میرنیوز

دوباره توهم ذخایر ۱۵۰ میلیارد دلاری!

 دوباره توهم ذخایر ۱۵۰ میلیارد دلاری! 2021-02-27T09:58:11+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، با روی کار آمدن دولت بایدن همان ماجرای آزاد شدن 150 میلیارد دلار پول ایران با امضای برجام به شکل دیگری در حال تکرار است. رقمی که به اذعان عالی‌رتبه‌ترین مقام کشور نوعی توهم بود. حالا هم به نظر می‌رسد باز هم این توهم به شکل دیگری و این بار از سوی امریکایی‌ها در حال فروخته شدن به ایران است، در حالی که راه اصلی، برداشته شدن تمام تحریم‌ها به صورت یکجاست.

ماجرای ذخایر ارزی بلوکه شده ایران در کشور‌های مختلف نه تنها یک چالش مهم سیاسی- اقتصادی در داخل ایران است بلکه یک مسئله جدی در سیاست خارجی امریکا نیز محسوب می‌شود.

به عنوان مثال در سال‌های روی کار آمدن ترامپ بار‌ها و بار‌ها وی در سخنرانی‌های خود به این مسئله اشاره کرده که امضای برجام ذخایری به میزان 150 میلیارد دلار در اختیار ایران قرار داده است و نباید چنین رویدادی اتفاق می‌افتاد.

تکرار مداوم این مسئله حتی باعث واکنش سیاستمداران داخلی ایران و مقام معظم رهبری نیز شد. ایشان در یکی از سخنرانی‌های خود با اشاره به تکرار این ماجرا در جمع مسئولان نظام در ماه رمضان سال 97 تصریح کردند: «اینکه ما در قضایای اول مذاکرات در ذهنمان بود و خودمان تصور کردیم و به دیگران هم گفتیم که بله، اگر ما مذاکره کنیم، 100 میلیارد دلار پول وارد کشور می‌شود، خب این معنایی دارد؛ برای کشور ما 100 میلیارد مبلغ معتنابه‌ای است، مبلغ مهمی است، اصلاً به‌کلی می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کند؛ این واقعیت نداشت. حالا رئیس‌جمهور وقیح امریکا هنوز می‌گوید که ما 100میلیارد، گاهی می‌گوید 150میلیارد به ایران دادیم؛ شما غلط کردید دادید! شما کی به ایران [پول دادید]؟ یک دلار هم شما‌ها ندادید به ایران. خود ما هم در واقع به نحوی باور کردیم این 100میلیارد را؛ خب این گمان [بود]، تصور بود، توهم بود، واقعیت نداشت.»
ایشان در سخنان خود به چند نکته مهم اشاره کردند: اول آن که مبالغ آزاد شده به هیچ عنوان به این اندازه نبود و ثانیاً مسئولان کشور دچار نوعی توهم در نحوه تخمین میزان مبالغ آزاد شده شدند.

این توهم منجر به یک تخمین غیر دقیق در خصوص میزان ذخایر آزاد شده هنگام امضای برجام شد. البته مروری بر اظهارنظر‌ها نشان می‌دهد هر چه ماجرا جلوتر رفته عمق این توهم بیشتر برای مسئولان آشکار شده است.
چه کسی برای اولین بار از 150 میلیارد دلار سخن گفت؟

اکبر کمیجانی قائم مقام وقت بانک مرکزی تنها چند روز پیش از حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 در تیر ماه سال 94 در مصاحبه با وال استریت ژورنال رقم دارایی‌های مسدودشده ایران را 150میلیارد دلار عنوان کرده بود. از نظر وی این رقمی بود که باید در نتیجه توافق هسته‌ای آزاد می‌شد.

پس از اجرایی شدن برجام، محمدباقر نوبخت که در آن زمان علاوه بر ریاست سازمان برنامه و بودجه، سخنگوی دولت نیز بود، در مصاحبه با شبکه العالم دارایی‌های آزاد شده ایران را «افزون بر 100میلیارد دلار» اعلام کرد و گفت: «این دارایی‌ها به طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.» این مطلب به تیتر یک روزنامه ایران نیز تبدیل شد و نوبخت رقم 100میلیارد دلاری را بر سر زبان‌ها انداخت.

در بین مقامات ایرانی، ارقام بسیار متفاوتی برای دارایی‌های آزادشده ایران اعلام شده است. ولی‌الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی رقم دارایی‌های آزادشده ایران را 29میلیارد دلار عنوان کرده بود. وی در این مورد گفته بود: «23 میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی و 6 میلیارد دلار درآمد نفت در کشور‌های ژاپن، کره جنوبی، امارات عربی متحده و هند موجود است.» علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم نیز رقم 29میلیارد دلاری اعلام شده توسط سیف را تأیید کرد.

ایران حالا چقدر ذخایر آزاد نشده دارد؟

حالا هم به نظر می‌رسد ماجرا به گونه‌ای دیگر آن هم در دولت بایدن در حال تکرار است. در حالی که هنوز نحوه بازگشت به برجام و برداشته شدن تحریم‌ها روشن نشده است از هم اکنون محاسبات مختلفی درباره میزان ارز‌های بلوکه شده ایران، آزادسازی آن‌ها و حتی میزان تأثیر آن بر قیمت دلار منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد در حد همان بازی با الفاظ باشد.

آمار‌های مختلفی در خصوص میزان ذخایر ارزی ایران در کشور‌های مختلف که به دلیل تحریم‌های امریکا قابلیت آزاد‌سازی ندارد، منتشر شده است. ظاهراً در کره جنوبی مبالغی بین 7 تا 8 میلیارد دلار در سه بانک کره‌ای متعلق به بانک ایرانی ملت، 5 میلیارد دلار در بانک‌های عراقی متعلق به بستانکاری ایران برای صادرات برق و گاز به این کشور، 3 میلیارد دلار متعلق به ذخایر بانکی ایران در ژاپن و بخش دیگری در بانک‌های سوئیس است.
در این بین ارقام دیگری تا حدود 20 میلیارد دلار اعلام می‌شود که ظاهراً در بانک‌های چین ذخیره شده است، اما مقامات ایرانی تمام این ارقام را گمانه‌زنی رسانه‌ای می‌نامند که صرفاً توسط رسانه‌ها اعلام می‌شود.

طبیعی است که آزاد‌سازی این مبالغ در شرایط فعلی می‌تواند کمک قابل ملاحظه‌ای به اقتصاد ایران کند، اما اولاً روشن نیست که مبالغ تبلیغ شده توسط برخی رسانه‌ها تا چه اندازه به واقعیت نزدیک باشد و نکته دوم اینکه اساساً کیفیت آزاد‌سازی این مبالغ تا حدود زیادی بستگی به واکنش طرف امریکایی دارد که منتظر عقب‌نشینی ایران برای بازگشت به برجام است.

تکرار ماجرای سوئیس

در آخرین تحول مربوط به این ذخایر ظاهراً طرف کره‌ای با آزاد‌سازی مبلغ یک میلیارد دلار از این ذخایر با موافقت امریکا خبر داده است. قرار است این منابع از طریق بانک‌های سوئیسی به حساب‌های مد نظر بانک مرکزی ایران انتقال پیدا کند.

طبیعی است به احتمال زیاد این انتقال در قالب معافیت وزارت خزانه داری امریکا درخصوص معافیت‌های مربوط به خرید اقلام و تجهیزات پزشکی انجام و منابع این آزادسازی باید دقیقاً در همان موارد ذکر شده مصرف شود. کما اینکه طرف ژاپنی به ایران پیغام داده آماده تحویل واکسن به ایران در قالب منابع بلوکه شده است.

این رویه دقیقاً منطبق با راه‌حل قبلی کره برای خرید واکسن و تجهیزات پزشکی بوده و یادآور تکرار راه‌حل کانال سوئیس برای خرید دارو و غذاست. کانال سوئیس نیز در دوران ترامپ برای استفاده ایران از ذخایر بلوکه شده در کشور سوئیس و خرید دارو در مقابل اینستکس پیشنهاد شد.

البته این کانال در نهایت به جایی نرسید و جز تحویل برخی محموله‌های پراکنده اتفاقی روی نداد. همان اتفاقی که دقیقاً در مورد اینستکس روی داد و تنها دو معامله بسیار کوچک در سطح ملی انجام شد.

برداشته شدن یکباره تحریم‌ها تنها راه‌حل است

به نظر می‌رسد امریکایی‌ها نیم نگاهی هم از منظر آزاد شدن این ذخایر به مدیریت تحولات داخلی ایران نیز دارند و هیچ کس نمی‌تواند این نکته را رد کند که در آزادی قطره چکانی بخشی از این ذخایر می‌تواند به کاهش کوتاه‌مدت شاخص قیمت دلار در ایران کمک کند.

در تمام طرح‌هایی که برای بازگشت مرحله به مرحله به برجام از سوی اندیشکده‌های بین‌المللی از جمله گروه بین‌المللی بحران پیشنهاد شده آماده سازی بخشی از ذخایر مالی ایران در همان مرحله اول برگشت به تعهدات پیشنهاد شده است.

در مقابل نیز ایران باید اقدامات خود را برای کاهش تعهدات به طور کامل متوقف کند و جلوی روند افزایش ذخایر اورانیوم 20 درصد و ماشین‌های غنی‌سازی پیشرفته را بگیرد. همان روندی که در زمان توافقنامه ژنو 3 هم تکرار شد.

نکته دیگر در مورد آزادسازی این ذخایر این است که تمام تبلیغات در خصوص تأثیر معجزه‌وار چنین اتفاقاتی تا قبل از برداشته شدن کامل تحریم‌ها تبلیغات ژورنالیستی است. بسیاری از ذخایر ارزی ایران در سایر کشور‌ها با برچسب تحریم‌های مرتبط با تروریسم تحریم شده‌اند و با چنین اتفاقی حتی در صورت موافقت دفتر کنترل سرمایه خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا با آزاد شدن این ذخایر نحوه مصرف آن‌ها بسیار محدود خواهد بود.

به این ترتیب تغییر معناداری در میزان مصارف ارزی ایران و انتقال آن به روی کانال‌های بانکی با هزینه و نقل و انتقال کمتر به‌وجود نخواهد آمد. چنین مسئله‌ای به معنای این خواهد بود که هرگونه تغییر در قیمت دلار نیز با انتشار چنین اخباری بسیار کوتاه مدت بوده و به سرعت تأثیر آن از بین خواهد رفت. بنابراین راه‌حل درست و اساسی برداشته شدن تحریم‌ها بر اساس همان مسیری که نظام در مورد مذاکرات پیش‌بینی کرده، است.

طبیعی است که طرف امریکایی دلیلی نخواهد داشت تا چنین امتیازی را به سرعت به ایران اعطا کند و تلاش خواهد کرد تا با حداقل امتیازات از جمله آزادسازی قطره چکانی این منابع آن هم برای مصارف محدود ایران را وادار به عقب‌نشینی کند. در چنین شرایطی شاید بهتر این باشد دولت به جای مانور رسانه‌ای گسترده روی نقشه امریکایی‌ها روی برداشته شدن هر چه سریع‌تر تحریم‌ها تمرکز کند؛ امری که می‌تواند تضمین کننده دسترسی تمام و کمال ایران به ذخایر خود برای استفاده از آن باشد.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

مسکن ارزان می شود/۳کلید طلایی برای کاهش قیمت ها!

 مسکن ارزان می شود/۳کلید طلایی برای کاهش قیمت ها!
2021-04-21T12:36:08+04:30
بازار مسکن در ماه های پایانی دولت دوباره به سمت نوسان قیمتی در حرکت است این در حالی است که بسیاری از کارشناسان عنوان می کنند اقدامات دولت بازار را به سمت آر...

سیدحسن نصرالله شیفته سردار حجازی بود

 سیدحسن نصرالله شیفته سردار حجازی بود
2021-04-20T14:29:29+04:30
نماینده ولی فقیه در قرارگاه ثارالله با اشاره به جایگاه ویژه سردار حجازی در جبهه مقاومت و به ویژه لبنان، گفت: اثرگذاری سردار حجازی در حزب الله لبنان به حدی ب...

موشک جدید ایرانی سوار بر موج لیزر به شکار پهپادها می‌رود

 موشک جدید ایرانی سوار بر موج لیزر به شکار پهپادها می‌رود
2021-04-20T11:22:52+04:30
با افزایش تهدیدات ریز پرنده‌ها و موشک‌های کروز علیه کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران، طرح‌های جدید و نوآورانه در حوزه پدافند ارتفاع پایین، اولویت ویژه‌ای پی...

تلاش فردی بازیکنان پرسپولیس برای رکوردشکنی در لیگ قهرمانان آسیا

 تلاش فردی بازیکنان پرسپولیس برای رکوردشکنی در لیگ قهرمانان آسیا
2021-04-20T10:56:13+04:30
بازیکنان باتجربه پرسپولیس می توانند رکورد بازیکنان پیشین این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را جابجا کنند.

۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز بازنگشته است

 ۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز بازنگشته است
2021-04-20T10:56:12+04:30
معاون وزیر صمت با بیان اینکه ۱۹.۲ میلیارد یور ارز صادراتی هنوز بازنگشته است، گفت: صادرکنندگان سال ۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۹۸ نیز تا پایان ...

چرا کرونا در برخی شدید و در برخی خفیف است؟

 چرا کرونا در برخی شدید و در برخی خفیف است؟
2021-04-20T10:43:01+04:30
محققان کشور در پژوهشی مروری که با استفاده از منابع معتبر مختلف انجام شده است، دلیل ابتلای افراد به انواع شدید یا خفیف کرونا را توضیح داده‌اند.

اینفوگرافیک | سبقت وحشتناک قیمت خودرو در دولت روحانی

 اینفوگرافیک | سبقت وحشتناک قیمت خودرو در دولت روحانی
2021-04-19T12:16:20+04:30
با گذشت ۸ سال از فعالیت دولت یازدهم نبود یک سازکار مناسب در قیمت گذاری خودرو باعث شده تا این صنعت مدام تحت تأثیر اتفاقات بازار قرار گرفته و افزایش ۸ برابری ...

واکسن فقط رایگان و نوبتی

 واکسن فقط رایگان و نوبتی
2021-04-19T09:20:10+04:30
انتشار خبری درباره «واکسن خارج از نوبت پولی» از قول سخنگوی ستاد کرونا و سپس تکذیب آن از سوی روابط عمومی وزارت بهداشت، نشان می‌دهد چیز‌هایی در سر آ...

قرارداد‌های صوری اجاره برای فرار از مالیات خانه‌های خالی!

 قرارداد‌های صوری اجاره برای فرار از مالیات خانه‌های خالی!
2021-04-19T09:20:10+04:30
نوسانات نرخ مسکن متأسفانه متأثر از التهابات بازار در شرایط گوناگون است، بنابراین در صورت افت این التهابات به طور طبیعی تمامی بازار‌ها از جمله بازار مسکن متأ...

عقربه‌های ساعتی که به کام کمدین هایش چرخید/ بازیگران ساعت خوش از آن روز‌ها چه می‌گویند؟

 عقربه‌های ساعتی که به کام کمدین هایش چرخید/ بازیگران ساعت خوش از آن روز‌ها چه می‌گویند؟
2021-04-19T09:20:09+04:30
پس از ۲۷ سال، هنوز مهم‌ترین کمدین‌های ایرانی همان بازیگران سریال «ساعت خوش» هستند.

برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک‌روزه بپردازید!

 برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک‌روزه بپردازید!
2021-04-18T13:08:08+04:30
رئیس‌جمهور دوباره از برنامه صدروزه پایانی برای «خدمت» به مردم خبر داد، درحالی که وزارتخانه‌های او از ورود جوجه یک‌روزه به بازار سیاه می‌گویند. روح...

سیب و پرتقال‌های احتکاری در حال گندیدن!

 سیب و پرتقال‌های احتکاری در حال گندیدن!
2021-04-18T12:54:38+04:30
فعالان بازار میوه به جای اینکه از گرانی قیمت‌ها و عدم توزیع به موقع سیب و مرکبات در زمستان سال گذشته انتقاد کنند، حال که میوه‌ها در انبار‌ها به حالت پختگی ر...

لشکرکشی دولت علیه سلامت

 لشکرکشی دولت علیه سلامت
2021-04-18T11:21:21+04:30
مساله دقیقا همین‌جاست که نه علم وجود دارد و نه دغدغه، یعنی نه‌تنها در اینکه چطور با کرونا مواجه شویم به جمع‌بندی نرسیده‌ایم، بلکه اصلا سطح دغدغه، حفظ جان و ...

ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی

 ستیز مسکنی بین املاکی و بانکی
2021-04-18T11:21:21+04:30
مشاوران املاک معتقدند مالکان اصلی ۵/ ۲ میلیون خانه خالی بانک‌ها هستند، از این‌رو برای افزایش ارزش دارایی‌شان از تورم عمومی و به ویژه ملک حمایت می‌کنند.

۴۰۰ گونه نادر از گل‌های وحشی دنیا در ایران/ خواص گل‌های وحشی را بشناسید

 ۴۰۰ گونه نادر از گل‌های وحشی دنیا در ایران/ خواص گل‌های وحشی را بشناسید
2021-04-18T11:07:57+04:30
۸ هزار گونه گیاه وحشی در کشور وجود دارد که بیش از هزار و ۵۰۰ گونه انحصاری یا اندمیک هستند اما اکثر این گیاهان در معرض خطر انقراض قرار دارند.

کاهش ۷ تا ۸ درصدی قیمت مسکن

 کاهش ۷ تا ۸ درصدی قیمت مسکن
2021-04-17T14:08:06+04:30
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: قیمت مسکن از ابتدای سال بین ۷ تا ۸ درصد کاهش داشته است.

سیمرغ بهترین بازیگر پولی می‌رسد به ...!

 سیمرغ بهترین بازیگر پولی می‌رسد به ...!
2021-04-17T10:08:04+04:30
سریال‌های شبکه نمایش خانگی به‌واسطه طولانی‌تر بودن به نسبت یک فیلم سینمایی و درنتیجه استفاده از بازیگران بیشتر، بهتر ‌می‌توانند پذیرای بازیگران پولی باشند.

نفس‌تنگی بیمارستان‌ها؛ تعطیل کنید

 نفس‌تنگی بیمارستان‌ها؛ تعطیل کنید
2021-04-17T10:08:04+04:30
کمی در شهر قدم بزنید، هرجایی که فکرش را بکنید و نکنید باز است، جز اندک تعدادی از پاساژ‌ها و مراکز خرید، باقی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند و نهای...

میراث دولت روحانی «زمین سوخته» است

 میراث دولت روحانی «زمین سوخته» است
2021-04-17T09:41:14+04:30
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آقای روحانی دولت را با میلیاردها تومان قرض و خالی کردن خزانه و آسیب جدی به زیرساخت‌های تولید ملی تحویل دولت بعدی می‌دهد.

اینفوگرافیک| زمان نتیجه دهی هریک از تست های کرونا چقدر است؟

 اینفوگرافیک| زمان نتیجه دهی هریک از تست های کرونا چقدر است؟
2021-04-14T19:41:25+04:30
زمان بروز علایم کرونا بین 1 تا 14 روز است.

دومینوی بی‌تدبیری به جوجه تخم‌گذار یک‌روزه رسید

 دومینوی بی‌تدبیری به جوجه تخم‌گذار یک‌روزه رسید
2021-04-14T14:08:16+04:30
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه بی‌برنامگی وزارت جهاد منجر به کاهش تولید جوجه یک‌روزه تخم‌گذار شده است، قاچاق جوجه یک‌روزه از کشور را رد...

درگیری لفظی مجری با مسئول دولتی

 درگیری لفظی مجری با مسئول دولتی
2021-04-14T11:01:28+04:30
برایتان متاسفم! شما مرغ و گوشت و میوه شب عید مردم را درست کردید؟! دهان مرا باز نکنید دیگر!

اینفوگرافیک | مناجات‌های شب‌های ماه رمضان را از کجا دنبال کنیم؟

 اینفوگرافیک | مناجات‌های شب‌های ماه رمضان را از کجا دنبال کنیم؟
2021-04-14T10:21:31+04:30
برنامه‌های امسال ماه مبارک رمضان در مدت زمان محدودتر، رعایت فاصله‌گذاری و حضور محدود جمعیت و تأکید بر استفاده از فضای مجازی برگزار خواهد شد.

شرط تک رقمی شدن مرگ‌های کرونایی/ هر ساعت ۱۲ ایرانی فوت می‌کنند

 شرط تک رقمی شدن مرگ‌های کرونایی/ هر ساعت ۱۲ ایرانی فوت می‌کنند
2021-04-14T10:21:31+04:30
آن طور که دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور عنوان می‌کنند، اگر یک سوم جمعیت علیه کرونا واکسینه شوند، می‌توان امیدوار بود مرگ‌های روزانه تک رقمی شود.

خرابکاری در نطنز و حضور اسرائیل در مذاکرات وین/ موضع بایدن درباره‌ برجام را نتانیاهو تعیین می‌کند

 خرابکاری در نطنز و حضور اسرائیل در مذاکرات وین/ موضع بایدن درباره‌ برجام را نتانیاهو تعیین می‌کند
2021-04-13T19:47:56+04:30
خرابکاری در تأسیسات نطنز تلاش رژیم صهیونیستی برای ایفای نقش در مذاکرات بر سر احیای برجام بود؛ اکنون توپ در زمین دولت ایران است تا با واکنش نظامی-دیپلماتیک م...

شکست محمدرضا گلزار در شبکه نمایش خانگی

 شکست محمدرضا گلزار در شبکه نمایش خانگی
2021-04-13T14:54:39+04:30
چرا محمدرضا گلزار پس از تجربه اجرای «برنده باش»، با مسابقه اطلاعات عمومی‌اش در نمایش خانگی به خوبی دیده نشده است؟

اینفوگرافیک |هر ۱۷ ساعت یک میلیاردر جدید به دنیا اضافه می‌شود

 اینفوگرافیک |هر ۱۷ ساعت یک میلیاردر جدید به دنیا اضافه می‌شود
2021-04-13T11:21:31+04:30
ثروت میلیاردرهای جهان نسبت به سال ۲۰۲۰ ، ۸ تریلیون دلار افزایش داشته است.

اینفوگرافیک | افزایش ثروت ثروتمندان جهان در سایه کرونا

 اینفوگرافیک | افزایش ثروت ثروتمندان جهان در سایه کرونا
2021-04-13T11:08:08+04:30
در سال جدید هر ۱۷ ساعت یک میلیاردر جدید به دنیا اضافه شده است.

ظرفیت تجارت ۳۰۰ میلیارد دلاری با ۱۵ کشور همسایه را داریم/قرارداد با چین حرکت شطرنجی ایران است/اگر فشارها از روی اقتصاد ایران برداشته شود، فوران می‌کند

 ظرفیت تجارت ۳۰۰ میلیارد دلاری با ۱۵ کشور همسایه را داریم/قرارداد با چین حرکت شطرنجی ایران است/اگر فشارها از روی اقتصاد ایران برداشته شود، فوران می‌کند
2021-04-13T10:14:53+04:30
یحیی آل اسحاق : اگر فشارها از روی اقتصاد ایران برداشته شود، چون پایه‌های لازم را دارد، فوران می‌کند و در کوتاه ترین زمان، مشکلات مرتفع می‌شود.

چرا رئیس‌جمهور هشدارهای وزارت بهداشت را نمی‌پذیرد؟

 چرا رئیس‌جمهور هشدارهای وزارت بهداشت را نمی‌پذیرد؟
2021-04-12T11:41:24+04:30
مسئولیت افزایش مرگ و میرها با کیست؟
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)