میرنیوز

عزای طولانی پس از دورهمی طولانی‌ترین شب سال

 عزای طولانی پس از دورهمی طولانی‌ترین شب سال 2020-12-09T11:56:59+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، شب یلدا نزدیک است. ایرانی‌ها در طولانی‌ترین شب سال در خانه بزرگ‌تر‌ها جمع می‌شوند و حافظ می‌خوانند، افراد مسن خانواده نیز قصه‌های قدیمی تعریف می‌کنند و خوردن هندوانه، آجیل و انار و شیرینی و میوه‌های مختلف از جنبه‌های نمادین اولین شب زمستان است. شب یلدای امسال، اما با سال‌های قبل تفاوت دارد، زیرا در این دورهمی خانوادگی، کرونا نیز بدون دعوت و سرزده می‌آید و ممکن است این مهمان ناخوانده، جشن طولانی‌ترین شب سال را تبدیل به عزایی طولانی کند.

با وجود همه محدودیت‌های اعمال شده، هنوز روزانه 200 تا 300 نفر از هموطنان‌مان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند، هنوز هم بسیاری از شهر‌ها وضعیت قرمز دارند و طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت «هر چند روند بستری مبتلایان به کرونا با اجرای محدودیت‌های هوشمند در کشور، اندکی کاهش یافته، اما هنوز شرایط در بسیاری از شهر‌ها و استان‌های کشور شکننده و آسیب‌پذیر است و کوچک‌ترین بی‌توجهی می‌تواند به بهای از دست دادن جان تمام شود.»

در حالی که تمام مسئولان توصیه به عدم برگزاری دورهمی و جشن‌های خانوادگی می‌کنند شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد در تدارک برگزاری جشن یلدا هستند. به گفته دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی‌های خانوادگی است. رئیسی همچنین تأکید کرده که دورهمی‌ها می‌توانند تا 51درصد عامل انتشار ویروس کرونا باشد.

پکیج یلدایی در رستوران‌ها!

در این میان، برخی از رستوران‌ها که به خاطر شیوع کرونا کسب و کارشان را از دست داده بودند، حالا به دنبال سودآوری هستند و به همین دلیل برای شب یلدا برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند. این رستوران‌ها قرار است به مشتریان خود خدمات یلدایی بدهند.

یکی از رستوران‌داران غرب تهران که خود را به عنوان مشتری معرفی کرده است، می‌گوید: «هزینه برای هر نفر در شب یلدا 250 هزار تومان است که شامل منوی باز شام، آجیل، هندوانه، انار و نوشیدنی می‌شود. همچنین موسیقی زنده به مناسب شب یلدا پخش خواهد شد و سرویس چای نیز برای شما آورده می‌شود.»

او در پاسخ به این سؤال که به دلیل محدودیت‌های شبانه چطور به خانه بازگردیم، با اطمینان می‌گوید: «این هفته محدودیت‌های شبانه کرونا تمام می‌شود، تا شب یلدا دیگر محدودیتی در این زمینه وجود ندارد!»

آن طور که به نظر می‌رسد، رستوران‌داران دلشان را به کاهش محدودیت‌های کرونایی خوش و به همین دلیل تبلیغات یلدایی‌شان را آغاز کرده‌اند، بنابراین ادامه محدودیت‌های شبانه و حتی شدیدتر شدن آن در شب یلدا ضروری است، زیرا مانع از تجمع افراد در رستوران‌ها و کافه‌ها می‌شود.

باید محدودیت‌های شبانه ادامه پیدا کند

در همین رابطه دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید: «باید محدودیت‌های شبانه ادامه پیدا کند، زیرا در ساعت مشخص شده 21 تا 4، کسی کار ضروری ندارد و افراد، بیشتر در این بازار زمانی به رستوران‌ها می‌روند یا خرید غیرضرور انجام می‌دهند. همچنین این محدودیت‌ها از نظر اقتصادی نیز آسیبی به کسب و کار‌ها وارد نمی‌کند.»

او ادامه می‌دهد: «نشستن در رستوران‌ها یکی از عامل انتقال کروناست، زیرا افراد برای غذا خوردن ماسک‌هایشان را درمی‌آورند و مشغول صحبت می‌شوند، همین صحبت کردن و همهمه ایجاد شده، ویروس کرونا را در محیط پخش می‌کند و باعث سرایت بیماری از یک میز به میز دیگر می‌شود.»

به عقیده عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، دورهمی‌ها و مهمانی‌ها اغلب در شب برپا می‌شود، بنابراین محدودیت‌های شبانه می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای عدم خروج مردم از خانه‌هایشان باشد.

محرز اظهار می‌دارد: «عید نوروز شاهد آن بودیم که اکثر مردم دید و بازدید‌ها را کنار گذاشتند و با همین همکاری مردم بود که آمار شیوع کرونا کاهش پیدا کرد، اما بعد از مدتی این مسئله جدی گرفته نشد و شاهد برگزاری جشن‌ها، مهمانی‌ها و دورهمی‌ها بودیم که در نهایت شیوع کرونا به حدی زیاد شد که حتی در بیمارستان‌ها جایی برای پذیرش بیمار وجود نداشت. ممکن است این اتفاق در شب یلدا نیز بیفتد و هر کسی با بی‌توجهی نسبت به خطر ویروس کرونا، می‌تواند جان عزیزانش را به خطر بیندازد.»

مطرح کردن اعمال محدودیت‌های کرونایی شب یلدا

او با تأکید بر اینکه مردم شب یلدا را در خانه خودشان و تنها برگزار کنند، می‌گوید: «در جلسه کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا حتماً نگرانی‌ها درباره شب یلدا مطرح می‌شود تا محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال و مانع از تردد افراد برای رفتن به دورهمی‌ها شویم تا مبادا با سهل‌انگاری‌ها آمار ابتلا به کرونا و فوت در اثر آن صعودی شود.»

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن هشدار نسبت به خطر عادی‌انگاری کرونا اظهار می‌دارد: «تجمع، بیماری را زیادتر می‌کند، بنابراین مردم برای تهیه اقلام شب یلدایی از فروشگاه‌های خلوت خرید کنند و وارد مغازه‌های شلوغ نشوند.»

محرز با توصیه به مردم که همچنان به همکاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهند، می‌گوید: «با رعایت و همکاری مردم است که می‌توانیم بیماری کرونا را به تدریج کاهش دهیم، به طور حتم اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، ممکن است مجدداً در زمستان دچار مشکلات بسیاری شویم.»

یلدای امسال را مجازی برگزار کنیم

دکتر مسعود نوروزی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به درپیش بودن شب یلدا و پهن شدن بساط دورهمی‌ها به ایسنا گفت: «به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم.» او با بیان اینکه برگزاری تجمعات و گردهمایی‌های خانوادگی عامل اصلی شیوع ویروس کروناست، گفت: دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند به گسترش زنجیره انتقال ویروس کمک کنند، این دورهمی‌های خانوادگی ممکن است به شیوع خوشه‌ای ویروس نیز منجر شود، بنابراین همچنان بر تداوم همراهی و همکاری مردم در قطع زنجیره شیوع کرونا، تأکید داریم و توصیه می‌کنیم مردم از تردد‌های غیرضروری در شهر خودداری کنند.»

نوروزی با تأکید بر پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی‌ها گفت: «به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم.»

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بهترین راه پیشگیری را رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست و گفت: «با کمترین بی‌توجهی همه زحمات کادر بهداشت و درمان زیر سؤال خواهد رفت و هیچ تلاشی به صورت یک طرفه اثربخش نخواهد بود. به طور حتم عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.»

بنابراین اگر قرار است امسال نیز مانند سال‌های گذشته جشن یلدای خوشی را داشته باشیم باید از راه‌هایی، چون تماس تلفنی یا برقراری تماس تصویری با عزیزانمان استفاده کنیم، تا یلدایی باشد که بتوانیم سال‌ها بعد خاطره‌اش را به شادی نقل کنیم نه اینکه در آن یکی از عزیزانمان را به خاطر کرونا از دست دهیم و تلخ‌ترین شب سال را برای خود ثبت کنیم.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است

 تصمیم‌گیری دشوار بازگشایی مدارس، در پیچ و خم جهش های کرونایی!/هیچ کشوری دانش آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه نکرده است
2021-06-14T22:18:34+04:30
معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۸ سال انجام نشده، گفت: جهش های کرونایی تصمیم گیری حول بازگشایی م...

اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟

 اینفوگرافیک | ناوشکن ایرانی «دنا» چه ویژگی‌هایی دارد؟
2021-06-14T15:12:06+04:30
ناو دنا در وهله اول به افزایش کمیت و کیفیت ناوگان جنوب و بهبود آمادگی رزمی کمک کرده و در ادامه، با وجود قابلیت تولید به تعداد مورد نیاز از این رده، امکان جا...

مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!

 مناظرات و ماجرای ۱۱ ابربدهکار زندانی و فوتی!
2021-06-14T12:18:43+04:30
لیستی که به عنوان ابربدهکاران بانکی در مناظره انتخاباتی دست به دست شد، یا در زندان هستند یا فوت شده‌اند.

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها

 چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی‌ها
2021-06-14T09:25:16+04:30
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای و اجتماعی کشور شناخته می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و رفاهی دارد، اما...

راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد

 راکت‌ مشهور ایرانی در دوران دفاع مقدس با «نقطه‌زنی» بازگشت/ برد «فجر ۵»؛ کابوس بزرگ اسرائیل و آمریکا دو برابر شد
2021-06-12T11:52:07+04:30
از راکت‌های ۱۲۲ میلیمتری سری گراد تا «فجر» ۳۳۳ میلیمتری، بخش مهمی از توان توپخانه‌ای کشورمان در بخش راکت‌ها را تشکیل می‌دهند که این مدلهای مشهور ت...

تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

 تاکنون یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است
2021-06-12T11:38:56+04:30
در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هی...

بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟

 بررسی ۱۰۴ گل رونالدو برای رسیدن به رکورد دایی/ کریس به چه تیم‌هایی بیشتر گل زده؟
2021-06-12T11:38:56+04:30
کریستیانو رونالدو تنها ۵ گل تا رکورد علی دایی فاصله دارد ولی سوال اینجاست که کریستیانو این گل‌ها را چگونه و در کدام بازی‌ها به ثبت رسانده است.

تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات

 تشکیل کمیته صیانت از اخلاق برای انتخابات
2021-06-09T15:25:13+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

کمیته صیانت از اخلاق

 کمیته صیانت از اخلاق
2021-06-09T14:58:32+04:30
جمعی از جوانان در فضای مجازی «کمیته صیانت از اخلاق» برای انتخابات تشکیل دادند

قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود

 قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود
2021-06-08T10:02:20+04:30
با وجود تأکید رئیس‌جمهور بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در روز‌های پایانی دولت، قطار گرانی‌ها همچنان پیش می‌رود و گرانی ۲۵ درصدی قیمت مصوب مواد شوینده جدیدترین ...

تا هر دو دروغ گفته باشیم!

 تا هر دو دروغ گفته باشیم!
2021-06-07T09:15:35+04:30
آقای مهرعلیزاده در پایان چند بیت شعر هم به زبان آذری خواند که اهانت به تمامی مردم ایران و مخصوصاً هموطنان غیور و شریف آذری‌زبان بود.

روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود

 روز انتخابات برای امام مثل روز عید بود
2021-06-03T16:42:13+04:30
حاج‌آقا رحیمیان از روحانیان وارسته‌ای است که حدود ۲۵ سال از دوران تبعید نجف تا زمان ارتحال همراه امام خمینی بوده و بعد از آن در دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ...

‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!

 ‌‌ رقابت نامزد‌ها برای بالا کشیدن یارانه ها!
2021-06-02T09:15:42+04:30
روز‌های ابتدایی تبلیغات انتخاباتی، برخی نامزد‌ها در شعار‌های خود که قاعدتاً متأثر از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، با وعده گشایش‌های اقتصادی آغاز کردند.

مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی

 مزایای اعمال مراقبت‌های الکترونیکی برای محکومین دارای شرایط/ افزایش چشمگیر استفاده از پابند الکترونیکی
2021-06-02T09:02:27+04:30
یکی از اقدامات ویژه قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در دوره تحول، افزایش استفاده از سامانه‌های نظارت و مراقبت الکترونیکی است. پابند الکترونیکی یکی از این سامان...

زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود

 زخم بیماران پروانه‌ای عمیق‌تر می‌شود
2021-06-02T09:02:27+04:30
هر روز و هر ساعتی که می‌گذرد و پانسمان به بیماران پروانه‌ای نمی‌رسد، زخم‌های آنها عمیق‌تر می‌شود و بیشتر درد خواهند کشید. وزارت بهداشت هم این را می‌داند اما...

بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟

 بخاطر درس نخواندن فرزندان "حرص" نخورید/راه چاره چیست؟
2021-06-01T10:15:49+04:30
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی نوجوانان انگیزه درس خواندن کمی دارند و در مقابل والدین بجای آنها نسبت به...

سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم

 سه سامانه پدافندی برتر جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسیم
2021-06-01T10:15:48+04:30
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از پیشتازان حوزه طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته پدافندی هستند.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

 سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!
2021-06-01T09:35:40+04:30
با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان

 آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی/ نگرانی بی مورد انبوه سازان
2021-06-01T09:35:40+04:30
در حالی که بسیاری از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما مشخص نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با...

همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس

 همتی به همه وعده‌هایش در بانک مرکزی عمل کرد؛ اما برعکس
2021-06-01T09:35:40+04:30
نرخ تورم در دوره همتی، رکوردهای دهه‌های اخیر را شکسته است؛ طبق آخرین آمار در فروردین امسال نرخ تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسیده در حالی که در تیرماه ۱۳۹۷ و قب...

۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند

 ۱۷ میلیون آمریکایی سال گذشته سلاح خریده‌اند
2021-06-01T09:08:59+04:30
بر اساس گزارش دو مرکز تحقیقاتی، سال گذشته ۱۷ میلیون آمریکایی سلاح خریده‌اند که یک پنجم آنها برای نخستین بار بود که سلاح می‌خرند.

دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها

 دیگر برای نابودی اسرائیل به جنگ بزرگ احتیاجی نیست/ برای اولین‌بار به مناطق امن صهیونیست‌ها حمله موشکی شد/ پاسخ ابهام‌آمیز سید حسن نصرالله به فرستاده اسرائیلی‌ها
2021-05-30T14:28:58+04:30
کارشناسان معتقدند با اتمام جنگ و پذیرش شروط آتش بس از سوی اسرائیل، شمارش معکوس سقوط و فروپاشی حکومت غیر مشروع رژیم صهیونیستی آغاز شده است و برای از بین بردن...

اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی

 اخلال در بازار خودرو با احتکار هزاران میلیاردی
2021-05-30T14:28:57+04:30
خودروسازان در سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این تعداد، به گفته وزیر صمت ٤٥� هزار خودروی در انبار‌ها احتکار شده که گارانتی‌شان به...

اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟

 اجاره نشین ها دست به گریبان کرونا!/ سقف اجاره مسکن اجرایی شد؟
2021-05-30T11:08:58+04:30
یک سالی می شود که ورود کرونا اولین ضربه اش را به مستاجران تجاری و مسکونی زده است.

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴

 فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی/ صادرات ۲۰میلیون دلاری تا ۱۴۰۴
2021-05-30T10:55:38+04:30
مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری‌ نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۹ هزار میلیارد تومان...

«شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی

 «شکنجه آمارها» کلید دولت راستگویان برای بهبود نمایشی وضعیت اقتصادی
2021-05-30T10:55:38+04:30
دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دول...

اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال

 اینفوگرافیک | ۹ کارت زرد مجلس به دولت روحانی فقط در یکسال
2021-05-30T10:42:18+04:30
دولت روحانی طی یکسال گذشته از نمایندگان مجلس ۹ کارت زرد دریافت کرده است که سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تنهایی سه کارت زرد، وزارت خانه های صمت و نفت ه...

از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!

 از یارانه ۴۵۰ هزار تومانی تا سهمیه بندی تمام حامل های انرژی!
2021-05-29T09:41:18+04:30
نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار نظر‌هایی در زمینه اقتصاد داشته اند که به همراه واکنش مردم به این نظرات، در این گزارش بررسی شده است.

اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم

 اجاره‌بها را زیاد نکنیم، انصاف را زیاد کنیم
2021-05-29T09:01:17+04:30
براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، خواستن عذر مستأجر به دلیل نداشتن پول بیشتر ممنوع است، همچنین افزایش اجاره فقط تا سقف تعیین شده مجاز است.

اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست

 اینفوگرافیک | دولت روحانی رکورد افزایش نقدینگی راهم شکست
2021-05-26T15:28:09+04:30
بر اساس تازه ترین امار رسمی بانک مرکزی ، نرخ رشد نقدیگی در سال ۹۹ به ۴۰.۶ درصد رسید که بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)