میرنیوز

عزای طولانی پس از دورهمی طولانی‌ترین شب سال

 عزای طولانی پس از دورهمی طولانی‌ترین شب سال 2020-12-09T11:56:59+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، شب یلدا نزدیک است. ایرانی‌ها در طولانی‌ترین شب سال در خانه بزرگ‌تر‌ها جمع می‌شوند و حافظ می‌خوانند، افراد مسن خانواده نیز قصه‌های قدیمی تعریف می‌کنند و خوردن هندوانه، آجیل و انار و شیرینی و میوه‌های مختلف از جنبه‌های نمادین اولین شب زمستان است. شب یلدای امسال، اما با سال‌های قبل تفاوت دارد، زیرا در این دورهمی خانوادگی، کرونا نیز بدون دعوت و سرزده می‌آید و ممکن است این مهمان ناخوانده، جشن طولانی‌ترین شب سال را تبدیل به عزایی طولانی کند.

با وجود همه محدودیت‌های اعمال شده، هنوز روزانه 200 تا 300 نفر از هموطنان‌مان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند، هنوز هم بسیاری از شهر‌ها وضعیت قرمز دارند و طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت «هر چند روند بستری مبتلایان به کرونا با اجرای محدودیت‌های هوشمند در کشور، اندکی کاهش یافته، اما هنوز شرایط در بسیاری از شهر‌ها و استان‌های کشور شکننده و آسیب‌پذیر است و کوچک‌ترین بی‌توجهی می‌تواند به بهای از دست دادن جان تمام شود.»

در حالی که تمام مسئولان توصیه به عدم برگزاری دورهمی و جشن‌های خانوادگی می‌کنند شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد در تدارک برگزاری جشن یلدا هستند. به گفته دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی‌های خانوادگی است. رئیسی همچنین تأکید کرده که دورهمی‌ها می‌توانند تا 51درصد عامل انتشار ویروس کرونا باشد.

پکیج یلدایی در رستوران‌ها!

در این میان، برخی از رستوران‌ها که به خاطر شیوع کرونا کسب و کارشان را از دست داده بودند، حالا به دنبال سودآوری هستند و به همین دلیل برای شب یلدا برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند. این رستوران‌ها قرار است به مشتریان خود خدمات یلدایی بدهند.

یکی از رستوران‌داران غرب تهران که خود را به عنوان مشتری معرفی کرده است، می‌گوید: «هزینه برای هر نفر در شب یلدا 250 هزار تومان است که شامل منوی باز شام، آجیل، هندوانه، انار و نوشیدنی می‌شود. همچنین موسیقی زنده به مناسب شب یلدا پخش خواهد شد و سرویس چای نیز برای شما آورده می‌شود.»

او در پاسخ به این سؤال که به دلیل محدودیت‌های شبانه چطور به خانه بازگردیم، با اطمینان می‌گوید: «این هفته محدودیت‌های شبانه کرونا تمام می‌شود، تا شب یلدا دیگر محدودیتی در این زمینه وجود ندارد!»

آن طور که به نظر می‌رسد، رستوران‌داران دلشان را به کاهش محدودیت‌های کرونایی خوش و به همین دلیل تبلیغات یلدایی‌شان را آغاز کرده‌اند، بنابراین ادامه محدودیت‌های شبانه و حتی شدیدتر شدن آن در شب یلدا ضروری است، زیرا مانع از تجمع افراد در رستوران‌ها و کافه‌ها می‌شود.

باید محدودیت‌های شبانه ادامه پیدا کند

در همین رابطه دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید: «باید محدودیت‌های شبانه ادامه پیدا کند، زیرا در ساعت مشخص شده 21 تا 4، کسی کار ضروری ندارد و افراد، بیشتر در این بازار زمانی به رستوران‌ها می‌روند یا خرید غیرضرور انجام می‌دهند. همچنین این محدودیت‌ها از نظر اقتصادی نیز آسیبی به کسب و کار‌ها وارد نمی‌کند.»

او ادامه می‌دهد: «نشستن در رستوران‌ها یکی از عامل انتقال کروناست، زیرا افراد برای غذا خوردن ماسک‌هایشان را درمی‌آورند و مشغول صحبت می‌شوند، همین صحبت کردن و همهمه ایجاد شده، ویروس کرونا را در محیط پخش می‌کند و باعث سرایت بیماری از یک میز به میز دیگر می‌شود.»

به عقیده عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، دورهمی‌ها و مهمانی‌ها اغلب در شب برپا می‌شود، بنابراین محدودیت‌های شبانه می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای عدم خروج مردم از خانه‌هایشان باشد.

محرز اظهار می‌دارد: «عید نوروز شاهد آن بودیم که اکثر مردم دید و بازدید‌ها را کنار گذاشتند و با همین همکاری مردم بود که آمار شیوع کرونا کاهش پیدا کرد، اما بعد از مدتی این مسئله جدی گرفته نشد و شاهد برگزاری جشن‌ها، مهمانی‌ها و دورهمی‌ها بودیم که در نهایت شیوع کرونا به حدی زیاد شد که حتی در بیمارستان‌ها جایی برای پذیرش بیمار وجود نداشت. ممکن است این اتفاق در شب یلدا نیز بیفتد و هر کسی با بی‌توجهی نسبت به خطر ویروس کرونا، می‌تواند جان عزیزانش را به خطر بیندازد.»

مطرح کردن اعمال محدودیت‌های کرونایی شب یلدا

او با تأکید بر اینکه مردم شب یلدا را در خانه خودشان و تنها برگزار کنند، می‌گوید: «در جلسه کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا حتماً نگرانی‌ها درباره شب یلدا مطرح می‌شود تا محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال و مانع از تردد افراد برای رفتن به دورهمی‌ها شویم تا مبادا با سهل‌انگاری‌ها آمار ابتلا به کرونا و فوت در اثر آن صعودی شود.»

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن هشدار نسبت به خطر عادی‌انگاری کرونا اظهار می‌دارد: «تجمع، بیماری را زیادتر می‌کند، بنابراین مردم برای تهیه اقلام شب یلدایی از فروشگاه‌های خلوت خرید کنند و وارد مغازه‌های شلوغ نشوند.»

محرز با توصیه به مردم که همچنان به همکاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهند، می‌گوید: «با رعایت و همکاری مردم است که می‌توانیم بیماری کرونا را به تدریج کاهش دهیم، به طور حتم اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، ممکن است مجدداً در زمستان دچار مشکلات بسیاری شویم.»

یلدای امسال را مجازی برگزار کنیم

دکتر مسعود نوروزی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به درپیش بودن شب یلدا و پهن شدن بساط دورهمی‌ها به ایسنا گفت: «به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم.» او با بیان اینکه برگزاری تجمعات و گردهمایی‌های خانوادگی عامل اصلی شیوع ویروس کروناست، گفت: دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند به گسترش زنجیره انتقال ویروس کمک کنند، این دورهمی‌های خانوادگی ممکن است به شیوع خوشه‌ای ویروس نیز منجر شود، بنابراین همچنان بر تداوم همراهی و همکاری مردم در قطع زنجیره شیوع کرونا، تأکید داریم و توصیه می‌کنیم مردم از تردد‌های غیرضروری در شهر خودداری کنند.»

نوروزی با تأکید بر پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی‌ها گفت: «به خاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به صورت مجازی برگزار کنیم.»

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بهترین راه پیشگیری را رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست و گفت: «با کمترین بی‌توجهی همه زحمات کادر بهداشت و درمان زیر سؤال خواهد رفت و هیچ تلاشی به صورت یک طرفه اثربخش نخواهد بود. به طور حتم عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.»

بنابراین اگر قرار است امسال نیز مانند سال‌های گذشته جشن یلدای خوشی را داشته باشیم باید از راه‌هایی، چون تماس تلفنی یا برقراری تماس تصویری با عزیزانمان استفاده کنیم، تا یلدایی باشد که بتوانیم سال‌ها بعد خاطره‌اش را به شادی نقل کنیم نه اینکه در آن یکی از عزیزانمان را به خاطر کرونا از دست دهیم و تلخ‌ترین شب سال را برای خود ثبت کنیم.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران

 تکرار حادثه پلاسکو پیش روی ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران
2021-12-08T11:24:32+03:30
طبق اعلام مسئولان شهری ۱۲۹ ساختمان پر خطر در تهران وجود دارد که ممکن است یک بار دیگر حادثه ای مانند پلاسکو در آنها رخ دهد.

ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»

 ناگفته‌های بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه»
2021-12-08T11:24:32+03:30
سوتلانا سوپیلنیاک بازیگر اوکراینی سریال «سرجوخه» گفت: از ۸ سال پیش، یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده ام و به فرهنگ ایران آشنایی کامل دارم.

دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند

 دلّالان، گل زعفران را ۵۰ درصد گران تر می فروشند
2021-12-08T10:57:49+03:30
کشاورز زعفران کار، رها شده است و کسی صدای کشاورز و روستایی را نمی شود. دولت هیچ دلیلی برای عدم خرید حمایتی محصول نداشت. نباید فکر کنید اگر سالی ۵۰۰ تن زعفرا...

انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است

 انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی مس/ مجلس پیگیر حقوق کارگران است
2021-12-08T09:51:15+03:30
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس تا احقاق حقوق کارگران دست از پیگیری و رهگیری موضوع نخواهد کشید.

اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹

 اینفوگرافیک | رشد ۲۷درصدی تجارت خارجی کشور نسبت به سال ۹۹
2021-12-08T07:24:36+03:30
سخنگوی گمرک گفت: با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟

 ورود رئیس قوه قضاییه به تخلفات بورسی؛ مدیران متخلف بازار سرمایه از گذشته تا به امروز سلب مسئولیت می‌شوند؟
2021-12-07T15:11:06+03:30
خواسته سهامداران از رئیس قوه قضائیه این است که دایره رسیدگی به تخلفات بورسی را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسئولیت فطانت...

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

 ۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
2021-12-07T14:44:30+03:30
در ۸ ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌...

بازی دلالان با قیمت لاستیک

 بازی دلالان با قیمت لاستیک
2021-12-07T14:44:30+03:30
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

 اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-06T08:12:48+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)