میرنیوز

ایران فناوری گیت‌های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد

 ایران فناوری گیت‌های الکترونیکی را از انحصار اروپا درآورد 2021-01-23T10:16:46+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق شدند همزمان از دو فناوری در حوزه قطار‌های شهری رونمایی کنند. تاکنون فقط کشور‌های ایتالیا، فرانسه و آلمان در حوزه سیستم‌های کنترل تردد هوشمند تولیداتی داشته‌اند. در حوزه تهویه پیشرفته نیز تا کنون به کشور‌های اروپایی و ژاپن وابسته بوده‌ایم.

محققان شرکت دانش‌بنیان پیشگامان رفیع ایرانیان روز پنج‌شنبه از «فن‌های برگشت‌پذیر دود دو جهته» و «گیت‌های الکترونیکی» با کاربرد در تونل‌های مترو بهره‌برداری کرد. بسیاری از دانش‌آموختگان ممتاز دانشگاه‌های علم وصنعت، تهران و پلی‌تکنیک تاکنون در قالب این دانش‌بنیان، اختراعات خود را به پروژه‌های کشوری تبدیل کرده‌اند.

تهویه ایرانی از هواپیما تا قطار

مهم‌ترین مزیت استفاده از سیستم کنترل و تخلیه دود، توانایی تغییر مسیر‌های جریان هوا در مترو و خارج کردن آن‌ها هنگام حادثه است. بدون سیستم فن‌های برگشت‌پذیر، تراکم مونوکسید کربن می‌تواند به اندازه‌ای بزرگ شود که نتوان حتی آن را از طریق عملیات آتش‌نشانی کنترل کرد. این نوع سیستم تهویه به قدری مهم است که چهار سال قبل، از کار افتادن فن‌های برگشت‌پذیر مترو لیورپول، خسارت مالی و حیثیتی شدیدی را به مدیریت شهری لیورپول وارد کرد.

فن‌های محوری برگشت‌پذیر راه حلی برای کنترل آلودگی هوا در محیط‌های زیرزمینی بخصوص ایستگاه‌های مترو، تونل‌ها و حتی پارکینگ‌های طبقاتی هستند.

این دستگاه‌ها با فناوری پیچیده‌ای که دارند به خروج هوای یک محیط بسته و دمیدن هوای تازه به آن محیط کمک می‌کنند. این سیستم هم روشی برای کنترل آلاینده‌ها هستند و هم پاک سازی هوا را برعهده دارند. ایستگاه‌های مترو و هواپیما‌ها مهم‌ترین کاربران این سیستم تهویه هستند و با استفاده از این فناوری، بهترین فیلترینگ هوا را در اختیار مسافرین قرار می‌دهند.

تاکنون فقط شرکت‌هایی از کشور‌های اروپا، امریکا، چین و ژاپن سازنده فن‌های برگشت‌پذیر دود دو جهته بودند که اکنون محققان ایرانی هم به این فناوری دست پیدا کردند. مثلاً فن‌جت‌های تونل رسالت از نوع F 300 و ساخت فرانسه است یا فن‌های تهویه اولیه در مترو تهران ساخت ژاپن است و اکنون دیگر نیازی به واردات این فناوری از خارج از کشور نداریم.

هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ساها، برج میلاد، راه‌آهن جمهوری اسلامی، وزارت کشور، لبنیات دومینو، لبنیات میهن و شرکت قطار‌های شهری تمام کلانشهر‌ها از مشتریان این فناوری جدید ایرانی هستند.

غلبه بر 3 قدرت اروپایی

شبکه‌های هوشمند کنترل تردد هم راه‌حلی ایده‌آل برای مسیر‌های پر تردد است که علاوه بر نیاز به عبور و مرور با امنیت بالا باید گذرگاه سریعاً باز و بسته شود؛ مانند مترو، بانک ها، سازمان‌ها، دفاتر مرکزی.

داشتن پلتفرم بسیار قوی و بدنه مستحکم در کنار مکانیسم فوق سریع با موتور گیر‌بکس قابل اطمینان و همگام‌سازی با برد‌های الکترونیک بهینه‌سازی شده از ویژگی‌های شبکه‌های هوشمند کنترل تردد این دانش‌بنیان است. فناوری‌های که یک از قدرتمند‌ترین گیت‌های کنترل تردد دنیا را تشکیل داده‌اند.

سیستم تردد این دانش بنیان قابلیت اتصال و همگام‌سازی با انواع دستگاه اکسس کنترل، از جمله سیستم بارکد خوان را دارد. شمارش افراد ورودی و خروجی وخروجی صحت عبور کاربران از گیت از دیگر امکانات این فناوری است.

جالب اینکه سیستم Tailgate این دستگاه، اجازه عبور غیر مجاز به بازدید‌کنندگان را نمی‌دهد. به صورتی که اگر بازدید‌کننده‌ای در حال عبور از راهرو باشد و شخص دیگری دقیقاً دنباله نفر اول قصد ورود داشته‌باشد؛ دروازه بسته‌شده و اجازه عبور به نفر دوم را نمی‌دهد. از دروازه‌های گیت هم می‌توان به صورت دو جهته استفاده کرد و با همه سیستم‌های کنترل الکترونیکی قابل تنظیم است.

ضمن اینکه باله‌های گیت از نوع شیشه سکوریت لمینت شده می‌باشد که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه گیت‌ها بوده و مجهز به یک نوار ضربه گیر لاستیکی می‌باشد که دور تا دور شیشه را پوشش داده و باعث خنثی شدن برخورد‌ها برای جلوگیری از آسیب به عابران می‌شود.

تاکنون فقط شرکت‌هایی از کشور‌های فرانسه، آلمان و ایتالیا سازنده شبکه‌های هوشمند کنترل تردد بودند که اکنون محققان ایرانی هم به این فناوری دست پیدا کردند. سازمان قطار‌های شهری اصفهان، سازمان قطار‌های شهری تبریز و حومه، سازمان قطار‌های شهری تهران و حومه، سازمان قطار‌های شهری مشهد، وزارت کشور و برج میلاد از مشتریان بزرگ این فناوری هستند.

ایجاد بازار کار برای متخصصان داخلی

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، در رونمایی از فناوری‌های این مؤسسه با بیان اینکه فن‌های محوری برگشت‌پذیر دود دو جهته، از جمله محصولات دانش‌بنیان این شرکت است، گفت: «این محصول با طراحی خاص و ویژه در تهویه تونل‌ها و ایستگاه‌های خطوط مترو کاربرد دارد. همه اجزای این تهویه‌ها ساخت داخل است و ساختار آن هم متناسب با مترو طراحی شده‌است. این تجهیزات، تهویه مناسبی برای خطوط مترو ایجاد کرده‌است.»

رضا ناظریه افزود: «درایستگاه‌های مترو برای تهویه هوا، خنک کردن و رفع هوای دم‌کرده و آلوده و تأمین هوای تازه برای مسافران در حالت اضطراری از هواساز‌ها و هواکش‌ها استفاده می‌شود. سیستم تهویه مکانیکی مترو شرایط محیطی در ایستگاه‌ها و تونل‌ها را در دما و رطوبت مناسب حفظ و هوای تازه و مناسب برای مسافران تأمین می‌کند.»

ناظریه تصریح کرد: «یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت ما شبکه‌های هوشمند کنترل تردد است. از آنجا که این فناوری در انحصار چند شرکت اروپایی بود، با اراده به قطع وابستگی به صنایع بیگانه و ایجاد بازار کار مناسب برای متخصصان داخلی، توانستیم تمامی اجزای این سیستم‌ها را با دانش فنی خود بومی کنیم.»

این محقق در نهایت افزود: «این سیستم متشکل از گیت‌های الکترومکانیکی به همراه سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های کاربردی است که بر اساس روش‌های متعددی، چون کارت هوشمند غیر تماسی، اثر انگشت، چهره‌نگاری، کارت ملی، دوربین پلاک‌خوان، تگ‌های RFID، ریموت کنترل، شناسایی از طریق کلمه عبور، کلید فشاری و غیره، صدور مجوز عبور و کنترل هوشمندانه را انجام می‌دهد.»

مونوریل را هم به حرکت انداختند

ناگفته نماند کارتخوان سه منظوره (بارکد خوان – کارت هوشمند واثر انگشت)، موتور DC و برد الکترونیکی سیستم تردد هوشمند هم از تازه‌ترین اختراعات پژوهشگران در این شرکت دانش‌بنیان است.

تأمین تجهیزات سیستم بلیت الکترونیک مونوریل قم برای هفت ایستگاه به تعداد 61 عدد گیت از جمله دستاورد‌های این مؤسسه فناور است که موجب شد امسال مونوریل قم از انفعال خارج شده و به حرکت بیفتد. گیت ضدعفونی هوشمند هم از تازه‌ترین دستاورد‌های محققان این دانش‌بنیان است که در حال اجرایی شدن در بسیاری از نهاد‌ها و مراکز کشور است

طراحی سخت افزار کنترل بلیت الکترونیک و راهبند برای مترو مشهد، خرید و آموزش تجهیزات مخابرات خط 2 مترو مشهد، طراحی سیستم بلیت الکترونیک مترو تبریز خط یک و برای 18 ایستگاه تعداد 152 عدد گیت از جمله خدمات این دانش‌بنیان به حمل و نقل شهری است.

فناوری‌های دیجیتال به عنوان بخش مهمی از فناوری‌های جدید و نوظهور به یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم‌های پیشرفته حمل و نقل مبدل شده‌است. به گونه‌ای که امروزه اغلب سیستم‌هایی که در سیستم‌های حمل و نقل زیرزمینی وجود دارد، مشکلاتی مانند ازدحام بیش از اندازه مسافران، عدم وجود تعداد واگن کافی برای مسافران و ... را برطرف کرده‌است.

راه‌اندازی سیستم‌های ارائه خدمات الکترونیک در ایستگاه‌های مترو موجب تسهیل ارائه خدمات به مسافران خطوط حمل ونقل ریلی شده‌است. در حمل و نقل ریلی بین شهری نیز مسافرانی که بلیت خود را به شیوه الکترونیکی و از طریق اینترنت و به کمک کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه خود خریداری کرده‌اند، درک بهتری از فناوری تردد هوشمند به‌دست می‌آورد.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

سوء مدیریت و زیان دهی یک بانک خصوصی در سایه ضعف نظارت بانک مرکزی

 سوء مدیریت و زیان دهی یک بانک خصوصی در سایه ضعف نظارت بانک مرکزی
2021-06-22T15:18:41+04:30
بانک ایران زمین در سایه بی توجهی و ضعف نظارت بانک مرکزی منافع مردم و سهامداران را با ضرر مواجه کرده است.

کارنامه مردودی ۱۴۵ دستگاه اجرایی در شفافیت

 کارنامه مردودی ۱۴۵ دستگاه اجرایی در شفافیت
2021-06-22T14:25:27+04:30
در بین دستگاه‌های دولتی که شفافیت در آنها بسیار مهم است، به نام‌های جالب‌توجهی برمی‌خوریم که به‌جای برخورداری از بالاترین میزان شفافیت، بدترین عملکرد را در ...

نخستین فرمانده جنگ‌های نامنظم ایران چه کسی است؟

 نخستین فرمانده جنگ‌های نامنظم ایران چه کسی است؟
2021-06-22T13:45:22+04:30
یکی از فرماندهان کشورمان اولین گروه‏‌های پاسداران انقلاب را تشکیل داد.

۶ نشانه که ریه‌های‌تان نیازمند پاکسازی است

 ۶ نشانه که ریه‌های‌تان نیازمند پاکسازی است
2021-06-22T13:31:58+04:30
هرگونه خطا در فرآیند پیچیده عملکرد ریه‌ها معمولا منجر به آسیب مزمن یا حاد ریه می‌شود.

اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته

 اینفوگرافیک |ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته
2021-06-21T11:52:05+04:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات ۱۲ ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار و واردات نیز با رقم ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار ثبت شده که حاکی از تراز تجاری...

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

 ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند
2021-06-20T13:05:20+04:30
یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟

 سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟
2021-06-19T14:31:56+04:30
میزان فروش فیلم‌های اکران نوروزی سال ۱۴۰۰ که در پایان تعطیلات عید نوروز به حدود ۵۰۰ میلیون تومان رسیده بود، در آستانه فصل تابستان به حدود ۳ میلیارد تومان نز...

بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»

 بلوغ بازیگری پژمان جمشیدی در «زیرخاکی»
2021-06-19T14:31:56+04:30
بلوغ بازیگریِ پژمان جمشیدی در «زیرخاکی» در سطحی قرار دارد که بسیاری از سکانس‌ها را یک‌تنه بالا می‌کشد و البته پینگ‌پنگ‌های عاطفی‌اش با ژاله صامتی ...

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

  چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-17T22:25:14+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه

 اینفوگرافیک | اعلام وضعیت ۱۱ بدهکار بانکی توسط قوه قضاییه
2021-06-16T20:05:12+04:30
سخنگوی قوه قضائیه گفت است: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده نه بانک مرکزی و سیستم بانکی؛ سی...

مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند

 مجبور به همکاری با منوچهر هادی شدیم!/ گلزار و سیدی ادامه نمی‌دهند
2021-06-16T14:05:15+04:30
هومن کبیری تهیه‌کننده سریال «گیسو» یا همان «عاشقانه ۲» درباره همکاری اجباری خود با منوچهر هادی به عنوان کارگردان این سریال و چالش‌های پی...

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)