میرنیوز

تور ۵۰۰ میلیاردتومانی آژانس‌ها برای سفر‌های نرفته

 تور ۵۰۰ میلیاردتومانی آژانس‌ها برای سفر‌های نرفته 2021-02-07T08:57:38+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، با شیوع کرونا در دنیا، گردشگری با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شد؛ از یک سو محدودیت‌های کرونایی سفر‌ها را لغو کرد و از سوی دیگر بسیاری از افراد به دلیل ترس ابتلا به کرونا از رفتن به سفر‌های خارج از کشور منصرف شدند. به همین دلیل آژانس‌های مسافرتی در کشور خسارت مالی زیادی دیدند و مسافران سردرگم برای پس گرفتن پول‌هایشان با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شدند. در این میان برخی از آژانس‌های مسافرتی، اقدام به دریافت خسارت و بخشی از پول را به حساب مسافران واریز کردند! برخی دیگر از آژانس‌ها نیز با بهانه‌های مختلف، پول سفر‌های لغو شده را به مسافران پرداخت نکردند. حالا این افراد سردرگم شده‌اند و نمی‌دانند برای پس گرفتن پول‌هایشان چه کاری باید انجام دهند.

نظارت بر آژانس‌های مسافرتی در دوران کرونا آن طور که باید و شاید صورت نپذیرفت. از تور‌های واکسن گرفته تا تور‌های کنسل شده و پول‌های بازگردانده نشده، همه و همه در این دوران به وقوع پیوست و عده‌ای مال‌شان را در این آژانس‌ها از دست دادند، اما هنوز خبری از خسارت‌ها و پرداخت اصل پول مسافرانی که سفرهایشان کنسل شده نیست.

نه سفر رفتیم و نه پولمان را پس دادند

مسعود که یکی از همین مسافران است و نتوانسته پولش را پس بگیرد، در این باره می‌گوید: «سال گذشته بود که مبلغ 6 میلیون تومان را به حساب آژانس مسافرتی واریز کردم و با مدیریت آژانس قرارداد نوشتم. بعد از شیوع کرونا، سفرمان لغو شد، اما پولمان را ندادند! یعنی نه سفر رفتیم و نه پولمان را پس گرفتیم.»

این مسافر ادامه می‌دهد: «با آژانس مسافرتی که تماس می‌گیرم، می‌گویند که حتی یک ریال هم به من پول نمی‌دهند. آن‌ها به دروغ می‌گویند که حسابدارشان از شرکت کلاهبرداری کرده‌است، در صورتی که در متن قرارداد، اسم مدیریت مجموعه نوشته و پول نیز به حساب شرکت واریز شده‌است نه به حسابِ حسابدار شرکت!»

مسعود درباره پیگیری‌هایی که در این مدت انجام داده‌است، می‌گوید: «شکایت از آژانس مسافرتی را به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بردم، اما بعد از گذشت شش ماه هنوز به شکایت من رسیدگی نشده است.» او به پیگیری خود برای ادامه طرح شکایتش اشاره می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر از طریق قوه قضائیه پیگیر این مسئله هستم و همچنان امیدوارم که پولم را از آژانس مسافرتی پس بگیرم.»

دروغگویی مدیر آژانس برای فرار از پرداخت پول!

فاطمه یکی دیگر از این مسافران سردرگم است. او در این‌باره می‌گوید: «یک سال گذشت و دقیقاً در چنین روز‌هایی برای واریز پول به حساب آژانس مسافرتی اقدام کردم، اما با وجود لغو اجباری سفر، هنوز نتوانسته‌ام پولم را بگیرم. من حتی به آژانس مسافرتی گفته‌ام که یک تور مسافرتی دیگر مرا بفرستد، اما آن‌ها نه پولم را می‌دهند و نه قصد دارند من را به سفر بفرستند.»

او نیز به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی مراجعه و شکایت کرده‌است که در این‌باره می‌گوید: «چند ماه است که از طریق انجمن صنفی، شکایت کرده‌ام و در نهایت یک نامه به نفع من صادر شده‌است. وقتی این نامه را به مدیریت آژانس نشان دادم گفت هیچ ارزش و اعتباری ندارد! مدیر این آژانس می‌گوید که حسابدار شرکت از او کلاهبرداری کرده! در صورتی که دروغ می‌گوید، چون پول را به حساب مدیریت واریز کرده‌ام که با یک پرینت حساب همه چیز مشخص خواهد شد.»

چرا به شکایات رسیدگی نمی‌شود؟

مسافران زیادی درگیر شکایت از آژانس‌های مسافرتی هستند. برخی از آژانس‌ها پرداخت پول را به ماه‌های آینده موکول کرده‌اند و برخی دیگر آب پاکی را روی دست مسافران ریخته و به آن‌ها گفته‌اند که هیچ پولی قرار نیست که به حسابشان واریز شود! البته هستند آژانس‌هایی که با کسر بخشی از پول به عنوان خسارت (!) مبلغی را به حساب مسافران واریز کرده‌اند. اما هیچ‌کدام از این مسافران با وجود شکایت به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نتوانسته‌اند به حق و حقوق‌شان برسند.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می‌گوید: «در سازمان ما همه چیز توسط کارشناس مربوط به خود بررسی و نتیجه نهایی اعلام می‌شود، اما اینکه یک آژانس زیر بار پرداخت پول به مسافر نرود برعهده مراجع قضایی است که به آن ورود کنند.»

رفیعی در پاسخ به این سؤال که آیا انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هیچ اهرم فشاری برای گرفتن حق مسافر از آژانس‌های مسافرتی ندارد، می‌گوید: «کمیته رسیدگی به شکایات در انجمن ایران تنها می‌تواند نظر کارشناسی خود را اعلام کند. مشابه همین انجمن را در بسیاری از سازمان‌های دیگر نیز داریم. به این صورت که هیچ‌کدام از ما حق نداریم رأی صادر کنیم، زیرا که قاضی نیستیم، ما فقط برای اینکه مردم بتوانند زودتر به منافع خودشان برسند، انجام تکلیف می‌کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «در انجمن صنفی ایران سعی کردیم که همه چیز بر اساس صلح و سازش انجام شود و تنها نظر کارشناسی خودمان را صادر می‌کنیم. معمولاً قوه قضائیه از ما استعلام می‌کند و در صورت ارسال نامه از سمت ما ممکن است که دیگر این مرحله بررسی و استعلام انجام نشود و به همان استناد می‌کند.»

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار می‌دارد: «تاکنون بیش از 80 درصد شکایت‌ها رسیدگی شده و به صلح و سازش رسیده‌است. در مورد سایر شکایت‌ها که مسافران به نتیجه نرسیده‌اند نیز بخشی تقصیر ما بوده که دیر به شکایات آن‌ها رسیدگی کردیم و برخی نیز به دلیل این است که ما اهرم فشاری برای احضار مدیران آژانس مسافرتی نداشتیم، بنابراین نتوانسته‌ایم به شکایتی که علیه آن‌ها مطرح شده رسیدگی کنیم. خبر خوش اینکه طی یک الی دو هفته آینده، شورای حل اختلاف قوه قضائیه در این سازمان مستقر خواهد شد و رأی صادر شده سازمان ما ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد، بنابراین مسافران می‌توانند بعد از جلسه رسیدگی و صدور نامه، پول خود را از آژانس‌های مسافرتی پس بگیرند.»

500 میلیارد تومان پول مردم را نمی‌دهند

او به کاسبی‌ها با پول سفر‌های لغو شده مردم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در یک سال اخیر نامه‌های زیادی برای پول‌های گرفتار مردم در دست شرکت‌های هواپیمایی و برخی از دفاتر آژانس‌های مسافرتی نوشته‌ام. حتی در شبکه خبر از ریاست قوه قضائیه و مسئولان نظارتی درخواست کردم که به ما کمک کنند، زیرا که بیش از 500 میلیارد تومان از پول مردم گرفتار شده‌است و ما می‌دانیم که سوءاستفاده‌کنندگان دارند با پول مردم کاسبی می‌کنند.»

رفیعی تأکید می‌کند: «سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده که 95 درصد از پول مردم داده شده‌است. معاون گردشگری و سازمان میراث فرهنگی نیز همین را می‌گوید. برخی از مسئولان با دادن آمار‌های دروغی سعی می‌کنند که مشکلات را بپوشانند در صورتی که هیچ‌کدام از این حرف‌ها برای من باورپذیر نبوده و نیست. این مسئولان که باید مدافع حقوق مردم باشند، از شنیدن اینکه پول مردم در دست شرکت‌های هواپیمایی و برخی آژانس‌های مسافرتی گرفتار شده، برآشفته می‌شوند و این نهایت بی‌درایتی است.»

در حال حاضر مسافران زیادی به دنبال شکایت علیه آژانس‌های مسافرتی هستند. آن‌ها می‌گویند که حتی اگر بتوانند پولشان را پس بگیرند نیز به دلیل تورم ایجاد شده در این یک سال متضرر شده‌اند، موضوعی که گویا برای مسئولان مربوطه هیچ اهمیتی ندارد، زیرا که آن‌ها با ارائه آمار و ارقام ساختگی، سعی در پاک کردن صورت مسئله و فرار از پاسخگویی دارند.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...

اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟

 اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟
2021-05-30T11:08:58+04:30
یک سالی می شود که ورود کرونا اولین ضربه اش را به مستاجران تجاری و مسکونی زده است.

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴

 فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴
2021-05-30T10:55:38+04:30
مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری‌ نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۹ هزار میلیارد تومان...

«شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی

 «شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی
2021-05-30T10:55:38+04:30
دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دول...

اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال

 اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال
2021-05-30T10:42:18+04:30
دولت روحانی طی یکسال گذشته از نمایندگان مجلس ۹ کارت زرد دریافت کرده است که سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی سه کارت زرد، وزارت خانه های صمت و نفت ه...

از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

 از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!
2021-05-29T09:41:18+04:30
نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.

اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم

 اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم
2021-05-29T09:01:17+04:30
براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، خواستن عذر مستأجر به دلیل نداشتن پول بیشتر ممنوع است، همچنین افزایش اجاره فقط تا سقف تعیین شده مجاز است.

اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست

 اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست
2021-05-26T15:28:09+04:30
بر اساس تازه ترین امار رسمی بانک مرکزی ، نرخ رشد نقدیگی در سال ۹۹ به ۴۰.۶ درصد رسید که بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر است.

چرا خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس کلید نمی‌خورد؟

 چرا خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس کلید نمی‌خورد؟
2021-05-26T11:54:39+04:30
حدود چهار ماه از آخرین وعده‌ مسئولان در رابطه با اعلام زمان تصمیم‌گیری هیئت پذیرش فرابورس به منظور خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌گذرد اما کماکا...

نکات ایمنی که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنید

 نکات ایمنی که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنید
2021-05-25T11:21:27+04:30
جلال ملکی گفت: حوادث آسانسور یکی از حوادث رایج شهرهاست و در تهران همه روزه چندین مرتبه حادثه آسانسور اعلام می‌شود.

اینفوگرافیک | کدام کشور‌ها با تولید برق هسته‌ای با خاموشی مواجه نیستند

 اینفوگرافیک | کدام کشور‌ها با تولید برق هسته‌ای با خاموشی مواجه نیستند
2021-05-25T09:08:06+04:30
درحالی در ایران سهم برق هسته‌ای در سبد برق کشور حدود ۱.۲درصد است که این میزان در فرانسه نزدیک به ۷۱درصد، در اوکراین و اسلواکی هرکدام نزدیک به ۵۴درصد و درمجم...

پدرکشتگی بوتیمار با خانواده!

 پدرکشتگی بوتیمار با خانواده!
2021-05-25T08:41:22+04:30
«بوتیمار» نه یک سریال طنز است و نه قرار است چیزی به داشته‌های مخاطب اضافه کند بلکه برعکس برخلاف نگاه متعالی شرعی ضمن تخطئه، تخریب و استخفاف وجهه و...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)