میرنیوز

بورس در دام بی‌تدبیری دولت

 بورس در دام بی‌تدبیری دولت 2021-01-19T10:58:07+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از صبح نو، این روزها بورس قرمز است و با سرعت به سمت افت شاخص حرکت می‌کند و سیاست‌هایی که تاکنون دولت برای بهبود بازار سرمایه اتخاذ کرده، بی‌تأثیر بودهاست. همچنانکه در جریان دادوستدهای روز گذشته بازار سرمایه تعداد 4میلیارد و 320میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش 4هزار و 190میلیارد تومان در 515هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 36هزار و 989واحدی در ارتفاع یک میلیون و 149هزار و 721واحد قرار گرفت.

وعده‌های دولت در مورد این که «مردم سرمایه خود را به بورس بیاورند و از این بازار حمایت می‌کنیم»، پوچ از آب درآمده است و شاخص بورس هر روز با رنگ قرمز افت شاخص جدیدی را ثبت می‌کند.
افتی که به‌دلیل ترس از بازار، سیاست غلط و سوءاستفاده از بازار توسط شرکت‌های بزرگ رقم خورده است  و  اگر دولت و سازمان بورس به درستی به وظایف خود عمل می‌کردند یا حجم سرمایه‌ای که وارد بورس شده بود باید حداقل تا مدتی طولانی شاهد ثبات و پایداری در بازار سهام بودیم. همچنانکه روز گذشته سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه گزارشی مستند از جزئیات تخلفات و ترکفعل‌های صورت گرفته در بازار سرمایه را ارائه کرد. او در بخشی از این نامه آورده است: «پس از شروع ریزش بزرگ بازار برخی از مقامات دولتی نظیر رییس دفتر رییس‌جمهوری، برخی از اعضای شورای عالی و هیأت مدیره بورس، وزیر اقتصاد در رسانه ملی و رسانه‌های گروهی با طرح ادعای حمایت عاجل و مستمر از بازار سرمایه و پایان ریزش، در حالی که امید بازگشت بازار به روزهای متعادل را نوید می‌دادند، در فرصت به‌دست آمده از اعتماد مردم، با عرضه‌های سنگین سهام، سقوط هرچه بیشتر بازار و تشدید سلب اعتماد، سرخوردگی و نارضایتی عمومی را رقم زدند که مستندات این امر که حاصل بررسی گروه کارشناسی حقوقی -  اقتصادی و نیز گزارشات مراجع رسمی مطلع می‌باشد خلاصه به پیوست تقدیم می‌گردد. اینک پس از اختلال در اجرای اقتصاد درون‌زا، تهدید توانایی‌های ملّی، فرصت سوزی از نبض اقتصاد کشور و تعرض به حقوق عامه، نظر به بند دوم اصل یکصد‌و‌پنجاه‌و‌ششم قانون اساسی امید است با دستور انقلابی حضرت‌عالی مبنی بر بررسی امر و برخورد با متخلفان، موجبات افزایش اعتماد و رضایت عمومی، احیای حقوق عامه و برقراری عدل اسلامی فراهم گردد.»
از سوی دیگر برخی از کارشناسان نیز اعتقاد دارند صف فروش سهام ناشی از اخبار نادرست از بازار بورس است که موجب سوءاستفاده حقوقی‌ها نیز شده، چراکه هرچند سهام در حال ریزش است اما در اواخر اسفندماه با وارد شدن شرکت‌های حقوقی به بازار سرمایه می‌توانند درجا 300‌هزار واحد شاخص را بالا ببرند، اینجا است که هم سهام را در کف قیمت خریده‌اند و هم از قبل رشد شاخص، سود کرده‌اند.

بهرنگ اسدی: تزلزل تصمیمات برخی دستگاه‌ها، بی اعتمادی مردم به بازار سرمایه را تشدید کرده است
در همین زمینه بهرنگ اسدی، فعال بازار سرمایه و کارشناس بورس با اشاره به وضعیت بازار سهام گفت: افت‌های پی‌در‌پی بازار سرمایه متأثر از کاهش چشم انداز تورمی است. افت‌های پی‌در‌پی با حجم بالا  می‌تواند مایه نگران‌کننده برای فعالان بازار ثانویه باشد.
وی افزود: هرچقدر به پایان سال نزدیک می‌شویم با افزایش تقاضای واقعی پول ممکن است در نرخ‌های بازار بدهی شاهد تحولاتی باشیم که موجب می‌شود از سرعت رشد بورس و وضعیت پایدار آن کاسته شود که این تحولات با نرخ برابری ارز همزمان شده است. این کارشناس بازار سرمایه  گفت: فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذارانی که به بازار سرمایه دعوت شده بودند باید زمینه برای حضورشان محیا می‌شد. باید بحث مشارکت خانوار در بازار سهام مدیریت شده بود تا امروز از تلاطم‌ها کمتر آسیب می‌دیدند.
وی با اشاره به راهکار مناسب برای جلوگیری از افت شاخص بورس، گفت:  با این شرایطی که روبه‌رو هستیم بهترین راهکار و استراتژی مدریت بازار بدهی و بازار ارز است.همانگونه که نرخ بدهی بالا برای بازار مالی کشور نمی‌تواند پایدار و مثبت ارزیابی شود، نرخ ارز سرکوب شده و یک چشم‌انداز غیر واقعی نیز می‌تواند آسیب‌رسان باشد بنابراین بهترین کار این است که در این دو بازار با دقت نظر تصمیم گرفته شود و عملکرد این بازارها به صورت خودکار در بازار سرمایه نیز اثر مثبت می‌گذارد و از بازار سرمایه که بازار مولدی است حمایت می‌کند.
اسدی با تاکید براینکه ما نباید در تله دستکاری بازار سرمایه بیافتیم، توضیح داد:  بیشتر از هرچیز نیازمند تعدد نهاد و مکانیزم مطلوب هستیم و باید از دستکاری بورس دوری کرد. باید سراغ بازارهای دیگر که اثر محتوایی بر بازار سرمایه می‌گذارند و تعادل  بین بازاری را در سیستم مالی کشور رقم‌می‌زنند، رفت.
وی با بیان اینکه  شرایط فعلی بازار سرمایه  متأثر از سرمایه‌گذاری مستقیم اقشار مختلف مردم،مطلوب بود که به موازات دعوتی که از مردم می‌شد، سرمایه گذاری غیر‌مستقیم نیز  ترویج می‌گشت ، گفت: مسأله‌ای که با آن مواجه هستیم ترکیب مشارکت‌کنندگان است ما در برحه ای با افزایش مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران در بازار روبه‌رو بودیم که موجب ورود مثبت نقدینگی در بازار سرمایه شد و امروز کمرنگ‌تر شده و تزلزل در تصمیمات برخی دستگاه‌ها زمینه تشدید این بی اعتمادی را فراهم آورده است.

مهدی رادان: رشد بازار سرمایه منوط به ثبات بازار ارز است
همچنین «مهدی رادان» کارشناس بورس با اشاره به افت و خیر شاخص‌های بازار سرمایه، عنوان کرد: از اوایل آذر‌ماه و با عرضه شدید در نمادهای بزرگ به تدریج شاهد شکل‌گیری نوعی فضای عدم اطمینان در سهام شرکت‌های بزرگ بودیم که به تدریج این فضای عدم اطمینان به کل بازار سرایت کرد. در همین حال بعضی تصمیمات دستوری در خصوص قیمت‌گذاری فولاد نیز در مقطعی به این عدم اطمینان افزود و در نهایت نیز چشم‌انداز کاهشی دلار منجر به تشدید این روند گردیده است که صحبت‌های رییس‌جمهوری در خصوص 15‌هزار تومان شدن دلار، بنزینی بر این آتش بود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تا بازار ارز دارای ثبات نشود، بازرا سرمایه هم ثبات نمی‌یابد، تصریح کرد: مدیریت کردن بازار ارز برای بانک مرکزی مشکل چندانی ندارد. وظیفه بانک مرکزی ایجاد ثبات در بازار است. اگر چه انجام این وظیفه در زمان افزایش بی‌ضابطه نرخ ارز در پاره‌ای مواقع دشوار می‌شود اما جلوگیری از کاهش شدید نرخ ارز به سادگی قابل انجام است. ایجاد ثبات در بازار ارز می‌تواند ثبات دیگر بخش‌های اقتصادی را هم موجب شود.
وی ادامه داد: نباید فراموش کرد، وقتی بی‌ثباتی می‌آید، بی‌برنامگی در بخش‌های مختلف اقتصادی تشدید می‌یابد و ایجاد مشکل می‌کند. این بانک مرکزی است که می‌تواند به ایجاد ثبات در این خصوص همت ورزد. چگونگی چشم‌انداز و آینده بازار بورس را هم باید دراقدامات بانک مرکزی دید. جواب چشم انداز بورس در دست بانک‌مرکزی است.
رادان گفت: اینکه برخی می‌گویند رویدادهای اخیر بورس محصول برخی موضوعات است و آن را به قمارخانه تشبیه می‌کنند، باید عنوان کرد که این افراد شناخت کاملی از بازار ندارند، شاید موضوع پولشویی یا دستکاری قیمت دربخش خاصی اینگونه موضوعات را در ذهن تداعی سازد اما کلیت بازار بورس از اینگونه حواشی به دور است.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...

اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟

 اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟
2021-05-30T11:08:58+04:30
یک سالی می شود که ورود کرونا اولین ضربه اش را به مستاجران تجاری و مسکونی زده است.

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴

 فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴
2021-05-30T10:55:38+04:30
مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری‌ نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۹ هزار میلیارد تومان...

«شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی

 «شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی
2021-05-30T10:55:38+04:30
دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دول...

اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال

 اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال
2021-05-30T10:42:18+04:30
دولت روحانی طی یکسال گذشته از نمایندگان مجلس ۹ کارت زرد دریافت کرده است که سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی سه کارت زرد، وزارت خانه های صمت و نفت ه...

از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

 از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!
2021-05-29T09:41:18+04:30
نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.

اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم

 اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم
2021-05-29T09:01:17+04:30
براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، خواستن عذر مستأجر به دلیل نداشتن پول بیشتر ممنوع است، همچنین افزایش اجاره فقط تا سقف تعیین شده مجاز است.

اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست

 اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست
2021-05-26T15:28:09+04:30
بر اساس تازه ترین امار رسمی بانک مرکزی ، نرخ رشد نقدیگی در سال ۹۹ به ۴۰.۶ درصد رسید که بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر است.

چرا خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس کلید نمی‌خورد؟

 چرا خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس کلید نمی‌خورد؟
2021-05-26T11:54:39+04:30
حدود چهار ماه از آخرین وعده‌ مسئولان در رابطه با اعلام زمان تصمیم‌گیری هیئت پذیرش فرابورس به منظور خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌گذرد اما کماکا...

نکات ایمنی که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنید

 نکات ایمنی که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنید
2021-05-25T11:21:27+04:30
جلال ملکی گفت: حوادث آسانسور یکی از حوادث رایج شهرهاست و در تهران همه روزه چندین مرتبه حادثه آسانسور اعلام می‌شود.

اینفوگرافیک | کدام کشور‌ها با تولید برق هسته‌ای با خاموشی مواجه نیستند

 اینفوگرافیک | کدام کشور‌ها با تولید برق هسته‌ای با خاموشی مواجه نیستند
2021-05-25T09:08:06+04:30
درحالی در ایران سهم برق هسته‌ای در سبد برق کشور حدود ۱.۲درصد است که این میزان در فرانسه نزدیک به ۷۱درصد، در اوکراین و اسلواکی هرکدام نزدیک به ۵۴درصد و درمجم...

پدرکشتگی بوتیمار با خانواده!

 پدرکشتگی بوتیمار با خانواده!
2021-05-25T08:41:22+04:30
«بوتیمار» نه یک سریال طنز است و نه قرار است چیزی به داشته‌های مخاطب اضافه کند بلکه برعکس برخلاف نگاه متعالی شرعی ضمن تخطئه، تخریب و استخفاف وجهه و...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)