوالفضل را با زبان روزه راهی میدان شهادت کردم
2021-04-11T09:48:02+04:30
ابوالفضل در عملیات‌های بسیاری از جمله طریق‌القدس، فتح بستان، فتح‌المبین و شوش شرکت کرد و در پاکسازی منطقه شوش از ناحیه ریه و کتف هم مجروح شد.

خسارت ۶۷ هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور

 خسارت ۶۷ هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور
2021-04-11T09:48:02+04:30
به نظر می‌رسد در فروردین سال جاری نیز که مقررشده مشاغل سطح ۲، ۳ و ۴ در شهرهای قرمز کشور ۱۰ روز تعطیل شوند و برای شهرهای نارنجی نیز محدودیت‌هایی درنظر گرفته‌...

گزینه‌های ادامه وضع موجود

 گزینه‌های ادامه وضع موجود
2021-04-10T11:14:40+04:30
ظاهرا این‌بار دیگر شمایل پوششی بودن هم برای پاس‌کاری درباره کم‌کاری و توجیه اقدامات دولت در کار نیست و بعید است جهانگیری دیگر بتواند افکار عمومی را با این ن...

چرا «حاج قاسم» نام این مدافع حرم را تغییر داد؟!

 چرا «حاج قاسم» نام این مدافع حرم را تغییر داد؟!
2021-04-10T11:14:40+04:30
یکی از نفربرهای جنگی می آید و پیکر را می گذارند داخل آن تا بیاورند عقب و اشتباهی می‌برند به سمت دشمن. سریع هم اعلام می‌کنند و سرش را می بُرند و جشن می‌گیرند!

اینفوگرافیک |راهکارهای مقابله با اسهال و حالت تهوع ناشی از کرونا

 اینفوگرافیک |راهکارهای مقابله با اسهال و حالت تهوع ناشی از کرونا
2021-04-08T09:34:40+04:30
موز یا سیب پخته برای جلوگیری از اسهال ناشی از کرونا موثر است.

استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات هسته‌ای

 استنکاف احمدی‌نژاد از دستور رهبری در مذاکرات هسته‌ای
2021-04-07T22:34:56+04:30
فرصت طلایی که احمدی‌نژاد از دست داد چه بود؟

فاجعه کرونایی چگونه رخ داد/ ستاد ملی کرونا پاسخگو باشد

 فاجعه کرونایی چگونه رخ داد/ ستاد ملی کرونا پاسخگو باشد
2021-04-07T11:28:09+04:30
کرونا برای چندمین بار به ماحمله کرد وهر بار تلفات زیادی دادیم. اما اینکه چرا درگیر فاجعه کرونایی شده ایم، سوالی است که باید ستاد ملی مقابله باکرونا پاسخگوی ...

آغاز ۱۴۰۰ با رونمایی از تحولی بزرگ در دکترین نیروی دریایی سپاه/ «نسل جدید شناورهای رزمی ایرانی» آماده مأموریت در آبهای بین‌المللی

 آغاز ۱۴۰۰ با رونمایی از تحولی بزرگ در دکترین نیروی دریایی سپاه/ «نسل جدید شناورهای رزمی ایرانی» آماده مأموریت در آبهای بین‌المللی
2021-04-07T08:34:39+04:30
تصاویر ماهواره‌ای از ساخت دو شناور جدید موشک‌انداز بر اساس طراحی موسوم به کاتاماران برای نیروی دریایی سپاه در بندر عباس و بوشهر خبر می‌دهد که این نیرو را آم...

دوربین مخفی| چینی‌ها اصفهان را هم گرفتند!

 دوربین مخفی| چینی‌ها اصفهان را هم گرفتند!
2021-04-06T20:54:37+04:30
چینی ها شهرهای ایران را گرفتند.

اینفوگرافیک |تاکنون چه تعداد واکسن کرونا وارد کشور شده است؟

 اینفوگرافیک |تاکنون چه تعداد واکسن کرونا وارد کشور شده است؟
2021-04-06T15:48:06+04:30
اینفوگرافیک تاکنون چه تعداد واکسن کرونا وارد کشور شده است؟ منتشر می شود.

۸ لطیفه اقتصادی در۸ سال

 ۸ لطیفه اقتصادی در۸ سال
2021-04-06T13:48:04+04:30
اظهاراتی مکررا ازسوی دولتی‌ها مطرح می‌شود که آمارها و ارقام نشان می‌دهد در اغلب شاخص‌های اقتصاد کلان دولت روحانی نه‌تنها ضعیف‌ترین عملکرد را داشته، بلکه اغل...

چرا هواپیماها نباید در گرمای شدید از زمین بلند شوند؟

 چرا هواپیماها نباید در گرمای شدید از زمین بلند شوند؟
2021-04-06T11:48:03+04:30
آیا می‌دانستید که هوا برای هواپیماهایی که می‌خواهند بلند شوند و به پرواز دربیایند می‌تواند خیلی گرم باشد و آنها را در این امر ناتوان کند؟ در این گزارش به تو...

رکود در بازار خودرو؛ احتمال کاهش و ریزش قیمت در بهار ۱۴۰۰/ نرخ دلار و عرضه بر بازار آزاد خودرو اثر دارد، نه تصمیم شورای رقابت

 رکود در بازار خودرو؛ احتمال کاهش و ریزش قیمت در بهار ۱۴۰۰/ نرخ دلار و عرضه بر بازار آزاد خودرو اثر دارد، نه تصمیم شورای رقابت
2021-04-05T18:41:33+04:30
رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو با اعلام اینکه فعلا بازار خودرو در رکود به سر می‌برد، گفت: متقاضیان برای خرید خودرو منتظر کاهش قیمت ارز هست...

«هتل‌های کپسولی» در انبار خاک می‌خورند

 «هتل‌های کپسولی» در انبار خاک می‌خورند
2021-04-05T11:41:22+04:30
حدود یک سال از واردات هتل‌های کپسولی به ایران می‌گذرد، اما از آن‌ها نه در فرودگاه‌ها اثری دیده می‌شود و نه در شهرهایی که قرار بود مستقر شوند. حالا مدیر گردش...

بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟

 بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟
2021-04-05T11:01:14+04:30
استفاده از ماسک می‌تواند از شما و دیگران در برابر کووید-۱۹ محافظت کند اما یافته‌های موسسه‌ی فناوری جورجیا نشان می‌دهد جنس مواد و تعداد لایه‌های پارچه استفاد...

ادعای روحانی بعد از ۵ برابر شدن قیمت مواد غذایی/ دولت گرانی‌ها را نمی‌بیند!

 ادعای روحانی بعد از ۵ برابر شدن قیمت مواد غذایی/ دولت گرانی‌ها را نمی‌بیند!
2021-04-04T10:28:06+04:30
در حالی که نسبت به ابتدای دولت حسن روحانی، قیمت مواد غذایی بیش از ۵ برابر شده، وی در ماه‌های پایانی دولتش از قابل قبول بودن شرایط ۹۷درصد کالاهای اساسی سخن م...

کاشت ناخن برای بچه‌ها هم مد شد! + تصاویر

 کاشت ناخن برای بچه‌ها هم مد شد! + تصاویر
2021-04-04T10:28:06+04:30
فرزندان در دوره‌های مختلف زندگی، سعی در تقلید از رفتار برخی از افراد و به ویژه والدین خود دارند.

ماجرای سنگ‌اندازی دولت روحانی در قرارداد ۵۰ میلیارد یورویی با چین

 ماجرای سنگ‌اندازی دولت روحانی در قرارداد ۵۰ میلیارد یورویی با چین
2021-04-04T10:14:44+04:30
رئیس گروه دوستی ایران و چین در مجلس دهم ماجرای سنگ اندازی‌های آخوندی و سیف و بی‌توجهی جهانگیری به امضای فاینانس۵۰ میلیارد یورویی چین را تشریح کرد.

نشانه‌های امید در سال جدید

 نشانه‌های امید در سال جدید
2021-04-03T12:41:28+04:30
سال ۱۴۰۰ را در حالی آغاز می‌کنیم که آمریکا به‌عنوان اصلی‌ترین دشمن مردم و نظام اسلامی ایران و نیز کشورهای اروپایی که همواره دنباله‌روی آمریکا بوده‌اند با ده...

ستاد جهش کرونا

 ستاد جهش کرونا
2021-04-03T12:14:39+04:30
کادر درمان تاب‌آوری ندارد، خیلی از آنها هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند و حالا هم مجبور به مقابله با ویروس سرکش‌تری هستند. تمام اینها می‌گوید، ما در مدیریت کرون...

سود ۲۳ درصدی برخی از بانک ها!

 سود ۲۳ درصدی برخی از بانک ها!
2021-04-03T10:54:32+04:30
شاید عجیب به نظر برسد اما برخی از بانک ها در سطح کشور اقدام به جذب سرمایه با سود سپرده ۲۰ تا ۲۳ درصد می کنند!

رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح‌های هسته‌ای/ کتمان وضعیت اسف‌بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی

 رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح‌های هسته‌ای/ کتمان وضعیت اسف‌بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی
2021-03-31T15:01:27+04:30
بر اساس برآورد جدید دولت انگلستان، این کشور برای اولین بار پس از پایان جنگ سرد به دنبال افزایش تعداد کلاهکهای هسته‌ای خود رفته که مهمترین دلیل آن، نداشتن ام...

علت فراموش کردن خاطرات چیست؟

 علت فراموش کردن خاطرات چیست؟
2021-03-31T14:48:04+04:30
فراموشی یا یادزدودگی یکی از انواع اختلالات حافظه است که با توجه به ویژگی‌های اختلال فرد به چند نوع تقسیم می‌شود.

اعداد روزانه کرونا دوباره ۵ رقمی شد/احتمال تعطیلی شهرها

 اعداد روزانه کرونا دوباره ۵ رقمی شد/احتمال تعطیلی شهرها
2021-03-31T11:01:22+04:30
سرانجام همان اتفاق ناگواری که از مدت‌ها قبل مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار می‌دادند، رخ داد و اعداد روزانه کرونا دوباره زیاد شد.
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)