میرنیوز

تور ۵۰۰ میلیاردتومانی آژانس‌ها برای سفر‌های نرفته

 تور ۵۰۰ میلیاردتومانی آژانس‌ها برای سفر‌های نرفته 2021-02-07T08:57:38+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، با شیوع کرونا در دنیا، گردشگری با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شد؛ از یک سو محدودیت‌های کرونایی سفر‌ها را لغو کرد و از سوی دیگر بسیاری از افراد به دلیل ترس ابتلا به کرونا از رفتن به سفر‌های خارج از کشور منصرف شدند. به همین دلیل آژانس‌های مسافرتی در کشور خسارت مالی زیادی دیدند و مسافران سردرگم برای پس گرفتن پول‌هایشان با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شدند. در این میان برخی از آژانس‌های مسافرتی، اقدام به دریافت خسارت و بخشی از پول را به حساب مسافران واریز کردند! برخی دیگر از آژانس‌ها نیز با بهانه‌های مختلف، پول سفر‌های لغو شده را به مسافران پرداخت نکردند. حالا این افراد سردرگم شده‌اند و نمی‌دانند برای پس گرفتن پول‌هایشان چه کاری باید انجام دهند.

نظارت بر آژانس‌های مسافرتی در دوران کرونا آن طور که باید و شاید صورت نپذیرفت. از تور‌های واکسن گرفته تا تور‌های کنسل شده و پول‌های بازگردانده نشده، همه و همه در این دوران به وقوع پیوست و عده‌ای مال‌شان را در این آژانس‌ها از دست دادند، اما هنوز خبری از خسارت‌ها و پرداخت اصل پول مسافرانی که سفرهایشان کنسل شده نیست.

نه سفر رفتیم و نه پولمان را پس دادند

مسعود که یکی از همین مسافران است و نتوانسته پولش را پس بگیرد، در این باره می‌گوید: «سال گذشته بود که مبلغ 6 میلیون تومان را به حساب آژانس مسافرتی واریز کردم و با مدیریت آژانس قرارداد نوشتم. بعد از شیوع کرونا، سفرمان لغو شد، اما پولمان را ندادند! یعنی نه سفر رفتیم و نه پولمان را پس گرفتیم.»

این مسافر ادامه می‌دهد: «با آژانس مسافرتی که تماس می‌گیرم، می‌گویند که حتی یک ریال هم به من پول نمی‌دهند. آن‌ها به دروغ می‌گویند که حسابدارشان از شرکت کلاهبرداری کرده‌است، در صورتی که در متن قرارداد، اسم مدیریت مجموعه نوشته و پول نیز به حساب شرکت واریز شده‌است نه به حسابِ حسابدار شرکت!»

مسعود درباره پیگیری‌هایی که در این مدت انجام داده‌است، می‌گوید: «شکایت از آژانس مسافرتی را به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بردم، اما بعد از گذشت شش ماه هنوز به شکایت من رسیدگی نشده است.» او به پیگیری خود برای ادامه طرح شکایتش اشاره می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر از طریق قوه قضائیه پیگیر این مسئله هستم و همچنان امیدوارم که پولم را از آژانس مسافرتی پس بگیرم.»

دروغگویی مدیر آژانس برای فرار از پرداخت پول!

فاطمه یکی دیگر از این مسافران سردرگم است. او در این‌باره می‌گوید: «یک سال گذشت و دقیقاً در چنین روز‌هایی برای واریز پول به حساب آژانس مسافرتی اقدام کردم، اما با وجود لغو اجباری سفر، هنوز نتوانسته‌ام پولم را بگیرم. من حتی به آژانس مسافرتی گفته‌ام که یک تور مسافرتی دیگر مرا بفرستد، اما آن‌ها نه پولم را می‌دهند و نه قصد دارند من را به سفر بفرستند.»

او نیز به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی مراجعه و شکایت کرده‌است که در این‌باره می‌گوید: «چند ماه است که از طریق انجمن صنفی، شکایت کرده‌ام و در نهایت یک نامه به نفع من صادر شده‌است. وقتی این نامه را به مدیریت آژانس نشان دادم گفت هیچ ارزش و اعتباری ندارد! مدیر این آژانس می‌گوید که حسابدار شرکت از او کلاهبرداری کرده! در صورتی که دروغ می‌گوید، چون پول را به حساب مدیریت واریز کرده‌ام که با یک پرینت حساب همه چیز مشخص خواهد شد.»

چرا به شکایات رسیدگی نمی‌شود؟

مسافران زیادی درگیر شکایت از آژانس‌های مسافرتی هستند. برخی از آژانس‌ها پرداخت پول را به ماه‌های آینده موکول کرده‌اند و برخی دیگر آب پاکی را روی دست مسافران ریخته و به آن‌ها گفته‌اند که هیچ پولی قرار نیست که به حسابشان واریز شود! البته هستند آژانس‌هایی که با کسر بخشی از پول به عنوان خسارت (!) مبلغی را به حساب مسافران واریز کرده‌اند. اما هیچ‌کدام از این مسافران با وجود شکایت به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نتوانسته‌اند به حق و حقوق‌شان برسند.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می‌گوید: «در سازمان ما همه چیز توسط کارشناس مربوط به خود بررسی و نتیجه نهایی اعلام می‌شود، اما اینکه یک آژانس زیر بار پرداخت پول به مسافر نرود برعهده مراجع قضایی است که به آن ورود کنند.»

رفیعی در پاسخ به این سؤال که آیا انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هیچ اهرم فشاری برای گرفتن حق مسافر از آژانس‌های مسافرتی ندارد، می‌گوید: «کمیته رسیدگی به شکایات در انجمن ایران تنها می‌تواند نظر کارشناسی خود را اعلام کند. مشابه همین انجمن را در بسیاری از سازمان‌های دیگر نیز داریم. به این صورت که هیچ‌کدام از ما حق نداریم رأی صادر کنیم، زیرا که قاضی نیستیم، ما فقط برای اینکه مردم بتوانند زودتر به منافع خودشان برسند، انجام تکلیف می‌کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «در انجمن صنفی ایران سعی کردیم که همه چیز بر اساس صلح و سازش انجام شود و تنها نظر کارشناسی خودمان را صادر می‌کنیم. معمولاً قوه قضائیه از ما استعلام می‌کند و در صورت ارسال نامه از سمت ما ممکن است که دیگر این مرحله بررسی و استعلام انجام نشود و به همان استناد می‌کند.»

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار می‌دارد: «تاکنون بیش از 80 درصد شکایت‌ها رسیدگی شده و به صلح و سازش رسیده‌است. در مورد سایر شکایت‌ها که مسافران به نتیجه نرسیده‌اند نیز بخشی تقصیر ما بوده که دیر به شکایات آن‌ها رسیدگی کردیم و برخی نیز به دلیل این است که ما اهرم فشاری برای احضار مدیران آژانس مسافرتی نداشتیم، بنابراین نتوانسته‌ایم به شکایتی که علیه آن‌ها مطرح شده رسیدگی کنیم. خبر خوش اینکه طی یک الی دو هفته آینده، شورای حل اختلاف قوه قضائیه در این سازمان مستقر خواهد شد و رأی صادر شده سازمان ما ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد، بنابراین مسافران می‌توانند بعد از جلسه رسیدگی و صدور نامه، پول خود را از آژانس‌های مسافرتی پس بگیرند.»

500 میلیارد تومان پول مردم را نمی‌دهند

او به کاسبی‌ها با پول سفر‌های لغو شده مردم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در یک سال اخیر نامه‌های زیادی برای پول‌های گرفتار مردم در دست شرکت‌های هواپیمایی و برخی از دفاتر آژانس‌های مسافرتی نوشته‌ام. حتی در شبکه خبر از ریاست قوه قضائیه و مسئولان نظارتی درخواست کردم که به ما کمک کنند، زیرا که بیش از 500 میلیارد تومان از پول مردم گرفتار شده‌است و ما می‌دانیم که سوءاستفاده‌کنندگان دارند با پول مردم کاسبی می‌کنند.»

رفیعی تأکید می‌کند: «سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده که 95 درصد از پول مردم داده شده‌است. معاون گردشگری و سازمان میراث فرهنگی نیز همین را می‌گوید. برخی از مسئولان با دادن آمار‌های دروغی سعی می‌کنند که مشکلات را بپوشانند در صورتی که هیچ‌کدام از این حرف‌ها برای من باورپذیر نبوده و نیست. این مسئولان که باید مدافع حقوق مردم باشند، از شنیدن اینکه پول مردم در دست شرکت‌های هواپیمایی و برخی آژانس‌های مسافرتی گرفتار شده، برآشفته می‌شوند و این نهایت بی‌درایتی است.»

در حال حاضر مسافران زیادی به دنبال شکایت علیه آژانس‌های مسافرتی هستند. آن‌ها می‌گویند که حتی اگر بتوانند پولشان را پس بگیرند نیز به دلیل تورم ایجاد شده در این یک سال متضرر شده‌اند، موضوعی که گویا برای مسئولان مربوطه هیچ اهمیتی ندارد، زیرا که آن‌ها با ارائه آمار و ارقام ساختگی، سعی در پاک کردن صورت مسئله و فرار از پاسخگویی دارند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران

 تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران
2021-12-08T11:24:32+03:30
طبق اعلام مسئولان شهری ۱۲۹ ساختمان پر خطر در تهران وجود دارد که ممکن است یک بار دیگر حادثه ای مانند پلاسکو در آنها رخ دهد.

ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»

 ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»
2021-12-08T11:24:32+03:30
سوتلانا سوپیلنیاک بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه» گفت: از ۸ سال پیش، یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده ام و به فرهنگ ایران آشنایی کامل دارم.

دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند

 دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند
2021-12-08T10:57:49+03:30
کشاورز زعفران کار، رها شده است و کسی صدای کشاورز و روستایی را نمی شود. دولت هیچ دلیلی برای عدم خرید حمایتی محصول نداشت. نباید فکر کنید اگر سالی ۵۰۰ تن زعفرا...

انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است

 انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است
2021-12-08T09:51:15+03:30
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس تا احقاق حقوق کارگران دست از پیگیری و رهگیری موضوع نخواهد کشید.

اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹

 اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹
2021-12-08T07:24:36+03:30
سخنگوی گمرک گفت: با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟

 ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟
2021-12-07T15:11:06+03:30
خواسته سهامداران از رئیس قوه قضائیه این است که دایره رسیدگی به تخلفات بورسی را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسئولیت فطانت...

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

 ۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
2021-12-07T14:44:30+03:30
در ۸ ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌...

بازی دلالان با قیمت لاستیک

 بازی دلالان با قیمت لاستیک
2021-12-07T14:44:30+03:30
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

 اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-06T08:12:48+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)